Аутор Тема: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?  (Прочитано 98366 пута)

Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #100 послато: Јул 10, 2016, 08:00:01 поподне »
Mislim da su u cijeloj ovoj pruci o etnogenezi Brdjana zapostavljeni Vlasi. Oni se pominju
pred Srba i Arbanasa kao stanovnici Zete u poveljama Nemanjica. Znamo takodje da su se pravoslavni Vlasi iz Makedonije preko CG i Hercegovine selili prema Vojnoj Krajini, neki su se zadrzali. Prezimena kao sto su Drakulovic, Sekulovic, Radulovic, Vlahovici, Nuculovic, nagovjestavaju niihovo prisustvo. Cak je i stariji naziv za Shekular bilo Sekula. E1b u Brdima moze biti velikim djelom od Vlaha. Mozda je stariji naziv za Vasojevice bilo Vlasojevici. Naziv Bosnjaci umjesto Bosnjani se pojavljuje pod Turcima tako da i Srbljaci su mogli oznacavati Srbe turske podanike u odnosu na Vasojevice koji su manje vise slobodni. Ne treba po automatizmu sve E1b smatrati porijeklom od Albanaca.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #101 послато: Јул 10, 2016, 08:37:50 поподне »
Znamo takodje da su se pravoslavni Vlasi iz Makedonije preko CG i Hercegovine selili prema Vojnoj Krajini, neki su se zadrzali. Prezimena kao sto su Drakulovic, Sekulovic, Radulovic, Vlahovici, Nuculovic, nagovjestavaju niihovo prisustvo. Cak je i stariji naziv za Shekular bilo Sekula. E1b u Brdima moze biti velikim djelom od Vlaha. Mozda je stariji naziv za Vasojevice bilo Vlasojevici. Naziv Bosnjaci umjesto Bosnjani se pojavljuje pod Turcima tako da i Srbljaci su mogli oznacavati Srbe turske podanike u odnosu na Vasojevice koji su manje vise slobodni. Ne treba po automatizmu sve E1b smatrati porijeklom od Albanaca.

Коментарисали смо већ хаплотип Васојевића. Некако је више карактеристичан за простор западног Балкана. Слични хаплотипови се могу пронаћи и у Грчкој, али у мањем проценту. Рекло би се да је дуже време на овим просторима, чак је и ова ЦГ група на неки начин изолована, тј. данас нема превише блиских рођака код Гега.

Баш погледах данас онај рад о генетици балканских Влаха. Тамо постоји један хаплотип Албанца из Тиране, који би могао проћи као "васојевићки". Истина, најближе поклапање има са Мештеровићем из Високог, који је се нешто мало издваја у односу на остале Васојевиће, али то је то.

Наравно, не алудирам на арбанашко порекло неких наших E1b, већ само указујем на везу овог хаплотипа (Васојевићи) са западнобалканским простором. Данас је сасвим сигурно најзаступљенији међу Србима.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #102 послато: Јул 10, 2016, 08:49:49 поподне »
Mislim da su u cijeloj ovoj pruci o etnogenezi Brdjana zapostavljeni Vlasi. Oni se pominju
pred Srba i Arbanasa kao stanovnici Zete u poveljama Nemanjica. Znamo takodje da su se pravoslavni Vlasi iz Makedonije preko CG i Hercegovine selili prema Vojnoj Krajini, neki su se zadrzali. Prezimena kao sto su Drakulovic, Sekulovic, Radulovic, Vlahovici, Nuculovic, nagovjestavaju niihovo prisustvo. Cak je i stariji naziv za Shekular bilo Sekula. E1b u Brdima moze biti velikim djelom od Vlaha. Mozda je stariji naziv za Vasojevice bilo Vlasojevici. Naziv Bosnjaci umjesto Bosnjani se pojavljuje pod Turcima tako da i Srbljaci su mogli oznacavati Srbe turske podanike u odnosu na Vasojevice koji su manje vise slobodni. Ne treba po automatizmu sve E1b smatrati porijeklom od Albanaca.

Па, наравно да не треба. То смо, ваљда, до сад већ апсолвирали. Хаплогрупа Е која се јавља на овим просторима је старобалканска, а тек касније поједини њени делови улазе у етногенезу словенских народа (Срба, Бугара, па мање и Хрвата) и албанског народа. У том смислу, корене овог дела популације пре треба сматрати влашким, а не арбанашким.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #103 послато: Јул 10, 2016, 08:56:58 поподне »
tako da i Srbljaci su mogli oznacavati Srbe turske podanike u odnosu na Vasojevice koji su manje vise slobodni.

Видиш, у Горњем Полимљу је ово углавном било обрнуто. Јер, у време кад се Васојевићи спуштају у Полимље (где је и настао термин Србљак), Србљаци су већином слободни сељаци који плаћају порез, док је читлучење од стране плавско-гусињских господара узело маха управо досељењем Васојевића који су прихватали такав статус. Додуше, и код њих је све то било углавном привидно и привремено и ни приближно у оном облику у којем је читлучки систем постојао у неким другим крајевима.

Мислим да су Васојевићи остале Србе Полимља прозвали Србљацима више из разлога њихове неорганизованости и нејакости насупрот чврстој ратничко-племенској организацији Васојевића.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #104 послато: Јул 10, 2016, 09:44:20 поподне »
Па, наравно да не треба. То смо, ваљда, до сад већ апсолвирали. Хаплогрупа Е која се јавља на овим просторима је старобалканска, а тек касније поједини њени делови улазе у етногенезу словенских народа (Срба, Бугара, па мање и Хрвата) и албанског народа. У том смислу, корене овог дела популације пре треба сматрати влашким, а не арбанашким.
И ја сам до сада капирао да смо то већ констатовали да се Е везује за старобалканско становништво влашког порекла које је већим делом кроз фузију са Р1б и Ј2б2 ушло у састав малисора а касније и у састав Албанске нације, а мањим делом у састав словенских народа. За сада сва сазнања наводе на такав закључак, можда ће се у наредном периоду доћи до неких нових сазнања, видећемо.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #105 послато: Јул 10, 2016, 09:44:31 поподне »
 Видаче, да се разумијемо сви су били поданици турске државе. Разлика је само у томе што су  на примјер  сви родови у Шекулару били  слободни имаоци земље ( филурџије - плаћали су  порез филурију) њихови главари бератлије, а  досељеници  "Брђани" чипчије гусињских, плавских (највише ових), биорских и рожајских  бегова. Толико  ко је био "мање више слободан".
Ова питања су ријешена у историјској науци. А наклапања и надгорњавања нијесу  достојна коментара. Последњи турски и први црногорски барјактар племена  Васојевића је Миљан  Вука Спаова Вешовић Љеворечанин, који  средином 19 вијека ослободи Љеворечане кучке доминације и престаде са  "трчкарањем између Цетиња и Скадра", ђе је заједно са кучким главарима одио по  турски барјак код Осман паше у Скадар. На сву срећу након   Скадра, пошао је на Цетиње и  послије  неколико дана бесциљног лутања примио га је  ондашњи владика и господар Црне Горе Раде Петровић Његош који му потврди барјактарство над Лијевом Ријеком и мало  касније побратими га са синовцем Данилом будућим књазом. За то је тражио да му донесе главу неког познатог Турчина из сусједства Васојевића. Убрзо  Миљан то и учини  и на шекуларску  Мокру планину посијече турског првака и главара из Плава , Паша Шеховића код једног извора. Пашову главу је однио на Цетиње и коначно стекао  владичино повјерење.  Владика Раде тада упознаје Миљана и  Данила, којег обавезује  на побратимство.

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #106 послато: Јул 10, 2016, 09:58:13 поподне »
Gospodine Akso, Vi ste R1a po muskoj liniji i u Vama "nema" krvi Krica, Vlaha, Sinobada, Arbanasa vec 100% Srbin. Tako da vi ocigledno ne razumijete da u pogranicnom podrucju ima medjusobnih uticaja dvije populacije i da se mogu pojaviti mijesana imena kod obje populacije. Mrnjavcici imaju balkansku haplogrupu ali ja smatram da su se doselili kao pravoslavci slovenskog jezika. 1455 godine zajedno sa ostalim Brdjanima potpisuju ugovor sa Mletackom da nad njihovim crkvama ne budu katolicki svestenici vec Mitropolit zetski. Boldujete imema koja Vam zvuce albanska zaobilazite srpska imena. Zasto je Nikoc albansko, zato sto danas nije zastupljeno. Znaci Raic, Nikoc, Brakoc, Rakoc, Lukac a mozda i Rogan, Sekula, Drakul, to je su sve albanska imena.
Ja ne tvrdim da su Mrnjavcici doselili iza Karpata vec da nisu bili Arbanasi u periodu o kojem govorimo. Jesu li u daljoj proslosti bili Latini, Grci. Vlasi, Arbanasi il nesto drugo vjerovatno zavisi od perioda o kojem govorimo.
U pismimu koje crnogorska i brdska plemena salju Mlecanima sve vojvode su se potpisale cirilicom osim vojvode Klimenata koji se potpisuje latinicom kao Vojvoda Mueles od sviu Klimente, ako budem mogao postovacu te potpise.

Gospodine Vidače, nemojte molim vas preteraste sa pohvalama. Moram da se isvrnem na te vaše pohvale koje su bile bez potrebne meni upućene. Znate šta mene čini ponosnim u vezi DNK pra-porekla... To što pripadam grupaciji naroda koja je nosioci balto-slovenskih jezika, začetnici slovenstva, divim se tom kontiniutetu koji je hiljadama godinama prenošen jezik sa kolena na koleno. 

Kada se govori o prošlosti treba sagledavati daleku prošlost iz drugog ugla. Jer uvek je bilo smena stanovništva, česte su bile migracije. Zar ti misliš da je stanovništvo tada i sada bilo isto?

Ja ne tvrdim izričito da su sva ta imena arbanaška, ali da se mnoga od tih imena javljaju kod srednjovekovnih Arbanasa, to je činjenica. Ja se ne pozivam samo na imena, već i na toponimiju na tom prostoru u kojem žive brđanska plemena. Na predanja nekih brđanskih i malesorskih plemena o zajedničkom poreklu. Na predanje nekih brđanskih plemena ili rodova da su poreklom od nekud iz Albanije. Tu su i prezimena brđana koja imaju dosta arbanaška značenja, sloveniziranjem su dodali sufiks ić. Predanje pojedinih brđana da su bili katolici, što i neka dokumenta potvrđuju na primer Belopavlići su bili katolici do 18. veka itd. A ko su bili katolici istočno od njih? Katlolici su bili Arbanasi i niko drugi. Još ako dodamo savremenu nauku, a to je DNK po muškoj liniji i očigledno da i DNK to donekle potvrđuje, za koji godinu ako se bude sve više ljudi testiralo, to će se i definitivno potvrditi.


Moj zaključak je da Crnogorci poglavito iz istočnih oblasti imaju jaku arbanašku primesu i na nivou Cg rekao bi da učestvuju sa oko 15%.

Jelic

  • Гост
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #107 послато: Јул 10, 2016, 10:07:04 поподне »
Gospodine Vidače, nemojte molim vas preteraste sa pohvalama. Moram da se isvrnem na te vaše pohvale koje su bile bez potrebne meni upućene. Znate šta mene čini ponosnim u vezi DNK pra-porekla... To što pripadam grupaciji naroda koja je nosioci balto-slovenskih jezika, začetnici slovenstva, divim se tom kontiniutetu koji je hiljadama godinama prenošen jezik sa kolena na koleno. 

Kada se govori o prošlosti treba sagledavati daleku prošlost iz drugog ugla. Jer uvek je bilo smena stanovništva, česte su bile migracije. Zar ti misliš da je stanovništvo tada i sada bilo isto?

Ja ne tvrdim izričito da su sva ta imena arbanaška, ali da se mnoga od tih imena javljaju kod srednjovekovnih Arbanasa, to je činjenica. Ja se ne pozivam samo na imena, već i na toponimiju na tom prostoru u kojem žive brđanska plemena. Na predanja nekih brđanskih i malesorskih plemena o zajedničkom poreklu. Na predanje nekih brđanskih plemena ili rodova da su poreklom od nekud iz Albanije. Tu su i prezimena brđana koja imaju dosta arbanaška značenja, sloveniziranjem su dodali sufiks ić. Predanje pojedinih brđana da su bili katolici, što i neka dokumenta potvrđuju na primer Belopavlići su bili katolici do 18. veka itd. A ko su bili katolici istočno od njih? Katlolici su bili Arbanasi i niko drugi. Još ako dodamo savremenu nauku, a to je DNK po muškoj liniji i očigledno da i DNK to donekle potvrđuje, za koji godinu ako se bude sve više ljudi testiralo, to će se i definitivno potvrditi.


Moj zaključak je da Crnogorci poglavito iz istočnih oblasti imaju jaku arbanašku primesu i na nivou Cg rekao bi da učestvuju sa oko 15%.

И који је конкретно твој закључак на крају?Да ти са својом словенском R1a више вредиш од некога ко је E1b - V13?

Мене само занима шта би ти Аксићу радио и како би размишљао да си испао E1b - V13?

Ти "бивши Арбанаси" како их ти називаш су у 19. и 20. веку доста за Српство урадили,и нису заслужили да се данас пљује по њима.

Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #108 послато: Јул 10, 2016, 10:13:01 поподне »
Видаче, да се разумијемо сви су били поданици турске државе. Разлика је само у томе што су  на примјер  сви родови у Шекулару били  слободни имаоци земље ( филурџије - плаћали су  порез филурију) њихови главари бератлије, а  досељеници  "Брђани" чипчије гусињских, плавских (највише ових), биорских и рожајских  бегова. Толико  ко је био "мање више слободан".
Ова питања су ријешена у историјској науци. А наклапања и надгорњавања нијесу  достојна коментара. Последњи турски и први црногорски барјактар племена  Васојевића је Миљан  Вука Спаова Вешовић Љеворечанин, који  средином 19 вијека ослободи Љеворечане кучке доминације и престаде са  "трчкарањем између Цетиња и Скадра", ђе је заједно са кучким главарима одио по  турски барјак код Осман паше у Скадар. На сву срећу након   Скадра, пошао је на Цетиње и  послије  неколико дана бесциљног лутања примио га је  ондашњи владика и господар Црне Горе Раде Петровић Његош који му потврди барјактарство над Лијевом Ријеком и мало  касније побратими га са синовцем Данилом будућим књазом. За то је тражио да му донесе главу неког познатог Турчина из сусједства Васојевића. Убрзо  Миљан то и учини  и на шекуларску  Мокру планину посијече турског првака и главара из Плава , Паша Шеховића код једног извора. Пашову главу је однио на Цетиње и коначно стекао  владичино повјерење.  Владика Раде тада упознаје Миљана и  Данила, којег обавезује  на побратимство.

Predpostavio sam da je naziv nastao prije spustanja Vasojevica prema Limu. Hvala na objasnjenju lijepo je znati.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #109 послато: Јул 10, 2016, 10:28:17 поподне »
Више пута смо причали о томе да не треба поистовећивати данашње нације и хаплогрупе. Срби (колико год да су хаплогрупа носили по доласку на Балкан и колико год да их је било) су у првим вековима сасвим сигурно "посрбили" велики број балканских Словена, али и староседелаца. У том смислу данас су подједнако Срби нпр. и они I2a DN и они E-V13.

Исто тако, у време када се формирала албанска нација, у њу су се утопили и E-V13, али и неки R1a и I1 и у том смислу су данас сви они подједанако Албанци, ни више ни мање.

Зато не треба дизати тензију око тога и ваља прескочити повезивање нација и хаплогрупа. Y-хромозомом је најкориснији приликом истраживања миграција, што некада може донети и значајне информације за поједине савремене народе, свакако.


Сложио бих се да је тај елеменат који води порекло са словенско-албанског подручја у ЦГ присутан негде око 10-15%, што и није пуно с обзиром на близину и вековне миграције.

Последње истраживање за ЦГ (404) нам показује да је отприлике такво тренутно стање у ЦГ (под претпоставком да су да су највише тестирани Срби).

 

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #110 послато: Јул 10, 2016, 11:15:45 поподне »
И који је конкретно твој закључак на крају?Да ти са својом словенском R1a више вредиш од некога ко је E1b - V13?

Мене само занима шта би ти Аксићу радио и како би размишљао да си испао E1b - V13?

Ти "бивши Арбанаси" како их ти називаш су у 19. и 20. веку доста за Српство урадили,и нису заслужили да се данас пљује по њима.

Ја сам рекао чиме се поносим својим хаплогрупом. И када би припадао другој хаплогрупи ја би се и тада поносио. Као што се и ти на неки начин поносиш својом хаплогрупом. У претходном коментару ја нисам ни споменуо ниједну хаплогрупу, већ само генетику и ја не причам на памет већ износим чињенице, ко се информисао проучавао и читао литературе о брђанским племенима на основу докумената, турских пописа, предања, топонимије, имена и презимена а и сада генетике се открива право порекло тог становништва.

Ја се не обазирем шта ће мислити војиненад, Небо или ти. Ако се неко увреди шта ја ту могу, свако има право да изнесе своје виђење и доказе за оно што тврди. Читалац који је добро информисан, а што је најбитиније да не буде пристрасан и националиста, чешће сагледава ствари из правог угла. Онај који је пристрасан, националиста, тај ће увек да вуче на своју страну.



 

   

Jelic

  • Гост
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #111 послато: Јул 10, 2016, 11:33:54 поподне »
Ја сам рекао чиме се поносим својим хаплогрупом. И када би припадао другој хаплогрупи ја би се и тада поносио. Као што се и ти на неки начин поносиш својом хаплогрупом. У претходном коментару ја нисам ни споменуо ниједну хаплогрупу, већ само генетику и ја не причам на памет већ износим чињенице, ко се информисао проучавао и читао литературе о брђанским племенима на основу докумената, турских пописа, предања, топонимије, имена и презимена а и сада генетике се открива право порекло тог становништва.

Ја се не обазирем шта ће мислити војиненад, Небо или ти. Ако се неко увреди шта ја ту могу, свако има право да изнесе своје виђење и доказе за оно што тврди. Читалац који је добро информисан, а што је најбитиније да не буде пристрасан и националиста, чешће сагледава ствари из правог угла. Онај који је пристрасан, националиста, тај ће увек да вуче на своју страну.



 

   

Али си алудирао на ту хаплогрупу својим спомињањем Бјелопавлића.Но,како год,мисли шта год ти хоћеш.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #112 послато: Јул 11, 2016, 12:18:30 пре подне »
Ја сам рекао чиме се поносим својим хаплогрупом. И када би припадао другој хаплогрупи ја би се и тада поносио. Као што се и ти на неки начин поносиш својом хаплогрупом. У претходном коментару ја нисам ни споменуо ниједну хаплогрупу, већ само генетику и ја не причам на памет већ износим чињенице, ко се информисао проучавао и читао литературе о брђанским племенима на основу докумената, турских пописа, предања, топонимије, имена и презимена а и сада генетике се открива право порекло тог становништва.

Ја се не обазирем шта ће мислити војиненад, Небо или ти. Ако се неко увреди шта ја ту могу, свако има право да изнесе своје виђење и доказе за оно што тврди. Читалац који је добро информисан, а што је најбитиније да не буде пристрасан и националиста, чешће сагледава ствари из правог угла. Онај који је пристрасан, националиста, тај ће увек да вуче на своју страну.
 
Мислим да мало претерујеш и да очигледно не можеш да сакријеш своју нетрпељивост према Црногорцима, а нарочито према Брђанима код којих је присутна ХГ Е-В13. То сам одавно већ приметио у твојим коментарима, о чему сам већ коментарисао ако се сећаш. Управо као и Лука што рече и ја имам утисак да би сасвим другу песму певао да ниси Р1а него рецимо Е-В13. Али то је већ твој проблем, само мало ми смета твоја искључивост и закључци који никако нису на месту. Ако баш хоћеш, да није било тих брђанских Е-В13 можда би још и дан данас Турска граница била код Мердара или даље, а ти би можда свој хаплотип тражио на неком турском порталу. То су чињенице а не нешто што треба да схватиш као увреду, то вероватно и сам знаш да је истина, а кроз историју српског народа то се много пута потврдило од 1. српског устанка па све до данас.

Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #113 послато: Јул 11, 2016, 12:31:50 пре подне »
Gospodine Vidače, nemojte molim vas preteraste sa pohvalama. Moram da se isvrnem na te vaše pohvale koje su bile bez potrebne meni upućene. Znate šta mene čini ponosnim u vezi DNK pra-porekla... To što pripadam grupaciji naroda koja je nosioci balto-slovenskih jezika, začetnici slovenstva, divim se tom kontiniutetu koji je hiljadama godinama prenošen jezik sa kolena na koleno. 

Kada se govori o prošlosti treba sagledavati daleku prošlost iz drugog ugla. Jer uvek je bilo smena stanovništva, česte su bile migracije. Zar ti misliš da je stanovništvo tada i sada bilo isto?

Ja ne tvrdim izričito da su sva ta imena arbanaška, ali da se mnoga od tih imena javljaju kod srednjovekovnih Arbanasa, to je činjenica. Ja se ne pozivam samo na imena, već i na toponimiju na tom prostoru u kojem žive brđanska plemena. Na predanja nekih brđanskih i malesorskih plemena o zajedničkom poreklu. Na predanje nekih brđanskih plemena ili rodova da su poreklom od nekud iz Albanije. Tu su i prezimena brđana koja imaju dosta arbanaška značenja, sloveniziranjem su dodali sufiks ić. Predanje pojedinih brđana da su bili katolici, što i neka dokumenta potvrđuju na primer Belopavlići su bili katolici do 18. veka itd. A ko su bili katolici istočno od njih? Katlolici su bili Arbanasi i niko drugi. Još ako dodamo savremenu nauku, a to je DNK po muškoj liniji i očigledno da i DNK to donekle potvrđuje, za koji godinu ako se bude sve više ljudi testiralo, to će se i definitivno potvrditi.


Moj zaključak je da Crnogorci poglavito iz istočnih oblasti imaju jaku arbanašku primesu i na nivou Cg rekao bi da učestvuju sa oko 15%.

U redu, i ja sam ponosan na Slovene. Pokrivamo veci dio Evrope, imamo najvecu drzavu na planeti, volim slovensku mitologiju. S druge strane ponosan sam i na nase balkaske pretke koji su gradili prve drzave u Grckoj, sa Aleksandrom velikim stigli do Egipta i Indije, dali veliki broj Rimskih i Vizantijskih careva.
Srbi imaju oko 50-60% slovenskih gena i ostatak balkanskih, kod Brdjana je postotak mozda suprotan ali tu je negdje. Brdjani su kroz vjekove nalagali badnjake, pjevali dodolske pjesme, slavili slave, cuvali sjecanje na srpsko plemstvo. Ako je I2a slovenska zasto onda to nije E1b-V13 srpska? Isti narod, zajedno stvarali naciju.

Ako moze neki izvor da su Bjelopavlici katolici do 18. vijeka? Ne zaboravi da je i Stefan Nemanja prvi put krsten kao katolik. Kao i da veliki dio I2a i R1a Srba su danas Katolici i Muslimani i ne zele biti Srbi. Mozda bas zato sto su im neki govorili da nisu pravi Srbi.

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #114 послато: Јул 11, 2016, 01:12:59 пре подне »
Али си алудирао на ту хаплогрупу својим спомињањем Бјелопавлића.Но,како год,мисли шта год ти хоћеш.

Они су доста касно са католичичанства прешли на православље крајем 17. почетком 18. века. Пре њих су на пример исто тако уочени Пипери који су још у првој половини 17. века били католици и касније су прешли на православље. До пре 300-400 година су били католици, имали су несумњиво арбанашка имена типа: Прека, Кећа, Љаљо и слична и сад су они као нека српска племена, смешно и јадно.       

Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #115 послато: Јул 11, 2016, 01:37:15 пре подне »
KATUNI BUKMIR

Selo Strahalic, stariji stanovnici ga zovu Veternik.

Radic, sin Lazara; Petro, sin Lazara; Bardas, sin Luke; Radic, sin Luke; Vuksan, sin Luke; Vukoslav, sin Vukasina, samac; Nikola, sin Lakica; Boja, sin Bogica; Dobrica, sin Vukasina; Vucerin, sin Radasa; Nikac, sin Pavlov; Lazar, sin Pavlov; Pavlo, sin Brajanov; Depko, sin Brajanov, samac; Nikac, sin Bojkov; Buc, sin Vojkov; Rakic, sin Djurkov, Vukoslav, sin Vukmira, samac; Petras, sin Kalodjera, ne placa; Nikola, sin Vukica, samac; Medic, sin Vukica; Bolic, sin Kalodjera, Marko, sin Bolica; Marko, sin Radkov, samac; Vucjo, sin Markov, samac; Radsa, sin Brata; Vukic, sin Radkov; Jovas, sin Radkov; Vukoslav, sin Jovasa; Bojko, sin Menkov, ne placa; Bozidar, sin Bojkov; Vuceta, sin Todorov, samac; Vuceta, sin Todorov, samac; Macukat, sin Nika; Vuceta, sin Vukasina; Vukasin, sin Radkov, ne placa; Fra Nikac, sin Prajankov; Brabara, sin Brankov; Tolja, sin Brabare, samac; Radko, sin Jankov; Zivko, sin Depka; Lekac, sin Depka, ne placa; Bojko, sin Nikaca; Bodinja, sin Nikaca; Radic, sin Nikaca; Bozidar, sin Vucete; Djinas, sin Bodine; Niko, sin Djetasa; Stepko, sin Djurkov; Djonko, sin Radkov; Bozidar, sin Djonkov, samac; Bardas, sin Radkov; Andrija, sin Radkov; Stepan, sin Andrije; Bozidar, sin Vukasina; Buras, sin Bojkov; Lajko, sin Grubaca; udovica Ostojsavova, sina Radoja;

kuca 40, samaca 11, udovica 1, ispebdze 1281, desetak na zito karte 1, danak 7; jecam karte 4 danak 2 42, pica karte 7, danak 3, 44, must mjera 1 10, taksa na ovce 132, brakovi i taksa na mladozenje i mlade 153, suma takse bez ovaca 1564.

Selo Radusev do, katun je i pripada staresini Radicu.

Novak, sin Vukasina; Dabko, sin Vukasina; Vuksan, sin Vukasina;

kuce 3, ispendze 75, suma 75.

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #116 послато: Јул 11, 2016, 01:47:28 пре подне »
I sta sad ispada da su Braca Rajt i Hilter i "prvi covek" u Evropi Albanci?

Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #117 послато: Јул 11, 2016, 01:52:29 пре подне »
KATUNI BUKMIR

Selo Strahalic, stariji stanovnici ga zovu Veternik.

Radic, sin Lazara; Petro, sin Lazara; Bardas, sin Luke; Radic, sin Luke; Vuksan, sin Luke; Vukoslav, sin Vukasina, samac; Nikola, sin Lakica; Boja, sin Bogica; Dobrica, sin Vukasina; Vucerin, sin Radasa; Nikac, sin Pavlov; Lazar, sin Pavlov; Pavlo, sin Brajanov; Depko, sin Brajanov, samac; Nikac, sin Bojkov; Buc, sin Vojkov; Rakic, sin Djurkov, Vukoslav, sin Vukmira, samac; Petras, sin Kalodjera, ne placa; Nikola, sin Vukica, samac; Medic, sin Vukica; Bolic, sin Kalodjera, Marko, sin Bolica; Marko, sin Radkov, samac; Vucjo, sin Markov, samac; Radsa, sin Brata; Vukic, sin Radkov; Jovas, sin Radkov; Vukoslav, sin Jovasa; Bojko, sin Menkov, ne placa; Bozidar, sin Bojkov; Vuceta, sin Todorov, samac; Vuceta, sin Todorov, samac; Macukat, sin Nika; Vuceta, sin Vukasina; Vukasin, sin Radkov, ne placa; Fra Nikac, sin Prajankov; Brabara, sin Brankov; Tolja, sin Brabare, samac; Radko, sin Jankov; Zivko, sin Depka; Lekac, sin Depka, ne placa; Bojko, sin Nikaca; Bodinja, sin Nikaca; Radic, sin Nikaca; Bozidar, sin Vucete; Djinas, sin Bodine; Niko, sin Djetasa; Stepko, sin Djurkov; Djonko, sin Radkov; Bozidar, sin Djonkov, samac; Bardas, sin Radkov; Andrija, sin Radkov; Stepan, sin Andrije; Bozidar, sin Vukasina; Buras, sin Bojkov; Lajko, sin Grubaca; udovica Ostojsavova, sina Radoja;

kuca 40, samaca 11, udovica 1, ispebdze 1281, desetak na zito karte 1, danak 7; jecam karte 4 danak 2 42, pica karte 7, danak 3, 44, must mjera 1 10, taksa na ovce 132, brakovi i taksa na mladozenje i mlade 153, suma takse bez ovaca 1564.

Selo Radusev do, katun je i pripada staresini Radicu.

Novak, sin Vukasina; Dabko, sin Vukasina; Vuksan, sin Vukasina;

kuce 3, ispendze 75, suma 75.

Mislim da naziv Bukumiri potice od imena Vukmir koje se pojavljaje u popisu iz 1497. Vecina imena je srpska s tim sto ima jedan Fra Nikac sto govori da je bilo katolika ili misionara medju njima, ali i Kalodjer sto moze biti neki Kaludjer prije nego pravo ime.

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #118 послато: Јул 11, 2016, 02:37:33 пре подне »
Мислим да мало претерујеш и да очигледно не можеш да сакријеш своју нетрпељивост према Црногорцима, а нарочито према Брђанима код којих је присутна ХГ Е-В13. То сам одавно већ приметио у твојим коментарима, о чему сам већ коментарисао ако се сећаш. Управо као и Лука што рече и ја имам утисак да би сасвим другу песму певао да ниси Р1а него рецимо Е-В13. Али то је већ твој проблем, само мало ми смета твоја искључивост и закључци који никако нису на месту. Ако баш хоћеш, да није било тих брђанских Е-В13 можда би још и дан данас Турска граница била код Мердара или даље, а ти би можда свој хаплотип тражио на неком турском порталу. То су чињенице а не нешто што треба да схватиш као увреду, то вероватно и сам знаш да је истина, а кроз историју српског народа то се много пута потврдило од 1. српског устанка па све до данас.

Ако ти сматраш да имам неку нетрпељивост према Црногорцима , сматрај и даље, мене то не занима. Ти не правиш разлику између средњовековног доба и данашњег доба. Ја се држим средњовековног доба и моји коментари се односи на што могућу даљу прошлост. Ја нећу сто пута да понављам, копираћу један од мојих претходних коментара:

Ja ne tvrdim izričito da su sva ta imena arbanaška, ali da se mnoga od tih imena javljaju kod srednjovekovnih Arbanasa, to je činjenica. Ja se ne pozivam samo na imena, već i na toponimiju na tom prostoru u kojem žive brđanska plemena. Na predanja nekih brđanskih i malesorskih plemena o zajedničkom poreklu. Na predanje nekih brđanskih plemena ili rodova da su poreklom od nekud iz Albanije. Tu su i prezimena brđana koja imaju dosta arbanaška značenja, sloveniziranjem su dodali sufiks ić. Predanje pojedinih brđana da su bili katolici, što i neka dokumenta potvrđuju na primer Belopavlići su bili katolici do 18. veka itd. A ko su bili katolici istočno od njih? Katlolici su bili Arbanasi i niko drugi. Još ako dodamo savremenu nauku, a to je DNK po muškoj liniji i očigledno da i DNK to donekle potvrđuje, za koji godinu ako se bude sve više ljudi testiralo, to će se i definitivno potvrditi.

Фали јо само археологија.

Ајде обори ове моје јаке подебљане аргументе?



 


Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #119 послато: Јул 11, 2016, 03:43:52 пре подне »
I sta sad ispada da su Braca Rajt i Hilter i "prvi covek" u Evropi Albanci?


Ајде ми конкретно наведи и цитирај мој коментар да сам нешто тако тврдио, повезивао хаплогрупе са саверним народима? Претражи све моје коментаре и нигде то нећеш наћи. Нисам ја толико глупо и наиван колико ме можда ти сматраш да повежем хаплогрупу са неким савременим народом. То раде искључиво почетници који готово ништа не знају о генетици. Нађи и прочитај моје коментаре на теми "Кучи" на тој теми сам све то лепо објаснио у вези хаплогрупа, простор територије брђанских племена који чини једну географску целину са арбанашком гегијском популацијом итд итд.