Науке и научне дисциплине > Историја

Историја Срба пре досељавања на Балкан

<< < (35/37) > >>

ДушанВучко:

--- Цитат: LP  Март 08, 2021, 12:18:05 пре подне ---Nisam htio više napisati niti jedan komentar, ali dužan sam replicirati. Naprosto je nevjerojatno koliko pogrešno shvaćate napisano, a pričamo istim jezikom. Kako se usuđujete olako omalovažavati, ismijavati odnos vašeg kolege Неродимац i mene o kojem ništa ne znate, pozivati na patologiju i jezivost izobličeno svodeći značenje napisanoga i mene kao ličnosti na najmračnije moguće razine upravo protiv kojih sam osobno i napisano jasno suprotstavljeni. Patologija je kada niste u stanju čuti i razumjeti svijet oko sebe jer vidite i čujete samo ono što želite. Žalosno.

--- Крај цитата ---
Ко зна, можда се веза између тебе и Неродимца ипак покаже старија, пре сеобе  :( Навијао сам да будеш Моравац, што рече Филипи...назвао бих те "Гига Моравац", да заборавиш на Цетину, да видиш шта је Морава, скобаљ...шта да се ради, чудни су путеви генеалогије...али још има наде, уздамо се у Неродимчев резултат, "Гиго"   :D  ;)

Imoćanin:

--- Цитат: LP  Март 08, 2021, 12:18:05 пре подне ---Nisam htio više napisati niti jedan komentar, ali dužan sam replicirati. Naprosto je nevjerojatno koliko pogrešno shvaćate napisano, a pričamo istim jezikom. Kako se usuđujete olako omalovažavati, ismijavati odnos vašeg kolege Неродимац i mene o kojem ništa ne znate, pozivati na patologiju i jezivost izobličeno svodeći značenje napisanoga i mene kao ličnosti na najmračnije moguće razine upravo protiv kojih sam osobno i napisano jasno suprotstavljeni. Patologija je kada niste u stanju čuti i razumjeti svijet oko sebe jer vidite i čujete samo ono što želite. Žalosno.

--- Крај цитата ---

Mladi gospodine, na početku je ta kombinacija prirodne intelligencije, lijepih manira i mladenačke naivnosti bila simpatična. Ali zar još uvijek nisi shvatio da se ovdje ne radi o nesporazumu? Zar nemaš oči da vidiš i uši da čuješ. Počašćen si najgrdnijim kvalifikacijama i još uvijek misliš da je razlog u tome da si se nisi dovoljno nedvosmisleno izrazio? Dobro znaš da je dovoljan broj ljudi ispratio tvoje stavove i na drugim forumima i u privatnoj komunikaciji i dobro vide kako je svaka tvoja riječ ovdje zlonamjerno iskrivljena do neprepoznatljivosti. Njihova šutnja ti više govori nego bilo koja ovdje izgovorena riječ.

Зрно:
Још један доказ да је Балкански ДНК пројекат немогућа мисија.

barbarylion:
Ne znam gde bih ovo postavio, ovde mi se čini prirodno.
Narod Bojki se i dan danas spominje, do skora nije bila nikakva tajna da se radi o belim Srbima.
Mislim da je sasvim logično da su Luzicki Srbi samo jedan ogranak Srba, a da je matica na severu.

Bojkija - stari srpski zavičaj

Prapostojbina srpskog naroda - Bojkija nalazi se na zapadu Ukrajine. Prostire se na karpatskom području, na razvođu reka crnomorskog i baltičkog sliva. Na severu zahvata gornji tok Sana, pritoke Visle, na jugoistoku porečje Dnjestra, do ušća Lomnice, na jugu do Teresve, pritoke Tise. Na zapadu se prostire do reke Už. Skoro u celini, Bojkija se nalazi u Ukrajini, a sasvim mali deo na tromeđi sa Slovačkom i Poljskom.

Bojkiju kao "staru postojbinu" Srba polovinom 10. veka prvi pominje vizantijski car Konstantin Porfirogenit u svom poznatom istoriografskom delu "O upravljanju carstvom".

Prema tvrđenju više naučnika, Konstantina Jirečeka, Đorđa Sp. Radojičića, Boška Strike i drugih, preci Srba živeli su na području Bojkije, iza Karpata, u današnjoj Ukrajini. Odavde se u VI veku počinju da pomeraju prema Balkanskom poluostrvu, dolinom Tise. Do doseljavanja Mađara i pomeranja Rumuna prema Pomorišju, od Bojkije, odnosno od istočnoslovenskih plemena do balkanskih prostranstava, pružio se neprekinut etnički lanac koji su činili Srbi.

Raspravljajući o Bojkiji kao prapostojbini Srba, istoričar Đorđe Sp. Radojičić u radu "Južnoslovensko-ruske veze do početka 18. veka" ističe da su Srbi, koji su dva i po veka živeli u novoj domovini koju je više generacija bezmerno volelo, "pominjali staru domovinu, tamo na severu, gde se isto tako lepo živelo, čak mnogo lepše nego tada na Balkanu". Ovo kazivanje o staroj domovini Srba zabeležili su, prvom polovinom 10. veka, sakupljači obaveštenja za cara Konstantina Porfirogenita, kada se pripremao da napiše pomenuto delo.

Konstantin Porfirogenit navodi da su u staroj postojbini dva brata nasledila oca koji je bio knez. Jedan sin je ostao u zavičaju, a drugi, "uzevši polovinu naroda otišao Irakliju, imperatoru Romeja". Car je "sa radošću primio Srbe i dao im zemljište u oblasti Tesalonike, gde su se naselili na području Servije", dajući joj tada ovaj naziv.

Iz podataka koje prezentuje Konstantin Porfirogenit, Đorđe Sp. Radojčić izvlači zaključak: "Srbi su svoju staru domovinu nazivali Bojkom, ali i Srbijom, srpskom zemljom. Kazivali su da su u njoj bili od davnina nastanjeni". Srbi u Zahumlju su znali da je "njihov knez od Visle".

Ukrajinski istoričari V. M. Meljnik i E. V. Šiškin u radu "Najranija etnička istorija Južnih Slovena", na osnovu podataka koje daje Konstantin Porfirogenit, zaključuju da, "pošto se iz postojbine nije iselila sva masa srpskog stanovništva, već je na Karpatima ostao veliki broj Srba, odnosno Bojki, preostali u Karpatskim gorama Beli Srbi i Bojki ušli su kao etnička komponenta u početku u rusinski, a zatim u ukrajinski elemenat istočnog Slovenstva".

Da se Bojkija u ranom srednjem veku zvala i Bela Srbija, odnosno Srbija, svedoči i naziv njenog zapadnog dela, prema Tisi, koji se vekovima nazivao Srpska zemlja, a sada Sribna, odnosno Srebrna zemlja.


Mišljenja?

НиколаВук:
Већ је више пута о Бојкима писано, али да се укратко подсетимо:

1. Назив Бојки не представља старо име ове подгрупе Русина. То је назив који се користи тек од 19. века за њих а који су популарисали лингвисти, дакле не представља народно самоназвање. Они сами себе зову Врховинци (горштаци, брђани). Назив Бојко је уведен како би их разликовали од Лемка, друге подгрупе Русина. Лемки често користе реч "лем" ("само"), а Бојки реч "бојо" ("заиста"). Као што сам већ навео, назив Бојко али и Лемко је новијег датума, те самим тим није ни у каквој вези са Порфирогенитовом Бојком.

2. Порфирогенитова Бојка је Бохемија, земља старог келтског племена Боја, односно данашња Чешка и вероватно њој суседне области на западу, у данашњој Немачкој.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију