Аутор Тема: Светски ДНК месец 2021  (Прочитано 91216 пута)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Светски ДНК месец 2021
« послато: Март 27, 2021, 07:03:18 поподне »
Друштво српских родословаца „Порекло“ организује већ традиционално априлско ДНК тестирање поводом Светског ДНК дана 25. априла. За разлику од ранијих година, када је ово тестирање организовано на сам Светски ДНК дан, ове године имаћемо, као и прошле године (услед ситуације са CoVid-19 вирусом), акцију током целог априла због чега је овај подухват назван Светски ДНК месец.

Као и претходних година, цена тестирања је изузетно повољна – уместо пуне цене од 13.000 динара, током Светског ДНК месеца цена тестирања биће 6.500 динара.

Након што примимо Вашу пријаву добићете путем мејла детаљне инструкције за даље кораке.
Број кандидата за тестирање је ограничен па вам препоручујемо да се пријавите на време! Акција траје до 30. априла.

Напомињемо да се тестира Y-ДНК хромозом што значи да је могуће да се тестирају искључиво мушкарци. Добијени резултат је на 23 маркера, а по добијању резултата стручњаци Српског ДНК пројекта даће кратко тумачење резултата. Тестирани ће добити и сертификат који заједнички издају Биолошки факултет Универзитета у Београду и Српски ДНК пројекат.

Резултати ће бити објављени у табели Српског ДНК пројекта.

Српски ДНК пројекат је пионирски подухват Друштва српских родословаца „Порекло“ основан септембра 2012. године, а до данашњег дана обрађени су подаци за преко 5.000 људи.

Захваљујући Српском ДНК пројекту до данас је откривено на стотине генетичких профила старих родова и племена.

Будите и Ви један оних који ће на овај начин сазнати своје порекло.

Добро дошли у свет генетичке генеалогије!

Пријављивање за тестирање се врши помоћу контакт форме којој можете приступити преко следећег линка:

https://www.poreklo.rs/2021/03/25/svetski-dnk-mesec-2021-veliki-popust-na-dnk-testiranje-prijavite-se/
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Светски ДНК месец 2021
« Одговор #1 послато: Март 27, 2021, 07:52:10 поподне »
У последње три године свим тестови смањене цијене само цијена за 23 маркера константно стоји нечувено  >:(    >:(   >:(

Ван мреже Aca

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 47
  • I1>P109>FGC33034
Одг: Светски ДНК месец 2021
« Одговор #2 послато: Март 27, 2021, 11:22:46 поподне »
Хтео бих да тестирам неколико рођака и пријатеља. Искористио бих овај попуст и платио за тестирање. Молим за помоћ јер је формулар само за лично пријављивање.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Светски ДНК месец 2021
« Одговор #3 послато: Март 28, 2021, 12:48:47 пре подне »
Хтео бих да тестирам неколико рођака и пријатеља. Искористио бих овај попуст и платио за тестирање. Молим за помоћ јер је формулар само за лично пријављивање.

Слободно пишите на [email protected] и биће вам прослеђена даља упутства.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Светски ДНК месец 2021
« Одговор #4 послато: Април 04, 2021, 02:21:13 поподне »
Како теку пријаве?

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Светски ДНК месец 2021
« Одговор #5 послато: Април 04, 2021, 03:55:19 поподне »
Како теку пријаве?

88 пријављених до сад, од тога је 8 дало узорке а више од двадесет је потврдило да ће у току овог месеца извршити уплату и дати узорак.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Светски ДНК месец 2021
« Одговор #6 послато: Април 07, 2021, 12:56:56 поподне »
Здраво, да ли ће бити пракса као и прошлих пута да се једном недељно објави ко се пријавио за тестирање?

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Светски ДНК месец 2021
« Одговор #7 послато: Април 07, 2021, 02:28:19 поподне »
Sad mi je javio Nedic, Borkovici Piva, da će se danas prijaviti. Živi u Beogradu. Mislim da nemamo Nedice iz Borkovici, samo Deliće i Radovice?

Ван мреже Витомир Радовић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 381
Одг: Светски ДНК месец 2021
« Одговор #8 послато: Април 07, 2021, 03:17:34 поподне »
Sad mi je javio Nedic, Borkovici Piva, da će se danas prijaviti. Živi u Beogradu. Mislim da nemamo Nedice iz Borkovici, samo Deliće i Radovice?

Ово ће бити одлично, ако се тестира. Једва чекам, његове резултате.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Светски ДНК месец 2021
« Одговор #9 послато: Април 07, 2021, 05:13:02 поподне »
Здраво, да ли ће бити пракса као и прошлих пута да се једном недељно објави ко се пријавио за тестирање?

Могу да објавим ко је до сада дао узорак, мислим да је тренутна бројка - 20. Биће у току вечери.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Светски ДНК месец 2021
« Одговор #10 послато: Април 07, 2021, 08:53:09 поподне »
Као што обећах, ево списка првих 20 кандидата чији се узорци налазе у Пореклу:

1. Јовановић, Аранђеловдан, Пирот
2. Капетановић, Ђурђевдан, Калушићи, Пљевља
3. Вукадин, Аћимовдан, Доњи Боговићи, Горажде
4. Кастратовић, Аранђеловдан, Полица, Беране
5. Ђорђевић, Никољдан, Пирот
6. Рикић, Мратиндан, Угљевик Село, Угљевик
7. Стопић, Јовањдан, Рожанство, Чајетина
8. Томанић, Јовањдан, Петка, Лазаревац
9. Мајсторовић, Вартоломијевдан, Дворови, Бијељина
10. Савковић, Ђурђевдан, Марковица, Лучани
11. Јеленковић, Лучиндан, Црни Врх, Књажевац
12. Ромчевић, Јовањдан, Стипан, Вргинмост
13. Јовић, Никољдан, Драгнић Подови, Шипово
14. Васић, Аранђеловдан, Бранешци Горњи, Челинац
15. Угрчић, Никољдан, Ивошевци, Кистање
16. Делић, Ђурђиц, Липница, Чачак
17. Лазић, Аранђеловдан, Горње Неродимље, Урошевац
18. Чубрило, Лучиндан, Пркоси, Босански Петровац
19. Ристић, Митровдан, Плана, Параћин
20. Ђорђевић, Никољдан, Бањица, Чачак
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Светски ДНК месец 2021
« Одговор #11 послато: Април 07, 2021, 09:06:18 поподне »
Свиђа ми се што је измешано и видим да се источна Србија укључује по мало. Надам се више људи из Јужне Србије ја имам најаве да ће се тестирати и Тројић и Денић из Горњег Неродимља и анимирао још људи па ћемо видети да ли ће се тестирати а обећавају да хоће. Овде је сваки тестирани битан и сваки резултат ће дати неке одговоре а можда буде и сензација тако да једва чекам резултате.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Светски ДНК месец 2021
« Одговор #12 послато: Април 07, 2021, 10:33:03 поподне »
7. Стопић, Јовањдан, Рожанство, Чајетина

За мене ће ово бити нарочито занимљив резултат.

Писах мало о Стопићима. Ово је на основу расположиве литературе:

Ланговићи из Бабина су огранак рода Стопића. Има их и у другим селима између Пљеваља и Пријепоља (Рогоушје, Засеок, Сељашница), затим у Бродареву и Коловрату, а у прошлости су живели и у Душманићима и Крашљевићима.

Даљи корени Стопића су, по предању, негде у источној Херцеговине, можда у никшићком крају, а Бабине су им биле само привремено станиште. Стопића данас у Бабинама нема, а они који су остали прозвани су Ланговићи. Сеоба Стопића у Рожанство на Златибору догодила се после Другог српског устанка, 1816. године. Очито се радило о мањем роду, вероватно једној широј породици, с обзиром да се у Рожанство преселила четири брата, синови Ненаде, док је део те шире породице остао у Бабинама. Стопићи су свакако у Бабинама били пре 1781. године када је тамо рођен Радоје, један од родоначелника Стопића у Рожанству.

Да су Ланговићи заиста огранак Стопића, показује и чињеница да постоји још један огранак Стопића у Бистрици код Нове Вароши, вероватно ту досељени из Бабина нешто касније од ових у Рожанству. Привремено су живели у Кучину на Лиму. 1941. године било их је две куће у Бистрици. За разлику од Стопића у Рожанству и Ланговића који славе зимски Јовањдан, Стопићи у Бистрици славе Никољдан, што су вероватно узели по пресељењу.

У попису Србије из 1818. године, као и у чибучком тефтеру из 1823. године, као глава те задружне породице у Рожанству уписан је поменути Радоје, и то са презименом Стопа. Исто презиме налазимо и у тефтеру арачком (нахије ужичке, капетанија Рујно) из 1832/33. Међутим, већ у тефтеру пореских глава капетаније Рујно-ужичке нахије из 1835. године, као и у тефтеру пореских глава округа ужичког, срез Рујански из 1840. године, устаљује се презиме Стопић.

https://www.poreklo.rs/2020/09/25/o-nekim-neobicnim-prezimenima-kod-srba-2-deo/
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Светски ДНК месец 2021
« Одговор #13 послато: Април 07, 2021, 10:37:55 поподне »
Као што обећах, ево списка првих 20 кандидата чији се узорци налазе у Пореклу:

1. Јовановић, Аранђеловдан, Пирот
2. Капетановић, Ђурђевдан, Калушићи, Пљевља
3. Вукадин, Аћимовдан, Доњи Боговићи, Горажде
4. Кастратовић, Аранђеловдан, Полица, Беране
5. Ђорђевић, Никољдан, Пирот
6. Рикић, Мратиндан, Угљевик Село, Угљевик
7. Стопић, Јовањдан, Рожанство, Чајетина
8. Томанић, Јовањдан, Петка, Лазаревац
9. Мајсторовић, Вартоломијевдан, Дворови, Бијељина
10. Савковић, Ђурђевдан, Марковица, Лучани
11. Јеленковић, Лучиндан, Црни Врх, Књажевац
12. Ромчевић, Јовањдан, Стипан, Вргинмост
13. Јовић, Никољдан, Драгнић Подови, Шипово
14. Васић, Аранђеловдан, Бранешци Горњи, Челинац
15. Угрчић, Никољдан, Ивошевци, Кистање
16. Делић, Ђурђиц, Липница, Чачак
17. Лазић, Аранђеловдан, Горње Неродимље, Урошевац
18. Чубрило, Лучиндан, Пркоси, Босански Петровац
19. Ристић, Митровдан, Плана, Параћин
20. Ђорђевић, Никољдан, Бањица, Чачак

 3. Вукадин, Аћимовдан, Доњи Боговићи, Горажде,       

Провјерити село порјекла ...... 

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Светски ДНК месец 2021
« Одговор #14 послато: Април 07, 2021, 10:41:40 поподне »
3. Вукадин, Аћимовдан, Доњи Боговићи, Горажде,       

Провјерити село порјекла ......

Вукадина заиста има или их је бар било у том селу.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Светски ДНК месец 2021
« Одговор #15 послато: Април 09, 2021, 05:23:39 поподне »
Нових 11 кандидата који су предали узорке:

1. Машић, Митровдан, Сомбор
2. Огњеновић, Јовањдан, Какањ, Кистање
3. Батић, Петровдан, Сански Мост
4. Јаковљевић, Никољдан, Узовница, Љубовија
5. Миленковић, Никољдан, Кастрат, Куршумлија
6. Павловић, Јовањдан, Овчиња, Бајина Башта
7. Зипевски, Никољдан, Штип
8. Јовичић, Ђурђиц, Лис, Лучани
9. Радеч, Аранђеловдан, Ново Село, Даниловград
10. Симоновић, Никољдан, Велика, Плав
11. Томић, Никољдан, Доње Гргуре, Блаце
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже crni

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 362
Одг: Светски ДНК месец 2021
« Одговор #16 послато: Април 10, 2021, 09:47:30 поподне »
Нових 11 кандидата који су предали узорке:
...
2. Огњеновић, Јовањдан, Какањ, Кистање
...

Прегледом "трилогије" радова Радослава Доброте, Црква светог Николе у Братишковцима 1970., Братишковачка школа 1973., Братишковачка парохија 1976., објављених у часопису православног Богословског факултета Богословље, дознајемо да су Огњеновићи најприје населили у Братишковце, крајем XVII. вијека након ослобођења овог подручја сјеверне Далмације од турског владања, а касније и у недалеко мјесто Какањ.

"Према летопису Братишковачке парохије, преци данашњих становника из Братишковаца као и других села, која сачињавају парохију, доселили су се крајем XVII и почетком XVIII века из Босне, Херцеговине и Црне Горе, за време млетачке власти. Што се тиче Братишковаца, чим су Турци истерани из овога села, први су се доселили Вулиновићи. Чак су затекли турску ватру у тамошњој кули Кулин-бега. Први досељени Вулиновићи били су, изгледа, војводе. Са четама које су побегле од турског зулума из Босне и Херцеговине они су се борили против Турака и уз помоћ војске Млетачке републике изгонили их из Далмације. Они су били колонели и сердари, а затим дуго времена и главари, „капитани" села. Како су први дошли, заузели су и запосели највећи део овога села и млине на слапу и на Крци близу Скрадина.4 Одмах после Вулиновића доселили су се Лалићи. Осим у Братишковцима, имали су имање и у Горицама, и од њих потичу све породице Лалића у Горицама. Одмах после њих доселили се Огњеновићи (који сада живе у Какњу), затим Ераковићи, Манојловићи, Кричке и редом друге породице.5 Почетком XVIII столећа било је углавном формирано село Братишкоеци од новодосељеног становништва."

History of Bratiskovci Parish 1976., translated by Veselin Dobrota and Michael Djordjevitch, Toronto, 2011.

Извјесни Јован Огњеновић из Какња, прије неколико година, навео је једну занимљиву врсту предања о поријеклу своје породице: "Prezime Ognjenovic potice iz sela Kakanj u Dalmaciji. Prvi zvanicni Ognjenovic se zvao Jovan (po njemu ja nosim ime) i imao je dva brata sa kojima se sudio oko podele zemlje jos u Otomanskom carstvu. On je nakon dobijanja svog dela zemlje ziveo u Kaknju sve do svoje smrti. Njegova dva brata su se odselila kada je on zapoceo svoju porodicu (jedan se naselio na prostoru Banije, a drugi u Hercegovini). Sto se tice Dalmacije, najpoznatiji Ognjenovici koji su ziveli u selu su Đuro Ognjenovic (Austro-ugarski granicar i borac u 1. svetskom ratu, Vukasin Ognjenovic (Partizan i ucesnik zeske bitke u Mostaru u 2. svetskom ratu) i ostali. Veruje se da poticemo iz Hercegovine iz mesta Banjana, a zajednicka slava je sv. Jovan Krstitelj. Uzgred, nisam siguran da li su svi podaci tacni, jer sam ovo povezivao od prica koje znam i koje sam cuo od djeda"

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Светски ДНК месец 2021
« Одговор #17 послато: Април 11, 2021, 01:28:31 пре подне »
Njegova dva brata su se odselila kada je on zapoceo svoju porodicu (jedan se naselio na prostoru Banije, a drugi u Hercegovini)

Ова три брата су најсупериорнија до сада. Прешла су највећу километражу у својим сеобама.

Него, да баталимо те глупости о три брата, убиству Турчина и сличном, има још небулоза у претходном прилогу, као што је истовремено досељавање из 3 различите области (Босна, Херцеговина и ЦГ). Утврдили смо већ да су Братишковци насељени из Петрова поља, што се највише показује на Кричима, а можда овај Огњеновић буде од Малешевића из Биочића и Миочића, што значи N2.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Светски ДНК месец 2021
« Одговор #18 послато: Април 11, 2021, 09:53:37 пре подне »
Njegova dva brata su se odselila kada je on zapoceo svoju porodicu (jedan se naselio na prostoru Banije, a drugi u Hercegovini)

Ова три брата су најсупериорнија до сада. Прешла су највећу километражу у својим сеобама.

Него, да баталимо те глупости о три брата, убиству Турчина и сличном, има још небулоза у претходном прилогу, као што је истовремено досељавање из 3 различите области (Босна, Херцеговина и ЦГ). Утврдили смо већ да су Братишковци насељени из Петрова поља, што се највише показује на Кричима, а можда овај Огњеновић буде од Малешевића из Биочића и Миочића, што значи N2.
Зрно,помози ми дс нађем Петрово Поље🙂

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Светски ДНК месец 2021
« Одговор #19 послато: Април 11, 2021, 09:56:11 пре подне »
Зрно,помози ми дс нађем Петрово Поље🙂

Поље на чијем је рубу Дрниш.