Аутор Тема: Саси на простору Балкана  (Прочитано 47604 пута)

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Саси на простору Балкана
« Одговор #260 послато: Септембар 18, 2023, 12:52:47 поподне »
Мислим да је очуваности њихове аутентичне културе у Трансилванији допринијела њихова бројност, то што су одмах оформили и села, што су имали одређнеа самоуправна политичка права и наравно што су вјером (махом лутеранство) и језиком били одвојени од осталих трансилванијских народа. Очигледно је да је постојала нека веза са матицом преко које се ширио и културни утицај. Што се тиче Саса у српским земљама, а за које се претпоставља да потичу од трансилванијских, занимљиво је да нигдје нису успјели да опстану у компактнијој маси. Први пут су се населили у Брскову, а затим их је било по готово свим рударским центрима. Међутим, већина српских истраживача српског средњег вијека сматра да су изгубили етничке посебности још прије доласка Турака. Они јесу у српским земљама имали неку врсту самопурпаве-рударског права, али нису имали политички утицај као  у Трансилванији, гдје су Саси били један од три владајућа народа, поред Мађара и Секеља.

ako su dosli u 13. veku u transilvaniju a luterani su, to znaci da je veza sa maticom jaka samo tako. i da u eksklavi transilvanija pobedjuje protestantski uticaj nad katolickim, kad dodje do sukoba u 16. na 17. vek. jel sam dobro ovo zakljucio?

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5155
Одг: Саси на простору Балкана
« Одговор #261 послато: Септембар 18, 2023, 01:03:07 поподне »
ako su dosli u 13. veku u transilvaniju a luterani su, to znaci da je veza sa maticom jaka samo tako. i da u eksklavi transilvanija pobedjuje protestantski uticaj nad katolickim, kad dodje do sukoba u 16. na 17. vek. jel sam dobro ovo zakljucio?

Вјероватно, можда је то повезано и са језиком и са доступношћу лутеранских књига. У Трансилванији је иначе протестантизам био успјешан и није захватио само Сасе већ и остале народе. Секељи су нпр. постали калвинисти. Код Саса је оптирање за лутеранство вјероватно добрим дијелом било и производ дјеловања појединаца, у првом реду Јоханеса Хонтера.

Ово је његов споменик који сам усликао испред цркве у Брашову.



Лутеранство ће код Саса касније стећи статус националне цркве и вјероватно ће их још додатно везати за њемачке земље.
« Последња измена: Септембар 18, 2023, 01:05:24 поподне drajver »

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Саси на простору Балкана
« Одговор #262 послато: Септембар 18, 2023, 01:19:41 поподне »
Вјероватно, можда је то повезано и са језиком и са доступношћу лутеранских књига. У Трансилванији је иначе протестантизам био успјешан и није захватио само Сасе већ и остале народе. Секељи су нпр. постали калвинисти. Код Саса је оптирање за лутеранство вјероватно добрим дијелом било и производ дјеловања појединаца, у првом реду Јоханеса Хонтера.

Лутеранство ће код Саса касније стећи статус националне цркве и вјероватно ће их још додатно везати за њемачке земље.

da. ovo kad kazes sekelji kalvinisti... ovi nasi madjari po vojvodini sto su protestanti, sta su oni? ima li luterani ili su to adventisti? adventisti su skorija aberacija, pa se i medju srbima u vojvodini prosirila... slovaci su bese... luterani? ustvari, mogao bih da formulisem i pitanje, odakle su nasi madjari? vecina su katolici, jel tako?

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5155
Одг: Саси на простору Балкана
« Одговор #263 послато: Септембар 18, 2023, 01:40:19 поподне »
da. ovo kad kazes sekelji kalvinisti... ovi nasi madjari po vojvodini sto su protestanti, sta su oni? ima li luterani ili su to adventisti? adventisti su skorija aberacija, pa se i medju srbima u vojvodini prosirila... slovaci su bese... luterani? ustvari, mogao bih da formulisem i pitanje, odakle su nasi madjari? vecina su katolici, jel tako?

Највише међу Секељима и у источној Мађарској је заступљен калвинизам, то је она Реформаторска црква што је и код нас у Србији призната као традиционална. Мислим да су и Словаци у тој цркви, само имају свој национални огранак. Не знам који је проценат Мађара у Војоводини калвинистички, знам да је у 19-20. вијеку било и неког насељавања Секеља у Војводини, али заборавио сам у којим тачно насељима.

Ако се добро сјећам и Хорти је био калвин.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Саси на простору Балкана
« Одговор #264 послато: Септембар 18, 2023, 10:03:13 поподне »
Химна "Седмоградска", Саса из Трансилваније:
<a href="https://youtube.com/v/cRDtY4KfMqE?si=aD17MZ8G4n8Jkk9O" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://youtube.com/v/cRDtY4KfMqE?si=aD17MZ8G4n8Jkk9O</a>
« Последња измена: Септембар 19, 2023, 02:28:23 поподне НиколаВук »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Саси на простору Балкана
« Одговор #265 послато: Септембар 18, 2023, 11:00:04 поподне »
На путу од Сибиња до дворца Бран, прошао сам кроз неколико румунских села на обронцима Карпата. Често још увијек могу да се виде коњске запреге. Чини ми се да је румунска култура у Трансилванији готово сва рурална. У градовима једино што монументално данас може да се види од румунске материјалне културе јесу градске саборне цркве, али све су оне махом из новијег времена.

Четврта станица дворац Бран. Вјероватно туристички најизвиканија локација у Трансилванији. И то највише због тога што је Брем Стокер свог Дракулу смјестио у овај дворац. Дворац је иначе предстража града Брашова. Саси су га саградили као прву линију одбране са јужне стране према карпатским кланцима. Да ли због гомиле туриста и комерцијалности, мене тај локалитет и није толико импресионирао. За сценографију Дракуле много би боље одговарао Корвинов дворац. Додуше морам рећи да Румуни нису уопште у први план ставили причу о Дракули , већ је цијела поставка дворца везана за савремену румунску династију Хоенцолерна. Наиме, дворац је припадао и у њему је боравила румунска краљица Марија (иначе мајка наше краљице Марије) и сва прича се врти око тога. Јесу додуше одвојили и једну просторију у коју су поставили неки бесмислени холограм духа, крстове , бијели лук и вампира, али то је, рекао бих, само да дају бар нешто да задовоље стране туристе. Наравно, испод дворца је општа распродаја Дракула реквизита.








Мени је ово румунско "кокетирање" или "повлађивање" странцима "Дизниленд"...Једну од најбитнијих историјских личности, смештати у неки други замак, само зато што је Стокер њега прославио у својој машти, је по мени мањак националног поноса.Као кад би ми за неку инострану фикцију неке историјске личности направили неку забаву за странце (напр. Ђурађ Бранковић), али да га не сместимо у месту где је столовао, него у неком другом замку, који су изградили неки други. Реално, Румуни су добили шлаг на торти за своју нацију, у виду Трансилваније, па су машту британског писца уклопили у те "јагоде на торти" у виду затечених замака. Влада Цепеш је много већа личност од синонима позајмљеног од "српског вампира", али с обзиром колико су браћа Румуни добили историјски, можда је то њихов дуг који морају да враћају западном свету, који их је макар на тај начин прославио (тј. да фиктивна слава има предност над реалном историјом...ко то може да истрпи, тај више цени друге него себе, а за узврат, има наклоност).Њима јесу остали на управу немачки, мађарски и секељски градови, али им је имиџ остао "Стокеровски". Остаје питање, да ли је битнији страни имиџ или реална аутентична историја, са мање туристичких посета
« Последња измена: Септембар 18, 2023, 11:07:16 поподне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Саси на простору Балкана
« Одговор #266 послато: Септембар 18, 2023, 11:27:36 поподне »
Морам са жалошћу према браћи Румунима, констатовати, да би ми такав један светски роман који би једног нашег владара ставио у један такав контекст, буквално анатемисали (па макар био "бестселер"). Али браћа су ту да греше, па можда нас они зато и више поштују (иако нас је мање бројчано). Жао ми је браће Румуна, заслужују много више самопоштовања него финансијских туристичких прихода и фиктивног имиџа (иако то зависи од њих)
« Последња измена: Септембар 18, 2023, 11:37:34 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 896
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Саси на простору Балкана
« Одговор #267 послато: Септембар 19, 2023, 02:39:24 поподне »
Био сам у дворцу, носио ролку у августу. А за вечеру зна се, супа од белог лука са прилогом од белог лука и белолученом папириком и пред спавање таблете белог лука. Због цревне флоре.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5155
Одг: Саси на простору Балкана
« Одговор #268 послато: Октобар 17, 2023, 02:30:19 поподне »
Помињући Брсково на теми о Никшићима, примјетих да је у скорије вријеме био активан рад на овом археолошком налазишту. Оно што би могло бити интересантно са аспекта генетике јесте проналазак костурнице у подруму објекта за који се претпоставља да је био саска црква у Брскову. Самим тим би и велики број појединаца чије су кости тамо нађене (преко 90) могао припадати управо средњовјековним Сасима из Брскова. Уколико су кости у задовољавајућем стању за генетичку обраду, могао би се, са обзиром на број узорака направити својеврсан генетички профил саског, у крајњем случају католичког становништва средњовјековног Брскова (објекат у ком су нађене кости је у сваком случају католички)

У сљедећим радовима може се наћи више о томе:

https://www.academia.edu/44921969/Nova_saznanja_o_srednjovjekovnom_Brskovu
https://www.researchgate.net/publication/341701900_Preliminarna_antropoloska_analiza_sa_lokaliteta_Brskovo-Doganjice_Preliminary_anthropological_analysis_of_site_Brskovo-Doganjice