Аутор Тема: Албанци и Арбереши  (Прочитано 446268 пута)

Ван мреже Србин

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 164
  • Y-DNA: I2a-Z17855>BY190177
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #300 послато: Јун 29, 2016, 10:13:31 поподне »
Интересантна књига Никола.  :)



Занимљиво да поред топонима Beskid на самом истоку уз границу са Украјином имамо и Bieszczady (Бјешчаде са пригушеним е) тако да ако помешамо ове две верзије добићемо "Бјешкаде" што већ има за корен речи албанску реч Bjeshkë.

Иначе ово је дубоко у територији која је позната по разноврсности Динарика.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #301 послато: Јун 29, 2016, 10:14:15 поподне »
Спојене су двије теме о Албанцима у једну.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #302 послато: Јун 29, 2016, 10:36:30 поподне »
Спојене су двије теме о Албанцима у једну.

Штета. Мени је онај наслов угашене теме био баш упечатљив  :)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #303 послато: Јун 29, 2016, 10:53:54 поподне »
Интересантна књига Никола.  :)



Занимљиво да поред топонима Beskid на самом истоку уз границу са Украјином имамо и Bieszczady (Бјешчаде са пригушеним е) тако да ако помешамо ове две верзије добићемо "Бјешкаде" што већ има за корен речи албанску реч Bjeshkë.

Иначе ово је дубоко у територији која је позната по разноврсности Динарика.

Мислим да ову дубоку албанску "упадицу" у северне Карпате треба тумачити средњовековним миграцијама Влаха, који су били врло мобилни и доспели су чак до Моравске у својим трансхумантним кретањима. Као што сам већ у једној од претходних порука напоменуо, (не сећам се тачно на којој теми) а о чему пише и Лома, албански и румунски језик имају читав један слој заједничких речи које се срећу само у та два језика, а које су углавном везане за сточарски начин живота, високопланинско биље, али и делове тела, нпр. или појмове везане за породицу. Не верујем да су сами Албанци или њихови преци "донели" реч за високопланински пашњак (bjeshkë) у Бескиде, већ да је то дошло посредством Влаха, јер је за њих документовано да су током касног средњег века пребивали у тим крајевима. То што та реч није присутна у модерном румунском не мора ништа да значи, јер је она могла доћи путем неког (можда данас изумрлог) влашког дијалекта. Нпр. близу данашњег румунског града Сату Маре (СЗ Румунија) постоји место чији је назив Ћумешти, што не значи ништа на модерном румунском, али на албанском се за млеко каже qumështi (ћум'шти).  ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #304 послато: Јун 29, 2016, 11:01:34 поподне »
Занимљив је и онај део где говори о два јужнословенска елемента на подручју Метохије и зетске равнице. Први је тзв. западнојужнословенски (Срби), а други је, вероватно нешто старији, источнојужнословенски. Овај други накнадно бива "посрбљен".

Лома тада није знао за хаплогрупе као ми данас, али се и на основу генетике да закључити тако нешто. Више пута смо причали о том источнојужнословенском слоју I2a DN + R1a и западнојужнословенском слоју (по свему судећи доминантно I2a).

Можда ћу мало скренути са теме, али да ли је дефинитивно утврђено да "Порфирогенитови" Хрвати нису били мешавина R1a и I2a1b DS? Ово сам размишљао због тога што су и они, као и Срби, западнојужнословенски народ, зато се питам да ли старе Хрвате треба везивати само за једну хаплогрупу (R1a М458, колико сам испратио)?
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #305 послато: Јун 29, 2016, 11:03:44 поподне »
И град Bucuresti са bukurisht

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #306 послато: Јун 29, 2016, 11:08:50 поподне »
Можда ћу мало скренути са теме, али да ли је дефинитивно утврђено да "Порфирогенитови" Хрвати нису били мешавина R1a и I2a1b DS? Ово сам размишљао због тога што су и они, као и Срби, западнојужнословенски народ, зато се питам да ли старе Хрвате треба везивати само за једну хаплогрупу (R1a М458, колико сам испратио)?

Говорио сам конкретно о ситуацији на северу Метохије. Ту су ти "западнојужнословени" могли бити само Срби, то уосталом и Лома тврди. Нисам ишао толико западно до Хрвата, али вероватно ни пре 1400 година народни нису били "чисти" у генетском смислу (па тако ни Хрвати, ни Срби, итд.)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #307 послато: Јун 29, 2016, 11:14:27 поподне »
И град Bucuresti са bukurisht

За Букурешт постоји занимљива прича о пореклу назива, наиме ту се први населио пастир по имену Букур, па је по њему насеље, а касније град, добио име (Bucureşti). Реч букур (bucurie на румунском, bukur на албанском) је једна од речи које су заједничке Албанцима и Румунима, а које се не срећу ван њихових језика (што говори о њиховом супстратном пореклу), с тим што им је значење слично, али не исто. Наиме, на румунском bucurie значи радост, а на албанском bukur значи лепо, али дефинитивно ове две речи имају исти корен.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #308 послато: Јун 29, 2016, 11:18:01 поподне »
Говорио сам конкретно о ситуацији на северу Метохије. Ту су ти "западнојужнословени" могли бити само Срби, то уосталом и Лома тврди. Нисам ишао толико западно до Хрвата, али вероватно ни пре 1400 година народни нису били "чисти" у генетском смислу (па тако ни Хрвати, ни Срби, итд.)

Да, наравно, нисам сугерисао да су Хрвати били становници Метохије у средњем веку.  :) Само ми је упало у очи да је источнојужнословенска популација углавном мешавине две ХГ (R1a и Динарик Севера), па сам помислио да ли би нешто слично могло да се каже за Хрвате на другом, западном делу Балкана (с тим да би код њих Динарик Југ мењао Динарик Север)?
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #309 послато: Јун 29, 2016, 11:19:33 поподне »
За Букурешт постоји занимљива прича о пореклу назива, наиме ту се први населио пастир по имену Букур, па је по њему насеље, а касније град, добио име (Bucureşti). Реч букур (bucurie на румунском, bukur на албанском) је једна од речи које су заједничке Албанцима и Румунима, а које се не срећу ван њихових језика (што говори о њиховом супстратном пореклу), с тим што им је значење слично, али не исто. Наиме, на румунском bucurie значи радост, а на албанском bukur значи лепо, али дефинитивно ове две речи имају исти корен.

Tačno. Ja sam već na forumu napisao da su nama najsrodniji Rumuni i da je samo dolazak Slovena zaustavio proces potpune romanizacije pošto su se preci današnjih Albanaca povukli u planine i tako se nisu slovenizirali.

Ван мреже Србин

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 164
  • Y-DNA: I2a-Z17855>BY190177
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #310 послато: Јун 29, 2016, 11:21:43 поподне »
Мислим да ову дубоку албанску "упадицу" у северне Карпате треба тумачити средњовековним миграцијама Влаха, који су били врло мобилни и доспели су чак до Моравске у својим трансхумантним кретањима. Као што сам већ у једној од претходних порука напоменуо, (не сећам се тачно на којој теми) а о чему пише и Лома, албански и румунски језик имају читав један слој заједничких речи које се срећу само у та два језика, а које су углавном везане за сточарски начин живота, високопланинско биље, али и делове тела, нпр. или појмове везане за породицу. Не верујем да су сами Албанци или њихови преци "донели" реч за високопланински пашњак (bjeshkë) у Бескиде, већ да је то дошло посредством Влаха, јер је за њих документовано да су током касног средњег века пребивали у тим крајевима. То што та реч није присутна у модерном румунском не мора ништа да значи, јер је она могла доћи путем неког (можда данас изумрлог) влашког дијалекта. Нпр. близу данашњег румунског града Сату Маре (СЗ Румунија) постоји место чији је назив Ћумешти, што не значи ништа на модерном румунском, али на албанском се за млеко каже qumështi (ћум'шти).  ;)

Мислиш да је албански био на Балкану у време Илира, Трачана и Дачана?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #311 послато: Јун 29, 2016, 11:22:14 поподне »
Да, наравно, нисам сугерисао да су Хрвати били становници Метохије у средњем веку.  :) Само ми је упало у очи да је источнојужнословенска популација углавном мешавине две ХГ (R1a и Динарик Севера), па сам помислио да ли би нешто слично могло да се каже за Хрвате на другом, западном делу Балкана (с тим да би код њих Динарик Југ мењао Динарик Север)?

Верововатно, али исто може да важи и за Србе, који су могли имати и нешто R1a (Z280 и M458), а можда и других хаплогрупа.

Кад већ поменусте Румуне, чини се да постоји и одређена генетска веза са Албанијом. Наиме, тамо има пуно J2b2 и E1b и то сличних хаплотипова као у Албанаца. Међутим, чуди одсуство те R1b 11-11. Нисам је виђао код Румуна готово нигде. Или је нема у већем проценту, или узорак није задовољавајући.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #312 послато: Јун 29, 2016, 11:28:37 поподне »
Мислиш да је албански био на Балкану у време Илира, Трачана и Дачана?

Да, али не као албански у садашњем смислу, већ његов предак (протоалбански) који би по теорији Готфрида Шрама, који је о томе написао књигу, био један трачки дијалекат локализован на подручје данашње ЈИ Србије, западне Бугарске и СИ Македоније (отприлике територија данашњег Шоплука). Поред њега, још доста лингвиста и историчара је заступало тезу о трачком пореклу албанског језика (врло добро је њихове аргументе представио Лома у раду који сам спомињао), с тим што је Шрам устврдио да су Протоалбанци заправо трачко племе Беси.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #313 послато: Јун 29, 2016, 11:37:39 поподне »
Tačno. Ja sam već na forumu napisao da su nama najsrodniji Rumuni i da je samo dolazak Slovena zaustavio proces potpune romanizacije pošto su se preci današnjih Albanaca povukli u planine i tako se nisu slovenizirali.

Заправо, лингвисти који су проучавали везе румунског и албанског су мишљења да су преци Румуна били становници низија и речних долина и котлина који су од 4. до 6. века постепено мењали место боравишта и постајали популација побрђа и планина, док су Протоалбанци још у време антике, пре Сеобе народа, били високопланински, сточарски народ, тј. популација која се бавила трансхумантним сточарењем. Проторумуни су накнадно, у додиру са Протоалбанцима током касне антике и раног средњег века, постали такође трансхумантна популација. Постоји хипотеза да Албанци нису асимиловани у Словене не толико због тога што су били изоловани, већ управо зато што су били мобилна, трансхумантна популација која је живела у симбиози са становницима равнице (у средњем веку су то били Словени), јер и једнима и другима су били потребни производи од оног другог (сточарима житарице и со за стоку, земљорадницима сир, млеко и остали сточарски производи).
Чињеницама против самоувереног незнања.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #314 послато: Јун 30, 2016, 09:48:02 пре подне »
О поријеклу Албанаца постоји безброј теорија и колико видим ниједна није прихваћена у потпуности, јер не постоје јасни докази да је једино она исправна. За тезу Каплана Буровића, у генетичким резултатима кроз хаплогрупу R1b CTS 9219 (хаплотип 11-11) ја видим одређену егзактну потврду. При томе Буровић не побија сасвим трачку и друге теорије, већ даје објашњење за исте. Наравно да је логично ако Албанци у свом генетском материјалу имају 70% романских хаплогрупа, имају јаку везу са румунским језиком. Питање овдје и није о савременим Албанцима након свих претапања и стапања које су имали већ о прото Албанцима, првобитним носиоцима албанског језика и њиховом поријеклу. Ево неких Буровићевих теза, која објашњавају и везу са трачким и румунским.

"2.- Albanski jezik ima tako mnogo baltičko-slovenskih (u prvom redu litvanskih!) reči, da je svetski poznati austrijski albanolog, akademik, prof. dr Gustav Majer (Meyer, 1850-1900) izjavio da je albanski jezik brat litvanskog jezika. Sa njime su se složili ne samo mnogi poznati svetski albanolozi, već i albanski, pa i najveći albanolog Albanije svih vremena, akademik, prof. dr Ećrem Čabej (Eqrem Çabej, 1908-1980).
Nema sumnje da su se Albanci (koji se tada sigurno nisu zvali ovako!), možda u prvom veku stare ere, stavili u pokret iz koljevke čovečanstva, Indije, zajedno sa slovenskim plemenima, moguće baš sa Litvancima, pa – prelazeći preko Kavkaza – moguće i pored tamošnjih Albana, stigli su na obale Baltičkog mora, gde su dugo živeli u simbiozi sa Litvancima i spasili se asimiliranja njihovim novim pokretom prema srednjoj Evropi i obalama Dunava, kuda su išla i mnoga druga slovenska plemena, ali ne i Litvanci.
3.- Albanski jezik ima tako mnogo rumunskih reči i drugih rumunskih karakteristika, u gramatici i folkloru, da se zamalo rumunizirao. Pomenuti Akademik Čabej, izjavljuje i dokazuje da se albanski jezik formirao u VI veku nove ere upravo u Rumuniji, na padinama planina Karpati i Beskidi. Po njemu i ova dva toponima su albanske reči.
Da ih mongolski Bugari khana Asparuha nisu prebacili 679. godine naše ere preko Dunava, u današnjoj Bugarskoj, u Trakiji, danas Albanci ne bi postojali.
4.- Albanski jezik nema mnogo tračkih reči, ali ih ima. Povodeći se za njima, austrijski akademik, prof. dr Gustav Vajgand (Weigand, 1860-1930), poznat kao najveći albanolog svog vremena, pomislio je da su ovi Albanci tračkog porekla. Ja sam mu se suprotstavio i dokazao da tračke reči albanskog jezika ne dokazuju njihovo tračko poreklo, već njihov itinerar kuda su prošli na putu od Indije do današnje Albanije.
Živeći sa svojim kozama po planinama Trakije preko jednog veka, oni ne samo što su se spasili asimilacije od slovenskih Bugara, već su i sami asimilirali porodice Tračana, koje su našli po tim vrletima, a koje su tim planinskim životom izbegli ne samo romaniziranje, već i prelaz sa Balkana u današnju Rumuniju, što se desilo sa pradedovima današnjih Rumuna i Vlaha u III veku naše ere. Preko ovih asimiliranih porodica Albanci su bezsumnje asimilirali, usvojili, i koju tračku reč, kao što su neke od onih, koje nam spominje pomenuti Akademik Vajgand.
5.- Albanski jezik ima i bugarskih reči, pa i gramatičkih karakteristika, što nam dokazuje da su ovi Albanci dugo živeli pod bugarskom vlašću. Naime, oni su živeli pod bugarskom vlašću ne samo u Bugarskoj, već i u Albaniji.
Kako se zna, bugarski Car Boris (852-889), na čelu svoje vojske krenuo je u pohod prema srednjem Balkanu, pa i prema obalama mora Jonskog i Jadranskog. Stigao je i do današnje Crne Gore. On je poveo sa sobom ove Albance kao komoru te vojske i smestio ih u Mat, pokrajina današnje srednje Albanije, iznad Tirane, odakle su ga snabdeli ne samo mesom, sirom i drugim mlečnim proizvodima, već i tadanjom strateškom sirovinom – kožom, jako potrebna za vojsku. To se desilo negde sredinom IX veka naše ere.
Jezik ovih Albanaca nam svedoči ovaj itinerar. Da su došli morsim putem, sa Sicilije, kako nam to pretendira Doktor Deretić, sve što spomenusmo u tačkama 2, 3, 4, 5 ne bi postojalo u jeziku ovih Albanaca. Njihovo postojanje je značajna činjenica, koja se ne može poreći. Naprotiv, ona poriče da su ovi Albanci stigli u Albaniju bilo kojim drugim putem."

Друга такође занимљива Буровићева теза је:

"Svetski su naučnisi konstatirali da Albanci nemaju ni ribarsku terminologiju, kamoli i pomorsku, a ja sam tome dodao da dan-danas ovi Albanci ne znaju ni da gotove ribu, pa je i ne jedu, sem onih koji su to posle turske okupacije sišli na obali mora i naučili to od Turaka. Pored srpskih reči oni imaju i italijanske, ali severne, venecijanske, koje su delimično poprimili preko srpskog jezika."


Овоме свему додајем и вјероватно први детаљан опис Албанаца из 14. вијека, који сам и раније постављао:

Албанци

Наиме, ова Албанија је доста широка и велика област и у њој су људи веома ратоборни – наиме, одлични су стрелци и копљаници.
њој нема градова, утврда, градића, тврђава и села, него људи живе у шаторима и увек се селе с једног места на друго по племенима и родовима. Наиме, ова провинција зове се Албанија јер се људи у овом крају рађају беле косе.Имају шарене очи са плавом зеницом и стога ноћу боље виде него дању. И зато су успешни лопови јер ноћу трче као по дану. Она има две провинције: Клисуру и Тумурист.  Наиме, горе поменути Албанци имају језик који је различит од језика Латина, Грка и Словена тако да се уопште не разумеју са другим народима."

На другом мјесту се каже да албанско племство конторлише становништво у Кунавију, Стефанатум,Пилот и Дебар које им плаћа данак , али етнички није албанско. Албанци живе само у Клисури и Тумуристу (област централне Албаније)

Опис је из "Опис источне Европе"Descriptio Europae Orientalis (DEO) од непознатог аутора-доминиканског монаха са почетка 14. вијека.Издавач Историјски Институт у Београду

Ван мреже Jacim

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 107
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #315 послато: Јун 30, 2016, 10:17:51 пре подне »
Синиша,
Теорија и аргументација коју сте изнијели овдје мени изгледају неозбиљно, то ми је просто зачуђујуће од вас. Врло могуће да ја пропуштам неку поенту.
Колико схватам, теорија о кавкаском поријеклу протоалбанаца и досељавању у 14. вијеку је присутна скоро само међу Србима. Углавном се заснива на факту да је на Кавказу некада постојало полудржавна структура под називом Албанија.
При томе:
1. Лингвистички аргументи за ту теорију не постоје. Напротив, лингвистички аргументи говоре о везама између румунског и албанског, утицају латинског на албански, итд.
2. Историјски записи о таквој сеоби из 14. вијека не постоје. С друге стране, записи о сарматским сеобама из тога доба у Европу су веома добро документоване (примјер: народ Јаси у Мађарској).
3. Теорија избјегава одговор на питање којим путем и гдје тачно су стигли ти протоалбанци. Одговор је обично: могли су било како, морем или копном.
4. Сада се појављују и генетски подаци. Видимо да код Албанаца доминирају старосједилачки гени на Балкану. Но, враћамо се на ту грану групе Р1б која је (заиста) карактеристична за Албанце. Прво, колико схватам, разноврсност групе јасно говори о њеној приличној старости на Балкану. Т. ј. да је та грана стигла на Балкан тек у 14. вијеку, јасно бисмо видјели да је она ту однедавно (отприлике као нпр. дробњачка грана И1). Друго, засад се не види та генетска веза са било којим од кавкаских народа. Умјесто тога, наилазимо на 1 (један!) сличан хаплотип неког Чуваша, који нам служи да оправдамо теорију. При чему Чуваши баш немају никакве везе са било чиме од поменутог.

Хоћу рећи, ништа није немогуће. Но, засад би мени једнако вјеродостојно звучала теорија о томе да су Албанци на Балкан дошли из града Albany у држави New York. А тек за нијансу мање вјеродостојно да су дошли из града Мачу Пикчу, кад је овај опустио.
Тако, мени изгледа да је просто испод критичног нивоа озбиљности  да би се расправљало о томе. Не ради се о томе да нема доказа. Нема никаквих индиција.

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #316 послато: Јун 30, 2016, 10:31:03 пре подне »
Ради само о опису из 14.века.
Цитат
Овоме свему додајем и вјероватно први детаљан опис Албанаца из 14. вијека, који сам и раније постављао:

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #317 послато: Јун 30, 2016, 10:57:35 пре подне »
Нико никада није ни тврдио, да су се Албанци тек 14. веку населили. Немојте мешатати модерни румунски са старим (од пре 150. година). Извршена је ре(псеудо)латинизација до тада скоро половично словенског румунског језика.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #318 послато: Јун 30, 2016, 11:03:29 пре подне »
Синиша,
Теорија и аргументација коју сте изнијели овдје мени изгледају неозбиљно, то ми је просто зачуђујуће од вас. Врло могуће да ја пропуштам неку поенту.
Колико схватам, теорија о кавкаском поријеклу протоалбанаца и досељавању у 14. вијеку је присутна скоро само међу Србима. Углавном се заснива на факту да је на Кавказу некада постојало полудржавна структура под називом Албанија.
При томе:
1. Лингвистички аргументи за ту теорију не постоје. Напротив, лингвистички аргументи говоре о везама између румунског и албанског, утицају латинског на албански, итд.
2. Историјски записи о таквој сеоби из 14. вијека не постоје. С друге стране, записи о сарматским сеобама из тога доба у Европу су веома добро документоване (примјер: народ Јаси у Мађарској).
3. Теорија избјегава одговор на питање којим путем и гдје тачно су стигли ти протоалбанци. Одговор је обично: могли су било како, морем или копном.
4. Сада се појављују и генетски подаци. Видимо да код Албанаца доминирају старосједилачки гени на Балкану. Но, враћамо се на ту грану групе Р1б која је (заиста) карактеристична за Албанце. Прво, колико схватам, разноврсност групе јасно говори о њеној приличној старости на Балкану. Т. ј. да је та грана стигла на Балкан тек у 14. вијеку, јасно бисмо видјели да је она ту однедавно (отприлике као нпр. дробњачка грана И1). Друго, засад се не види та генетска веза са било којим од кавкаских народа. Умјесто тога, наилазимо на 1 (један!) сличан хаплотип неког Чуваша, који нам служи да оправдамо теорију. При чему Чуваши баш немају никакве везе са било чиме од поменутог.

Хоћу рећи, ништа није немогуће. Но, засад би мени једнако вјеродостојно звучала теорија о томе да су Албанци на Балкан дошли из града Albany у држави New York. А тек за нијансу мање вјеродостојно да су дошли из града Мачу Пикчу, кад је овај опустио.
Тако, мени изгледа да је просто испод критичног нивоа озбиљности  да би се расправљало о томе. Не ради се о томе да нема доказа. Нема никаквих индиција.

Јаћиме, мени је жао што тако површно читате оно што пишем да наводите да тврдим нешто што уопште не тврдим. Нигдје нисам написао да сматрам да су Албанци дошли са Кавказа у 14. вијеку. Ја сам само ставио аутентичан извор из 14. вијека  који говори о Албанцима и мјестима у којима живе,, а не о томе да су се они доселили у 14. вијеку. Даље сам навео неке тврдње Буровића, у којима он заправо побија тврдњу неких наших "историчара" о скорашњем поријеклу са Кавказа и везу са кавкаском Албанијом.

Теза је веома једноставна, не видим зашто би била нерационална:

1. Протоалбанци су индоевропско племе које је у посебним условима успјело да сачува свој специфичан језик

2. Протоалбанци су античком периоду живјели на простору јужне Русије, вјероватно непосредно јужно од балтичких народа, што може да објасни језичке везе албанског са балтичким језицима

3. С обзиром на индоевропски језик, сасвим је могуће да су протоАлбанци припадали старим слојевима индоевропског становништва руских степа (R1a или R1b хаплогрупе). Пошто је присуство R1a хаплогрупе код данашњих Албанаца занемарљиво, остаје хаплогрупа R1b као опција. И данас је хаплогрупа R1b присутна код степских народа Русије: Башкира, Туркмена и др. у мањем или већем проценту.

4. Формирањем бугарског племенског савеза и протоАлбанци улазе у њега. Питање остаје,кад и гдје су ушли у тај савез. Мислим да се то десило још на простору јужне Русије.

5. Преци Албанаца на Балкан долазе у првој бугарској сеоби (Куберовој) крајем 7. вијека. (ово болдујем, јер иако сам најмање десет пута написао овакво своје мишљење, свеједно ми се намеће да тврдим да су Албанци дошли са Кавказа у 14. вијеку). Остаје питање да ли су одмах били насељени на подручје Албаније или источније у Македонији и Бугарској, па су касније били пресељени на подручје Албаније.

6. У 14. вијеку кад их је доминиканац записао на подручју централне Албаније у само двије области Томор и Клисура Албанци су и даље живјели у шаторима и номадски, премјештајући се са мјеста на мјесто. При томе је очигледно да су формирали неку врсту племенске аристократије која је држала под контролом словенско и романско становништво. Управо у 14. вијеку акцијом Анжујаца ова албанска племенска аристократија постепено постаје католичка и увлачи се у западне феудалне оквире. При томе католичка и албанојезична аристократија самим својим положајем може да врши постепену албанизацију себи подређеног словенског и романског живља (сличан процес је био и код Мађара).

7. Хаплогрупа R1b CTS9219 подграна 11-11 која је и одређена још нижим СНП-овима Y18959 и BY611 је веома специфична и препознатљива чак и по СТР вриједностима и присутна је само код Албанаца у тако виском проценту од 15 %. Већ сам раније објашњавао везу са осталим хаплотиповима, па и чувашким, не бих да се понављам. Веза је сасвим евидентна, ко хоће да види и није скорашња. Сем тога, не ради се о само једном чувашком хаплотипу, већ цијела та грана CTS9219 показује такав распоред.




« Последња измена: Јун 30, 2016, 11:07:31 пре подне Синиша Јерковић »

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #319 послато: Јун 30, 2016, 11:03:51 пре подне »
(наставак)
Чуваши не само што су проистекли из протобугарског племенског савеза, већ имају и јасну индоевропску компоненту у својој етногенези , не бих два пута да пишем. То није моје мишљење, већ руских и чувашких научника које такође може да се пронађе било гдје.

Један од тестираних из групе CTS9219 написао је о свом поријеклу ово:

 , 159888 , Badel, ~1500 Badel (Badil, Badila) was most likely an Alan who came to Ossetia c. 1500 from the city of Majar (close to the modern city of Budyonnovsk, Russia) and became an ancestor of the Digor Ossetian nobility clan known as Badеliata. Kubatievs are descendants of Badel’s son Kubat.

Други тестирани из ове групе CTS9219 је из 241746 , Balla, Jaszsag, Hungary. Познато је да је овај дио Мађарске и добио име по Јасима, Аланима.

И остали распоред ове групе CTS9219 по Европи веома подсјећа на миграције Алана.

Управо због тога сам помињао сарматско-аланску везу везану за поријекло прото-Албанаца, а не зато што ми се тако јавило.

Ево и сад предлажем да добро претресете ову хаплогрупу CTS9219 које код Албанаца има у проценту од 15%, па да сами извучете закључке.

Како год, сигуран сам да ће у времену које је пред нама детаљна наализа ове хаплогрупе дати одговор о етногенези Албанаца, па ма каква она била.
« Последња измена: Јун 30, 2016, 11:09:35 пре подне Синиша Јерковић »