Аутор Тема: Истраживање Александровачке Жупе  (Прочитано 17595 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Истраживање Александровачке Жупе
« Одговор #20 послато: Јун 19, 2014, 08:19:48 поподне »
http://www.poreklo.rs/2013/01/01/poreklo-prezimena-selo-rataje-aleksandrovac/
ovde se kaže da su preci Karajovića došli iz okoline Trebinja

Исти аутор овде тврди да су пореклом од Мораче, а то каже и Лутовац.

http://www.poreklo.rs/2013/04/07/poreklo-prezimena-selo-tule%C5%A1-aleksandrovac/

АНДРЕЈИЋИ – Из Црне Горе од Мораче браћа Јован, Андреја и Милета досељени су у Лаћислед. Време досељавања није познато, али се поуздано зна да су од Јована Карајовићи, од Андреје Анрејићи и од Милете Милетићи. Потомци су им дуговечни, а најдуже је живео Димитрије Карајовић, који је умро 1896. године у својој 120-ој години. Знајући порекло потомци ових фамилија мећусобно нису ступали у брак. Једино се Живко, син Љубодрага Милетића оженио Љиљаном, ћерком Вукашина Карајовића.

Зашто се у једном предању помиње Херцеговина, не знам. Раније је Херцеговина обухватала читав простор од Мораче на истоку до Имотског на западу. Морача је источна "граница" Старе Херцеговине.
« Последња измена: Јун 19, 2014, 08:23:40 поподне Небојша »

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Истраживање Александровачке Жупе
« Одговор #21 послато: Јун 19, 2014, 08:28:48 поподне »
За четворицу припадника I1, ''Невски предвиђач'' показује следеће:

1) ЂЕНАДИЋ - Z63
2) ЛАЧЊЕВАЦ - P109
3) ВЕЛИЧКОВИЋ - P109
4) БОЋИЋ - Z59+ (предиђач није могао поуздано одредити грану: а) Z59+ PF859 CTS8647 даје 36,25%  б) Z59+ Z60+ даје 31,69%  в) Z138/139 je 27,82%)

Боћић је изгледа англо-саксонска грана.
Икавац

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Истраживање Александровачке Жупе
« Одговор #22 послато: Јун 19, 2014, 08:32:02 поподне »
За четворицу припадника I1, ''Невски предвиђач'' показује следеће:

1) ЂЕНАДИЋ - Z63
2) ЛАЧЊЕВАЦ - P109
3) ВЕЛИЧКОВИЋ - P109
4) БОЋИЋ - Z59+ (предиђач није могао поуздано одредити грану: а) Z59+ PF859 CTS8647 даје 36,25%  б) Z59+ Z60+ даје 31,69%  в) Z138/139 je 27,82%)

Боћић је изгледа англо-саксонска грана.

Значи Ђенадић - "Мацура", а Лачњевац и Величковић Дробњаци. Зна ли се нешто о Ђенадићу?

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Истраживање Александровачке Жупе
« Одговор #23 послато: Јун 19, 2014, 09:37:19 поподне »
Чини се да су Дуњићи R1a, славе Св. Вартоломеја и Варнаву, блиски са Кецманима....и хаплотипови и слава.
Икавац

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Истраживање Александровачке Жупе
« Одговор #24 послато: Јун 20, 2014, 09:02:31 поподне »
Штета што нису унете и славе за сваког тестираног. Наиме, у Александровачкој Жупи постоји 3 рода Савковића: једни славе Петровдан (преслава Часне вериге) и пореклом су из Велике Круше (Ораховац, Метохија), други славе Св. Тому и пореклом су из села Рокца на Копаонику, а треће имају надимак Пештерци.
Савковићи што славе Петровдан требали би бити у сродству Панићи и Стојановићи. Такође, кажу и да су од њих и Величковићи.
Тестирани Савковић (бр. 75) припада I2a хаплогрупи, а Величковић (бр. 50) такође, али постоје већа одступања на 17 маркера и не делују као близак род. Наравно, поставља се и питање који Савковић је тестиран? На жалост, нема ни Панића ни Стојановића међу тестираним помоћу којих би могли доћи до одговора.
Икавац

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Истраживање Александровачке Жупе
« Одговор #25 послато: Јун 20, 2014, 10:57:15 поподне »
Штета што нису унете и славе за сваког тестираног. Наиме, у Александровачкој Жупи постоји 3 рода Савковића: једни славе Петровдан (преслава Часне вериге) и пореклом су из Велике Круше (Ораховац, Метохија), други славе Св. Тому и пореклом су из села Рокца на Копаонику, а треће имају надимак Пештерци.
Савковићи што славе Петровдан требали би бити у сродству Панићи и Стојановићи. Такође, кажу и да су од њих и Величковићи.
Тестирани Савковић (бр. 75) припада I2a хаплогрупи, а Величковић (бр. 50) такође, али постоје већа одступања на 17 маркера и не делују као близак род. Наравно, поставља се и питање који Савковић је тестиран? На жалост, нема ни Панића ни Стојановића међу тестираним помоћу којих би могли доћи до одговора.

Ацо, не брини, биће свих података, како о мѣсту тако и о славах. Дописивах се са човѣком, од йуче йе на одмору, али ћемо за найвише мѣсец-два добити и йедно и друго.
« Последња измена: Јун 20, 2014, 11:10:13 поподне Александар Невски »
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Истраживање Александровачке Жупе
« Одговор #26 послато: Јун 23, 2014, 02:44:52 поподне »
Поздрав свим члановима нашег разговаралишта!

Ја сам АНТИЋ Р1б у српском ДНК пројекту, и покушаћу својим сазнањима да допринесем раду на откривању порекла Срба.

Што се тиче Александровца Жупског, донекле је и изненађење да је у истраживању пронађен само један припадник Р1б хапловрсте - ТОМИЋ. Интересантне су његове карактеристичне вредности 11-11 на DYS 385a и DYS 385a. Чине ли га оне чланом L23+* кластера?

Иначе познајем једног од Дражовића из Бруснице код Г. Милановца, сврстаних у тај кластер, и према његовим речима о њима влада убеђење да су тамније пути од околног становништва, иако је то релативна ствар (тај човек није тамнопут). Доступна литература о Такову наводи само да су пореклом од Колашина, што би могло да их доведе у неку, истина далеку, везу са Томићима из Жупе.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Истраживање Александровачке Жупе
« Одговор #27 послато: Јун 23, 2014, 03:52:56 поподне »
Поздрав свим члановима нашег разговаралишта!

Ја сам АНТИЋ Р1б у српском ДНК пројекту, и покушаћу својим сазнањима да допринесем раду на откривању порекла Срба.

Што се тиче Александровца Жупског, донекле је и изненађење да је у истраживању пронађен само један припадник Р1б хапловрсте - ТОМИЋ. Интересантне су његове карактеристичне вредности 11-11 на DYS 385a и DYS 385a. Чине ли га оне чланом L23+* кластера?

Иначе познајем једног од Дражовића из Бруснице код Г. Милановца, сврстаних у тај кластер, и према његовим речима о њима влада убеђење да су тамније пути од околног становништва, иако је то релативна ствар (тај човек није тамнопут). Доступна литература о Такову наводи само да су пореклом од Колашина, што би могло да их доведе у неку, истина далеку, везу са Томићима из Жупе.

Добродошао, Антићу.

Ти си један од ријетких припадника хаплогрупе Р1б који се јавио. Надам се да ћеш мало проанализирати ту хаплогрупу, па и овјде нешто написати.

Што се тиче Томића они вјероватно улазе у кластер Л23*. Са тестираним Дражовићем сам имао преписку давно кад се тестирао. Колико сам могао да испратим, Дражовићи су вјероватно били у оној групи католичких породица које су са Пештера 1739. отишле у Шумадију, а неке даље у Срем. Због велике сличности хаплотипа Дражовића са Перовићима, задарским Арбанасима, као и још неким католичким албанским фамилијама са Косова (чини ми се Кајтази), а и због саме хаплогрупе коју су на Р1б пројекту звали албанским кластером, вјероватност албанског поријекла је сасвим извјесна. ПО мени све је указивало на сјеверноалбанско племе Шкреља или Шкријељ којих има и данас доста код нас, муслимана српског језика, у Новом Пазару, а бројни су и као католици око Улциња.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Истраживање Александровачке Жупе
« Одговор #28 послато: Јун 23, 2014, 06:34:51 поподне »
Поздрав свим члановима нашег разговаралишта!

Ја сам АНТИЋ Р1б у српском ДНК пројекту, и покушаћу својим сазнањима да допринесем раду на откривању порекла Срба.

Што се тиче Александровца Жупског, донекле је и изненађење да је у истраживању пронађен само један припадник Р1б хапловрсте - ТОМИЋ. Интересантне су његове карактеристичне вредности 11-11 на DYS 385a и DYS 385a. Чине ли га оне чланом L23+* кластера?

Иначе познајем једног од Дражовића из Бруснице код Г. Милановца, сврстаних у тај кластер, и према његовим речима о њима влада убеђење да су тамније пути од околног становништва, иако је то релативна ствар (тај човек није тамнопут). Доступна литература о Такову наводи само да су пореклом од Колашина, што би могло да их доведе у неку, истина далеку, везу са Томићима из Жупе.

Ево и мене да пожелим добродошлицу Антићу. :-) Дѣлим мишљење Синише и надам се да ће се неко овдѣ мало дубље позабавити овом значайном мушком лозом у Срба.
Што се тиче Дражовићъ из Бруснице, и я познайем неке, и нѣсу тамнопути. И мислим да тамнопутост и свѣтлопутост немайу никакву везе са мушком лозом, односно са Ы хромозомом.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Đorđo

  • Гост
Одг: Истраживање Александровачке Жупе
« Одговор #29 послато: Септембар 14, 2014, 01:12:20 поподне »
Ево из койих областий се могу очекивати наредни исходи:


 Наиме, током истраживања обухваћене су: шумадијско-војвођанска лингвокултурна зона
(Богатић, Сремска Митровица и Уб), херцеговачко-крајишка зона (посматрана заједно са
зетско-сјеничком; Пријепоље и Чачак), косовско-ресавска (посматрана заједно са смедеревско-
вршачком; општина Александровац, уз потенцијални додатни/посебни комплекс узорака
из смедеревско-вршачке зоне), призренско-јужноморавска (општина Лесковац), тимочко-
лужничка (посматрана заједно са њеним граничним микро-целинама; општине Књажевац,
Зајечар и Сврљиг) са сврљишко-заплањском (Сврљиг), и општи контекст (Београд).
Дефинитивна реализација ових истраживања зависи искључиво од могућности и динамике
рада поменуте ДНК лабораторије при МУП-у Србије, са којом је успостављена сарадња.
Je li zna neko kada će biti objavljeni ostali ishodi, proslo je skoro tri meseca od Aleksandrovca

Ван мреже Clavdivs

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 427
Одг: Истраживање Александровачке Жупе
« Одговор #30 послато: Септембар 14, 2014, 04:54:00 поподне »
Требало би да резултати за Пријепоље буду објављени до краја године.
Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што једете куће удовичке, и лажно се Богу молите дуго; зато ћете већма бити осуђени. Матеј 23:14

Đorđo

  • Гост
Одг: Истраживање Александровачке Жупе
« Одговор #31 послато: Новембар 16, 2014, 04:09:27 поподне »
Danas sam slušao Ivicu Todorovića u emisiji na radio Beogradu o istraživanju Prijepolja, tako da pretpostavljam da će uskoro biti zvanično objavljeno, mogao bi da ga pita neko ko ima kontakt sa njim. Rekao je da ima 26 posto I1.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Истраживање Александровачке Жупе
« Одговор #32 послато: Новембар 16, 2014, 04:14:13 поподне »
Danas sam slušao Ivicu Todorovića u emisiji na radio Beogradu o istraživanju Prijepolja, tako da pretpostavljam da će uskoro biti zvanično objavljeno, mogao bi da ga pita neko ko ima kontakt sa njim. Rekao je da ima 26 posto I1.

Лепа вест Ђорђо. Очекивано висок проценат I1, због близине дробњачког племена.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Истраживање Александровачке Жупе
« Одговор #33 послато: Новембар 16, 2014, 05:32:50 поподне »
Danas sam slušao Ivicu Todorovića u emisiji na radio Beogradu o istraživanju Prijepolja, tako da pretpostavljam da će uskoro biti zvanično objavljeno, mogao bi da ga pita neko ko ima kontakt sa njim. Rekao je da ima 26 posto I1.

Нѣсам знао за одаслање и учешће Ивице Тодоровића у њем, било би добро ако би неко знао како се налази веза ка одаслању на мрежи, па да и ми остали то можемо чути.
Иначе, податак о 26% И1-оваца у узорку из Прийепоља йе тачан. Неколицина нас зна о том скоро пола године, али по договору не писасмо ништа о том док он то званично не обяви. И тако трѣба и остати, док не Ивица не обавѣсти званично.
« Последња измена: Новембар 16, 2014, 05:40:51 поподне Александар Невски »
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Истраживање Александровачке Жупе
« Одговор #34 послато: Новембар 16, 2014, 07:57:19 поподне »
Ивица Тодоровић је говорио у емисији Ризница која је емитована данас у 14.00 на Другом програму Радио Београда. Међутим, колико видим на сајту РТС, та емисија нема варијанту за накнадно преслушавање, тј. није доступан снимак.

Đorđo

  • Гост
Одг: Истраживање Александровачке Жупе
« Одговор #35 послато: Децембар 23, 2014, 09:05:46 поподне »
Требало би да резултати за Пријепоље буду објављени до краја године.
Znači 1 grad na više od 6 meseci...

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Истраживање Александровачке Жупе
« Одговор #36 послато: Децембар 25, 2014, 05:53:10 поподне »
Znači 1 grad na više od 6 meseci...

Човѣк ради више мѣста и областий у исто врѣме, не ради само на Прийепољу.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Истраживање Александровачке Жупе
« Одговор #37 послато: Април 19, 2015, 10:26:15 поподне »
у октобру биће у новембру, у новембру биће у децембру