Аутор Тема: Храм Светог Јована Владимира (Бар)  (Прочитано 10073 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Храм Светог Јована Владимира (Бар)
« послато: Септембар 26, 2016, 01:15:53 поподне »
У недељу је, у Бару, освештан храм Св. Јована Владимира.

Заиста прелепо здање


Ван мреже Витомир Радовић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 381
Одг: Храм Светог Јована Владимира (Бар)
« Одговор #1 послато: Септембар 26, 2016, 01:26:39 поподне »
Био сам присутан као гост, величанствен доживљај. То је требало само доживети и видјети ту љепоту на једном мјесту. Велике похвале организаторима и Његовом Преосвештенству Владики Амфилохију Радовићу. Да њега није било, као и других добрих људи, овај храм неби угледао свјетлост дана. Урађен је за само 7 година.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Храм Светог Јована Владимира (Бар)
« Одговор #2 послато: Септембар 26, 2016, 01:30:51 поподне »
Био сам присутан као гост, величанствен доживљај. То је требало само доживети и видјети ту љепоту на једном мјесту. Велике похвале организаторима и Његовом Преосвештенству Владики Амфилохију Радовићу. Да њега није било, као и других добрих људи, овај храм неби угледао свјетлост дана. Урађен је за само 7 година.

Били су и неки моји присутни у недељу тамо. Кажу да је било прелепо! Све ово има још већу снагу када се узме у обзир у каквом се окружењу храм налази и колико је тешко српском народу доле.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Храм Светог Јована Владимира (Бар)
« Одговор #3 послато: Септембар 26, 2016, 01:50:11 поподне »
Храм је заиста леп Витомире, пратио сам преко мреже повремено како су текли радови, и снимци су заиста били импресионирајући. Штата што је било немогуће донети и мошти Св. Јована Владимира, које се чувају у Републици Албанији, која није нашала за сходно да одобри њихово доношење у Црну Гору, а колико сам разумео ни друга страна у политичком смислу није била одвећ заинтересована да се потруди, јер то би заиста био величанствен и за дуго памтећи догађај.



Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Храм Светог Јована Владимира (Бар)
« Одговор #4 послато: Септембар 26, 2016, 02:01:16 поподне »
Храм је заиста леп Витомире, пратио сам преко мреже повремено како су текли радови, и снимци су заиста били импресионирајући. Штата што је било немогуће донети и мошти Св. Јована Владимира, које се чувају у Републици Албанији, која није нашала за сходно да одобри њихово доношење у Црну Гору, а колико сам разумео ни друга страна у политичком смислу није била одвећ заинтересована да се потруди, јер то би заиста био величанствен и за дуго памтећи догађај.

Мислим да га они на мирољубив начин неће никада вратити. Исто као што ни Бугари не желе да врате Милутинове мошти у његову задужбину манастир Бањску.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Храм Светог Јована Владимира (Бар)
« Одговор #5 послато: Септембар 26, 2016, 02:10:28 поподне »
Постоји једна занимљивост. Наиме, верује се да крст који је био у рукама свеца приликом његовог погубљења, чува на скровитом месту породица Андровић.

Андровићи су Паштровићи. Славе Св. Илију и огранак су Давидовића. Од овог рода имамо тестиране Греговиће, хаплогрупа I2-M223.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Храм Светог Јована Владимира (Бар)
« Одговор #6 послато: Септембар 26, 2016, 02:35:37 поподне »
Постоји једна занимљивост. Наиме, верује се да крст који је био у рукама свеца приликом његовог погубљења, чува на скровитом месту породица Андровић.

Андровићи су Паштровићи. Славе Св. Илију и огранак су Давидовића. Од овог рода имамо тестиране Греговиће, хаплогрупа I2-M223.

Ови Андровићи из Микулића код Бара, који чувају крст Светог Јована Владимира, су пореклом из Куча (према њиховом предању и сазнању). Дакле, вероватније Е1б или Р1а.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Витомир Радовић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 381
Одг: Храм Светог Јована Владимира (Бар)
« Одговор #7 послато: Септембар 26, 2016, 08:12:41 поподне »
Што се тиче моштију Св. Владимира, није донијета лобања и кључна кост, али су били други дјелови моштију. Ја сам их цјеливао, као и остали присутни.  Међу иконописцима храма, велики допринос, рад и труд је уложио и Анастасије Радовић фрескописац, који је осликао већи дио храма као и и фреску СВ. Јована Владимира.
Послије освјештења храма , било је дружење у порти храма, гдје су били присутни Патријарх, затим све владике, на челу са Јерусалимским. Владика Амфилохије, је долазио поред сваког стола гдје смо ми присутни сједели и благословио нас.
Заиста је било предивно и дирљиво.
Иначе, у храм су уграђене између осталих и мошти Јасеновачких мученика.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Храм Светог Јована Владимира (Бар)
« Одговор #8 послато: Септембар 26, 2016, 08:17:04 поподне »
Благо теби, Вито, што си био тамо и још целивао мошти. Велика је то благодат. Желео сам да будем у Елбасану за хиљадугодишњицу пострадања Светога Јована Владимира, али, нисам могао због разних обавеза. За ово освештање храма у Бару нисам ни знао...
Кад будеш поново у барском храму, помени  :)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Витомир Радовић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 381
Одг: Храм Светог Јована Владимира (Бар)
« Одговор #9 послато: Септембар 26, 2016, 08:31:32 поподне »
ЗА  НЕБА
Небо, и сјутра идем тамо, водим неке госте из Словеније и Чешке и поменућу те сигурно.
Штета што ниси био, јер заиста  то што се десило тога дана, не може ријечима да се опише.
А за братском трпезом је било толико спонтано све, што се тиче самих владика, који су били до краја сем Јерусалимског, који је морао да раније оде због заказаног авионског лета за Израел. Патријарх је био опуштен, одржао једну дивну бесједу прије ручка, онда су све владике одржале кратку бесједу, затим је приређен богат културно умјетнички програм, гдје смо остали до касних поподневних сати.
Све у свему, то је требало доживети.
А сам храм изгледа величанствено. То је дјело нашег архитекте Пеђе Ристића, који је такође био присутан.
Много сам храмова видио, али овакав нити сличан нигдје нисам видио

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Храм Светог Јована Владимира (Бар)
« Одговор #10 послато: Септембар 26, 2016, 09:21:06 поподне »
Хвала, Вито, свако ти добро од Бога.
Храм не да је величанствен, него сам одмах ову слику што је поставио Небојша ставио на деск-топ!
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Витомир Радовић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 381
Одг: Храм Светог Јована Владимира (Бар)
« Одговор #11 послато: Септембар 26, 2016, 09:24:58 поподне »
Захваљујем Небо, од Бога ти здравље.
Велики поздрав из Улциња

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Храм Светог Јована Владимира (Бар)
« Одговор #12 послато: Септембар 26, 2016, 09:51:12 поподне »
Неколико слика са самог догађаја:




Посебно је занимљиво како сунчеви зраци лепо "падају" по окупљеним верницима (као да из самог храма избија светлост)


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Храм Светог Јована Владимира (Бар)
« Одговор #13 послато: Септембар 26, 2016, 11:02:45 поподне »






унутрашњост храма





Слика Индијанца је свакако изненађење и несвакидашња појава код нас. Искрено, први пут видим овако нешто.

Потражио сам одговор и ево шта се може пронаћи:

"...Naslikano je oko 130 svetitelja na jednom i 130 svetitelja na drugom zidu. Osim 260 svetitelja, naslikani su po mojoj ideji sa kojom se složio Mitropolit Amfilohije, preteče, veliki ljudi koji su narode pripremali za dolazak spasitelja svijeta, veliki filozofi Aristotel, Platon, Sokrat, Konfučije, Mahatma Gandi… jer je njihov značaj nemjerljiv. Naslikan je čak jedan Indijanac, predstavnik naroda koji je, na žalost, iskorijenjen sa svojih prostora, a taj narod nosi neviđenu duhovnost”, kazao je Radović, ističući da svoj posao obavlja sa bezmernom ljubavlju..."

http://montenegroclick.me/kada-udete-u-hram-svetog-jovana-vladimira-bogorodica-vas-zagrli-foto/

Ван мреже Витомир Радовић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 381
Одг: Храм Светог Јована Владимира (Бар)
« Одговор #14 послато: Септембар 26, 2016, 11:16:10 поподне »
Причао ми је Анастасије - Најо, када смо били на освећењу храма, а ја га позовем да дође мало код мене у госте, да је  се толико уморио,  како каже: "Цијелог сам себе исциједио радећи у храму,  идем у Београд да видим дјецу и онда одмах идем на Крит да се одморим и узмем нову снагу, па ћу доћи код тебе".
Заиста је огроман посао одрадио. Велики је мајстор - иконописац.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Храм Светог Јована Владимира (Бар)
« Одговор #15 послато: Септембар 27, 2016, 06:45:07 пре подне »
Слика Индијанца је свакако изненађење и несвакидашња појава код нас. Искрено, први пут видим овако нешто.

Потражио сам одговор и ево шта се може пронаћи:

"...Naslikano je oko 130 svetitelja na jednom i 130 svetitelja na drugom zidu. Osim 260 svetitelja, naslikani su po mojoj ideji sa kojom se složio Mitropolit Amfilohije, preteče, veliki ljudi koji su narode pripremali za dolazak spasitelja svijeta, veliki filozofi Aristotel, Platon, Sokrat, Konfučije, Mahatma Gandi… jer je njihov značaj nemjerljiv. Naslikan je čak jedan Indijanac, predstavnik naroda koji je, na žalost, iskorijenjen sa svojih prostora, a taj narod nosi neviđenu duhovnost”, kazao je Radović, ističući da svoj posao obavlja sa bezmernom ljubavlju..."

http://montenegroclick.me/kada-udete-u-hram-svetog-jovana-vladimira-bogorodica-vas-zagrli-foto/

Не знам шта бих рекао. Само Бог и Свети Сава може помоћи српском православном народу Црне Горе. Када се један православни митрополит саглашава да се ово наслика у храму, заиста једино Бог може помоћи.


Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Храм Светог Јована Владимира (Бар)
« Одговор #16 послато: Септембар 27, 2016, 06:56:53 пре подне »
Не знам шта бих рекао. Само Бог и Свети Сава може помоћи српском православном народу Црне Горе. Када се један православни митрополит саглашава да се ово наслика у храму, заиста једино Бог може помоћи.

Kaд мoжe Гaшић, мoгу и Индиjaнци. Пapaмa ce нe купуje oпpocт.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Храм Светог Јована Владимира (Бар)
« Одговор #17 послато: Септембар 27, 2016, 11:37:17 пре подне »
Не знам шта бих рекао. Само Бог и Свети Сава може помоћи српском православном народу Црне Горе. Када се један православни митрополит саглашава да се ово наслика у храму, заиста једино Бог може помоћи.

Битна је порука вероватно: "Поштуј све што је створено". :)

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Храм Светог Јована Владимира (Бар)
« Одговор #18 послато: Септембар 27, 2016, 11:47:44 пре подне »
Битна је порука вероватно: "Поштуј све што је створено". :)

А вероватно и да се нагласи да је Бог створио читаво човечанство, не само Србе. Зато су (по мени) насликани и Грци, Индијци, Индијанци, Кинези... И они су утицали на овај свет. По мени, ово има смисла, а поготово данас, кад је свет много повезанији него у средњем веку.

Да Индијанац има ореол око главе, то би била друга прича, и то би било дно. А овако, само је приказан један човек са лепом поруком. Е сад, некоме ће можда сметати то што тај човек није Србин, али мени не.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Лаф

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 80
Одг: Храм Светог Јована Владимира (Бар)
« Одговор #19 послато: Септембар 27, 2016, 01:04:01 поподне »
Није толики проблем што је у питању Индијанац, јер је бивало случајева у православном живопису да се малају слике прехришћанских философа. Проблем је што је ово рабљење једног еко-френдли,политички коректног мита који трезвеноумна православна духовност не би требало да некритички усваја под изговором некакве "бриге за свет/Мајку Природу" и слично.

А вероватно и да се нагласи да је Бог створио читаво човечанство, не само Србе.

Суштина је да тај Индијанац нити је веровао да постоји један Бог, нити да је створио ни из чега свет, чак ни Индијанце.