Аутор Тема: Порекло српске динарске струје  (Прочитано 45553 пута)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #60 послато: Децембар 19, 2017, 02:10:41 пре подне »
Симпатичан покушај. ;) Али кад чујеш како причају ти екавци из Западне Србије, исто као да слушаш Херцеговца, само без Ј. :)

Било како било, али становништво западне Србије има више везе са Црном Гором и Херцеговином него Крајишници.  Или су бар касније дошли, западна Србија је насељена из Црне Горе и Херцеговине углавном у 18-ом и 19-ом веку, нарочито у другој половини 19-ог века после исељавања муслиманског становништва из тог дела Србије.

Кад чујем како причају Ваљевци и Ужичани као слушам Херцеговце који причају екавски. А говор Срба из Лике, Босанске Крајине, Баније, Кордуна и Далмације се ипак више разликује у односу на херцеговачки од говора Ужичана и Ваљеваца.

Једном сам у Београд на једном митингу упознао једног човека. Причали смо неко време, и онда сам га ја питао да ли је из Требиња, а он ми је рекао да је из Ужица.  :)
« Последња измена: Децембар 19, 2017, 02:13:18 пре подне Свевлад »

Ван мреже Српска14

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
  • R1a-Z280>YP4278
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #61 послато: Децембар 19, 2017, 02:11:48 пре подне »
Није спорна конкретно ваша породица. Мада у оквиру херцеговачке YP4278 има још родова, који имају различита предања, па се не може изједначити све са тим предањем конкретно вашег рода.

Косовци са истока, јужноморавска струја и сл, сигурно немају скорије везе са ЦГ. Ибарски Колашин и северно Косово је са друге стране насељено највећим делом из Брда и уопште ЦГ, тако да ће та веза свакако бити очигледна.

Са друге стране, не би ме чудило да постоји генетска веза Косоваца са остатком српског етничког простора, пошто смо сви један народ. Опет и ту ће се поставити питање шта је старије Кока или јаје, пошто се Срби испрва шире из те динарске матице (уколико уважавамо оно да им је овде прва држава била у тим крајевима). Касније се становништво формира у свакој области, мада су и миграције након тога живе и, што је најбитније, вишеструке.

О косовском миту код Црногораца говорим и тим предањима. Не треба заборавити да и тамо свако племе има по два, три предања. Па тако Озринићи помињу и Косово и Херцеговину,. Васојевићи и Херцеговину и Косово (Призрен) и Немањиће, итд. итд. Сигурно није све тачно, зато треба комбиновати са генетским резултатима (ако их има).

Па зато сам ти и навео примјер овог "Васојевића" који на крају испаде "наш", а и не мора значити да смо баш сви у истом моменту стигли у Херцеговину, а и дуго смо тамо па су неки "погубили" или промјенили предања....

Већина Косоваца нема везе са ЦГ, има релативно новијих колониста и овај дио Метохије (који је чак и био у саставу ЦГ) који се географски наслања на црногорска брда па се поставља питање шта је старије кокошка или јаје.

Није само матица изворних Срба у Херцеговини, ту је још и Босна, западна Србија, Рашка...све те крајеве треба узети у обзир, као и чињеницу да нису сви Срби потомци изворног српког племена, већ да има асимилираних и других словенских племена.

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #62 послато: Децембар 19, 2017, 02:30:59 пре подне »
Управо то. Овдје се из неког разлога од стране неких игноришу историјске чињенице (забиљежене како од стране Његоша, тако и у историјској и етнографској литератури) да је велики дио становништва данашње Црне Горе насељен по доласку Турака из других српских крајева (Косово, Стара Србија, Босна, Херцеговина, али и Албаније).

Шкрњо је најбоље појаснио: https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=391.msg74521#msg74521

Његош и његове историјске чињенице, које су то историјске чињенице? Јел то ова његошева историјска чињеница: што се неће у ланце везати то се збјежа у ове планине.

Окани се његошевих митова, преувеличавања и лажи. Мислио сам да озбиљније сагледаваш ствари,  ти узимаш Његоша као релевантни извор.   ;D

Паво се позива на дефтере за област Бранковића и Призренски Санџак, https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=391.msg74517#msg74517   е ево су докази, а ти на његошеве митоманије из 19. века.
« Последња измена: Децембар 19, 2017, 02:34:14 пре подне Акса »

Ван мреже Српска14

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
  • R1a-Z280>YP4278
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #63 послато: Децембар 19, 2017, 02:38:35 пре подне »
Шкрњо је најбоље појаснио: https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=391.msg74521#msg74521

Његош и његове историјске чињенице, које су то историјске чињенице? Јел то ова његошева историјска чињеница: што се неће у ланце везати то се збјежа у ове планине.

Окани се његошевих митова, преувеличавања и лажи. Мислио сам да озбиљније сагледаваш ствари,  ти узимаш Његоша као релевантни извор.   ;D

Паво се позива на дефтере за област Бранковића и Призренски Санџак, https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=391.msg74517#msg74517   е ево су докази, а ти његошеве митоманије из 19. века.

Не, него се позивам се на историјске изворе и литературу, као и на Његошево поријекло из Босне. Не видим разлог зашто би га измишљао, а стихови су нешто друго. Такође позивам се и на своје даље поријекло са Косова. Дефтери ме не занимају. Као статистика су, могу показивати све, а не откривати ништа. Муслимани 2013. у БиХ фалсификују попис, а да Турци не могу дефтер из 1400 и неке.

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #64 послато: Децембар 19, 2017, 03:45:38 пре подне »
Не, него се позивам се на историјске изворе и литературу, као и на Његошево поријекло из Босне. Не видим разлог зашто би га измишљао, а стихови су нешто друго. Такође позивам се и на своје даље поријекло са Косова. Дефтери ме не занимају. Као статистика су, могу показивати све, а не откривати ништа. Муслимани 2013. у БиХ фалсификују попис, а да Турци не могу дефтер из 1400 и неке.

Ако те не занимају Дефтери и статистика и друге литературе, како онда проучаваш миграције људи или како истражујеш своје порекло на основу чега? На основу предања?

Не знам због чега си се тестирао ако знаш своје даље порекло. Како је неозбиљно то што тврдиш, а да притом не узимаш у обзир твоје даље сроднике са територије одакле си и ти. Они би по логици требало да ти буду ближи и даљи сродници, живите на исту територију и има вас прилично доста. Треба утврдити старост између вас, односно и ваше групе, ниси ти једини.

Историјски извори нису ти предања и митови. Предања могу бити за уназад до 200-300 г. прилично поуздана. Све што је више од 300 година су у већини случајева митови и легенде. 

Историјски извори су ти на пример подаци из Дубровачког и Которског Архива, које датирају од пре 800-900 година. Наравно то тебе и не занима као што не занима ни турски Дефтери. Ако је тако онда држи се ти твојих историјских извора (тј. предања-митова из 19. века).

« Последња измена: Децембар 19, 2017, 03:48:36 пре подне Акса »

Ван мреже Српска14

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
  • R1a-Z280>YP4278
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #65 послато: Децембар 19, 2017, 06:34:55 пре подне »
Ако те не занимају Дефтери и статистика и друге литературе, како онда проучаваш миграције људи или како истражујеш своје порекло на основу чега? На основу предања?

Не знам због чега си се тестирао ако знаш своје даље порекло. Како је неозбиљно то што тврдиш, а да притом не узимаш у обзир твоје даље сроднике са територије одакле си и ти. Они би по логици требало да ти буду ближи и даљи сродници, живите на исту територију и има вас прилично доста. Треба утврдити старост између вас, односно и ваше групе, ниси ти једини.

Историјски извори нису ти предања и митови. Предања могу бити за уназад до 200-300 г. прилично поуздана. Све што је више од 300 година су у већини случајева митови и легенде. 

Историјски извори су ти на пример подаци из Дубровачког и Которског Архива, које датирају од пре 800-900 година. Наравно то тебе и не занима као што не занима ни турски Дефтери. Ако је тако онда држи се ти твојих историјских извора (тј. предања-митова из 19. века).

Шта тебе брига зашто сам се тестирао, превише себи дајеш за право да одређујеш ко је ко и шта је шта. Ја сам врло добро образложио свој став, ко је добронамјеран схватио га је, слагао се са мном или не, али класични је безобразлук давати себи за право таквим троловањем и провакацијама да обесмишљаваш причу о нечијем поријеклу, поготово о фамилији као што је моја која има јасна предања и историју и гдје имам родослове и знам имена предака и до 500-600 година уназад. Овдје се поједини не слажу са мојим ставовима, али нико себи није дао за право да на тај начин наступа. Држи се ти свог поријекла, ја у њега не улазим, нити га знам, нити ме интересује а мене попусти, тако да бих замолио најљубазније да ме од сада заобиђеш овдје на форуму иначе ћу бити приморан да затражим од администрације да ме заштити.

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #66 послато: Децембар 19, 2017, 08:28:39 пре подне »
Српска14,

Не би се ја укључио у расправу да се ниси позвао на Његоша то што је забележио како ти тврдиш историјске чињенице о досељавању у планине. Када видим тако нешто не могу да се суздржим, морам да реагујем.

Нема потребе да се жалиш администрацији, никаква ти заштита не треба. Нећу више да ти пишем.   








Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #67 послато: Децембар 19, 2017, 08:46:05 пре подне »
- Појачан проценат Динарик севера међу Србима из Далмације и Лике, достиже сличне проценте као у Бугарској и Македонији, док у Црној Гори и Херцеговини једва да постоји.
Да мало боље познајеш прилике у ЦГ вероватно би и другачије закључке доносио. Као прво, Динарик Север у ЦГ и Херцеговини (ако ту рачунамо област коју је она обухватала кроз векове) је итекако присутан.
Довољно је поменути Горњаке у Цеклину, а ту спадају Ражнатовићи, Јовићевићи, Пејовићи, Ђурашковићи, Јанковићи, Костићи, Татари, Шофранци, затим исељени у Добрском Селу Филиповићи, у Црмницу Машановићи и Вукославчевићи, у Зету Пејовићи и Вучинићи, и још нека мања братства.
''Северњаке'' имамо у Шекулару, и то веома бројчано јака братства као нпр. Рмуши, Дашићи, Бракочевићи, као и Девићи.
У области племена Ровца, Доња и Горња Морача међу најбројнијима су управо потомци кнеза Богдана Војинића од кога потиче отприлике 40-ак већих и мањих братстава у области та три племена као и расељени у ближу околину.
Једно од ''јачих'' братстава у Дробњаку су Караџићи, који су такође ''северњаци'', у околини Тутина живе такође бројни Булатовићи (Вељовићи) који су заправо старинци из Роваца.
Једно од најбројнијих братстава у ЦГ су Вукчевићи из Љешанске нахије, такође ''северњаци''.
У Херцеговини Шешељи, Шешлије итд.
Тако да, констатовати да у ЦГ и Херцеговини ''једва да постоји'' не да не стоји него је по свему судећи последица не познавања те области и чињеница везаних за генетску слику тих области. Провери ове моје наводе ако сумњаш у њих, а онај ко евентуално има времена могао би уз помоћ објављене литературе о овим племенима и братствима које сам навео оквирно да утврди о ком броју кућа и становника се ради.

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #68 послато: Децембар 19, 2017, 09:05:18 пре подне »
Да мало боље познајеш прилике у ЦГ вероватно би и другачије закључке доносио. Као прво, Динарик Север у ЦГ и Херцеговини (ако ту рачунамо област коју је она обухватала кроз векове) је итекако присутан.
Довољно је поменути Горњаке у Цеклину, а ту спадају Ражнатовићи, Јовићевићи, Пејовићи, Ђурашковићи, Јанковићи, Костићи, Татари, Шофранци, затим исељени у Добрском Селу Филиповићи, у Црмницу Машановићи и Вукославчевићи, у Зету Пејовићи и Вучинићи, и још нека мања братства.
''Северњаке'' имамо у Шекулару, и то веома бројчано јака братства као нпр. Рмуши, Дашићи, Бракочевићи, као и Девићи.
У области племена Ровца, Доња и Горња Морача међу најбројнијима су управо потомци кнеза Богдана Војинића од кога потиче отприлике 40-ак већих и мањих братстава у области та три племена као и расељени у ближу околину.
Једно од ''јачих'' братстава у Дробњаку су Караџићи, који су такође ''северњаци'', у околини Тутина живе такође бројни Булатовићи (Вељовићи) који су заправо старинци из Роваца.
Једно од најбројнијих братстава у ЦГ су Вукчевићи из Љешанске нахије, такође ''северњаци''.
У Херцеговини Шешељи, Шешлије итд.
Тако да, констатовати да у ЦГ и Херцеговини ''једва да постоји'' не да не стоји него је по свему судећи последица не познавања те области и чињеница везаних за генетску слику тих области. Провери ове моје наводе ако сумњаш у њих, а онај ко евентуално има времена могао би уз помоћ објављене литературе о овим племенима и братствима које сам навео оквирно да утврди о ком броју кућа и становника се ради.
Da,dzaba objasnjavati kad ce opet isto.Onda od "sjevernjaka" imamo Y4882-A1328 desetak testiranih Lika,Drvar,Petrovac koje imamo isto u Pivi,Sekularu (Devici) i okolini Foce.Nemamo nijedan testirani Y4882 u Makedoniji,Bugarskoj ili Grckoj.
« Последња измена: Децембар 19, 2017, 09:07:53 пре подне filipi »

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #69 послато: Децембар 19, 2017, 09:08:06 пре подне »
Шкрњо је најбоље појаснио: https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=391.msg74521#msg74521

Његош и његове историјске чињенице, које су то историјске чињенице? Јел то ова његошева историјска чињеница: што се неће у ланце везати то се збјежа у ове планине.

Окани се његошевих митова, преувеличавања и лажи. Мислио сам да озбиљније сагледаваш ствари,  ти узимаш Његоша као релевантни извор.   ;D

Паво се позива на дефтере за област Бранковића и Призренски Санџак, https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=391.msg74517#msg74517   е ево су докази, а ти на његошеве митоманије из 19. века.
Не ради се уопште о ''Његошевим лажима и митовима'' већ о предањима која су заиста сачувана код многих различитих братстава и племена у Црној Гори. Да ли све то преувеличано или не, то је већ друга ствар. Има тога и сличних ствари са преувеличавањем и прекрајањем и у другим областима и код других народа. А ти Аксо никако да престанеш да показујеш свој анимозитет и нетрпељивост према Црној Гори и Црногорцима. Ћутиш, ћутиш, па се јавиш кад год треба директно или индиректно да се ''пљуне'' по свему (па и по предањима) што је из Црне Горе.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #70 послато: Децембар 19, 2017, 09:25:44 пре подне »
Да мало боље познајеш прилике у ЦГ вероватно би и другачије закључке доносио. Као прво, Динарик Север у ЦГ и Херцеговини (ако ту рачунамо област коју је она обухватала кроз векове) је итекако присутан.
Довољно је поменути Горњаке у Цеклину, а ту спадају Ражнатовићи, Јовићевићи, Пејовићи, Ђурашковићи, Јанковићи, Костићи, Татари, Шофранци, затим исељени у Добрском Селу Филиповићи, у Црмницу Машановићи и Вукославчевићи, у Зету Пејовићи и Вучинићи, и још нека мања братства.
''Северњаке'' имамо у Шекулару, и то веома бројчано јака братства као нпр. Рмуши, Дашићи, Бракочевићи, као и Девићи.
У области племена Ровца, Доња и Горња Морача међу најбројнијима су управо потомци кнеза Богдана Војинића од кога потиче отприлике 40-ак већих и мањих братстава у области та три племена као и расељени у ближу околину.
Једно од ''јачих'' братстава у Дробњаку су Караџићи, који су такође ''северњаци'', у околини Тутина живе такође бројни Булатовићи (Вељовићи) који су заправо старинци из Роваца.
Једно од најбројнијих братстава у ЦГ су Вукчевићи из Љешанске нахије, такође ''северњаци''.
У Херцеговини Шешељи, Шешлије итд.
Тако да, констатовати да у ЦГ и Херцеговини ''једва да постоји'' не да не стоји него је по свему судећи последица не познавања те области и чињеница везаних за генетску слику тих области. Провери ове моје наводе ако сумњаш у њих, а онај ко евентуално има времена могао би уз помоћ објављене литературе о овим племенима и братствима које сам навео оквирно да утврди о ком броју кућа и становника се ради.

Крајишки северњаци нису превише превише са црногорским. Па и да јесу какве везе то има, није црногорским северњацима Црна Гора матица од Адама и Еве. Него је већина очито пореклом из јужних српских крајева, а могли су доћи у Црну Гору пред Турцима. 
Да нису можда Караџићи даљим пореклом из Македоније?  У Македонији постоји планина Караџица  https://sr.wikipedia.org/wiki/Караџица
У Крајини је Динарик север много јачи него у Црној Гори, и тешко је поверовати да већина крајишких северњака потиче из Црне Горе.

Родићи који су врло разгранат крајишки род немају никакве везе са Црном Гором, они су у крајишке крајеве дошли из Херцеговине, а у Херцеговину из Македонији. Дакле Херцеговина је ту само успутна станица.
Карта миграције Родића


Чак и ако неки крајишки родови без обзира на хаплогрупу имају генетско поклапање са Црногорцима, то не значи да ти Крајишници пореклом из Црне Горе. Заједнички предак је могао да живи на трећој територији.
Мало које племе у данашњој Црној Гори се спомиње пре 15-ог века. Паштровићи се спомињу у повељи цара Душа из 1355. године, Дробњаци се спомињу крајем 14-ог века, а остала племена тек у 15-ом веку, што се подудара са експанзијом Османлија на српском етничком простору.

   
« Последња измена: Децембар 19, 2017, 09:28:51 пре подне Свевлад »

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #71 послато: Децембар 19, 2017, 09:35:16 пре подне »
@Svevlad
Jel ti mozes skontati da ne postoji Y4882 nijedan SNP u bilo kojoj svjetskoj bazi,da je testiran u Makedoniji,Bugarskoj ili Grckoj.Rodic je Y4882-A1328 i to predanje o Makedoniji ne pije vodu.Svim ovim rodovima A1328 je vjerovatno baza bila Raska pa kasnije Crna Gora.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #72 послато: Децембар 19, 2017, 09:48:32 пре подне »
@Svevlad
Jel ti mozes skontati da ne postoji Y4882 nijedan SNP u bilo kojoj svjetskoj bazi,da je testiran u Makedoniji,Bugarskoj ili Grckoj.Rodic je Y4882-A1328 i to predanje o Makedoniji ne pije vodu.Svim ovim rodovima A1328 je vjerovatno baza bila Raska pa kasnije Crna Gora.

Постоји сигурно, али још није откривен. Македонци се слабо тестирају.

Кад изађу резултати Срба са Косова сигуран сам да ће се наћи генетска веза са Косовом за много херцеговачке, црногорске и крајишке родове, а поготово за оне који су I2-CTS10228.

У данашњој Црној Гори до 15-ог века уопште нису живела данашња племена, него су живели Кричи, Букумири, Матаруге, Мацуре, Шпање, Матагужи итд.

<a href="https://www.youtube.com/v/c-V7j4GHww8" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/c-V7j4GHww8</a>

Многа црногорска племена имају предања о борби за животни простор са староседеоцима.
Васојевићи су потиснули Србљаке (већи део се иселио, а мањи део је асимилиран од стране Васојевића), а Дробљаци су "огњем и мачем" отели земљу и животни простор Кричима.
« Последња измена: Децембар 19, 2017, 09:50:33 пре подне Свевлад »

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #73 послато: Децембар 19, 2017, 10:02:23 пре подне »
Можда би неко од администратора требало да помери све ово што је написано претходне ноћи на неку нову тему. "Разговор са променљивим предметом - разно".

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #74 послато: Децембар 19, 2017, 10:03:47 пре подне »
Постоји сигурно, али још није откривен. Македонци се слабо тестирају.

Кад изађу резултати Срба са Косова сигуран сам да ће се наћи генетска веза са Косовом за много херцеговачке, црногорске и крајишке родове, а поготово за оне који су I2-CTS10228.

У данашњој Црној Гори до 15-ог века уопште нису живела данашња племена, него су живели Кричи, Букумири, Матаруге, Мацуре, Шпање, Матагужи итд.

<a href="https://www.youtube.com/v/c-V7j4GHww8" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/c-V7j4GHww8</a>

Многа црногорска племена имају предања о борби за животни простор са староседеоцима.
Васојевићи су потиснули Србљаке (већи део се иселио, а мањи део је асимилиран од стране Васојевића), а Дробљаци су "огњем и мачем" отели земљу и животни простор Кричима.
Postoji sigurno ali samo nije okriven hahaha :) Znaci za sve ove godine nijedan npr u Bugarskoj ili Grckoj.Prijatelju,raspored ovog markera u istocnoj Evropi i pravac migracija prema nama ne moze nikako smjestiti u Makedoniju Rodica ili nekog nosioca Y4882 osim u Rasku ili Staru Hercegovinu,a kasnije u Liku.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #75 послато: Децембар 19, 2017, 10:08:20 пре подне »
Можда би неко од администратора требало да помери све ово што је написано претходне ноћи на неку нову тему. "Разговор са променљивим предметом - разно".

Преместиће сигурно. Максимално је искоришћено одсуство администратора за лутање кроз простор и кроз време. Имате још мало времена да испишете све што мислите. Сад вам је прилика.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #76 послато: Децембар 19, 2017, 10:10:37 пре подне »
Postoji sigurno ali samo nije okriven hahaha :) Znaci za sve ove godine nijedan npr u Bugarskoj ili Grckoj.Prijatelju,raspored ovog markera u istocnoj Evropi i pravac migracija prema nama ne moze nikako smjestiti u Makedoniju Rodica ili nekog nosioca Y4882 osim u Rasku ili Staru Hercegovinu,a kasnije u Liku.

Правиш велику грешку што тумачиш прошлост само преко генетике.
У тумачењу прошлости генетика је само једно од средстава а не главно и једино средство као што ти мислиш.
Генетику треба комбиновати са лингистиком, историјским изворима, етнологијом итд.

Они који тумаче прошлост само преко генетике по правилу упадају у ћорсокак.  :)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #77 послато: Децембар 19, 2017, 10:15:08 пре подне »
Можда би неко од администратора требало да помери све ово што је написано претходне ноћи на неку нову тему. "Разговор са променљивим предметом - разно".

Да, читам ово и уживам. Ово од синоћ је прави форум, где се прича о свему и свачему, скаче са теме на тему. Милина  :D

Сад ћу и ја да се надовежем  ;)

Биће мука ово разврстати на неке друге теме.

Мада, заједничка нит која се провлачи, мање више, кроз већи део расправе је порекло становништва западног Балкана од црногорских и херцеговачких исељеника. Верујем да постоји нека одговарајућа тема за ово.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #78 послато: Децембар 19, 2017, 10:16:17 пре подне »
Правиш велику грешку што тумачиш прошлост само преко генетике.
У тумачењу прошлости генетика је само једно од средстава а не главно и једино средство као што ти мислиш.
Генетику треба комбиновати са лингистиком, историјским изворима, етнологијом итд.

Они који тумаче прошлост само преко генетике по правилу упадају у ћорсокак.  :)
Ne tumacim proslost vec ti objasnjavam za Rodica i ovaj marker i da si u zabludi.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Порекло српске динарске струје
« Одговор #79 послато: Децембар 19, 2017, 10:23:19 пре подне »
А пропо Његошевог цитата „што се не хће у ланце везати, то се збјежа у ове планине“ је у ствари његова пројекција на порекло његовог рода. Ако сте пажљиво читали Ковијанићеве налазе о Богутовићима, Богута је из Херцеговине, а његов потомак Херак 1441. године живи на Цетињу.

Е, сад, морамо имати у виду да је Црна Гора тада била тек 4 цетињске нахије, и то највероватније без Пјешиваца, све остало није била Црна Гора. Богута је највероватније живео негде на подручју западно од Никшића, што је тада била Херцеговина.

Пребаците се мало у прошлост и немојте гледати 15. век према данашњим географским појмовима и државним границама.

Исто може важити и за друге ЦГ родове који имају предање о племићком пореклу из других србских и несрбских земаља, а досељени почетком турских освајања.

Тако имамо:

Пуношевиће, са правцем сеобе (по предању): Босна - Херцеговина - Његуши.
Боројевиће: Стари Влах - Цетиње, делом у Ријечку нахију
Мартиновиће: Соколска нахија - Херцеговина (и то онај део у оквиру данашњих ЦГ граница) - Цетиње
Орловиће: Соколска нахија - Херцеговина (исто) - Цуце и Бјелице, касније и другде по Старој ЦГ
Потолиће: северна Албанија - Пјешивци
Сарапе: Босна - Љуботињ
Војиновиће: Косово - Брда - Љуботињ
Богостиновиће - Болојевиће (Пламенци): Босна - Херцеговина - Црмница
Вукчевиће и остале с њима: северна Албанија - Љешанска нахија
Војиниће: ? - Чево - Брда (њихова матица је дискутабилна, али је врло могућа веза с Вукчевићима)
Новљане: Босна - Херцеговина - Комарница (премда, ово и није била сеоба у оквирима тадашње Црне Горе)

Јесам ли неког заборавио?

Остале сеобе властеле крајем средњег века у ЦГ су локалног карактера.
"Наша мука ваља за причешћа"