Аутор Тема: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?  (Прочитано 154578 пута)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5268
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #220 послато: Децембар 10, 2016, 06:26:39 поподне »
Glasam za CRVENU verziju.
 ;)

Mora da si zvezdaš :)
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #221 послато: Децембар 10, 2016, 06:54:05 поподне »
Mora da si zvezdaš :)

Нисам.  :P Свидела ми се та верзија јер је симетрична и мање комплекснија (што је пожељно у хералдици).  ;)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5268
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #222 послато: Децембар 10, 2016, 08:16:58 поподне »
Зар не би било примерно и том четвртом сину (муслиману) из поштовања доделити један полумесец у низу са 3 крста. Мислим да је ипак пазио и чувао своју браћу?

Размишљао сам о томе. Не знам ни сам. У принципу, од потомака три сина, Илије, Тодора и Томе, који су остали у православљу постали су Михићи. Ипак, додавањем неке симболике на штиту у вези њега појачала би се асоцијација на породично предање. Са дорађеном кацигом и овојницом, то би изгледало овако некако:


Мени делује интересантноа али не знам да ли ће фамилија прихватити стављање белог полумесеца на црвену подлогу  ;D
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #223 послато: Децембар 10, 2016, 10:22:37 поподне »
Први предлог, и то само због уметнутог штита... а чекај, Велиборе, да пробаш уметнути штит на овом другом, плавом примеру? Без сумње би остављало бољи утисак од невидљивог кантона?



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5268
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #224 послато: Децембар 11, 2016, 01:32:22 пре подне »
Први предлог, и то само због уметнутог штита... а чекај, Велиборе, да пробаш уметнути штит на овом другом, плавом примеру? Без сумње би остављало бољи утисак од невидљивог кантона?

Ја са том опцијом имам један проблем. Моје разумевање смисла грба је да сваки детаљ мора имати своју јасну симболику. Дакле, ако је нешто плаво, онда морам знати зашто сам ставио плаво. Колико год ми можда присуство плавог поља чинило штит атрактивнијим него у чисто црвеној варијанти, ако је плаво ту само из естетских разлога, тешко ми је да то "сварим". Могао бих онда убацити још два лава и једног змаја, онако, да се нађе :)
У верзији штита са полумесецима у неодељеном кантону, плаво поље има своје оправдање управо због те плаве подлоге штита Мириловића. Али ако штит Мириловића пребацим на кулу, онда плава боја за мене нема никакву симболику, осим можда у смислу комплетирања палете пан-словенских боја, плаве, беле и црвене, или како Бакс рече заставе Југославије (што узгред речено мени не смета).

Ево како би изгледала верзија са плавим горњим ппољем и штитом Мириловића на кули:


Kамене рабъ и госодинъ

mladjo

  • Гост
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #225 послато: Децембар 11, 2016, 01:47:49 пре подне »
Ја са том опцијом имам један проблем. Моје разумевање смисла грба је да сваки детаљ мора имати своју јасну симболику. Дакле, ако је нешто плаво, онда морам знати зашто сам ставио плаво. Колико год ми можда присуство плавог поља чинило штит атрактивнијим него у чисто црвеној варијанти, ако је плаво ту само из естетских разлога, тешко ми је да то "сварим". Могао бих онда убацити још два лава и једног змаја, онако, да се нађе :)
У верзији штита са полумесецима у неодељеном кантону, плаво поље има своје оправдање управо због те плаве подлоге штита Мириловића. Али ако штит Мириловића пребацим на кулу, онда плава боја за мене нема никакву симболику, осим можда у смислу комплетирања палете пан-словенских боја, плаве, беле и црвене, или како Бакс рече заставе Југославије (што узгред речено мени не смета).

Ево како би изгледала верзија са плавим горњим ппољем и штитом Мириловића на кули:


 :) ;)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5268
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #226 послато: Децембар 11, 2016, 01:54:08 пре подне »
Kамене рабъ и госодинъ

mladjo

  • Гост
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #227 послато: Децембар 11, 2016, 01:57:35 пре подне »
Млађо, јел то твој фаворит?

Спериментишем:  :)

« Последња измена: Децембар 11, 2016, 02:12:03 пре подне млађо »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5268
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #228 послато: Децембар 11, 2016, 02:10:37 пре подне »
Спериментишем:  :)


Ако ништа друго, изгледа да бар шарже на штиту постају стабилне.  Већ два дана није било драматичних преокрета :)
Kамене рабъ и госодинъ

mladjo

  • Гост
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #229 послато: Децембар 11, 2016, 02:12:39 пре подне »
Ако ништа друго, изгледа да бар шарже на штиту постају стабилне.  Већ два дана није било драматичних преокрета :)

Шарже су већ дуже вријеме стабиле, једино што још нису нашле своје право мјесто, своју одговарајаћу хјерархију.

Обећах да нећу реметити дискусију, али ипак ћу морати рећи још пар ријечи.  :)
Мислим да Мириловића грб заузима превилики значај (он је у центру, у срцу штита), на односу на четири брата која су постављена у подножје штита...што имак мислим да симболички гледано није баш идеално.

Мислим да би четврти брат требао стајати у срцу штита...он је прешао на ислам, али је саградио кулу своме роду. Међутим та изузетна чињеница као да се свјесно прећуткује и даје не значају нечему што толико великог значаја нема или је нешто сасвим маргинално...грб Мириловића.

Праштај на искрености.
« Последња измена: Децембар 11, 2016, 02:18:28 пре подне млађо »

mladjo

  • Гост
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #230 послато: Децембар 11, 2016, 02:27:36 пре подне »


Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5268
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #231 послато: Децембар 11, 2016, 02:46:26 пре подне »
Шарже су већ дуже вријеме стабиле, једино што још нису нашле своје право мјесто, своју одговарајаћу хјерархију.

Обећах да нећу реметити дискусију, али ипак ћу морати рећи још пар ријечи.  :)
Мислим да Мириловића грб заузима превилики значај (он је у центру, у срцу штита), на односу на четири брата која су постављена у подножје штита...што имак мислим да симболички гледано није баш идеално.

Мислим да би четврти брат требао стајати у срцу штита...он је прешао на ислам, али је саградио кулу своме роду. Међутим та изузетна чињеница као да се свјесно прећуткује и даје не значају нечему што толико великог значаја нема или је нешто сасвим маргинално...грб Мириловића.

Праштај на искрености.

Нема се шта праштати. Искреност је најмање што очекујем :)
Слажем се да и четврти брат треба некако да нађе своје место на штиту, иако није Михић. Заиста ми није била намера да било шта прећуткујем, нити имам икакав проблем са братом пашом. Пашићи и Михићи су се генерацијама сматрали братственицима.  Због разумевања симболике, овако гласи наше предање у целини:

Давни предак Михића због крвне освете дође из Мириловића у Горње Храсно, вероватно негде око 1400. године. Био је то Богић Рајковић, кога су звали Кнез Мирило. Његов четврти син, који се насели на Побрђе, по оцу кнезу доби презиме Кнежић. Кнежићи су живели у Побрђу наредних 300 година. Један од њих, Михо Кнежић, иначе брат Сердара Милинка Кнежића, око 1700. године пређе да живи с Побрђа у Селишнице, исто у Горњем Храсну. Михо је имао четири сина. За време Турске управе једног Михина сина од 10 година одведоше Турци харачлије у Цариград. Кроз неколико година Михин син се врати у Херцеговину као паша. Он се сети родитеља и браће које пронађе у Храсну и ослободи их плаћања харача. Он направи кулу у Селишницама и то место се прозва Под Кулом. Тако је Михо Под Кулом у Горњем Храсну имао 9 харача брда и 90 рала земље у Попову пољу. Његови синови Илија, Тодор и Томо, по оцу Михи добише презиме Михићи. Њихово некадашње имање се и данас зове Михићевина. Од Михиног сина паше посташе Пашићи.
После неколико година код Михе на конак дођоше Турци харачлије да купе харач. Иако су били ослобођени плаћања харача, Турци покушаше на силу да их похараче. Михин син Томо био је чобанин и чувао стоку. Доласком кући од стоке, нађе харачлије како чине зулум па их погуби. По турским законима, за убиство мораше се мењати кадилук и платити крвнина.Турске власти им запленише сво имање осим једног дела који оста на некој жени. Михићи су и за време Аустрије од тог дела узимали травнину и хак, а после су то имање продали неком Рогоњићу.
Михиће раселише из Храсна: Тодор се настани у Чавашу, његов брат Илија у Банчићима, а Томо који погуби харачлије оде даље и настани се у Потком, на заравни Медене главе и обронака планине Снијежница.


Свеједно, не бих се одрекао симболике и везе са Мириловићима на штиту, а четвртом брату ћемо исказати почаст као и осталој тројици. Јесу четири брата у стопи штита, али је то она симболика о којој сам већ причао - Михо Под Кулом. Стопи се евентуално може дати већи простор померањем двоструког шеврона на горе.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #232 послато: Децембар 11, 2016, 10:26:22 пре подне »
Свеједно, не бих се одрекао симболике и везе са Мириловићима на штиту...

Штит Мириловића је визуелно много боље истакнут ако је позадина иза куле црвене боје. Не знам да ли сте то приметили...

Стопи се евентуално може дати већи простор померањем двоструког шеврона на горе.

Мислим да је ово добра идеја. Мада, у том случају, можемо причати већ о "party per fess" варијанти.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5268
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #233 послато: Децембар 11, 2016, 10:56:08 пре подне »


Ако би смо ишли на овакву варијанту, онда ми плава боја дефинитивно не треба. Само са црвено белом комбинацијом боја имамо веома чисту и ефектну варијанту. Већ је примећено да три крста под кулом могу некоме деловати деградирајуће. Ако на кулу ставимо и полумесец, тај ефекат постаје још израженији:


Вероватно је ипак прихватљивије решење задржавање крстова и полумесеца у стопи.
Овде сам за пробу симболику везе са Мириловићима изместио у њихов стег на челенци. Мада ми је жао да се одрекнем мириловићке симболике на штиту, тиме би се коначно свео на две боје. Да ли је хералдички прихватљиво имати два независна симбола у челенци - стег и јаре?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5268
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #234 послато: Децембар 11, 2016, 02:04:43 поподне »
Ако се стег Мириловића сме додати у челенку, и са враћањем полумесеца у стопу, имали би смо ово:

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #235 послато: Децембар 11, 2016, 04:45:43 поподне »
Ја са том опцијом имам један проблем. Моје разумевање смисла грба је да сваки детаљ мора имати своју јасну симболику. Дакле, ако је нешто плаво, онда морам знати зашто сам ставио плаво. Колико год ми можда присуство плавог поља чинило штит атрактивнијим него у чисто црвеној варијанти, ако је плаво ту само из естетских разлога, тешко ми је да то "сварим". Могао бих онда убацити још два лава и једног змаја, онако, да се нађе :)
У верзији штита са полумесецима у неодељеном кантону, плаво поље има своје оправдање управо због те плаве подлоге штита Мириловића. Али ако штит Мириловића пребацим на кулу, онда плава боја за мене нема никакву симболику, осим можда у смислу комплетирања палете пан-словенских боја, плаве, беле и црвене, или како Бакс рече заставе Југославије (што узгред речено мени не смета).

Иако ми лепо изгледа, апсолутно исправно је рећи да и та плава мора имати свој виши разлог зашто је ту, а уколико тога нема, она је ту свакако сувишна. Наравно, иако су ово добри радови, иапк су аматерски, па ми не знамо како би неки вичан хералдички уметник уметнуо штит Мириловића на "црвени грб", ја не сумњам да би се и то сјајно уклопило. Тако да бих у том случају ја био на црвеном грбу и уметнутом штиту, још једном подстичући на размишљање, да грб Мириловића иде у оригиналу (као зелени), а не у фалш верзији какав је онај из Фојничког грбовника.

Што се тиче челенке са заставом, једна застава има смисла, чак и удуплана, али две различите, то просто не иде. Узгред, треба увек имати на уму, да би ти Велиборе у неком идеалном тренутку, требао ова знамења да обучеш. Замисли само шта би ти дошло на главу и како би изгледао? Моје је мишљење, да од тога се увек мора поћи, а слична ствар је и са штитом. Замисли се на бојном пољу, пре свега, и да испод свега тога опет будеш ти. :)




Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5268
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #236 послато: Децембар 11, 2016, 05:57:40 поподне »
...
Што се тиче челенке са заставом, једна застава има смисла, чак и удуплана, али две различите, то просто не иде. Узгред, треба увек имати на уму, да би ти Велиборе у неком идеалном тренутку, требао ова знамења да обучеш. Замисли само шта би ти дошло на главу и како би изгледао? Моје је мишљење, да од тога се увек мора поћи, а слична ствар је и са штитом. Замисли се на бојном пољу, пре свега, и да испод свега тога опет будеш ти. :)
...

Шта сам све видео да се ставља у челенку и то од стране признатих хералдичких уметника, ово моје није ништа :)


...
Тако да бих у том случају ја био на црвеном грбу и уметнутом штиту, још једном подстичући на размишљање, да грб Мириловића иде у оригиналу (као зелени), а не у фалш верзији какав је онај из Фојничког грбовника.
....


Такође, црвеној је зелена комплементарна боја, тако да је то идеалан контраст за подлогу штита и визуелно лежи много боље него плава. Да и то видимо како изгледа, са нешто широм стопом штита:

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #237 послато: Децембар 11, 2016, 07:44:01 поподне »
Ево мог дилетантно склепаног предлога,

користио сам Баксов нацрт у комбинациiи плашта, шлема и челенке фоiничког типа. Постава плашта би требало бити црвена (нисам успео променити)- за расмилити iе и промена боiа грба Мириловића - сребрне месеце на црном пољу, као што iе  Amicus наведо да у грбовицима постоји - моћно делује. Значи црно/црвена комбинациiа и сребрним шаржама - кула, месеци, јагње и 3 крста уз (евентуално)додатни полумесец.

СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #238 послато: Децембар 11, 2016, 07:45:35 поподне »
Шта сам све видео да се ставља у челенку и то од стране признатих хералдичких уметника, ово моје није ништа :)

Такође, црвеној је зелена комплементарна боја, тако да је то идеалан контраст за подлогу штита и визуелно лежи много боље него плава. Да и то видимо како изгледа, са нешто широм стопом штита:


Не кажем ја да се не ставља свашта, али да треба водити рачуна, из опет наведених разлога. ;)

Хвала што си урадио и овај предлог, другачије изгледа кад се стави на папир, него кад је само у глави.




Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #239 послато: Децембар 12, 2016, 09:01:48 пре подне »
Шта сам све видео да се ставља у челенку и то од стране признатих хералдичких уметника, ово моје није ништа :)

 

Такође, црвеној је зелена комплементарна боја, тако да је то идеалан контраст за подлогу штита и визуелно лежи много боље него плава. Да и то видимо како изгледа, са нешто широм стопом штита:

Неки хералдички мање обавјештени витезови могли би се на Велибора посебно окомити јер би помислили да се ради о неком невјернику. Шалим се наравно. Ипак мислим да се грб Мириловића, мора вјерно пренијети, Веза је очигледна. Па Храсно се још почетком 18. вијека упоредо назива и Мириловић.