Аутор Тема: Шекулар  (Прочитано 184608 пута)

Ван мреже skituljko039

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 48
Одг: Шекулар
« Одговор #440 послато: Април 25, 2017, 11:07:55 поподне »
Небо, не видим нигдје мало равнијег терена. Је ли зато оно "ломни Шекулар"?

Ево неки стих о "Ломном Шекулару" епског пјесника Драга Брновића...
"На простору земље Немањине
у подножју од Мокре планине,
ђе је легло вила и змајева,
у нахији Васојевић Стева,
у сурове и кршне врлети
ђе мећава и љети пријети!
На сјеверу ломне Црне Горе
ђе се сабљом и ханџаром оре,
ђе трнокоп алатка вјечита,
ђе је вјера тврђа од гранита
а животна стаза трновита!...
Ђе слобода највише имање
а оружје једино уздање
ђе се глава даје рад образа
има једна слободна оаза:
То је српска колијевка стара
и нахија Ломног Шекулара!
Девет села, међу девет брда,
ђе се дивљач окупља у крда...
Ту низ ломне алуге и прла
историја тече неумрла
кроз сурова, мјеста и питома,
ђе цијене нема осим грома!!!"

Ето, тако се један Љешњанин одужио Шекуларцима ...

Ван мреже skituljko039

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 48
Одг: Шекулар
« Одговор #441 послато: Април 25, 2017, 11:35:22 поподне »
Прелепи предели. Исто као у Ругово и природа и празне куће. Све расељено.

- Слично као у Ругови ал није исто. Ругова сад има и хотеле а и добре путеве. Зими и љети је пуна омладине. Шекулар мучи муку са путевима а о хотелима да не причамо. Тек сад се ради у Спалевићима етно село. Један мотел започет у Божовиће и зврје зидине празне већ неку годину. Зими је пустиња. Тек љети села Шекуларска живну. До Мокре никакав пут а љепше планине нема надалеко. На њој само неколико катуна. На њој једном годишње џипијада и понеки бициклиста стазом. А на Ругову кад бациш поглед са Кукаљског врха ђе је била турска караула видиш преко љета да је пуна омладине. Шекуларце свака власт заобиђе, нико ништа не улаже. Све што стекну то су својом муком и знојем стекли.

Ван мреже skituljko039

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 48
Одг: Шекулар
« Одговор #442 послато: Април 26, 2017, 12:12:59 пре подне »
Не знам за остала села, моје завичајно - Ћетковиће, је на 1200-1230 метара НМВ.
Према истоку, надоморска висина расте, али су и села више по увалама, а не на платоима као Улица и Ћетковиће. Мислим да су Рмуши у најисточнијем делу Шекулара на највишој НМВ.
- Требало би да су Маслари на највећој надморској висини. Следећи пут кад одем проверићу. Нисам обратио пажњу на тај детаљ. Горњи део гробља у Кукаљима је на 1180 мнв, то сам случајно мерио код капије. Ови мобилни телефони имају доста интересантних апликација.

Ван мреже skituljko039

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 48
Одг: Шекулар
« Одговор #443 послато: Април 26, 2017, 12:25:09 пре подне »
Навијам да се тестираш, да буде још неки Шекуларац, па чекамо и Лопаћанина неког, да се потврди да су и они Шекуларци, барем по слави ми се тако "јавља" :)
- Тестирао сам се ал не могу да наговорим још неког Шекуларца за тестирање. До сада нас је шест тестираних из различитих братстава да ја знам. Можда се појави још неко а да и сам не зна одакле је. Има и таквих који не знају даље од прађеда. За такве је пјесник Драго Брновић написао добре стихове:
"Поријекло ко не слави
без очију земљом хода,
ко слијепац празноглави,
заборављен од Господа.
-Ком памћење не досеже
бар до свога чукунђеда,
отпадник је од вријеже,
у будућност слијеп гледа.
-За слијепце такве важе,
пословице кроз времена,
то је репа, народ каже,
која нема коријена!..."
-За податке о тестирању питај Неба или Видоја на затвореном делу форума, правила налажу да их овде не објављујемо.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Шекулар
« Одговор #444 послато: Април 26, 2017, 09:17:18 пре подне »
- Слично као у Ругови ал није исто. Ругова сад има и хотеле а и добре путеве. Зими и љети је пуна омладине. Шекулар мучи муку са путевима а о хотелима да не причамо. Тек сад се ради у Спалевићима етно село. Један мотел започет у Божовиће и зврје зидине празне већ неку годину. Зими је пустиња. Тек љети села Шекуларска живну. До Мокре никакав пут а љепше планине нема надалеко. На њој само неколико катуна. На њој једном годишње џипијада и понеки бициклиста стазом. А на Ругову кад бациш поглед са Кукаљског врха ђе је била турска караула видиш преко љета да је пуна омладине. Шекуларце свака власт заобиђе, нико ништа не улаже. Све што стекну то су својом муком и знојем стекли.
[/quote

Богами Скитуљко тако изгледа кат се гледа са Кукаљског врха. Јес да има напретка али нико више у Ругово не живи но једино преко љета је пуно кад дођу ис дијаспоре. Преко зиме једино ко ради дође, па кат му заврши служба и он се врати у Пећ. У Кошутане, Јошаницу и Хаџовиће да ти поменем села које сигурно познајеш нико не живи стално. То је 100% тачно.

А да не говоримо о граници. Изгледа да ће трећина Ругова да припадне Црној Гори ако се ова гранница усвоји у Парламенту Косова.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Шекулар
« Одговор #445 послато: Април 26, 2017, 09:29:47 пре подне »
Oвај предео подсећа предо око села Тушиње, Тимара, Слатине и Доње Буковице у Дробњаку. Или на околину Пљеваља.

Па, тражили смо место да личи на завичај  ;)

То је тај Сјевер ЦГ. Није крш као у Старој ЦГ, има много шуме и пашњака, али није баш ни питомина.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Шекулар
« Одговор #446 послато: Април 26, 2017, 09:35:07 пре подне »
- Требало би да су Маслари на највећој надморској висини. Следећи пут кад одем проверићу. Нисам обратио пажњу на тај детаљ. Горњи део гробља у Кукаљима је на 1180 мнв, то сам случајно мерио код капије. Ови мобилни телефони имају доста интересантних апликација.

Ја сам мерио алтиметром, кад сам последњи пут био у Шекулару.

Ако се добро сећам, НМВ у долини Шекуларске Ријеке (код Пилане) је око 930 метара, а Ћетковиће је око 300 метара више. С обзиром да село физички није тако удаљено од Ријеке (пар километара), јасно је која је то стрмина.

Овако одокативно, рекао бих да су Маслари и Улица на приближној НМВ. Ћетковиће је нешто више од Улице.
« Последња измена: Април 26, 2017, 10:18:37 пре подне НиколаВук »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Шекулар
« Одговор #447 послато: Април 26, 2017, 09:40:40 пре подне »
- Слично као у Ругови ал није исто. Ругова сад има и хотеле а и добре путеве. Зими и љети је пуна омладине. Шекулар мучи муку са путевима а о хотелима да не причамо. Тек сад се ради у Спалевићима етно село. Један мотел започет у Божовиће и зврје зидине празне већ неку годину. Зими је пустиња. Тек љети села Шекуларска живну. До Мокре никакав пут а љепше планине нема надалеко. На њој само неколико катуна. На њој једном годишње џипијада и понеки бициклиста стазом. А на Ругову кад бациш поглед са Кукаљског врха ђе је била турска караула видиш преко љета да је пуна омладине. Шекуларце свака власт заобиђе, нико ништа не улаже. Све што стекну то су својом муком и знојем стекли.

Право да ти кажем, можда је и боље што туризам тамо још није заживео.

То је као у случају Златибора и Таре.
Златибор има предиван крајолик, али је то сада већ претрпано разним објектима, хотелима, жичарама, луна-парковима,... Више ни на шта то не личи.
С друге стране, Тара је имала срећу да је већим делом војно добро, те је остала сачувана та нетакнута природа. Има оних неколико хотела, али је све то много примереније планинском амбијенту.

Но, ово моје размишљање је из перспективе човека који у Шекулар (као и на Златибор и Тару) дође повремено, па воли да ужива у чистој природи. За људе који живе у Шекулару, сигурно би било користи да им тамо направе боље путеве и да се запати неки туризам.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Шекулар
« Одговор #448 послато: Април 26, 2017, 10:16:58 пре подне »
Ево са Гугл Земље, није најпрецизније, али отприлике.

Поглед са истока:

photo host

Поглед са запада:

photo upload

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Шекулар
« Одговор #449 послато: Април 26, 2017, 10:32:11 пре подне »
Па, тражили смо место да личи на завичај  ;)

То је тај Сјевер ЦГ. Није крш као у Старој ЦГ, има много шуме и пашњака, али није баш ни питомина.
Кад су моји доселили у Јабланицу добили су имање у самом центру Медвеђе, на месту где се данас налази ресторан и мотел ''Бистро'', уз саму реку Јабланицу. Њима се ту није допало јер су им сметале жабе које крекећу, па су после кратког времена одселили у брда уз саму границу са тадашњом Турском, где су у почетку косили ливаде са пушком уза себе. Говораше мој ђед ''да нам је Ђорђије био паметнији сад би ми газили по асфалту а не по блату!''

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Шекулар
« Одговор #450 послато: Април 26, 2017, 11:03:58 пре подне »
Кад су моји доселили у Јабланицу добили су имање у самом центру Медвеђе, на месту где се данас налази ресторан и мотел ''Бистро'', уз саму реку Јабланицу. Њима се ту није допало јер су им сметале жабе које крекећу, па су после кратког времена одселили у брда уз саму границу са тадашњом Турском, где су у почетку косили ливаде са пушком уза себе. Говораше мој ђед ''да нам је Ђорђије био паметнији сад би ми газили по асфалту а не по блату!''

Жао ми је што скрећем с теме, али ево и примера код мојих Селаковића. Кад су се спустили са Креманских 900 метара на "само" 650 метара, на врх села Сушице, тамо их је дочекала лоша земља "црвеница", а где год се мало закопа одмах се удара у камен-кречњак. И генерално је цео крај доста сушан и незгодан за пољопривреду.
Селаковићи сложно живеше у задрузи скоро 70 година, пред крај задруге беше скоро 50 чељади у кући. Купише огромно имање у Белошевцу, до самог Ваљева, у равници поред Колубаре, али након неког времена осморица браће сву ту земљу многобројним кћерима у мираз, далеко им беше ићи чак у Белошевац, тако да то имање до краја 19. века нестаде.

Због тога их мој највећи извор за Сушицу, данас деведесетогодишњи Душан Селаковић, у својим белешкама на симпатичан начин у једној песми "куне" што су га осудили на камен за цео живот.

Ван мреже skituljko039

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 48
Одг: Шекулар
« Одговор #451 послато: Април 26, 2017, 11:17:31 пре подне »
Ево са Гугл Земље, није најпрецизније, али отприлике.

Поглед са истока:

photo host

Поглед са запада:

photo upload
/ Ипак Маслари највисочији, 1208 мнв по Гуглу...

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Шекулар
« Одговор #452 послато: Април 26, 2017, 02:23:20 поподне »
Поглед са запада:

photo upload

Види, земо, имам добар лепо избаждарен алтиметар. Мерио код првих и последњих кућа у Ћетковићима. 1200-1230 метара НМВ.

Ово 1177 са њихове мапе је можда негде на ливади кад се крене узбрдо од старе школе према селу. Иначе, село је нешто "височије" него што су гугловске мере.

У ствари, тамо где је пободена жута "заставица" можда и јесте 1177, јер је "пободена" ниже села, а добар део села се не види (он би био лево, ако сам се добро оријентисао).

Можеш ли да скинеш са гугла кадар на ту страну, да се види западније (Ћетковићи у средишту, можда Мезгале, оно је на југозапад од Ћетковића)?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Шекулар
« Одговор #453 послато: Април 26, 2017, 02:41:11 поподне »
Види, земо, имам добар лепо избаждарен алтиметар. Мерио код првих и последњих кућа у Ћетковићима. 1200-1230 метара НМВ.

Ово 1177 са њихове мапе је можда негде на ливади кад се крене узбрдо од старе школе према селу. Иначе, село је нешто "височије" него што су гугловске мере.

У ствари, тамо где је пободена жута "заставица" можда и јесте 1177, јер је "пободена" ниже села, а добар део села се не види (он би био лево, ако сам се добро оријентисао).

Можеш ли да скинеш са гугла кадар на ту страну, да се види западније (Ћетковићи у средишту, можда Мезгале, оно је на југозапад од Ћетковића)?

Ове чиоде сам ја забадао и писао колика је висина у датој тачки. Из искуства, знам да доста греши, а што је стрмији терен, грешке су веће - најизраженије су на самим врховима.

Поглед мало ка западу:

photo storage

Поглед са Дмитровог крша према Комовима:

image url upload

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Шекулар
« Одговор #454 послато: Април 26, 2017, 03:08:24 поподне »
Јел ово стварни снимак или анимација? Некако ми неприродно делује.

Што се Ћетковића тиче, жуту заставицу си побо на улазу у село из правца Улице. Оно се пружа даље узбрдо према северозападу. Но, нема везе, кад се скупимо и одемо тамо на излет, има све лепо да премеримо  ;)

Село Мезгале је на јако оштрој стрмини, што се види и на овој слици.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Шекулар
« Одговор #455 послато: Април 26, 2017, 03:16:23 поподне »
Јел ово стварни снимак или анимација? Некако ми неприродно делује.

Што се Ћетковића тиче, жуту заставицу си побо на улазу у село из правца Улице. Оно се пружа даље узбрдо према северозападу. Но, нема везе, кад се скупимо и одемо тамо на излет, има све лепо да премеримо  ;)

Село Мезгале је на јако оштрој стрмини, што се види и на овој слици.

Важи! Ма ја онако пишем, пошто волим податке о надморским висинама и сличне планинарске глупости, а Гугл пружа ту могућност 3Д доживљаја - дакле није снимак, већ једна груба анимација. А заиста има грешака са надморском висином. Сад да не отварам неку топографску карту, али може се лепо и са њих очитати висина плус-минус 5 или 10 метара.

Ван мреже skituljko039

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 48
Одг: Шекулар
« Одговор #456 послато: Април 26, 2017, 11:21:20 поподне »
Једно размишљање везано за Шекулар.

Не знам колико је познато да у Љешанској нахији, у подручју села Гољемади, постоји селиште, некадашње село, под називом - Шекулар.

Често сам се питао која је могућа веза између овог Шекулара и оног у Горњем Полимљу.
-Каква је веза између два Шекулара не знам ал ево један интересантан податак о Љешњанима и Шекуларцима. Приликом опсаде Скадра Љешњани се због прекора краља Николе и поганих ријечи одлуче да на јуруш заузму турске положаје на Тарабош. Кад су Шекуларци виђели да ће редом изгинут крену и они са свог положаја и том приликом Љешански и Шекуларско Требачки батаљон освоје Тарабош. 54 момка из Љешанског батаљона је том приликом погинуло а погибија би вероватно била већа да им се није помогло. Причу чух од пјесника Брновића који је пореклом из Љешанске нахије а њему је отац пренио да се не заборави. Тај се човек на свој начин одужује Шекуларцима са пјесмама о Шекулару.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Шекулар
« Одговор #457 послато: Април 27, 2017, 11:17:33 поподне »
Шекуларско-требачки батаљон је у Првом балканском рату изнео многе велике борбе (нарочито у ослобађању Метохије), а ни у несрећном (по Црно Гору) Првом светском рату није се осрамотио. Био је један од најузорнијих батаљона црногорске војске, познат по храбрости и дисциплини.

Командант батаљона Кењић забиљежио је у свом ратном дневнику новембра 1915. у Пријепољу, када је батаљон, одређен да буде заштитница осталима, међу последњима стигао приликом повлачења из Босне:

"Од трупа у Пријепоље није заостао нико, све продужило даље. Претходно покупили од хране све, да ни парче хљеба батаљон није добио. Командант Косовског одреда са штабом био је у Пријепоље, али се за нас нико није постарао. Руковаоци за храну војницима одговарали су да је војска при повлачењу узимала и одлазила. Да би војници батаљона Шекуларско-требачког показали не само храброст у борбама, већ војну дисциплину у свима приликама иако гладни због невођења рачуна да се не забораве баш они који нијесу смјели бити заборављени, војска је остала примјерна као и у свему другоме, те се није чуло гласа од протеста... "

Заиста редак пример дисциплине у војсци која се повлачи и којој је јасно да је рат изгубљен.

Шекуларско-требачки батаљон је, поред показане храбрости и војних успеха, у Првом светском рату био пример реда и дисциплине у црногорској војсци, и због тога је, стекавши поверење команде, одређиван за најтеже и најодговорније ратне задатке, будући на терену по правилу претходница у нападу и заштитница у одступању. И никада није изневерио постављене задатке и очекивања. Ово је, свакако, постигнуто захваљујући урођеној ратничкој нарави Шекулараца и врсној команди и ауторитету који је међу својим борцима уживао командант Мило Кењић. 
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Шекулар
« Одговор #458 послато: Април 29, 2017, 01:52:25 поподне »
Slučajno sam naišao na jedan tekst o Šekularu:"Mirko Barjaktarović: O Šekularu – najmanjem crnogorsko-brđanskom plemenu" objavljen u Glasniku Etnografskog muzeja br 47:

https://books.google.rs/books?id=CN6mCQAAQBAJ&q=%D0%A8%D0%B5%D0%BA%D1%83%D0%BB%D0%B0%D1%80&source=gbs_word_cloud_r&cad=4#v=onepage&q&f=false

Nadam se da će biti od pomoći.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Шекулар
« Одговор #459 послато: Април 30, 2017, 12:32:32 пре подне »
ЦАНУ је постхумно (2014. године) објавила рад Мирка Барјактаровића о Шекулару.

У тексту који је Радон поставио, видимо, између осталог, и занимљиву тезу Ровинског у вези са Шекуларом у Љешанској нахији (о чему сам недавно овде писао), по којој су се горњезетски (љешански) Шекуларци доселили у Горње Полимље и собом понели и назив Шекулар, давши га свом новом крају.
"Наша мука ваља за причешћа"