Аутор Тема: Јањевци  (Прочитано 19140 пута)

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Јањевци
« послато: Јануар 12, 2018, 09:38:13 поподне »
Meni je zanimljivo da među Janjevcima nema rodova koji pričaju da su im preci došli iz Trepče i Novog Brda.  Pogotovu jer ima rodova koji imaju tradiciju da su došli iz daljih rudarskih mjesta kao Kratovo kad su tamošnje katoličke zajednice propale prije 300-350 godina.  A i iz dokumenata se vidi da je nakon 1700. Janjevo bilo neka vrsta okupljališta za preostale katolike iz okolice. 

Zna li netko postoje li testirani Janjevci?

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5483
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Јањевци
« Одговор #1 послато: Јануар 12, 2018, 09:46:43 поподне »
Meni je zanimljivo da među Janjevcima nema rodova koji pričaju da su im preci došli iz Trepče i Novog Brda.  Pogotovu jer ima rodova koji imaju tradiciju da su došli iz daljih rudarskih mjesta kao Kratovo kad su tamošnje katoličke zajednice propale prije 300-350 godina.  A i iz dokumenata se vidi da je nakon 1700. Janjevo bilo neka vrsta okupljališta za preostale katolike iz okolice. 

Zna li netko postoje li testirani Janjevci?

У oнoм дeфтepу Ceлимa II ce у Tpeпчи cпoмињу Гуcнићи. Taj poд je живeo у XX вeку у Jaњeву. Пoзнajeм нeкe и личнo.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5483
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Јањевци
« Одговор #2 послато: Јануар 12, 2018, 09:54:45 поподне »
У oнoм дeфтepу Ceлимa II ce у Tpeпчи cпoмињу Гуcнићи. Taj poд je живeo у XX вeку у Jaњeву. Пoзнajeм нeкe и личнo.

Иcтo вaжи и зa Koлићe...

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Јањевци
« Одговор #3 послато: Јануар 12, 2018, 10:03:21 поподне »
Vrlo zanimljivo.  Nisam to uočio ranije. 

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Јањевци
« Одговор #4 послато: Јануар 12, 2018, 10:08:12 поподне »
Meni je zanimljivo da među Janjevcima nema rodova koji pričaju da su im preci došli iz Trepče i Novog Brda.  Pogotovu jer ima rodova koji imaju tradiciju da su došli iz daljih rudarskih mjesta kao Kratovo kad su tamošnje katoličke zajednice propale prije 300-350 godina.  A i iz dokumenata se vidi da je nakon 1700. Janjevo bilo neka vrsta okupljališta za preostale katolike iz okolice. 

Zna li netko postoje li testirani Janjevci?

Јањевци су били више трговци и занатлије него привредници и обично су долазили из Котора и Дубровника и углавном су то Хрвати.
Оно што данас зовемо Саси су могли бити Нјемци, Шљези, Лехи, Русини, Украјинци, Мађари (Ујђури), ... Везала их је католичка религија али су могли бити доминиканци и фрањевци а изгледа да је био и ред клименти. Чини ми се да је било компромиса између православља и католичанства код њих. 
Када су бјежали од османлија послије 1690. обично су се склањали у брда.
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Јањевци
« Одговор #5 послато: Јануар 12, 2018, 10:10:06 поподне »
Иcтo вaжи и зa Koлићe...

Колића има муслимана у Санджаку и католика у Конавлима и Дубровнику. Потомци су саских рудара.
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Јањевци
« Одговор #6 послато: Јануар 12, 2018, 10:17:37 поподне »
Јањевци су били више трговци и занатлије него привредници и обично су долазили из Котора и Дубровника и углавном су то Хрвати.

Janjevo je u XVI i XVII stoljeću rudarska naseobina i jedina katolička mahala u naselju oko 1570. se zove Arbanas i ima dobrim dijelom albansku antroponimiju.  Ako išta, meni se čini da su Janjevci kao skupina dobrim dijelom albanskom podrijetla.

 
« Последња измена: Јануар 12, 2018, 10:20:11 поподне Pavo »

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Јањевци
« Одговор #7 послато: Јануар 12, 2018, 10:23:16 поподне »
A kad već ovo spominjemo, ovo su dvije mahale u Trepči iz deftera oko 1570. za koje sam prilično siguran da su uglavnom katoličke.


Ван мреже Crni Kralj

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 87
Одг: Јањевци
« Одговор #8 послато: Јануар 12, 2018, 10:23:35 поподне »
Колића има муслимана у Санджаку и католика у Конавлима и Дубровнику. Потомци су саских рудара.

Колића има и у северо-западној Хрватској,мислим да име један тестирани припадник  R1a-Z280>CTS3402>Y2613>Y2608 из Босиљева код Карловца (карпатско-далматински грозд).

Колића има и у Бачкој,иначе потомци исељених у сеоби Хрвата у северну Барању 1715. године.Колико видим и данас има Колића у Печују.




Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Јањевци
« Одговор #9 послато: Јануар 12, 2018, 10:24:07 поподне »
A ovo je mahala Arbanas u Janjevu.


Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5483
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Јањевци
« Одговор #10 послато: Јануар 12, 2018, 11:13:35 поподне »
Janjevo je u XVI i XVII stoljeću rudarska naseobina i jedina katolička mahala u naselju oko 1570. se zove Arbanas i ima dobrim dijelom albansku antroponimiju.  Ako išta, meni se čini da su Janjevci kao skupina dobrim dijelom albanskom podrijetla.

Тaкo je. И дaнac имa Jaњeвaцa-Xpвaтa ca типичним aлбaнcким пpeзимeнимa, кao нпp. Гaши, Kpуeзиjу, Бepишић, Maзapeкић...
« Последња измена: Јануар 12, 2018, 11:19:17 поподне Милош »

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Јањевци
« Одговор #11 послато: Јануар 12, 2018, 11:22:49 поподне »
Ево мало упоређујем имена у дефтеру. Врло је тешко повезат име са етносом али понегдје може.
- Dobrodole:  1 Radica Ramko,    2 Stepan Jovan. 
                                     
- Lagatore:  1 Vukašin Radina,   2 Pop Radina,   3 Dobrin Vuk.                   

-Hazane:  1 Radina Milašin,    2 Živko Radosav,  3 Radina Vukašin, 4 Rain Drago.                                                                                                     

- Ponor:  1 Cvetko Jovan,  2 Gordan Uglješa,  3 Radan Uglješa,  4 Radosac Dragan,  5 Rajo Rahač,  6 Dujo Radina,  7 Dimitre Radeta,  8 Raqdosav Vuk, 9Niko Majo,  10 Radina Stefan,  11 Mihajlo Novak.                                                                                             
-Tucanje:  1 Milašin Radina.                                                                     

-Trpezi:  1 Ilija Milašin,  2 Vuk Milašin,  3 Medoje Radivoj,  4 Mirko Radosav  5 Radul Radojica,  6 Jovan Milovan,  7 Golan Asen.                                                                                                       

-Kalica:   1 Vukašin Radivoje,  2 Stojan Radica,  3 Vojin Radica,  4 Šilj Radina, 5 Radosav Vukašin,  6 Đuro Marko.                                                                                                     
- Orahovo:   1 Radul Đuro,  2 Marko Radosav.                                               

-Godočelje:   1 Miloš arko,  2 Vuk Nikola.                                                 

-Vrševo:   1 Dimitri Jovan,  2 Marko Stepan,  3 Branko Ranko,  4 Radosav Vuk,  5 Radivoj Jovan.                                                                               - Gornja

-Vrbica:   1 Rain Ivan,  2 Vuksan Jakov, 3 Petrin Ranko,  4 Stojan Niko.                                                                                                        -
-Donja Vrbica:   1 Radina Stojan,  2 Uglješa Jovan,  3 Milašin Vukman,        4Niko Malko, 5 Pavle Beran,  6 Nomadi.                                                    Kalica-Turijakl:   1 Radosav Brain.                                                           

-Laze:   1 Marko Radina.                                                                           

-Petnica:  1 Radina Hayimane,  2 Ranko Radina.                                       

-Bor:  1 Vukman Vuk,  2 Jovan Radosav,  Živko Ivan. 
« Последња измена: Јануар 12, 2018, 11:28:08 поподне Voljen od Boga »
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Јањевци
« Одговор #12 послато: Јануар 12, 2018, 11:40:26 поподне »
Занимљива презимена:
Кадић, Цервенко, Шуман, Бошњак, Колић, Лукач, Шароња, Дилић, Андређини, Роси, Паравда Марини,
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5483
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Јањевци
« Одговор #13 послато: Јануар 12, 2018, 11:41:50 поподне »
Тaкo je. И дaнac имa Jaњeвaцa-Xpвaтa ca типичним aлбaнcким пpeзимeнимa, кao нпp. Гaши, Kpуeзиjу, Бepишић, Maзapeкић...

Ocим oвe кapaктepиcтикe, peкao биx дa cу и тaмниje пути у oднocу нa oкoлнo cтaнoвништвo...

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5483
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Јањевци
« Одговор #14 послато: Јануар 12, 2018, 11:43:01 поподне »
Занимљива презимена:
Кадић, Цервенко, Шуман, Бошњак, Колић, Лукач, Шароња, Дилић, Андређини, Роси, Паравда Марини,

Шapoњa je ceлo- fshati Sharonja

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Јањевци
« Одговор #15 послато: Јануар 12, 2018, 11:55:05 поподне »
Тaкo je. И дaнac имa Jaњeвaцa-Xpвaтa ca типичним aлбaнcким пpeзимeнимa, кao нпp. Гaши, Kpуeзиjу, Бepишић, Maзapeкић...

Јањевачки случај би требало да је мање-више сличан новопазарском. Српски језик, бошњачки/хрватски идентитет, ислам/католичанство, доминантно албанско поријекло.

Иначе, премда се ради о лаичком, псеудонаучном и прилично "кафанском" аргументу, интересантно ми је било то што су ми многи Хрвати за њих рекли да имају црте лица које се на Балкану стереотипно везују за косовске Албанце. И једних и других има у Хрватској, па их локалци лакше могу упоредити.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Јањевци
« Одговор #16 послато: Јануар 13, 2018, 12:05:01 пре подне »
Јањевачки случај би требало да је мање-више сличан новопазарском. Српски језик, бошњачки/хрватски идентитет, ислам/католичанство, доминантно албанско поријекло.

Управо тако, трговачка мјест и било је ту људи од свукуд. Саси су живјели увијек мало по страни и у затвореним заједницама.
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5483
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Јањевци
« Одговор #17 послато: Јануар 13, 2018, 12:06:11 пре подне »
Јањевачки случај би требало да је мање-више сличан новопазарском. Српски језик, бошњачки/хрватски идентитет, ислам/католичанство, доминантно албанско поријекло.

Иначе, премда се ради о лаичком, псеудонаучном и прилично "кафанском" аргументу, интересантно ми је било то што су ми многи Хрвати за њих рекли да имају црте лица које се на Балкану стереотипно везују за косовске Албанце. И једних и других има у Хрватској, па их локалци лакше могу упоредити.

Кao штo peкox у пpeтxoднoм пocту, пpиличнo cу тaмнoг тeнa, пa cу joш лaкшe уoчљивиjи. Живe у вeћини у мecту Kиcтaњe, у cpпcким кућaмa, aли иx имa шиpoм Xpвaтcкe.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Јањевци
« Одговор #18 послато: Јануар 13, 2018, 12:11:07 пре подне »
Занимљива презимена:
Кадић, Цервенко, Шуман, Бошњак, Колић, Лукач, Шароња, Дилић, Андређини, Роси, Паравда Марини,

ови Црвенци би могли бити од Сјеклоћа-Горевука
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Јањевци
« Одговор #19 послато: Јануар 13, 2018, 12:15:06 пре подне »
Кao штo peкox у пpeтxoднoм пocту, пpиличнo cу тaмнoг тeнa, пa cу joш лaкшe уoчљивиjи. Живe у вeћини у мecту Kиcтaњe, у cpпcким кућaмa, aли иx имa шиpoм Xpвaтcкe.
Мало ћу да се понављам пошто сам о томе већ писао једном приликом. Док сам боравио у Приштини слушао сам причу о Јањевцима од људи који их добро познају да су и другачијег темперамента у односу на сво друго околно становништво, српско, шиптарско и циганско. Рекоше ми између осталог да кад се двоје Јањеваца закрве и побију међусобно да то није као код свих других, већ да се знају уједати и очи копати са таквом мржњом да је то неописиво.