Аутор Тема: Неготинска Крајина  (Прочитано 6163 пута)

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Неготинска Крајина
« послато: Април 17, 2018, 02:27:09 поподне »
Поздрав свима!

Наиме, познајемо генерално свој родослов тј. знам још 7 предака уназад.
Међутим после родоначелника (Цоле) мог старог презимена (Цолић), немамо никакве податке, осим да је дошао (вероватно са својим оцем) у село Шетоње, регион Млава (општина Петровац) из Неготинске Крајине са породицама Рајић и Влајић - све три породице славимо Светог Николу. То су подаци на основу рада Александра Бачка.

Проблем је да у попису становништва од 1863. је син родоначелника Цоле већ био пописан са својих 25 година као домаћин куће, а у турском тефтеру из 1823 (40 год. раније), син још није био рођен, а Цола је био вероватно још увек дете - тако да се не знамо које се име у том тефтеру односи на нашу породицу.

Колико има људи из Н. Крајине на форуму? Да ли ико има нека сазнања о миграцији из Н. Крајине у регион Млаве? Евтл, неке породице или било каква сазнања... Она не морају да буду конкретно везана за мој случај, али можда помогну да нађем неке шаблоне и основице за даља истраживања. Такође питање ако је било ко из неготинске Крајине - да ли постоји тамо нека архива и у који град је најбоље да се оде у те сврхе?

Хвала!
« Последња измена: Април 17, 2018, 02:34:34 поподне Златан »

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Неготинска Крајина
« Одговор #1 послато: Април 17, 2018, 09:08:38 поподне »
Такође питање ако је било ко из неготинске Крајине - да ли постоји тамо нека архива и у који град је најбоље да се оде у те сврхе?

Хвала!

http://www.archives.org.rs/arhivska-mreza-u-srbiji

На овом сајту само ћирилицом укуцајте "Неготин" и изаћи ће вам подаци о Историјском архиву у Неготину, који је осим неготинске општине надлежан и за општине Кладово, Мајданпек и Бор.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Неготинска Крајина
« Одговор #2 послато: Април 19, 2018, 10:22:01 пре подне »
Хвала Никола.
---

Уз то и још једно питање.
Зна ли неко дали постоје на интернету детаљни резултати пописа становништва за време Краљевине СХС/Југославије. Највише се односим на пописе из 1921 и 1931?

Уколико на интернету детаљне информације нису доступне, у којој архиви се исте чувају?

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Неготинска Крајина
« Одговор #3 послато: Април 19, 2018, 11:17:54 пре подне »
Хвала Никола.
---

Уз то и још једно питање.
Зна ли неко дали постоје на интернету детаљни резултати пописа становништва за време Краљевине СХС/Југославије. Највише се односим на пописе из 1921 и 1931?

Уколико на интернету детаљне информације нису доступне, у којој архиви се исте чувају?

Чини ми се да је само попис из 1863. сачуван у целости. Наредни, из 1884. минимално, тј. само неколико општина. Постојала је на форуму мапа са тим местима, чини ми се да је на њој било места из Крајине.

Што се тиче детаљних пописа из Краљевине СХС, тешко да ћеш ишта пронаћи. Зашто не пробаш са матичним књигама?

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Неготинска Крајина
« Одговор #4 послато: Април 19, 2018, 11:36:57 пре подне »
Из пописа из 1863. сам уз помоћ Александра Бачка добио све могуће информације. Тј он је урадио један мини-рад о мом породичном пореклу. Била су то интересантна, нова сазнања.

Моји преци су се средином 18. века преселили већ из Н. Крајине у регион Млаве тј, данашњу општину Петровац. Тако да подаци из неготинске Крајине би ми тек били интересантни ако датирају из прве половине 18. века, или још раније.

Тренутно нисам у Србији, иако долазим више пута годишње, тако да немам брз доступ матичним књигама. Више се надам да у неким турским тефтерима нешто нађем. Такође, према информацијама, много наше историје може се наћи документовано у турском архиву везаном османско време, која се налази у Инстанбулу. Међутим, те текстове тек треба преводити..

Колико видим на први поглед, на форуму је веома мали број људи из источне Србије.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Неготинска Крајина
« Одговор #5 послато: Април 19, 2018, 09:03:05 поподне »
Колико видим на први поглед, на форуму је веома мали број људи из источне Србије.

Да, нема пуно људи нити пуно тестираних појединаца из источне Србије. Сваки резултат из тог подручја је, самим тим, веома значајан и занимљив.  :)

Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Неготинска Крајина
« Одговор #6 послато: Април 20, 2018, 08:19:00 пре подне »
Тренутно очекујем тестер на Family Finder тест.
А негде на лето ћу имати и резултат за Y-111 из ftDNA.


Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Неготинска Крајина
« Одговор #7 послато: Мај 14, 2018, 06:47:59 поподне »
Људи, црквене књиге су право благо.

Пошто сам ове две седмице у Србији, отишао сам код нашег сеоског свештеника. У црквеним књигама крштених из 19. века за наше село нашао сам датуме рођења и крштења за чукун-деду и наврн-деду и њихове супруге. Чак и датуме венчања. За курђела сам податке већ имао, тако да сам могао доста употпунити своја знања. Чак сам и неке бочне линији успео раширити. Осећај је феноменалан!

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Неготинска Крајина
« Одговор #8 послато: Мај 17, 2018, 07:29:29 поподне »
Људи - да ли у неготинској Крајини постоји село Пржоврнци?
Пошто је жена веома стара која ми је причала о томе, такође постоји могућност да је пренела са грешком предање старо преко 220 година.

Такође верзија Пржогрнци долази у обзир. На гулу сам нашао резултате за тај појам, али нисам укапирао дали село постоји или је то више израз за изузетно забачено место.

Молим за помоћ. На гуглу сам само нашао место Вржегрнац (или Вржегрнци).

Хвала унапред!

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Неготинска Крајина
« Одговор #9 послато: Мај 17, 2018, 08:03:44 поподне »

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Неготинска Крајина
« Одговор #10 послато: Мај 17, 2018, 09:09:47 поподне »
.

Ђорђо, твој пост не видим.


Да, Вржогрнце сам нашао такође на гуглу.
Да ли ипак било нешто зна о горња два или ни један не постоје?

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Неготинска Крајина
« Одговор #11 послато: Мај 17, 2018, 10:08:40 поподне »
Златане види се да не живиш у Србији, и да си млађа генерација.

Пржогрнци су измишљено село из серије "Позориште у кући", некада врло популарне игране серије. Глумац Ђуза Стојиљковић глуми улогу Родољуба који је рођен у "Пржогрнцима", доселио се у Београд, завршио факултет, и оженио се рођеном Београђанком.

Ташта у серији му стално набија на нос "пржогрначко" порекло. Дакле, никад није постојало село с таквим именом. Постоји само Вражогрнац код Зајечара, одакле вероватно има и исељеника у Поморавље и Млаву...

Та баба је или излапела па је уместо Вражогрнца рекла име села које јој је стајало "у малом мозгу" из серије коју је гледала цела СФРЈ, или се шалила...

Иначе, занимљиво је порекло Ђузе Стојиљковића. Његов отац је, како је Ђуза изјавио, из Мале Плане у Топлици, где су се после 1878. његови доселили са бугарске границе.

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Неготинска Крајина
« Одговор #12 послато: Мај 17, 2018, 11:23:57 поподне »
Поздрав Лепеничанине!

Хвала ти на појашњењу.

Па "млађа" условно речено  :) - 1986., али сам отишао већ са 15. година из земље, тако да ме је ипак заобишла та информација.

Баба је причала озбиљно, али вероватно услед година је помешала ствари. Она је то место назвала неколико пута "Пржоврнци, са бугарске границе", али једино место које иоле има смисла је онда дефинитивно Вражогрнац, јер сам данас сат времена провео на google-eart тражећи сличне називе и друге не нађох. А такође из архивске грађе пише да се мој род доселио у данашње село из неготинске Крајине.

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Неготинска Крајина
« Одговор #13 послато: Мај 18, 2018, 07:37:44 поподне »
Да Вражогрнци из Црне реке околина Зајечара.Одатле су се неке породице  иселиле у област око Пожаревца у време Кочине крајине 1788 - 1791 год.О том крају и становништву тога краја  писао је Маринко Станојевић у књизи Црна река.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Неготинска Крајина
« Одговор #14 послато: Мај 18, 2018, 08:02:07 поподне »
Топоним Вражегрмци / Вражогрнци / Вражогрнце постоји и другде у нашем етничком простору. Нпр. у Бјелопавлићима у црногорским Брдима или у Доњем Полимљу.

Вероватна основа овог назива је - вражји грнци (место где живе врагови).
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Неготинска Крајина
« Одговор #15 послато: Мај 18, 2018, 08:07:38 поподне »
Тачно Небо, и Вражогрнци који су некад били у околини Н.Пазара(мислим да постоји улица у Н.Пазару са овим називом) а постоји и село данас у околини Александровца у Расинском округу.

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Неготинска Крајина
« Одговор #16 послато: Мај 18, 2018, 08:16:46 поподне »
Грне грнци могу да буду и земљани судови - грнчарија! ;)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Неготинска Крајина
« Одговор #17 послато: Мај 18, 2018, 08:28:48 поподне »
Питам се (не тврдим) да ли основа грн има везе са германским grunt - земља, посед, имање.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Неготинска Крајина
« Одговор #18 послато: Мај 19, 2018, 06:49:42 пре подне »
Код војвођанских Словака носити нешто или неког на грнцах, значи носити на леђима или кркачама (или у неким крајевима на грбини) .
Не знам да ли су реч преузели од неког, јер је њихова реч за леђа хрбат

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Неготинска Крајина
« Одговор #19 послато: Мај 19, 2018, 07:27:19 пре подне »
Питам се (не тврдим) да ли основа грн има везе са германским grunt - земља, посед, имање.
Па то сам и ја мислила.Грне, грнчарија од земље. грунт - земља, грунтовница - поседовни земљишни лист, катастарски лист.Пало ми је на памет, да су се можда бавили израдом посуђа од земље.