Аутор Тема: Јањевци  (Прочитано 19178 пута)

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Јањевци
« Одговор #20 послато: Јануар 13, 2018, 12:18:20 пре подне »
Кao штo peкox у пpeтxoднoм пocту, пpиличнo cу тaмнoг тeнa, пa cу joш лaкшe уoчљивиjи. Живe у вeћини у мecту Kиcтaњe, у cpпcким кућaмa, aли иx имa шиpoм Xpвaтcкe.

Упознао сам једну часну сестру из Јањева, на кратко је мојем сину предавала Културу религија. Јесте путена али не личи на албанке и није висока. Мени се чини да је то генетика која је дошла са југа. Као мала католичка заједница женили су се унутар заједнице и задржали су неке карактеристике југа. Мислим да јањевци немају пуно везе са Сасима а мало више имају са Албанцима.
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Јањевци
« Одговор #21 послато: Јануар 13, 2018, 12:21:00 пре подне »
ови Црвенци би могли бити од Сјеклоћа-Горевука
Шуман, Колић, Лукач, Шароња (сада надимак за Рамчиловиће), Долић (тако се зове село на Пештери) се јављају у Горњем Бихору.
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5484
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Јањевци
« Одговор #22 послато: Јануар 13, 2018, 12:22:08 пре подне »
Упознао сам једну часну сестру из Јањева, на кратко је мојем сину предавала Културу религија. Јесте путена али не личи на албанке и није висока. Мени се чини да је то генетика која је дошла са југа. Као мала католичка заједница женили су се унутар заједнице и задржали су неке карактеристике југа. Мислим да јањевци немају пуно везе са Сасима а мало више имају са Албанцима.

Mиcлим дa je jaк уплив Poмa, мaкap ca жeнcкe cтpaнe...

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Јањевци
« Одговор #23 послато: Јануар 13, 2018, 12:26:41 пре подне »
Mиcлим дa je jaк уплив Poмa, мaкap ca жeнcкe cтpaнe...

У мом крају су били неки ковачи који су мало посјећали на Роме а имају презиме које има германске коријене. Ништа није искључено али ја мислим да су трговачка мјеста увијек имала мијешано становништво. Нису само Роми путени !!!
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Јањевци
« Одговор #24 послато: Јануар 13, 2018, 12:30:41 пре подне »
<a href="https://www.youtube.com/v/gppMlnIa3IY" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/gppMlnIa3IY</a>
« Последња измена: Јануар 13, 2018, 12:29:38 поподне НиколаВук »
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5484
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Јањевци
« Одговор #25 послато: Јануар 13, 2018, 12:32:24 пре подне »
У мом крају су били неки ковачи који су мало посјећали на Роме а имају презиме које има германске коријене. Ништа није искључено али ја мислим да су трговачка мјеста увијек имала мијешано становништво. Нису само Роми путени !!!

'Ajдe дa кaжeмo дa имa paзлoгa штo oвo пpичaм... ;)

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Јањевци
« Одговор #26 послато: Јануар 13, 2018, 12:48:24 пре подне »
Боже како смо прожети, грехота од нас :(

<a href="https://www.youtube.com/v/CseHt_mGZXY" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/CseHt_mGZXY</a>
« Последња измена: Јануар 13, 2018, 12:30:09 поподне НиколаВук »
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Јањевци
« Одговор #27 послато: Јануар 13, 2018, 12:56:40 пре подне »
Veliki turski rat je jako pogodio janjevske katolike.  Dok 1670. imamo u Janjevu 70 kuća katolika, za koje se navodi da su zbog pada rudarstva vrlo siromašni, 1720. imamo samo 10 kuća s 80 vjernika.  Župi Janjevo je tad pripadala Priština u kojoj je još bilo 6 kuća katolika i 45 vjernika, kao i razna sela u bližoj i daljoj okolici.  Ovdje je prikaz tog dijela biskupskog izvještaja.



Ja znam gdje je Brasaljce jer je tu još prije 100 godina bilo kripto-katolika koji su upisivani u matične knjige u Janjevu, ali ne znam ostala sela.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Јањевци
« Одговор #28 послато: Јануар 13, 2018, 12:57:35 пре подне »
Боже како смо прожети, грехота од нас :(

https://www.youtube.com/v/CseHt_mGZXY

Takt je u svakoj pjesmi baš klasični 7/8.  I onako podijeljen 3-2-2 kao u Makedoniji i južnoj Srbiji.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Јањевци
« Одговор #29 послато: Јануар 13, 2018, 01:12:36 пре подне »
Veliki turski rat je jako pogodio janjevske katolike.  Dok 1670. imamo u Janjevu 70 kuća katolika, za koje se navodi da su zbog pada rudarstva vrlo siromašni, 1720. imamo samo 10 kuća s 80 vjernika.  Župi Janjevo je tad pripadala Priština u kojoj je još bilo 6 kuća katolika i 45 vjernika, kao i razna sela u bližoj i daljoj okolici.  Ovdje je prikaz tog dijela biskupskog izvještaja.

Ja znam gdje je Brasaljce jer je tu još prije 100 godina bilo kripto-katolika koji su upisivani u matične knjige u Janjevu, ali ne znam ostala sela.
Молим Те, шта су то крипто католици?
Све је наопако кренуло након Бечког рата ! И моји то памте.
« Последња измена: Јануар 13, 2018, 01:19:09 пре подне Voljen od Boga »
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Јањевци
« Одговор #30 послато: Јануар 13, 2018, 01:18:29 пре подне »
Takt je u svakoj pjesmi baš klasični 7/8.  I onako podijeljen 3-2-2 kao u Makedoniji i južnoj Srbiji.

Све звучи познато и у ритму карактеристичном за подручје које си поменуо. Нисам раније посвећивао пажње јањевцима, тако их осјећам блиским.

<a href="https://www.youtube.com/v/ob2PMnY7iH8" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/ob2PMnY7iH8</a>
« Последња измена: Јануар 13, 2018, 12:58:46 поподне НиколаВук »
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Јањевци
« Одговор #31 послато: Јануар 13, 2018, 01:46:06 пре подне »
Молим Те, шта су то крипто католици?

Na Kosovu poznatiji kao Ljaramani.  Katolici koji su se prividno(izvana) izdavali za muslimana a tajno se držali katoličke vjere.  Pojava relativno česta na među Albancima na Kosovu u XVIII i XIX stoljeću, a drži se i do danas.  Selo Kravasarija je na popisu stanovništva Kosova muslimansko, a imaju katoličku crkvu u koju danas otvoreno idu.  Selo Dunave kod Gnjilana je muslimansko, no imaju katoličku crkvu i iz sela je trenutno jedna svećenik i jedna časna sestra.

O ovom je opširno pisao Shan Zefi.

http://www.mediafire.com/file/66c5k0977xyb58t/Zefi.pdf

Zef Gashi, današnji nadbiskup Bara, je imao oca koji je rođen kao Ljaraman i nosio muslimansko ime.


Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Јањевци
« Одговор #32 послато: Јануар 13, 2018, 01:59:29 пре подне »
Na Kosovu poznatiji kao Ljaramani.  Katolici koji su se prividno(izvana) izdavali za muslimana a tajno se držali katoličke vjere.  Pojava relativno česta na među Albancima na Kosovu u XVIII i XIX stoljeću, a drži se i do danas.  Selo Kravasarija je na popisu stanovništva Kosova muslimansko, a imaju katoličku crkvu u koju danas otvoreno idu.  Selo Dunave kod Gnjilana je muslimansko, no imaju katoličku crkvu i iz sela je trenutno jedna svećenik i jedna časna sestra.

O ovom je opširno pisao Shan Zefi.

Zef Gashi, današnji nadbiskup Bara, je imao oca koji je rođen kao Ljaraman i nosio muslimansko ime.

Е, то је то. Хвала, најзад сам ријешио загонетку.
Хвала !!!
« Последња измена: Јануар 13, 2018, 02:03:46 пре подне Voljen od Boga »
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Јањевци
« Одговор #33 послато: Јануар 13, 2018, 02:06:45 пре подне »
Veliki turski rat je jako pogodio janjevske katolike.  Dok 1670. imamo u Janjevu 70 kuća katolika, za koje se navodi da su zbog pada rudarstva vrlo siromašni, 1720. imamo samo 10 kuća s 80 vjernika.  Župi Janjevo je tad pripadala Priština u kojoj je još bilo 6 kuća katolika i 45 vjernika, kao i razna sela u bližoj i daljoj okolici.  Ovdje je prikaz tog dijela biskupskog izvještaja.



Ja znam gdje je Brasaljce jer je tu još prije 100 godina bilo kripto-katolika koji su upisivani u matične knjige u Janjevu, ali ne znam ostala sela.

Livoč - Gornji i Donji Livoč, (Gnjilane)
Crnica - Cernica, (Gnjilane)
Slavkovci - Gornje i Donje Slavkovce, (Gnjilane)
Slatina - Slatina, (Vitina)
Miraš (Mirase) - Stari i Novi Miraš, (Uroševac)
Oraovica - Oraovica, (Kosovska Kamenica)
Tolinoz (Tulanovce) - Jerli i Muhadzir Talinovac, (Uroševac)
Muhovac (Muhouz) - Muhovac kod Bujanovca?

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Јањевци
« Одговор #34 послато: Јануар 13, 2018, 02:24:49 пре подне »
Livoč - Gornji i Donji Livoč, (Gnjilane)
Crnica - Cernica, (Gnjilane)
Slavkovci - Gornje i Donje Slavkovce, (Gnjilane)
Slatina - Slatina, (Vitina)
Miraš (Mirase) - Stari i Novi Miraš, (Uroševac)
Oraovica - Oraovica, (Kosovska Kamenica)
Tolinoz (Tulanovce) - Jerli i Muhadzir Talinovac, (Uroševac)
Muhovac (Muhouz) - Muhovac kod Bujanovca?

Шта знате о овом мјесту ?  https://mapcarta.com/13916704/Map
Хвала !
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Јањевци
« Одговор #35 послато: Јануар 13, 2018, 05:03:10 пре подне »
Profesor Nikola Čolak, i sam Janjevac, je 1942. završio rukopis o povijesti Janjeva.  Kao svećenik je radio u Rimu i imao pristup vatikanskim arhvima.  Knjiga koju je Ive Mažuran izadao sredivši rukopis je puna zanimljivosti o Janjevu i katolicima na Kosovu uopće.

http://www.mediafire.com/file/2owctcrbzcwc3s3/Janjevo.pdf


Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Јањевци
« Одговор #36 послато: Јануар 13, 2018, 05:59:01 пре подне »
Katolici Janjeva pišu 1578. godine papi, tražeći da se izvjesni fra Marin Brajanović postavi za barskog nadbiskupa.  Potpisani Janjevci su: Nija, Đura, Peja, Luka, Stea Prentin, Stea Pepin, Stojan Lagić, Java Jaković i Stojan Lalić.

1670., župnik iz Janjeva piše Zboru za širenje vjere da u Janjevu u školu ide 25 katoličkih učenika.  Imena su:

Andrija iz Prokuplja
Marko Massarechi iz Vučitrna
Luka Bogdani
Vinko Bogdani
Antun Bogdani
Ivan Janković
Marko Kokić iz Prištine
Ivan Raspasanović iz Crne Gore (Letnice)
Josip Matević
Vinko Lisičić
Luka Plebanović
Vinko Perić
Demetrije Mirković
Ivan Deanović
Antun Pavlović
Antun Grgić
Matija Grgić
Jeronim Deanović
Stjepan Stjepančević
Vinko Stjepančević
Demetrije Radić
Božidar Fišović
Gabrijel Đonić
Demetrije Docić
Franjo Matević

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Јањевци
« Одговор #37 послато: Јануар 13, 2018, 06:44:05 пре подне »
Vrlo vrijedni su i popisi naselja koja su pripadala Janjevu 1722.  Hvala Aksi što je ubicirao većinu.  Neka su od njih prilično daleko od Janjeva, ali i sam izvještaj veli da su neka sela po dva dana hoda od crkve. 

Spominje se i Trepča, za koju sam mislio da je raseljena u ovom trenutku.  Zanimljivo je i nekoliko selo južno od Vučitrna koja se spominju.  Za Drvare se kaže da je u njemu 25 kuća i 300 katolika.  Urošević govoreći o ovom selu nalazi uglavnom muhadžire i albanske rodove koji su navodno bili pravoslavni pa prešli na islam oko 1820.  Ništa ne govori o katolicima. 

1748. godine se spominju svjetovne župe Kratovo, Skoplje, Janjevo, Prizren, Đakovica, Zogaj, Peć i Zjum.  Franjevačka župa je Rugova.  Ovo je zanimljivo jer očito sredinom XVIII stoljeća još ima katolika u Kratovu i u Rugovi. 

U Janjevu je 1846. 132 kuća katolika, 13 kuća "Turaka" i 10 kuća Cigana.  Izvan samog naselja župnik služi kripto-katolike u selima Androvac, Brasaljce, Papaz i selo za koje mislim da piše "Leobara."

Govoreći o župi Crna Gora(Letnica), izvještaj kaže da kripto-katolici žive u selima Stubla, Binač, Laškobare, Karadag, Dunavo i Stančić.  Izvještaj ovo ne spominje, ali početkom 1846. je 25 ljaramanskih obitelji iz ove župe je javno istupilo, odbacujući islam i tražeći da ih vlast tretira kao katolike.  Lokalni kajmakam ih je dao zatvoriti i poslao u progonstvo u Anadoliju.  Posredovanjem katoličke crkve i zapadnih sila, konačno su 1848. preživjeli pušteni na slobodu.  Vratili su se u župu i od tad su njihovi potomci katoličke vjere.  Od 25 obitelji, 13 je bilo iz Gornje Stuble, 7 iz Binča, 3 iz Vrnavokola i 2 iz karadaške mahale Terzijaj.  1930-ih su stanovnici Donje Stuble počeli javno ispovjedati katoličku vjeru.  Ostatak Karadaga je i danas u ljaramanstvu, s tim da oni koji odsele iz Karadaga uglavnom postanu javno katolici.  U selu Kabaš kod Vitine danas živi oko 700 katolika koji su uglavnom doseljeni iz Karadaga i koji su u Karadagu bili muslimani.  Takvih ima 5-6 obitelji i u samoj Vitini.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Јањевци
« Одговор #38 послато: Јануар 13, 2018, 08:09:41 пре подне »
Jedan od slučajeva koje sam spominjao. :)

Časna sestra iz Kabaša kod Vitine.  Antoneta Zejnullahu.  Roditelji su joj Miftar Zejnullahu i Nazife rođ. Ajvazi. 


Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5484
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Јањевци
« Одговор #39 послато: Јануар 13, 2018, 10:44:30 пре подне »
Пopeклo Jaњeвaцa (пpeузeтo ca jeднoг њиxoвoг cajтa).

Из Дубровника и околинe су:

Гласновићи (око 80 кућа): Највећи и најстарији род у Јањеву.
Мацукићи (17 к.): Исто тако из Дубровника.
Чифит-Колићи (2 к.): Знају само да су из Далмације.

Ово су три најстарија рода у Jaњeву. Сви други су досељени за вpеме турске владавине.

Ћибарићи (око 40 к.): Пореклом из Дубровника, у Јањево преселили из Скопља.
Матићи (2 к.): Пореклом из Дубровника, у Јањево преселили из Кратова у Македонији.
Ивановићи(Магаревићи) (1 к.): Пореклом из Дубровника, у Јањево преселили из Кратова у Македонији.


Из Босне и Херцеговине су:

Бркићи (око 20 к.): Данас се сматрају за Дубровчане, али старија традиција је да су из околине Широког Бријега. Зна се да су дошли после пада Србије под Турке.
Ивановићи (око 35 к): Из Грачанице у Босни.


Из Летнице на Косову:

Починковић, Гргићи, Крљузи, Ајтићи и Лукићи су порeклом из летничких села.


Из оближњих места:

Митровићи (5к.): Из Пећи у Метохији.
Гечовићи (12 к.): Из Качаника на југу Косова.
Брајсовчани (4 к.): Из села Брасаљце у новобрдском крају источно од Јањева.
Ђурићи (11 к.): Из неког села близу Јањева, али не знају којег. Тврде да су у Јањеву од пре његовог пада под Турке. Мисли се да су некад били у правосављу.
Крстићи (1 к.): Род с православним Ђорговићима из села Лабљане код Пећи. Предак Марко дошао половинoм XIX. вeкa и са женом и два сина прешао с православња на католичанство


Из сeверне Албаније:

Мазреки или Голомејићи (око 50 к.): Из области Мазрека у северној Албанији.
Беришићи (око 40 к.): Из области фиса (племена) Бериша у северној Албанији.
Иљини (2 к.): Из Скадра.
Родићи (16 к.): Из Мовљана код Призрена. Пред крај XIX вeкa су старији чланови рода још знали албански.


Непознатог порекла су:

Паљићи (око 60 к.): Стари су род у месту, и имају три верзије порекла. По једној су из Дубровника, по другој из сeверне Албаније (ова се ослања на презиме; Паљ је албанска верзија имена Павлe), а по трећој из сусeдног села Сушице.


Oд 1935. од многих jањевских родова cу ce одвојили огранци који су узели нова презимена. Тако су се од Паљића одвојили Матићи и Руцићи, од Беришића се одвојили Анцићи, од Гласновића се одвојили Томкићи, Топаловићи и Гуцићи.

По нeким истраживањима, 2002. је у целој Хрватској живeло 966 пopoдицa порeклом из Јањева. Од тог броја, 669 је живело у Загребу, а друга највећа концентрација је била 45 пopoдицe у Кистању. У самом Загребу, 502 од 569 пopoдицe су живеле у бившој општини Дубрава. По проценама, у читавом свету би могло бити око 10.000-12.000 Јањеваца и њихових потомака.