Аутор Тема: Војвођански ДНК подухват  (Прочитано 31882 пута)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #80 послато: Фебруар 10, 2018, 07:36:11 поподне »
Извори?

Код Димитровграда постоји микрорегија Бурел, тај топоним је очигледно влашко-романског порекла, а ни Власина није добила случајно то име.

О Власима у средњем веку на југоистоку Србије и западу Бугарске се причало на теми о Власима и Албанцима па погледај тамо, ово је сасвим друга тема.


Демића страна

  • Гост
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #81 послато: Фебруар 10, 2018, 09:23:15 поподне »
Колико ми је познато, Војводина је обрађена у САНУ истраживању (ако се не варам, преко 100 људи).
« Последња измена: Фебруар 10, 2018, 09:28:47 поподне Демића страна »

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #82 послато: Фебруар 10, 2018, 09:25:34 поподне »
Колико ми је познато, Војводина је обрађена у САНУ истраживању (ако се не варам, преко 100 људи).
Да ли су објављени резултати или се могу некако видети,имаш ли неку информацију више о тој причи?
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Демића страна

  • Гост
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #83 послато: Фебруар 10, 2018, 09:28:17 поподне »
Да ли су објављени резултати или се могу некако видети,имаш ли неку информацију више о тој причи?

Мислим да ће резултати бити објављени у склопу САНУ истраживања, али нисам сигуран када ће се то десити.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #84 послато: Фебруар 10, 2018, 10:59:09 поподне »
 Када је ријеч о тестирању Срба  старинаца из Мађарске, не треба ићи у Мађарску  (мада би то било занимљиво). Има потомака тзв. оптаната  из Мађарске, који су се послије Тријанонског уговора, иселили из Мађарске у Краљевину СХС.   Највише их је из Деске и Батање.  Имао сам прилике да  срећем  потомке ( они старији су говорили  аптанти, умјесто оптанти). Има их и у Јужном Банату. Зна се које су то породице. Имамо једног тестираног Дешчанина - наш форумаш Платин. Ако не гријешим,схватио сам  да је потомак Срба из Деске. Колико су ови старији жељели да дођу  међу своје,  многи од ове данашње генерације потомака Дешчана и Батањаца, много жале за црножутом монархијом.  О Батањским Србима писао је историчар  Милан Мицић - књига Одисеја Батањских Срба. Неке породице су биле насељене у Македонији, па су пред терором бугарских фашиста у Другом  свјетском рату, морали  да се селе.

Потомака Срба из румунског  дела Баната, нијесам сретао. Можда их има У Вршцу, Белој Цркви.
 Знам  једног Крашована, он је  велики Хрват. Негира све српско.  Чак је умислио да га прогоне... 
 Палћена - Банатских Бугара има  У Скореновцу, Иванову у Јужном Банату. Има их у Средњем Банату.  Они су католици, мађаризовани. Већина се осјећају Мађарима, мање Бугарима. Ове у Иванову посјећују и из бугарске амбасаде.
 Палћена - банатских Бугара има у траговима, толико су измијешани са Мађарима, а и то што је остало, иселио се и исељава се интензивно послије добијања мађарског пасоша.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #85 послато: Фебруар 10, 2018, 11:30:23 поподне »
Баш тако, моја Деска  :)

Прадеда је оптирао за нашу краљевину, па право за Београд. Хтео је, и додао је, "ић" на презиме.

Тако да ако се некада буде правила табела "од прека" ту сам  :)


Да ли бих могао да добијем (може и на пп) неко обавештење о том Милану Мицићу?
На једном од праваца мог породичног стабла се појављује истоимени човек, али рођен пре једно 160 година.
« Последња измена: Фебруар 10, 2018, 11:36:11 поподне Platin »

Демића страна

  • Гост
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #86 послато: Фебруар 10, 2018, 11:43:06 поподне »
Да ли бих могао да добијем (може и на пп) неко обавештење о том Милану Мицићу?
На једном од праваца мог породичног стабла се појављује истоимени човек, али рођен пре једно 160 година.

Ако мислимо на истог Милана Мицића (историчара), он је поријеклом Банијац (село Тртник код Глине).

Говори на почетку овог документарца:
<a href="https://www.youtube.com/v/4-H-al7g5tc" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/4-H-al7g5tc</a>

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #87 послато: Фебруар 11, 2018, 12:02:27 пре подне »
Колико ми је познато, Војводина је обрађена у САНУ истраживању (ако се не варам, преко 100 људи).

Колико сам сазнао, на САНУ истраживању је Срем релативно добро покривен, док Бачка и Банат и нису толико.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Демића страна

  • Гост
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #88 послато: Фебруар 11, 2018, 12:20:56 пре подне »
Колико сам сазнао, на САНУ истраживању је Срем релативно добро покривен, док Бачка и Банат и нису толико.

Ако се добро сјећам, људи су се тестирали у Петровграду и у Сремској Митровици (или је у питању Рума, нисам сигуран).
Колико сам видио по презименима, има ту и доста Крајишника.

Овдје су помињани неки резултати, чини ми се:
<a href="https://www.youtube.com/v/S_XgQDfKR_8" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/S_XgQDfKR_8</a>
« Последња измена: Фебруар 11, 2018, 12:27:58 пре подне Демића страна »

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #89 послато: Фебруар 11, 2018, 01:45:42 пре подне »
Ако мислимо на истог Милана Мицића (историчара), он је поријеклом Банијац (село Тртник код Глине).

Говори на почетку овог документарца:
<a href="https://www.youtube.com/v/4-H-al7g5tc" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/4-H-al7g5tc</a>

Доста је ретко име... не би требало много да их постоји... Тај се не уклапа са мојим.

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #90 послато: Фебруар 11, 2018, 05:11:31 пре подне »
Да, Петре, др Милан Мицић је пореклом са Баније, одакле су његови колонизирали у Војвода Степу, а мој деда и отац у Александрово (десетак километара удаљено). Мислим да највише зна о српским добровољцима 1912-1918. Познајем га. Радио сам у истој школи са његовом мајком. О њему ти још више може рећи Бакс, који је исто из В. Степе, а др М. Мицић му је својевремено предавао историју.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #91 послато: Фебруар 11, 2018, 09:36:16 пре подне »
Колико сам сазнао, на САНУ истраживању је Срем релативно добро покривен, док Бачка и Банат и нису толико.

Мени то указује ипак на недовољну профилисаност истраживања за тако важну област или део Србије по свом историјском значају након Косовске битке (а и пре  тога)!

Типа оног прастарог анонимног истраживања и за Црну Гору (100 грађана).

Нема ту простора за оне фине нијансе!

Зашто је важан Војвођански ДНК пројекат?

Па ја мислим да је сваком, добронамерном, јасно!

Добили би слику данашње Војводине! Али и много више од тога!
Добили би донекле  и слику "предвеликосеобног" Косова и Метохије, али и Рашке, бокова данашње Србије (дринске и подрињске Србије, као и дунавске и подунавске Србије, а тиме и Тимочана, према Трансилванији, Влашкој и Бугарској), Шоплука, нашег југа све до Македоније и Визанитије са Епиром!

Дакле, да би истраживање дало те изнијансиране одговоре морало би се поћи од старих породица од којих још има мушких потомака који би били ради да у том истраживању учествују!



Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #92 послато: Фебруар 11, 2018, 01:27:34 поподне »
Потомака Срба из румунског  дела Баната, нијесам сретао.

Ја сам у Јакову у Срему срео човека чији се прадеда доселио у Јаково из околине Темишвара 1905. године.

Срба из румунског Баната има доста у српском Банату, мислим на оне који су преселили из румунског у српски Банат после Првог светског рата.



Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #93 послато: Фебруар 11, 2018, 01:50:34 поподне »
Када је ријеч о тестирању Срба  старинаца из Мађарске, не треба ићи у Мађарску  (мада би то било занимљиво). Има потомака тзв. оптаната  из Мађарске, који су се послије Тријанонског уговора, иселили из Мађарске у Краљевину СХС.   Највише их је из Деске и Батање.  Имао сам прилике да  срећем  потомке ( они старији су говорили  аптанти, умјесто оптанти). Има их и у Јужном Банату. Зна се које су то породице. Имамо једног тестираног Дешчанина - наш форумаш Платин. Ако не гријешим,схватио сам  да је потомак Срба из Деске. Колико су ови старији жељели да дођу  међу своје,  многи од ове данашње генерације потомака Дешчана и Батањаца, много жале за црножутом монархијом.  О Батањским Србима писао је историчар  Милан Мицић - књига Одисеја Батањских Срба. Неке породице су биле насељене у Македонији, па су пред терором бугарских фашиста у Другом  свјетском рату, морали  да се селе.

Потомака Срба из румунског  дела Баната, нијесам сретао. Можда их има У Вршцу, Белој Цркви.
 Знам  једног Крашована, он је  велики Хрват. Негира све српско.  Чак је умислио да га прогоне... 
 Палћена - Банатских Бугара има  У Скореновцу, Иванову у Јужном Банату. Има их у Средњем Банату.  Они су католици, мађаризовани. Већина се осјећају Мађарима, мање Бугарима. Ове у Иванову посјећују и из бугарске амбасаде.
 Палћена - банатских Бугара има у траговима, толико су измијешани са Мађарима, а и то што је остало, иселио се и исељава се интензивно послије добијања мађарског пасоша.

Мислим да неће бити превелики проблем наћи ,па и одрадити тестирање што се тиче како  Срба који су потомци старих Срба досељених у Поморишје и Ердељ,а данашњу Румунију,тако и Срба који су средином 18.века одабрали да се иселе у данашњи српски део Баната а не да оду у Русију или да остану у данашњој Румунији.И сам водим порекло са тих простора,тачније Поморишја где се моји помињу први пут у попису граничара тј. Цивилне Милиције Арада 1720.године и управо средином 18.века дошли су одатле у Опово,бежећи од мађарских покушаја да од њих направе паоре.Због те чињенице сам имао жељу да те информације и потврдим у српских црквама у Араду или Архиву у Араду те сам остварио контакт управо са Србима који се са историјског и етнографског аспекта баве нашим народом који још живи тамо али и оним делом који је отишао.У питању су господа Стеван Бугарски и Божидар Панић који су ми помогли и дали ми смернице где треба да идем и шта да тражим да бих нашао оно што ме интересује.У случају реализације тестирања старинаца на овим северним подручјима лако бих могао да ступим у контакт са њима или са Савезом Срба у Румунији где верујем да би изашли у сусрет.Свакако сам на лето планирао да одем до Арада па таман могу и неке узорке да покупим ,наравно ако са било чиме до тада почнемо.
За одређивање родова који су старинци у Поморишју и Ердељу биће нам од користи књига Срби у  Угарској у 18.веку од Ивана Јакшића.Иначе од Срба који живе овде а пореклом су из Поморишја има неколико породица које лично познајем.Један је већ тестиран ,иако му је даље порекло из Босне и управо му презиме гласи Бошњак,други из Црепаје Грубанов.Трећа породица је породица Козловачки,један из те фамилије из околине Зрењанина је направио родослов и обишао је доста места у Румунији да би то успео,с тим да се није тестирао колико ми се чини.Осим његовог тестирања и информације које поседује о Србима у Румунији,можда и својим рођацима из других фамилија које живе тамо могу нам бити од користи.
Што се Шокаца тиче једино тако,ако неко познаје неког а да је мало ширих схватања и да није теоретичар завере можда би могло да се уради тестирање,у супротном тешко.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #94 послато: Фебруар 11, 2018, 03:50:25 поподне »
Мени то указује ипак на недовољну профилисаност истраживања за тако важну област или део Србије по свом историјском значају након Косовске битке (а и пре  тога)!

Типа оног прастарог анонимног истраживања и за Црну Гору (100 грађана).

Нема ту простора за оне фине нијансе!

Зашто је важан Војвођански ДНК пројекат?

Па ја мислим да је сваком, добронамерном, јасно!

Добили би слику данашње Војводине! Али и много више од тога!
Добили би донекле  и слику "предвеликосеобног" Косова и Метохије, али и Рашке, бокова данашње Србије (дринске и подрињске Србије, као и дунавске и подунавске Србије, а тиме и Тимочана, према Трансилванији, Влашкој и Бугарској), Шоплука, нашег југа све до Македоније и Визанитије са Епиром!

Дакле, да би истраживање дало те изнијансиране одговоре морало би се поћи од старих породица од којих још има мушких потомака који би били ради да у том истраживању учествују!
Слажем се са свиме горе наведеним.Примера ради можда коначно решимо мистерију Бугарина/Бугарских/Бугарића кроз тестирање.Народ је долазио стварно са разних страна а презимена и надимци уз крсне славе ће бити од велике помоћи.
Мислим да нико не би одбио бесплатно тестирање,само да се ваљано објасни о чему се ради.Свакако већина породица има фамилију са истим презименом,а на крају крајева интересантних староседелачких породица има на претек тако да мислим и око тога да неће бити проблема.
« Последња измена: Фебруар 11, 2018, 03:53:38 поподне Делија »
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #95 послато: Фебруар 11, 2018, 03:59:09 поподне »
Примера ради можда коначно решимо мистерију Бугарина/Бугарских/Бугарића кроз тестирање.

Ceћaм ce дa caм нeгдe читao дa ce нaзив бугapићи кopиcтиo зa винoгpaдape...

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #96 послато: Фебруар 11, 2018, 05:38:48 поподне »
Ceћaм ce дa caм нeгдe читao дa ce нaзив бугapићи кopиcтиo зa винoгpaдape...
Ја сам наишао на податак везано за баштоване,па за особе сиромашнијег статуса,особе тамније пути,па за оне који су из Старе Србије,јужне и југоисточне Србије,чак и за Шопско становништво у Бугарској а видео сам да има примера и за људе који су чак из непосредне околине Константинопоља дошли до Срема у конкретном случају.Вероватно 1 резултат неће моћи да се односи на све носиоце тог презимена,али тестирати Бугар/ине/ове/ске/иће у више различитих места независно од славе мислим да би био добар потез.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Гмитар

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 114
  • R1a>YP343>YP371>YP971>Y57718+
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #97 послато: Фебруар 11, 2018, 06:58:03 поподне »
Ја сам наишао на податак везано за баштоване,па за особе сиромашнијег статуса,особе тамније пути,па за оне који су из Старе Србије,јужне и југоисточне Србије,чак и за Шопско становништво у Бугарској а видео сам да има примера и за људе који су чак из непосредне околине Константинопоља дошли до Срема у конкретном случају.Вероватно 1 резултат неће моћи да се односи на све носиоце тог презимена,али тестирати Бугар/ине/ове/ске/иће у више различитих места независно од славе мислим да би био добар потез.

За време кнеза Михаила у области централне Србије насељавало се становништво из шопских крајева како би се поспешило баштованство, ти људи су махом, осим печалбара били изгледа баштовани -илити повртари. Људи из централне Србије ретко су се сусретали са овим говором и често би их погрдно називали Бугарашима. Овај термин се кроз историју погрешно користио у више сврха, па чак су тако називали и разне Бугаре из Бугарске који су чинили разна злодела у Шоплуку и околини. По мени реч Бугараши искључиво се односи на Србе са Југа Србије који су у 19. веку насељавали остатак Србије и то нема везе са етничким Бугарима.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #98 послато: Фебруар 11, 2018, 07:10:00 поподне »
За време кнеза Михаила у области централне Србије насељавало се становништво из шопских крајева како би се поспешило баштованство, ти људи су махом, осим печалбара били изгледа баштовани -илити повртари. Људи из централне Србије ретко су се сусретали са овим говором и често би их погрдно називали Бугарашима. Овај термин се кроз историју погрешно користио у више сврха, па чак су тако називали и разне Бугаре из Бугарске који су чинили разна злодела у Шоплуку и околини. По мени реч Бугараши искључиво се односи на Србе са Југа Србије који су у 19. веку насељавали остатак Србије и то нема везе са етничким Бугарима.
Заборавио сам да нагласим на крају али да,слажем се са тобом да се тај термин који је постао презиме многима не односи ни на кога осим на Србе.Чак и они који су из Бугарске и околине долазили и насељавали Банат рецимо мислим да су Срби из шопске групе.
Наш народ је веома вицкаст па се ништа са сигурношћу не може констатовати.Чак ни топографска презимена не значе д је нека особа из тог места,може бити да је презиме добила по проласку кроз место,женидби,некој куповини или било шта слично.Тако сам наишао на податак да је једна породица која се презива Панчевац добила презиме по томе што је из једног села у околини Панчева човек дошао на пијацу да купи гаће(вероватно неке панталоне) и из шеге су му наденули такво презиме. ;D
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #99 послато: Фебруар 11, 2018, 10:01:43 поподне »
Једног Србина из Мађарске већ имамо... мене ;D (разумем да то није репрезентативан узорак :) )

Румунски део Баната би био свакако занимљив  :)

  Платин, ниси једини, када је ријеч о Србима са подручја данашње Мађарске. Имамо тестиране  потомке  оптаната из Деске: Радованова, Доватова.  Не знам шта је уписао  Адамов. Знам да су његови  у Ковин дошли из села Бока, а прије тога? Тестирање је било у оквиру истраживња САНУ - др Ивица Тодоровић и  Порекла. 2015.г.