Скорашње поруке

Странице: [1] 2 3 4 5 6 ... 10
1
Организоване акције тестирања / Одг: Светски ДНК месец 2024
« Последња порука Милош послато Мај 29, 2024, 11:38:06 поподне »
30. Јовановић, Мратиндан, Видово, Нови Пазар
67. Јовановић, Мратиндан, Видово, Нови Пазар
69. Минић, Мратиндан, Видово, Нови Пазар
70. Милановић, Мратиндан, Видово, Нови Пазар

Ова четири резултата ћу објавити као један, јер се ради о једном роду.

Припадају хаплогрупи I2-PH908>Y56203. Карактеристичне вредности за сву четворицу у оквиру гране Y56203 су: 391=10, 439=12, 576=17, 481=29, 635=22. Немају ближа поклапања у оквиру ове хапогрупе. Из тог разлога предлажем да одраде бар један напреднији тест (WGS, BigY...), јер се са ове дистанце чини да представљају нову грану у оквиру халогрупе I2-Y56203.

За њих се у литератури каже: "Ђоковићи, Јовановићи, 3 куће, Милићи, 3 куће, Милановић, 1 кућа, Петровић, 1 кућа, су од Лаловића у Беланској под Рогозном".

https://www.poreklo.rs/2018/02/11/poreklo-prezimana-selo-vidovo-novi-pazar/?script=cir

У Беланској су Лаловићи и Јовановићи доселили из  Бишева код Рожаја. Могуће да постоји веза са Кулизићима из оближњег Рајетића.

Ово је могућа трећа грана од Y56203 у широј области Полимља, па би напреднији тест био од великог значаја.
2
Aрхеологија и археогенетика / Одг: Древна ДНК - научни радови
« Последња порука Zor послато Мај 29, 2024, 11:29:50 поподне »
Још један занимљив рад у препринту:

North Pontic crossroads: Mobility in Ukraine from the Bronze Age to the early modern period

Изгледа да је пронађено још узорака E-V13 у степи. До душе, чини ми се да се ради о неким раним Дачанима/Трачанима, а не Азијатима.

 Доста врло занимљивих резултата. Први узорци многих култура. Први Y-DNA Лужичке културе, очекивано R1a. Затим Висоцке културе. Још узорака Салтова, алански доминација R1b (досад су били микс по хг. па то још зачињава причу, мада могуће да су овдје неки и ближа фамилија као што је био случај с неким ранијим G2a узорцима), један и први булгарски R1a (мада има један већ објављени Y-DNA који се може приписати Салтово Булгарима). Први официјелно кумански (досад је био један Златне Хорде R-Y14051, ево код Ногаја иста хг. које има код њих), је ли се ипак ова хг умијешала у Кумане (јер сам увијек мислио да представља изворне Кумане обзиром на присуство код народа Кумандина, затим Кумана у Мађарској).. остаје да се види шта су ови узорци археолошки.

 Што се тиче узорака који се тичу E-V13:
 Очекивано, након женског узорка MJ12 са налазишта Картал Бабадаг културе, први мушки узорци ове културе са истог налазишта, и један изгледа E-V13, други је европска грана хг. C, која се данас на Балкану јавља само код Цинцара мислим. Очекивано јер је култура Бабадаг археолошки блиско повезана са бугарском Пшеничево гдје је E-V13 потпуно доминирао.

 Мало изненађујуће да је на подручју Биљск утврђења чак 3 E и један R1a, ово подручје се повезивало са Скитима Гелонима, за које легенда каже да су били грчког поријекла, мада археологија то не подржава, сугерирани су неки Кимерци, па и неке западније групе, мислим и трако-кимерске.
 R1a узорак је земљорадник, док су E узорци сви елита, један је високи ниво. Знам много о овој групи јер сам је истраживао, мислећи да можда имам поријекловне везе с њом (и мислим да је то и данас нешто реално посебно имајући у виду ове резултате). Имам преко 20 књига и чланака о Биљску, и сигуран сам да ћу наћи све што има о овим узорцима.

 Један из Миколајева, антички Грци заједно са R1a. Један Черњаховске културе код Харкова, што је мало изненађујуће, и ту би било занимљиво видјети детаље.

 Све у свему можда и најопсежнија студија Понтског подручја барем са становишта периода од жељезног доба па ближе садашњости.
3
Aрхеологија и археогенетика / Одг: Древна ДНК - научни радови
« Последња порука Кековац послато Мај 29, 2024, 08:47:12 поподне »
Још један занимљив рад у препринту:

North Pontic crossroads: Mobility in Ukraine from the Bronze Age to the early modern period

Изгледа да је пронађено још узорака E-V13 у степи. До душе, чини ми се да се ради о неким раним Дачанима/Трачанима, а не Азијатима.
4
Српски језик и писмо / Одг: Ћирилица
« Последња порука Христифор послато Мај 29, 2024, 07:37:38 поподне »
С обзиром да је доскора име  било на енглеском,  натпис на српском језику је својеврсни напредак.
5
Организоване акције тестирања / Одг: Светски ДНК месец 2024
« Последња порука Кековац послато Мај 29, 2024, 07:30:29 поподне »
61. Предојевић, Стевањдан, Чумић, Крагујевац

Припада хаплогрупи I1-P109>FGC22061 то јест генетичком роду Дробњака. Од карактеристичних вредности има само повишену вредност DYS437=17 која је прилично честа и јавља се у различитим подгранама ове хаплогрупе па се на основу ње не може извршити нека боља процена. На основу славе, која је прилично ретка међу Дробњацима, као и познатих праваца миграција, може се довести у везу са Куртићем из Дебеље код Нове Вароши (једна разлика DYS570=20/21) и још два необјављена резултата из Трудова код Нове Вароши са којима има потпуно поклапање и разлику на истом маркеру. Најпоузданије би ипак било да Предојевић уради WGS или BigY-700 тест како би утврдио ко му је од до сада тестираних најближи.

За Предојевића из Чумића Тодор Радивојевић у књизи Лепеница наводи да су дошли из Прељине из "Ст. Србије". Претпостављам да се ипак ради о чачанској Прељини, јер за другу нисам чуо. Тестирани је такође навео у упитнику Прељину као место порекла породице. Радивојевић наводи још да се Предојевићи презивају још и Сремчевићи. О Чумићу имамо и чланак на нашем порталу https://www.poreklo.rs/2012/06/09/poreklo-prezimena-selo-%c4%8dumi%c4%87-kragujevac/ у којем се такође наводи да су се Предојевићи доселили из Прељине у Старој Србији и то у периоду 1690 – 1736. Резултат иде у прилог томе да је ипак реч овде о Прељини код Чачка.
6
Српски језик и писмо / Одг: Ћирилица
« Последња порука Иван Вукићевић послато Мај 29, 2024, 07:18:44 поподне »
Недавно је завршено сређивање ове фасаде код Лондона. Латиница се баш не уклапа:

Да, заиста пара очи. Не само латиница, већ ни метална слова не иду на овакву зграду.
Али реткост је да је неко од хероја пљачкашке приватизације било шта позитивно урадио са "поштено зарађеним" новцем, тако да је ово ипак како тако позитиван пример.
7
Организоване акције тестирања / Одг: Светски ДНК месец 2024
« Последња порука Црна Гуја послато Мај 29, 2024, 06:18:50 поподне »
77. Стојановић, Аранђеловдан, Наталинци, Топола

Припада хаплогрупи R1a-Z280>CTS1211>CTS3402>CTS8816>L1280>Y5647>YP611>YP3987. Поседује хаплотип близак модалном, једина вредност која одступа од модала је снижена DYS389II=28. Најближе поклапање има са Ђорићем из Дарковца код Црне Траве (Аранђеловдан) и двојицом Цветковића из Великог Јовановца код Пирота (Аранђеловдан), од Ђорића се разликује на 3 од 23, а од Цветковића на 2 од 25 маркера. Препорука за даље тестирање је дубински тест (WGS или BigY-700). Тестирани је у упитнику навео да им је старије/алтернативно презиме било Коларевић.

Цитат
Коларевићи (Стојановићи) 6 к. Слава: св. Аранђел. Доселио се деда Стојан од Лесковца.

https://www.poreklo.rs/2013/08/14/poreklo-prezimena-varo%C5%A1ica-natalinci-topola/
8
Организоване акције тестирања / Одг: Светски ДНК месец 2024
« Последња порука Црна Гуја послато Мај 29, 2024, 05:59:47 поподне »
74. Живковић, Нуштар, Винковци

Припада хаплогрупи R1a-Z280>CTS1211>CTS3402>Y2613>Y2608. Поседује хаплотип готово идентичан модалном, једина вредност која одступа од модала је нешто нижа DYS458=15. Најближе поклапања има са Поповићем из села Ба код Љига (Аранђеловдан), Хајдером из Рељиног Села код Гламоча (Никољдан), Ковљенићем из Нуглашице код Босанског Грахова (Никољдан), Стегићем из Друговића код Лакташа (Срђевдан) и Грбићем из Осредаца код Грачаца (Срђевдан), од свих се разликује на 2 од 23/25 маркера. Блискост са потоњом тројицом је упитна због чињенице да Живковић поседује вредност DYS481=21, а грану FT371439 којој припадају Ковљенић, Стегић и Грбић одликује снижена вредност 20 на овом маркеру. У сваком случају препорука је даље тестирање путем неког од дубинских тестова (WGS или BigY-700). Тестирани није у упитнику оставио детаљније податке о пореклу.
9
Дискусије о хаплогрупама / Одг: J2a1 > L70 > J-Z423 > Međ Srbima i na Balkanu
« Последња порука Ивица Јовановић послато Мај 29, 2024, 04:36:25 поподне »
Наш Мића је из Мосне. Можда познаје ту породицу. Ваљало би питати.
10
Дискусије о хаплогрупама / Одг: J2a1 > L70 > J-Z423 > Međ Srbima i na Balkanu
« Последња порука Небојша послато Мај 29, 2024, 04:33:38 поподне »
Нови рођак на Family Finder:

Илић, Ђурђиц, Мосна/Мајданпек, J2a-L70>Z435

https://www.poreklo.rs/2019/03/24/poreklo-prezimena-selo-mosna-majdanpek/
Странице: [1] 2 3 4 5 6 ... 10