Аутор Тема: Албанци и Арбереши  (Прочитано 442218 пута)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8509
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #400 послато: Јул 02, 2016, 01:18:13 поподне »
Албански нема латинску основу - само позајмице, слично као што у ЦГ (и шире) има локализма типа : памидоре, ариа итд. Ради разрешења прапорекла Албанаца, би се требало озбиљније позабавити пореклом Секула/Сикула/Секеља баш због очигледне генетске блискости. Надам се поштовани НиколаВуче, да незаступате бајковито национал-романтично порекло Румуна од римских легионара :)

Управо супротно од тога - то нису само обичне позајмице, већ садржајни утицај једног језика (доминантног) на други (супстратни) током дужег временског периода и не може никако да се пореди са романским позајмицама у српском. Нажалост, очигледно нисте пажљиво читали моје пређашње постове на овој теми. Осим тога, потпуно сте пренебрегнули његове дубоке, супстратне (палеобалканске) везе са румунским, о чему сам такође писао на овој теми, не бих да се понављам. Још да напоменем да је утицај латинског на протоалбански био толико јак, да би он највероватније нестао као посебан језик да није дошло до сеобе Словена на Балкан, која је у великој мери прекинула овај утицај. Ево и ad hoc списка старобалканских речи које деле албански и румунски, са Википедије:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Romanian_words_of_possible_Dacian_origin

Немојте да вас завара овај назив, он је такав због румунске доминантне националне теорије да су они потомци Дачана, а истина је, као и у већини случајева, негде између.  ;)

Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #401 послато: Јул 02, 2016, 01:22:58 поподне »
Свој став о актуелној дискусији ћу изразити једним питањем.
Ако пођемо од тога да се хаплогрупа N-Y7310 у значајном проценту може наћи само код Срба, и ако такав случај не важи ни за једну другу хаплогрупу код нашег народа, да ли онда порекло Срба треба директно да вежемо за историју хаплогрупе N-Y7310 ?

При томе ми се чини да је пример са N-Y7310 и Србима бар истог ”нивоа повезаности” ако не и већег од примера са R-CTS9219 и Албанцима.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #402 послато: Јул 02, 2016, 01:37:04 поподне »
Има ли неко те 13 11-11 хаплотипове Секеља? Има ли неких који на DYS 458 имају вредност 15 или 16? Ако нема онда не верујем да имају везе са балканским хаплотиповима.

Овде се налазе ти хаплотипови Секеља, али су на малом броју маркера, не види се 458.

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=62.20

Генерално, нема превише R1b 11-11 код Секеља. Свега тројица од 99 људи. У том проценту се ова хаплогрупа јавља и код Грка, има је и код Бугара (у неким истраживањима за Србе такође видех да се врти овај R1b 11-11), итд.

Ове R1b 11-11 нема ни у "Буковина днк пројекту". У највећем проценту се јавља код Албанаца свакако.

Не знам да ли се може извући неки закључак на основу Секеља, али тамо изгледа има доста исељеника са наших простора. Можда та веза датира из периода војне крајине, или су у питању и раније миграције са ових простора. Тако данас имамо код Секеља пуно I2a, али и неке специфичне "српске" подгране попут Аврамијевштака R1a L1280, Мацура I1 Z63, Крича J2b1, итд. Мислим да је и њихова E1b блиска нашој.

Овде се може направити паралела између Мађара и Секеља (статистика):

https://www.researchgate.net/publication/5478364_Y-Chromosome_Analysis_of_Ancient_Hungarian_and_Two_Modern_Hungarian-Speaking_Populations_from_the_Carpathian_Basin

R1b је мало јача него код Мађара. Приметно је да је јача и J1, али је зато и I1 дупло заступљенија него код Мађара.


Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #403 послато: Јул 02, 2016, 01:43:39 поподне »
Цитат
Ако пођемо од тога да се хаплогрупа N-Y7310 у значајном проценту може наћи само код Срба,

Bane, та хаплогрупа се међу Србима налази у око 2 посто случајева. Врло је јасно повезана са сеобама из нахије Бања (Пива) и нема је међу Србима који не потичу из Бање-Пиве. Дакле, међу Србима она је чиста егзотика и сигурно није наша изворна хаплогрупа.

Хаплогрупа R1b CTS9219 се међу Арбанасима налази у око 15 до 20 посто случајева. Има је свуда где је икад било Арбанаса, и међу Гегима и међу Тоскима, али и међу Арбрешима. Наравно, није немогуће да ни та група није изворно арбанашка, али знајући досад научно прихваћене теорије о индоевропским миграцијама има смисла истражити везу носилаца те хаплогрупе са протоалбанским као старим индоевропским језиком.

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #404 послато: Јул 02, 2016, 01:47:32 поподне »
Велики број Румуна води порекло од романизованих староседелаца Балкана, тј. људи који су овде живели и у време Рима. У том смислу, да, велики број Румуна води порекло "од римских легионара".

Имате ли неку другу теорију о њиховом пореклу? Само да нема везе са србско-римским царевима...

Ја не спорим староседелачко порекло великог дела Балкана, а да ли је баш велики број Румуна "од римских легионара" (у смислу насељених из Рима) је под питањем. Више права да се именују правим Римљанима имају (по К. Порфирогенету) романско становништво далматинских градова.  Мене би занимало како и када су именице Голуб-Colomba, Кокош - Cucola доспеле у србски.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8509
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #405 послато: Јул 02, 2016, 01:49:30 поподне »
Да не испадне да говорим у празно, навешћу овде неколико примера где се види природа супстратног односа румунског и албанског само на основу лексике, да не улазим у друге граматичке категорије.

1. Румунски barză - рода (птица). На албанском се за бело (боју) каже bardhë, што би значило да су Проторумуни роду знали као "белу птицу", што даље говори како ово није позајмица из протоалбанског већ сачувано супстратно име за животињу, дакле из језика којим су преци Проторумуна говорили пре преласка на латински.

2. Румунски mânz - ждребе (младунче од коња). На албанском за исти појам - mëz на тоскијском (књижевни), mâz на гегијском. Овај појам је посебно занимљив јер се у једној форми налази и на натпису из Дуванлија (место код Пловдива, где је нађен прстен из 5. века п.н.е. на коме се налази представа коњаника са натписом ΗΥΖΙΗ.....ΔΕΛΕ / ΜΕΖΗΝΑΙ или ēuziē.....dele / mezēnai што је преведено као "Коњаниче, заштити Еузие!"). Ово је један од појмова који албански директно повезује са трачким језиком.

3. Румунски abur(e) - пара (кондензација воде). На албанском за исти појам - avull. Овде се види да је проторумунски задржао као "окамењене" остатке свог супстратног језика, јер док су у румунском самогласници б и р остали неизмењени, у албанском су ови гласови на овим позицијама еволуирали у в и л, јер је он био живи сродник супстратног језика Проторумуна и наставио је да еволуира у складу са законима свог језика.

4. Румунски buză - усна. На албанском за исти појам - buzë. Ово је једна од речи за делове тела које деле румунски и албански.

5. Румунски viezure - јазавац. На албанском се за глагол "красти" каже vjedh, а изведеница, именица од овог глагола би гласила vjedhull, што је албанско име за јазавца (крадљивац).
 
Па ви наставите да тврдите како они немају везе са Балканом и да су се на њега доселили од 7. до 9. века.  ;) Да, могуће, али онда укључите и Румуне у ту причу, а то ће вам тек закомпликовати ствари.  ;D
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #406 послато: Јул 02, 2016, 01:51:58 поподне »
Ја не спорим староседелачко порекло великог дела Балкана, а да ли је баш велики број Румуна "од римских легионара" (у смислу насељених из Рима) је под питањем. Више права да се именују правим Римљанима имају (по К. Порфирогенету) романско становништво далматинских градова.  Мене би занимало како и када су именице Голуб-Colomba, Кокош - Cucola доспеле у србски.

Тражење "правих" Римљана, у том смислу, звучи као тражење игле у пласту сена. Једноставно, Римљани су сви становници римског царства. Поставља се питање колико је на Балкану уопште тих "правих". Главнина свакако отпада на романизоване староседеоце.

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #407 послато: Јул 02, 2016, 01:55:33 поподне »
Небојша, хвала за линк на маркере Секеља.

Ја сам пребројао 4 од 99 хаплотипова са 11-11 комбинацијом. Тешко је било шта закључити, заиста су и Срби могли да донесу своје хаплотипове у Ердељ у сеобама око 1600. године. Кад су несрећно изгинули у Банату, морали су да беже код кнеза Баторија. Војна служба их је сигурно спојила са доминантним Секељима, па су многи мађаризовани.


Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8509
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #408 послато: Јул 02, 2016, 01:59:37 поподне »
Небојша, хвала за линк на маркере Секеља.

Ја сам пребројао 4 од 99 хаплотипова са 11-11 комбинацијом. Тешко је било шта закључити, заиста су и Срби могли да донесу своје хаплотипове у Ердељ у сеобама око 1600. године. Кад су несрећно изгинули у Банату, морали су да беже код кнеза Баторија. Војна служба их је сигурно спојила са доминантним Секељима, па су многи мађаризовани.

Ово ми делује као много реалнија опција од проглашавања тог хаплотипа као предачког албанским. Свака част.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #409 послато: Јул 02, 2016, 02:01:11 поподне »
Хаплогрупа R1b CTS9219 се међу Арбанасима налази у око 15 до 20 посто случајева.

Према овоме (линк) R-CTS9219 код Албанаца не прелази 10%. При томе нису тестиране све гране R-L23, тј постоји вероватноћа да је проценат и нижи.

Било како било, већ сам мислим негде писао да не гледам на ствари по принципу одређивања порекла народа на основу неке ”специјалне” хаплогрупе, као што се нпр. покушава са R-M458 и Хрватима или случај који већ полако пада у заборав а то је директна веза I-S17250 и Срба. Да не пишем о томе што сматрам да је погрешно изоловано посматрати било коју хаплогрупу у последњих 2000 година.

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #410 послато: Јул 02, 2016, 02:19:12 поподне »
Цитат
не гледам на ствари по принципу одређивања порекла народа на основу неке ”специјалне” хаплогрупе

Потпуно се слажем Бане. Само мислим да треба утврдити чињенице о распореду и пореклу хаплогрупа, јер верујем да ћемо тако моћи да објаснимо много тога из прошлости.

Мени је то слично као и дилема да ли се уопште треба бавити истраживањем историје. Практично гледано, то је ћорав посао, јер 98 посто Срба прихвата Деретићевске небулозе. Ако неко од вас не верује да је тако нека анкетира људе у својој околини. Ја сам разговарао и са академицима САНУ који то проповедају. Значи, школски систем је бесмислен кад је реч о том предмету. Ипак, мислим да треба упознавати млађе генерације са историјским чињеницама, можда неко изгради свој став и на нечему што је чињенично потврђено.

На том пољу не може бити штете од истраживања, па и од погрешних теорија уколико их поставља неко добронамеран, јер ако се никад не утврди како су хаплогрупе утицале на етногенезу неког народа имаћемо оно што већ имамо у јавности - небулозе да "Срби имају најстарији ген, потвдио др Кљосов!"  :-[

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8509
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #411 послато: Јул 02, 2016, 02:32:49 поподне »
Потпуно се слажем Бане. Само мислим да треба утврдити чињенице о распореду и пореклу хаплогрупа, јер верујем да ћемо тако моћи да објаснимо много тога из прошлости.

Мени је то слично као и дилема да ли се уопште треба бавити истраживањем историје. Практично гледано, то је ћорав посао, јер 98 посто Срба прихвата Деретићевске небулозе. Ако неко од вас не верује да је тако нека анкетира људе у својој околини. Ја сам разговарао и са академицима САНУ који то проповедају. Значи, школски систем је бесмислен кад је реч о том предмету. Ипак, мислим да треба упознавати млађе генерације са историјским чињеницама, можда неко изгради свој став и на нечему што је чињенично потврђено.

На том пољу не може бити штете од истраживања, па и од погрешних теорија уколико их поставља неко добронамеран, јер ако се никад не утврди како су хаплогрупе утицале на етногенезу неког народа имаћемо оно што већ имамо у јавности - небулозе да "Срби имају најстарији ген, потвдио др Кљосов!"  :-[

Иако си у праву да већина обичних људи, лаика, прихвата деретићевске којештарије, прави историчари, научници, којима је то струка, су далеко од тога, они исмевају и банализују деретићевце и остале "аутохтонаше", јер то је једино што заслужују. Зато и јесу под константним нападом као припадници некакве имагинарне "бечко-берлинске школе", јер ти чим просечном Србину споменеш речи Беч, Берлин и завера у једној реченици, одмах ће му се дићи коса на глави.  :) То је маркетинг и то се нажалост продаје, много више од историјских књига које заиста имају неку научну вредност. Људи ће увек веровати да су свуда око њих завере, јер им је тако лакше да нађу дежурног кривца за сопствене неуспехе, и увек ће постојати људи који то умеју да наплате, као нпр. дотични г. Деретић. Нажалост, неки припадници САНУ су заиста бацили свој углед под ноге повлађујући тим којештаријама, као нпр. из моје бранше професор Ђорђе Јанковић. Не верујем да је његов разлог за то био зато што је он заиста "пронашао" неке доказе које историју Срба обрћу наглавачке, како он тврди, него зато што он мисли да ће тиме да "помогне" Србима да се одбране од страних агресора. Међутим, моје је дубоко уверење да лажима никада не можете да помогнете нечему, већ само да одмогнете, као што сам уверен да професор Јанковић дубоко у себи зна да то што проповеда није истина, али он ипак то ради мислећи да тиме чини добро свом народу (што су идеолошко-политички разлози и немају везе са науком).
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #412 послато: Јул 02, 2016, 03:15:32 поподне »

Било како било, већ сам мислим негде писао да не гледам на ствари по принципу одређивања порекла народа на основу неке ”специјалне” хаплогрупе, као што се нпр. покушава са R-M458 и Хрватима или случај који већ полако пада у заборав а то је директна веза I-S17250 и Срба. Да не пишем о томе што сматрам да је погрешно изоловано посматрати било коју хаплогрупу у последњих 2000 година.

Тако је Бане.


Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #413 послато: Јул 02, 2016, 03:24:37 поподне »
Управо супротно од тога - то нису само обичне позајмице, већ садржајни утицај једног језика (доминантног) на други (супстратни) током дужег временског периода и не може никако да се пореди са романским позајмицама у српском. Нажалост, очигледно нисте пажљиво читали моје пређашње постове на овој теми. Осим тога, потпуно сте пренебрегнули његове дубоке, супстратне (палеобалканске) везе са румунским, о чему сам такође писао на овој теми, не бих да се понављам. Још да напоменем да је утицај латинског на протоалбански био толико јак, да би он највероватније нестао као посебан језик да није дошло до сеобе Словена на Балкан, која је у великој мери прекинула овај утицај. Ево и ad hoc списка старобалканских речи које деле албански и румунски, са Википедије:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Romanian_words_of_possible_Dacian_origin

Немојте да вас завара овај назив, он је такав због румунске доминантне националне теорије да су они потомци Дачана, а истина је, као и у већини случајева, негде између.  ;)

Ja se ne razumem u haplogrupe i ne zastupam nijednu teoriju o albanskom poreklu ali sto se tice jezika u potpunosti delim misljenje sa NikolomVukom. Da nije nilo prodora i naseljavanja Slovena mi Albanci nebi kao narod postojali vec bi bili Rumuni.
Po dolasku Slovena preci danasnjih Albanaca su se sklonili u planine i tu postepeno se mnozili a i raseljavali potom.

Sa velikom sigurnostcu mogu reci da mislim da je region Mata mesto gde su nastali Albanci.

Pozdrav za sve

Ps
Informacija u vezi familije Begolli.

Kontaktirao sa urednika na albanskom forumu i tamo ni jedan Begolli nije testiran. Ako bude javice.

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #414 послато: Јул 02, 2016, 03:48:03 поподне »
Можда ћу мало скренути са теме, али да ли је дефинитивно утврђено да "Порфирогенитови" Хрвати нису били мешавина R1a и I2a1b DS? Ово сам размишљао због тога што су и они, као и Срби, западнојужнословенски народ, зато се питам да ли старе Хрвате треба везивати само за једну хаплогрупу (R1a М458, колико сам испратио)?

R1a-M458 код Хрвата има у процентима исто толико као и код других балканских народа. Према ввеликом истраживању од 1100 узорка М458 код Хрвата има око 6%, хаплотипови нису СНП тестирани. Код Бугара од 808 узорка 7.5%, и код Срба достиже сличне проценте, видећемо кад се буде објавила САНУ књига са свим резултатима.  Не разумем како то ти тек тако вежеш неку хаплогрупу за само један народ?


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #415 послато: Јул 02, 2016, 04:06:38 поподне »
R1a-M458 код Хрвата има у процентима исто толико као и код других балканских народа. Према ввеликом истраживању од 1100 узорка М458 код Хрвата има око 6%, хаплотипови нису СНП тестирани. Код Бугара од 808 узорка 7.5%, и код Срба достиже сличне проценте, видећемо кад се буде објавила САНУ књига са свим резултатима.  Не разумем како то ти тек тако вежеш неку хаплогрупу за само један народ?

Он то и не ради, већ се пита да ли уопште треба везивати једну хаплогрупу уз неки народ. У овом случају M458 за Хрвате, с обзиром да се провлаче сличне теорије на форуму.

Мада и у том случају, то може бити само нека подграна ове хаплогрупе, зато што је она широко распрострањена, од Грчке до Словеније. Такође, вероватно су I2a и R1a (поједине гране) по доласку Словена биле делом "помешане".

Кад поменусмо M458, занимљиво да јак проценат бележи на истоку, код Македонских Грка и Бугара и овамо западно код Срба и Хрвата, али је "танка" у том динарском појасу. Чини ми се да је Бане недавно поставио неке СНП резултате за регион и тамо видех да је у Херцеговини испод 1%. У ЦГ је, на оном истраживању 404, око 4%, што и није мало.

 

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2517
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #416 послато: Јул 02, 2016, 04:13:57 поподне »
Србине и Јаћиме, питање за милион долара!  Очигледно је R1b-CTS9219 (11-11) грана која Албанце чини посебним. Од упада Хуна до доласка мађарских племена (50-ак и више) беху наведени и Јази /Јаси (Jaszsag) од којих по предању потичу управо бугарски Асени. Све док се не тестирају кости првих бугарских царева а поготову шире и пробирљивије тестирање кавказко-степских народа и скупина - остаје све на индикативним предпоставкама.  Лично мислим да је неки од тих малих ратничких скупина говорио протоалбански (7-9.век)

Бугарски владари из династије Асен би по истраживању из ове године могли да припадају индо-иранској грани Р1а-З93, а само име Асени би могло да потиче од имена Ашина клана. Наиме, тестирано је шест особа које припадају различитим гранама које по предању вуку порекло од Ашина клана, који је владао Гоктурским каганатом. Ашина клан по предању потиче од Сака (Скита) или њима сродног Вусун племена/народа, и вероватно су припадници оног дела иранских племена које је учествовало у етногенези туркијских народа. Од шест тестираних, четворо је из из Ксинјанга (Кине), један Паштун из Авганистана и један Бугарин из Преслава који је наведен као потомак једне гране Асена. Паштун и Бугарин су З94+, З2124+, З2123-, З2122, а четворица тестираних из Кине су З94+, З2123- (нису тестирани на З2124 и З2122). Аутори наводе да би Ашина клан могао да припада такозваном "Паштунском" кластеру, који карактерише управо З2124 (х З2123, З2122) .

https://www.academia.edu/23316012/Wen_S.-Q._Muratov_B.A._Suyunov_R.R._The_haplogroups_of_the_representatives_from_ancient_Turkic_clans_-_Ashina_and_Ashide_BEHPS_ISSN_2410-1788_Volume_3_2_1_2_March_2016_P.154-157

https://en.wikipedia.org/wiki/Ashina

https://en.wikipedia.org/wiki/G%C3%B6kt%C3%BCrks

https://en.wikipedia.org/wiki/Saka

https://en.wikipedia.org/wiki/Wusun

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #417 послато: Јул 02, 2016, 04:29:30 поподне »
Ps
Informacija u vezi familije Begolli.

Kontaktirao sa urednika na albanskom forumu i tamo ni jedan Begolli nije testiran. Ako bude javice.

Rugovac, велико хвала на пажњи!
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #418 послато: Јул 02, 2016, 04:37:55 поподне »
Бугарски владари из династије Асен би по истраживању из ове године могли да припадају индо-иранској грани Р1а-З93, а само име Асени би могло да потиче од имена Ашина клана. Наиме, тестирано је шест особа које припадају различитим гранама које по предању вуку порекло од Ашина клана, који је владао Гоктурским каганатом. Ашина клан по предању потиче од Сака (Скита) или њима сродног Вусун племена/народа, и вероватно су припадници оног дела иранских племена које је учествовало у етногенези туркијских народа. Од шест тестираних, четворо је из из Ксинјанга (Кине), један Паштун из Авганистана и један Бугарин из Преслава који је наведен као потомак једне гране Асена. Паштун и Бугарин су З94+, З2124+, З2123-, З2122, а четворица тестираних из Кине су З94+, З2123- (нису тестирани на З2124 и З2122). Аутори наводе да би Ашина клан могао да припада такозваном "Паштунском" кластеру, који карактерише управо З2124 (х З2123, З2122) .

https://www.academia.edu/23316012/Wen_S.-Q._Muratov_B.A._Suyunov_R.R._The_haplogroups_of_the_representatives_from_ancient_Turkic_clans_-_Ashina_and_Ashide_BEHPS_ISSN_2410-1788_Volume_3_2_1_2_March_2016_P.154-157

https://en.wikipedia.org/wiki/Ashina

https://en.wikipedia.org/wiki/G%C3%B6kt%C3%BCrks

https://en.wikipedia.org/wiki/Saka

https://en.wikipedia.org/wiki/Wusun

Браво Блекадер, свака част!!! Напокон нешто ново и веома конструктивно, кренуло се са мртве тачке!

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #419 послато: Јул 02, 2016, 04:40:59 поподне »
Он то и не ради, већ се пита да ли уопште треба везивати једну хаплогрупу уз неки народ. У овом случају M458 за Хрвате, с обзиром да се провлаче сличне теорије на форуму.

Ако је то баш мислио ок уреду, онда сам у том случају погрешно схватио његов коментар.