Аутор Тема: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?  (Прочитано 99443 пута)

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #160 послато: Јул 11, 2016, 11:57:39 поподне »
Где je српска држава на том простору, културне баштине, где је континуитет српске државности на тим просторима где живе  твоји Срби католици? Који су наш владари како се звали.

Прва српска престоница, за коју знамо је била на подручју Сјенице два километара од тог града или на подручју Клине како је Т. Живковић је тврдио. И ту српско престоницу Достиника помиње твој омиљени ДАИ.  Где је та српска престоница у Далмацији? Дакле то је почетак 9. века.  Иста тај ДАИ на кога се ти позиваш вели да Срби не живи близу мора, да немају бродове и да им треба доста времена да стигну до мора.

Ја сам планирао да за који дан да отворим тему управо о Профирогениту, Белој Срби, Србији, Хрватској, Захумљу итд. Па ето ово је прилика да преместиш и отвориш тему да дискутујемо о томе.

Па боже мој шта има везе ако је човек Балкар, то  су биле границе некада које су раздвајале православну Русију у Османско царство и на тим просторама и шире око те териториcmd су се водиле многи ратови између Руса и Османлија. Моја грана је доста ретка али такође и Пољаци су ту као и Крајшници. Ја нећу ником да се правдам, а поготово не теби као често пристрасном човеку, јер не вреди, све што ти одговара узимаш и сматраш српско, ма и силом ћеш наћи начин да га посрбиш.

Велемајстори си када се ради о прећуткивању и заташкавању и избегавању да говориш о присуству  о варијанте Југ код Румуна бројчано највише те хаплогрупе има код Румуна. Нажалост источни Европљани се због финансије мање тестирају.
Тражиш везу са Белом Србијом где твоја хп. Југ има 1-2%. Ти се увек позиваш на ту поделу, тако да и ја се у овом случају држим тога. И сав си срећан ако се од три/четири хиљаада Немаца појави неки хаплотип, или неки хаплотип Чеха. Пречуткујеш чињенице да тај исти Југ има  код Румуна око 10%, Молдаваца око 6%, Бугара 9%. Код западних и источних Словена Југа нема више од 2%. Готово половина варијанте Југ  је присутна код јужних Словена, Румуна, Молдаваца и Мађара. Теоретски је могуће да су се са Балкана неки јужњаци селили ка северу и да неки делчић потичу од са Балкана, с обзиром на бројно потомство Југа на Балкану.

С друге стране ако се држимо поделе, Север је баш онај који се шири словенским миграцијама, што не би могли да кажемо за Југ, јер нема га више од 2% код источочних и западних Словена. Варијанте Север има много пре свега код источних, а и код западних Словена има га више од Југ варијанте. Оно сто занимљиво да се север доста прати са Р1а више делује да су некако више присутни по северним, централним и западним крајевима, што се можда и подудара са Р1а. Ово ми делује да су управо Варијант Север и Р1а оно становништво које је живело организовано у Жупама поред река. Кад је упитању начин живота варијанте Југ, ако погледамо где највише присутна, очигледно су то били сточари. Што није карактеристично баш за Словене, а још мање за Србе. Сточари су у просеку увек имали веће потомство, то је свугде тако, високи проценти варијанте Југ проценти на тај сточарски начин живота.
Kao штo кaжe Бoгo Гpaфeнaуep у cвojoj cтудиjи o ДAИ пpe 60 гoдинa дa je cвe штo je ту зaпиcaнo  зacтapeлo и бecкopиcнo, cвoди ce нa мeтoдoлoгиjу кoja je кopишћeнa. Oнa ce cвoдилa нa пpинцип: тaчнo-нeтaчнo, иcтинa-лaж. Зaтo je joш Џoн Бjуpи пpeдлoжиo дa пpви кopaк мopa бити пpoнaлaжeњe Кoнcтaнтинoвиx извopa. Дpуги кopaк je oбjaшњeњe кaд cу , зaштo cу и кaкo cу ти извopи нacтaли, a тeк je тpeћи кopaк cуд o њимa. To je дoнeклe уcпeo Tибop Живкoвић. Иaкo цeним и Фepjaнчићa и Мapгeтићa и Ћиpкoвићa и Мaкcимoвићa и cвe дpугe кojи cу пиcaли o ДAИ, миcлим дa je Тибop нajвишe пocтигao и дa гa пpepaнa cмpт ниje cпpeчилa, нaпpaвиo би "шoу". Нaмa нajвaжниja пoглaвљa у ДAИ cу oд 29 дo 36. Tибop je увидeo кoнцeпт кaкo cу тa дeлa пиcaнa, увидeвши дa je Кoнcтaнтин кopиcтиo jeдaн извop зa иcтopиjу Cpбa и Xpвaтa. Нaчин, кoмпoзициja и cтил пиcaњa oдгoвapa De conversione Bagoariorum et Carantanorum, тe тaj извop ce нaвepoвaтниje звao De conversione Croatorum et Serborum. Нacтao je и пpeвeдeн je нa гpчки нajвepoвaтниje aпpилa 878. Нacтao je кao вpcтa пpитиcкa pимcкe куpиje пpeд Caбop 879. кojи je тpeбao дa peши пpoблeм filioque. Jeдини мoгући aутop je Aтaнacиje Библиoтeкap, инaчe пpeвoдилaц " Чудa Cвeтoг Димитpиja". Tу ce и cpeћe ca Cлoвeнимa, aли и pимcки apxив, кao и људи нa тepeну, пpe cвиx Meтoдиje њeгoв штићeник, aли и Ћиpилo и Климeнт, cу му били глaвни извop. Cвe oвo Тибop oбjaшњaвa у дeтaљe и улaзи у cpж пpoблeмa. Дaклe дa би o ДAИ pacпpaвљaли, тpeбaли би дa будeмo paнг Tибopa Живкoвићa, a никo oд нac нa oвoм фopуму ниje му ни дo кoлeнa штo ce тичe caмoг ДAИ, aли и цeлoг paнoг cpeдњeг вeкa.

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #161 послато: Јул 12, 2016, 05:23:13 пре подне »
Шта заправо ти хоћеш да докажеш са ових 9% или 10% хаплогрупе Динарик Југ код Румуна?

Ово што кажеш "Ја сам веома добро информисан о хп. И2а Динарик." мислим да није тачно. Веома си површно информисан о овој хаплогрупи.

Узгред све оно што сам писао о вези И2а Динарика и досељавања Срба са подручја Чешке и Њемачке, видим да суштински ниси схватио, или си схватио сасвим погрешно, а ја нити имам времена нити воље да ти објашњавам. Можда и због тога што мислим да не би имало ефекта.

Ја сам ти још прије неког времена предложио да покренеш овдје на форуму петицију за моју смјену као уредника Пројекта, не знам зашто то ниси урадио. Имао си веома добро образложене примједбе на мој рад. Овако се само нервираш и трошиш енергију, а амбиција остаје неостварена.

Ето ја као веома поворшно информисан како ти кажеш знам боље где је распрострањена твоја хаплогрупа. И тражиш ми изворе о заступљености Динарик Југа у Румунији и Молдавију, као да их никад до сад ниси видео.  Знаш ти све о својој хаплогрупи, али оно што ти не паше ти прећутиш и зажмуриш нећеш о томе да причаш, јер ти руши теорију коју заступаш.

Ја сам само учесник на овом форуму и мене искрено не занима ко је уредник Пројекта. Ако ти сметају моји коментари и учешће на овом форуму онда их игнориши. Други избор ти је да ме блокираш, пошто ти раскринкавам теорију коју заступаш.

Мислим да сам све довољно рекао и показао сам на шта си ти све спреман. Адиос.


 

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #162 послато: Јул 12, 2016, 08:06:33 пре подне »
Аксићу, у праву си. Само ти си Словен. Нико више. Само ти. Нити један други човек на овом форуму, а ни шире. Честитам. Свака ти част. Ти си цар. Ти си легенда. Ти си разоткрио све тајне универзума. Људи ће почети да верују у тебе као божанство. Показао си светлост и истину. Ти си једини прави месија. Итд, итд, итд...
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #163 послато: Јул 12, 2016, 08:46:52 пре подне »
Аксићу, у праву си. Само ти си Словен. Нико више. Само ти. Нити један други човек на овом форуму, а ни шире. Честитам. Свака ти част. Ти си цар. Ти си легенда. Ти си разоткрио све тајне универзума. Људи ће почети да верују у тебе као божанство. Показао си светлост и истину. Ти си једини прави месија. Итд, итд, итд...

Ако имаш нешто да кажеш на овој теми и расправи која се води, онда се укључи и дај приложи нам доказе оспоравај моје аргументе, ако се већ мени обраћаш. Батали те средњошколске превазиђене форе, мене то не погача, на десно уво уђе на лево изађе, ниси ни свесан колико си испао смешан, а мислиш да си испао нека фаца.     

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #164 послато: Јул 12, 2016, 09:11:14 пре подне »
Ако имаш нешто да кажеш на овој теми и расправи која се води, онда се укључи и дај приложи нам доказе оспоравај моје аргументе, ако се већ мени обраћаш. Батали те средњошколске превазиђене форе, мене то не погача, на десно уво уђе на лево изађе, ниси ни свесан колико си испао смешан, а мислиш да си испао нека фаца.     

Аксићу, гријешиш. Не води се расправа и не износе се аргументи, већ ти износиш своје теорије и нападаш друге људе. Немој сваки пут кад ти је досадно, да провоцираш сукобе овдје на форуму.

Што се тиче твојих напада на мене, ту нећу реаговати, имаш потпуну слободу да напишеш шта год хоћеш. Што се тиче вријеђања других људи, ако претјераш, знаш шта следује, не само тебе већ и остале.

Зато и друге молим да не настављају бесмислено препуцавање, јер неке људе то очигледно забавља и убија вријеме.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8530
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #165 послато: Јул 13, 2016, 02:19:04 поподне »
Ево једне корисне мапе коју је израдио Жељко Остојић. На њој су приказане територије племена у оквирима данашње Црне Горе.

Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #166 послато: Фебруар 03, 2017, 09:03:43 пре подне »
Jeдини мoгући aутop je Aтaнacиje Библиoтeкap, инaчe пpeвoдилaц " Чудa Cвeтoг Димитpиja".

Нема никакве везе са Брђанима и Србљацима, али један интересантан детаљ о Анастасију Библиотекару. Тибор Живковић сматра, поред царских писама, да је главни информатор Константина Порфирогенита био Анастасије Библиотекар (Anastasius Bibliothecarius око 810. — око. 878).

За њега се везује и још један догађај који је неразјашњен у историји Римске курије. Папа Иван VIII, или можда..... Ивана.
Постоји мишљење да је прве информације о томе да је наведени папа можда био жена потичу од Анастасија Библиотекара.

Римокатолички хроничар из 15. вијека Бартоломео Платина, тврди да је папа био додиста жена прерушена у мушкарца и да је умрла у кратком периоду након порода.

О томе је и снимљен филм "Pope Joan" са Лив Улман у главној улози.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3442
  • Васојевић
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #167 послато: Фебруар 03, 2017, 07:08:44 поподне »
Ево једне корисне мапе коју је израдио Жељко Остојић. На њој су приказане територије племена у оквирима данашње Црне Горе.



Најмање половина приказаних племена нису племена већ области. Аутор је претендовао да целокупну територију Црне Горе прикаже као скуп племена што је далеко од стварног стања. Карта има и доста грешака, а о прецизности тек не треба говорити. Међутим, његов списак Озринића и других братстава из Чева је врло користан:
https://sites.google.com/site/plemeozrinici/ozrinici/bratstva-ozrinica-iz-ceva-i-drugih-krajeva
Има корисних података на његовом сајту.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #168 послато: Фебруар 03, 2017, 07:42:07 поподне »
Најмање половина приказаних племена нису племена већ области. Аутор је претендовао да целокупну територију Црне Горе прикаже као скуп племена што је далеко од стварног стања. Карта има и доста грешака, а о прецизности тек не треба говорити. Међутим, његов списак Озринића и других братстава из Чева је врло користан:
https://sites.google.com/site/plemeozrinici/ozrinici/bratstva-ozrinica-iz-ceva-i-drugih-krajeva
Има корисних података на његовом сајту.

Потпуно се слажем.
Али, Иване, имао сам прилике да видим неке твоје карте, веома занимљиве и детаљне. Можда ћеш нас једног дана на форуму и њима почастити?  ;D

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #169 послато: Фебруар 03, 2017, 07:43:26 поподне »
Има доста корисних података али већ смо утврдили оно што је и пре днк било извесно да Вуковићи из Пиве и Жарићи из Мартинића иако су пореклом са Чева нису од Озринића.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3442
  • Васојевић
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #170 послато: Фебруар 03, 2017, 09:39:57 поподне »
Потпуно се слажем.
Али, Иване, имао сам прилике да видим неке твоје карте, веома занимљиве и детаљне. Можда ћеш нас једног дана на форуму и њима почастити?  ;D
Хоћу, и то врло ускоро  :)

Ван мреже Јадар

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 16
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #171 послато: Новембар 07, 2017, 03:04:47 поподне »
Прочитах неколико прилога и препуцавања на ову синтетичку тему "Брђани и Србљаци", па могу рећи да је добро што је одумрла сама од себе.  Јер, гдје ту има основе да се прави нека подјела на Брђане и Србљане, кад су управо они у које се упире прстом да су  Брђани , до недавно били најгласнији у истицању свог српства (неки честити то и даље раде). Није ваљда да су јели бунике па су заборавили ко су, те се уписали у српство, и то још у вријеме кад је било кажњиво бити Србин.
Него, ово је више прилика да се размисли о сврси идеја које се не могу подупријети ни уз помоћ генетског инжињеринга  ;)

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #172 послато: Новембар 08, 2017, 04:17:53 пре подне »
Штета што је ова тема отишла у погрешном правцу. Овдје би требало да се истражује поријекло а не да се расправља о поступцима појединих етничких група у прошлости. Мени су отац и мајка припадали различитим етносима, у та времена,  и на шта би се свео мој живот ако бих анализирао њихове поступке једних према другима у тим бесудним временима. Ми нисмо ни заслужни ни одговорни за све оно што се дешавало у прошлости, једино што можемо је да сазнамо истину и схватимо да је у тој компликованој етногенези било нечега што је позитивно из угла генетике и медицине, да схватимо социолошки феномен нације и заузмемо правилне и алтруистичке ставове. Мене и мој род сте сврстали у ове Србљаке, што је врло вјероватно, и жао ми је што се, у оквиру ове теме, нисте бавили поријеклом Србљака. Србљаци, очигледно, нису Срби него становници  средњовјековне Србије, укључујући и саме Србе. Дубљом анализом ове некадање етничке групе, ако је то икада и била, могли бисмо продријети у Средњовјековну Србију и приближно схватити ко су били њени становници и какву генетику су имали Срби који су у њој били владајући слој. Убијеђен сам да би се у том истраживању наишло на изненађења када су у питању етноси који су живјели у њој. Примјера ради Србљацима се приписује и друго име Хашани што, по мени, нема везе са истином, (Х)ашани су по свој прилици засебан етнос који је живио на простору средњовјековне Србије и били су само група унутар Србљака. Лако су се асимилирали у Србе јер су били питоми а и физички лијепо изгледали, посебно жене које су путене, високе, црне праве косе и јако посјећају на јерменке.  Занимљиво је да тестиране који припадају хаплогрупама Е, Рб, Г2 и Ј2 сматрате поријеклом Власима, Албанцима и ако они можда имају дужи "стаж" унутар Српског народа од неког који припада хаплогрупи И2а1 ПХ908 који је можда скоро дошао из Руминије. Када упитате упућене муслимане са хаплогрупама Е, Рб, Г2 и Ј2 о њиховој етногенези они ће вас упутити на Србе и баш они су ти који су запамтили тај средњовјековни српски говор у Санджаку, све те Петровдане, Савиндане, Алиђуне итд. Ортодоксније српске породице од Ракоњаца у Полимљу нема а они носе хаплогрупу Е. Овдје се мора схватити да је етногенеза данашњих Срба почела у 7. вијеку на Балкану и да се "стаж" унутар тог народа не може лако одредити ако би то и имало неку сврху. Оваква истраживања не треба сентиментално прихватат и бити сујетан, сви савремени народи су настали у сличним процесима прожимања култура и раса. Примјећујем да се избјегава католичка прошлост дијела Срба, ко да је то нека срамота, а сви знамо да је граница након раскола прошла кроз сред средњовјековне Србије. Кога је то Јелена Анжујска штитила у Србији, шта је с њима? Популацијска генетика ће нам отворити очи, хтјели ми то или не. Један тестирани из Полимља има маркере који се подударају са једним Њемцем, а народ памти да су се задњи исламизирали и да су били католици, и да забава буде већа човјек је муфтија у Србији. Дакле, било је свега и било би занимљиво то проучити без узимања к срцу резултате истраживања. Ако неки тестирани има резултат И1 одмах га сврстате у Готе, и у шта све не, само не у Србе а мени се чини да су изворни Срби носили управо И1 и И2а2 хаплогрупу. Из тих разлога мени би било занимљиво проучаваље хаплогрупа код Србљака а не да бих на основу тога развијао неки нови антагонизам. За мене између националиста и навијача нема никакве разлике и једни и друге паталошки желе припадати неком.
« Последња измена: Новембар 08, 2017, 04:19:51 пре подне Voljen od Boga »
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #173 послато: Новембар 08, 2017, 04:18:00 поподне »
@Вољен нешто ми је упало у очи код твоје поруке. Одакле ти идеја да су Ашанке изгледале или изгледају као Јерменке?

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3442
  • Васојевић
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #174 послато: Новембар 08, 2017, 07:47:34 поподне »
Примјера ради Србљацима се приписује и друго име Хашани што, по мени, нема везе са истином, (Х)ашани су по свој прилици засебан етнос који је живио на простору средњовјековне Србије и били су само група унутар Србљака.

Већина старих Ашана је одавно напустила Полимље, али су новији досељеници у Беранској котлини сем Васојевића преузели њихово име. Има доста извора у литератури који потврђују да су све до почетка 20. века братства у околини Берана себе називала Ашанима, чак су у великој мери били устројени и као аутономно племе под тим именом (познато је измишљено предање Ашана о браћи Васу и Хасу). Србљацима су их претежно називали Васојевићи, а они сами тај назив никада нису волели. Иначе, називи Ашани и Србљаци нису синоними јер су се под Србљацима подразумевали сви не-Васојевићи на племенској територији у Полимљу, а не само у Беранској котлини.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10056
  • I2a S17250 A1328
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #175 послато: Новембар 08, 2017, 07:50:38 поподне »
@Вољен нешто ми је упало у очи код твоје поруке. Одакле ти идеја да су Ашанке изгледале или изгледају као Јерменке?

Чисте глупости. И цела прича о томе како су Ашани живаљ неког посебног порекла који су се "асимилирали у Србе". Стари Ашани, углавном исељени 1690. и 1737. године нису ништа друго него - Срби.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #176 послато: Новембар 08, 2017, 08:01:31 поподне »
@Вољен нешто ми је упало у очи код твоје поруке. Одакле ти идеја да су Ашанке изгледале или изгледају као Јерменке?

Зато што их лично познајем и највероватније ми мати има те генетике.
« Последња измена: Новембар 08, 2017, 08:04:02 поподне Voljen od Boga »
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #177 послато: Новембар 08, 2017, 08:07:17 поподне »
Већина старих Ашана је одавно напустила Полимље, али су новији досељеници у Беранској котлини сем Васојевића преузели њихово име. Има доста извора у литератури који потврђују да су све до почетка 20. века братства у околини Берана себе називала Ашанима, чак су у великој мери били устројени и као аутономно племе под тим именом (познато је измишљено предање Ашана о браћи Васу и Хасу). Србљацима су их претежно називали Васојевићи, а они сами тај назив никада нису волели. Иначе, називи Ашани и Србљаци нису синоними јер су се под Србљацима подразумевали сви не-Васојевићи на племенској територији у Полимљу, а не само у Беранској котлини.

Управо тако и ја то видим али ми није познато предање о Васу и Хасу и волио бих га чути.
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #178 послато: Новембар 08, 2017, 08:09:37 поподне »
Чисте глупости. И цела прича о томе како су Ашани живаљ неког посебног порекла који су се "асимилирали у Србе". Стари Ашани, углавном исељени 1690. и 1737. године нису ништа друго него - Срби.

Има и другачијих начина да се изнесе супротно мишљење !
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10056
  • I2a S17250 A1328
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #179 послато: Новембар 08, 2017, 08:15:32 поподне »
Има и другачијих начина да се изнесе супротно мишљење !

Шта да радим... Попу - поп, а бобу - боб. Такав сам. Ово је форум. Па, неко на разговаралишту на  тргу понекад и плане по својој нарави.
Немој да се вређаш, али - одакле ти овакви закључци? "Ашани нису Срби", "Ашанке личе на Јерменке"...!?
"Наша мука ваља за причешћа"