ДНК порекло > Aрхеологија и археогенетика

Касноантички археолошки хоризонт трачког племена Беси

<< < (2/3) > >>

НиколаВук:
Коришћена литература:

Александар Булатовић, Тони Чершков: "Некропола спаљених покојника из римског периода у Љанику код Прешева";
Aleksandar Bulatović: "Rectangular grave vessels and stamped ceramics from the Roman period in the central Balkans";
Aleksandar Bulatović: "Horizon of the Late Roman necropolises with rectangular and circular kernoi in southeastern Serbia, eastern Macedonia and western Bulgaria".

Wolf Sagash:
Интересантни ови керноси! Први пут видим  овај керамички облик.

НиколаВук:

--- Цитат: Wolf Sagash  Фебруар 24, 2017, 09:23:22 пре подне ---Интересантни ови керноси! Први пут видим  овај керамички облик.

--- Крај цитата ---

Имају аналогије само са неким врстама посуда из трачког културног круга током гвозденог доба. Сличан начин сахрањивања (мали тумули испод којих се сахрањују остаци спаљених покојника) је постојао током средњег и касног бронзаног доба на територији источне Србије; и у те гробове су стављане посуде са малим реципијентима, налик на керносе. Керноси су очигледно имали сепулкралну и сакралну функцију (можда су стављани у гробове као симболи "друге куће", оне у коју покојник одлази), а њихови налази у оквиру резиденцијалног објекта (Кралев дол, Перник) и у отпадној јами (Виминацијум) говори да нису коришћени само приликом сахрањивања, већ су имали и друге функције у свакодневном животу. Начин украшавања (утискивањем печата и радлом која оставља карактеристичан мотив "птичје ноге" на зидовима посуде) се такође везује за трачки културни круг од раног гвозденог доба.

Никац:
Беси су били трачко племе које је најдуже одолијевало романизацији. Вјероватно су дочекали долазак Словена као говорници трачког језика. Ово је рад који се бави њиховим археолошким траговима:

https://www.academia.edu/1305850/Rectangular_grave_vessels_and_stamped_ceramics_from_the_roman_period_in_the_Central_Balkans_A_contribution_to_the_study_of_prehistoric_traditions_during_the_Roman_

Чини се да је у касној антици њихова територија била углавном у ужем Шоплуку, између Јужне Мораве и Софије.

Занимљиво је да њихови топоними имају дачки наставак -дева/дава, умјесто трачког -пара.
Име града Пловдива вјероватно долази у бугарски посредством беског језика. (грчки Филипо-полис, бески Пулпу-дева, бугарски Плов-див)

Неки их повезују са прото-Албанцима и прото-Власима. Ја мислим да то ипак није могуће. Могли су учествовати у етногенези дијела Срба и Бугара.

НиколаВук:

--- Цитат: Никац  Децембар 12, 2022, 10:35:35 пре подне ---Беси су били трачко племе које је најдуже одолијевало романизацији. Вјероватно су дочекали долазак Словена као говорници трачког језика. Ово је рад који се бави њиховим археолошким траговима:

https://www.academia.edu/1305850/Rectangular_grave_vessels_and_stamped_ceramics_from_the_roman_period_in_the_Central_Balkans_A_contribution_to_the_study_of_prehistoric_traditions_during_the_Roman_

Чини се да је у касној антици њихова територија била углавном у ужем Шоплуку, између Јужне Мораве и Софије.

Занимљиво је да њихови топоними имају дачки наставак -дева/дава, умјесто трачког -пара.
Име града Пловдива вјероватно долази у бугарски посредством беског језика. (грчки Филипо-полис, бески Пулпу-дева, бугарски Плов-див)

Неки их повезују са прото-Албанцима и прото-Власима. Ја мислим да то ипак није могуће. Могли су учествовати у етногенези дијела Срба и Бугара.

--- Крај цитата ---

Придружио сам ову твоју поруку овој теми, јер се буквално односи на исту ствар. Што се тиче наставка дева/дава, већ сам раније на некој од тема (мислим оној о Албанцима) нагласио да та Георгијевљева теза и није баш најсрећнија што се тиче неког разграничавања и да највероватније нема толики значај колики јој је он приписао. Своје тренутно мишљење о Бесима сам недавно навео исто на теми о Албанцима, мислим и на теми о Власима. У суштини, мислим да ипак морамо правити танану разлику између касноантичких Беса о којима је овде реч и оних из гвозденог доба. По мом мишљењу, гвозденодопски Беси су били носиоци трачког идентитета али су вероватно у себе укључивали и добар део ранијег, трибало-пеонидног становништва крајева којима су владали, да би код касноантичких овај ранији елемент превладао и довео до асимилације трачког елемента. Такође су касноантички Беси били за нијансу више измештени западно у односу на гвозденодопске, што се види и по хумкама о којима је реч у помињаном чланку (хумке са материјалом из 2. века н.е. се налазе на централним Родопима, да би потом тамо нестале, са појавом током 3. и 4. века у Шоплуку, односно западном делу Родопа).

Мислим да имају итекако везе и са Источним Романима и са Прото-Албанцима, о томе сам дао више аргумената у својим објавама па бих замолио за твоје аргументе зашто сматраш да то није могуће.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију