Аутор Тема: Y-днк хаплогрупа R1а  (Прочитано 205966 пута)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #260 послато: Март 22, 2017, 11:13:05 поподне »
Изгледа да су Нордиди стварно били супериорнији од Медитеранаца, Семита, Дравида, Монгола и других.  Претпоставимо да су прото-Трачани, прото-Илири и прото-Италици били Нордиди који су покорили Медитеранце.   Прото-Иранци Нордиди који су покорили Семите у Ирану и Монголе у средњој Азији.  Док су Аријевци (Иранци) покорили негоридне Дравиде у Индији.   Значи Нордиди који су малобројнији успевају војно да покоре бројније популације, наметну им своју власт, језик, религију, обичаје итд.  Сличан таленат да покоре бројније народе и наметну им своју власт, идентитед а често и језик су имали и турански народи из централне Азије.

То што пишеш је мало више расистички и нема толико везе са нечијом бојом коже, очију и слично већ са историјским околностима; препоручио бих ти да прочиташ књигу Џареда Дајамонда (Jared Diamond) "Пушке, бацили и челик" (Guns, Germs and Steel) о узроцима европске колонизације остатка света и њихове доминације; тврдња да је то због некакве урођене "расне супериорности" европског (тј. западноевропског) човека је фундаментално погрешна, што је аутор и показао у књизи, и да има више везе са географским положајем, доступности биљака и животиња погодних за припитомљавање и сличних ствари. Када бисмо уско и површно гледали, онда бисмо могли да кажемо да су ти "нордиди" о којима говориш (претпостављам да мислиш на Прото-Индоевропљане) били за време неолита приглупи сточари који су све културне тековине (припитомљавање животиња, израду керамике итд.) преузели од високоинтелигентних неолитских становника "Старе Европе" ("медитеранаца"), да не причамо о потомцима мезолитских Европљана (хаплогрупе I1 и I2) од којих неки у то време још увек нису прихватили "неолитски пакет" (земљорадњу, израду керамике, сточарство итд.) и остали су при свом старом, ловачко-сакупљачком начину живота; дакле они су због тога били још "глупљи" од "нордида", а камоли од "медитеранаца"? Надам се да видиш колико је такав начин размишљања нетачан и штетан, нарочито када се злоупотреби у политичке сврхе (до чега увек неминовно дође).
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #261 послато: Март 23, 2017, 12:04:24 пре подне »
Претпоставимо да су прото-Трачани, прото-Илири и прото-Италици били Нордиди који су покорили Медитеранце.

 Не може се то претпостављати, јер не постоје нити су постојали икакви монолитни једнозначни Богдановићеви "нордиди". Унутар људских раса су постојали и постоје подтипови који сами имају разних подтипова који се разликују по специјализацији и генетици. То је јако компликовано поље које не допушта такву генерализацију.

  Прото-Иранци Нордиди који су покорили Семите у Ирану и Монголе у средњој Азији.  Док су Аријевци (Иранци) покорили негоридне Дравиде у Индији.   Значи Нордиди који су малобројнији успевају војно да покоре бројније популације, наметну им своју власт, језик, религију, обичаје итд.  Сличан таленат да покоре бројније народе и наметну им своју власт, идентитед а често и језик су имали и турански народи из централне Азије.

 Превише генерализујеш, дакле не могу се успјеси специфичних група у специфичним околностима пројецирати на све. Данас аутосомалном генетиком знамо пуно више о неким древним популацијама. И примјетно је да су се нпр. и сами Индоевропљани генетски јако мијењали, не може се ни у ком случају ту генерализовати, а то се овдје ради (не само од тебе). Потребна је много дубља анализа.

Изгледа да су Нордиди стварно били супериорнији од Медитеранаца, Семита, Дравида, Монгола и других. 

 Нордиди каквим их је представио Богдановић не би могли освојити једно село..  :)
 Дакле сви ти типови и подтипови имају велике варијације. Какви "монголи", монголоиди сами имају велику варијацију. Не може се шарлатанским тумачењима Богдановића, које си управо примјенио кривим листањем људских раса, по којему постоји 12 "раса" који кореспондују са 12 астролошких знакова, тако генерализовати.

 "Супериорност" је на индивидуалној бази. :) А ако је индивидуа "супериорна" да ли би се превише бавила утврђивањем "супериорности" група ради онда доминантног заснивања своје "супериорности" на припадности тој групи? :) Особе које то раде се колоквијално зову Бета мушкарци/жене, и генерално почев од животињског свијета не сматрају се "супериорним". ;D То је тај анти-аристократски (тиме углавном и анти Индоевропски) менталитет руље.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #262 послато: Март 23, 2017, 12:15:37 пре подне »
То што пишеш је мало више расистички и нема толико везе са нечијом бојом коже, очију и слично већ са историјским околностима; препоручио бих ти да прочиташ књигу Џареда Дајамонда (Jared Diamond) "Пушке, бацили и челик" (Guns, Germs and Steel) о узроцима европске колонизације остатка света и њихове доминације; тврдња да је то због некакве урођене "расне супериорности" европског (тј. западноевропског) човека је фундаментално погрешна, што је аутор и показао у књизи, и да има више везе са географским положајем, доступности биљака и животиња погодних за припитомљавање и сличних ствари. Када бисмо уско и површно гледали, онда бисмо могли да кажемо да су ти "нордиди" о којима говориш (претпостављам да мислиш на Прото-Индоевропљане) били за време неолита приглупи сточари који су све културне тековине (припитомљавање животиња, израду керамике итд.) преузели од високоинтелигентних неолитских становника "Старе Европе" ("медитеранаца"), да не причамо о потомцима мезолитских Европљана (хаплогрупе I1 и I2) од којих неки у то време још увек нису прихватили "неолитски пакет" (земљорадњу, израду керамике, сточарство итд.) и остали су при свом старом, ловачко-сакупљачком начину живота; дакле они су због тога били још "глупљи" од "нордида", а камоли од "медитеранаца"? Надам се да видиш колико је такав начин размишљања нетачан и штетан, нарочито када се злоупотреби у политичке сврхе (до чега увек неминовно дође).
Погрешно си ме схватио, немам никакве симпатије према нацистичкој идеологији, напротив мислим да је то највеће зло које је икад задесило Европу.  Не тврдим да су прото-индоевропљани били на вишем степену културног развоја од народа Медитерана и Блиског Истока, само кажем да су били ратоборнији и агресивнији и да су урадили нешто слично староседеоцима Европе као што су Европљани касније урадили Индијанцима на америчком континенту.  Ако мало боље прочиташ шта сам написао видећеш да правим паралелу између прото-индоеврропљана и туранских народа.  И једни и други су били сурови освајачи који су успевали да покоре бројније и развијеније народе у сваком смисле него што су били они.  Анатолиј Кљосов има теорију о геноцидним Арбинима (R1b) који су дошли из средње Азије пре око 5000 година и скоро истребили староседелачко становништво Европе (I2a, I1, I2b, I2c, E-V13 i G2a). 

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #263 послато: Март 23, 2017, 10:38:04 пре подне »
Изгледа да су Нордиди стварно били супериорнији од Медитеранаца, Семита, Дравида, Монгола и других.  Претпоставимо да су прото-Трачани, прото-Илири и прото-Италици били Нордиди који су покорили Медитеранце.   Прото-Иранци Нордиди који су покорили Семите у Ирану и Монголе у средњој Азији.  Док су Аријевци (Иранци) покорили негоридне Дравиде у Индији.   Значи Нордиди који су малобројнији успевају војно да покоре бројније популације, наметну им своју власт, језик, религију, обичаје итд.  Сличан таленат да покоре бројније народе и наметну им своју власт, идентитед а често и језик су имали и турански народи из централне Азије.

Не верујем да то има везе са расним типом, већ са бројем, организацијом, тактиком, а има ту и других фактора (заразе, итд.). Имаш са друге стране Римљане, међу којима је сигурно било пуно Медитеранаца, а који су били сила својевремено. Затим Грке Александра Македонског који су покорили велико царство на истоку. Да не помињемо Турке, међу којима је сигурно било пуно медитеранских и арменоидних типова, а знамо да су освојили добар део Европе. Да не говоримо о Атили и његовим походима, итд, итд. Удаљићемо се од теме. :)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #264 послато: Март 23, 2017, 11:35:36 пре подне »
Погрешно си ме схватио, немам никакве симпатије према нацистичкој идеологији, напротив мислим да је то највеће зло које је икад задесило Европу.  Не тврдим да су прото-индоевропљани били на вишем степену културног развоја од народа Медитерана и Блиског Истока, само кажем да су били ратоборнији и агресивнији и да су урадили нешто слично староседеоцима Европе као што су Европљани касније урадили Индијанцима на америчком континенту.  Ако мало боље прочиташ шта сам написао видећеш да правим паралелу између прото-индоеврропљана и туранских народа.  И једни и други су били сурови освајачи који су успевали да покоре бројније и развијеније народе у сваком смисле него што су били они.  Анатолиј Кљосов има теорију о геноцидним Арбинима (R1b) који су дошли из средње Азије пре око 5000 година и скоро истребили староседелачко становништво Европе (I2a, I1, I2b, I2c, E-V13 i G2a).

Мислим да је Кљосовљева теорија о фамозним Арбинима била да су они из северне Африке преко Гибралтара прешли у Европи и онда извршили чувени геноцид.  ;) Мада је он изгледа често мењао своје хипотезе, али константа је била да Арбини немају везе са Индоевропљанима који су по њему само R1a. У сваком случају, цела та конструкција је пала у воду након нових археогенетских налаза из подручја источноевропских степа...

Теорију о супериорним нордидима је нарочито разрадио Густав Косина, немачки археолог који је био једна од инспирација нацистима; његова је хипотеза била да су Индогермани како их је он звао колонизовали пола света из скандинавске прадомовине, и да су они били носиоци културе, цивилизације, поретка, итд. Наравно, то се касније показало као нетачно и данас нема тежину осим код неонациста/расиста и остале дружине...

Што се тиче узрока доминације Индоевропљана, на то је већ леп одговор дао Небојша, тако да ту немам шта да додам.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Гмитар

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 114
  • R1a>YP343>YP371>YP971>Y57718+
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #265 послато: Март 27, 2017, 12:04:53 поподне »
Да ли неко ко се боље разуме у R1а може да процени којој подграни припада род Z280 NN са пројекта у коме су двојица позитивно тестирана на CTS8816? CTS8816 за сада има само две подгране (Y3301 и Y2902) према YFull класификацији:
https://yfull.com/tree/R-CTS8816/

Мене такође занима присуство ове подгрупе на Балкану, обзиром да сам ја добио тај резултат. У бази појављује се још један човек са CTS8816 пореклом из Хрватске а ја вучем корене из Јужне Србије. Је л' има неко представу о овој групи, колико сам схватио то је релативно ново откривено.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #266 послато: Април 11, 2017, 10:24:34 поподне »
Мене такође занима присуство ове подгрупе на Балкану, обзиром да сам ја добио тај резултат. У бази појављује се још један човек са CTS8816 пореклом из Хрватске а ја вучем корене из Јужне Србије. Је л' има неко представу о овој групи, колико сам схватио то је релативно ново откривено.


За случај да ниси раније видео: Haplogroup R1a1, Eastern Carpathian branch

Цитат
Blue pins mark the sub-branch Y3219.
Red pins correspond to the sub-branch Y2910.
Deep-gray pins denote haplotypes which are confirmed as belonging to other sub-branches of Y2902, while an assignment of haplotypes marked with light-grey pins is still uncertain.

Ван мреже herceg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 120
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #267 послато: Април 12, 2017, 09:11:23 поподне »
Мене такође занима присуство ове подгрупе на Балкану, обзиром да сам ја добио тај резултат. У бази појављује се још један човек са CTS8816 пореклом из Хрватске а ја вучем корене из Јужне Србије. Је л' има неко представу о овој групи, колико сам схватио то је релативно ново откривено.

Starost ovih mutacija je preko 2000 godina, tako da ne mogu odrediti neko pleme u uzem smislu.

Svakako je zanimljiva velika raznolikost ove grupe na podrucju Raske. Moguce je da je starosjedilacka jer je namaz tanak i raznolik - nista ne ukazuje na founder effect.

I sam pripadam toj grupi, a najblizi rodjaci su mi Orkney Islands i Ruegenwald. U mojem slucaju se moguce radi o Slavenima koji su inkorporirani u Vikinge koji su tko zna kako zavrsili na Balkanu. Relativno nedavno, prije cca. 800 godina.

Poklapanja na 25 markera u ovoj grup nisu dovoljno pouzdana, treba gledati 37+


Ван мреже Гмитар

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 114
  • R1a>YP343>YP371>YP971>Y57718+
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #268 послато: Април 17, 2017, 10:53:15 пре подне »
Истраживајући о свом пореклу наишао сам у књизи "Црна Трава и Црнотравци" на податак:

Цитат
О ранијем етничком стању ових крајева постоји у народу легенда о Џиновцима и Латинима. Она говоре како су у некој бици, временски неодређеној, сви мушки Латини изгинули, а остала само женска чељад.

По истом предању мушки који су заменили Латине дошли су из Русије. Долазили су као бескућници или као војници које су војне старешине распоређивале по кућама на рад са женама.

Тешко је одредити ове Латине, али по свему судећи то су били рудари католици. Ово се документује и тиме што Латине идентификују са прстенџијама који долазе са Косова, а то је уствари старо српско рударско становништво католичке вере; пореклом из Босне и Херцеговине.

Дакле, у непотнатом периоду словенско становништно је махом заменило оригинално становништво. По податку да се баш наводи Русија, рекао бих да је то већ било у средњем веку. Оно што сам аутоматски повезао јесу освајања Свјатослава (Владар Кејеван Руса) у Бугарској тамо негде у 10. веку, који је са собом повео хрпу Викинга и лом направио. Јер може се десити да су ти крајње источни делови припадали Бугарској Краљевини у то време.

А друга ствар за ширење скандинавског Р1а а тиме можда и волго-карпатског могу бити и Готи који су шетали источном и јужном Европом и свашта су могли донети са собом.

Наравно, ово су моја размишљења ништа не трвдим..
« Последња измена: Април 17, 2017, 10:55:34 пре подне Гмитар »

Ван мреже herceg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 120
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #269 послато: Април 21, 2017, 12:21:08 поподне »
Sve je moguce, ali ovo je  previse nategnuto.

Mislim da bi bilo dobro usporediti tvoj STR sa nekim javnim bazama, mozda najbolje  sa R1a projektom na FTDNA. Admini znaju sto rade, a baza je bogata.

S obzirom na raznovrsnost na relatvno malom teritoriju sklon sam vjerovanju da se radi o nekom starijem plemenu koje je prethodilo danasnjem vecinskom stanovnistvu.


Ван мреже Гмитар

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 114
  • R1a>YP343>YP371>YP971>Y57718+
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #270 послато: Април 21, 2017, 05:49:06 поподне »
Sve je moguce, ali ovo je  previse nategnuto.

Mislim da bi bilo dobro usporediti tvoj STR sa nekim javnim bazama, mozda najbolje  sa R1a projektom na FTDNA. Admini znaju sto rade, a baza je bogata.

S obzirom na raznovrsnost na relatvno malom teritoriju sklon sam vjerovanju da se radi o nekom starijem plemenu koje je prethodilo danasnjem vecinskom stanovnistvu.

Наравно, речено ми је да није пронађен заједнички предак. Тако да чекам да се базе прошире. :)

А свакако је мало вероватно, а и врло је наивно сматрати да је неко провео 1000 година у простору од 30 км тамо-вамо.

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #271 послато: Април 24, 2017, 01:08:44 поподне »

Ван мреже herceg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 120
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #272 послато: Јул 06, 2017, 01:43:30 поподне »
Lako je mogce da je barem nesto E1b doslo na Balkan sa Srbima. Na to ukazuje Srbima najslicnija genetska populacija - Gagauzi iz Moldavije, koja ima slican raspored haplogrupa i uklapa se vrlo dobro zakarpatsku teoriju o porijeklu Srba.



Ван мреже Rigel

  • Редакција СДНКП
  • Писар
  • ******
  • Поруке: 327
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #273 послато: Јул 11, 2017, 01:22:11 пре подне »
Пре неки дан сам посматрао распоред главних словенских R1a грана на подручју најбројнијих словенских држава Русије, Украјине и Пољске. Занимала ме је процена њихове бројности и брзина експанзије у поређењу са динариком.

Пошто је веома непоуздано на основу малог броја СТР маркера, који се обично тестирају у анонимним истраживањима, одредити припадност R1a подгранама, користио сам као извор већ класификовану базу података са сајта Кљосовљеве ДНК академије (http://dna-academy.ru/irakaz/, табела: http://dna-academy.ru/wp-content/uploads/Russian_Plain_table.pdf). Ови подаци су сакупљени из националних и ”хаплогрупних” пројеката са FTDNA према стању од 22.04.2016. Према томе, не треба бројке узимати као прецизне, али будући да су ме овде интересовале само најбројније гране и неко оквирно стање ствари међу најбројнијим словенским народима, овако прикупљени подаци су били прихватљиви.

Направио сам табелу најбројнијих грана R1a (уз додатак динарика ради поређења) са процентуалном заступљености за сваку земљу, са укупним бројем узорака за сваку земљу (total N), са врло грубом проценом укупног броја припадника неколико најбројнијих подгрупа (N у милионима) и са назначеним временом формирања и TMRCA за сваку групу.





Из овога се види да су најбројније словенске R1a гране: M458>>CTS11962>L1029, Z280>CTS1211>>CTS3402>Y33>>Y2902 и Z280>Z92>>YP569.

Грана M458>>CTS11962 је распоређена по читавом словенском простору, свугде у значајном проценту. Могла би се можда сматрати базалном словенском граном. Њена доминантна подграна је M458>>CTS11962>L1029, за коју процењујем да достиже 85-90% од свих CTS11962. Време формирања L1029 је 3200 ybp, a TMRCA 2100 ybp. Ако изузмемо Аврамијевштаке L1280, грана L1029 је и на Српском ДНК пројекту најбројнија унутар R1a, a чини ми се да је у Бугарској то још израженије. Као што можете видети по релативно малом TMRCA, а великој бројности, ради се о импресивној експанзији широм словенског простора.

За разлику од ње, друга главна грана испод M458, M458>>L260 показује доминантно присуство у западним словенским крајевима, нарочито у Пољској, док је на истоку и на Балкану слабо заступљена.


Грана Z280>CTS1211>>CTS3402>Y33>>Y2902 је солидно раширена по словенском простору, али понајвише код источних Словена. Појачано присуство ове гране код источних Словена, а нарочито њене подгране Y2902>>Y2915 са TMRCA 1950, која је скоро ексклузивно руска, се везује за словенску експанзију на исток. Грана Y2902 је значајно присутна и на Српском ДНК пројекту, па је судећи по томе учествовала у значајној мери и у сеоби на Балкан.

Грана Z280>Z92>>YP569 је превасходно источно-словенска (и балтска), што генерално важи за Z280>Z92. Са TMRCA од свега 1900 година и великом бројношћу код источних Словена, ова грана је сведок експанзије Балто-Словена из своје прадомовине на исток и север.

Као што се може приметити, и међу R1a је било грана које су доживеле сличну наглу експанзију као и наш динарик I-CTS10228 и достигле импресивни број припадника за релативно кратко време. Посебно је интересантна грана M458>>CTS11962>L1029 због готово униформне дистрибуције по читавом словенском простору.


На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #274 послато: Јул 11, 2017, 01:36:33 пре подне »
Следи Р1а анализа...мени је то море огромно,наћи костур у свему овоме...тј. која грана је "кичма" Словена...

Ван мреже Rigel

  • Редакција СДНКП
  • Писар
  • ******
  • Поруке: 327
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #275 послато: Јул 11, 2017, 01:49:16 пре подне »

Направио сам табелу најбројнијих грана R1a (уз додатак динарика ради поређења) са процентуалном заступљености за сваку земљу, са укупним бројем узорака за сваку земљу (total N), са врло грубом проценом укупног броја припадника неколико најбројнијих подгрупа (N у милионима) и са назначеним временом формирања и TMRCA за сваку групу.


Наравно да се поткрала грешка. :) Управо приметих. Вредности у колони са ”врло грубом проценом укупног броја припадника подгрупа” требало би поделити са 2 пошто није целокупно становништво XY.

« Последња измена: Јул 11, 2017, 01:51:14 пре подне Rigel »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #276 послато: Јул 11, 2017, 01:55:18 пре подне »
Наравно да се поткрала грешка. :) Управо приметих. Вредности у колони са ”врло грубом проценом укупног броја припадника подгрупа” требало би поделити са 2 пошто није целокупно становништво XY.
Дође му на исто...не бих делио две сестре и брата од истог оца...водио бих се рачуницом : потомака од те и те хаплогрупе...тако да бих на националном нивоу, убрајао све...а та груба процена би обухватала све..
« Последња измена: Јул 11, 2017, 02:03:24 пре подне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #277 послато: Јул 11, 2017, 03:32:30 пре подне »
Пре неки дан сам посматрао распоред главних словенских R1a грана на подручју најбројнијих словенских држава Русије, Украјине и Пољске. Занимала ме је процена њихове бројности и брзина експанзије у поређењу са динариком.

Пошто је веома непоуздано на основу малог броја СТР маркера, који се обично тестирају у анонимним истраживањима, одредити припадност R1a подгранама, користио сам као извор већ класификовану базу података са сајта Кљосовљеве ДНК академије (http://dna-academy.ru/irakaz/, табела: http://dna-academy.ru/wp-content/uploads/Russian_Plain_table.pdf). Ови подаци су сакупљени из националних и ”хаплогрупних” пројеката са FTDNA према стању од 22.04.2016. Према томе, не треба бројке узимати као прецизне, али будући да су ме овде интересовале само најбројније гране и неко оквирно стање ствари међу најбројнијим словенским народима, овако прикупљени подаци су били прихватљиви.

Направио сам табелу најбројнијих грана R1a (уз додатак динарика ради поређења) са процентуалном заступљености за сваку земљу, са укупним бројем узорака за сваку земљу (total N), са врло грубом проценом укупног броја припадника неколико најбројнијих подгрупа (N у милионима) и са назначеним временом формирања и TMRCA за сваку групу.





Из овога се види да су најбројније словенске R1a гране: M458>>CTS11962>L1029, Z280>CTS1211>>CTS3402>Y33>>Y2902 и Z280>Z92>>YP569.

Грана M458>>CTS11962 је распоређена по читавом словенском простору, свугде у значајном проценту. Могла би се можда сматрати базалном словенском граном. Њена доминантна подграна је M458>>CTS11962>L1029, за коју процењујем да достиже 85-90% од свих CTS11962. Време формирања L1029 је 3200 ybp, a TMRCA 2100 ybp. Ако изузмемо Аврамијевштаке L1280, грана L1029 је и на Српском ДНК пројекту најбројнија унутар R1a, a чини ми се да је у Бугарској то још израженије. Као што можете видети по релативно малом TMRCA, а великој бројности, ради се о импресивној експанзији широм словенског простора.

За разлику од ње, друга главна грана испод M458, M458>>L260 показује доминантно присуство у западним словенским крајевима, нарочито у Пољској, док је на истоку и на Балкану слабо заступљена.


Грана Z280>CTS1211>>CTS3402>Y33>>Y2902 је солидно раширена по словенском простору, али понајвише код источних Словена. Појачано присуство ове гране код источних Словена, а нарочито њене подгране Y2902>>Y2915 са TMRCA 1950, која је скоро ексклузивно руска, се везује за словенску експанзију на исток. Грана Y2902 је значајно присутна и на Српском ДНК пројекту, па је судећи по томе учествовала у значајној мери и у сеоби на Балкан.

Грана Z280>Z92>>YP569 је превасходно источно-словенска (и балтска), што генерално важи за Z280>Z92. Са TMRCA од свега 1900 година и великом бројношћу код источних Словена, ова грана је сведок експанзије Балто-Словена из своје прадомовине на исток и север.

Као што се може приметити, и међу R1a је било грана које су доживеле сличну наглу експанзију као и наш динарик I-CTS10228 и достигле импресивни број припадника за релативно кратко време. Посебно је интересантна грана M458>>CTS11962>L1029 због готово униформне дистрибуције по читавом словенском простору.
У овом броју што се процената тиче,Симо је био у праву што се тиче процене И2 у етногенези Словена,30 посто,ако би пропорцију имали исту и у време етногенезе...али нисам знао да поред И2 ,имамо чак 4 бројно заступљене гране Р1а ,које скупа чине око 70 посто у наведеним државама у односу Р1а-И2а
« Последња измена: Јул 11, 2017, 03:37:59 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #278 послато: Јул 11, 2017, 10:02:37 пре подне »
Дође му на исто...не бих делио две сестре и брата од истог оца...водио бих се рачуницом : потомака од те и те хаплогрупе...тако да бих на националном нивоу, убрајао све...

И ја сам размишљао о овом проблему. Дошао сам до истог закључка као и ти.  :) 

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #279 послато: Септембар 05, 2017, 08:58:26 поподне »
Резултат тестирања и предвиђач кажу да овде припадам :)

Нажалост, нисам добио никакву препознатљиву мутацију, подгрупу или било какво усмерење.