Аутор Тема: Српски ДНК пројекат на YSEQ  (Прочитано 102081 пута)

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Српски ДНК пројекат на YSEQ
« послато: Децембар 14, 2015, 09:34:01 пре подне »
Наручио сам пре неки дан два пута по један маркер преко ове фирме, је ли неко куповао нешто од њих, је ли процедура иста као код фтдна? Чини ми се да им ради лабораторија од фтдна. Видим да у понуди имају доста занимљивих ствари у понуди. За варијанту мање маркера су јефтинији од фтдна, панел алфа (16 маркера) изађе 58$ а алфа и бета (30 маркера) 85$. Могу се тестирати појединачни снпови и маркери ту је понуда обилата

Ван мреже I-P109

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 86
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #1 послато: Децембар 14, 2015, 09:49:35 пре подне »
Наручио сам пре неки дан два пута по један маркер преко ове фирме, је ли неко куповао нешто од њих, је ли процедура иста као код фтдна? Чини ми се да им ради лабораторија од фтдна. Видим да у понуди имају доста занимљивих ствари у понуди. За варијанту мање маркера су јефтинији од фтдна, панел алфа (16 маркера) изађе 58$ а алфа и бета (30 маркера) 85$. Могу се тестирати појединачни снпови и маркери ту је понуда обилата

Pored postojeće ponude, na yseq-u je moguće naručiti test za bilo koju poziciju na Y hromozomu, tako da ako je npr. potrebno testirati neki privatni SNP osobe A, jer se razumno očekuje da ga može da ima i osoba B, samo se definiše na kojoj je poziciji, koja mu je originalna, a koja izvedena vrednost i oni će testirati i to i nadalje uvrstiti u svoju ponudu.

Mislim da je procedura ista kao kod FTDNA, tj. da se uzima bris.

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #2 послато: Јануар 10, 2017, 11:42:04 пре подне »
Yseq је увео нови производ Whole Genome Test (15x)- Y-DNA / mtDNA / Autosomal DNA Test in one package.

https://www.yseq.net/product_info.php?cPath=29&products_id=42468&osCsid=fbaf0806190fce0abb76cc77564522dd

Цена не баш приступачна за наше услове $899.00

Ван мреже Latinica

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #3 послато: Фебруар 23, 2017, 01:53:55 поподне »
Šta kažete za testiranje na YSEQ.net, je li dosada neko imao iskustvo, koliko se čeka i kakva im je baza testiranija ?

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #4 послато: Фебруар 23, 2017, 02:11:53 поподне »
Šta kažete za testiranje na YSEQ.net, je li dosada neko imao iskustvo, koliko se čeka i kakva im je baza testiranija ?

Искуство ми је веома добро. Од тренутка када наручите, коверта са четкицама стиже за недељу-две дана на вашу адресу. Када пошаљете, биће потребно исто толико да се узорак врати у Берлин. После тога, треба им око недељу дана да ураде тест (за појединачне СНП-ове и сличне ствари, код панела можда дуже). У принципу, за највише месец дана од наручивања треба да добијете резултат.

Ван мреже Latinica

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #5 послато: Фебруар 23, 2017, 02:24:15 поподне »
Искуство ми је веома добро. Од тренутка када наручите, коверта са четкицама стиже за недељу-две дана на вашу адресу. Када пошаљете, биће потребно исто толико да се узорак врати у Берлин. После тога, треба им око недељу дана да ураде тест (за појединачне СНП-ове и сличне ствари, код панела можда дуже). У принципу, за највише месец дана од наручивања треба да добијете резултат.

Hvala, znači jeftinije i brže nego Ftdna, nego zar se šalje za Berlin ili za Houston, nijesam izgleda razumeo kako treba pošto na stranicu im piše:

Shipping and Handling

Item location: Houston, Texas, United States
Shipping to: Worldwide

Estimated delivery dates include YSEQ's handling time, and will depend on shipping service selected and receipt of cleared payment. Delivery times may vary, especially during peak periods.


Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #6 послато: Фебруар 23, 2017, 02:27:33 поподне »
Šta kažete za testiranje na YSEQ.net, je li dosada neko imao iskustvo, koliko se čeka i kakva im je baza testiranija ?

Код ФТдна се на резултат чека око 2-3 месеца (укључујући и време које узорак проведе у путу).
Док код YSEQ-а то траје доста краће, прибор за брис путује напред и назад око 10 дана. Када брис стигне у лабораторију око 7 дана се чека на резултат. Такође за свако наредно тестирање брис се не шаље, а резултати буду за око недељу дана.
Постоји већи избор СНП-ова по повољнијој цени, такође су панели јефтинији.
Мали недостатак је панел који укључује маркере од 37 до 111.
Што се тиче базе тестираних, ту су је YSEQ веома слабији од ФТдна.
Када добијеш резултат не обавештавају те о поклапањима у њиховој бази.
Постоје групе (пројекти) где се можеш учланити или отворити нову.
Свака група изгледа као једна табела, где се не види порекло тестираног, његово презиме и контакт, већ само ИД број. Слабо се тестирани пријављују у ове групе, вероватно и не знају да тако нешто постоји, а такође компанија не нуди да се учланиш у неки пројекат након добијања резултата.
База тестираних и пројекти је њихова најслабија тачка за сада, надам се да ће се то временом променити.

У сваком случају препоручио бих ти YSEQ због цене, великог избора СНП-ова, и брзине услуге.
Проћи ћеш дупло јефтиније и брже него код ФТдна.


Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #7 послато: Фебруар 23, 2017, 02:35:00 поподне »
Hvala, znači jeftinije i brže nego Ftdna, nego zar se šalje za Berlin ili za Houston, nijesam izgleda razumeo kako treba pošto na stranicu im piše:

Shipping and Handling

Item location: Houston, Texas, United States
Shipping to: Worldwide

Estimated delivery dates include YSEQ's handling time, and will depend on shipping service selected and receipt of cleared payment. Delivery times may vary, especially during peak periods.

Узорци из овог нашег дела света иду у Берлин.

Адреса се добија у коверти са четкицама за узорке.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #8 послато: Фебруар 23, 2017, 02:35:12 поподне »
Hvala, znači jeftinije i brže nego Ftdna, nego zar se šalje za Berlin ili za Houston, nijesam izgleda razumeo kako treba pošto na stranicu im piše:

Shipping and Handling

Item location: Houston, Texas, United States
Shipping to: Worldwide

Estimated delivery dates include YSEQ's handling time, and will depend on shipping service selected and receipt of cleared payment. Delivery times may vary, especially during peak periods.

Шaљe ce зa Бepлин. Cвe инфopмaциje ћeтe дoбити нa e-mail  пoштo нapучитe oдpeђeни тecт. Плaћa ce иcкључивo пpeкo PayPal-a. Oд нapучивaњa дo peзултaтa чeкa ce oкo 20 дaнa. Кaдa jeднoм пoшaљeтe узopaк, cвaкo cлeдeћe тecтиpaњe ce кopиcти тaj узopaк, пa je и jeфтиниje, a и peзултaти ce oбjaвљуjу зa нeдeљу дaнa. Taкo дa пpeпopучуjeм cвимa, пpe cвeгa oкo тecтиpaњa CНП-oвa.

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #9 послато: Фебруар 23, 2017, 02:46:33 поподне »
тестирање СНП-ова траје краће него СТР маркера... за СТР резултате треба у просеку око месец дана чак ако је и 1 маркер у питању

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #10 послато: Фебруар 23, 2017, 02:52:22 поподне »
тестирање СНП-ова траје краће него СТР маркера... за СТР резултате треба у просеку око месец дана чак ако је и 1 маркер у питању

Из мог искуства је то далеко брже:
Цитат
11/11/2015   Waiting for sample   We're going to run YSEQ-Alpha and Beta.
Your sample kit has been mailed.
Thank you for your order.
11/27/2015   Processing   Your samples have been received at YSEQ.
12/02/2015   Delivered   Your results have been posted:
https://www.yseq.net/alleles.php

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #11 послато: Фебруар 23, 2017, 02:59:11 поподне »
тестирање СНП-ова траје краће него СТР маркера... за СТР резултате треба у просеку око месец дана чак ако је и 1 маркер у питању

Ja caм paдиo нajпpe тecтиpaњe SNP-a, a нaкoн тoгa и STR мapкep. Зa SNP je cвe тpajaлo 21 дaн, a зa STR нeдeљу дaнa, jep ниcaм cлao узopaк. Пpиjaтнo caм ce изнeнaдиo кaд cу зa jeдaн нapучeни мapкep, уpaдили цeo пaнeл мapкepa, тaчниje 7 мapкepa. Дa ли je тo пpaкca или je биo у питaњу нoвoгoдишњи пoклoн, зaиcтa нe знaм...

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #12 послато: Фебруар 23, 2017, 03:12:32 поподне »
немам појма, ја кад сам 4-5 пута наручивао да ми ураде по 1 маркер ни једном није трајало мање од три недеље то гарантујем, мрзи ме сад да тражим по мејловима, можда кад тражиш по 1 маркер није им приоритет па се развлачи толико... Једном је трајало и преко 5 недеља што су навели као крајњи рок

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #13 послато: Фебруар 23, 2017, 03:33:55 поподне »
Сад видим да су увели додатне панеле:
YSEQ-Delta https://www.yseq.net/product_info.php?cPath=23&products_id=45243
YSEQ-Gamma https://www.yseq.net/product_info.php?cPath=23&products_id=45242

Раније их нисам примећивао.

Ван мреже Latinica

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #14 послато: Фебруар 23, 2017, 03:45:41 поподне »
Znači najbolje je za početak uraditi YSEQ-Alpha-Beta ?

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #15 послато: Фебруар 23, 2017, 03:48:52 поподне »
Znači najbolje je za početak uraditi YSEQ-Alpha-Beta ?

Да, ако се заједно наруче дођу јефтиније. Довољни су за почетак.
За касније одређивање подгране СНП-ови су важнији од ових додатних СТР-панела.

Ван мреже Latinica

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #16 послато: Фебруар 23, 2017, 03:56:59 поподне »
Да, ако се заједно наруче дођу јефтиније. Довољни су за почетак.
За касније одређивање подгране СНП-ови су важнији од ових додатних СТР-панела.

Ako dobro razumijem kad uradim Alpha-Beta imam 37 markera i značu koja sam haplogrupa i mogao bi čak da saznam koja sam dalja podgrupa ako bi našao nekoga u svijetske baze koji je uradio dublji test a podudaraju nam se 37 prvi markera.

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #17 послато: Фебруар 23, 2017, 04:02:14 поподне »
Ako dobro razumijem kad uradim Alpha-Beta imam 37 markera i značu koja sam haplogrupa i mogao bi čak da saznam koja sam dalja podgrupa ako bi našao nekoga u svijetske baze koji je uradio dublji test a podudaraju nam se 37 prvi markera.

У праву си. Аку будеш има среће да нађеш неког са истим или приближним резултатом, а који је урадио дубље тестирање СНП-ова, одређивање подгране биће далеко лакше и јефтиније.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #18 послато: Март 11, 2017, 10:56:07 пре подне »
Сада и они имају групу на Facebook-у.  :)

Линк:

Facebook YSEQ

Претпостављам да ће ово олакшати комуникацију са муштеријама.   :P

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #19 послато: Мај 31, 2017, 03:31:51 поподне »
YSEQ kit:


Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1644
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #20 послато: Мај 31, 2017, 03:53:23 поподне »
Сада и они имају групу на Facebook-у.  :)

Линк:

Facebook YSEQ

Претпостављам да ће ово олакшати комуникацију са муштеријама.   :P

Видим I2-PH908 лобирање за јефтинији панел је почело на њиховој фејсбук страници.   :D

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #21 послато: Мај 31, 2017, 04:05:51 поподне »
Видим I2-PH908 лобирање за јефтинији панел је почело на њиховој фејсбук страници.   :D

 ;D



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #22 послато: Јул 27, 2017, 03:50:21 поподне »
немам појма, ја кад сам 4-5 пута наручивао да ми ураде по 1 маркер ни једном није трајало мање од три недеље то гарантујем, мрзи ме сад да тражим по мејловима, можда кад тражиш по 1 маркер није им приоритет па се развлачи толико... Једном је трајало и преко 5 недеља што су навели као крајњи рок

Ево мојих искустава. За сваки наручени SNP сам чекао 3 дана на резултате, али када сам наручио један маркер (DYS449) чекао сам 23 дана.

Ван мреже Тромеђа

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 200
  • R1a M458 A11460
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #23 послато: Септембар 15, 2017, 12:11:47 поподне »
Пошто сам нашао на више места на форуму различите информације колико се дуго чека на панеле, од 7 до месец дана, хтео сам да питам које су последње информације о чекању (људи који су у скорије време наручивали панеле)? Мој узорак је стигао у лабораторију у прошли понедељак.

А и синоћ сам сањао да сам добио резултате, па ме је то учинило нестрпљивим.  :D
"Добра земљо моја, лажу! Ко те воли данас, тај те воли, јер зна да си мати... " Милан Ракић

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #24 послато: Септембар 15, 2017, 12:17:08 поподне »
Пошто сам нашао на више места на форуму различите информације колико се дуго чека на панеле, од 7 до месец дана, хтео сам да питам које су последње информације о чекању (људи који су у скорије време наручивали панеле)? Мој узорак је стигао у лабораторију у прошли понедељак.

А и синоћ сам сањао да сам добио резултате, па ме је то учинило нестрпљивим.  :D

За маркере сам чекао 5 седмица, а СНП стиже за 2-3 дана. ;)
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Тромеђа

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 200
  • R1a M458 A11460
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #25 послато: Септембар 15, 2017, 12:26:59 поподне »
За маркере сам чекао 5 седмица, а СНП стиже за 2-3 дана. ;)

Хвала, Радуле.  :) Могли би мало да убрзају за маркере.  :)
"Добра земљо моја, лажу! Ко те воли данас, тај те воли, јер зна да си мати... " Милан Ракић

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #26 послато: Септембар 17, 2017, 05:35:21 поподне »

Jelic

  • Гост
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #27 послато: Септембар 17, 2017, 05:40:50 поподне »
Нeштo нoвo нa Yseq-у

https://www.yseq.net/product_info.php?products_id=56898

Занимљиво, практично са овим за било коју хаплогрупу одреде поред ње и низводне СНП - ове?

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #28 послато: Септембар 17, 2017, 05:50:53 поподне »
Нeштo нoвo нa Yseq-у

https://www.yseq.net/product_info.php?products_id=56898

Претпостављам да ће се у будуће солидан број људи одлучивати за овај панел уместо STR тестирања.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #29 послато: Септембар 17, 2017, 06:06:08 поподне »
Занимљиво, практично са овим за било коју хаплогрупу одреде поред ње и низводне СНП - ове?

Taкo би тpeбaлo...

Претпостављам да ће се у будуће солидан број људи одлучивати за овај панел уместо STR тестирања.

Cигуpнo!

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #30 послато: Септембар 17, 2017, 06:08:40 поподне »
Ово је нешто попут 23andMe Y-ДНК теста.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #31 послато: Септембар 17, 2017, 06:12:27 поподне »
Пошто сам нашао на више места на форуму различите информације колико се дуго чека на панеле, од 7 до месец дана, хтео сам да питам које су последње информације о чекању (људи који су у скорије време наручивали панеле)? Мој узорак је стигао у лабораторију у прошли понедељак.

А и синоћ сам сањао да сам добио резултате, па ме је то учинило нестрпљивим.  :D

 Ја сам добио све стр алфа-бета за 10 дана, и рудиментарни снп. Чекам на даље.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #32 послато: Септембар 17, 2017, 06:14:56 поподне »
Ово је нешто попут 23andMe Y-ДНК теста.

C тим штo ce oдpeђуje oдгoвapajући CНП, пa ћe нeкo нпp. бити I2a-PH908, a нe I2a-M423, кao штo je cлучaj кoд 23andMe...

Jelic

  • Гост
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #33 послато: Септембар 17, 2017, 06:15:10 поподне »
Ово је нешто попут 23andMe Y-ДНК теста.

Није, јер они дају само "основну" хаплогрупу.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #34 послато: Септембар 17, 2017, 06:17:42 поподне »
Није, јер они дају само "основну" хаплогрупу.
Зависи од случаја до случаја. Неким ''генетским рођацима'' који су се тестирали преко 23andMe (говорим о странцима) се дешавало да добију резултат у виду G-L42, неки G-L497, а неки само G-M201.

Све у свему добра ствар, свака част за Yseq.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Jelic

  • Гост
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #35 послато: Септембар 17, 2017, 06:19:31 поподне »
Зависи од случаја до случаја. Неким ''генетским рођацима'' који су се тестирали преко 23andMe (говорим о странцима) се дешавало да добију резултат у виду G-L42, неки G-L497, а неки само G-M201.

Све у свему добра ствар, свака част за Yseq.

Знам, али ово даје изгледа и нешто одређеније тј. СНП низводно од L497 на пример.

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #36 послато: Новембар 22, 2017, 02:00:06 поподне »
Да поделим и своја искуства са тестирањем на YSEQ.
Тестирао сам један СНП (R1b-PF7562), цена је 18 долара + 5 долара за прибор за узимање букалног бриса. Прибор је из Берлина стигао за 7 дана. Послушао сам савет који је дат на форуму и отишао до велике нове поште у 3емуну у Угриновачкој 210б и одатле послао брис (рекао сам службенику ДНК за утврђивање порекла). У једном тренутку сам грешком поменуо ДНК узорак, па ме је службеник исправио да је трговачки узорак нешто друго, и подлеже другачијим царинским прописима (дакле на реч узорак су мало алергични, али им је ДНК позната ствар). На царинском формулару ми је речено да заокружим опцију „остало“, дакле није ни поклон, ни трговачки узорак итд. Поштарина је 510 динара. Потврду из Берлина да је брис стигао добио сам за 9 дана. Резулат сам добио за 9 дана такође, занимљиво је да сам тог дана ујутру питао када ће стићи резултат. Дакле, укупно 25 дана за један СНП.
Иначе, резултат је PF7562+ је јуче стигао.
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #37 послато: Новембар 22, 2017, 03:32:42 поподне »
Ево новог искуства:
Наручио сам прије 30 дана SNP, и резултат још није изашао...
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #38 послато: Новембар 22, 2017, 03:41:38 поподне »
Ево новог искуства:
Наручио сам прије 30 дана SNP, и резултат још није изашао...

У последње време им треба више времена да пошаљу резултат. Раније се није чекало дуже од три дана (говорим из личног искуства), а сада је минимум 10 дана чекања.   

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #39 послато: Новембар 22, 2017, 05:33:14 поподне »
Ја вечерас послах свој узорак за Берлин. Платио 74 динара, без попуњавања било каквих папира, као и раније.



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #40 послато: Новембар 22, 2017, 05:35:55 поподне »
Ја вечерас послах свој узорак за Берлин. Платио 74 динара, без попуњавања било каквих папира, као и раније.

Нек' је са срећом. ;D

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #41 послато: Новембар 22, 2017, 05:39:12 поподне »



Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #42 послато: Новембар 29, 2017, 09:57:55 поподне »
Срећно  :D

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #43 послато: Новембар 29, 2017, 11:37:45 поподне »
Пиши кад стигнеш!

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #44 послато: Децембар 13, 2017, 01:57:21 поподне »

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #45 послато: Децембар 13, 2017, 05:05:51 поподне »
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #46 послато: Децембар 13, 2017, 05:46:12 поподне »
Не би се рекло :D
Thomas Krahn YSEQ  objavio .
https://m.facebook.com/groups/1251774588234936?view=permalink&id=1512007998878259

Possibility to transfer YSEQ STR results to a FTDNA Project?

FTDNA has still the product "Y-DNA Transfer From Another Company" for $19 on their website:
https://www.familytreedna.com/landing/ydna-transfer.aspx

Has anybody tried this with YSEQ results? The instructions can be found here:
https://www.familytreedna.com/learn/imports/transfer-y-dna-results/how-to/

To trick this system you might need to convert some results to the old SMGF standard, but I'm not sure if this is necessary.

So here is the challenge:
For the first 10 YSEQ customers who manage to import their STRs into a public FTDNA project, we will test a SNP of your choice for free. Please report your experience here in this thread and give us a link to your FTDNA project. If there are conversions necessary, please let us know. We'll then be able to provide a download link or something similar to make it easier for the future.

If FTDNA asks you questions, please post them here. We'll try to resolve them as good as possible.
« Последња измена: Децембар 13, 2017, 05:48:48 поподне filipi »

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #47 послато: Децембар 13, 2017, 05:48:35 поподне »
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже autarijat

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 52
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #48 послато: Децембар 13, 2017, 09:10:07 поподне »
kad neko proba neka javi funkcionise li ovo.sta tacno treba da se postuje na ovom linku FTdn?

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #49 послато: Децембар 15, 2017, 04:42:49 поподне »
kad neko proba neka javi funkcionise li ovo.sta tacno treba da se postuje na ovom linku FTdn?

Ја платних ово Y46 попунио маркере те послах са YSEQ-a снимке екрана са подацима маркера. Чекам одговор FTDNA 8)
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Гмитар

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 114
  • R1a>YP343>YP371>YP971>Y57718+
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #50 послато: Децембар 16, 2017, 07:32:02 поподне »
Сутра ће бити 2 недеље да сам наручио кит од yseq, да ли се још некоме десило да оволико дуго чека?

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #51 послато: Децембар 16, 2017, 07:50:46 поподне »
Сутра ће бити 2 недеље да сам наручио кит од yseq, да ли се још некоме десило да оволико дуго чека?
Ja sam cekao 7 dana,ali sam zato cekao mjesec dana da stigne kod njih.Posalji i im mail u ponedeljak ako ne dobijes,da ponovo posalju.

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #52 послато: Децембар 16, 2017, 08:20:10 поподне »
Сутра ће бити 2 недеље да сам наручио кит од yseq, да ли се још некоме десило да оволико дуго чека?
Ја чеках 30 дана да дође до мене, а кад сам послао стигло је за 5 дана. На резултате сам чекао 5 седмица.
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #53 послато: Децембар 16, 2017, 08:59:15 поподне »
Сутра ће бити 2 недеље да сам наручио кит од yseq, да ли се још некоме десило да оволико дуго чека?

Берлин-Београд не више од 7-9 дана, и исто толико назад, кад сам ја слао.



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #54 послато: Децембар 17, 2017, 08:17:25 пре подне »
Мени је путовало десетак дана у оба правца.

Ван мреже Гмитар

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 114
  • R1a>YP343>YP371>YP971>Y57718+
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #55 послато: Децембар 17, 2017, 04:10:39 поподне »
Дакле нема правила, вероватно је сад гужва у поштанском саобраћају због долазећих празника. Хвала на одговорима. :)

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #56 послато: Децембар 26, 2017, 11:43:10 поподне »
Ја платних ово Y46 попунио маркере те послах са YSEQ-a снимке екрана са подацима маркера. Чекам одговор FTDNA 8)

Добио одговор. Не може се извршити трансфер са YSEQ-a на FTDNA.
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #57 послато: Јануар 11, 2018, 02:26:13 поподне »
Y STR Panel 116

Thomas Krahn
The reason why we have designed another Y-STR panel is to separate very close relationships.  The FTDNA111 to YSEQ116 upgrade contains reliable single copy STR markers that still have a fast mutation rate. For example DYS711 has a very broad distribution with a repeat count of approximately 60 repeat motifs. Yet we have even more additional multi-copy STR markers available like DYF399 that are more complicated to interpret, but they allow an even higher discrimination for those who want to find differences among close cousins.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #58 послато: Март 07, 2018, 05:58:55 поподне »
Да будемо мало таблоидни:



Вадим Урасин из Yfull-а и Томас и Астрид Кран из Yseq-а, синоћ у Берлину. Разговарали су о "размени података".

симо

  • Гост
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #59 послато: Март 07, 2018, 06:56:25 поподне »
Да будемо мало таблоидни:


Вадим Урасин из Yfull-а и Томас и Астрид Кран из Yseq-а, синоћ у Берлину. Разговарали су о "размени података".

Ово ми личи на неку руско-њемачку завјеру против Американаца (FTDNA)!  :)

Houston, we have a problem!  :)

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #60 послато: Март 07, 2018, 07:06:54 поподне »
Ово ми личи на неку руско-њемачку завјеру против Американаца (FTDNA)!  :)

Houston, we have a problem!  :)

:D

Дa нe будe пoбecнeли Maкc...
« Последња измена: Март 07, 2018, 07:09:57 поподне Милош »

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #61 послато: Март 09, 2018, 05:25:39 поподне »
Dupli
« Последња измена: Март 09, 2018, 05:28:45 поподне filipi »

Ван мреже Тромеђа

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 200
  • R1a M458 A11460
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #62 послато: Март 13, 2018, 05:26:23 поподне »
Шта се дешава са Yseq-ом? Јел има још неко проблема са сајтом. Никако не могу да наручим. Или је можда до paypal-а?
"Добра земљо моја, лажу! Ко те воли данас, тај те воли, јер зна да си мати... " Милан Ракић

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #63 послато: Март 13, 2018, 05:51:20 поподне »
Шта се дешава са Yseq-ом? Јел има још неко проблема са сајтом. Никако не могу да наручим. Или је можда до paypal-а?

Наручио је мој отац 02. марта (петак), стигло 07. марта (среда). Плаћено помоћу paypal-а!

Ван мреже Тромеђа

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 200
  • R1a M458 A11460
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #64 послато: Март 13, 2018, 05:54:45 поподне »
Наручио је мој отац 02. марта (петак), стигло 07. марта (среда). Плаћено помоћу paypal-а!

Мене нешто зеза и јуче и данас. Када треба да дође до потврде преко paypal-a пише покушајте поново. А није ми први пут да наручујем нешто преко Yseq-a и да плаћам преко paypal-a.
"Добра земљо моја, лажу! Ко те воли данас, тај те воли, јер зна да си мати... " Милан Ракић

Ван мреже Гмитар

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 114
  • R1a>YP343>YP371>YP971>Y57718+
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #65 послато: Март 13, 2018, 06:00:35 поподне »
Мене нешто зеза и јуче и данас. Када треба да дође до потврде преко paypal-a пише покушајте поново. А није ми први пут да наручујем нешто преко Yseq-a и да плаћам преко paypal-a.

Пошаљи им имејл, увек редовно одговарају и имају одличну корисничку подршку колико видим. Можеш и да поставиш питање на њиховој фејсбук групи, ту су такође веома ажурни.

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #66 послато: Март 25, 2018, 05:11:01 поподне »
Који маркери, односно који Y-STR Panel, на YSEQ, проширује наших 24 маркера на 37, а који на 67 маркера?

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #69 послато: Март 25, 2018, 08:02:30 поподне »
Допунски панел на Y37
https://www.yseq.net/product_info.php?cPath=23_30&products_id=40762

 Y67
https://www.yseq.net/product_info.php?cPath=23&products_id=45242&osCsid=b52965a72585124fea07a824ea757596

Да ли Yseq ради проширење са 67 маркера на 111 маркера?

И да ли ради Y full?


Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #70 послато: Март 25, 2018, 08:57:57 поподне »
Да ли Yseq ради проширење са 67 маркера на 111 маркера?

И да ли ради Y full?

панел од Y67 до Y111 +6
https://www.yseq.net/product_info.php?currency=EUR&cPath=23&products_id=45243
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #71 послато: Март 25, 2018, 09:28:54 поподне »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #72 послато: Март 25, 2018, 09:37:08 поподне »
Yfull-у се посебно достављају подаци након урађеног Биг Ипсилона или сличног теста.
« Последња измена: Март 25, 2018, 10:20:50 поподне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #73 послато: Март 25, 2018, 10:19:41 поподне »
Yfull-у се посебно достављају подаци након урађеног Биг Ипсилона или сличног теста.

Хвала Никола!
Морам сe стрпeти!
« Последња измена: Март 25, 2018, 10:20:58 поподне НиколаВук »

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #74 послато: Април 27, 2018, 11:55:05 поподне »
Стигла ми данас пошта из Берлина од Јусек-а,а у прошлу недељу сам поручио..у понедељак им шаљем назад а ако том брзином стигне пошиљка и ако се баце на посао можда могу да очекујем резултат за 15-20 дана. :)
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #75 послато: Април 28, 2018, 12:03:27 пре подне »
Стигла ми данас пошта из Берлина од Јусек-а,а у прошлу недељу сам поручио..у понедељак им шаљем назад а ако том брзином стигне пошиљка и ако се баце на посао можда могу да очекујем резултат за 15-20 дана. :)

Препоручено назад стиже у најгорем случају за десет дана.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #76 послато: Април 28, 2018, 12:08:09 пре подне »
Препоручено назад стиже у најгорем случају за десет дана.

Врло сам пријатно изненађен њиховом брзином у сваком случају,а 10 дана ми није ништа јер сам очекивао да ће све то да се мало више  развуче.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #77 послато: Април 28, 2018, 12:18:45 пре подне »
Врло сам пријатно изненађен њиховом брзином у сваком случају,а 10 дана ми није ништа јер сам очекивао да ће све то да се мало више  развуче.

Ако успеш да назад пошаљеш без попуњавања царинског обрасца, што је некима успевало, онда иде и брже. У суштини половину тог времена пошиљка проведе на царини па ако се тај корак прескочи, ем је брже ем мањи ризик да неће изаћи из земље.
Kамене рабъ и госодинъ

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #78 послато: Април 28, 2018, 12:30:00 пре подне »
Кажи само да си већ неколико пута то слао, и да није требала царина, и шаљи као обично писмо.



Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #79 послато: Април 28, 2018, 08:30:36 поподне »
Кажи само да си већ неколико пута то слао, и да није требала царина, и шаљи као обично писмо.
Тако сам и мислио да урадим,само да пошаљем писмо као препоручено или баш као обично?
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #80 послато: Април 28, 2018, 08:33:04 поподне »
Тако сам и мислио да урадим,само да пошаљем писмо као препоручено или баш као обично?

Ја сам увек слао као обично, али преко шалтера, нисам убацивао у сандуче.



На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #81 послато: Април 28, 2018, 08:43:13 поподне »
Ја сам увек слао као обично, али преко шалтера, нисам убацивао у сандуче.
Ја сам пробао тако, али није хтела службеница да пошаље као обично писмо...Тражила је да се попуни папир за царину (помислио сам да није она цариник :) ) Питала је шта је унутра, ја кажем букални брис и претворила се у знак питања  ;D Онда сам пробао да јој објасним (па знате...итд) али онда је човек који је попуњавао нешто на шалтеру поред , стао са попуњавањем и окренуо се ка мени са знаком питања у погледу...стајао је пар тренутака тако, а онда је покушао да се сети где је стао са попуњавањем  :) Углавном, негде изгледа прође као обично писмо, али код ове где сам био, није било пролаза  ;D
« Последња измена: Април 28, 2018, 08:45:03 поподне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #82 послато: Април 28, 2018, 08:51:09 поподне »
Мене почиње да брине што су ме првог априла обавестили да им је стигао узорак  ;D

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #83 послато: Април 28, 2018, 09:07:45 поподне »
Ја сам пробао тако, али није хтела службеница да пошаље као обично писмо...Тражила је да се попуни папир за царину (помислио сам да није она цариник :) ) Питала је шта је унутра, ја кажем букални брис и претворила се у знак питања  ;D Онда сам пробао да јој објасним (па знате...итд) али онда је човек који је попуњавао нешто на шалтеру поред , стао са попуњавањем и окренуо се ка мени са знаком питања у погледу...стајао је пар тренутака тако, а онда је покушао да се сети где је стао са попуњавањем  :) Углавном, негде изгледа прође као обично писмо, али код ове где сам био, није било пролаза  ;D



 ;D



Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #84 послато: Мај 03, 2018, 10:06:01 поподне »
Да се јавим и ја у вези маркера 561, послао сам данас узорак за Берлин.  :) Навео сам да га пошаљу као обичну пошту, мислим да је Амикус или неко други писао да је најбоље на тај начин послати, како би се избегле компликације.


Ја ћу то сутра одрадити,него јел морао тај царински лист да се попуњава,јел су правили проблеме у пошти?
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #85 послато: Мај 03, 2018, 10:13:36 поподне »

Ја ћу то сутра одрадити,него јел морао тај царински лист да се попуњава,јел су правили проблеме у пошти?
Зависи од шалтера ( у пошти у ТЦ Рода у Кг, никако не десни шалтер :) ако је питаш јел може као обично писмо, рећи ће "не може" .Е онда мора да се попуњава)
« Последња измена: Мај 03, 2018, 10:18:09 поподне ДушанВучко »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #86 послато: Мај 03, 2018, 10:23:56 поподне »

Ја ћу то сутра одрадити,него јел морао тај царински лист да се попуњава,јел су правили проблеме у пошти?

Никакве проблеме ми није правила, чак је погледала у коверту, видела четкице, питала да ли да шаље као обично, ја потврдио, и то је то.  :)

Зависи од шалтера ( у пошти у ТЦ Рода у Кг, никако не десни шалтер :) ако је питаш јел може као обично писмо, рећи ће "не може" .Е онда мора да се попуњава)

Ти си баш налетео на неку типичну шалтерушу.  ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #87 послато: Мај 03, 2018, 10:32:36 поподне »
Ти си баш налетео на неку типичну шалтерушу.  ;)
Стара школа  :) ( осетиш се као да си добио неку визу кад удари печат и све прође) ...Али нека уштеда у времену изгледа да није, слали као обично или не, све после зависи од њих у Берлину...

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #88 послато: Мај 03, 2018, 10:40:19 поподне »
Стара школа  :) ( осетиш се као да си добио неку визу кад удари печат и све прође) ...Али нека уштеда у времену изгледа да није, слали као обично или не, све после зависи од њих у Берлину...

Уштеда времена ту и није толико битна, већ да се "не падне" на царини. Ако врате пошиљку јер садржи медицински материјал онда се мора све наново. А кад једном стигне у лабораторију, онда је само ствар стрпљења.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #89 послато: Мај 05, 2018, 09:14:35 поподне »
 Ко хоће да добије брже резултат од YSEQ-а нека наручи више од једног СНП-а. Ја сам радио индивидуално СНП-ове, и једном сам наручио један, за 10 дана наручим још два. Резултат за ова два СНП-а добио сам за неколико дана, а за овај први тек након 20 дана (укупно око мјесец).

 

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #90 послато: Мај 12, 2018, 04:29:11 поподне »
Стигли су ми узорци у берлинску лабораторију, хвала Богу, па ми сад остаје само да чекам.  :) Пише да може да се чека од једне до пет недеља, надам се да неће бити баш тих пет недеља.  :D Али кад год да га ураде, добро је.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #91 послато: Мај 12, 2018, 10:19:13 поподне »
Раније су брже стизали резултати из YSEQ лабораторије него у данашње време. Мора да су све више затрпани послом због повољнијих цена у односу на друге лабораторије.

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #92 послато: Мај 13, 2018, 12:40:53 пре подне »
Moželi neko da objavi uporedni cenovnik Yseq i FTDNA ?

Ван мреже Прерад

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 121
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #93 послато: Мај 19, 2018, 10:47:21 пре подне »
Moželi neko da objavi uporedni cenovnik Yseq i FTDNA ?

Ево неких цијена:

Yseq

Alpha (Y18) - 58 $
Beta (19 маркера) - 58 $
Delta (50 маркера) - 95 $
Gamma (36 маркера) - 95 $

Alpha-Beta (Y37) - 85 $
PPY23 to Alpha-Beta (14 маркера) - 69 $
Alpha-Beta + Delta (Y87) - 180 $
Alpha-Beta + Delta + Gamma ( Y123) - 275 $

SNP panel (E-V13, I2a-M423...) - 88 $
1 SNP - 18 $



FTDNA

Y37 - 169 $
Y67 - 268 $
Y111 - 359 $
Big Y500 (Y111 + Big Y) - 649 $

цијене са већ постојећим FF тестом
Y12 - 59 $
Y25 - 109 $
Y37 - 159 $
Y67 - 258 $
Y111 - 349 $
Big Y500 (Y111 + Big Y) - 649 $

цијене са већ постојећим Y-DNA тестом
SNP panel ( E-V13, I2-P37...) - 119 €
1 SNP - 39 $

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #94 послато: Мај 19, 2018, 10:54:28 пре подне »
А уколико некога занима хоће ли у скорије време бити попуста код Yseq-a, ево одговора Томаса Крана, власника лабораторије. 

Maybe if the German soccer team gets into the finals at this year's world championship ;)

Поред Србије јасно је за кога треба навијати на предстојећем Мундијалу.  ;D
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #95 послато: Мај 19, 2018, 11:14:31 пре подне »
Чисто да имате представу колико људи се свакодневно тестира тамо. Може да се израчуна на основу моје две поруџбине.

23. март - поруџбина број 32508
11. мај   - поруџбина број 34090

1.500 поруџбина за 50 дана....око 30 дневно




симо

  • Гост
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #96 послато: Мај 19, 2018, 11:58:01 пре подне »
Ево неких цијена:

Yseq

Alpha (Y18) - 58 $
Beta (19 маркера) - 58 $
Delta (50 маркера) - 95 $
Gamma (36 маркера) - 95 $

Alpha-Beta (Y37) - 85 $
PPY23 to Alpha-Beta (14 маркера) - 69 $
Alpha-Beta + Delta (Y87) - 180 $
Alpha-Beta + Delta + Gamma ( Y123) - 275 $

SNP panel (E-V13, I2a-M423...) - 88 $
1 SNP - 18 $



FTDNA

Y37 - 169 $
Y67 - 268 $
Y111 - 359 $
Big Y500 (Y111 + Big Y) - 649 $

цијене са већ постојећим FF тестом
Y12 - 59 $
Y25 - 109 $
Y37 - 159 $
Y67 - 258 $
Y111 - 349 $
Big Y500 (Y111 + Big Y) - 649 $

цијене са већ постојећим Y-DNA тестом
SNP panel ( E-V13, I2-P37...) - 119 €
1 SNP - 39 $

Поводом укидања сајта Ysearch ФТДНА се мало отворио и понудио снижене цијене за неке врсте тестова. Понуда траје још неколико дана.

Use the below promo codes to continue your journey with FamilyTreeDNA:
Use YSEARCH37 to get $50 off Y-37
Use YSEARCH67 to get $99 off Y-67
Use YSEARCH111 to get $120 off Y-111
Use MTSEARCH to get $60 off mtFull Sequence

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #97 послато: Мај 19, 2018, 12:00:44 поподне »
Поводом укидања сајта Ysearch ФТДНА се мало отворио и понудио снижене цијене за неке врсте тестова. Понуда траје још неколико дана.

Use the below promo codes to continue your journey with FamilyTreeDNA:
Use YSEARCH37 to get $50 off Y-37
Use YSEARCH67 to get $99 off Y-67
Use YSEARCH111 to get $120 off Y-111
Use MTSEARCH to get $60 off mtFull Sequence

Ово би заиста ваљало искористити...

симо

  • Гост
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #98 послато: Мај 19, 2018, 12:05:29 поподне »
Поводом укидања сајта Ysearch ФТДНА се мало отворио и понудио снижене цијене за неке врсте тестова. Понуда траје још неколико дана.

Тачније до 24.05.

"If you have not already taken a Y or mtDNA test from FamilyTreeDNA and want to continue participating, take advantage of this special offer from now until May 24th, 2018."

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #99 послато: Мај 25, 2018, 07:32:00 поподне »
Наручих 22.05. SNP А356, данас ми испоручише резултат, негативан сам. Свака част на брзини.


симо

  • Гост
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #100 послато: Мај 25, 2018, 07:44:55 поподне »
Наручих 22.05. SNP А356, данас ми испоручише резултат, негативан сам. Свака част на брзини.

Јеси ли можда тестирао још неки SNP?

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #101 послато: Мај 25, 2018, 08:20:48 поподне »
Јеси ли можда тестирао још неки SNP?

PH908 +
PH1012 -
A356/Z16983 -

Ево свих алела:


симо

  • Гост
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #102 послато: Мај 25, 2018, 08:36:57 поподне »
PH908 +
PH1012 -
A356/Z16983 -

Мање више, већину си испуцао. Свакако ниси Y56203 и A13912.

Остаје још теоретска шанса за три СНП-а: Y32084, PH3310 и A5913, али највјероватније си PH908* као и добар дио нас.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #103 послато: Мај 25, 2018, 08:38:31 поподне »
PH908 +
PH1012 -
A356/Z16983 -

Ja se ranije testirah. Kod mene ovako stoje stvari:

- PH908 T+
- A5913 G-
- A13912 A-
- Z16983 T-
- PH3310 G-
- Y56203 G-

DYS561=16
DYS557=16

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #104 послато: Мај 25, 2018, 09:22:46 поподне »
Мање више, већину си испуцао. Свакако ниси Y56203 и A13912.

Остаје још теоретска шанса за три СНП-а: Y32084, PH3310 и A5913, али највјероватније си PH908* као и добар дио нас.

Реално, мале су шансе биле и за Z16983, преварих се што тестирах PH1012, требао сам неки старији SNP прво, попут 3310.

симо

  • Гост
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #105 послато: Мај 25, 2018, 09:28:28 поподне »
Реално, мале су шансе биле и за Z16983, преварих се што тестирах PH1012, требао сам неки старији SNP прво, попут 3310.

У суштини, схватам зашто си тестирао PH1012, имао си заиста велику маркерну блискост са Аврамовићем.

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #106 послато: Мај 25, 2018, 09:34:04 поподне »
У суштини, схватам зашто си тестирао PH1012, имао си заиста велику маркерну блискост са Аврамовићем.

Да, 5/67 један од најближих, од Срба и најближи уз Јаношевића и Тасића.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #107 послато: Мај 31, 2018, 01:57:37 поподне »
Стигли су ми резултати са Yseq за Dys561, очекивано, шеснаестица:

Quick results summary:
DYS561 16

Одмах сам наручио и за Dys557, па јављам када стигне.  ;)
Кад си послао узорак?Мени је пре 2-3 дана стигло оба ештење да је узорк дошао ал.не знам.када могу да очекујем да ће га обрадити?
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #108 послато: Мај 31, 2018, 02:07:12 поподне »
Кад си послао узорак?Мени је пре 2-3 дана стигло оба ештење да је узорк дошао ал.не знам.када могу да очекујем да ће га обрадити?

Ево пета недеља како чекам да заврше. Послали су већи део али и даље недостају два маркера.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #109 послато: Мај 31, 2018, 02:10:26 поподне »
Кад си послао узорак?Мени је пре 2-3 дана стигло оба ештење да је узорк дошао ал.не знам.када могу да очекујем да ће га обрадити?

20. априла сам послао захтев, прибор ми је стигао негде иза 1. маја, а код њих је стигао 12. маја и ево данас су ми јавили резултат. Кад је до њих приспео, мени је стигла порука да очекујем од једне до пет недеља за обраду резултата, а обрадили су га за нешто мање од 3 недеље.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #110 послато: Мај 31, 2018, 02:21:36 поподне »
20. априла сам послао захтев, прибор ми је стигао негде иза 1. маја, а код њих је стигао 12. маја и ево данас су ми јавили резултат. Кад је до њих приспео, мени је стигла порука да очекујем од једне до пет недеља за обраду резултата, а обрадили су га за нешто мање од 3 недеље.
Одлично,раде у оквиру задатих рокова па и боље од тога.Ја се надам да ће.и мени тако бити и за Јусек и за ФТДНА где сад видим да је термин промењен на 25.јун :-\
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #111 послато: Мај 31, 2018, 03:55:38 поподне »
Стигли су ми резултати са Yseq за Dys561, очекивано, шеснаестица:

Quick results summary:
DYS561 16

Одмах сам наручио и за Dys557, па јављам када стигне.  ;)
Честитам :) ја сам 07.05. наручио 557 па се надам следеће недеље да ће бити готово

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #112 послато: Мај 31, 2018, 05:31:35 поподне »
Честитам :) ја сам 07.05. наручио 557 па се надам следеће недеље да ће бити готово

Хвала!  :) Ваљда ти неће отегнути обраду 5 недеља, као за 561.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #113 послато: Јун 01, 2018, 02:56:37 пре подне »
Хвала!  :) Ваљда ти неће отегнути обраду 5 недеља, као за 561.  :)
Ја мислим да хоће  :D Нема везе, најбоље је кад заборавиш да чекаш било шта, па ти стигне одједном изненада  :)
« Последња измена: Јун 01, 2018, 03:03:49 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #114 послато: Јун 01, 2018, 09:08:51 поподне »
Дванаестог априла наручих E-V13 панел за мог брата од ујака. Ево данас је први јун, а резултати још увек нису комплетирани. :-\

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #115 послато: Јун 01, 2018, 09:37:16 поподне »
Дванаестог априла наручих E-V13 панел за мог брата од ујака. Ево данас је први јун, а резултати још увек нису комплетирани. :-\

Пошаљи им мејл, питај их зашто им треба толико. Можда се негде "загубио" у систему...
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #116 послато: Јун 01, 2018, 11:03:59 поподне »
Дванаестог априла наручих E-V13 панел за мог брата од ујака. Ево данас је први јун, а резултати још увек нису комплетирани. :-\
Код мене исти случај. Данас пет недеља како сам наручио 37 маркера, и даље нису урадили два. Писао им већ три пута, нико не одговара.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #117 послато: Јун 02, 2018, 12:11:22 поподне »
Пошаљи им мејл, питај их зашто им треба толико. Можда се негде "загубио" у систему...

Управо сам то јуче урадио. И одмах данас испоручише коначне резултате! :)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #118 послато: Јун 02, 2018, 12:20:30 поподне »
Управо сам то јуче урадио. И одмах данас испоручише коначне резултате! :)

Код мене и даље ништа...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #119 послато: Јун 02, 2018, 12:27:18 поподне »
Код мене исти случај. Данас пет недеља како сам наручио 37 маркера, и даље нису урадили два. Писао им већ три пута, нико не одговара.


На њиховом сајту још увек пише:

"How long does it take until I receive my results?

More than 95% of the customers receive the results of their DNA tests within 5 weeks after the sample is received at the YSEQ laboratory. Only in rare cases we need to order new primers or send you a new sample kit. Then it may take several weeks longer. If the results take longer than 5 weeks you have the possibility to cancel your order and then we'll refund the test fee for the outstanding results."

...али ми се чини да онај део "More than 95%" више није истинит. :-\


Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #120 послато: Јун 04, 2018, 09:30:32 поподне »
Код мене и даље ништа...

Стигоше коначно и мени резултати. Поручено 11. априла, анализа отпочела 27. априла, резултати комплетирани данас, 4. јуна.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #121 послато: Јун 04, 2018, 09:38:10 поподне »
Стигоше коначно и мени резултати. Поручено 11. априла, анализа отпочела 27. априла, резултати комплетирани данас, 4. јуна.

Кад год дошли, добродошли... :)   

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #122 послато: Јун 04, 2018, 11:02:40 поподне »
Стигоше коначно и мени резултати. Поручено 11. априла, анализа отпочела 27. априла, резултати комплетирани данас, 4. јуна.
Одлично :)
Моје "бављење" са резултатом код њих је трајало 6 недеља - баш као и наведени пример.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #123 послато: Јун 05, 2018, 05:01:40 поподне »
Одлично :)
Моје "бављење" са резултатом код њих је трајало 6 недеља - баш као и наведени пример.

Ја сам наручио SNP панел. Од дана наручивања до комплетирања резултата је прошло седам недеља.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #124 послато: Јун 05, 2018, 05:05:27 поподне »
Ја сам наручио SNP панел. Од дана наручивања до комплетирања резултата је прошло седам недеља.

А колико је прошло од дана када су предмет узели у обраду до дана комплетирања резултата?
И у мом случају је било више од седам недеља али две недеље је прошло од поруджбине до достављања материјала у лабораторију, па то не могу да им рачунам.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #125 послато: Јун 05, 2018, 06:13:54 поподне »
А колико је прошло од дана када су предмет узели у обраду до дана комплетирања резултата?
И у мом случају је било више од седам недеља али две недеље је прошло од поруджбине до достављања материјала у лабораторију, па то не могу да им рачунам.

Нисам морао слати узорак, јер се он од раније налази у лабораторији. У таквим условима седам недеља је предуг период чекања. YSEQ лабораторија је некад много брже достављала резултате. Додуше то је моје субјективно мишљење. Можда грешим...

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #126 послато: Јун 05, 2018, 07:18:52 поподне »
Нисам морао слати узорак, јер се он од раније налази у лабораторији. У таквим условима седам недеља је предуг период чекања. YSEQ лабораторија је некад много брже достављала резултате. Додуше то је моје субјективно мишљење. Можда грешим...

Ух, онда је баш много...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #127 послато: Јун 06, 2018, 07:44:21 поподне »
Нисам морао слати узорак, јер се он од раније налази у лабораторији. У таквим условима седам недеља је предуг период чекања. YSEQ лабораторија је некад много брже достављала резултате. Додуше то је моје субјективно мишљење. Можда грешим...
Зависи колико ко има среће, ако је реч о снп тестирању, односно панелима.
Они "гађају" грану по грану... Неко буде погођен из прве, неко из четврте... Ја сам са великим размаком добио први плус, прво одговарање. Толико сам дугачак низ промашаја добијао да сам помислио да ме уопште неће пронаћи.
На крају... ипак су ме пронашли и сместили.

На мрежи сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1672
  • I-A1328
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #128 послато: Јул 15, 2018, 03:26:53 пре подне »
Доселе знам, да сам S17250; који поступак ми саветујете даље:
а) https://www.yseq.net/product_info.php?products_id=11788 за 75 евро
б) појединачне SNP сразмерно некој веројатности;
в) што год треће

Што ћу уобће имати од одкровења тачнијега положаја? Постоји ли неки род унутар S17250 који се одликује одређеном окрајком стабла?
« Последња измена: Јул 15, 2018, 03:34:59 пре подне сунце »
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

На мрежи сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1672
  • I-A1328
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #129 послато: Јул 15, 2018, 03:35:34 пре подне »
Благодарим
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #130 послато: Јул 25, 2018, 11:06:44 поподне »
Доселе знам, да сам S17250; који поступак ми саветујете даље:
а) https://www.yseq.net/product_info.php?products_id=11788 за 75 евро
б) појединачне SNP сразмерно некој веројатности;
в) што год треће

Што ћу уобће имати од одкровења тачнијега положаја? Постоји ли неки род унутар S17250 који се одликује одређеном окрајком стабла?

Прво, сазнаћеш да ли припадаш огранку PH908 (тзв. "Динарик Југ"), који је карактеристичан за највећи број српске популације, или припадаш неком другом огранку који се налази испод S17250 (нпр. Y4882). То ће ти бити од велике помоћи у даљем истраживању порекла.
Чињеницама против самоувереног незнања.

На мрежи сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1672
  • I-A1328
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #131 послато: Јул 26, 2018, 09:12:58 пре подне »
Прво, сазнаћеш да ли припадаш огранку PH908 (тзв. "Динарик Југ"), који је карактеристичан за највећи број српске популације, или припадаш неком другом огранку који се налази испод S17250 (нпр. Y4882). То ће ти бити од велике помоћи у даљем истраживању порекла.
Хвала, Никола. Било ми је још саветовано наручити YSEQ alpha-beta STR panel, који стоји исто толико. Што од тих двају би било користније или на који начин користније?
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #132 послато: Јул 26, 2018, 01:41:02 поподне »
Хвала, Никола. Било ми је још саветовано наручити YSEQ alpha-beta STR panel, који стоји исто толико. Што од тих двају би било користније или на који начин користније?

Уз помоћ STR маркера би могао да се упоредиш са другима који су урадили сличан тест и који су предвиђени као S17250, да видиш на основу тога колико сте блиски или пак удаљени. Највећи број људи на овом форуму и шире је радио управо тај STR тест па би имао добру базу за упоређивање, а на основу тога би можда могло и да се предвиди којој подграни од S17250 припадаш. SNP тест с друге стране ти каже дефинитивно која си подграна, без предвиђања (која могу и да погреше), његова једина фалинка је што онда не можеш да се упоређујеш са другим носиоцима твоје подгране, јер немаш маркере. Најбоље би било када би могао да урадиш и једно и друго, али свакако би теби корисније било, барем у почетку, да прво одрадиш SNP панел, јер је I2a Динарик млада грана чији су маркери често доста униформни, па је само на основу њих понекад тешко одредити тачну подграну којој припадаш.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #133 послато: Децембар 25, 2018, 08:54:04 пре подне »
"YSEQ is regularly updating the available SNP catalog based on SNPs that we have in fact tested by Sanger sequencing in our laboratory. We are proud to announce that we have now broken the 100,000 SNP count in our catalog. YSEQ has been the leading DNA testing company with the most Y chromosome products available for the last several years already. Please note that these are not fictional products, but real markers that we have seen working in our sequencing traces run in our lab. So we can be sure that those SNPs work and we have primers in stock.

To celebrate this record and to give a little Christmas present to our customers, we have temporarily lowered the price of every single Y-SNP to $15 only! This is a great opportunity to collect samples from your close relatives and try a little screening project, testing your private SNP(s) on each of them. Buy now as many single SNP tests as you can and keep the sample kits ready at your house to have them available when you need them. The SNP tests won't expire and you can ask us to change the SNP some time in the future when your research focus may have changed. Please note that the price will go back up on February 1st. 2019!

The YSEQ team wishes you a merry Christmas and a happy New Year!

Astrid & Thomas

   
IMPORTANT! Most products in this shop only make sense for male test takers! Female test takers can only be tested on their mtDNA because they don't have a Y chromosome.

FREE shipping on all orders over $100!
Over 100,000 single Y-SNPs are available in our catalog and the portfolio is growing every day."

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #134 послато: Јануар 15, 2019, 04:48:43 поподне »
Упоређивао сам цене FTDNA и YSEQ.

Ово делује као веома добра понуда за неког, ко тест још није радио:
https://www.yseq.net/product_info.php?cPath=23&products_id=45243

Колико разумем, ово је стандардни Y-STR тест на 50 маркера.
Да ли га предлажете за неког ко још није тестиран?

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #135 послато: Јануар 15, 2019, 04:59:01 поподне »
Упоређивао сам цене FTDNA и YSEQ.

Ово делује као веома добра понуда за неког, ко тест још није радио:
https://www.yseq.net/product_info.php?cPath=23&products_id=45243

Колико разумем, ово је стандардни Y-STR тест на 50 маркера.
Да ли га предлажете за неког ко још није тестиран?

Ово је Делта тест, последњих 50 маркера из сета. Пре њега је Гама, који има 36 маркера, а први је Алфа-Бета. Дакле стандардни је Алфа-Бета за почетак, па тек ови други.

https://www.yseq.net/product_info.php?cPath=23&products_id=34

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #136 послато: Јануар 15, 2019, 05:17:40 поподне »
Хвала Милоше!
Као стартни тест, иако тестира неколико маркера мање, доста је повољнији у поређењу са стартним Y-37 код ФТДНА, који без попуста кошта 169 долара. Видим да има мању базу тестираних, али у зависности од циљева, то чак и не мора бити мана.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #137 послато: Јануар 15, 2019, 06:56:39 поподне »
Хвала Милоше!
Као стартни тест, иако тестира неколико маркера мање, доста је повољнији у поређењу са стартним Y-37 код ФТДНА, који без попуста кошта 169 долара. Видим да има мању базу тестираних, али у зависности од циљева, то чак и не мора бити мана.

Златане, постойи ли на ЫСеку-у нешто попут ФТДНА подухватов, гдѣ се могу видѣти хапловрсте испитаних са СНПовими?
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #138 послато: Јануар 15, 2019, 07:13:55 поподне »
Златане, постойи ли на ЫСеку-у нешто попут ФТДНА подухватов, гдѣ се могу видѣти хапловрсте испитаних са СНПовими?

Ја сам до сада све радио преко ФТДНА, тако да са и-сек нисам сигуран.
По ономе што сам у историји ове дискусије прочитао, тако нешто 1:1 непостоји или је веома лоше развијено. Што се пројеката тиче, мислим да је ту ФТДНА у доста бољој позицији, што донекле оправдава вишу цену.

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #139 послато: Јануар 31, 2019, 09:01:42 поподне »
Наручих тест код Yseq, али ево већ 21 дан како су ми послали прибор и још није стигао на адресу. Контактирао сам их и рекоше да сачекам до понедељка, па ће послти замјенски.
Да ли је то пуно времена за чекати?

симо

  • Гост
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #140 послато: Јануар 31, 2019, 09:06:45 поподне »
Наручих тест код Yseq, али ево већ 21 дан како су ми послали прибор и још није стигао на адресу. Контактирао сам их и рекоше да сачекам до понедељка, па ће послти замјенски.
Да ли је то пуно времена за чекати?

Посљедњи пут кад су ми слали, и ја сам дуго чекао прибор. На крају су ми послали замјенски, онај првобитно наручени никад није стигао. Овај замјенски је стигао у неких десетак дана.

Ван мреже Банска крајина

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 103
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #141 послато: Јануар 31, 2019, 09:44:22 поподне »
Наручио сам SNP Y22063 (низводно од J2b1-M205) још 01.08.2018. године.

Прибор није стигао више од мјесец дана, па сам им писао почетком септембра и након пар дана су послали други прибор. Било је прошло више од два мјесеца када сам им поново писао и још увијек се нису удостојили одговорити. Сутра је 01.02.2019. године и прибор још увијек није стигао, а неће ни стићи по свему судећи.

У сваком случају, наручићу исти SNP код компаније FTDNA за пар дана. Са њима никад нисам имао проблема.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #142 послато: Јануар 31, 2019, 11:40:02 поподне »
Моја искуства са YSEQ нису тако лоша. Четири пута сам наручивао прибор (за оца, брата од ујака, зета и мене) и никад није било проблема. Пошиљка је увек стизала у периоду од две до три недеље. Исто толико је трајало кад сам слао назад. Увек сам слао обичном поштом без могућности on-line праћења. Мада морам признати да су раније резултати стизали брже. У послетње време све више одуговлаче.

На мрежи сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1672
  • I-A1328
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #143 послато: Фебруар 01, 2019, 12:22:44 пре подне »
Ја предјучер бијах наручио снип матрицу наниже И2а М423, а јучер вечером пријех писмо с прибором.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #144 послато: Фебруар 01, 2019, 11:30:39 поподне »
Моја искуства са YSEQ нису тако лоша. Четири пута сам наручивао прибор (за оца, брата од ујака, зета и мене) и никад није било проблема. Пошиљка је увек стизала у периоду од две до три недеље. Исто толико је трајало кад сам слао назад. Увек сам слао обичном поштом без могућности on-line праћења. Мада морам признати да су раније резултати стизали брже. У послетње време све више одуговлаче.
Мени је снп тест прошао уредно, пакет мени, пакет назад, резултати полако сваке недеље по нешто, ту је све било добро (претходне зиме).
Али, када сам летос поручио проширење маркера са 23 на 37, е то сам се добро начекао. Барем месец дана баш ништа није стизало... Мислим да је бар 2 месеца укупно протекло (а узорак је већ био код њих).

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #145 послато: Фебруар 02, 2019, 12:25:20 пре подне »
Мени је све било како треба, у очекиваним временским оквирима је било слање и пријем узорка ...временски, плус, минус у вези чекања на резултат ( два СНПа и два маркера),али све у оквирима нормале...Што се мене тиче, све препоруке
« Последња измена: Фебруар 02, 2019, 12:33:24 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #146 послато: Фебруар 05, 2019, 10:48:49 поподне »
постойи ли на ЫСеку-у нешто попут ФТДНА подухватов, гдѣ се могу видѣти хапловрсте испитаних са СНПовими?

Постоје подухвати као и на ФТДНА ;)
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #147 послато: Фебруар 05, 2019, 11:08:34 поподне »
постойи ли на ЫСеку-у нешто попут ФТДНА подухватов, гдѣ се могу видѣти хапловрсте испитаних са СНПовими?

Има их на десетине....


« Последња измена: Фебруар 05, 2019, 11:10:56 поподне Radul »
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #148 послато: Март 14, 2019, 07:31:15 пре подне »
Бувачи из Поткозарја са славом Пантелиндан - Y4882+.

S17250 A+
PH908 C-
Y5596 A-
Y4882 A+
A1328 processing
Y16473 processing
A10230 processing ...

Sačekat ćemo do kraja, mada je većma pojasno, da će bit A1328. Porěklo Podkozarje, no prezime Primorsko, krstna slava Pantelijin dan, no pripovědaju, da je negda bio Jovanj dan. Postoji li naznaka na neki rod? Zanimljivo je da je susědno město Trnopolje, gdě ima mnogo doseljenika Galičana ili Rusina iz vrěmena Austrougarske.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #149 послато: Март 18, 2019, 11:48:28 пре подне »
Каква је ситуација код плаћања за надограђивање код YSEQ?
Да ли неко ко је урадио алфа-бета STR панеле плаћа WGS мање од неког ко није урадио ништа?


Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #150 послато: Март 18, 2019, 12:29:05 поподне »
Каква је ситуација код плаћања за надограђивање код YSEQ?
Да ли неко ко је урадио алфа-бета STR панеле плаћа WGS мање од неког ко није урадио ништа?

Најбоље је да се њима директно пише. Ја сам се исто питао, како код њих функционише тај систем.

https://www.yseq.net/contact_us.php?osCsid=751d8339488636d8db25183bf363616e

симо

  • Гост
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #151 послато: Март 18, 2019, 12:32:20 поподне »
Мислим да нема формалног попуста на надоградњу, али такође препоручујем контакт мејлом. Тај брачни пар Krahn је досад углавном излазио у сусрет, мени су дали попуст кад сам га затражио.

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #152 послато: Април 24, 2019, 11:35:00 поподне »
Поповић, Томингај/Грачац (100781), Свети Јован, проширио је број макера са 23 на 42.
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

На мрежи Андрић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 289
  • I2-PH908
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #153 послато: Мај 11, 2019, 08:37:38 поподне »
Danas sam naručio kod YSEQ Alpha-Beta STR Panel. Kad budem dobio rezultate testa obavijesti ću vas, to će biti možda za oko 3 ili 4 nedelje, pošto živim u Austriji tačnije u Insbruku pokrajini Tirol, pa da se i moj rezultat stavi na tabelu srpskog dnk projekta. Biće vrlo interesantno vidjeti rezultate, s obzirom da na Zmijanju nema toliko puno testiranih. Stime će se možda i znati haplogrupa Andrića u Hercegovini, ali zato treba da se testira jedan Andrića od njih, zbog potvrde.
« Последња измена: Мај 11, 2019, 08:44:20 поподне Филип Андрић »

На мрежи Андрић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 289
  • I2-PH908
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #154 послато: Мај 17, 2019, 08:14:35 поподне »
Prije 2 dana je stigao YSEQ Alpha-Beta STR Panel. Brzo je stiglo, mislio sam da ću više čekati. Sutra ću poslati uzorak i onda ću morati čekati dok ne dobijem rezultate. Obavijesti ću vas kad budem dobio rezultate.

На мрежи Андрић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 289
  • I2-PH908
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #155 послато: Мај 23, 2019, 03:34:03 поподне »
Danas su mi javili preko imejla da je stigo uzorak u njihovu laberatoriju. 11.maja sam naručio taj panel. Sad čekam na rezultate.

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #156 послато: Мај 25, 2019, 12:21:42 поподне »
Prije 2 dana je stigao YSEQ Alpha-Beta STR Panel. Brzo je stiglo, mislio sam da ću više čekati. Sutra ću poslati uzorak i onda ću morati čekati dok ne dobijem rezultate. Obavijesti ću vas kad budem dobio rezultate.
Danas su mi javili preko imejla da je stigo uzorak u njihovu laberatoriju. 11.maja sam naručio taj panel. Sad čekam na rezultate.

Одлично. ;)
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже kapri

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 21
  • R1b-U152
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #157 послато: Јун 22, 2019, 04:40:29 поподне »
Напокон сам и ја урадио суперпанел за U152, и моја коначна хаплогрупа је R-BY103041

А цела путања изгледа овако  :D
U152>L2>Z367>L20>CTS9733>S1505>Y52895>BY103041

Имам MRCA са једним енглезом 500 г. пне. Што одговара времену келтске експанзије по старом континенту.

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #158 послато: Јун 22, 2019, 05:00:34 поподне »
Честитке!    :D

Ван мреже kapri

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 21
  • R1b-U152
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #159 послато: Јун 23, 2019, 02:21:13 пре подне »
Честитке!    :D

Хвала Лепеничанине!  ;D

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #160 послато: Јун 23, 2019, 11:41:55 пре подне »
https://www.yfull.com/tree/R-Y58552/

Занимљиво. У грани су Енглез и Кубанац.

Ван мреже kapri

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 21
  • R1b-U152
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #161 послато: Јун 23, 2019, 03:51:31 поподне »

У узводној грани Y52895 је кубанац(шпанац), а BY103041 има само енглез.

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #162 послато: Јул 01, 2019, 01:13:13 поподне »
Због чега се у лабораторијама у Србији не могу тестирати и DYS561 и DYS557, ако знамо да је то кључно за бар 30% мушке популације у региону?
Пословна одлука или некаква техничка препрека?
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #163 послато: Јул 01, 2019, 01:37:57 поподне »
Због чега се у лабораторијама у Србији не могу тестирати и DYS561 и DYS557, ако знамо да је то кључно за бар 30% мушке популације у региону?
Пословна одлука или некаква техничка препрека?
Управо због оваквих проблема и немогућности надоградње радије свима препоручим ФТДНА. Јер људи временом схвате да није ствар само сазнати грану него и понудити конекцију другоме да се закачи за твој резултат... Новац јесте проблем али можесе бити и стрпљив и сигурном стазом...
« Последња измена: Јул 01, 2019, 01:41:52 поподне Romanijski »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #164 послато: Јул 01, 2019, 01:46:08 поподне »
Због чега се у лабораторијама у Србији не могу тестирати и DYS561 и DYS557, ако знамо да је то кључно за бар 30% мушке популације у региону?
Пословна одлука или некаква техничка препрека?
Они су релативно скоро детектовани као битни маркери за PH908 (Синиша их је уочио прошле године, чини ми се), али ако би у перспективи било могуће, користи би имала и лабораторија а и они који су PH908. ( за исту цену као у YSEQу, људи би вероватно само пар дана чекали на резултат и одлучивали се за београдску лабораторију што се та два маркера тиче). Број оних који би били заинтересовани за та два маркера, био би довољан разлог и за лабораторију да их уврсти (јер се тиче најбројније гране код Срба)...исто тако и за неке битне маркере код других хаплогрупа

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #165 послато: Јул 01, 2019, 01:48:15 поподне »
Због чега се у лабораторијама у Србији не могу тестирати и DYS561 и DYS557, ако знамо да је то кључно за бар 30% мушке популације у региону?
Пословна одлука или некаква техничка препрека?

Ако се не варам, конкретан разлог чисте техничке природе. Њихов уређај помоћу кога обрађују добијене узорке је
PowerPlex® Y23 System (Promega). Пише иначе и на сваком резултату добијеном у БГ ДНК центру.

https://ch.promega.com/products/genetic-identity/genetic-identity-workflow/str-amplification/powerplex-y23-system/?catNum=DC2305

Он чита само поменута 23 маркера.



На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #166 послато: Јул 01, 2019, 01:54:14 поподне »
Ако се не варам, конкретан разлог чисте техничке природе. Њихов уређај помоћу кога обрађују добијене узорке је
PowerPlex® Y23 System (Promega). Пише иначе и на сваком резултату добијеном у БГ ДНК центру.

https://ch.promega.com/products/genetic-identity/genetic-identity-workflow/str-amplification/powerplex-y23-system/?catNum=DC2305

Он чита само поменута 23 маркера.
Онда би то подразумевало мало веће улагање у опрему од стране лабораторије, а то је већ до њихове процене да ли би им се то исплатило само због два нова маркера...(вероватно не у скорије време, без обзира на циљну групу )
« Последња измена: Јул 01, 2019, 01:56:31 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #167 послато: Јул 01, 2019, 07:26:50 поподне »
Ако се не варам, конкретан разлог чисте техничке природе. Њихов уређај помоћу кога обрађују добијене узорке је
PowerPlex® Y23 System (Promega). Пише иначе и на сваком резултату добијеном у БГ ДНК центру.

https://ch.promega.com/products/genetic-identity/genetic-identity-workflow/str-amplification/powerplex-y23-system/?catNum=DC2305

Он чита само поменута 23 маркера.

Из угла генетичке генеалогије, неки минимум минимума је Y-37. Не знам због чега београдска лабораторија и даље инсистира на PowerPlex® Y23. Тај систем је време давно прегазило.

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #168 послато: Јул 01, 2019, 07:36:54 поподне »
Из угла генетичке генеалогије, неки минимум минимума је Y-37. Не знам због чега београдска лабораторија и даље инсистира на PowerPlex® Y23. Тај систем је време давно прегазило.
Колико уопште коштају те машине? Делује логично да Србија као држава која предњачи у области генетичке генеалогије у региону мора имати нешто јаче од тог PowerPlex® Y23.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #169 послато: Јул 01, 2019, 07:39:50 поподне »
Колико уопште коштају те машине? Делује логично да Србија као држава која предњачи у области генетичке генеалогије у региону мора имати нешто јаче од тог PowerPlex® Y23.

Ово звучи као да смо захваљујући држави и њеној подршци водећи у региону по генетичкој генеалогији.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #170 послато: Јул 01, 2019, 07:43:18 поподне »
Из угла генетичке генеалогије, неки минимум минимума је Y-37. Не знам због чега београдска лабораторија и даље инсистира на PowerPlex® Y23. Тај систем је време давно прегазило.

Тестирање 37 маркера је код свих лабораторија заправо првих 37. Ових 23 маркера код наших лабораторија, са тачке гледишта генетичке генеалогије су, да тако кажем, бирани и они су знатно значајнији од 37 маркера код FTDNA или алфа-бета код Yseq-a. Било би много боље када би се омогућило тестирање појединачних маркера, осим ових основних 23.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #171 послато: Јул 01, 2019, 07:43:51 поподне »
Ово звучи као да смо захваљујући држави и њеној подршци водећи у региону по генетичкој генеалогији.

Да и мени је тако зазвучило...

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #172 послато: Јул 01, 2019, 07:46:30 поподне »
Исправка, захваљујући Српском ДНК пројекту и једној лабораторији у Београду.

Догодине у Холштајну!

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #173 послато: Јул 01, 2019, 08:00:01 поподне »
Колико уопште коштају те машине? Делује логично да Србија као држава која предњачи у области генетичке генеалогије у региону мора имати нешто јаче од тог PowerPlex Y23.
У Швајцарској, земљи где се производи, сам читач PowerPlex Y23 кошта 2340.- фр. Наравно, уз њега иде још и пропратна лабараторијска опрема.

Отправлено с моего SM-G975F через Tapatalk


Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #174 послато: Јул 01, 2019, 08:03:54 поподне »
У Швајцарској, земљи где се производи, сам читач PowerPlex Y23 кошта 2340.- фр. Наравно, уз њега иде још и пропратна лабараторијска опрема.

Отправлено с моего SM-G975F через Tapatalk

Да ли си тачно написао, двехиљадетристачетрдесет франака?! Па, то је смешна цифра. Мислио сам да то кошта десетине хиљада...
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #175 послато: Јул 01, 2019, 08:09:05 поподне »
Баш тако. На линку га можеш наручити директно са странице фирме и сам отворити лабараторију :)

---

https://ch.promega.com/products/genetic-identity/genetic-identity-workflow/str-amplification/powerplex-y23-system/?catNum=DC2305

Отправлено с моего SM-G975F через Tapatalk


Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #176 послато: Јул 01, 2019, 08:10:38 поподне »
Баш тако. На линку га можеш наручити директно са странице фирме и сам отворити лабараторију :)

---

https://ch.promega.com/products/genetic-identity/genetic-identity-workflow/str-amplification/powerplex-y23-system/?catNum=DC2305

Отправлено с моего SM-G975F через Tapatalk

Добра идеја!  ;D

Него, колико кошта права ствар, машина коју има YSEQ?
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #177 послато: Јул 01, 2019, 09:21:55 поподне »
Izvinjavam se na offtopic-u :)

Цитат
  U bazi Srpskog DNK projekta, koji je pre sedam godina pokrenulo Društvo srpskih rodoslovaca "Poreklo", a koji se sprovodi u saradnji s Centrom za forenzičku i primenjenu molekularnu genetiku Biološkog fakulteta u Beogradu, nalazi se više od 4.500 podataka testiranih Srba 

Ne znam kolike su cene ranije bile i da li su svi testirani platili, verujem da nisu, ali uzmimo radi eksperimenta da je ta puna cena testiranja 12.000 dinara
12000*4500/118=457.627 eura ili 410.648 CHF što dodje 175 tih Y23 mašina, što znači da nam fali 174 negde da svaka opština na najbitnijim biračkim mestima testira narod

Цитат
   ... држава која предњачи у области генетичке генеалогије у региону   

Di su naši novci? :)


Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #178 послато: Јул 01, 2019, 09:40:55 поподне »
Баш тако. На линку га можеш наручити директно са странице фирме и сам отворити лабараторију :)

---

https://ch.promega.com/products/genetic-identity/genetic-identity-workflow/str-amplification/powerplex-y23-system/?catNum=DC2305

Отправлено с моего SM-G975F через Tapatalk

Да је све тако једноставно, заиста би свако могао да има своју лабораторију. У овом "нашем" случају скупа је хемија, која се користи у издвајању Y хрмомзома. С друге стране релативизује се једна наука као што је генетика. Ми овде добијамо сирове податке, које разумемо, али цео тим људи ради на издвајању одређене ДНК, за шта треба знање и звање. Сумњам да га неко од нас овде има. Тако да и да наручимо PowerPlex Y23, не би знали шта са њим, јер нити имамо знања, нити хемије за издвајање Y хромозома.

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #179 послато: Јул 01, 2019, 10:22:03 поподне »
Да је све тако једноставно, заиста би свако могао да има своју лабораторију. У овом "нашем" случају скупа је хемија, која се користи у издвајању Y хрмомзома. С друге стране релативизује се једна наука као што је генетика. Ми овде добијамо сирове податке, које разумемо, али цео тим људи ради на издвајању одређене ДНК, за шта треба знање и звање. Сумњам да га неко од нас овде има. Тако да и да наручимо PowerPlex Y23, не би знали шта са њим, јер нити имамо знања, нити хемије за издвајање Y хромозома.

Наравно, ово сам и написао са дозом позитивне ироније.

Генерално, добри и функционални, али већ коришћени ДНК секвенсери се могу купити у Америци од око 17'000 долара па на више.
https://www.ebay.com/itm/ABI-3130-Genetic-Analyzer-Sequencer/113719252943?epid=1122425955&hash=item1a7a3217cf:g:wz0AAOSwve1aqVgb

Ту ипак далеко није крај. Још бар толико кошта ткзв. термосајклер и додатна пропратна лабораторијска опрема.

Међутим, и на таквој машини се могу (аутоматски) извлачити вредности на само 25 СТР-маркера.
Онда долази баш оно што си рекао, а то је огромно потребно знање. То у ствари и јесте пресудно.

После свега овог потребно је бар 1-2 године упорног истраживачког рада да би се финансијски доступно и стабилно могли тестирати велики број осталих маркера. И управо је то разлог зашто свега пар ДНК фирми на целом свету (попут FTDNA/YSEQ) имају такве капацитете и know-how да тестирају огромни број маркера и снипова.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #180 послато: Октобар 25, 2019, 10:32:32 поподне »
Мучибабић пореклом из Дубљевића код Гацка је данас наручио R1b-U152 панел код Yseq-a.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #181 послато: Новембар 06, 2019, 11:32:31 пре подне »
Први резултати Мучибабићевог панела су пристигли:

Quick results summary:
R1b-U152 Superclade Panel processing
L2 C-
Z56 G-
Z192 T-
Y17161 processing
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #182 послато: Новембар 06, 2019, 02:43:56 поподне »
Први резултати Мучибабићевог панела су пристигли:

Quick results summary:
R1b-U152 Superclade Panel processing
L2 C-
Z56 G-
Z192 T-
Y17161 processing

Занимљиво, значи није ближе повезан са Љубомирцима. Вјероватно је нека од подграна Z36, та грана је већ присутна у двије варијанте код нас (Богићевци и Иљић).

Наравно, увијек су могућа изненађења, остаје у опцији још неколико ријеђих грана.

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #183 послато: Новембар 06, 2019, 04:11:41 поподне »
Цитат
Први резултати Мучибабићевог панела су пристигли:

Quick results summary:
R1b-U152 Superclade Panel processing
L2 C-
Z56 G-
Z192 T-
Y17161 processing

Видећемо наравно, али мени се чини да ће бити U152 звездица.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #184 послато: Новембар 16, 2019, 01:35:16 пре подне »
Нови резултати за Мучибабића:

Quick results summary:
R1b-U152 Superclade Panel processing
L2 C-
Z56 G-
Z192 T-
U152 T+
Y17161 G-
A7969 G-
CTS5531 processing
S8024 A-
CTS4562 processing
Y22447 processing

Овде сам на Еупедијином стаблу за U152 прецртао оне гране на које је до сад негативан, а заокружио оне које су још увек "у процесу" (мада на Еупедијином стаблу није уписана Y22447, тако да не знам која је њена тачна позиција):



Приметио сам да у YSEQ панел за U152 нису уврштени неки кључни СНП-ови који су присутни на Еупедијином стаблу, нпр. Z36, Z193, Z40483. Да ли постоји неки сувисли разлог за то? Питам зато што лако може да се деси да резултат на крају буде Z36* или Z193* или Z40483* а да то преко овог панела буде "невидљиво" и потом да буде одређен само као U152*. Ево стабла свих грана које се у овом панелу обрађују (доста ових "шифара" не може да се пронађе ни преко Yfull-a, проверавао сам, па ми остаје нејасно која је тачно њихова позиција):

http://www.yseq.net/images/trees/R1b-U152_tree.pdf?date=2019-07-24
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #185 послато: Новембар 16, 2019, 08:08:30 пре подне »
Нови резултати за Мучибабића:

Quick results summary:
R1b-U152 Superclade Panel processing
L2 C-
Z56 G-
Z192 T-
U152 T+
Y17161 G-
A7969 G-
CTS5531 processing
S8024 A-
CTS4562 processing
Y22447 processing

Овде сам на Еупедијином стаблу за U152 прецртао оне гране на које је до сад негативан, а заокружио оне које су још увек "у процесу" (мада на Еупедијином стаблу није уписана Y22447, тако да не знам која је њена тачна позиција):
Y22447 је засад директно испод U152.

Приметио сам да у YSEQ панел за U152 нису уврштени неки кључни СНП-ови који су присутни на Еупедијином стаблу, нпр. Z36, Z193, Z40483. Да ли постоји неки сувисли разлог за то? Питам зато што лако може да се деси да резултат на крају буде Z36* или Z193* или Z40483* а да то преко овог панела буде "невидљиво" и потом да буде одређен само као U152*. Ево стабла свих грана које се у овом панелу обрађују (доста ових "шифара" не може да се пронађе ни преко Yfull-a, проверавао сам, па ми остаје нејасно која је тачно њихова позиција):

http://www.yseq.net/images/trees/R1b-U152_tree.pdf?date=2019-07-24

Најчешће стабла различитих лабораторија нису усклађена. Највећа фалинка YSEQ панел за U152 је што није уврштен Z36, који је велика грана која обједињује више подгрупа садржаних у панелу.

Мене највише интерeсује Мучибабићев резултат на CTS5531, да видим да ли ће се приближити Морачанима. Уколико ту буде негативан, онда су све опције могуће, па и U152*.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #186 послато: Новембар 16, 2019, 12:37:23 поподне »
Y22447 је засад директно испод U152.

Најчешће стабла различитих лабораторија нису усклађена. Највећа фалинка YSEQ панел за U152 је што није уврштен Z36, који је велика грана која обједињује више подгрупа садржаних у панелу.

Мене највише интерeсује Мучибабићев резултат на CTS5531, да видим да ли ће се приближити Морачанима. Уколико ту буде негативан, онда су све опције могуће, па и U152*.

На ФБ групи YSEQ сам им послао питање у вези тих недостајућих СНП-ова, видео сам да је Томас Кран активан тамо па се надам да ће ми одговорити. Упоредио сам Мучибабићев и Ракочевићев хаплотип, у суштини, Богићевци су измутирали на неким мање-више стабилнијим маркерима (393, 19, 448, итд.), међутим упада ми у очи да су на 385 Богићевци 12-15 док је Мучибабић 12-14. Не бих искључио да он буде заиста позитиван на CTS5531 али да свакако не буде иста нижа подграна као Богићевци, но сачекаћемо.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #187 послато: Децембар 04, 2019, 03:38:49 поподне »
Још "негативе" за Мучибабића, овог пута CTS5531 (којој припадају Морачани-Богићевци) и FGC6418:

Quick results summary:
R1b-U152 Superclade Panel processing
L2 C-
Z56 G-
Z192 T-
U152 T+
Y17161 G-
A7969 G-
CTS5531 G-
CTS4562 processing
Y22447 processing
S8024 A-
FGC6418 G-

Стабло сада изгледа овако:

Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #188 послато: Децембар 07, 2019, 10:39:59 поподне »
Јагодић (104729), Ђурђевдан, Зарожје/Бајина Башта, R1a-M458>YP417

Позитиван је на снип YP417 и његове еквиваленте, а проширио је и број маркера.

« Последња измена: Децембар 07, 2019, 10:47:23 поподне Radul »
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #189 послато: Децембар 07, 2019, 11:16:34 поподне »
Још "негативе" за Мучибабића, овог пута CTS5531 (којој припадају Морачани-Богићевци) и FGC6418:

Quick results summary:
R1b-U152 Superclade Panel processing
L2 C-
Z56 G-
Z192 T-
U152 T+
Y17161 G-
A7969 G-
CTS5531 G-
CTS4562 processing
Y22447 processing
S8024 A-
FGC6418 G-

Стабло сада изгледа овако:



 Јефтије да је поручио панел....

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #190 послато: Децембар 07, 2019, 11:18:23 поподне »
Јефтије да је поручио панел....

Ово и јесу резултати U152 панела.  ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #191 послато: Децембар 08, 2019, 02:30:57 пре подне »
Јефтије да је поручио панел....

Мислите Велики Ипсилон Седам Стотина?

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #192 послато: Децембар 08, 2019, 10:47:31 пре подне »
Мислите Велики Ипсилон Седам Стотина?

 Грујо немој да то радиш, није седам стотина него 640 еура. Али ово ти је била посластица јер сам ја налети са коментаром. Ја и ти се добро разумијемо довољно у очи да се погледамо.  :o

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #193 послато: Децембар 23, 2019, 10:45:00 поподне »
По обичају, још негативних СНП-ова код Мучибабића.  :o

Quick results summary:
R1b-U152 Superclade Panel processing
L2 C-
Z56 G-
Z192 T-
U152 T+
Y17161 G-
A7969 G-
CTS5531 G-
CTS4562 C-
Y22447 processing
S8024 A-
FGC6418 G-
FGC5058 A-
S20550-
PF6645 processing

Овако би сада требало да изгледа стабло:



Пошто се ових дана бавим бронзаним добом у Херцеговини, наишао сам на податак да је на прелазу касног енеолита у рано бронзано доба дошло до продора елемената Културе звонастих пехара (Bell Beaker) и Културе врпчасте керамике (Schnurkeramik, Corded Ware) на простор Херцеговине и источнојадранске обале. Све сам склонији мишљењу да су Мучибабићеви далеки преци били део неког од ових продора.  :) Можда су пре у питању звонасти пехари, и то нека рано одвојена грана (око половине 3. миленијума п.н.е.) која се спустила само на Балкан, те је нема међу овим углавном западно- и централноевропским гранама које су присутне у панелу. Но најбоље је сачекати да истестирају све гране из панела, па да видимо.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #194 послато: Децембар 24, 2019, 12:03:18 поподне »
Покушао сам направити збирно стабло (FTDNA, YSeq, YFull) грана непосредно испод R1b-U152, како би се стекао увид које је гране Мучибабић тестирао и на које је негативан. Стабло панела Yseqa није баш најтачније, али и осталим стаблима увијек недостаје по неки СНП или по неки ниво. Осим тога, за означавање се користе различити СНП-ови. Ово стабло доле би требало бити усклађивање сва три стабла. Болдираним су приказани SNP-ови на које је Мучибабић негативан.

R1b-U152*
R1b-U152>L2
R1b-U152>Z36>Y3557(FGC6418)
R1b-U152>Z36>FGC6511
R1b-U152>Z36>A7983(S8024)
R1b-U152>Z36>CTS5531
R1b-U152>Z36>A7970 (A7969)
R1b-U152>Z36>PH2997 (Y17161)
R1b-U152>CTS5029
R1b-U152>CTS1034
R1b-U152>BY3549>A517>A520
R1b-U152>PF6658>BY3642>BY3851 (BY3856)
R1b-U152>PF6658>BY3642>CTS2617 (CTS4562)
R1b-U152>PF6658>BY3642>FGC30121>S20550
R1b-U152>PF6658>BY3642>BY3647
R1b-U152>PF6658>BY3642>FGC5058
R1b-U152>PF6658>Z192>PF6656 (PF6645)
R1b-U152>BY3550
R1b-U152>BY3849
R1b-U152>Z56
R1b-U152>Y2247
R1b-U152>Z30031
R1b-U152>Y131454
R1b-U152>FT27293>A274>A275
R1b-U152>PF7611
R1b-U152>A12510
R1b-U152>A12514
R1b-U152>PF6608
R1b-U152>BY3858

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #195 послато: Децембар 24, 2019, 01:10:35 поподне »
Хвала Драјвере. Да ли су заиста толико неорганизовани да тестирају и подгране од грана за које су већ утврдили да је на њих негативан?  ::) Мислим на Z192 и његову подграну PF6645, која је сада у статусу "processing" иако су већ утврдили да је на Z192 негативан.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #196 послато: Децембар 24, 2019, 01:28:19 поподне »
Хвала Драјвере. Да ли су заиста толико неорганизовани да тестирају и подгране од грана за које су већ утврдили да је на њих негативан?  ::) Мислим на Z192 и његову подграну PF6645, која је сада у статусу "processing" иако су већ утврдили да је на Z192 негативан.

Нису, мислим да сам у овом случају ја погријешио. На нивоу Z192>PF6656 постоји BY6645, па сам га изгледа замијенио са PF6645. PF6645 би требао бити испод Z36 којег панел није обухватио. Провјерићу још једном стаблу да ми се није поткрао још неки превид.
Са овом исправком стабло би требало да изгледа овако:


R1b-U152*
R1b-U152>L2
R1b-U152>Z36>Y3557(FGC6418)
R1b-U152>Z36>FGC6511
R1b-U152>Z36>A7983(S8024)
R1b-U152>Z36>CTS5531
R1b-U152>Z36>A7970 (A7969)
R1b-U152>Z36>PH2997 (Y17161)
R1b-U152>Z36>PF6645
R1b-U152>CTS5029
R1b-U152>CTS1034
R1b-U152>BY3549>A517>A520
R1b-U152>PF6658>BY3642>BY3851 (BY3856)
R1b-U152>PF6658>BY3642>CTS2617 (CTS4562)
R1b-U152>PF6658>BY3642>FGC30121>S20550
R1b-U152>PF6658>BY3642>BY3647
R1b-U152>PF6658>BY3642>FGC5058
R1b-U152>PF6658>Z192
R1b-U152>BY3550
R1b-U152>BY3849
R1b-U152>Z56
R1b-U152>Y2247
R1b-U152>Z30031
R1b-U152>Y131454
R1b-U152>FT27293>A274>A275
R1b-U152>PF7611
R1b-U152>A12510
R1b-U152>A12514
R1b-U152>PF6608
R1b-U152>BY3858




Ван мреже Рус

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 134
  • R1a-L1029>YP6047
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #197 послато: Јануар 03, 2020, 11:39:51 поподне »
Dobio sam danas rezultat YSeq preko grane R-YP417:
Quick results summary:
YP728 C+

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #198 послато: Јануар 04, 2020, 08:08:14 пре подне »
Dobio sam danas rezultat YSeq preko grane R-YP417:
Quick results summary:
YP728 C+

Занимљив резултат, Рус, у складу са твојим форумским именом. Најприсутнији управо међу Русима.

Ван мреже Рус

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 134
  • R1a-L1029>YP6047
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #199 послато: Јануар 04, 2020, 09:37:20 пре подне »
Занимљив резултат, Рус, у складу са твојим форумским именом. Најприсутнији управо међу Русима.
Osim rusa onoj grani pripadaju poljaci, estonci, belarusi, nemac i svedjanin. I jos jedan balkanac - makedonac ili bugarin. U tabeli navedeo sam svoje predanjsko mesto porekla (Cetinje, Crna Gora).

https://www.familytreedna.com/public/R1a-YP417Subclades?iframe=yresults
https://www.yfull.com/tree/R-YP417/

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #200 послато: Јануар 04, 2020, 09:47:51 пре подне »
Osim rusa onoj grani pripadaju poljaci, estonci, belarusi, nemac i svedjanin. I jos jedan balkanac - makedonac ili bugarin. U tabeli navedeo sam svoje predanjsko mesto porekla (Cetinje, Crna Gora).

https://www.familytreedna.com/public/R1a-YP417Subclades?iframe=yresults
https://www.yfull.com/tree/R-YP417/

Било би корисно да се учланиш и на Српски ДНК пројекат код ФТДНА
https://www.familytreedna.com/groups/serbian-dna-project/about

Ван мреже Рус

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 134
  • R1a-L1029>YP6047
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #201 послато: Јануар 04, 2020, 09:54:07 пре подне »
Било би корисно да се учланиш и на Српски ДНК пројекат код ФТДНА
https://www.familytreedna.com/groups/serbian-dna-project/about
Vec dodao sam odavno ali i do sada status "Pending"

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #202 послато: Јануар 04, 2020, 09:59:03 пре подне »
Vec dodao sam odavno ali i do sada status "Pending"

Пробај поново на опцију Join. Одобрићу ти приступ. Не видим те у списку чекања.

Ван мреже Рус

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 134
  • R1a-L1029>YP6047
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #203 послато: Јануар 04, 2020, 11:17:41 пре подне »
Пробај поново на опцију Join. Одобрићу ти приступ. Не видим те у списку чекања.
Uradio

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #204 послато: Јануар 04, 2020, 11:23:19 пре подне »
Uradio

Свака част, управо сам ти одобрио приступ и сврстао те у подгрупу.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #205 послато: Јануар 17, 2020, 02:12:02 поподне »
Нови резултати U152 панела за Мучибабића:

Quick results summary:
R1b-U152 Superclade Panel processing
L2 C-
Z56 G-
Z192 T-
U152 T+
Y17161 G-
A7969 G-
CTS5531 G-
CTS4562 C-
Y22447 processing
S8024 A-
FGC6418 G-
FGC5058 A-
S20550 T-
PF6645 processing
BY3550 processing
A274 C-
BY3858 T-
PF6608 T-

Драјвере, може ли помоћ око тумачења резултата?  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #206 послато: Јануар 17, 2020, 03:52:32 поподне »
Нови резултати U152 панела за Мучибабића:

Quick results summary:
R1b-U152 Superclade Panel processing
L2 C-
Z56 G-
Z192 T-
U152 T+
Y17161 G-
A7969 G-
CTS5531 G-
CTS4562 C-
Y22447 processing
S8024 A-
FGC6418 G-
FGC5058 A-
S20550 T-
PF6645 processing
BY3550 processing
A274 C-
BY3858 T-
PF6608 T-

Драјвере, може ли помоћ око тумачења резултата?  :)

Колико видим  стигли су негативни резултати на сљедеће SNP-ове: CTS4562, A274, BY3858, PF6608, тако да збирно стабло сад изгледа овако (болдиране су негативно тестиране гране):

R1b-U152*
R1b-U152>L2
R1b-U152>Z36>Y3557(FGC6418)
R1b-U152>Z36>FGC6511
R1b-U152>Z36>A7983(S8024)
R1b-U152>Z36>CTS5531
R1b-U152>Z36>A7970 (A7969)
R1b-U152>Z36>PH2997 (Y17161)
R1b-U152>Z36>PF6645
R1b-U152>CTS5029
R1b-U152>CTS1034
R1b-U152>BY3549>A517>A520
R1b-U152>PF6658>BY3642>BY3851 (BY3856)
R1b-U152>PF6658>BY3642>CTS2617 (CTS4562)
R1b-U152>PF6658>BY3642>FGC30121>S20550
R1b-U152>PF6658>BY3642>BY3647
R1b-U152>PF6658>BY3642>FGC5058
R1b-U152>PF6658>Z192
R1b-U152>BY3550
R1b-U152>BY3849
R1b-U152>Z56
R1b-U152>Y2247
R1b-U152>Z30031
R1b-U152>Y131454
R1b-U152>FT27293>A274>A275
R1b-U152>PF7611
R1b-U152>A12510
R1b-U152>A12514
R1b-U152>PF6608
R1b-U152>BY3858

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #207 послато: Јануар 17, 2020, 04:03:20 поподне »
Колико видим  стигли су негативни резултати на сљедеће SNP-ове: CTS4562, A274, BY3858, PF6608, тако да збирно стабло сад изгледа овако (болдиране су негативно тестиране гране):

R1b-U152*
R1b-U152>L2
R1b-U152>Z36>Y3557(FGC6418)
R1b-U152>Z36>FGC6511
R1b-U152>Z36>A7983(S8024)
R1b-U152>Z36>CTS5531
R1b-U152>Z36>A7970 (A7969)
R1b-U152>Z36>PH2997 (Y17161)
R1b-U152>Z36>PF6645
R1b-U152>CTS5029
R1b-U152>CTS1034
R1b-U152>BY3549>A517>A520
R1b-U152>PF6658>BY3642>BY3851 (BY3856)
R1b-U152>PF6658>BY3642>CTS2617 (CTS4562)
R1b-U152>PF6658>BY3642>FGC30121>S20550
R1b-U152>PF6658>BY3642>BY3647
R1b-U152>PF6658>BY3642>FGC5058
R1b-U152>PF6658>Z192
R1b-U152>BY3550
R1b-U152>BY3849
R1b-U152>Z56
R1b-U152>Y2247
R1b-U152>Z30031
R1b-U152>Y131454
R1b-U152>FT27293>A274>A275
R1b-U152>PF7611
R1b-U152>A12510
R1b-U152>A12514
R1b-U152>PF6608
R1b-U152>BY3858

Хвала. Приметио сам да му овај Y22447 "процесирају" дуже него неке друге, ко зна, можда испадне позитиван на њега на крају.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #208 послато: Јануар 17, 2020, 05:51:00 поподне »
Хвала. Приметио сам да му овај Y22447 "процесирају" дуже него неке друге, ко зна, можда испадне позитиван на њега на крају.  :)


Кад већ не припада неким великим гранама присутним код нас, све је могуће.  ;)

Ван мреже Рус

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 134
  • R1a-L1029>YP6047
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #209 послато: Јануар 17, 2020, 09:52:29 поподне »
Evo opet sam prosirio jos svoj YP728 preko YSeq - YP6047+. Zanimljivo da to je grana kojoj pripadaju taj svedjanin i dva estonaca iz YTree. Isti rezultat dobio ranije Jagodic iz Bajine Baste

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #210 послато: Фебруар 12, 2020, 11:06:12 пре подне »
Прије пар дана откривена је низводна линија од SK1357, а то је BY78581. Како је од Z38463 дијели 19 снипова, старост линије је ±1.800 година?

Чим сам видио да је откривена нова грана, одмах сам поручио уврштавање BY78581 у понуду YSEQ-а.

Чим је уврштен наручио сам и сад чекамо резултат 8)

Quick results summary:
BY78581 T-

Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Hektor

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 21
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #211 послато: Фебруар 16, 2020, 03:45:54 поподне »
Meni je na EV13 panelu na YSEQ odredjena podgrana A7136+ ali sa  BY5431 A-. Sada testiraju podgrane izmedju te dve. Koliko vidim, ovo je ekstremno retko na Balkanu. Nisam našao bukvalno ni jednog sa ovakvim rezultatom na Srpskom DNK projektu. Ako neko ima bilo kakve sugestije ili tumačenja, unapred hvala.

Ван мреже Hektor

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 21
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #212 послато: Фебруар 16, 2020, 06:20:12 поподне »
P.S. Ime: Ivan Janković, mesto Jagnjilo, Mladenovac, slava Djurdjevdan, na Srpskom DNK podgrana je obeležena S2972 (to je bila prethodna utvrđena)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #213 послато: Фебруар 16, 2020, 08:30:36 поподне »
Meni je na EV13 panelu na YSEQ odredjena podgrana A7136+ ali sa  BY5431 A-. Sada testiraju podgrane izmedju te dve. Koliko vidim, ovo je ekstremno retko na Balkanu. Nisam našao bukvalno ni jednog sa ovakvim rezultatom na Srpskom DNK projektu. Ako neko ima bilo kakve sugestije ili tumačenja, unapred hvala.

У питању је нека неоткривена подграна испод A7135, или нека од присутних подграна која није BY5430. Све балканске су тренутно BY5430+, али то не значи да нема неке Y18360+ BY5430- са Балкана која још увек није откривена. Следећи корак би једино био NGS тест, Биг Ипсилон 700, Данте Лабс или неки други.

https://www.yfull.com/tree/E-A7135/
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #214 послато: Фебруар 19, 2020, 07:47:47 пре подне »
Пашалић, Ђурђевдан, Челинац је A1328+

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #215 послато: Фебруар 19, 2020, 08:32:32 пре подне »
Пашалић, Ђурђевдан, Челинац је A1328+

Одлично! Ситуација са граном A1328 се, после дужег времена, последњих недеља поправља код Срба.

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #216 послато: Фебруар 19, 2020, 08:36:56 пре подне »
Одлично! Ситуација са граном A1328 се, после дужег времена, последњих недеља поправља код Срба.
Ima izgleda jos iz Trebinja. Neka Sergius potvrdi.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #217 послато: Фебруар 25, 2020, 02:58:04 поподне »
Коначно су завршени резултати Мучибабићевог U152 панела, негативан је на све подгране које се налазе испод U152 а које су у понуди Yseq-a:

https://www.yseq.net/images/trees/R1b-U152_tree.pdf?date=2020-02-13

Занимљиво је да је код Yseq-a могуће тестирати једну од највећих подграна, Z36, али појединачно а не у оквиру панела:

https://www.yseq.net/product_info.php?products_id=676

Нашао сам дискусију на Антрогеници где је речено да Томас Кран сматра Z36 за непоуздан СНП који је "99,1% сличан са Х хромозомом", мада су овде супротстављена мишљења те други корисници ипак сматрају да је он филогенетски поуздан. Линк ка дискусији:

https://anthrogenica.com/showthread.php?13073-Is-Z36-in-fact-a-mythological-SNP

Такође је Мучибабићу у једном тренутку обрађиван СНП PF6645, за који је филогенетски низ следећи - R1b-U152>Z36>PF6645, међутим без објашњења су га повукли. На њиховом сајту стоји следећа информација: "YSEQ reserves the right to replace not working SNPs against phylo-equivalent alternatives if necessary." Међутим, нису дали никакав еквивалентан СНП већ су само тај један повукли. Можда су и за њега накнадно проценили да је непоуздан, не знам шта би друго било у питању, али и поред тога, он и даље може појединачно да се тестира:

https://www.yseq.net/product_info.php?products_id=28340

Углавном, делује ми да влада некаква збрка са подгранама од U152; како год било, Мучибабић је тренутно R1b-U152*.
« Последња измена: Фебруар 25, 2020, 02:59:47 поподне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #218 послато: Фебруар 25, 2020, 06:44:39 поподне »
Мрша из Шибеника је негативан на A18844. Не припада роду Матаруга. Позитиван је на Z16988.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #219 послато: Фебруар 25, 2020, 06:59:44 поподне »
Мрша из Шибеника је негативан на A18844. Не припада роду Матаруга. Позитиван је на Z16988.

Да ниси можда мислио на Z19851 уместо на Z16988?

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #220 послато: Фебруар 25, 2020, 07:20:06 поподне »
Да ниси можда мислио на Z19851 уместо на Z16988?

Мислио је на Z16988. :) И ја сам упознат са тим.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #221 послато: Фебруар 25, 2020, 07:27:31 поподне »
Мрша из Шибеника је негативан на A18844. Не припада роду Матаруга. Позитиван је на Z16988.

Што је Мрша уопште радио A18844, кад се од почетка знало да је близак Радиновићима који су Z16988?

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #222 послато: Фебруар 25, 2020, 07:49:37 поподне »
Време се променило.
За разлику од пре неких 600 година, данас људи желе да потичу од Матаруга, па циљано гађају овај снип, чак и када великог резона нема  ;)

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #223 послато: Фебруар 25, 2020, 08:18:59 поподне »
Што је Мрша уопште радио A18844, кад се од почетка знало да је близак Радиновићима који су Z16988?

Вероватно због првобитне процене да припада грани Z19851.

Мрша, Затон, Шибеник

Припада хаплогрупи E-V13, највероватније грани Z19851. Хаплотип му је јако сличан "Бјеличком", међутим неке вредности одударају, пре свега DYS390=24, затим и нешто ређе вредности DYS439=12 и DYS635=24. Како имамо и СНП потврђеног Вујовића са DYS390=24 могуће је да је такав случај и са Мршом. Према предању су пред Турцима прешли у Далмацију из Ливна. И данас у Ливну има Мрша али су сви Бошњаци. Од половине 19. века су крштавани у католичкој цркви и не зна се шта су раније славили, па позивам упућеније у становништво овог подручја да се огласе ако имају више информација.

Једини потврђени припадник гране A18844 који има DYS390=24 је управо Херцеговац из Катића код Бусоваче који потиче од Вујовића из Прераца.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #224 послато: Фебруар 28, 2020, 06:37:54 поподне »
Марић, Св. Симеон Богопримац, Мудрике, Травник

Y134578 +

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #225 послато: Фебруар 28, 2020, 08:29:32 поподне »
Крејић, Пантелиндан, Србац

Quick results summary:
A1328 G+

У шематизму из 1882. године Крејића са том славом било је и у Козици код Санског Моста (данас Оштра Лука, Република Српска).

Предлажем да га се стави у A1328 поткозарски род са славом Пантелиндан.

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #226 послато: Март 11, 2020, 03:47:14 поподне »
Јовановић (Драгово, Рековац, Митровдан, T1a) је добио следеће резултате на панелу Т-Л131 (надам се да то није све):

Marker+ Chr       Start         End        Allele

BY16692 ChrY 12076134   12076134   T-
BY23808 ChrY 12076378   12076378   G-
BY35684 ChrY 12076133   12076133   C-
BY50462 ChrY 12076364   12076364   T-
BY93739 ChrY 12076091   12076091   T-
BY93740 ChrY 12076110   12076110   T-
BY93741 ChrY 12076193   12076193   C-
BY93742 ChrY 12076307   12076307   C-
BY93743 ChrY 12076314   12076314   G-
BY93744 ChrY 12076316   12076316   T-
BY93745 ChrY 12076394   12076394   G-
BY156414 ChrY 12076349   12076349   G-
BZ101 ChrY      12076262   12076262   G-
CTS2140 ChrY 12076224   12076224   C-
CTS2141 ChrY 12076379   12076379   C-
F18609 ChrY 12076012   12076012   C-
F18610 ChrY 12076359   12076359   C-
FGC21779 ChrY 12076325   12076325   C-
FGC22191 ChrY 12076435   12076435   T-
FGC23024 ChrY 12076198   12076198   T-
FGC34272 ChrY 12076356   12076356   G-
FGC42011 ChrY 12076237   12076237   C-
FGC42535 ChrY 12076051   12076051   T-
FGC54251 ChrY 12076104   12076104   C-
FGC61925 ChrY 12076349   12076349   G-
FT36802 ChrY 12076018   12076018   C-
FT67672 ChrY 12076205   12076205   C-
FT153711 ChrY 12076411   12076411   G-
FT179848 ChrY 12076237   12076237   C-
FT186371 ChrY 12076262   12076262   G-
FT242643 ChrY 12076393   12076393   C-
MF3778 ChrY 12076283   12076283   C-
MF17672 ChrY 12076263   12076263   C-
MF41533 ChrY 12076074   12076074   C-
MF109692 ChrY 12076306   12076306   C-
MF109693 ChrY 12076393   12076393   C-
MF135690 ChrY 12076220   12076220   C-
MF135691 ChrY 12076329   12076329   C-
MF135692 ChrY 12076352   12076352   C-
PH988 ChrY 12076204   12076204   C-
Y5065 ChrY 12076435   12076435   T-
Y7438 ChrY 12076198   12076198   T-
Y12993 ChrY 12076153   12076153   C-
Y34104 ChrY 12076419   12076419   G-
Y40337 ChrY 12076106   12076106   C-
Y49134 ChrY 12076222   12076222   C-
Y66159 ChrY 12076382   12076382   C-
Y90572 ChrY 12076332   12076332   C-
Y90573 ChrY 12076349   12076349   G-
Y90574 ChrY 12076360   12076360   G-
Y129624 ChrY 12076133   12076133   C-
Y140139 ChrY 12076399   12076399   C-
Y161640 ChrY 12076224   12076224   C-
ZP230 ChrY 12076348   12076348   C-

You have not yet received STR results.

Може ли неко објашњење?
« Последња измена: Март 11, 2020, 03:49:58 поподне marigold »

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1644
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #227 послато: Март 11, 2020, 04:18:52 поподне »
Јовановић (Драгово, Рековац, Митровдан, T1a) је добио следеће резултате на панелу Т-Л131 (надам се да то није све):

Marker+ Chr       Start         End        Allele

BY16692 ChrY 12076134   12076134   T-
BY23808 ChrY 12076378   12076378   G-
BY35684 ChrY 12076133   12076133   C-
BY50462 ChrY 12076364   12076364   T-
BY93739 ChrY 12076091   12076091   T-
BY93740 ChrY 12076110   12076110   T-
BY93741 ChrY 12076193   12076193   C-
BY93742 ChrY 12076307   12076307   C-
BY93743 ChrY 12076314   12076314   G-
BY93744 ChrY 12076316   12076316   T-
BY93745 ChrY 12076394   12076394   G-
BY156414 ChrY 12076349   12076349   G-
BZ101 ChrY      12076262   12076262   G-
CTS2140 ChrY 12076224   12076224   C-
CTS2141 ChrY 12076379   12076379   C-
F18609 ChrY 12076012   12076012   C-
F18610 ChrY 12076359   12076359   C-
FGC21779 ChrY 12076325   12076325   C-
FGC22191 ChrY 12076435   12076435   T-
FGC23024 ChrY 12076198   12076198   T-
FGC34272 ChrY 12076356   12076356   G-
FGC42011 ChrY 12076237   12076237   C-
FGC42535 ChrY 12076051   12076051   T-
FGC54251 ChrY 12076104   12076104   C-
FGC61925 ChrY 12076349   12076349   G-
FT36802 ChrY 12076018   12076018   C-
FT67672 ChrY 12076205   12076205   C-
FT153711 ChrY 12076411   12076411   G-
FT179848 ChrY 12076237   12076237   C-
FT186371 ChrY 12076262   12076262   G-
FT242643 ChrY 12076393   12076393   C-
MF3778 ChrY 12076283   12076283   C-
MF17672 ChrY 12076263   12076263   C-
MF41533 ChrY 12076074   12076074   C-
MF109692 ChrY 12076306   12076306   C-
MF109693 ChrY 12076393   12076393   C-
MF135690 ChrY 12076220   12076220   C-
MF135691 ChrY 12076329   12076329   C-
MF135692 ChrY 12076352   12076352   C-
PH988 ChrY 12076204   12076204   C-
Y5065 ChrY 12076435   12076435   T-
Y7438 ChrY 12076198   12076198   T-
Y12993 ChrY 12076153   12076153   C-
Y34104 ChrY 12076419   12076419   G-
Y40337 ChrY 12076106   12076106   C-
Y49134 ChrY 12076222   12076222   C-
Y66159 ChrY 12076382   12076382   C-
Y90572 ChrY 12076332   12076332   C-
Y90573 ChrY 12076349   12076349   G-
Y90574 ChrY 12076360   12076360   G-
Y129624 ChrY 12076133   12076133   C-
Y140139 ChrY 12076399   12076399   C-
Y161640 ChrY 12076224   12076224   C-
ZP230 ChrY 12076348   12076348   C-

You have not yet received STR results.

Може ли неко објашњење?

Мислим да ово није Т-L131 панел. Има свакојаких СНПова који нису део Т хаплогрупе.

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #228 послато: Март 11, 2020, 04:28:29 поподне »
Мислим да ово није Т-L131 панел. Има свакојаких СНПова који нису део Т хаплогрупе.

То је наручено.


Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1644
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #229 послато: Март 11, 2020, 04:34:34 поподне »
То је наручено.



Онда вероватно још није завршено, јер L446 нема на листи.

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #230 послато: Март 11, 2020, 04:59:25 поподне »
Онда вероватно још није завршено, јер L446 нема на листи.

Хвала, и ја се томе надам.

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #231 послато: Март 14, 2020, 01:57:16 пре подне »
Јовановић, Драгово (Рековац), Митровдан
Quick results summary:
T-L131 Panel processing
Y7438 T-
L446 processing

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #232 послато: Март 14, 2020, 08:09:56 пре подне »
Само стрпљење помаже.
Код мене су једнако покупили делове онога што нисам наручио, и добро сам се начекао да почнем да добијам плусеве доносно поготке.
Претпостављам да иду по некој статистици, вероватноћи, да прво гађају оно што најчешће буде па се после окрећу све ређим групама.

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #233 послато: Март 21, 2020, 12:58:33 пре подне »
Само стрпљење помаже.

Сада нам свима нема друге  :).

L446   ChrY   14548905   14548905   T+

Чекање се наставља.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #234 послато: Март 27, 2020, 04:32:11 поподне »
Да ли је неко скоро радио тест на појединачни STR маркер? Колико се обично чека на резултат таквог теста? Ми још мало па 3 недеље како чекамо па се питам да ли је то очекивано.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #235 послато: Март 27, 2020, 04:37:13 поподне »
Да ли је неко скоро радио тест на појединачни STR маркер? Колико се обично чека на резултат таквог теста? Ми још мало па 3 недеље како чекамо па се питам да ли је то очекивано.
Tо је нормално,па и много дуже од тога.

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #236 послато: Март 27, 2020, 06:01:42 поподне »
Јовановић, Драгово, Рековац, Митровдан

24.3.2020. Quick results summary:
T-L131 Panel processing
Y7438 T-
L446 T+
S24464 C+
Z19953 processing
Z19945 processing

Данас:
MF50777 ChrY 19004472   19004472   T+

Ако добро тумачим, то би требало да буде T1a2b1a1, односно CTS8489. Не знам шта је MF50777 T+. Нека ме неко исправи ако грешим.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #237 послато: Март 29, 2020, 02:36:08 поподне »
Мрша из Шибеника је негативан на A18844. Не припада роду Матаруга. Позитиван је на Z16988.

Мрша је урадио тест на маркер DYS531 и добијена је вредност 11. Овакав резултат указује да припада грани A11837. Колико је мени познато њему најближи по STR вредностима би требало да буде Брнад.

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #238 послато: Април 03, 2020, 04:32:16 поподне »
Јовановић, Драгово, Рековац, Митровдан

24.3.2020. Quick results summary:
T-L131 Panel processing
Y7438 T-
L446 T+
S24464 C+
Z19953 processing
Z19945 processing

Данас:
MF50777 ChrY 19004472   19004472   T+

Ако добро тумачим, то би требало да буде T1a2b1a1, односно CTS8489. Не знам шта је MF50777 T+. Нека ме неко исправи ако грешим.

Quick results summary:
T-L131 Panel
Y7438 T-
L446 T+
S24464 C+
Z19953 T-
Z19945 C-
Z19900 G-
Y21207 G-

Your final haplogroup is T-S24464
All known downstream branches have been confirmed negative.

Да ли је T-S24464 исто што и CTS933, односно ниже од CTS933?

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #239 послато: Април 03, 2020, 05:37:24 поподне »
Quick results summary:
T-L131 Panel
Y7438 T-
L446 T+
S24464 C+
Z19953 T-
Z19945 C-
Z19900 G-
Y21207 G-

Your final haplogroup is T-S24464
All known downstream branches have been confirmed negative.

Да ли је T-S24464 исто што и CTS933, односно ниже од CTS933?

S24464 је у истој равни као и CTS933:

https://yfull.com/tree/T-CTS933/
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #240 послато: Април 03, 2020, 09:10:15 поподне »
S24464 је у истој равни као и CTS933:

https://yfull.com/tree/T-CTS933/

Хвала, тако сам и мислила, да је исто. Збуњивало ме је управо то што на yfull-у поред CTS933 стоји S24464 * CTS6071 * CTS933 + 3 SNPs: CTS10803, Z19927 и Z19918.

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #241 послато: Април 21, 2020, 11:37:06 поподне »
Не знам да ли је неко постављао ово, али је Thomas Krahn у YSEQ групи објавио да је доступан YSEQ Cladefinider: https://cladefinder.yseq.net/

"This is a free tool written by Hunter Provyn to identify the best position on the YFull YTree. Thank you to Vadim Urasin for giving us the official permission to use the YFull tree for this project.
Essentially Cladefinder takes a bunch of positive and negative SNP results and provides a position and a level below on the YFull YTree. Phylo equivalent SNPs are listed in a plain text font so that they can be copied and pasted into a text document. The available SNPs for testing at YSEQ are indicated with ($), so that you can easily identify the best single SNPs to test.
Note that the Cladefinder also accepts uploads of raw data files from Ancestry DNA and 23andMe. As usual we have released the python code as open source on github. We are not storing your data on your server permanently. We only extract the Y SNPs for the calculation."

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #242 послато: Мај 12, 2020, 03:17:27 поподне »
Нисам сигуран да је ико објавио ову промену.

YSEQ је прошле године већ најавио да је један од разлога промене лабораторије жеља да се уђе у област WGS тестирања и да се ценом приближи потенцијалним купцима.

Цена WGS 15x покривености је до скоро била 760 америчких долара.]
Од пре пар недеља цена за исти тест износи 579 америчких долара. Уколико желите сирове податке путем линка, није потребно доплаћивати.

Овом новом ценом YSEQ се приближио цени ФТДНА која са сировим подацима износи 549 долара (449+100). Међутим, ако се узме у обзир обим информација сирових података који се WGS тестом може добити (Y + MT + здравље), однос цене и квалитета јасно иде у корист YSEQ.

ФТДНА је у контексту маркетинга, онлајн кабинета и интеракције са тренутним и потенцијалним клијентима и даље корак, два испред свих.
Надам се да ће YSEQ и остали такође нешто урадити у том смеру.
« Последња измена: Мај 13, 2020, 12:01:49 поподне Златан »

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #243 послато: Мај 12, 2020, 11:00:05 поподне »
Да се надовежем на Златанов одговор; што се тиче покривености Y хромозома она је одлична.



више на линку
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #244 послато: Јул 03, 2020, 10:10:53 поподне »
Шакота, Јовањдан, Козице, Столац

Quick results summary:
(I2-PH908>FT16449>)Y126296 G+

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #245 послато: Јул 03, 2020, 10:25:08 поподне »
Нисам сигуран да је ико објавио ову промену.

YSEQ је прошле године већ најавио да је један од разлога промене лабораторије жеља да се уђе у област WGS тестирања и да се ценом приближи потенцијалним купцима.

Цена WGS 15x покривености је до скоро била 760 америчких долара.]
Од пре пар недеља цена за исти тест износи 579 америчких долара. Уколико желите сирове податке путем линка, није потребно доплаћивати.

Овом новом ценом YSEQ се приближио цени ФТДНА која са сировим подацима износи 549 долара (449+100). Међутим, ако се узме у обзир обим информација сирових података који се WGS тестом може добити (Y + MT + здравље), однос цене и квалитета јасно иде у корист YSEQ.

ФТДНА је у контексту маркетинга, онлајн кабинета и интеракције са тренутним и потенцијалним клијентима и даље корак, два испред свих.
Надам се да ће YSEQ и остали такође нешто урадити у том смеру.

У прилог овом Златановом коментару додаћу данашнју преписку са Астрид Крахн.
Питајући имали могућност да се добије НГС тест , а да се плати кад се буде у могућности или да буде на чувању код њих до даљњег из разлога што је тестираном 97 година. У наставку прилажем емајл превод Гоогла

Поштовани господине Суботићу,

Хвала на упит. У сваком случају, препоручујем узимање узорака ускоро. Онда можемо да га задржимо код нас ако желите. Претпостављам да ће се цена за НГС тест у наредним месецима / годинама смањивати.

Наручите 2 сета за узорковање са новим налогом и у поље за коментар напишите да оба комплета треба да буду за једну особу. Тада бисмо требали имати довољно ДНК материјала за будућност. хттпс://ввв.исек.нет/продуцт_инфо.пхп?цурренци=ЕУР&продуцтс_ид=225

С поштовањем

Астрид Крахн

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #246 послато: Јул 10, 2020, 04:17:22 поподне »
Шакота, Јовањдан, Козице, Столац

Quick results summary:
(I2-PH908>FT16449>Y126296>Y81557>)Y109645 C+

Мислим да је вријеме за Y109645 род у табели Српског ДНК пројекта 😀

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #247 послато: Јул 10, 2020, 04:22:42 поподне »
Шакота, Јовањдан, Козице, Столац

Quick results summary:
(I2-PH908>FT16449>Y126296>Y81557>)Y109645 C+

Мислим да је вријеме за Y109645 род у табели Српског ДНК пројекта 😀

Мораћемо да лупамо у шерпе!
 ::)

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #248 послато: Јул 10, 2020, 04:35:36 поподне »
Шакота, Јовањдан, Козице, Столац

Quick results summary:
(I2-PH908>FT16449>Y126296>Y81557>)Y109645 C+

Мислим да је вријеме за Y109645 род у табели Српског ДНК пројекта 😀

Матица Црнићи код Стоца, несумњиво повезани са муслиманском породицом Пирића из Црнића. За даље поријекло има више различитих предања, али рекао бих да се ради о старијој дубравској породици.

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #249 послато: Август 28, 2020, 05:14:50 поподне »
Шакота, Јовањдан, Козице, Столац:
Quick results summary:
Y103938 T+

Y103938 је у истом нивоу као Y177200.

На њега су позитивни: Милојица из Приједора, Гојковић из Дарувара, Вујмиловић из Лакташа и Мазалица из Бос.Крупе.

На бошњачком днк пројекту има неколико позитивних на Y103938 (овај снп је у понуди I2a-M423 YSeq панела), а то су:
Крушко из Тешња и Китић из Живиница.

По свему судећи се ради о групи херцеговачких влаха, досељених долином ријеке Босне. Прво су били груписани око Маглаја (познати Закон о маглајским власима из 1489), а након пада Сребреничке Бановине шире се по читавој сјеверној Босни, Требави, Усори, Озрену. Ови власи су знатно допринијели освајању утврђеног Тешња 1521. године, а одатле освајају и насељавају нахију Усору и Врбању (Котор). Један дио влашког становништва, нарочито онога ближе Тешњу и Маглају прима ислам. Добар дио становништва мигрира на запад за бољим повластицама. Један дио могуће у Славонију са Еугеном Савојским (Гојковић).

Како је драјвер мишљења да се код Шакота ради о старој дубравској породици, матица овог рода је вјероватно у тој зони, могуће да се ради о власима Храбренима, Бољунима и сл.
« Последња измена: Август 28, 2020, 07:46:29 поподне Amicus »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #250 послато: Август 28, 2020, 05:23:29 поподне »
...
Како је драјвер мишљења да се код Шакота ради о старој дубравској породици, матица овог рода је вјероватно у тој зони, могуће да се ради о власима Храбренима, Бољунима и сл.

Храбрени можда (мада нема такви предања) али Бољуни тешко. Бољуни су боравили на крајњем југу Дубрава, према Храсну.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #251 послато: Август 28, 2020, 06:41:37 поподне »
Неки од тих влаха, могуће Бољуни, су сигурно ови PH908, 437=13 и YGATAH4=8. За сада не знамо да ли Шакота има ближих рођака у околини.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #252 послато: Август 28, 2020, 07:10:35 поподне »
Неки од тих влаха, могуће Бољуни, су сигурно ови PH908, 437=13 и YGATAH4=8. За сада не знамо да ли Шакота има ближих рођака у околини.

То се већ слажем да би могло бити, али Шакота нит је 437=13, нити YGATAH4=8.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #253 послато: Август 28, 2020, 09:38:38 поподне »
То се већ слажем да би могло бити, али Шакота нит је 437=13, нити YGATAH4=8.

То нисам нити рекао ни помислио.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #254 послато: Август 28, 2020, 10:14:07 поподне »
То нисам нити рекао ни помислио.

Онда те нисам разумео.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #255 послато: Јануар 04, 2021, 11:00:53 пре подне »
Срећна нова свима и све најбоље🙂Да ли ми може неко рећи је ли могуће наручити тест за човека који нема account на yseq?Значи само дам адресу и они пошаљу и да иде све преко мене?

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #256 послато: Јануар 04, 2021, 11:15:29 пре подне »
Срећна нова свима и све најбоље🙂Да ли ми може неко рећи је ли могуће наручити тест за човека који нема account на yseq?Значи само дам адресу и они пошаљу и да иде све преко мене?

Па наруџбина четкица може или с било ког постојећег Јусек налога.
Међутим, да би добио резултат преко Јусека за тај узорак, потребан је посебни налог.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #257 послато: Јануар 04, 2021, 11:24:37 пре подне »
Па наруџбина четкица може или с било ког постојећег Јусек налога.
Међутим, да би добио резултат преко Јусека за тај узорак, потребан је посебни налог.
Сад ми је јасно, хвала...

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #258 послато: Јануар 22, 2021, 10:43:59 пре подне »
Зна ли ко колко се чека на кит послат из Берлина у БГ? Послали су га 05.01 и још није стиго...

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #259 послато: Јануар 22, 2021, 11:14:54 пре подне »
Зна ли ко колко се чека на кит послат из Берлина у БГ? Послали су га 05.01 и још није стиго...

Обично треба да стигне за 3-5 дана. Е сад, ја сам га чекао 30 дана прије пар година... јануар.
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #260 послато: Јануар 22, 2021, 01:23:40 поподне »
Обично треба да стигне за 3-5 дана. Е сад, ја сам га чекао 30 дана прије пар година... јануар.
Хвала Радуле, чух се у међувремну са Томасом и рече ми ако нестигне за месец дана послаће нови...

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #261 послато: Јануар 22, 2021, 01:31:36 поподне »
Нешто су и они "забаговали", Прличковском поручено у новембру, јавили су ми да је послато 24.11., још ништа није стигло

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #262 послато: Јануар 22, 2021, 01:42:02 поподне »
Нешто су и они "забаговали", Прличковском поручено у новембру, јавили су ми да је послато 24.11., још ништа није стигло
Он тврди да наши коче и да је за СРбију око месец дана нормално...

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #263 послато: Фебруар 11, 2021, 09:26:28 поподне »
Групи се придружио

Јовановић, Лучиндан, Бабине Горње, Хан Пијесак

Припада хаплогрупи I2-PH908, по својој прилици роду Никшића. Одлично се уклапа у род Никшића, једина вредност која се издваја је 32 на 389ii коју у овом роду поседује само Јовановић. У овом случају се може рећи да је генетика потврдила предање о пореклу. Ево шта је тестирани навео о свом даљем пореклу:

"Према предању поријеклом смо од Никшића, односно са обронака планине Голије. Одатле само дошли у Бијеле воде код Сокоца Р. Српска, (па су нас тада звали Бјеловодац), а одатле на село Горње Бабине (ово село помиње се још у сумарном попису Санџака Босна из 1468-69). Два брата су остала на Г. Бабинама, а њихов отац са још три сина населио су у селу Кнежина код Сокоца. Према некој мојој рачуници населили су се на Горње Бабине око 1830. Постоји још тезе да смо однекуд од Пријепоља."

Тестирао је Никшин снип Y189944 Т+. Честитке свим Никшићима 8)

I2-FT14506>DYS557=17>Y179535>Y52621>FT190799>Y189944
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #264 послато: Фебруар 16, 2021, 04:10:38 поподне »
Ево Кранови избацили секвенцирање целог генома за 400 долара, надо сам се биће јефтиније али поскупо за наш стандард...

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #265 послато: Фебруар 16, 2021, 04:15:26 поподне »
Ево Кранови избацили секвенцирање целог генома за 400 долара, надо сам се биће јефтиније али поскупо за наш стандард...

Мени се више свиђа цена од 340 евра... домаћа валута  ;)

Слободан БАМ фајл улази у цену.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #266 послато: Фебруар 16, 2021, 04:21:45 поподне »
Мени се више свиђа цена од 340 евра... домаћа валута  ;)

Слободан БАМ фајл улази у цену.
Знаш како, понадах се биће јефтиније пошто имамо доста узорака тамо па би се људи можда одлучивали да наруче без перипетија око слања и чекања и свега осталог...Биће ,надам се,попуста...

Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #267 послато: Март 07, 2021, 09:55:43 пре подне »
Ја сам тестирао пар маркера тамо, дакле имају мој узорак, али за ову услугу не прихватају IDONTNEEDAKIT клаузулу. С друге стране, нисам приметио, нека ме неко исправи ако грешим, да дају попуст у новембру. Знам да ова услуга није ни постојала прошлог новембра, али генерално, чини ми се да немају неке попусте. Тако да, ако хоћу да урадим неки велики тест, код њих почињем од нуле. Па онда то исто могу да постигнем у новембру код неког другог знатно јефтиније. Није им то баш паметно.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока
« Последња измена: Март 07, 2021, 09:57:40 пре подне Nenad M »

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #268 послато: Март 07, 2021, 11:27:57 пре подне »
Ја сам тестирао пар маркера тамо, дакле имају мој узорак, али за ову услугу не прихватају IDONTNEEDAKIT клаузулу. С друге стране, нисам приметио, нека ме неко исправи ако грешим, да дају попуст у новембру. Знам да ова услуга није ни постојала прошлог новембра, али генерално, чини ми се да немају неке попусте. Тако да, ако хоћу да урадим неки велики тест, код њих почињем од нуле. Па онда то исто могу да постигнем у новембру код неког другог знатно јефтиније. Није им то баш паметно.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока
Можда је најбоље да им пошаљеш мејл и да их питаш шта те занима. Прилично су ажурни и одговарају на мејлове у року од два три дана.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #269 послато: Март 26, 2021, 05:52:20 поподне »
Прогласити ће ме за песимисту и "дефетисту" и све чу прихватити,но проблем. Само сам моро да издушим...Наручим један кит у Москву, стиго за шест дана. Наручим један у КГ, други у ПГ ево шеста недеља још ништа...Ој Србијо међу поштарима...

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #270 послато: Април 14, 2021, 02:21:37 поподне »
Прије пар дана избачен је предиктор фенотипа, убаците ваше аутосомалне резултате и клик:

https://phenotype.yseq.net/


Занимљива алатка  ;)
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #271 послато: Април 14, 2021, 03:09:49 поподне »
Прије пар дана избачен је предиктор фенотипа, убаците ваше аутосомалне резултате и клик:

https://phenotype.yseq.net/


Занимљива алатка  ;)

Занимљива алатка. Не знам колико је тачна, мени су неке ствари погођене неке нису. У суштини могуће је да постоје генетске предиспозиције за нешто,а да на крају испадне другачије.

Рецимо,  показује ми преко 60% плаву косу са преко 90% свјетлом сјенком. Мени је данас коса више тамно смеђа, мада је у раном дјетињству била сасвим плава. Плава коса у одраслом добу присутна је код најближих сродника и са очеве и са мајчине стране. Могло би се чак рећи да сам ја најтамнији примјерак.

Што се боје очију тиче, ту је најизразитији промашај. Преко 95% показује да би требало бити плава. Не знам какве су ми боје очи, али плаве нису. Иначе, занимљиво је да су плаву боју очију имали бабе и деде са обе стране, као и мој отац, али сам боју очију наслиједио од мајке, која плаву боју очију није наслиједила од својих родитеља. Значи, имао сам заиста веће шансе за плаве очи,али испало је другачије.

За боју коже имам подједнаке шансе за све нијансе од свијетле до тамне.

Имам 100% шансе за равну косу без коврџа, што је тачно. Ту су погодили.

Имам подједнаке шансе за пиргавост (пјегавост). Не знам зашто су ме на слици насликали пиргавог. Немам баш пјеге на лицу, али имам пјеге на тијелу. То сам искључиво повукао од мајке.

Што се тиче отпорности коже на сунчање, чини ми се да сам као дијете био отпорнији, сад брзо изгорим. Генетика ми ту даје подједнаке шансе за све типове коже.

По овом предиктору требао бих изгледати овако. Данас свакако тако не изгледам. Можда сам тако изгледао у предшколском узрасту. :)



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #272 послато: Април 14, 2021, 05:59:18 поподне »
...
По овом предиктору требао бих изгледати овако. Данас свакако тако не изгледам. Можда сам тако изгледао у предшколском узрасту.
...

Meni baš ličiš. Iste naočare imaš...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #273 послато: Април 14, 2021, 07:48:17 поподне »
Meni baš ličiš. Iste naočare imaš...

Да, заборавих да поменем. Ту су погодили 100%  8)

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #274 послато: Јун 13, 2021, 01:49:57 поподне »
Узелац, Марићка, Приједор

Већ раније потврђен Y103938, сада је тестирано неколико снп-ова, резултати:

Z2906 C-
Y99196 A+
Y177549 G-

Дакле, припада грани Y99196 у којој су Гојковић из Дарувара, Ђукић из Добоја, Вујмиловић из Лакташа и Мазалица из Бос.Крупе.

Али негативан на снп Y177549, који дијеле Вујмиловић и Мазалица.

Негативан и на грану PF6161 / Z2906 / V1747, којој припада Шакота из Козица, Столац, али и још неке муслиманске породице са дубравске висоравни, између Чапљине и Стоца.

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #275 послато: Јун 25, 2021, 08:21:47 поподне »
Поповић, Јовањдан, Томингај, Грачац

FT413312 A-
BY102150 C-

Дакле, Поповић чини неку трећу грану рода која још није профилисана. Вјероватно су и остали припадници рода из Крајине исте гране као и Поповић, па је неопходан бар један њихов Y-NGS.
« Последња измена: Јун 25, 2021, 08:24:59 поподне Radul »
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #276 послато: Јун 25, 2021, 11:43:11 поподне »
BY102150 је вероватно само подграна Пјешиваца, коју су на YFull насумично изабрали. Да ли је Поповић тестирао остале СНП-ове које деле двојица Пјешиваца који су радили дубљи тест? Ако није, и даље постоји могућност да је Пјешивац, на шта указује његов хаплотип.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #277 послато: Јун 26, 2021, 12:03:55 пре подне »
BY102150 је вероватно само подграна Пјешиваца, коју су на YFull насумично изабрали. Да ли је Поповић тестирао остале СНП-ове које деле двојица Пјешиваца који су радили дубљи тест? Ако није, и даље постоји могућност да је Пјешивац, на шта указује његов хаплотип.

 FT413312 и BY102150 су једине мутације на тим нивоима на YFull-у тако да Поповић нема везе ни са Цуцама нити са Пјешивцима.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #278 послато: Јун 26, 2021, 12:09:45 пре подне »
FT413312 и BY102150 су једине мутације на тим нивоима на YFull-у тако да Поповић нема везе ни са Цуцама нити са Пјешивцима.

Сад ћу ја "а рекао сам да нисмо требали све гурати у генетички род Цуца-Пјешиваца", пошто сасвим сигурно не воде сви наши J-SK1357 порекло одатле. Иако су генетички сви блиско повезани и као радни наслов рода у табели може послужити назив Цуце-Пјешивци.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #279 послато: Јун 26, 2021, 12:32:44 пре подне »
Крајишници J-SK1357 са славом Јовањдан (Богуновић, Поповић, Ковачевић, Живковић, Хајдуковић и Нинковић), пребачени у J-SK1357 род А1.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #280 послато: Јун 26, 2021, 07:27:30 поподне »
FT413312 и BY102150 су једине мутације на тим нивоима на YFull-у тако да Поповић нема везе ни са Цуцама нити са Пјешивцима.

Он нема везе са до сада тестираним Цуцама и Пјешивцима, а видећемо шта ће донети будући резултати.

Крајишници J-SK1357 са славом Јовањдан (Богуновић, Поповић, Ковачевић, Живковић, Хајдуковић и Нинковић), пребачени у J-SK1357 род А1.

Чему то? Па зар је неко од њих Y230579-?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #281 послато: Јун 26, 2021, 07:40:52 поподне »
Он нема везе са до сада тестираним Цуцама и Пјешивцима, а видећемо шта ће донети будући резултати.

Чему то? Па зар је неко од њих Y230579-?

Колико ја видим на Yfull, по овоме ће Поповић бити негативан на цуцко-пјешивачке SNP-ове, тј. чинити неку трећу подграну низводно од SK1357. И пре тога је већ било довољно разлога за издвајање у род Цуца-Пјешиваца само оних са простора Црне Горе и Херцеговине, односно са таквим предањем и/или евентаулно географским положајем који указује на везу са племеном. Не знам колико је релано да су се овако раширене подгране (Црна Гора, Херцеговина, присутна и у Македонији, широм Србије и Крајине, итд.) шириле конкретно само из једне тачке, тј. племена.

У сваком случају је потребно на неки начин одвојити Крајишнике. Такође, нема потребе толико ширити причу и стављати их у цуцко-пјешивачки род (све и да су SNP-ом потврђени, а нису), кад су многи од тих Крајишника у етнографској литератури забележени као део рода (племена) Богуновића. Тако да би се неки могли издвојити као Богуновићи - посебан род. Ту мислим пре свега на саме Богуновиће, Ковачевиће, а вероватно и Поповиће.

Следећи корак ће бити издвајање свих Цуца-Пјешиваца у конкретно тај род. Ту ће бити потребна Радулова асистенција. ;) Углавном, када су овако генетички блиски родови (тј. младе подгране) у питању, ту је реч само о финесама. Али, зашто не бити прецизан ако већ постоји могућност за то (конкретни родови, SNP инфо.).


Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #282 послато: Јун 26, 2021, 07:54:46 поподне »
По мени је без СНП теста на Y230579 преурањено доносити закључак да Поповићи нису ни Пјешивци и Цуце.

Подсећања ради, Поповић је врло близак Пјешивцима по хаплотипу:

Поповић, Томингај/Грачац (100781), Свети Јован, хаплогрупа J2a S8230>Z38463 проширио је број макера са 23 на 42. Значаја резултат за разумјевање миграција Катуњана према Крајини. Овим тестом се заокружило вријеме сеобе у Крајину. Утврдила се генетичко-генеалошка линија до кнеза/војводе Богдана Потолића.

Поповић има потпуно поклапње са Перуновићем (101144) Y42/42, док је са Перуновићем (100207) Y35/38; са Бацковићем (DYS449) и Драгићевићем (DYS570) има Y36/37. Док је са Мијушковићем поклапање Y33/37.

Из резултата Поповића могу се извући следећи закључци:

1) Да је Поповић из Лике од рода Потолића, прецизније од гране Радича Радованова унука Богданова, а од које су Перуновићи и Бацковићи. Закључено на основу потпоног поклапања са Перуновићима Y42/42 и Y35/38, те Бацковићем Y36/37.

2) Како се заједнички предак Перуновића и Бацковића са Поповићима креће у оквиру 400 година (Y-Utility), те како су Поповићи поменути у попису из 1712. у Томингају. Миграција према Крајини се десила између 1650-1712. године. Одговоре треба тражити у следећим збивањима: 1) мећуплеменски рат између Доњекрајаца са једне и удружених Цуца и Озринића са друге стране ~1660; 2) Бечки рат 1683-1699.

Запажања

Поповићи из Грачаца славе Јовањдан за разлику од сродника Перуновића и Бацковића који славе Зачеће Св. Јована; у своме родослову Поповићи имају понављена имена Богдан, Петар и Јаков-инфо од Број 1. Могуће је да су Поповићи из Лике, потомци Попа Јакова и синова му попа Раславца или Петра из Доњег Краја (данас дио Чева). Они, Јаков и синови су после горе поменутог сукоба из 1660их прешли у Липу у Цуце. У прилог повезаности иде слава Јовањдан, али и име Север из родослова Бацковића које алудира на Сјеверовиће највеће братсво из доњекрајског племена. Надаље, Радуловићи из Башина Села који су генетички сродни са Поповићима и са којима дијеле крсну славу Јовањдан у Цуце су дошли 1537. године из не познатог правца, по свему судећи из Пјешиваца; како у тим сеобама увјек иде више родова могуће је да су са њима дошли и Поповићи.

Ко је све уопште урадио дубљи тест од Пјешиваца до сада и које су мутације код њих до сада откривене?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #283 послато: Јун 26, 2021, 08:10:42 поподне »
По мени је без СНП теста на Y230579 преурањено доносити закључак да Поповићи нису ни Пјешивци и Цуце.

Подсећања ради, Поповић је врло близак Пјешивцима по хаплотипу:

Ко је све уопште урадио дубљи тест од Пјешиваца до сада и које су мутације код њих до сада откривене?

Радул ће знати најпре ко је све тестиран од Цуца и Пјешиваца (Мислим Перовићи, можда и Перуновићи), али су њихови одређујући SNP-ови FT413312 и BY102150, а Поповић је негативан на оба. Као што је речено у претходним порукама. Дакле овде није ни пре било дилеме да је требало на неки начин одвојити те родове од оних из Црне Горе, а сада постоји и SNP потврда. Они су иначе сви генетички блиски унутар J-SK1357, али то не значи да не постоји више подграна међу њима. Чест случај и са осталим хаплогрупама.

Поповићи свакако нису Цуце-Пјешивци, већ Личани, Крајишници који су преко 400 година у западним крајевима. У том смислу се ни етнографски не могу сматрати Цуцама. Али знам на шта мислиш, да су сви део генетички веома блиског рода под називом Цуце-Пјешивци (тзв радни наслов). Као и да постоји сигурна даља веза са тим племеном или околином. Не сумњам да постоји, али је реч вероватно о некој одвојеној групи. То правило дакле не може важити за све из рода J-SK1357.

Да не ширимо без потребе ову причу, свакако сам планирао да само оне конкрентно из племена оставим у роду Цуце-Пјешивци. Ја ћу барем тако третирати све родове унутар Ј групе. У супротном би дошло до генерализације, па нам подродови и не требају.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #284 послато: Јун 27, 2021, 12:05:22 пре подне »
Он нема везе са до сада тестираним Цуцама и Пјешивцима, а видећемо шта ће донети будући резултати.

 По овим резултатима он може бити од Цуца или Пјешиваца само под условом да Цуце потичу од Пјешиваца или обрнуто, нисам сигуран да је то утврђено документима. Они свакако имају заједничког претка, но је ли он био тада Цуца или Пјешивац је нешто друго.

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #285 послато: Јун 28, 2021, 11:21:08 пре подне »
По мени је без СНП теста на Y230579 преурањено доносити закључак да Поповићи нису ни Пјешивци и Цуце.

Подсећања ради, Поповић је врло близак Пјешивцима по хаплотипу:

Ко је све уопште урадио дубљи тест од Пјешиваца до сада и које су мутације код њих до сада откривене?

Нико није написао да су Y230579-. Они су трећа грана од Y230579 с'тим да се не зна јесу ли позитивни на свих 18 снипова јер је неопходан Y-NGS.

FT413312 - Цуце

1. Перовић - 6 новела
2. (Требиње Херцеговина - YSEQ) Y230853 -

FT413312 > Y230853
3. Радуловић (1 значајан новел и 4 која не улазе у TMRCA јер нису филогенетски значајни) и 4. Самарџић (YSEQ)

BY102150 - Потолићи

Перуновић - 3 новела
Мијушковић - 3 новела
Радовић - 1 новел

Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #286 послато: Јул 03, 2021, 02:34:00 поподне »
Почели су да пристижу резултати Ј1 суперпанела који је наручен за Станојевића (Никољдан, Збојштица/Ужице), а који је предвиђен као припадник гране J1-Y13481. За сад се зна да је негативан на FGC1707, а чекају се резултати за L858 и FGC11.

« Последња измена: Јул 03, 2021, 03:06:27 поподне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #287 послато: Август 04, 2021, 01:00:17 поподне »
Коначни резултати панела J1 хаплогрупе за Станојевића (Никољдан, Збојштица/Ужице) су пристигли:

Quick results summary:
J1-M267 Superclade Panel
M267 G+
FGC1707 G-
L858 T+
FGC11 A+
FGC1695 A+
FGC4415 C+
FGC4421 T+
FGC4411 G-
FGC4708 C-
FGC4402 G-

Most specific position on the YFull YTree is J-Y14652

You are negative for all downstream SNPs

Стабло подгране J1-Y14652 на Yfull-у:

https://yfull.com/tree/J-Y14652/

Мислим да је готово извесно да је Станојевић позитиван на нижу подграну FT144690, којој на Yfull-у припада један Албанац, а која је паралелна у односу на FGC4402. Овог снипа нема у понуди на YSEQ-у, па би га требало кандидовати. Тренутни TMRCA за Y14652 је око 2100 година пре садашњости (1. век п.н.е.), што би можда указивало на долазак родоначелника Станојевићевог рода на Балкан негде у време антике, односно за време Римског царства, са подручја Блиског Истока. Познато је да су у балканским провинцијама у солидном броју насељавани "Источњаци", који су овде долазили као војници, трговци, занатлије, рудари, итд.

Дакле, што се тиче даљих корака за профилизацију овог рода, требало би проверити да ли су позитивни на подграну FT144690, па ако јесу, онда би требало видети на колико новела од тестираног Албанца су позитивни (ако су позиције његових новела негде слободно доступне), односно који би био TMRCA Албанца и српских родова. Ово би се могло урадити или кандидовањем његових новела код YSEQ и појединачним тестирањем или BigY/WGS тестом неког од српских припадника овог рода.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #288 послато: Август 04, 2021, 03:08:18 поподне »
Čestitke Stanojeviću na dobijenom rezultatu :)

Prethodnoj poruci nemam što da dodam sem da postoji i Grk Petousis B271786 na FTDNA (pod rednim brojem 103 u J1 haplogroup project tabeli, poslednji pod rednim brojem 103), poreklom sa Lefkade koji je pozitivan na FT144690

https://www.familytreedna.com/public/J-M267?iframe=ycolorized

Albanskog predstavnika nisam uspeo da pronađem.

Pozdrav i svako dobro


Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #289 послато: Септембар 12, 2021, 02:25:46 поподне »
103813   Бојанић урадио тест J-Y230853 снипа, резултат позитиван чиме је потврђено предање.

На трагу смо профилације великих цуцких братстава. Пријавите се на мејлинг листу и сазнајте први информације везане за род ;)

Заборавих да напишем, да се пројекту на YSEQ придружио Бојанић ;)
« Последња измена: Септембар 12, 2021, 02:32:34 поподне Radul »
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #290 послато: Октобар 15, 2021, 09:27:12 пре подне »
Хантер Провин је урадио карте разноврсности грана у сарадњи са YFull и YSEQ. Пробајте:

https://phylogeographer.com/scripts/diversitymap.php
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #291 послато: Октобар 24, 2021, 10:09:32 поподне »
Пошто треба ускоро да узмем брис од једне особе за YSEQ WGS-400, поставио сам питање Астрид да ли ће бити бољи квалитет очитавања ако им пошаљем четири четкице, уместо две (ишао сам логиком да ће лабораторија имати већи "принос" употребљивог ДНК материјала за секвенцирање).

Ево њеног одговора (дакле два квалитетно узета и добро осушена бриса су сасвим довољна за WGS-400):


Dear Dragan,

Thanks for asking.

It is better to take 2 swabs with a very good scrape and enough time for drying the swabs, than taking 4 swabs with a little scrape.

It is important that the samples are totally dry before they will be mailed to us. Always put them in a paper envelope and never in plastic.

Best regards,
Astrid

Ван мреже Петар М. Демић

  • Одбор за архивистику
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 300
  • J2b1-M205>Y218595, банијски огранак Крича
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #292 послато: Октобар 29, 2021, 07:51:43 поподне »

- Бадрић, Дабрина/Глина/Банија, крсна слава Ђурђевдан J2b1-M205>Y155375>Y218111>Y218595+
- Демић, Горњи Класнић/Глина/Банија, крсна слава Ђурђевдан J2b1-M205>Y155375>Y218111>Y218595+
- Муиџа, Доњи Класнић/Глина/Банија, крсна слава Ђурђевдан J2b1-M205>Y155375>Y218111>Y218595+
- Стојаковић, Доњи Класнић/Глина/Банија, крсна слава Ђурђевдан J2b1-M205>Y155375>Y218111>Y218595-

Ван мреже Петар М. Демић

  • Одбор за архивистику
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 300
  • J2b1-M205>Y218595, банијски огранак Крича
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #293 послато: Октобар 29, 2021, 07:58:32 поподне »
- Сарапа, Горњи Класнић/Глина/Банија, крсна слава Никољдан R1a-Z280>CTS1211>Y35>CTS3402+

Наручен је SNP YP951, пошто претпостављамо да би Сарапе могле бити повезане са Ресановићима. Уколико резултат буде негативан, наручићемо SNP Y2613.

Ван мреже Петар М. Демић

  • Одбор за архивистику
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 300
  • J2b1-M205>Y218595, банијски огранак Крича
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #294 послато: Новембар 09, 2021, 08:28:21 поподне »
- Сарапа, Горњи Класнић/Глина/Банија, крсна слава Никољдан R1a-Z280>CTS1211>Y35>CTS3402+

Наручен је SNP YP951, пошто претпостављамо да би Сарапе могле бити повезане са Ресановићима. Уколико резултат буде негативан, наручићемо SNP Y2613.

- Сарапа, Горњи Класнић/Глина/Банија, крсна слава Никољдан R1a-Z280>CTS1211>Y35>CTS3402>YP951+

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #295 послато: Новембар 17, 2021, 11:32:19 пре подне »
Управо је послат у Берлин узорак од Јовашевића (Ђурђевдан, Прељина/Чачак), на WGS-400 тест.

Тестирани Јовашевић је већ у табели Српског ДНК пројекта, по вредностима 23 STR маркера предвиђена је припадност некој подграни хаплогрупе I2-PH908.

Ван мреже Петар М. Демић

  • Одбор за архивистику
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 300
  • J2b1-M205>Y218595, банијски огранак Крича
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #296 послато: Новембар 20, 2021, 12:56:46 поподне »
- Сладовић, Тртник Глински/Глина/Банија, крсна слава Ђурђевдан J2b1-M205>Y155375>Y218111>Y218595+

Ван мреже Петар М. Демић

  • Одбор за архивистику
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 300
  • J2b1-M205>Y218595, банијски огранак Крича
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #297 послато: Април 09, 2022, 12:40:40 поподне »
- Муждека, Бузета/Глина/Банија, крсна слава Никољдан I2a-PH908+

Муждека, Никољдан, Бузета, Глина

Припада хаплогрупи I2-PH908. Муждека је по свему судећи исти род са једним тестираним из необјављених истраживања (пре свега због специфичних вредности које деле, попут 10 на 391, 14 на 439 и 16 на 458), који је из околине Зенице а даљим пореклом из околине Босанске Крупе. Деле и исту крсну славу. Могуће је да Муждека и поменути тестирани припадају грани Z16893>A493, пре свега због вредности 10 на 391.

Због резултата претходно тестираног припадника овог рода, Муждека ће ускоро наручити тестирање на SNP Z16893.

Ван мреже Петар М. Демић

  • Одбор за архивистику
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 300
  • J2b1-M205>Y218595, банијски огранак Крича
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #298 послато: Мај 13, 2022, 10:56:57 поподне »
- Муждека, Бузета/Глина/Банија, крсна слава Никољдан I2a-PH908+

Због резултата претходно тестираног припадника овог рода, Муждека ће ускоро наручити тестирање на SNP Z16893.

Муждека је негативан на SNP Z16893.

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #299 послато: Септембар 16, 2022, 10:47:34 поподне »
Приступили:

Радуловић, Трепча/Никшић, Мала Госпојина
Радуловић, Заврх/Никшић, Мала Госпојина
« Последња измена: Септембар 16, 2022, 10:49:05 поподне Radul »
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Крни Јелац

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 51
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #300 послато: Март 21, 2023, 08:50:01 поподне »
Крнојелац BY173966 -

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #301 послато: Март 21, 2023, 09:16:04 поподне »
Крнојелац BY173966 -

Убачено. Хаплотип Крнојелца се по мало чему разликује од осталих Y155375 из Старе Херцеговине, али приметна је разлика на 481. Крнојелац ту има вредност 23, док пљеваљска група BY173966 листом вредност 22. Дакле то би било нешто по чему би се остали Y155375 разликовали од ове групе, али није увек правило.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #302 послато: Март 21, 2023, 10:21:55 поподне »
С обзиром да Крнојелaц не стоји маркерима далеко од Поровића из околине Пријепоља (који је такође Y155375+, BY173966-) не би било лоше да преко YSEQ гађа неки од његових приватних SNP-ова. Поровић их је кандидовао на YSEQ, a реч је о:

FT422756
FT423011
FT423205
FT423621
MF2676
Y238282

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #303 послато: Март 21, 2023, 10:51:04 поподне »
С обзиром да Крнојелaц не стоји маркерима далеко од Поровића из околине Пријепоља (који је такође Y155375+, BY173966-) не би било лоше да преко YSEQ гађа неки од његових приватних SNP-ова. Поровић их је кандидовао на YSEQ, a реч је о:

FT422756
FT423011
FT423205
FT423621
MF2676
Y238282
Како се презива овај из Хрватске што дели грану са Поровићем?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #304 послато: Март 21, 2023, 10:51:48 поподне »
Након тога би свакако требало проверити везу са Кричкама (Никољдан, 23/23) из Северне Далмације. Кричке су такође позитивне на Y155375, а негативне на BY173966 (Затарје). Помињао сам то и раније, али читава та група Никољштака из Горњег Подриња и Старог Влаха може пре бити блиска Кричкама, што ће рећи да они можда немају најдиректније везе са Затарјем, иако су свакако одатле пореклом, него да су ка Далмацији мигрирали из Старог Влаха. (ако се испостави да постоји ова веза генетика + слава)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #305 послато: Март 21, 2023, 10:53:08 поподне »
Како се презива овај из Хрватске што дели грану са Поровићем?

То су Демићи са Баније. Поровићи су негативни на њихове приватне SNP-ове. Дакле постоји солидна разноврност и у оквиру саме Y155375.

Ван мреже Петар М. Демић

  • Одбор за архивистику
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 300
  • J2b1-M205>Y218595, банијски огранак Крича
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #306 послато: Јул 07, 2023, 10:16:27 поподне »
Релић, Ђурђевдан, Горњи Класнић, Глина, E-V13>Z5017>CTS6377>CTS9320>PH1173>Y164554>Y7168

Хаплотип тестираног поседује карактеристичну вредност маркера DYS635=22, док од модалног хаплотипа ове гране одступају и вредности маркера YGATAH4=10 и DYS570=18. На три маркера се разликује од хаплотипова Николића (Никољдан, Горња Бадања/Лозница) и Јагодића (Ђурђиц, Јошева/Лозница).

Тестирани нема предање о даљем пореклу. Релићи су најбројнија породица на подручју Класнића:
https://www.poreklo.rs/2017/07/20/poreklo-prezimena-selo-klasnic-glina/

Препоручио бих тестираном да уради дубљи тест (WGS или BigY) ради утврђивања млађе гране.

- Релић, Горњи Класнић/Глина/Банија, крсна слава Ђурђевдан - E-V13>Y7168-

Реч је о другом Релићу из Горњег Класнића.

Ван мреже Крни Јелац

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 51
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #307 послато: Октобар 20, 2023, 07:15:34 поподне »
(Герасимови) Обрадовићи (Јовањдан, Рудопоље Брувањско) FT288648-

Ван мреже Крни Јелац

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 51
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #308 послато: Новембар 03, 2023, 01:35:26 поподне »
(Герасимови) Обрадовићи (Јовањдан, Рудопоље Брувањско) FT288648-
Замолићу Крнића из Хрватске (R-YP417) да ми се јави приватном поруком како би ступили у контакт.

Ван мреже Крни Јелац

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 51
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #309 послато: Новембар 08, 2023, 12:01:37 поподне »
(Бајгути) Обрадовићи (Јовањдан, Рудопоље Брувањско) R-M458+.

Ван мреже Петар М. Демић

  • Одбор за архивистику
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 300
  • J2b1-M205>Y218595, банијски огранак Крича
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #310 послато: Јануар 19, 2024, 08:41:07 поподне »
- Кличковић, Дуго Село Ласињско/Вргинмост/Банија, крсна слава Ђурђевдан - J2b1-M205>Y155375+

Наручили смо SNP Y218595 за Кличковића.
« Последња измена: Јануар 20, 2024, 12:46:28 пре подне Небојша »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #311 послато: Јануар 20, 2024, 07:13:23 пре подне »
- Кличковић, Дуго Село Ласињско/Вргинмост/Банија, крсна слава Ђурђевдан - J2b1-M205>Y155375+

Наручили смо SNP Y218595 за Кличковића.

Значи Кличковићи су изворно ипак Кричковићи, тј. J2b-M205>Y22059. Ово је било доведено у питање резултатима двојице Кличковића N2-P189.2.

Ван мреже Петар М. Демић

  • Одбор за архивистику
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 300
  • J2b1-M205>Y218595, банијски огранак Крича
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #312 послато: Јануар 20, 2024, 11:27:21 пре подне »
Значи Кличковићи су изворно ипак Кричковићи, тј. J2b-M205>Y22059. Ово је било доведено у питање резултатима двојице Кличковића N2-P189.2.

Тестирани Кличковић је из истог дијела села (Кличковића брдо) као и Кличковић који је N2-P189.2 (тестиран у мају мјесецу 2021. године). Од раније имамо резултат једног огранка Кличковића из Дугог Села Ласињског, који је почетком XX вијека прешао у Срем и који је такође J2b1-M205>Y155375 по маркерима.

Имамо и Американца за кога нисмо били сигурни да ли потиче од Кличковића из Дугог Села Ласињског, Стипана или Трепче, који је такође N2-P189.2 и који је потврђен као FGC28435+ (SNP који носе махом родови који прослављају Јовањдан као крсну славу). Узелац је на основу те SNP потврде посумњао да Кличковићи који су N2-P189.2 ипак нису изворни Кличковићи и био је у праву. По свему судећи, Американац Кличковић потиче из исте породичне задруге као и Кличковић тестиран у мају 2021. године.

Сам заселак Кличковића брдо (Дуго Село Ласињско) граничи се са заселком Ромчевића из Стипана, а ти Ромчевићи прослављају Јовањдан и потврђени су као носиоци хаплогрупе N2-P189.2. Судећи по томе, рекао бих да је извјесно да се неко од Ромчевића приженио у Кличковиће и преузео њихово презиме и крсну славу (или је на неки други начин ушао међу њих, можда као ванбрачно дијете или као усвојеник).
« Последња измена: Јануар 20, 2024, 11:29:19 пре подне Петар М. Демић »

Ван мреже Деус Вулт

  • Ст. Рашка и Ст. Влах
  • Почетник
  • *
  • Поруке: 49
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #313 послато: Јануар 24, 2024, 10:34:39 пре подне »
1.PH908>FT14506>151633>FTA49542
 *Лакић, Никољдан, Рекавице Бања Лука >FTA49542-
*Бубоња, Никољдан, Голубић Книн>FTA49542-
Нису ближе повезани повезани са Родом Конатара из Полимља.
2.Алиловић-Халиловић (муслиман) Кукуље, Горњи Сутиван Бијело Поље>PH 908+

Ван мреже Крни Јелац

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 51
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #314 послато: Јануар 24, 2024, 08:18:49 поподне »
Јоксимовић (Цвијети, Павино Поље) FGC22054+

Ван мреже Петар М. Демић

  • Одбор за архивистику
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 300
  • J2b1-M205>Y218595, банијски огранак Крича
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #315 послато: Јануар 26, 2024, 10:01:47 поподне »
- Кличковић, Дуго Село Ласињско/Вргинмост/Банија, крсна слава Ђурђевдан - J2b1-M205>Y155375+

Наручили смо SNP Y218595 за Кличковића.

Кличковић је негативан на SNP Y218595, наручен је SNP Y218111.

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #316 послато: Јануар 29, 2024, 12:56:16 поподне »
Јоксимовић (Цвијети, Павино Поље) FGC22054+

     У доба када Турска бјеше најсилнија, на садашњој Јоцовини испод Жубера живјела је са Миљаном, сином јединцем, удовица Анђелија Јоксимовић. Када је Миљан напунио 14 година, пуче глас да ће те године султанов изасланик доћи у Вранеш да бира српску дјецу за јањичаре. Миљан је био бистар и отресит дјечак, па се сирота Анђелија уплаши да ће јој узети сина, и одлучи да га ожени. Од комшије, кнеза Николе Миликића (Коњевића) из Бијелог Потока, измоли руку његове млађане кћерке Паве, у коју се Миљан већ био загледао.
Не прође много, наиђе султанов изасланик и вичан оваквим довијањима раје, он у голобрадом Миљану, препознаде бистрог дјечака и одведе га у Станбол. (Хаплогрупа Јоксимовића је I1-FGC22054, Новљани.)
Десетак година касније, при неком походу на западне земље, дође силна турска војска у Вранеш и отабори испод Лисе, на мјесту које се од тада зове Чадориште. Војском је командовао неки млади паша.
Једне ноћи, бану у кућу Анђелије, и затражи вечеру. Пави се одмах учини да је то Миљан, па то дошапну свекрви, а ова уплашено замоли незнанца да заврне рукав на лијевој руци. Анђелија препознаде младеж и узвикну да је он Миљан, а овај паде мајци у загрљај. Рече им да се сада зове Ахмет, да за његову посјету не смију никоме рећи јер ако Турци сазнају да је пронашао родни крај – иако је паша, одмах би га убили.
Испричао им је да је савладао војне школе и да је добио висок положај у војсци. Сјећао се родног краја, патио је за мајком и Павом, а када је стигао препознао је кућу. Мјештани су му рекли да тамо живи Анђелија са снахом Павом, љепотицом којој су мужа одвели у јањичаре, па је кријући се и надајући се, дошао да их види.
У Вранешу је турска војска боравила више од два мјесеца, а Миљан и Пава уграбише тренутке од љубави коју им је отело сурово вријеме. Када је Миљан морао да пође, Пава му саопшти да је трудна а овај јој остави аманет – ако роди сина да му да име Даут, а ако роди кћерку да је назове Муша (јер у Стамболу има сина и кћерку са тим именима). Ахмет–паша остави Пави ферман на земљу у Махали и на пољане поред Кичавнице, и нареди да се тај дио Вранеша назове Павиним именом. Паша је отишао у рат и никада се више није вратио.
Пава је родила близанце и назва их Даут и Мушо.
Од Даута су настали Даутовићи, а од Муша се развило братство Мушовића.
Пава се касније удала за неког потурченог Србина из Вранеша, са којим је имала Хасана, и од њега су Хасанбеговићи. У нахији Вранеш Хасанбеговићи су били беговска породица.
Није мијењала вјеру. Све до преране смрти ишла је редовно у цркву. Умрла је на порођају заједно са дјететом''.
    Од до сада тестираних, ДНК тестови су показали сродност Јоксимовића, Даутовића и Мушовића.
Љубовић, из Невесиње, БиХ, припада хаплогрупи R1b L51.
Даутовић, Велика Жупа, Пријепоље, поријеклом је из Граба у Доњем Колашину.
Даутовић припада хаплогрупи I–FGC22054, род Новљана, сродни су Дробњацима.
Мушовић, муслиман, Бијело Поље, I1-P109, род Новљана, сродни су Дробњацима.
Хасанбеговићи припадају хаплогрупи R1a1.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #317 послато: Јануар 29, 2024, 03:32:22 поподне »
Мушовић, муслиман, Бијело Поље, I1-P109, род Новљана, сродни су Дробњацима.

Први пут чујем за овај резултат. Који је извор?

Једини тестирани Мушовић за кога знам је онај чији је реултат одавно објављен на тадашњем Санџачком ДНК пројекту (R1b-Z2103).

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #318 послато: Јануар 29, 2024, 05:11:52 поподне »
Први пут чујем за овај резултат. Који је извор?

Једини тестирани Мушовић за кога знам је онај чији је реултат одавно објављен на тадашњем Санџачком ДНК пројекту (R1b-Z2103).

То је објавио Небојша прије неки дан.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #319 послато: Јануар 29, 2024, 06:44:56 поподне »
То је други тестирани Мушовић из Бијелог Поља који је P109+, па је то вероватно и изворна хаплогрупа овог рода.

Ван мреже Željko

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 295
  • I1-P109>FGC22061
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #320 послато: Јануар 29, 2024, 08:55:44 поподне »
Мени се појавио Мушовић прије неко вријеме на ФТДНА, погодак је на 111 маркера (разлика у 6) - баш сам типовао FGC22054+ и надо сам се да ће радити Y700 како би се можда пронашла нова подграна.
Језик је од меса и свашта меље.

Ван мреже Петар М. Демић

  • Одбор за архивистику
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 300
  • J2b1-M205>Y218595, банијски огранак Крича
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #321 послато: Јануар 30, 2024, 07:01:18 поподне »
Кличковић је негативан на SNP Y218595, наручен је SNP Y218111.

Кличковић је негативан и на SNP Y218111, наручен је SNP Y218405.

Ван мреже Петар М. Демић

  • Одбор за архивистику
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 300
  • J2b1-M205>Y218595, банијски огранак Крича
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #322 послато: Фебруар 02, 2024, 10:07:18 поподне »
Кличковић је негативан и на SNP Y218111, наручен је SNP Y218405.

Кличковић је негативан и на SNP Y218405.

Остаје да се провјери на далматинско-фочанску и на затарску подграну кричког племена.

Ван мреже Spajic1

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 50
  • R1a-M458>L1029>YP417>FTA3886
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #323 послато: Фебруар 13, 2024, 10:44:13 пре подне »
Добар дан,
Молим за помоћ.
Ја сам тестирао себе и моја два брата од стрица(један је даљњи брат од стрица) на 23 маркера преко Порекла. На СДНК има и Аћин из Зрењанина који се подудара 23/23 са мојом браћом. Ја имам једну приватну мутацију. После тога сам урадио БИГ700 на ФТДНА и пребацио податке на YFULL. Тамо су ми доделили групу R-Y290723. Њу делим сам Дебесковићем. Заједнички СНП за нас два су: FTA38866,FTA41717,Y290723,FTB41035 и BY238966 . Моји приватни СНП(одличног квалитета):FTA44184,FTA38755,FTA42097 и прихватљивог квалитета : FTA44001,FTA44045,FTA44212,FTA37952,FTA38304,Y289137,Y289136. Након тога сам свих 4 заједичких СНП и 10 приватних СНП кандидовао на YSEQ. Прихваћене су од заједничких : FTA38866 и FTA41717 а од приватних FTA42097,FTA37952,FTA38304,Y289136.
Узео сам узорак Аћину и послао за YSEQ. Шта ми предлажете да тестирам, које СНП? Да ли прво приватне, па онда заједничке са Дебесковићем или...?
Хвала унапред и поздрав.

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #324 послато: Фебруар 13, 2024, 11:10:47 пре подне »
Прво узводне са позиције Y290723 или бар један од њих, па онда приватне. 😇
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #325 послато: Фебруар 13, 2024, 11:44:52 пре подне »
Прво узводне са позиције Y290723 или бар један од њих, па онда приватне. 😇

Управо тако... Боље је да се прво код Аћина провере старије мутације (које деле Спајић и Дабесковић). Чак и ако је Аћин позитиван већ на први проверени SNP на нивоу Y290723, начелно би требало проверити и остале мутације на том нивоу, јер постоји могућност да би Аћинов WGS резултал поцепао грану Y290723.

Са друге стране, обзиром да Аћин има поклапање 23/23 са Спајићевим братом од стрица, мислим да је солидна шанса да је Аћин позитиван и на све остале мутације на нивоу Y290723 и да има смисла одмах прећи на проверу да ли је позитиван на приватне мутације Спајића. Обзиром на STR резултате, ценим да би Аћин, када би урадио WGS или Big Y-700 тест, на стаблу стајао отприлике овако:



Наравно, ово је све теоретисање, док се не провере снипови. Међутим, обзиром на број снипова које треба проверити, мислим да је овакав приступ тестирању финансијски неисплатив.

Ја бих рецимо на вашем месту проверио само да ли је Аћин поуздано барем на нивоу Y290723, па ако јесте - одмах WGS. Поделите трошкове, свако по 100 EUR и тестирате Аћина, да лепо човек буде на стаблу, да се види процена TMRCA, његови приватни новели итд.

Ван мреже Spajic1

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 50
  • R1a-M458>L1029>YP417>FTA3886
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #326 послато: Фебруар 13, 2024, 02:12:34 поподне »
И ја сам мислио да је боље прво тестирати заједничке СНП па онда приватне.
Од заједничких YSEQ је прихватио само две. Од приватних само 4. Тако да је то укупно 6 СНП по 19$=171$ око 160 еура.
На који тест сте мислили од 200 еура. Они који не шаљу резултате ни након 1,5 година.
Овако ћу бар знати да ли смо близак род, за месец, два...

Ван мреже Петар М. Демић

  • Одбор за архивистику
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 300
  • J2b1-M205>Y218595, банијски огранак Крича
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #327 послато: Фебруар 13, 2024, 09:23:50 поподне »
Кличковић је негативан и на SNP Y218405.

Остаје да се провјери на далматинско-фочанску и на затарску подграну кричког племена.

Кличковић је позитиван на далматинско-фочанску грану кричког племена, дакле:

- Кличковић, Дуго Село Ласињско/Вргинмост/Банија, крсна слава Ђурђевдан - J2b1-M205>Y155375>FT422756+

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #328 послато: Фебруар 13, 2024, 09:34:48 поподне »
Кличковић је позитиван на далматинско-фочанску грану кричког племена, дакле:

- Кличковић, Дуго Село Ласињско/Вргинмост/Банија, крсна слава Ђурђевдан - J2b1-M205>Y155375>FT422756+

Резултат фантастичан! Кричке и Кричковићи су исто, без обзира на различите славе. Иако географски близу банијских Крича и исте славе, испадоше ближи далматинским Кричкама. Подсетићу да су на овај SNP, поред Крички/Кличковића, позитивни још Фочаци са славом Никољдан, као и муслиманске породице из околине Пријепоља.

Ван мреже Spajic1

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 50
  • R1a-M458>L1029>YP417>FTA3886
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #329 послато: Март 08, 2024, 07:55:51 пре подне »
Кличковић је позитиван на далматинско-фочанску грану кричког племена, дакле:

- Кличковић, Дуго Село Ласињско/Вргинмост/Банија, крсна слава Ђурђевдан - J2b1-M205>Y155375>FT422756+

Упркос томе што Аћин има подударање са мном 24/25 на СДНК а са мојом браћом од стричева(један је даљњи брат од стрица) има 25/25, тест на два СНП који су карактеристични за моју и Дебесковићеву подгрупу R-Y290723, показује да Аћин не припада нашој подгрупи.
Подгрупа је дефинисана са 5 СНП од који је YSEQ прихватио 2 СНП. Одрађен је тест на оба СНП FTA38866 C- ,FTA41717 G-.
Тако да мислим да је непотребно да га тестирам на мојих 4 приватних СНП.
Штета.

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #330 послато: Март 08, 2024, 08:40:03 поподне »
Кличковић је позитиван на далматинско-фочанску грану кричког племена, дакле:

- Кличковић, Дуго Село Ласињско/Вргинмост/Банија, крсна слава Ђурђевдан - J2b1-M205>Y155375>FT422756+
Је су ли Кличковић из Крупе на Уни њихово братство?
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Петар М. Демић

  • Одбор за архивистику
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 300
  • J2b1-M205>Y218595, банијски огранак Крича
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #331 послато: Март 08, 2024, 09:33:00 поподне »
Је су ли Кличковић из Крупе на Уни њихово братство?

Мислим да су Кличковићи/Кричковићи из Босанске Крајине поријеклом од личких Кричковића. У сваком случају, било би добро да и они одраде ДНК тестирање.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК пројекат на YSEQ
« Одговор #332 послато: Март 19, 2024, 08:13:53 поподне »
Стојаковић, Ђурђевдан, Доњи Класнић, Глина, J2b-M205>Y155375

Стојаковић је позитиван на Y218111, али ипак негативан на Y218595, ком припадају Демићи, Аџићи, Муиџе, Бадрићи и Сладовићи. Дакле позициониран је негде између Клаусена (Y218405) и банијских Крича. На 23andMe постоје двојица тестираних Стојаковића (Ђурђевдан) из Љубине код Двора, па је неспорно да је реч о истом роду на подручју Баније.