Аутор Тема: Судске пресуде, затвори, 19. век  (Прочитано 3394 пута)

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Судске пресуде, затвори, 19. век
« послато: Фебруар 27, 2016, 11:55:33 пре подне »
Према породичном предању, деда мог чукундеде и његов брат (Јован и Продан Селак(овић)) осуђени су негде средином 19. века за неку сечу туђе/државне шуме или нешто слично. Што им је наводно намештено, а у ствари су то урадили Васиљевићи.  ;) Обојица су отишли у затвор на Топчидеру, где је, у једном тренутку, због болести, а могао је брат за брата да служи казну, Продан пуштен, а Јован остао и умро у затвору (Јован је видео да ће да се разболи). Продан је млађи брат и умро је 1869. године, у 70-тој години и гроб му је у центру нашег породичног гробља. Такође, Продан је на челу задруге Селаковића на попису из 1863. Знам да се овај затвор десио после 1844. године, јер је те године рођен последњи Јованов син.

Зна ли неко, да ли и где могу да нађем судске пресуде из Сушице (села код Ваљева) или Ваљева из тог периода? Или списак затвореника из тог времена на Топчидеру? Или списак умрлих у затворима? Хвала!

Ван мреже Војислав Симоновић

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 54
    • http://симоновић.срб/
Одг: Судске пресуде, затвори, 19. век
« Одговор #1 послато: Јануар 02, 2019, 01:25:47 пре подне »
Мене занима иста проблематика, али тежа варијанта: Дионисије Симоновић је умро у чувеном затвору у Илави (данашња Словачка тадашња Аустро-Угарска). Ово је записано у матрикули или домовнику, а нема разлога служења казне нити више детаља.

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Судске пресуде, затвори, 19. век
« Одговор #2 послато: Јануар 02, 2019, 09:20:45 пре подне »
Према породичном предању, деда мог чукундеде и његов брат (Јован и Продан Селак(овић)) осуђени су негде средином 19. века за неку сечу туђе/државне шуме или нешто слично. Што им је наводно намештено, а у ствари су то урадили Васиљевићи.  ;) Обојица су отишли у затвор на Топчидеру, где је, у једном тренутку, због болести, а могао је брат за брата да служи казну, Продан пуштен, а Јован остао и умро у затвору (Јован је видео да ће да се разболи). Продан је млађи брат и умро је 1869. године, у 70-тој години и гроб му је у центру нашег породичног гробља. Такође, Продан је на челу задруге Селаковића на попису из 1863. Знам да се овај затвор десио после 1844. године, јер је те године рођен последњи Јованов син.

Зна ли неко, да ли и где могу да нађем судске пресуде из Сушице (села код Ваљева) или Ваљева из тог периода? Или списак затвореника из тог времена на Топчидеру? Или списак умрлих у затворима? Хвала!
Нисам сигурна да ћете ишта наћи, али мислим да ко није покушао тај није ни нашао.
Не знам да ли сте били у  Архиву у Ваљеву.
Покушајте у Архиву Србије.1844 год.је период владавине Карађорђевића,1869 влада намесништво у име Милана Обреновића.Верујем да је нешто од онога што тражите, сачувано из тог периода. Требало би да одете и у  Архив Сану. Ако не нађете спискове и пресуде које тражите, можда ћете наћи неке друга документа, на основу којих можете да извршите неку реконструкцију, односно посредним путем сазнате неки податак који ће Вам бити траг....
Наравно обавезно идите и у Архив града Београда.
Желим Вам срећу, пуно стрпљења  и да не губите наду у успех.Сигурна сам да  ћете нешто наћи.
 
Покушајте и у Архиву града Београда

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Судске пресуде, затвори, 19. век
« Одговор #3 послато: Јануар 02, 2019, 09:43:32 пре подне »
У Архиву Београда постоје документи среског-котарског суда у Земуну... Верујем да постоји нешто и за сам Београд - није ми до сада било потребно па нисам питао. Некако ми је утисак да ће све судске ствари да буду у локалном архиву.
У Архиву Србије су пре неке државне ствари, министарства и слично (мада је и ту много занимљивих ствари, списак учитеља итд.).

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Судске пресуде, затвори, 19. век
« Одговор #4 послато: Јануар 02, 2019, 07:21:43 поподне »
У Архиву Београда постоје документи среског-котарског суда у Земуну... Верујем да постоји нешто и за сам Београд - није ми до сада било потребно па нисам питао. Некако ми је утисак да ће све судске ствари да буду у локалном архиву.
У Архиву Србије су пре неке државне ствари, министарства и слично (мада је и ту много занимљивих ствари, списак учитеља итд.).
У праву сте. Међутим  у Архиву Србије истражујући архивску грађу за породично порекло, добила сам са грађом за тражену годину, писма и неке  непознате тапије за место које сам истраживала,, које су ми помогле  да сазнам  имена људи  из тог времена,  које сам касније повезала са подацима које сам поседовала и склопила целину....

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Судске пресуде, затвори, 19. век
« Одговор #5 послато: Јануар 02, 2019, 07:45:24 поподне »
Мене занима иста проблематика, али тежа варијанта: Дионисије Симоновић је умро у чувеном затвору у Илави (данашња Словачка тадашња Аустро-Угарска). Ово је записано у матрикули или домовнику, а нема разлога служења казне нити више детаља.

Пробајте на Хунгарикани, укуцавањем његовог имена и презимена и села у ком се родио.
Хунгарикана има затвореничке досијее тзв. prisoner or criminal records, наилазио сам и на неке Црепајце тако да ту пробајте.
« Последња измена: Јануар 02, 2019, 07:48:57 поподне Делија »
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Судске пресуде, затвори, 19. век
« Одговор #6 послато: Децембар 23, 2019, 01:21:50 поподне »
Какве су шансе да постоји неки архивски траг о убиству које се десило у околини Босанаског Грахова током А-У окупације, отприлике између 1890-1910? Наиме, зна се да су убице похватане и како су се презивали, тако да претпостављам да су морали бити и процесуирани, али не знам да ли су такви документи сачувани и где

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Судске пресуде, затвори, 19. век
« Одговор #7 послато: Децембар 23, 2019, 04:04:51 поподне »
Какве су шансе да постоји неки архивски траг о убиству које се десило у околини Босанаског Грахова током А-У окупације, отприлике између 1890-1910? Наиме, зна се да су убице похватане и како су се презивали, тако да претпостављам да су морали бити и процесуирани, али не знам да ли су такви документи сачувани и где
Пронађох на интернету један општи документ https://www.academia.edu/38509333/Austrougarska_reforma_pravosu%C4%91a_i_gra%C4%91anskog_postupka_u_BiH.pdf

Такође, постоји и опис управе, на википедији https://bs.wikipedia.org/wiki/Bosna_i_Hercegovina_u_Austro-Ugarskoj
Ту је најзанимљивија мапа са окрузима https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/28/Administrativna_podjela_BiH_1895._godine.png
Колико разумем, Грахово припада Ливну.
Мапа округа са унутрашњом поделом одговара политичкој и судској власти.
За почетак сам прилично уверен да је првостепени суд био у Ливну, а другостепени је био у седишту округа, у Травнику. Не знам ком судском степену је припао поменути случај.

Треба се распитати где се чувају судски документи из Ливна и Травника. Чување се врши према садашњој територијалној организацији. Не бих знао који је тачно архив надлежан. Свакако би у Архиву Босне и Херцеговине у Сарајеву требали да знају ко је за шта надлежан.

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Судске пресуде, затвори, 19. век
« Одговор #8 послато: Децембар 23, 2019, 06:19:39 поподне »
Дакле требало би да је таква грађа негде на локалу, наравно ако је уопште сачувана. Гледао сам фондове Архива Бих и Хисторијског архива БиХ, ту нисам пронашао ништа за ту област. По данашњој територијалној организацији требало би да постоји кантонални архив у Ливну, али ја на интернету нисам успео наћи ни помен тог архива. Можда је и негде у Мостару, ко зна.

Да, те области су припадале Травничкој области све до формирања бановина, тако да и мени делује логично да су надлежни судови били у Ливну и Травнику. Истина, убијени је био из Бихаћке области, али мислим да то није имало утицај на надлежност суда.

Не знам ни где је сахрањен, ако је у месту убиства онда би податке о томе требало тражити у матичним књигама локалних парохија, а не парохије у којој је живео?

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Судске пресуде, затвори, 19. век
« Одговор #9 послато: Децембар 23, 2019, 11:45:08 поподне »
Има смисла потражити умрлицу (и процедуру сахране) само или у месту убиства или у месту где је живео.
Могао је да буде рођен у неком сасвим трећем, али мислим да то нема утицаја.

Треба позвати (односно написато меил) Архив БиХ у Сарајеву, они ће знати где је шта.

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Судске пресуде, затвори, 19. век
« Одговор #10 послато: Децембар 24, 2019, 12:14:02 пре подне »
Рођен је (највероватније) у истом месту у ком је и живео, то би могло бити отприлике око 1860, али то нема утицаја јер се у том периоду још нису водиле матичне књиге у тим крајевима.
Зато мислим да су веће шансе да се сазна нешто преко МКР или судских списа о смрти, јер се бавио трговином и убијен је и опљачкан док је гонио стоку, вероватно према Книну, јер колико знам то је било главно тржиште за стоку из Босанске Крајине