Аутор Тема: Мађари  (Прочитано 75272 пута)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Мађари
« Одговор #160 послато: Април 10, 2018, 06:19:53 пре подне »
Порекло Секеља је занимљиво.
Многи историчари верују да су они туркијског порекла али да су помађарени.
Према неким историчарима Секељи су остаци Хуна који су дочекала Мађаре у Трансилванији и склопили савез са њима.
Сматра се да су Секељи у средњовековној Угарској били Крајишници (граничари) који су чували источне границе Угарске од упада Кумана, Печенега и Татара.



Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1691
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Мађари
« Одговор #161 послато: Јул 23, 2019, 09:09:21 поподне »
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1943
  • G2a-FT221531
Одг: Мађари
« Одговор #162 послато: Август 15, 2019, 09:55:50 поподне »
Занимљив чланак о будућој студији са блога Мај Херитиџа који се бави процентуалним учешћем јеврејских предака међу Маџарима тестираним у овој лабораторији.

Hungary’s Secret: New Study by MyHeritage Reveals that Hungary Has the World’s Second Largest Percentage of Population with Jewish Ancestry
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7254
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Мађари
« Одговор #163 послато: Август 15, 2019, 10:37:05 поподне »
Занимљив чланак о будућој студији са блога Мај Херитиџа који се бави процентуалним учешћем јеврејских предака међу Маџарима тестираним у овој лабораторији.

Hungary’s Secret: New Study by MyHeritage Reveals that Hungary Has the World’s Second Largest Percentage of Population with Jewish Ancestry

Занимљиво подударање ових генетских истаживања са процентом јеврејске популације у Мађарској 1910те (4 до 5 %):
прво је цитат из генетског истраживања:
"The current population of Hungary is approximately 9.7 million, based on the latest United Nations estimates. MyHeritage’s discovery that 4.2% of DNA test-takers in Hungary have 50% or more Ashkenazi Jewish ethnicity, requires an adjustment to translate this percentage to population numbers. "
цитат из "Историје Јевреја у Мађарској":
1910 census[edit]
According to the 1910 census, the number of Jews was 911,227, or 4.99%
https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_the_Jews_in_Hungary#Earliest_references_before_1095
Као што је у горњем тексту речено, било је прелазака из јудаизма у католичанство, али занимљиво је и да је било и обрнутих процеса у периоду с краја 19. и почетком 20. века:
The net loss for Judaism due to conversions was relatively low before the end of the Great War: 240 people/year between 1896-1900, 404 between 1901-1910, and 435 people/year between 1911-1917. According to records, 10,530 people left Judaism, and 2,244 converted to Judaism between 1896 and 1917. Population of the capital, Budapest, was 23% Jewish
У Будимпешти се налази и највећа синагога у Европи и друга у свету, после синагоге у Њујорку
https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D0%B3%D0%BE%D0%B3%D0%B0_%D1%83_%D0%94%D0%BE%D1%85%D0%B0%D1%9A%D0%B8%D1%98%D0%B5%D0%B2%D0%BE%D1%98_%D1%83%D0%BB%D0%B8%D1%86%D0%B8
« Последња измена: Август 15, 2019, 10:42:02 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1943
  • G2a-FT221531
Одг: Мађари
« Одговор #164 послато: Август 15, 2019, 10:50:03 поподне »
За Маџаре ме не чуди јачи аутосомални утицај ашкенаских Јевреја, то потврђује вишевековно политику угарских елита ка асимилацији свих народа који би након што постану ''политички'' Маџари генерацијски постајали ''прави'' Маџари (имам и ја неколицину Маџара у поклапањима са којима делим заједничка словенска поклапања). Томе је верујем и доприносио и релативно отворенији однос које су сами Маџари имали ка њима, за разлику од нпр. Пољака (погледати рецимо при дну текста колико је мањи % ашкенаског у аутосомалној генетици Пољака), који су их држали доста изолованије, често као већинско становништво у мањим трговачким местима и селима (Shtetl). Верујем да је улогу у томе могло имати и ''ватрено'' клерикално римокатоличко расположење у Пољака, док је код Маџара нарочито протестантизам имао позитивистички став ка њима.

''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7254
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Мађари
« Одговор #165 послато: Август 15, 2019, 10:57:46 поподне »
Занимљив је пример и Лајоша Кошута, једног од вођа Мађарске револуције 1848., по свој прилици , који је могуће словачког порекла...са друге стране, његов рођак , Јурај Кошут, је био један од вођа словачког националног препорода, заједно са Штуром.
https://en.wikipedia.org/wiki/Juraj_Ko%C5%A1%C3%BAt
 Породица Кошут води порекло из места Кошути (општина Мартин), у северној Словачкој , где су вековима живели
https://en.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%A1%C3%BAty,_Martin
Што ће рећи , да су у своје "окриље" прихватали све који би допринели заједничкој мисији, националног препорода. Па ту , у романтичарском препороду, имамо Словака Лајоша Кошута, нејваћег песника Србина Шандора Петефија, а и  Хрвата Зрињског (додуше ранији период је у питању), али путник који оде у Будимпешту, највише се сусреће са тим именима у натписима тргова, улица, споменика...
« Последња измена: Август 15, 2019, 11:04:19 поподне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7254
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Мађари
« Одговор #166 послато: Август 15, 2019, 11:52:04 поподне »
Да не умањујем допринос Мађара светској култури (у горњем тексту који је Атлантише поставио, од 13 нобеловаца, 7 Јевреја, значи 6 су Мађари, што је опет доста), али заиста су изнедрили капацитете у разним областима (шта год они били пореклом). Први сусрет са Мађарима сам имао у Братислави, када ми је једна колегиница са факултета (који је имао смерове за музику, глуму, режију и балет), која је Мађарица, објашњавала како су они народ капацитета :) Ја је слушам, и мислим се " одлична си балерина, и не сумњам у то што ми кажеш" :) Шта је поента? Тада смо имали по 19, 20 година, али она, као и њене мађарске колеге које су студирале са нама, у тим годинама већ имају изграђен понос, знају допринос своје нације свету и када затреба, истичу то. Они се рађају и васпитавају у том духу, што је за поштовање (јако национално освешћен народ, а са друге стране, ко се некада "уписао" у ту нацију, остаје ту и не признаје ништа друго, као што сам имао прилику да упознам  једног Мађара са презименом Milinkovicz, кога сам питао да нема можда српске корене, а он , не да ми није рекао да незна, него са чуђењем је одговорио са "не", као да се питао откуд такво питање?!). Резиме би био: "апсорбовање, заборав, понос"
« Последња измена: Август 15, 2019, 11:59:22 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Јосиф из Трбушнице

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 225
Одг: Мађари
« Одговор #167 послато: Август 16, 2019, 07:45:23 пре подне »
Ако ме памћење не вара, пре склапања аустријско-угарске нагодбе Маџари су на територији Угарске чинили свега око 40% становништва. "Капацитет" о којем говориш је, дакле, великим делом усмерен на асимилацију, а знамо да ту код њих није никад било толеранције.
Оно што је мени одувек било најзанимљивије је то да су успели помађарити чак и масе Немаца. Погледајте само презимена - има немачких колико хоћеш. Неколико мени блиских Маџара одреда имају немачка презимена. То је знак да се ради о некаквој чудној гравитацији ка маџарском идентитету.
Изнећу по сећању једну статистику на коју сам давно наишао: око средине 19. века у Панчеву их је било стотињак (наравно, ниједан аутохтони), а до Првог светског рата чини ми се две хиљаде. А није се радило о пуком досељавању.
У другој половини истог столећа један од главних представника и промотера немачке политике био је Шваба Карл Витигшлагер, да би после неколико деценија Рудолф Витигшлагер (можда његов директан потомак, не памтим) себе сматрао Маџаром, стрепећи шта ће бити с њима по уласку немачке војске у град 1941.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7254
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Мађари
« Одговор #168 послато: Август 16, 2019, 02:11:42 поподне »
Ако ме памћење не вара, пре склапања аустријско-угарске нагодбе Маџари су на територији Угарске чинили свега око 40% становништва. "Капацитет" о којем говориш је, дакле, великим делом усмерен на асимилацију, а знамо да ту код њих није никад било толеранције.
Оно што је мени одувек било најзанимљивије је то да су успели помађарити чак и масе Немаца. Погледајте само презимена - има немачких колико хоћеш. Неколико мени блиских Маџара одреда имају немачка презимена. То је знак да се ради о некаквој чудној гравитацији ка маџарском идентитету.
Изнећу по сећању једну статистику на коју сам давно наишао: око средине 19. века у Панчеву их је било стотињак (наравно, ниједан аутохтони), а до Првог светског рата чини ми се две хиљаде. А није се радило о пуком досељавању.
У другој половини истог столећа један од главних представника и промотера немачке политике био је Шваба Карл Витигшлагер, да би после неколико деценија Рудолф Витигшлагер (можда његов директан потомак, не памтим) себе сматрао Маџаром, стрепећи шта ће бити с њима по уласку немачке војске у град 1941.
Занимљиво је да сами Мађари, приликом мађаризације, често нису ни мењали презимена која би указивала на порекло, чак су нека презимена директно указивала на могуће порекло:
" (For example, for Slavic/
Slovak: Tóth 222 thousand persons, Szlovák 778 persons; for Serb: Rácz 36 thousand persons,
Szerb: 108 persons – according to the Hungarian population registry database of
2007.) "
"Surnames originating from ethnonyms form a characteristic part of the
Hungarian surname stock, in comparison with surname corpuses of other European
nations. Among the 10 most frequent surnames in Hungary, 3 are of this type: Tóth (=
Slavic, Slovak), Horvát (= Croat), Német (= German). These names make up at most
0.5% of the surname stock, yet their proportion could be estimated at about 7–8%."
https://onomasticafelecan.ro/iconn2/proceedings/5_04_Farkas_Tamas_ICONN_2.pdf
Ово је студија о презименима у мађарској која указују на етноним, али сам број презимена је далеко већи, јер као што си навео Немца из Панчева, као и што сам навео Milinkoviczа, много њих није ни мењало презиме после мађаризације, док су некима модификована презимена, као Петефи уместо Петровић. Сама та ситуација као да говори да није за власти никакав проблем био да неко има презиме које указује да није мађарског порекла, јер како си навео, неки чудна гравитација је била ка мађарском идентитету. Можда једини случај где су Немци, који где год да су живели, јако су држали до свог идентитета, а у Угарској их толико постало Мађарима. Не заборавимо да је и Шандор Петефи, од оца Србин, од мајке Словак, био један од најватренијих револуционара и највећи романтичарски песник... Поред оне насилне мађаризације, које је било, занима ме и откуд тај добровољни аспект.
« Последња измена: Август 16, 2019, 02:19:53 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Јосиф из Трбушнице

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 225
Одг: Мађари
« Одговор #169 послато: Август 16, 2019, 02:37:06 поподне »
О томе сам одавно размишљао, али не могу докучити у чему је тајна тог асимилаторског успеха.
У праву си се да се нису мењала презимена, али зато што је њима због нечега било важније да се мењају имена. Било је велике гужве код нас кад су стигле заповести да се матичне црквене књиге имају водити на мађарском, што је значило да се и имена морају мађаризовати. Чак су наши свештеници због тога учили народ да се не дају деци календарска имена, јер Стеван час посла постане Иштван, Јован Јанош итд., него народна, која се нису могла лако превести на маџарски.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Мађари
« Одговор #170 послато: Октобар 06, 2019, 01:03:13 поподне »
 Има ли неки податак о поријеклу  Ласла Трочањија, несуђеног европског комесара за сусједску политику и проширење?
 У  медијима  се између осталог наводи: "Прича се да Трочањи вуче корене из Црне Горе - Ласлов деда је наводно од Трочанића из Бихора горњих, на североистоку Црне Горе, који су средином претпрошлог века одселили за Пирот услед страха од крвне освете" www.danas.rs
 У презименима Црне Горе  нијесам нашао презиме Трочанић. Није ми познат ни  неки такав или сличан топоним на простору Горњег Бихора или шире Црне Горе?
 Кад се у црквеним књигама  и слично појављује презиме Трочањи?

Ван мреже Онај с ону главу

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 74
  • Е, па да!
Одг: Мађари
« Одговор #171 послато: Новембар 12, 2019, 07:32:10 поподне »
Било је још случајева да малобројни ратници наметну име староседеоцима, рецимо Бугари Словенима у Тракији и Франци Гало-Романима у Галији, али да малобројни ратници успеју да наметну језик вишеструко бројнијим староседеоцима знам само да се десило у случајевима Мађари-Словени и Огуз Турци-Анадолци.

А у Јужној Америци се по теби говоре језици Маја? Кечуа?

Или је заиста мајушна шачица Шпанаца наметнула језик читавом континенту тако да је он сад материњи, тј први, за најмање 80% становника Јужне Америке ван Бразила, Суринама, Белиза и Француске Гијане?

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5299
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мађари
« Одговор #172 послато: Новембар 12, 2019, 07:51:28 поподне »
А у Јужној Америци се по теби говоре језици Маја? Кечуа?

Или је заиста мајушна шачица Шпанаца наметнула језик читавом континенту тако да је он сад материњи, тј први, за најмање 80% становника Јужне Америке ван Бразила, Суринама, Белиза и Француске Гијане?
Свевлад одавно није присутан на Форуму.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Онај с ону главу

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 74
  • Е, па да!
Одг: Мађари
« Одговор #173 послато: Новембар 12, 2019, 08:00:24 поподне »
Свевлад одавно није присутан на Форуму.

Sorry, ја сам нов овде па нисам то знао.

Али и иначе се не расправљам с појединцима као таквим, него проблематизујем тврдње које су по мени погрешне, као његова идеја да шачица освајача ретко намеће језик већини освојених.

Ја, напротив, мислим да је то баш стандард, а да су случајеви неспособњаковића као Протобугара, који су само успели да искваре словенски језик покореној популацији али не и да наметну свој, једна бизарна аберација.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5149
Одг: Мађари
« Одговор #174 послато: Јануар 18, 2020, 11:46:52 пре подне »
Имајући у виду најновије археогенетичке резултате старих панонских Мађара из 10. вијека, можда се може наслутити из ког дијела Азије је потекло оригинално угарско племе које је донијело језик.

Познато је да су Мађари језички најближи источним, западносибирским угрофинским народима: Хантијима и Мансијима. И Ханти и Манси данас не живе на просторима на којима су раније живјели, а етногенетски процеси међу њима су такође сложени. Ни они као ни европски Мађари, нису ништа мање чисти оригинални Угри. Њихова етногенеза посљедица је миграције оригиналних Угара  низ ријеку Об са југа на сјевер и мијешања са разним племенима палеосибирског поријекла.

Резултати старих Мађара показују преко N-M2019 и везу са Јакутима, туркојезичним народом, који је мигрирао са простора горњег Јенисеја у данашњу Јакутију. Језик Јакута спада у јужносибирску групу турских језика. Ова зона турских језика приближава се подручју које је матично, за Мађарима најближе, Хантије и Мансије.

Ако овоме додамо и присуство монголске C2-M48 међу старим Мађарима, изгледа да географски пресјек све три ове компоненте прилично добро одговара ширем подручју око данашњег града Новосибирска.

Управо на овом подручју, у периоду прелаза из старе у нову еру, имамо присутну тзв. Кулајску културу. Руски истраживачи ову културу повезују управо са старим Угрима. Антрополошки је тврде била мијешана европоидно-монголоидна. Припадници ове културе су имали интензивне односе са степским народима на југу, што би се уклапало у етногенетске процесе Мађара.

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%83%D0%BB%D0%B0%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%8F_%D0%BA%D1%83%D0%BB%D1%8C%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B0

« Последња измена: Јануар 18, 2020, 11:52:04 пре подне drajver »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5149
Одг: Мађари
« Одговор #175 послато: Јануар 18, 2020, 11:55:02 пре подне »
Реконструкција изгледа ратника кулајске културе (старог Угра?) на основу археолошких налаза


Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8509
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Мађари
« Одговор #176 послато: Јануар 18, 2020, 01:24:43 поподне »
Као још једна мађарска "стара земља" се помиње Magna Hungaria, која би требало да се налази на простору данашње Башкирије (Башкортостана), на обронцима јужног Урала. Током 13. века (1235. године), један мађарски доминикански фратар (фра Јулијан), који је допутовао на простор Поволшке Бугарске (данашњи Татарстан и Чувашија), је у њеном непосредном суседству (у Башкирији) пронашао остатке Мађара са којима је могао нормално да комуницира на мађарском језику, иако су се њихови и фратрови преци раздвојили пре 300-400 година. Претпоставља се да су стари Мађари Magna Hungaria-у населили током прве половине 1. миленијума н.е, да су их одатле истерали преци данашњих Башкира и да су се потом спустили до Црног и Азовског мора, на простор Леведије, где су ступили у сукоб са Хазарима. Руски археолози повезују старе Мађаре са подручја "Велике Мађарске" са Кушнаренково културом (6-8. век н.е.), као и са Карајакупово културом, коју додуше доводе и у везу са раним Башкирима.

https://en.wikipedia.org/wiki/Magna_Hungaria
https://en.wikipedia.org/wiki/Kushnarenkovo_culture
https://en.wikipedia.org/wiki/Karayakupovo_culture
https://en.wikipedia.org/wiki/Eastern_Hungarians
https://en.wikipedia.org/wiki/Friar_Julian

Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5149
Одг: Мађари
« Одговор #177 послато: Јануар 18, 2020, 01:32:40 поподне »
Као још једна мађарска "стара земља" се помиње Magna Hungaria, која би требало да се налази на простору данашње Башкирије (Башкортостана), на обронцима јужног Урала. Током 13. века (1235. године), један мађарски доминикански фратар (фра Јулијан), који је допутовао на простор Поволшке Бугарске (данашњи Татарстан и Чувашија), је у њеном непосредном суседству (у Башкирији) пронашао остатке Мађара са којима је могао нормално да комуницира на мађарском језику, иако су се њихови и фратрови преци раздвојили пре 300-400 година. Претпоставља се да су стари Мађари Magna Hungaria-у населили током прве половине 1. миленијума н.е, да су их одатле истерали преци данашњих Башкира и да су се потом спустили до Црног и Азовског мора, на простор Леведије, где су ступили у сукоб са Хазарима. Руски археолози повезују старе Мађаре са подручја "Велике Мађарске" са Кушнаренково културом (6-8. век н.е.), као и са Карајакупово културом, коју додуше доводе и у везу са раним Башкирима.

https://en.wikipedia.org/wiki/Magna_Hungaria
https://en.wikipedia.org/wiki/Kushnarenkovo_culture
https://en.wikipedia.org/wiki/Karayakupovo_culture
https://en.wikipedia.org/wiki/Eastern_Hungarians
https://en.wikipedia.org/wiki/Friar_Julian



Могуће да ове двије "Старе Мађарске" не искључују једна другу. Само је ова на Обу старија.


Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8509
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Мађари
« Одговор #178 послато: Јануар 18, 2020, 02:02:50 поподне »
Могуће да ове двије "Старе Мађарске" не искључују једна другу. Само је ова на Обу старија.



Да, само што се назив "Југра" користи за област где сада бораве Ханти и Манси. Као што си написао, вероватније је да права прадомовина лежи негде у околини данашњег Новосибирска, па да су онда преци Ханта и Манса кренули ка северу уз Об, ка "Југри", док су преци Мађара отишли западно, на простор "Велике Мађарске". Још једна могућност је - да је Југра првобитна прадомовина, односно да су Ханти и Манси остали у старој прадомовини (Ханти-Манси аутономна област, Југра), а да су се преци Мађара прво спустили из Југре на простор јужног Сибира (Новосибирска област), па да су затим кренули ка западу (Велика Мађарска) и потом даље Леведија-Етелкез-Панонија.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5149
Одг: Мађари
« Одговор #179 послато: Јануар 18, 2020, 02:08:21 поподне »
Да, само што се назив "Југра" користи за област где сада бораве Ханти и Манси. Као што си написао, вероватније је да права прадомовина лежи негде у околини данашњег Новосибирска, па да су онда преци Ханта и Манса кренули ка северу уз Об, ка "Југри", док су преци Мађара отишли западно, на простор "Велике Мађарске". Још једна могућност је - да је Југра првобитна прадомовина, односно да су Ханти и Манси остали у старој прадомовини (Ханти-Манси аутономна област, Југра), а да су се преци Мађара прво спустили из Југре на простор јужног Сибира (Новосибирска област), па да су затим кренули ка западу (Велика Мађарска) и потом даље Леведија-Етелкез-Панонија.

Мислим да је прва варијанта вјероватнија, јер су Ханти и Манси мигрирали с југа (околина Томска и Новосибирска) на сјевер и генерално се горе поменута Кулајска култура сматра њиховом. Управо ширење Кулајске културе са југа на сјевер, низ Об, се повезује са миграцијама Ханта.