Аутор Тема: Мађари  (Прочитано 75518 пута)

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Мађари
« Одговор #120 послато: Април 21, 2017, 11:55:45 поподне »
Искрено, први пут сам сада видео тај податак да су они извршили напад кроз Моравска врата; то би значило да су Гепиде напали из истог правца као и Лангобарди, западно-северозападног; оно што сам ја учио на факултету је било да је напад на Гепиде намерно конципиран тако да их Авари нападну са истока, а Лангобарди са запада, како би их трајно уништили и ускратили им могућност бега; свакако ћу проверити овај нови податак у Византијским изворима за историју народа Југославије; јављам накнадно шта сам сазнао.

И ја бих волео да знам да ли је моје уверење било погрешно. :)

симо

  • Гост
Одг: Мађари
« Одговор #121 послато: Април 21, 2017, 11:57:17 поподне »
Искрено, први пут сам сада видео тај податак да су они извршили напад кроз Моравска врата; то би значило да су Гепиде напали из истог правца као и Лангобарди, западно-северозападног; оно што сам ја учио на факултету је било да је напад на Гепиде намерно конципиран тако да их Авари нападну са истока, а Лангобарди са запада, како би их трајно уништили и ускратили им могућност бега; свакако ћу проверити овај нови податак у Византијским изворима за историју народа Југославије; јављам накнадно шта сам сазнао.

Да, нема логике да Авари уопште нападају Гепиде из тог правца, јер да су ушли у Панонију кроз Моравска врата, не би уопште наишли на Гепиде, већ управо на Лангобарде. Сем тога, баш сад гледам шта је написао Јован Ковачевић у раду Аварски каганат и он пише да су Дунав Авари са истока прешли код Дунасекса у Барањи, као и да се ту највјероватније одиграла битка са Гепидима. Сем тога, Авари пре тога бораве у малој Скитији, подручје данашње Добруџе.

симо

  • Гост
Одг: Мађари
« Одговор #122 послато: Април 22, 2017, 12:36:14 пре подне »
Нађох нешто детаљнији опис уништења Гепида, који помиње кретање аварске војске кроз Моравска врата, међутим како се и усамом тексту наглашава то је било само тактичко кретање војске,а не миграција Авара. Ево тог текста:

In the critical days during the winter of 566–67, emissaries of the Langobard King Alboin met with Bayan somewhere between the Elbe and Oder rivers; Sigebert, Alboin's brother-in-law, had probably acted as mediator between the two powers. The envoys proposed a joint, two-front assault on the Gepids, as well as an 'eternal alliance' ('foedus perpetuum', which in Langobard usage signified a military alliance).[14] They accepted Bayan's demand that, in the event of victory, the Gepids' land, population, and riches be given to the Avars; they even evoked the tempting prospect that the Avars, if they captured Pannonia Sirmiensis, might easily cross the Sava River and realize their dream of occupying Scythia Minor and Thrace, or indeed press on all the way to Byzantium.

Few details of the famous joint operation survive, for the Langobards were more intent on recording their own achievements. {1-221.} It is likely that, in keeping with the terms of the agreement, the assault was launched by the Langobards. The Gepid King Kunimund drew together his forces 'from several directions'[15] to meet the Langobard attack. Only after he had taken this fateful step did he learn of a second, Avar attack (Tristis ad Cunimundum nuntius veniens, invasisse Avares). As a result of the strategy that had been agreed upon with Alboin ('ut cum Alboin statuerunt'), the Avar army (it must be emphasized that what happened was an attack by Avar forces, and not a 'migration' of the Avar people) was able to break through the sealed frontiers (terminos edicit).

Bayan's ultimate objective was Sirmium; at the original negotiations, he already requested that Langobards provide guides who could lead him against Sirmium. Moving in through the Moravian Pass and along the left bank of the Danube, 'taking immense pains and covering a long distance,' he set upon the Gepids. The late Langobard chronicles naturally attribute to their own king and people the glory of defeating the Gepids. But Byzantine contemporaries, who were well-informed and had a direct interest in the matter, recorded that it was Bayan who had 'defeated them in war' and 'smashed the Gepids' state'.[16] They were undoubtedly right; on this occasion, the Langobards had played but a secondary role and reaped the benefits of their allies' sweeping success.

Thus Bayan defeated the Gepids' main force, led by King Kunimund; the latter was killed in battle, and Bayan, in keeping with ancient Eastern custom, had his opponent's skull turned into a drinking bowl before presenting it — ostensibly in friendship — to Alboin. Thereupon, Bayan immediately crossed the Danube to attack Sirmium's Gepidic defenders. The commander of the latter, Usdibad, did not wait for the Avars to arrive; he and his soldiers surrendered to the East Roman forces, who were on a state of alert. The Gepids' heir apparent, Reptila, fled to Constantinople, as did the head of the Gepid Arian Church, Bishop Thrasarik. By the time Bayan reached Sirmium, the town was already defended by {1-222.} Bonos's Byzantine troops; the latter repulsed the Avar cavalry, which was unprepared for the siege of a fortress.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Мађари
« Одговор #123 послато: Април 22, 2017, 12:38:50 пре подне »
Ух, ово је баш "врућа" тема, после Албанаца највеће интересовање форумаша је за Мађаре (не рачунам Црну Гору и Санџаклије, они приучају нашим језиком).
Изненађен сам да влада оволико интересовање за генетику и историју Мађара.   ;D   
« Последња измена: Април 22, 2017, 12:43:26 пре подне Свевлад »

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Мађари
« Одговор #124 послато: Април 22, 2017, 12:56:36 пре подне »
Ух, ово је баш "врућа" тема, после Албанаца највеће интересовање форумаша је за Мађаре (не рачунам Црну Гору и Санџаклије, они приучају нашим језиком).
Изненађен сам да влада оволико интересовање за генетику и историју Мађара.   ;D   
Ја сам увек био заинтересован али за Маџарке! :)

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Мађари
« Одговор #125 послато: Април 22, 2017, 01:02:25 пре подне »
Мит о ружноћи мађарског језика пада у воду кад проговоре Мађарице :)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Мађари
« Одговор #126 послато: Април 22, 2017, 01:09:08 пре подне »
Ја сам увек био заинтересован али за Маџарке! :)
Слажем се, од свега у вези Мађара и мене највише интересују Мађарице!   ;D

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8512
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Мађари
« Одговор #127 послато: Април 22, 2017, 01:15:37 пре подне »
Једино што сам у ВИИНЈ успео да пронађем је опште познат податак да се гепидска држава налазила између Авара на истоку и Лангобарда на западу, и да је лангобардско-аварски савез довео до пропасти Гепида, што су Византинци искористили како би поново заузели Сирмијум, који су им Гепиди претходно преотели, а који је био један од главних циљева Авара (успели су да га заузму 582. године). Ово што је цитирао Синиша је писао Иштван Бона, чувени мађарски археолог који се Аварима посебно бавио, тако да је ово вероватно неко његово тумачење ратних догађаја; Јован Ковачевић нпр. у "Аварском Каганату" пише да се лангобарско посланство са Бајаном састало након његовог похода у Тирингију, тј. када се већ био вратио у Малу Скитију, док Бона тврди да се то десило негде између Лабе и Одре. Ево шта Ковачевић пише о том рату:

"Ратне операције су започеле када је гепидски краљ Кунимунд напустио свој двор у Сирмијуму и концентрисао трупе негде у Банату...Још нису биле почеле борбе између Гепида и Лангобарда, а Авари су већ били улетели на гепидску територију. Покушај Гепида да се супротставе једном по једном непријатељу није успео. Већ у сукобу са самим Лангобардима претрпели су пораз, краљ Кунимунд је погинуо, а Албоин је од његове лобање направио окован пехар за вино. Други део гепидске војске, који је био одређен да заустави продор Авара, био је такође потучен."

Иако Ковачевић не наводи правац из кога су Авари упали, мислим да се из контекста види да то није био исти правац као онај из кога су нападали Лангобарди. Мислим да цела конфузија потиче из Бониног мишљења да се аварска војска под командом Бајана није ни вратила у своју базу у Малу Скитију, већ да се директно из правца Лабе и Одре спустила у Панонију и напала Гепиде из северозападног правца, док Ковачевић узима да су Авари кренули у напад са истока, из своје базе у Малој Скитији. Мени је логичније да, ако су већ Гепиди раздвајали војску, то су морали да учине јер су их Лангобарди напали из једног, а Авари из другог правца, а не да су их и једни и други напали из истог правца, западног-северозападног. Бона говори о шумском појасу који је спречавао Аваре да пређу Карпате, али касније сам себи упада у реч и пише како су они приликом каснијег насељавања Паноније ипак прешли тај шумско-планински појас преко Турну Рошу превоја и кроз долине Олта и Мориша. Тако да ми након ове мини-анализе ипак логичније делује да је аварски напад ишао правцем исток-запад, чиме је приморао Гепиде да раздвоје војску и тиме допринео њиховом поразу.
Чињеницама против самоувереног незнања.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Мађари
« Одговор #128 послато: Април 22, 2017, 01:19:18 пре подне »
Мит о ружноћи мађарског језика пада у воду кад проговоре Мађарице :)
Sziasztok! :) Праве славјанске мађарице :)


Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 966
Одг: Мађари
« Одговор #129 послато: Април 22, 2017, 01:29:26 пре подне »
Sziasztok! :) Праве славјанске мађарице :)



Мислим да се овде ради о неспоразуму :) зар Војиненад није мислио на шљиве маџарке?
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Мађари
« Одговор #130 послато: Април 22, 2017, 01:34:35 пре подне »

Мислим да се овде ради о неспоразуму :) зар Војиненад није мислио на шљиве маџарке?

 ;D ;D

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Мађари
« Одговор #131 послато: Април 22, 2017, 01:44:19 пре подне »

Мислим да се овде ради о неспоразуму :) зар Војиненад није мислио на шљиве маџарке?
Да се вратимо на тему :) :

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Мађари
« Одговор #132 послато: Април 22, 2017, 01:58:55 пре подне »
"Ратне операције су започеле када је гепидски краљ Кунимунд напустио свој двор у Сирмијуму и концентрисао трупе негде у Банату...Још нису биле почеле борбе између Гепида и Лангобарда, а Авари су већ били улетели на гепидску територију. Покушај Гепида да се супротставе једном по једном непријатељу није успео. Већ у сукобу са самим Лангобардима претрпели су пораз, краљ Кунимунд је погинуо, а Албоин је од његове лобање направио окован пехар за вино. Други део гепидске војске, који је био одређен да заустави продор Авара, био је такође потучен."

По мени се своди на то да ли се између Лангобарда и Авара са једне стране и Гепида са друге водио рат или се радило о једној или две веће битке (као нпр Маричка).
Ако је у питању вишенедељни или дужи рат онда је вероватније да је у праву Ковачевић.
Ако се ради о једној бици онда је вероватније да је у праву Бона, јер је по мени нереално управљати битком, тј двема синхронизованим биткама где су војсковође савезници удаљени 200 километара један од другог (и између је непријатељска територија).

Има онај детаљ из Симовог цитата: ”Tristis ad Cunimundum nuntius veniens, invasisse Avares”, тј извесно је да је гласник јавио гепидском краљу о нападу из другог правца. Такав податак је као важан детаљ лакше уклопити у контекст битке, јер ако је вођен дуготрајан рат онда је по мени неважно како је Албоин сазнао за почетак операција другог непријатеља.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Мађари
« Одговор #133 послато: Април 22, 2017, 08:23:37 пре подне »
јер ако је вођен дуготрајан рат онда је по мени неважно како је Албоин сазнао за почетак операција другог непријатеља.

тј не Албоин него Кунимунд.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Мађари
« Одговор #134 послато: Април 22, 2017, 08:43:21 пре подне »

Мислим да се овде ради о неспоразуму :) зар Војиненад није мислио на шљиве маџарке?
Да, даааа, наравно на шљиве маџарке!  :D

симо

  • Гост
Одг: Мађари
« Одговор #135 послато: Април 22, 2017, 03:34:28 поподне »
По мени се своди на то да ли се између Лангобарда и Авара са једне стране и Гепида са друге водио рат или се радило о једној или две веће битке (као нпр Маричка).
Ако је у питању вишенедељни или дужи рат онда је вероватније да је у праву Ковачевић.
Ако се ради о једној бици онда је вероватније да је у праву Бона, јер је по мени нереално управљати битком, тј двема синхронизованим биткама где су војсковође савезници удаљени 200 километара један од другог (и између је непријатељска територија).

Има онај детаљ из Симовог цитата: ”Tristis ad Cunimundum nuntius veniens, invasisse Avares”, тј извесно је да је гласник јавио гепидском краљу о нападу из другог правца. Такав податак је као важан детаљ лакше уклопити у контекст битке, јер ако је вођен дуготрајан рат онда је по мени неважно како је Албоин сазнао за почетак операција другог непријатеља.

У којем год контексту да се посматра, насељавање аварске популације није било са сјевера већ са истока, а самим тим и главнина словенског становништва Паноније је дошла из тог правца.

Мислим да су ти правци енкако најједноставније представљени у кратком тексту са википедије који описује насељавање источних Алпа, а којис е заснивају на неким радовима словеначких археолога.

The first phase of Slavic settlement in the Eastern Alps region is dated around the year 550 and originated in the area of modern Moravia (i.e., the West Slavic speaking branch).[5] From there, Slavic peoples moved southward into the territory of the former Roman province of Noricum (modern Upper and Lower Austria regions). Subsequently, they progressed along the valleys of Alpine rivers towards the Karavanke range and towards the settlement of Poetovio (modern Ptuj), where the decline of the local diocese is recorded before 577.

The second phase of Slavic settlement came from the south and took place after the retreat of Lombards into Northern Italy in 568. The Lombards contracted to cede the relinquished territory to their new allies, the Avars, who at that time were the overlords of Slavs. Avars first appeared in Europe around 560 when they reached lower Danube. In 567 the Avars and Lombards jointly defeated the Gepids. After the Lombards moved to Italy in 568, the Avars became the nominal rulers of both the Pannonian plain (which they had conquered by 582) and the adjacent Eastern Alps region. The Slavic-Avar progress towards the Eastern Alps is traceable on the basis of synodal records of the Aquileian metropolitan church which speak of the decline of ancient dioceses (Emona, Celeia, Poetovio, Aguntum, Teurnia, Virunum, Scarabantia) in the respective area.[2][5][6] In 588 the Slavs reached the area of the Upper Sava River and in 591 they arrived to the Upper Drava region where they soon fought with the Bavarians who were led by king Tassilo I. In 592 the Bavarians won, but in 595 the Slavic-Avar army gained victory and thus consolidated the boundary between the Frankish and Avar territories. Between 599-600 the Slavs pushed through Istria and the Karst region towards Italy.[1]

Значи, имамо прву предаварску западнословенску струју са подручја Моравске која је допрла најјужније до подручја данашње Словеније и другу источну словенску миграцију са Доњег Дунава која је ишла са Аварима.

По архелошким анлазима ова источна струја је била доминантан у Панонији и показује јасне везе са словенским културама сјеверно од Црног Мора.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Мађари
« Одговор #136 послато: Април 22, 2017, 04:49:12 поподне »
У којем год контексту да се посматра, насељавање аварске популације није било са сјевера већ са истока, а самим тим и главнина словенског становништва Паноније је дошла из тог правца.


Према Бони Авари су из страха од других турских племена напустили Малу Скитију 566. године и нису су тамо враћали неколико деценија. Пут их је водио на северозапад заобилазећи Карпате. Ако је он ауторитет у овој области онда следи да Авари нису могли да населе Панонију са истока јер их тамо није ни било:

Цитат: István Bóna
The Avars did not tarry when they learned that Justinian I had died on 21 November 565; within a week, their envoys were in {1-219.} Constantinople. In the 'insistent tone' that marked the nomads' diplomacy, they demanded that the new emperor renew the alliance. Instead, Iustinus II abrogated the treaty, indicated (in a similarly arrogant tone) that he would no longer pay the 'servants' wages', and declared that the Lower Danubian frontier would remain sealed. In the winter of 565–66, the Avars made an attempt to force their way through, but failed.

Almost as if they were trying to escape from a trap, the Avars once again circled the Carpathians, and reached Thuringia in the fall of 566. Although they prevailed on the battlefield against Sigebert's forces, the outcome was a truce and the withdrawal of both armies.

The Avars' desperate attempts to break through on the Lower Danube and, twice, to get around Carpathians, were driven by a real sense of danger, and that danger became more immediate in the winter of 566–67. In pursuit of their 'subjects', the Western Turks had crossed the Volga and, coming within striking distance, threatened to kill the Avars 'not with swords but with the hooves of their horses, by treading them into the ground like ants'. It is clear that the Avars, having suffered five years of adversity, yearned for a haven behind defensible natural boundaries — if not on the Lower Danube, then on the plain enclosed by the Carpathian Mountains; yet neither option proved to be attainable. Historical and archaeological sources confirm that the Avars could find no passage through the Northern and Eastern Carpathians.

The archaeological data on settlements in the 5th and 6th centuries indicate that along the Northern and Eastern Carpathians, an uninhabited and uninhabitable forest had spread in a swath that was, on average, some 120 kilometres wide (and as much as 150–200 kilometres wide in certain areas). For an entire people and its livestock, this zone would have been virtually impassable even if it had not included, in the middle, a 80–100 kilometre-wide mountain barrier with an altitude ranging from 1500 to 2000 {1-220.} metres. The situation in Transylvania could be extrapolated from the valleys of the Upper Tisza and Lower Szamos rivers: from the beginning of the 6th century, there is no archaeological trace of human life in that region all the way to the Tiszafüred-Nyíregyháza-Debrecen line. In that period, a people intent on migrating would be limited to a few more or less accessible passes in the Southern Carpathians, principally the Vöröstorony (Rotenturm) Pass, in the Olt valley, and the Roman-built roads (later used by Gepidic forces) along the Lower Danube. However, these routes were barred by the Gepids' and Byzantines' strong military outposts.

The Avars were truly caught in a trap, for if they were still in the Lower Danube region when the Turks caught up with them, they faced slaughter. These fears had not entirely dissipated even twenty years later, when they lived in the Carpathian Basin (much like the Hungarians' lingering fear of the Pechenegs around 920); in 580, Emperor Tiberius II tried to make them lift the siege of Sirmium by spreading the (false) news that Cherson had been captured by the Turks.

Сем тога ни у једном од чланака и текстова које сам читао се не пише о миграцијама ”аварске популације”, увек се пише о Аварима као ратничком племену. Драге воље би прочитао такав неки текст који би писао о кретању Авара заједно са женама, децом, старима јер би и то додатно расветлило ствари.
Међутим, моје тренутно разумевање је да тога вероватно није ни било, тј Авари су били нека врста војске (у изгнанству од других Турака) која је тражила простор над којим ће успоставити контролу ради сопствене сигурније будућности. Ако ствари гледамо из тог угла онда је прихватљивији став да Авари нису имали потребу за ”базом” где ће боравити (већ за државом), тј тзв база у Малој Скитији није било никакво чврсто уточиште где би они могли да се врате по потреби већ је то било привремено решење док не нађу боље.

Што се тиче доласка Словена на простор данашње Словеније, не бих спорио да су дошли из Паноније тј са југоистока. Међутим, оно што је питање је како су претходно дошли до Паноније. Моје мишљење је да је западна Панонија углавном насељена са севера. Тј од исте оне групе Словена која је у Источне Алпе дошла и пре њиховог контакта са Аварима.
На крају крајева дистрибуција хаплогрупа на тим просторима указује на такав сценарио.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8512
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Мађари
« Одговор #137 послато: Април 22, 2017, 05:26:22 поподне »
Координација између две савезничке, а удаљене војске и у тим временима није била тако незамислива. Размењивали су се гласници, проналазио се начин. Један од добрих примера је аварско-словенска опсада Цариграда 626. године. Док су Авари и Словени опседали Цариград са европске стране, један повећи персијски одред је чекао исход опсаде у Халкедону, прекопута Цариграда, у Азији. То сигурно није било случајно, већ резултат координисаног рада Авара и Персијанаца, иако се између једних и других налазила византијска држава.

Сам Бона, иако је изнео тезу о доласку главнине аварске војске у Панонију из правца северозапада, каже да се након заузећа Паноније, остатак Авара (дакле логично - жене, деца и старци, као и остатак војске који је њих штитио) населио у Панонију из источних крајева:

"After the setback at Sirmium, Bayan and his army crossed the 'Ister' river and occupied the Gepids' ransacked and plundered land.[17] The source does not relate how the rest of the Avars followed suit to settle in their new homeland. They could not have taken the Vaskapu (Iron Gate)-Orsova Pass, for it was barred by a now openly hostile Byzantine fleet. The most likely route was through the Vöröstorony Pass and the valleys of the Olt and Maros rivers. Archaeological finds indicate that this route was in use both during the Avar period and in the 9th century."

Ево шта Ковачевић о аварском правцу освајања пише у "Аварском каганату":

"...географски распоред ових налаза показује да су аварски коњаници у истом налету заузели међуречје Дунав-Тиса и римску провинцију Горњу Панонију. Међуречје је заузето путем који је из долине Мориша, преко Сегедина, ишао на прелаз Дунава код Дунасекса."
Чињеницама против самоувереног незнања.

симо

  • Гост
Одг: Мађари
« Одговор #138 послато: Април 22, 2017, 05:43:29 поподне »
Бане, Никола ме предухитрио па је објавио пуни цитат Боне. Бона, ни остали аутори не споре долазак Авара из правца Влашке, али ако ти баш вјерујеш да су дошли са сјевера, ја ту не могу ништа, вјеруј и даље. ( не разумијем ни ово твоје схватање Боне по којем он тврди да се Авари неколико деценија нису враћали у Малу Скитију, ја нисам успио наћи гдје то тврди)

Исто се односи и на Словене у Панонији. Ево шта каже Седов о њима:

"Археологические материалы показывают, что славянское население Аварского каганата имело
двоякое происхождение.
Одну часть его составляли племена - носители пражско-корчакской
культуры
. Об их расселении в среднедунайском регионе речь шла выше. Важнейшими показателями
вхождения славян пражско-корчакской группы в состав населения аварской культуры являются
захоронения по обряду трупосожжения и лепная керамика, характерная для этих племен. Погребения по обряду
кремации славянского типа найдены в могильниках в Кестхее, Покасепетке и Залакомаре в
окрестностях Балатона и в Сирмабешенье в венгерском округе Боршод."

"Племена пражско-корчакской группы были только частью славянского населения Аварского
каганат
а. Более значительные массы его, как показывают археологические материалы, составляли
анты
, переселившиеся в земли Среднего Подунавья в составе аварской миграционной волны. Мысль
о переселении побежденных антов ранее высказывалась некоторыми историками на основании
косвенных показателей письменных источников [14]. Писали об этом и некоторые археологи,
основываясь на единичных антских находках в раннеаварских могильниках Паннонии [15]. К
настоящему времени археологическими изысканиями накоплено достаточно данных (рис. 42 и 43),
которые надежно свидетельствуют о перемещении больших масс антского населения из
причерноморского ареала в земли Среднего Подунавья.
"

Овај Седовљев опис насељавања, на основу археолошких података је у складу са горе постављеним наводом слоевеначких археолога.

При томе се нигдје не говори о некаквој разлици између западне и источне Паноније, јер се и једна и друга налазе у том периоду под влашћу Авара.

Као што сам и раније писао, праву анализу поријекла свих ових словенских група може да да само детаљна анализа сваке појединачне гране и њеног кретања, а не паушалне оцјене које се заснивају на личном осјећају.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Мађари
« Одговор #139 послато: Април 22, 2017, 06:13:00 поподне »
Хвала обојици на цитатима референтних аутора. А шта ћу на даље да верујем још нисам сигуран. :)