Аутор Тема: Раковац, Камењача, Лопаш (Трстеник)  (Прочитано 2044 пута)

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Раковац, Камењача, Лопаш (Трстеник)
« послато: Септембар 11, 2020, 05:16:15 пре подне »
Отварам тему о Раковцима (Лучиндан, преславе Марковдан и Савиндан)
Члан форума, Раковац, надам се да ће да објави податке на овој теми кад буде дошао до њих...навео ми је кроз разговор да су Раковци пореклом из села Раковац код Рашке, да су се раније презивали Јовановић при досељењу (имамо већ тестираног Јовановића из Раковца са истим преславама, род Никшића)...
Ради се иначе о селима која су у трстеничком крају (као и моја фамилија), па се можда "помаља" нека веза мојих Вучковића и Раковаца из истог краја (пошто је и моја преслава Марковдан), а и у родослову Раковца се помиње и Вучко (што не мора да значи да је мој предак, али може да буде, с обзиром да се ради о истом крају, а мој родослов покрива негде до 1850те и везан је за Медвеђу, која је са левачке стране З. Мораве, док су Раковци са трстеничке стране З.Мораве)
« Последња измена: Септембар 11, 2020, 11:41:48 пре подне Amicus »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Раковац, Камењача, Лопаш (Трстеник)
« Одговор #1 послато: Септембар 11, 2020, 05:49:48 пре подне »
(имамо већ тестираног Јовановића из Раковца са истим преславама, род Никшића)...

Јовановић из Раковца са мном има, чини ми се, три разлике на 23 маркера, и имамо вредност на DYS19 - 17
« Последња измена: Септембар 11, 2020, 11:42:23 пре подне Amicus »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Раковац, Камењача, Лопаш (Трстеник)
« Одговор #2 послато: Септембар 14, 2020, 09:07:15 пре подне »
Горан Раковац ми је послао слику једног дела родослова Раковаца:
« Последња измена: Септембар 14, 2020, 09:10:19 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Горан Раковац

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Раковац, Камењача, Лопаш (Трстеник)
« Одговор #3 послато: Септембар 14, 2020, 11:03:30 пре подне »
Ево објашњења дела родослова Раковаца из Камењаче који је на овај форум поставио ДушанВучко на чему му се захваљујем.

Овај део родослова је направљен пре 15 - так година. Нажалост у њему су обухваћени само мушки потомци. Направили смо га мој покојни отац Радомир и ја. При прављењу родослова смо заједно отишли у Камењачу , разговарали са фамилијом и обишли сеоско гробље. За дивно чудо највише података нам је дала Вилимонова суруга која није изворни Раковац. И данас памтим тај разговор са једном и више него виспреном женом фотографског памћења. Њој дугујем највећу захвалност за податке до којих сам дошао. Истовремено жалим што нисам снимио разговор са њом или бар хватао више белешки јер би данас све било много лакше објашњиво.

Нешто касније сам дошао до материјала који је садржао више пописа из прве половине 19.века. Колико се сећам радило се о пописима из 30 - их година. Они су потврдили податке до којих сам већ био дошао тако да са великом сигурношћу ( не апсолутном ) могу тврдити да је овај родослов тачан. Консултовао сам и нешто литературе из књиге " Села трстеничког краја" или тако нешто али сам те књиге морао да вратим власнику . И оне су потврдиле моја дотадашња сазнања.

Први Раковац који је дошао у Камењачу се звао Анђелко. По предању је дошао из подкопаоничког села Раковац - Општина Рашка. Наводно су се његови од старине у том селу презивали Јовановић. По доласку у Камењачу су добили презиме по селу одакле су дошли. На првом попису у који сам имао увид један од Анђелкових синова је уписан као Анђелковић а други као Раковци. Међутим , већ на следећем сви су по презимену Раковци.
 
Осим ове приче постоји и друга да се Анђелко у Камењачу доселио из села Ракље - Општина Александровац Жупски те да су од Ракљовци постали Раковци. Прва верзија је вероватнија .

Имам израђену још једну грану Раковаца али ми је она сада затурена па ћу и њу објавити када је нађем. Према ономе што сам ја сазнао Раковци из Камењаче и Лопаша се сматрају рођацима али су погубили сећење где се и када која грана одвојила. Слава је свима исти св. Лука.

 Толико од мене за почетак. Надам се да ће се још неко ко располаже податцима из ове теме укључити.

Ако неко из села Камењача или Лопаш прати овај форум замолио бих га да контактира неког од млађих Раковаца који би се укључио у даље истраживање јер су они ипак на извору информација. 



 



« Последња измена: Септембар 14, 2020, 11:17:39 пре подне Горан Раковац »

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Раковац, Камењача, Лопаш (Трстеник)
« Одговор #4 послато: Септембар 14, 2020, 11:47:34 пре подне »
Ovaj vaš rodoslov bi dobio na vrednosti kada bi bile upisane i godine ( rodj.smrti) a naravno i ženska strana rodoslova..

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Раковац, Камењача, Лопаш (Трстеник)
« Одговор #5 послато: Септембар 15, 2020, 07:50:36 поподне »
Још један део родослова Раковаца који ми је Горан послао (друга грана):

Овде је вероватно грешка година рођења за Миленка (вероватно је 1786, пошто се наводи да је он Вучков син који је рођен 1760)...можда сам ја од неког другог Вучковог сина (ако би се радило о мом претку).
« Последња измена: Септембар 15, 2020, 08:00:56 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Горан Раковац

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Раковац, Камењача, Лопаш (Трстеник)
« Одговор #6 послато: Септембар 16, 2020, 09:26:28 пре подне »

Родослов из претходног поста који је поставио ДушанВучко се односи на Раковце из села Лопаш - Општина Трстеник. Преузео сам га из књиге " Подгочка насеља трстеничког краја " аутора Момчила Р. Тодосијевића , издање Београд 2008.године( стр.73).
Родослов има једну грешку. Наиме , грана која од Миленка иде преко Лазара , Симеона , Милена и Драгоја је непотпуна јер  Драгоје има сина Милана који живи у Смедереву а тек он сина Драгана са којим се ова грана завршава. Синоћ сам разговарао са Миланом и потврдио ми је да су остали наводи родослова тачни.

П.С.

Лопаш и Камењача су суседна села. Данас су фактички састављена . Ипак у њима су две различите гране Раковаца. И једни и други славе св.Луку.

Ван мреже Горан Раковац

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Раковац, Камењача, Лопаш (Трстеник)
« Одговор #7 послато: Новембар 04, 2021, 12:45:54 поподне »

Јовановић из Раковца са мном има, чини ми се, три разлике на 23 маркера, и имамо вредност на DYS19 - 17

Након тестирања које сам урадио у октобру месецу констатовано је да ми је " најближи у роду Јовановић из Раковца код Рашке " са којим делим повишену вредност 11 на YGATAH4.
У контакту сам са Јовановићем и појаснио ми је неке веома битне ствари.
Наиме , рођени брат његовог претка Јована по коме он носи презиме Јовановић а који се звао Јездимир се одселио из Раковца и " отишао ка Морави " у Камењачу код Трстеника где се населио и за презиме узео име места одакле је дошао - Раковац. По свему судећи од је први Раковац а не Анђелко како сам ја до сада мислио. Анђеко је уствари  Јездимиров син.
Даљи наставак лозе није споран.
Почетком октобра сам посетио Камењачу и разговарао са више људи и коцкице се све више и више слажу. Неколико млађих Раковаца се заинтересовало за читаву ову ствар и обећало да ће се потрудити да прибаве још неке од података који недостају.

Ван мреже Горан Раковац

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Раковац, Камењача, Лопаш (Трстеник)
« Одговор #8 послато: Новембар 10, 2021, 01:25:54 поподне »

На теми " Српски ДНК месец 2021 " објављени су трећег нивенбра у одговору бр.321. резултати теста за " Раковац , Аранђеловдан , Ниш " којим је утврђено да припада хаплогрупи R1a.

Успоставио сам контакт са овим Раковцем из Ниша и он ми је објаснио да није аутентични Раковац . Наиме , његов деда је као дете усвојен од стране извесног учитеља Раковца из Ниша који није имао деце али је његовом деди дао презиме.
 
Из ових разлога се евентуално други тестирани Раковци не требају упоређивати са Раковцем из Ниша јер он није у крвној вези са њима иако носи презиме Раковац..