Аутор Тема: Смиљковић - Јабланица и Топлица  (Прочитано 595 пута)

Ван мреже dusan96

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Смиљковић - Јабланица и Топлица
« послато: Јул 07, 2023, 08:19:24 поподне »
Здраво свима, пре неких годину дана сам кренуо да истражујем порекло Смиљковића. Потичем од Смиљковића из села Дубово код Житорађе, мој чукундеда Васко Смиљковић био је ковач који се из села Доња Локошница код Лесковца доселио у село Дубово негде око 1910. и ту призетио. Када сам питао мештане села Доња Локошница добио сам информацију да тамо нема Смиљковића нити их се ико сећа. Прегледао сам разне књиге и монографије села из околине и видим да се у око 70% околних села појављује презиме Смиљковић. Волео бих да уколико неко зна нешто више, да де јави. Стару славу не знам, чукундеда се призетио а касније и мој деда се призетио па се то помешало. Неки старији Смиљковићи кажу да се Васков отац звао Коста и да постоји неко сећање да су пореклом из Црне Горе. Да ли сте истраживали родослове из оклоних села, коју сте литературу користили? Покушаћу ових дана да видим да ли постоје неке црквене књиге или летопис локошничке цркве или поименични попис становништва Јабланице. Поздрав и хвала на одговорима.

П.С. Такође једна стара баба рече да је глумац Предраг Пепи Смиљковић, Тика Шпиц из овог рода 😉
« Последња измена: Јул 07, 2023, 08:21:19 поподне dusan96 »

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Смиљковић - Јабланица и Топлица
« Одговор #1 послато: Јул 09, 2023, 01:20:34 пре подне »
Здраво Душане поседујем књугу Дубово и ту пише оно што сте већ напили о вашој фамилији. Даље порекло се не зна па због тога предлажем да урадите неки од ДНК тестова да бих могли преко тога сазнати даље порекло.

Ван мреже dusan96

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Смиљковић - Јабланица и Топлица
« Одговор #2 послато: Јул 09, 2023, 09:03:32 пре подне »
Хвала на одговору, имам и ја ту књигу. Да ли је неко истраживао порекло из Лесковачког краја, коју сте литературу користили, да ли су сачувани пописи становништва, да ли има сачуваних црквених књига, шта би поред тога требало да се погледа, генерално нама да југа Србије је знатно теже истраживати у односу на рецимо Војводину.

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Смиљковић - Јабланица и Топлица
« Одговор #3 послато: Јул 09, 2023, 10:33:48 пре подне »
Историјски архив Лесковца у својој збирци чува и црквене књиге али не пише које па бих најбоље било позвати их телефоном и питати да ли постоје сачуване за парохију која Вас занима, требате знати како се звала парохија за време које вам треба јер се имена или села у парохији мењају. Поред тога у архиву можете начи све и свашта само се теба знати шта тражити и где јер радници не знају напамет цео архив али ако сте у Лесковцу одите тамо и распитајте се. То је за сада неки први корак.