Аутор Тема: Васојевићка Кнежевина Холмија  (Прочитано 16824 пута)

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Васојевићка Кнежевина Холмија
« Одговор #20 послато: Октобар 04, 2015, 01:28:46 поподне »
 Ево двије анегдоте које илуструју односе  Николе Конзула и васојевићких главара. На једном скупу кад су се војвода Симо  и игуман Мојсије супротставили  Кнезу Николи, овај је срдито узвикнуо игуману: "Калуђере, твоја је црква и ти на своје мјесто", те да нико ни ријечи није проговорио, а Мојсије је заћутао. Напосљетку осмјели се војвода Симо и додаде: "Ако је за њега црква, а самном је народ, ја сам главар". Никола конзул, држећи сабљу преко кољена оштро добаци: "Симо, Симо, ја сам крив што си жив! ( јер га је био спасио и њега и игумана Мојсију од сигурне смрти код  везира у Скадру, претходне године) ти угађаш беговима и агама, а главари су племена у Лијевој Ријеци

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Васојевићка Кнежевина Холмија
« Одговор #21 послато: Октобар 10, 2015, 08:32:28 поподне »
  Небо позната ми је књига Буда Симоновића...  Не оправдавам кућу Петровића  ни Књаза Данила, познатог и као Зеко Мали,али и Зеко Манити. Шта мислиш о туркофилском понашању племена из старе Црне Горе ( Црмница, Цеклин...) и посебно црногорско брђанских племена, која су била под скутом  везира у Скадру. Да није било одлучног реаговања , Кучи су држали страну Турцима.  Небо и Брђанине, шта мислите , како је било могуће направити државну организацију, у условима неслоге племена и у сваком племену понаособ?
 Вјероватно ћу бити оптужен од Брђанина, да заузимам антивасојевићки став. Од служења Турцима нијесу  били имуни ни Васојевићи. Одили су под турским барјаком и угушивали устанак у Грчкој, Бугарској и Албанији.  То су познате историјске чињенице. Управо је заслуга  Николе Конзула, да се Васојевићи окрену против Турака, што је навело Владику Рада да уклони кнеза Николу као ривала,  а да  Миљана Вешовића Љеворечанина (каснијег војводу), послије додјељивања турског барјака од стране скадарског везира, позове на Цетиње и побратими са синовцем будућим књазом Данилом.
 

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Васојевићка Кнежевина Холмија
« Одговор #22 послато: Октобар 10, 2015, 09:35:36 поподне »
Ти знаш моје мишљење о књазу Данилу.
Млади књаз, и поред многих лоших особина и злодела учињених према Црногорцима и Брђанима, ипак је она личност која је имала праву визију, и на основу ње, свим средствима, створила из раздробљених племенских аутономија и самовоља – модерну државу.
Но, методи којима је утеривао та племена у своју државу, некад су били неоправдано сурови. Нпр, убијање мушке деце приликом интервенције у Кучима, убијање своја два сестрића у Бјелопавлићима, силовање бјелопавлићких девојака под Острогом, итд.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Васојевићка Кнежевина Холмија
« Одговор #23 послато: Октобар 10, 2015, 10:45:22 поподне »
Видоје, нисам од оних који се бусају у груди са неком легендом у глави о "независности" свог племена од Скадарских везира.  Било је ту доста фаза, али људи су углавном пропатили како год да окренеш.
Волио бих такође ако можеш да поставиш овдје неки линк о тим нашим походима под Турским барјаком, било би занимљиво прочитати више о томе  :)
Што се тиче Петровића, Небо је рекао све. Данило је био тиранин и ту нема никакве расправе.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Васојевићка Кнежевина Холмија
« Одговор #24 послато: Октобар 11, 2015, 04:18:46 пре подне »
 Брђанине, нијесам вичан да поставим линк. Али да не препричавам, предлажем за почетак да нађеш прво што ми паде на памет,  књиге: Марка П. Цемовића, Васојевићи, Будимира Р. Драговића, Васојевићи у историји Црне Горе,  Мишовића ( Мојашевића) о ђенералу Радомиру Вешовићу, Михаила Тодорова Лалића (шире Дабетића), Милоша Остојића, Марка Вешовића... сви  су племенски Васојевићи.  То што сам навео  све пише и у другим озбиљним књигама. И у мени по женској линији ( мајка, баба и прабаба - од познатих васојевићких братстава, од Ножице до Љешнице, и од Брезојевице до Ђурђевих Ступова,) тече крв Васојевића.  Нећу да набрајам са ким сам у родбинским, кумовским и другим везама из племена Васојевића. Не би ме изненадило и са братством од којег и ти потичеш. Само да речем да по мушкој линији имам 12.пасова. Она четири више, не наводим.   

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Васојевићка Кнежевина Холмија
« Одговор #25 послато: Октобар 11, 2015, 04:47:36 пре подне »
 Ево шта написа Милош Остојић( бјеше старином, родом из Цецуна ) а није да није патио од васојевићке далге. "Неки обор-кнезови, као и турске тевабије: Вељо Новичић, Лакић Кастратовић, турски барјактар (Ђелеш) у борби на Крусима 1796.године". (Милош Остојић, Оснивање и развитак андријевичке школе 1863-1973, Андријевица, 1973. стр.23.) Лакић Новов Кастратовић је био тевабија, а потом пашајлија и најзад побратим Ђул-бега Шабанагића из Плава. Васојевићи изаберу војводу, а Ђул-бег испослова те му титулу војводе "потврди" скадарски паша ( везир) Махмуд Бушатлија.  Од тада се овај огранак Кастратовића  прозва Војводићи. Чији су били чифлици и ко су  чифчије  Шабанагића,Реџепагића, Омерагића, Ћоровића... у долини зеленога Лима? И шта се десило док  су одабране мушке главе Васојевића биле у Пловдиву 1829. године? Кога је све послије тога догађаја, покршатавао игуман  Мојсије, па васојевићка братства, јер су Србљаци - Ашани, лише дијела племена шекуларског отишли или нестали послије сеоба  1690 и 1739. године. Хроничар је забиљежио: "Карактеристично је да и поред отпора, који је давало становништво, плавогусињски бегови су могли да мобилишу око 200 Васојевића и употријебе тамо гдје је било потребно. Такав се случај  догодио 1829.године". И тако и прије и даље.
Брђанине, боље би било да се држимо предмета расправе о  Николи Конзулу.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Васојевићка Кнежевина Холмија
« Одговор #26 послато: Октобар 11, 2015, 06:18:27 пре подне »
 Брђанине, изоставих  др Радослава Јагоша Вешовића који такође пише о наведеном ратовању Васојевића за потребе плавогусињских бегова, односно  отоманског царства.  Оставимо се "новијих"   надриписара који пишу лажибајке , разумије се  племе Васојевића ту није изузетак, то важи и за друга староцрногорска и црногорскобрђанска  племена.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Васојевићка Кнежевина Холмија
« Одговор #27 послато: Новембар 29, 2015, 10:11:14 поподне »
http://www.iib.ac.rs/srp/miscellanea.htm

Мешовита грађа (Miscellanea)
Нова серија Књ. 35 (2014) pdf - 4.01 Mb

(стр. 155 - 164)
"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Васојевићка Кнежевина Холмија
« Одговор #28 послато: Новембар 29, 2015, 11:07:00 поподне »
http://www.iib.ac.rs/srp/miscellanea.htm

Мешовита грађа (Miscellanea)
Нова серија Књ. 35 (2014) pdf - 4.01 Mb

(стр. 155 - 164)
Одличан текст ''ЖИВОТ И ДЕЛА ВОЈВОДЕ КОСТЕ ПЕЋАНЦА'' (Мешовита грађа (Miscellanea)
Нова серија Књ. 28 (2007) pdf - 3.10 Mb). Кнедла ми је у грлу била док сам читао. Наши стари су само тако на пушку излазили на крај са дивљим арнаутима. Оваквих и сличних прича из прошлости знам много јер је очево село на самој некадашњој граници српско-турској.

Ван мреже коци

  • Гост
  • *
  • Поруке: 10
Одг: Васојевићка Кнежевина Холмија
« Одговор #29 послато: Новембар 30, 2015, 07:27:34 поподне »
Да ли сам радознала ако питам из ког села је Ваш отац?Мој деда је из поменутог Боровца.

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Васојевићка Кнежевина Холмија
« Одговор #30 послато: Новембар 30, 2015, 07:57:53 поподне »
Да ли сам радознала ако питам из ког села је Ваш отац?Мој деда је из поменутог Боровца.
Отац из села Мркоње, Горња Јабланица. Мајка ми је из околине Дечана, село Љумбарда. Зато ме је и дотакла ова прича јер сам се сетио многих прича које сам још као дете чуо и запамтио. Тамо су гробови мога ђеда, ујака, родбине. 

Ван мреже DraganP-BG

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 130
Одг: Васојевићка Кнежевина Холмија
« Одговор #31 послато: Март 10, 2019, 01:21:13 поподне »
Nisu poreklom iz Vasojevića evidentno zanima me poreklo Ratkovića iz sela Ratkova nedaleko od Bjelog Polja ima ih u Ivanjičkom kraju slave sv.Nikolu?

Ван мреже DraganP-BG

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 130