Аутор Тема: Порекло презимена Фодуловић  (Прочитано 5552 пута)

Ван мреже Fodi

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Порекло презимена Фодуловић
« Одговор #20 послато: Август 12, 2017, 12:44:05 пре подне »
Да не бих цитирао неке од постова, где се помињу имена која мени нису позната, написаћу оно шти ја знам, тј. стабло које је мени отац нацртао и написао.
1. Крста - мој чукун деда, не знам године. Имао је два сина.
2. Саву и Тому
3а. Сава је имао
     - Крсту, Спиру, тачније Спиро који је био мој деда , Младена, Чедомира и још једног сина, не знам му име, који је заробљен, прогнан и убијен, за време Српских устанака на Рили у Бугарској
3б. Тома је имао
      - Петка, Ристу, Љуба, Мару, Нату, Стојанку и Драгу.

Оно што ме збуњује,  после читања горњих постова су имена, године тј. математика. Мој отац нигде не спомиње та имена, али спомиње да је у породици било свештених лица - попова, и неке године. Мој деда, Спиро је рођен 1892. ако идемо уназад по 20 година 1872. рођен је Сава, а 1852. рођен је Крста. Где су онда сва та силна имена попова  и свештеника Фодуловића које ја немам. Неки грех, крађа идентитета, случајни заборав или нешто треће. То су питања, читајући ово што сте написали, на чему вам неизмерно захваљујем, и тек сада схватам колико сам тек загребао у темтику, захвалјујем.
Поред ових прича, .... само да кажем да се Цинцари никада нису спомињали у породици Фодуловић као преци, али из горе прочитаних ствари, има логике, као и то да је можда, управо та прошлост неког од предака нагнала да се неке ствари намерно забораве.
Дакле, поред ових прича постоји и једна друга прича, о пореклу презимена, због које сам и пресатао за потрагом, јер је много компликована и има много података које једоставно нисам могао да каналишем и нисам знао одакле да кренем.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Порекло презимена Фодуловић
« Одговор #21 послато: Август 12, 2017, 01:02:00 пре подне »


Добри Паво, ајде реци да имаш и ове наслове :)   

- Дучић Нићифор: "Рашко-призренска митрополија", Београд, 1896.
- Иванић Иван: "Из путних бележака на Косову са Шаре до Звечана", Београд, 1903.
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Порекло презимена Фодуловић
« Одговор #22 послато: Август 12, 2017, 01:12:31 пре подне »

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Порекло презимена Фодуловић
« Одговор #23 послато: Август 12, 2017, 01:15:58 пре подне »

Ван мреже Fodi

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Порекло презимена Фодуловић
« Одговор #24 послато: Август 12, 2017, 01:17:20 пре подне »
Прво да се захвалим Пави. Хвала!

Постоји, и та прича, та друга прича, да је мој предак послат из Русије у Скадар као свештено и учено лице да проповеда Православље и учи Србе и друге који су живели у тим крајевима, где се, на неки начин, није знало ни ко пије ни ко плаћа, а где је Католичка црква већ умешала своје прсте. Претражујући, наишао сам на много Фодуловича, Фодулова, Федуловича и Федулова, Фудуловича и Фудулова.... и на гомило грађе везану за порекло тих презимена. Има их још, не могу тренутно да се сетим, јер, по мало сам конфузан, еуфоричан, збуњен, усхићен... због свега овога, а не знам ни руски.

Планирао сам да урадим ДНК, још и раније, управо због овога. Да бих могао да сазнам у ком правцу треба да истражујем. На жалост, времена су таква, да осим, оног основног, напунити стомаке и платити кирије, не остаје баш много, а поготову не за ДНК анализу. Једног дана свакако. Захваљујем се свима, ако неко има још неке сугестије, добродошле су, ја ћу свакако имати довољно грађе за нека даља истраживања, а дозволићу себи да будем и мало безобразан, што сам вас боцнуо својим пореклом презимена. Поздрав. Фодуловић.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Порекло презимена Фодуловић
« Одговор #25 послато: Август 12, 2017, 01:21:10 пре подне »
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Порекло презимена Фодуловић
« Одговор #26 послато: Август 12, 2017, 01:59:51 пре подне »
Планирао сам да урадим ДНК, још и раније, управо због овога. Да бих могао да сазнам у ком правцу треба да истражујем. На жалост, времена су таква, да осим, оног основног, напунити стомаке и платити кирије, не остаје баш много, а поготову не за ДНК анализу. Једног дана свакако. Захваљујем се свима, ако неко има још неке сугестије, добродошле су, ја ћу свакако имати довољно грађе за нека даља истраживања, а дозволићу себи да будем и мало безобразан, што сам вас боцнуо својим пореклом презимена. Поздрав. Фодуловић.

Prizren nije običan grad i njegovo stanovništvo nisu obični kosovski Srbi.  Prva stvar koja dosta olakšava bilo kakvo istraživanje je da su Prizrenci prije 150-200 godina imali prava prezimena, za razliku od seoskog stanovništva koje ih uglavnom nije imalo.  U Siriniću je još 1980-ih bilo braće s različitim prezimenima jer je jedan imao prezime od djedovog a drugi od očevog imena.  Druga stvar je da je Prizren bio važan centar Srba u XIX stoljeću.  Od crkvenih do svjetovnih vlasti, do ruskih konzula.  Svega je bilo.  Samim tim ima knjiga i radova o tom vremenu, i suvremenih i današnjih.  Tu bi se moglo možda naći nešto.  Onda recimo imamo pomenika manastira i crkava, ako Bogorodice Ljeviške ili Manastira Svetih Arhangela.  Prije 100-120 godina je bilo dosta zanimanja za takve spise pa bi trebalo pogledati je li što izašlo gdje u publikaciji. 

На мрежи Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Порекло презимена Фодуловић
« Одговор #27 послато: Август 12, 2017, 09:19:44 пре подне »
Evo spomenute knjige Mihajla Čemerikića u tri toma.

http://www.mediafire.com/file/9fstx5r4u646wxx/Prizren1.pdf
http://www.mediafire.com/file/sak4lqli5eponrx/Prizren2.pdf
http://www.mediafire.com/file/xvwu6vojv9b3gq1/Prizren3.pdf

A evo gdje Kostić spominje Foduloviće kao Srbe, govoreći o Cincarima:

http://www.mediafire.com/file/mp4p2ylb2dkppg4/Cincari.pdf

Инaчe Чeмepикићи из Пpизpeнa пpипaдajу "зaпaднo"j R1b...

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло презимена Фодуловић
« Одговор #28 послато: Август 12, 2017, 09:22:06 пре подне »
Да не бих цитирао неке од постова, где се помињу имена која мени нису позната, написаћу оно шти ја знам, тј. стабло које је мени отац нацртао и написао.
1. Крста - мој чукун деда, не знам године. Имао је два сина.
2. Саву и Тому
3а. Сава је имао
     - Крсту, Спиру, тачније Спиро који је био мој деда , Младена, Чедомира и још једног сина, не знам му име, који је заробљен, прогнан и убијен, за време Српских устанака на Рили у Бугарској
3б. Тома је имао
      - Петка, Ристу, Љуба, Мару, Нату, Стојанку и Драгу.

Оно што ме збуњује,  после читања горњих постова су имена, године тј. математика. Мој отац нигде не спомиње та имена, али спомиње да је у породици било свештених лица - попова, и неке године. Мој деда, Спиро је рођен 1892. ако идемо уназад по 20 година 1872. рођен је Сава, а 1852. рођен је Крста. Где су онда сва та силна имена попова  и свештеника Фодуловића које ја немам. Неки грех, крађа идентитета, случајни заборав или нешто треће. То су питања, читајући ово што сте написали, на чему вам неизмерно захваљујем, и тек сада схватам колико сам тек загребао у темтику, захвалјујем.
Поред ових прича, .... само да кажем да се Цинцари никада нису спомињали у породици Фодуловић као преци, али из горе прочитаних ствари, има логике, као и то да је можда, управо та прошлост неког од предака нагнала да се неке ствари намерно забораве.
Дакле, поред ових прича постоји и једна друга прича, о пореклу презимена, због које сам и пресатао за потрагом, јер је много компликована и има много података које једоставно нисам могао да каналишем и нисам знао одакле да кренем.

Могуће да је свештеника било у вашој породици, али да нису сви у вашој директној мушкој линији.