Аутор Тема: Лијешањ  (Прочитано 5161 пута)

Ван мреже Лијешањ

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Лијешањ
« послато: Јануар 26, 2017, 12:11:28 пре подне »
Потичем из села Лијешањ које се налази између градова Зворник и Власеница.
По предању сви из села потичемо од истог предка који се ту са синовима доселио око 1800 године из Бјелопавлића.
Сви родови који потичу или још живе у селу славе исту славу Свети Стефан Дечански (Мратиндан).
Има ли на форуму неко од рођака који зна нешто више о пореклу?Или неко ко је можда радио ДНК тест?

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5485
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Лијешањ
« Одговор #1 послато: Јануар 26, 2017, 04:41:03 поподне »
Потичем из села Лијешањ које се налази између градова Зворник и Власеница.
По предању сви из села потичемо од истог предка који се ту са синовима доселио око 1800 године из Бјелопавлића.
Сви родови који потичу или још живе у селу славе исту славу Свети Стефан Дечански (Мратиндан).
Има ли на форуму неко од рођака који зна нешто више о пореклу?Или неко ко је можда радио ДНК тест?

Падају ми на памет Кулизе... мада не мора да значи...
http://www.poreklo.rs/2013/07/13/kulize-rodovi-koji-slave-sv-mratu/

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5485
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Лијешањ
« Одговор #2 послато: Јануар 26, 2017, 06:28:46 поподне »
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.69.html:205870-Mratu-iskopali-Sasi

Постоји један занимљив резултат на мајском истраживању, који још увек није за јавност.

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Лијешањ
« Одговор #3 послато: Јануар 26, 2017, 08:08:33 поподне »
Обрати пажњу на тему http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1474.0

Ту имаш списак тестираних и дискусије о пореклу.


Ван мреже cvetanas

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Лијешањ
« Одговор #4 послато: Фебруар 06, 2018, 11:03:05 поподне »
Поштовани,
Моје порекло, са очеве стране је из истог краја одакле сте и Ви. Одавно ме занима порекло породица које живе или су живеле у неком од заселака села  Д. Каменица. Моја породица такође слави Св. Мрату, али није из Лијешња. Тачније, онолико колико се ја сећам, постоји засеок Веоча који није на истој страни где је и Лијешањ, и где сам као дете долазила код очевих рођака. Негде се помиње да је далеки предак прешао из Лијешња у Веочу, али су сви ти подаци врло оскудни. Уколико знате више о пореклу породица из тог краја и о самим насељима, волела бих да пошаљете Ваша сазнања.
Унапред Вам се захваљујем уз срдачне поздраве.

Ван мреже Hannibal

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 73
Одг: Лијешањ
« Одговор #5 послато: Фебруар 09, 2018, 12:47:00 поподне »
Pozdrav,

Da li vam je možda poznata toponimija i starine tog kraja ? Okolina Liješnja, Zvornika i Vlasenice.


Ван мреже cvetanas

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Лијешањ
« Одговор #6 послато: Фебруар 10, 2018, 10:17:29 поподне »
Нажалост врло мало, тачније скоро ништа не знам о топонимији краја, настанку насеља и пореклу становништва, које ме јако занима. Ако било шта знате, напишите.
Поздрав

Ван мреже Hannibal

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 73
Одг: Лијешањ
« Одговор #7 послато: Фебруар 22, 2018, 10:53:32 пре подне »
O poreklu stanovništva apsolutno ništa, a o toponimiji i istoriji samo ono što sam pronašao u literaturi. Inače Liješanj je jako zanimljiv jer postoji mogućnost da se iza njegovog imena krije jedan od naseljenih gradova koje pominje Konstantin Porfirogenit.

Ван мреже cvetanas

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Лијешањ
« Одговор #8 послато: Фебруар 24, 2018, 10:06:20 поподне »
Ako nije problem da pošaljete spisak literature ili link, (ako postoji objavljena u elektronskom izdanju), za istoriju tog karaja. Hval unapred!

Ван мреже Лијешањ

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Одг: Лијешањ
« Одговор #9 послато: Фебруар 25, 2018, 05:44:48 поподне »
На жалост немам ни ја неких великих сазнања.Као што сам рекао по предању,на територију Лијешња се око 1800 доселио Вујин,са синовима Николом,Миљаном и Јованом и њиховим  потомцима(из Бјелопавлића како сви тврде).Од њих  сви у Лијшњу водимо порекло.Како се братство увеећавало тако су неке породице населиле колико ја знам и Доњу Каменицу и Дрињачу.Углавном карактеристично је да сви који потичу из братства славе Мратиндан.За заселак Веочу заиста нисам никад чуо.
Иначе карактеристика целог Бирча је да је насељен у великој мери досељеницима из Црне Горе или Херцеговине.
Постоји рекао бих по форумима још доста људи који знају много више о братству,али нисам никада успео ни са ким да ступим у контакт.Оставе једну поруку и не јаве се више.....

Ван мреже cvetanas

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Лијешањ
« Одговор #10 послато: Фебруар 25, 2018, 09:25:59 поподне »
Хвала на информацијама. Подсетиле су ме на причу коју сам чула у детињству, да је предак моје породице из Лијешња прешао  у Доњу Камеицу, у тај заселак Веоча, где је основао домаћинство. Звао се Сава па је породица по њему названа Савић. Иначе су касније добили још једно презиме, Којић, по коме су тамо и познатији. Имали су имање и кућу у Дрињачи, које је поплављено за време изградње ХЕ Зворник. Иначе на том старом имању живи још само једна породица Савић-Којић, сви су се одавно раселили.
Мени је из детињства остало у сећању да се овај заселак зове Веоча који је негде на путу ка Ђевању, од Доње Каменице.

Ван мреже Лијешањ

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Одг: Лијешањ
« Одговор #11 послато: Фебруар 27, 2018, 02:05:58 поподне »
Да,многе фамилије у оквиру братства имају поред презимена надимак.Тако рецимо у оквиру братства постоје три фамилије Максимовића,Максимовићи-Црноте,Максимовићи-Пурковићи и Максимовићи-Матићи.

Ви и ја смо ако је судећи по предању у неком  далеком сродству.
Али интересантни је је да ја познајем девојку,не знам како јој се прадеда звао,пореклом из Ђевање,пребегао са породицом 1942 у Лозничко поље као Савић и ту формално променио презиме у Којић.Породица(мушки потомци)  славе Мратиндан и носе презиме Којић. ;) ;) ;)
Ако хоћете контактирајте ме приватном поруком.
« Последња измена: Фебруар 27, 2018, 02:10:53 поподне Лијешањ »

Ван мреже Максимовић Владо

  • Гост
  • *
  • Поруке: 17
  • Ко не зна одакле долази, не зна ни где иде
Одг: Лијешањ
« Одговор #12 послато: Април 15, 2018, 04:46:59 поподне »
Помаже Бог!
Могу ли да добијем неку поближу информацију о Максимовићима?
Како си дошао до података, линк, књига било шта. сваки детаљ ми је каменчић у породичном мозаику.
Хвала унапред
Поздрав из Германије.

Ван мреже Лијешањ

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Одг: Лијешањ
« Одговор #13 послато: Април 16, 2018, 01:48:21 пре подне »
Нема линка,нема књиге нажалост.Све је усмено предање.Не рече јеси ли из Лијешња пореклом.Ако јеси контактирај ме приватном поруком.Ако ниси и не славиш Мратиндан онда немаш додирних тачака са овим Максимовићима.