Аутор Тема: Porijeklo Labudovica  (Прочитано 8716 пута)

Ван мреже bolora1

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Porijeklo Labudovica
« послато: Септембар 02, 2015, 11:54:38 поподне »
Zdravo svima,
Postavio sam pitanje negdje na portalu, ali izgleda slaba vajda da ce neko odgovoriti, pa da probam ovdje. Naime, pokusavam da saznam nesto vise o mom porijeklu. Do sada raspolazem sledecim: Pradjed mi se zvao Jeremija Labudovic, rodjen je 1800 i neke, zivio je u Djurickoj Rijeci kod Plava, bio je ozenjen Novkom Radenovic iz Brezojevice kod Plava. Slava nam je Sveti Vraci. Da li neko moze da mi pomogne da saznam na bilo koji nacin nesto vise? Hvala unaprijed.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Porijeklo Labudovica
« Одговор #1 послато: Септембар 03, 2015, 10:15:02 пре подне »
Zdravo svima,
Postavio sam pitanje negdje na portalu, ali izgleda slaba vajda da ce neko odgovoriti, pa da probam ovdje. Naime, pokusavam da saznam nesto vise o mom porijeklu. Do sada raspolazem sledecim: Pradjed mi se zvao Jeremija Labudovic, rodjen je 1800 i neke, zivio je u Djurickoj Rijeci kod Plava, bio je ozenjen Novkom Radenovic iz Brezojevice kod Plava. Slava nam je Sveti Vraci. Da li neko moze da mi pomogne da saznam na bilo koji nacin nesto vise? Hvala unaprijed.

Једини Лабудовићи у Горњем Полимљу за које ја знам су шекуларски, потомци Вука Љевака (види на теми "Шекулар").
Могуће је да сте од неког исељеног шекуларског Лабудовића (Шекуларци су се исељавали према Горњем Полимљу). Што се славе тиче, Старошекуларци славе Светога Јована, па је могуће да је слава промењена из неког разлога (нпр да би исељеник могао да се посећује са рођацима из матичног племена, или је узео славу тазбине у коју се доселио, итд).
Која је слава Раденовића?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже bolora1

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Porijeklo Labudovica
« Одговор #2 послато: Септембар 03, 2015, 06:13:58 поподне »
Hvala na brzom odgovoru. Ako me sjecanje dobro sluzi, mislim da mi je strina jednom prilikom pricala da Radenovici slave isto Svete Vrace, ali cu provjeriti. Da li postoji neki nacin da udjem u trag potomstvu Vuka Ljevaka, da li postoji negdje njegov rodoslov, ili ako ne, na koji nacin bih mogao da otkrijem bar jos neku generaciju koja je prethodila mom pradjedu?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Porijeklo Labudovica
« Одговор #3 послато: Септембар 03, 2015, 09:51:45 поподне »
Небо је највероватније у праву. Постоји велика вероватноћа да су шекуларски Лабудовићи дошли у овај крај.


Иако можда нема везе са Лабудовићима, поменуо бих ипак и Лабуда Гојкова.

Велика (Плав)

Потомци Черини били су силни зулумћари: са Плављанима су се свађали и убијали; од њих су често и плијен узимали. Лабуд Гојков био је особито на гласу као зликовац. Плављани су се често пута на њега жалили Ђул-бегу Шабанагићу, гусињском заповједнику. Отац Лабудов био је врло богат човјек, и кад год би Ђул-бег позвао Лабуда на одговорност, и он би пошао код бега с пуном кесом; и како су Турци били лакоми на благо, Лабуд је свакад био оправдан. Говоре да је Ђул-бег оградио добар дио града у Гусињу с новцем Лабудова оца.

(Андрија Јовићевић, "Плавско-гусињска област")

Велика није превише удаљена од Ђуричке Ријеке, па можда постоји нека веза.


Овде је било речи о Чериним потомцима:

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=216.0


Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Porijeklo Labudovica
« Одговор #4 послато: Септембар 04, 2015, 10:55:59 пре подне »
Hvala na brzom odgovoru. Ako me sjecanje dobro sluzi, mislim da mi je strina jednom prilikom pricala da Radenovici slave isto Svete Vrace, ali cu provjeriti. Da li postoji neki nacin da udjem u trag potomstvu Vuka Ljevaka, da li postoji negdje njegov rodoslov, ili ako ne, na koji nacin bih mogao da otkrijem bar jos neku generaciju koja je prethodila mom pradjedu?

То ми је и пало на памет, да је неки шекуларски Лабудовић (можда твој предак Јеремија), или што каже Небојша, неки потомак Лабуда Гојкова из Велике, дошао у Ђуричку Ријеку на тазбину, али је узео да слави њихову славу. Ако се славе Раденовића и твојих Лабудовића подударају, врло је могуће да је тај сценарио.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Porijeklo Labudovica
« Одговор #5 послато: Септембар 04, 2015, 10:57:25 пре подне »
Da li postoji neki nacin da udjem u trag potomstvu Vuka Ljevaka, da li postoji negdje njegov rodoslov, ...

Оставићу ти одговор на теми "Шекулар".
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже bolora1

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Porijeklo Labudovica
« Одговор #6 послато: Септембар 04, 2015, 06:45:39 поподне »

Потомци Черини били су силни зулумћари: са Плављанима су се свађали и убијали; од њих су често и плијен узимали. Лабуд Гојков био је особито на гласу као зликовац. Плављани су се често пута на њега жалили Ђул-бегу Шабанагићу, гусињском заповједнику.




Велика није превише удаљена од Ђуричке Ријеке, па можда постоји нека веза.

A ne! Sigurno nemamo nikakve veze sa ovima. :) Salim se, naravno.



Оставићу ти одговор на теми "Шекулар".

Puno hvala! Sad imam materijala da nastavim sa istrazivanjem. Pomisljam i da kontaktiram manastir u Brezojevici. Mozda oni imaju kakvih podataka. Pozdrav!

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Porijeklo Labudovica
« Одговор #7 послато: Септембар 16, 2015, 10:27:08 поподне »
За Неба и Болору1,
Постоје и Лабудовићи у селу Доње Луге код Берана, они су другог рода и поријекла од шекуларских Лабудовића Живковића Вукољеваковића.  Ваше поријекло треба тражити у околини Плава, на то упућује слава св. Врачи.  У Шекулару постоје Портићи, који славе Св. Враче, а они су од Рајковића код Плава. Ђуричка ријека, Раденовићи, Брезојевица ... говоре да је ваше могуће поријекло  од братстава насељених као чипчије  код Шабанагића, Омерагића, Пашића , Реџепагића у срцу гусињске нахије на обалама  Плавског језера, Црногорци би рекли блата. Мало вајде од црквених књига  у манастиру Брезојевица, јер је нажалост  црква у Брезојевици више пута страдала и паљена до темеља, од стране Турака - домаћих потурица и потурчених Климената и других сјеверно арбанашких племена. Да ли знате са ким су се  ваши рођакали, а који су примили  ислам?

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Porijeklo Labudovica
« Одговор #8 послато: Септембар 16, 2015, 10:35:56 поподне »
 Болора 1
Виђи са Рајковићима код Плава, има их православаца и муслимана, они би рекли Бошњака. Нађи неког истинољубивог нека исприча цијелу истину о досељењу , али и турчењу.  Ваше  презиме Лабудовић из околине Плава је секундарно по Лабуду. Далеко сте отишли до 1800. и неке ,ако немате писани податак. Ако је прађед био Лабуд, то у најбољем случају може да буде крај 19. или почетак 20 вијека.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Porijeklo Labudovica
« Одговор #9 послато: Септембар 17, 2015, 11:09:41 пре подне »
Портићи су од Рајковића. А Рајковићи по предању долазе из Ћеклића.
Ћеклићи су јако занимљиво племе, у којем има више слојева становништва, укључујући вероватно и Малоншиће. Било би сјајно да се неко од Портића или Рајковића тестира...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Porijeklo Labudovica
« Одговор #10 послато: Септембар 18, 2015, 02:50:31 поподне »
 У доступној литератури нема Лабудовића у Плаву(Ђуричкој ријеци,Брезојевицама) Велики, како међу мухамеданским, тако ни међу православним братствима.
Вјероватно се ради о неком које отслелио и узео презиме по претку Лабуду.
Потомци Лабуда Гојкова из Велике су отишли у Ругову, и "потурчили се", тј. примили ислам, и отада су Арнаути - Шиптари.
Рајковићи су поријеклом Бјелопавлићи из села Вражегрмаца. Од њих су Портићи у Шекулару. Слава Св. Врачи. Први пут чујем да су Рајковићи из Ћеклића. Помињу се и Малоншићи. То су неки "новији" аутори дописали за Рајковиће...

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Porijeklo Labudovica
« Одговор #11 послато: Септембар 18, 2015, 03:02:01 поподне »
Рајковићи су поријеклом Бјелопавлићи из села Вражегрмаца. Од њих су Портићи у Шекулару. Слава Св. Врачи. Први пут чујем да су Рајковићи из Ћеклића. Помињу се и Малоншићи. То су неки "новији" аутори дописали за Рајковиће...

Да, у праву си, из Ћеклића потичу Рајковићи у Дробњаку.
Премда, не знам из ког је извора бјелопавлићко порекло плавских Рајковића?
На сајту аустралијских Црногораца (http://www.montenegro.org.au) нађох напис једног од ових Рајковића, који опет има причу о пореклу из Косијера:

„Rajkovići,  bratstvo čiji su istinski rodonačelnici iz Kosijera (Riječka nahija), gdje je bratstvo, kako i sam autor navodi u rubrici „Plemena u CG“ bilo prilično stiješnjeno i okruženo drugim plemenima, bez mogućnosti da se širi i ishranjuje, te tim prinuđeno da se iseljava u druge djelove današnje Crne Gore. Osim ovog, čest razlog je bila i krvna osveta, kao u slučaju tri bratstvenika (s porodicama?) koji su napuštili Kosijere negdje u drugoj polovini XVIII vijeka, a od kojih se jedan, kako priča kazuje, nastanio u Piperima (Rogami i Smokovac - danas brojno bratstvo), drugi otišao u Kuče (smjestio se u Ublima kučkim i poljima oko Ubal - danas brojno bratstvo), a treći otišao još dalje i smjestio u tadašnjem turskom Hasu (ili Asu) što je zapravo naziv za plavsko-gusinjsku kotlinu, na način što je posjeo sa svojih čak 9 sinova, veliku površinu na uglavnom istočnoj strani planine Visitor (koja gleda na varoš Plav), i tu zasnovao i danas veliko bratstvo Rajkovića. Vremenom je ipak dobar dio posjeda na Visitoru, kupovinom ili pod pritiskom  drugih bratstava koja su imala potrebu da se šire, ustupljen ili prepušten, čime su Rajkovići potisnuti na prostor velikog sela Brezojevice i prostor koji gravitira selu. U svim knjigama koje obrađuju Vasojeviće kao pleme, a zaista ih ima dosta, među kojima i one od Jovana Cvijića i Marka Cemovića, svuda je ili naglašeno da su Rajkovići došljaci, ili nijesu uopšte spomenuti u starosjedilačka bratstva plemena Vasojevića. Što se tiče podatka da je Rajkovića bilo u Bjelopavlićima, meni je nepoznato, ali ostavljam mogućnost da je neki od bratstvenika na putu iz Kosijera odlučio da se tu privremeno nastani, ili trajno, ali se taj dom ugasio, tek u Bjelopavlićima nema Rajkovića s korijenom dužim od par decenija, ako i takvih ima. Radi kompletiranja slike o Rajkovićima, valja i dodati da i veliki broj bratstvenika Rajkovića koji je polovinom XIX vijeka pošao u Šumadiju i osnovao s drugim crnogorskim bratstvima Kosjerić (po Kosijerima) čini danas ugledno bratstvo u istom mjestu i šire, a od istih Rajkovića iz Kosjerića danas je (2005. godina) i gradonačelnik Kragujevca.“
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Porijeklo Labudovica
« Одговор #12 послато: Септембар 18, 2015, 03:03:10 поподне »
Помињу се и Малоншићи. То су неки "новији" аутори дописали за Рајковиће...

Малоншиће споменух у контексту племена Ћеклића.
Веома занимљиво племе за проучавање, невезано за Рајковиће, Портиће, Лабудовиће...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Porijeklo Labudovica
« Одговор #13 послато: Септембар 18, 2015, 04:50:53 поподне »
 Извор је Андрија Јовићевић, Плавско-гусињска област, Полимље, Велика, Шекулар, Београд, 1921. Бројна литература о Плаву, Гусињу,Велики, Шекулару, цијелом Горњем Полимљу... и лично познавање  презимена  са зеленог Лима па и Рајковића из Брезојевице, јер ја сам до одласка на студије живио у Беранама, а све вријеме одржавам живе контакте са  Горњим Полимљем.
 Да се не огријешим о Шаљане - Гојковиће из Велике. Лабуд ( Гојков) тако су га звали је имао Драгоја и Благоја. Овај други је због убиства брата, побјегао у Ругову, тамо се оженио и примио ислам. Има бројно потомство(Албанаца)...
  Ријешим да не коментаришем презимена ван Шекулара или поријеклом из Шекулара, али се не да.   Портићи - Рајковићи из  Брезојевица, беговске чивчије су се населили у Шекулар кад је кнез био Арсо Вуков Дашић, који је примио једно момче Илију  Рајковића, који је убио бегова сина. Никад не заборавимо. да је Арсо могао то да уради јер је Шекулар имао ферман... Познато ти је да Бракочевићи и остали Вукољеваковићи имају преко триста година кумство са Дашићима.