Аутор Тема: Крајишници E-V13>PH1246  (Прочитано 8245 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Крајишници E-V13>PH1246
« послато: Новембар 10, 2017, 12:47:46 поподне »
На овој теми можемо расправљати о пореклу крајишке групе PH1246, која постаје све бројнија. Посебно би се осврнуо на родове који славе ретку славу Часне Вериге, а који се добро уклапају у овај род E-V13.

Још је Карановић забележио да се у Босанској Крајини издваја група родова са овом специфичном славом, која чини једну целину са родовима који славе Петровдан. Ту спадају: Влаисављевићи, Балабани, Јерковићи, Шарци, Шкорићи и Ловрићи.

У Поуње су долазили углавном са Тромеђе, иако се назире да би матица овог рода у Крајини могла бити нешто источније, у крајевима око Змијања. У пројекту имамо Антића који је чак из околине Шамца, а лепо се уклапа у ову групу. Занимљиво да и у околини Пожеге (СРБ) постоји породица Радовановић са славом Часне Вериге, која се савршено уклапа у род крајишких PH1246. Ово може да указује на већу старину рода, који се да лако дефинисати захваљујући реткој слави.

Осим у западној Босни, ова подграна се јавља и у осталим деловима Крајине (Северна Далмација, Лика, Банија и Кордун).
« Последња измена: Новембар 10, 2017, 02:28:53 поподне Небојша »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишници E-V13>PH1246
« Одговор #1 послато: Новембар 10, 2017, 12:55:14 поподне »
Заборавих напоменути да смо раније припаднике овог рода у Крајини популарно звали "крајишким Васојевићима", због подгране, тј. чињенице да имају ДНК рођаке међу Васојевићима.

Jelic

  • Гост
Одг: Крајишници E-V13>PH1246
« Одговор #2 послато: Новембар 10, 2017, 12:56:52 поподне »
Одлична тема.

Да напоменемо и друге породице из Крајине које су PH1246 а не славе Часне Вериге/Петровдан:

1. Радоја, Стевањдан, Поткрај, Гламоч
2. Гргић, Стевањдан, Вилуси, Градишка
3. Врцељ, Ђурђевдан, Лика
4. Мрдаљ, Ђурђевдан, Ервеник, Далмација
5. Радуловић, Митровдан, Книн, Далмација
6. Здјелар, непозната слава и место порекла, лако може славити Часне Вериге
7. Ступар, Аранђеловдан, Босанска Крајина

Постоје јаке индиције из необјављених истраживања да је матица српских PH1246 на подручју данашање источне Херцеговине.

Ван мреже Банија

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 209
Одг: Крајишници E-V13>PH1246
« Одговор #3 послато: Новембар 10, 2017, 01:52:31 поподне »
Браво за тему.

Свакако један од занимљивијих крајишких родова, прије свега због ове групе која слави Часне вериге или Петровдан (мислим да је и сам Карановић писао да дио њих слави Часне вериге, а дио Петровдан), а која је по свему судећи прилично разграната по Крајини.

Тако у глинском крају (Банија) од родова који славе Часне вериге или Петровдан имамо Болобане, Гриве, Комљеновиће и Џакуле.
Комљеновиће већ имамо потврђене као припаднике овог генетски профилисаног рода и они су поријеклом из села Велики Градац, гдје их је према подацима из 1948. године било 18 кућа. Ријеч је о угледном свештеничком роду, који је на Банији потврђен половином XVIII вијека.
Болобани и Гриве груписани су у селима према Сувој међи (Бојна и Брезово Поље) и они имају сроднике и презимењаке у Босанској крајини. Џакула је у глинском крају било у Мајским Пољанама (потврђено да славе Петровдан) и Шушњару, а било их је и у другим дијеловима Баније (подручје Вргинмоста, Костајнице и Петриње). Познато ми је да су на подручју Двора постоје прилично бројни Ловрићи и мислим да они славе баш Часне вериге (покушаћу добити потврду).

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Крајишници E-V13>PH1246
« Одговор #4 послато: Новембар 10, 2017, 02:15:49 поподне »
У Далмацији Часне вериге славе:

Dedić
Drniš
Časne verige Sv. apostola Petra
Miočić
Časne verige Sv. apostola Petra
Garojević
Crnogorci (Imotski)
Časne verige Sv. apostola Petra
Jelić
Biočić
Časne verige Sv. apostola Petra
Knin
Časne verige Sv. apostola Petra
Konjevrate
Časne verige Sv. apostola Petra
Strmica
Časne verige Sv. apostola Petra
Tepljuh
Časne verige Sv. apostola Petra
Uzdolje
Časne verige Sv. apostola Petra
Manojlović
Kanjane
Časne verige Sv. apostola Petra
Markovac
Časne verige Sv. apostola Petra
Orlić
Časne verige Sv. apostola Petra
Razvođe
Časne verige Sv. apostola Petra
Nonković
Smilčić
Časne verige Sv. apostola Petra
Radeka
Benkovačko Selo
Časne verige Sv. apostola Petra
detalji
Biljane Donje
Časne verige Sv. apostola Petra
detalji
Karin Gornji
Časne verige Sv. apostola Petra
Zadar
Časne verige Sv. apostola Petra
Škrbić
Cetina
Časne verige Sv. apostola Petra
Knin
Časne verige Sv. apostola Petra
Koljane
Časne verige Sv. apostola Petra
Podosoje
Časne verige Sv. apostola Petra
Trifunović
Riđane
Časne verige Sv. apostola Petra

Са Бенковачког сајта

Ван мреже Банија

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 209
Одг: Крајишници E-V13>PH1246
« Одговор #5 послато: Новембар 10, 2017, 02:22:33 поподне »
Чини ми се да имамо потврђен као E1b1b (резултат са 23andMe) род Радека из Мекињара у Лици, тако да по свој прилици и они припадају овој грани (хаплогрупа и крсна слава). Иначе, од овог мекињарског огранка је и велики Милан Радека.

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Крајишници E-V13>PH1246
« Одговор #6 послато: Новембар 10, 2017, 02:45:20 поподне »
Заборавих напоменути да смо раније припаднике овог рода у Крајини популарно звали "крајишким Васојевићима", због подгране, тј. чињенице да имају ДНК рођаке међу Васојевићима.

Зар нису Васојевићи?

Мислим да нема дилеме да се ради о Васовим потомцима, и кад се погледа генетски, али и када се узму у обзир историјске прилике. Наиме, Васојевићи су имали статус дербенџија у првом вијеку турске владавине. Они су као такви насељавани, вјероватно у околину Јајца, да обезбјеђују превоје, кланце и путеве кроз шуме, вјероватно током турског продирања на запад.

Мислим да старост ових родова и распрострањеност говори у прилог томе да је њихов долазак у околину Јајца био између првог вијека турске владавине и Кандијског рата, када дио становништва прелази у Далмацију и Лику.

Кад смо већ код означавања у табели, код већих родова као што су Дробњаци, Бањани&Пивљани, Васојевићи, за оне који не знају шта је I-M253>P109>FGC22054, N-Y6503>P189.2>Y7310 или E-V13>PH1246>BY14151, требало би једноставно ставити назив рода, а подродове некако груписати у другачијој форми у табели.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишници E-V13>PH1246
« Одговор #7 послато: Новембар 10, 2017, 04:05:33 поподне »
Зар нису Васојевићи?

Мислим да нема дилеме да се ради о Васовим потомцима, и кад се погледа генетски, али и када се узму у обзир историјске прилике. Наиме, Васојевићи су имали статус дербенџија у првом вијеку турске владавине. Они су као такви насељавани, вјероватно у околину Јајца, да обезбјеђују превоје, кланце и путеве кроз шуме, вјероватно током турског продирања на запад.

Мислим да старост ових родова и распрострањеност говори у прилог томе да је њихов долазак у околину Јајца био између првог вијека турске владавине и Кандијског рата, када дио становништва прелази у Далмацију и Лику.

Није искључено. Ако се не варам, распоред у Крајини им се доста добро поклапа са оном групом Стевањштака I2-PH908. Њима је "матица" у Крајини негде око Герзова, а пореклом су, према једној верзији, чак из крајева око Скадра. Карановић верује да су такође учествовали с Турцима у освајању Јајца.
« Последња измена: Новембар 10, 2017, 04:42:19 поподне Небојша »

Ван мреже Банија

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 209
Одг: Крајишници E-V13>PH1246
« Одговор #8 послато: Новембар 17, 2017, 07:34:05 поподне »
Још један врло битан род могао би (судећи по крсној слави) припадати овој групи.
Ријеч је о Беговићима из Беговића код Петриње (Банија). Према подацима из 1948. године у самим Беговићима била их је чак 41 кућа са 177 особа. Њихова крсна слава је Петровдан (29. јун / 12. јул).
Од њих је велики Никола Беговић: https://sr.wikipedia.org/sr-el/Никола_Беговић

Jelic

  • Гост
Одг: Крајишници E-V13>PH1246
« Одговор #9 послато: Новембар 17, 2017, 10:25:25 поподне »
Оно што је занимљиво је то да се код PH1246 крајишких родова који славе Петровдан/Часне Вериге јављају две групе, једна која има вредност 13 на 458 која одудара од модала за V13, и друга која на том маркеру има вредност 15, која је модална.

Ван мреже роквић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 170
Одг: Крајишници E-V13>PH1246
« Одговор #10 послато: Новембар 18, 2017, 02:12:15 поподне »
Часне вериге се славе често и у селу Горњи и Доњи Врбљани, писао сам о томе: https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1978.0

Према досадашњем писању на овој теми испада да већина који славе Вериге припадају истој хапло-групи, или не? Ако је тако, која је то група?
бити Србин је светиња

Ван мреже Банија

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 209
Одг: Крајишници E-V13>PH1246
« Одговор #11 послато: Новембар 18, 2017, 02:34:39 поподне »
Прегледао сам шематизам Горњокарловачке епархије из 1883. године и повадио сам презимена уз кога се наводи крсна слава Часне вериге.
Ако сам добро избројао укупно је 29 таквих презимена: Аћимовић, Боројевић, Борота, Влајисављевић, Вуковић, Гојковић, Грива, Дудуковић, Жакула, Зјајивук, Јаворина, Јовичић, Карамарковић, Комљеновић (потврђени као E1b1b-V13>PH1246>BY14151), Кончаловић, Лежајић, Лисић, Мартиновић, Марчинковић, Милић, Мушкиња, Поповић, Радека (потврђени као E1b1b на 23andMe), Томић, Ћалина, Џакула, Шепа, Шкрбић и Шолић.

Међутим, код највећег броја ових презимена осим Часних верига наведена је још нека крсна слава или више њих, док су само Часне вериге наведене уз презимена Грива, Карамарковић, Комљеновић, Лежајић и Марчинковић. Због специфичности презимена, било их је лако лоцирати (у случају неког планског тестирања треба почети од њих):
- Гриве (подручје Глине, Банија)
- Карамарковићи (подручје Војнића, Кордун)
- Комљеновићи (подручје Глине, Банија), потврђени као E1b1b-V13>PH1246>BY14151
- Лежајићи (подручје Војнића, Кордун)
- Марчинковићи (подручје Војнића, Кордун)


симо

  • Гост
Одг: Крајишници E-V13>PH1246
« Одговор #12 послато: Новембар 18, 2017, 02:40:12 поподне »
Часне вериге се славе често и у селу Горњи и Доњи Врбљани, писао сам о томе: https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1978.0

Према досадашњем писању на овој теми испада да већина који славе Вериге припадају истој хапло-групи, или не? Ако је тако, која је то група?

Слава Часне Вериге је заправо замјенска слава за Петровдан, јер је Петровдан било тешко славити у љетним мјесецима. Тако су неке породице задржале Петровдан,а неке прешле на Часне вериге. Карановић све те породице групише у исти род, међутим моја породица која је I2-PH908 очигледно не припада овом роду који је E-V13>PH1246 и који би судећи по неким поклапањима у Србији могао заиста бити компактан. Такође, у Лици имамо Жакуле које славе Петровдан,а припадају трећој хаплогрупи R1a.

Вјерујем да ћемо у овом мјесецу имати тестираног Балабана из Бјелајског Поља. Тај резултат ће јасно показати да ли поред E-V13>PH1246 рода који слави Петровдан/Часне Вериге постоји и други род у Крајини (I2-PH908?) а слави исту славу.

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Крајишници E-V13>PH1246
« Одговор #13 послато: Новембар 18, 2017, 06:24:30 поподне »
Оно што је занимљиво је то да се код PH1246 крајишких родова који славе Петровдан/Часне Вериге јављају две групе, једна која има вредност 13 на 458 која одудара од модала за V13, и друга која на том маркеру има вредност 15, која је модална.

Чини ми се да је Синиша ту двојицу необјављених из Мркоњића са DYS458=13 нашао у неком дефтеру баш у статусу дербенџија, те мислим да нема сумње да се ради о Васојевићима, само су мало "измутирани".

симо

  • Гост
Одг: Крајишници E-V13>PH1246
« Одговор #14 послато: Новембар 18, 2017, 06:30:24 поподне »
Чини ми се да је Синиша ту двојицу необјављених из Мркоњића са DYS458=13 нашао у неком дефтеру баш у статусу дербенџија, те мислим да нема сумње да се ради о Васојевићима, само су мало "измутирани".

Заправо та двојица тестираних су из села код Мркоњић Града која се у попису 1604. године помињу као дербенџијска. С обзиром да нису досељени у међувремену, сва је прилика да су двојица тестираних који имају васојевићки хаплотип,а 458=13 су, заправо од тих дербенџија из пописа.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишници E-V13>PH1246
« Одговор #15 послато: Фебруар 13, 2022, 09:38:20 пре подне »
Прегледао сам шематизам Горњокарловачке епархије из 1883. године и повадио сам презимена уз кога се наводи крсна слава Часне вериге.
Ако сам добро избројао укупно је 29 таквих презимена: Аћимовић, Боројевић, Борота, Влајисављевић, Вуковић, Гојковић, Грива, Дудуковић, Жакула, Зјајивук, Јаворина, Јовичић, Карамарковић, Комљеновић (потврђени као E1b1b-V13>PH1246>BY14151), Кончаловић, Лежајић, Лисић, Мартиновић, Марчинковић, Милић, Мушкиња, Поповић, Радека (потврђени као E1b1b на 23andMe), Томић, Ћалина, Џакула, Шепа, Шкрбић и Шолић.

Дудуковићи са 23andMe, Часне Вериге, Слуњ (Вељун?), такође E-V13.

Ван мреже NemanjaE-V13

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Крајишници E-V13>PH1246
« Одговор #16 послато: Јануар 29, 2023, 09:24:40 поподне »
Данас су Часне Бериге Светог апостола Петра па је уједно ред да мало оживимо тему.
Ја сам недавно тестирани Марковић из Мисоче код Илијаша и моја слава су Часне Вериге.
Волио би чути предања о поријеклу тестираних који славе Часне Вериге,прије свега ове групе радног назива "Крајишки Васојевићи" чија је база Мркоњић Град.

Треба напоменути да се у овој групи новотестираних налази Комљеновић из Вргинмоста први који слави Часне Вериге и не припада нашем роду.



.