Науке и научне дисциплине > Други светски рат

Зашто смо изгубили априлски рат 1941. године

<< < (2/20) > >>

Sergio:
Да су Обреновићи остали на власти, Србија би вероватно била наклоњенија Аустрији и Немачкој током светских сукоба прве половине двадесетог века.

ДушанВучко:
Сценарио са Обреновићима би био занимљив...убиство Франца Фердинанда би се десило свакако,а како би Аустрија реаговала на то,питање је...дошло би до тоталне конфузије,можда би Александар Обреновић зарад аустријских савезника спровео опсежну рацију по земљи која би превазилазила оквире дозвољеног па хапсила проруски настројене интелектуалце,народ би се дигао на устанак,па би била хаотична ситуација,где би Аустрија послала војску да заведе ред и или одржи лојалне Обреновиће или успоставила марионетску власт у случају збацивања Обреновића...Сигурно је да би сукоб био локализован,а Аустроугарска би опстала дуже,тако да је у суштини,почетак краја Аустроугарске индиректно био мајски преврат 1903...Друго,сумњам како би се развијала ситуација у случају балканских ратова са Обреновићима ,а сам развој догађаја у њима није био по вољи Аустроугарске,па под Обреновићима као савезницима Аустрије,питање је да ли би били успешни у тој мери

ДушанВучко:
Да не звучим мегаломански,мајски преврат је имао утицај уопште на двадесети век много већи него што можемо да замислимо...

Nebo:
Добар чланак о југословенским оклопним јединицама у Априлском рату:

http://klanrur.rs/2016/04/06/wot-istorijski-kutak-oklopne-jedinice-jugoslovenske-vojske-u-aprilskom-ratu/

И извор:

"Елитни видови југословенске војске у Априлском рату", Душан Бабац:

http://www.balby.com/moja%20biblioteka/Elitni%20vidovi%20jugoslovenske%20vojske%20u%20aprilskom%20ratu.PDF

Дервента:
Зашто смо изгубили Апријски рат ?

Eво једне мале приче коју ми је рекла моја покојна баба Љубица. Она је била кухарица и њен пријатељ, генерал ју је замолио да куха за њега и његов штаб током маневара Војске Краљевине Југославије у околини Калиновика у јуну 1940. године. Описивала ми је атмосферу међу официрима, Срби око радио апарата, пуше, ћуте, стиже вијест да су Нијемци ушли у Париз, неки од њих и плачу. Француска је била главни савезник и снабдијевач наоружањем и били су свјесни да је Југославија слиједећа на реду. Међутим када је дошла до собе у којој је била мања група официра Хрвата, слика није могла бити другачија, насмијана лица, пије се, отварају се боце са шампањцем. Таква војска није имала никакву шансу десет мјесеци касније у априлу 1941.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију