Аутор Тема: Austrougarski popisi  (Прочитано 8837 пута)

Ван мреже prikola

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 127
  • I1-Z63>Y13946>Y51867>PH220
Austrougarski popisi
« послато: Октобар 06, 2014, 01:27:45 поподне »
Za sve zainteresovane, na donjem linku se nalaze različiti austrougarski popisi,

http://mol.arcanum.hu/urbarium/opt/a101112.htm?v=pdf&a=start

Pretraga se vrši na način da se unese naziv naselja sa znakom * ispred i iza.
Često je naziv naselja germanizovan ili pomađaren, pa probajte raličite kombinacije.

Ja sam našao za region Slavonije, koji mene interesuje popise 1702,1721,1754.

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Austrougarski popisi
« Одговор #1 послато: Октобар 06, 2014, 08:39:34 поподне »
Izvini ako moze mala pomoc? Sajt je na madjarskom i uopste ne mogu da se snadjem. Moze li pojasnjenje sta unijeti u navedena polja (ime mjesta, sela ili slicno)?

Ван мреже prikola

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 127
  • I1-Z63>Y13946>Y51867>PH220
Одг: Austrougarski popisi
« Одговор #2 послато: Октобар 06, 2014, 09:27:14 поподне »
Probacu u najkracem, kako ja radim.

- Klikom na onaj link otvorice se stranice, sa ukupno sedam redova za unos kriterijuma.
U prvi od njih, ispred kog piše "teljes szoveg" unesi kriterijum po kom hoces da pretrazujes, s tim da ispred i iza ubacis *, pa udari enter. (napominjem da su svi nazivi nasih naselja germanizovani ili mađarizovani, pa probaj u više mogućih varijanti . U mom slučaju selo se zove Svrzgaće, a u popisima je upisano kao suerzigache, swerzigache, suerzi gache itd...)
- Otvoriće se sledeća stranica na kojoj će biti dobijeni rezultati. Ispred svakog od njih je redni broj, koji je ujedno i link na koji možeš da klikneš.
- Kada klikneš na link, otvara se sledeća stranica, na kojoj između ostalog, u desnom delu ima tekst "Képek megtekintése", na koji treba da klikneš.
- Prvi put instaliraj njihov programčić AAGisview, bez koga ne možeš da gledaš popise.
- Kad se otvori AAGisview klikni na odgovarajuću fasciklu, i otvoriće ti se pripadajući popis, skeniran iz originalne popisne knjige. Na kraju to izgleda kao priložena slika.

Izgleda komplikovano, ali kad prvi put uradiš videćeš da nije... Ja sam tu našao mnogo korisnih podataka o mojim precima.





« Последња измена: Јануар 02, 2015, 11:53:33 пре подне админ »

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Austrougarski popisi
« Одговор #3 послато: Октобар 06, 2014, 09:55:43 поподне »
Хвала Прикола на овом линку,
међутим ја скидох овај програм, али не могу да отворим слику, кликнем "Képek megtekintése" и ништа се не дешава.

Ван мреже prikola

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 127
  • I1-Z63>Y13946>Y51867>PH220
Одг: Austrougarski popisi
« Одговор #4 послато: Октобар 06, 2014, 10:01:44 поподне »
Prvi put treba da se instalira programcic koji se zove AAgisview. To je u stvari programčić za gledanje popisa. Trebalo bi da ponudi nekakvu instalaciju. Kada se instalira izgleda ovako:



[приложену датотеку обрисао администратор]
« Последња измена: Јануар 01, 2015, 09:07:53 поподне админ »

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Austrougarski popisi
« Одговор #5 послато: Октобар 06, 2014, 10:10:36 поподне »
Прорадило, хвала на помоћи, компјутер ми блокирао отварање програма.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Austrougarski popisi
« Одговор #6 послато: Октобар 07, 2014, 07:59:47 поподне »
Ово је одлична страница и уз мало среће може се доћи до заиста корисних информација. Имао сам прилике и раније ту да претражујем, али чини ми се да сад има још више грађе. Није искључено да се она још увек допуњује. У сваком случају, страница је за сваку препоруку. :)



Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Austrougarski popisi
« Одговор #7 послато: Октобар 07, 2014, 09:08:08 поподне »
Арканум је заиста препун података, али је кретање по сајту отежано, не због мађарског језика већ начина на који је сајт осмишљен. Ипак, свака им част. Ваљда ће неко у Србији кренути истим путем.
Икавац