Аутор Тема: Трифуновићи, Лозовик (Јагодина), Томиндан  (Прочитано 8032 пута)

Ван мреже Trifunovic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 14
Трифуновићи, Лозовик (Јагодина), Томиндан
« послато: Јун 18, 2018, 04:04:08 поподне »
Poštovani,

Uradio sam DNK analizu i dobio rezultate da se moje poreklo nalazi u l2a1b3 haplogrupi?

Mi Trifunovići slavimo sv. Tomu već 100+ godina i ovo su rezultati DNK testiranja
https://www27.zippyshare.com/v/qIofgUCX/file.html

Nažalost na ovom forumu ne mogu da nađem ništa o ovoj haplogrupi, ili možda ja ne tražim pod pravim imenom?

Voleo bih da me uputite dalje na istraživanje mog prezimena.

Svako dobro,

Vladimir

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Трифуновићи, Лозовик (Јагодина), Томиндан
« Одговор #1 послато: Јун 18, 2018, 04:28:57 поподне »
Ево, неке основне податке можеш наћи на овим темама:

https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=23.0

https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1557.0

Ја бих, онако лаички, рекао да си ти носилац хаплогрупе I2a PH908.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Trifunovic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 14
Одг: Трифуновићи, Лозовик (Јагодина), Томиндан
« Одговор #2 послато: Јун 18, 2018, 04:31:09 поподне »
Uspeo sam da nađem na nevgen sajtu ovo

I2a1b3 Carpathian-
Dinaric & Disles
L621

Ван мреже Trifunovic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 14
Одг: Трифуновићи, Лозовик (Јагодина), Томиндан
« Одговор #3 послато: Јун 18, 2018, 04:31:51 поподне »

Ја бих, онако лаички, рекао да си ти носилац хаплогрупе I2a PH908.

Hvala puno! Šta to tačno znači?

Izvini molim te na mom neznanju.

Totalno sam nov u ovome.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Трифуновићи, Лозовик (Јагодина), Томиндан
« Одговор #4 послато: Јун 18, 2018, 04:39:48 поподне »
Hvala puno! Šta to tačno znači?

Izvini molim te na mom neznanju.

Totalno sam nov u ovome.

То би значило да си носилац најбројније хаплогрупе међу Србима. :)
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Трифуновићи, Лозовик (Јагодина), Томиндан
« Одговор #5 послато: Јун 18, 2018, 04:40:01 поподне »
Па, то РН908 је подграна старије гране СТЅ10228 (сад сам те тек потпуно збунио  :) ), која је заступљена углавном код словенских народа. Грана РН908 је најзаступљенија код јужнословенских народа западног Балкана, дакле - Срба и осталих савремених народа који говоре србским језиком или његовима дериватима. Жариште РН908 је у Херцеговини, где достиже удео и до 70% у неким крајевима.

Погледај и овај чланак на главној страници Порекла:

https://www.poreklo.rs/2012/12/17/y-dnk-haplogrupa-i-naj%c4%8de%c5%a1%c4%87a-kod-srba/
"Наша мука ваља за причешћа"

Jelic

  • Гост
Одг: Трифуновићи, Лозовик (Јагодина), Томиндан
« Одговор #6 послато: Јун 18, 2018, 04:43:58 поподне »
Poštovani,

Uradio sam DNK analizu i dobio rezultate da se moje poreklo nalazi u l2a1b3 haplogrupi?

Mi Trifunovići slavimo sv. Tomu već 100+ godina i ovo su rezultati DNK testiranja
https://www27.zippyshare.com/v/qIofgUCX/file.html

Nažalost na ovom forumu ne mogu da nađem ništa o ovoj haplogrupi, ili možda ja ne tražim pod pravim imenom?

Voleo bih da me uputite dalje na istraživanje mog prezimena.

Svako dobro,

Vladimir

Владимире, из ког сте места пореклом?

Ван мреже Trifunovic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 14
Одг: Трифуновићи, Лозовик (Јагодина), Томиндан
« Одговор #7 послато: Јун 18, 2018, 04:49:49 поподне »
Владимире, из ког сте места пореклом?

Moj pradeda Radomir Trifunovic je bio nagrađen Karađorđevom Zvezdom, a otac mi kaže da je negde u okolini Svetozareva rođen (današnja Jagodina).

Moj deda Svetolik Trifunović, kog nisam doživeo se rodio u Miloševcu (okolina Velike Plane) i živeo u Starom Selu (nekadašnje ime Stari Adžibegovac).

Moj čukundeda je Tanasije Trifunović (to je Radomirov otac) i o tom čoveku ništa ne znam.


P.S. Ne znam da li moj pradeda Radomir Trifunovic ima veze sa ovim iz Gvozdenog puka. Samo tu stoji Pranjani: Radomir Trifunović.
http://www.gminfo.rs/index.php/2017-06-09-11-36-28/riznica/3175-ratni-put-takovskog-gvozdenog-puka-i-njegovi-vitezovi-x
« Последња измена: Јун 18, 2018, 04:55:39 поподне Trifunovic »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Трифуновићи, Лозовик (Јагодина), Томиндан
« Одговор #8 послато: Јун 18, 2018, 04:59:23 поподне »
Moj pradeda Ratomir Trifunovic je bio nagrađen Karađorđevom Zvezdom, a otac mi kaže da je negde u okolini Svetozareva rođen (današnja Jagodina).

Moj deda Svetolik Trifunović, kog nisam doživeo se rodio u Miloševcu (okolina Velike Plane) i živeo u Starom Selu (nekadašnje ime Stari Adžibegovac).

Moj čukundeda je Tanasije Trifunović (to je Ratomirov otac) i o tom čoveku ništa ne znam.

Овде каже да су Трифуновићи из Лозовика:

https://www.poreklo.rs/2014/09/06/poreklo-prezimena-selo-milosevac-velika-plana/

Али, овде их нема:

https://www.poreklo.rs/2012/05/03/prezimena-selo-lozovik-velika-plana/

А ни у Старом Селу:

https://www.poreklo.rs/2013/10/28/poreklo-prezimena-staro-selo-velika-plana/

Пробај негде да сазнаш неко евентуално старије презиме. Видим и да у овим селима (Лозовик, Старо Село) није наведен ни један род који слави Светог Тому  ???  Могуће је да су и Лозовик и Старо Село били само привремена боравишта твојих предака, а да право порекло лежи негде друго.

Проучи темељито Дробњаковићеву књигу из које су постављени чланци, можда нађеш неки траг!
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Трифуновићи, Лозовик (Јагодина), Томиндан
« Одговор #9 послато: Јун 18, 2018, 05:01:28 поподне »
Можда слава, која и није тако честа, може бити путоказ приликом тражења.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Трифуновићи, Лозовик (Јагодина), Томиндан
« Одговор #10 послато: Јун 18, 2018, 05:05:54 поподне »
У Лозовику код Јагодине:

Цитат
Томићи, Трифуновићи (40 к., св. Тома и Преображење), доселили се средином 18. века са Косова. Са Недићима у Белици имају заједничко порекло. Прво су се населили у Врби, и тамо боравили три године, па су се отуда раселили једни су отисли у Белици, а други у Лозовик.

Изгледа да су ово ваши Трифуновићи, јер се Трифуновићи у Милошевцу воде као досељени из Лозовика. Човек би помислио да су досељени из суседног Лозовика код В. Плане, али тамо нико не слави св Тому, биће да су ипак из Лозовика код Јагодине.

Jelic

  • Гост
Одг: Трифуновићи, Лозовик (Јагодина), Томиндан
« Одговор #11 послато: Јун 18, 2018, 05:06:42 поподне »
У Лозовику код Јагодине:

Изгледа да су ово ваши Трифуновићи, јер се Трифуновићи у Милошевцу воде као досељени из Лозовика. Човек би помислио да су досељени из суседног Лозовика код В. Плане, али тамо нико не слави св Тому, биће да су ипак из Лозовика код Јагодине.

Браво Лепене, то би требало да је то. :)

Ван мреже Trifunovic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 14
Одг: Трифуновићи, Лозовик (Јагодина), Томиндан
« Одговор #12 послато: Јун 18, 2018, 05:13:32 поподне »
У Лозовику код Јагодине:

Изгледа да су ово ваши Трифуновићи, јер се Трифуновићи у Милошевцу воде као досељени из Лозовика. Човек би помислио да су досељени из суседног Лозовика код В. Плане, али тамо нико не слави св Тому, биће да су ипак из Лозовика код Јагодине.

Pregledao sam sve Trifunoviće i od svih 12 strana ovo su jedini koji slave sv. Tomu. Baš ove koji ste i vi naveli na linku dole.
https://www.poreklo.rs/2012/05/01/selo-lozovik-jagodina/?lang=lat

Zanimljivo je da imam ikonu staru 100+ godina sv. Tome koja je poprilično neuobičajena. Sv. Toma je prikazan sa bradom i štapom i izgleda starije od onog koji se danas pojavljuje na ikonama.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Трифуновићи, Лозовик (Јагодина), Томиндан
« Одговор #13 послато: Јун 18, 2018, 05:15:34 поподне »
У Лозовику код Јагодине:

Изгледа да су ово ваши Трифуновићи, јер се Трифуновићи у Милошевцу воде као досељени из Лозовика. Човек би помислио да су досељени из суседног Лозовика код В. Плане, али тамо нико не слави св Тому, биће да су ипак из Лозовика код Јагодине.

Свака част на налазу, Ацо.
И ја сам одмах помислио на Лозовик код Плане. Мислим, логично...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Трифуновићи, Лозовик (Јагодина), Томиндан
« Одговор #14 послато: Јун 18, 2018, 05:20:58 поподне »
У Лозовику код Јагодине:

Изгледа да су ово ваши Трифуновићи, јер се Трифуновићи у Милошевцу воде као досељени из Лозовика. Човек би помислио да су досељени из суседног Лозовика код В. Плане, али тамо нико не слави св Тому, биће да су ипак из Лозовика код Јагодине.

Из Белице на Копаонику са славом Св. Тома су Бушати. Имамо тестираног Ђоровића из Лешка од њих, који је код нас због вредности 448=20 сврстан у динарик север, а на FTDNA међу PH908.

Jelic

  • Гост
Одг: Трифуновићи, Лозовик (Јагодина), Томиндан
« Одговор #15 послато: Јун 18, 2018, 05:23:43 поподне »
Из Белице на Копаонику са славом Св. Тома су Бушати. Имамо тестираног Ђоровића из Лешка од њих, који је код нас због вредности 448=20 сврстан у динарик север, а на FTDNA међу PH908.

Мислим да је и Катић из места Јелакци код Александровца (слава Томиндан, хаплогрупа I2-PH908) такође по предању од "Бушета из Беласице у Врховини".

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Трифуновићи, Лозовик (Јагодина), Томиндан
« Одговор #16 послато: Јун 18, 2018, 05:35:37 поподне »
Хаплотип Бушета се ипак донекле разликује од хаплотипа Трифуновића, тако да верујем да нису баш блиско повезани.

Господин Трифуновић рецимо има врло високу вредност 25 на дис 635, и по томе је посебан, али у суштини то јесте та копаоничка струја насељавања.

Од тестираних са славом св Тома нису му превише далеки ни Мојсиловић из Сикирице код Параћине, ни Петровић из Појата. Најближи му је један тестирани из Треботина код Крушевца са истом славом, и разликују се на само два маркера, али по две вредности, што ипак није занемарљиво.

Све у свему ми се чини да је постојао повећи скуп породица са том славом у рејону Копаоника/Топлице/Косова, касније одсељених у Поморавље.

Ван мреже Trifunovic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 14
Одг: Трифуновићи, Лозовик (Јагодина), Томиндан
« Одговор #17 послато: Јун 18, 2018, 06:06:06 поподне »
Zanimljivo je da sam našao upravo ovde

http://www.jagodina.autentik.net/selo/lozovik.php

"Postoji i četvorogodišnja osnovna škola ''Branko Radičević'', u kojoj se nalazi i seoska biblioteka sa oko 1000 knjiga."

"Tomići imaju 80 ari pod jabukama i 80 ari pod vinogradom, a dosta seljani sade i lubenicu."

" Živojin Trifunović - načelnik Jagodinskog SUP-a - sada živi u Niš-u."

Našao sam Tomiće i Trifunoviće na jednom mestu koju kaže na sajtu poreklo da su od Nedića. Sad možda ovog Živojina ako bih našao da ga pitam da li i on slavi sv. Tomu možda bih imao neki trag dodatni.

Ili da proverim u seoskoj biblioteci.

Pored toga našao sam sliku sa spomenom pločom na kojoj stoji "neki" Trifunović totalno na dnu.
http://www.jagodina.autentik.net/selo/lozovik/044.jpg


Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Трифуновићи, Лозовик (Јагодина), Томиндан
« Одговор #18 послато: Јун 18, 2018, 06:20:53 поподне »
Хаплотип Бушета се ипак донекле разликује од хаплотипа Трифуновића, тако да верујем да нису баш блиско повезани.

Господин Трифуновић рецимо има врло високу вредност 25 на дис 635, и по томе је посебан, али у суштини то јесте та копаоничка струја насељавања.

Од тестираних са славом св Тома нису му превише далеки ни Мојсиловић из Сикирице код Параћине, ни Петровић из Појата. Најближи му је један тестирани из Треботина код Крушевца са истом славом, и разликују се на само два маркера, али по две вредности, што ипак није занемарљиво.

Све у свему ми се чини да је постојао повећи скуп породица са том славом у рејону Копаоника/Топлице/Косова, касније одсељених у Поморавље.

Да, прилично удаљен хаплотип од Ђоровића. Можда су му због славе и високе вредности 25 на DYS635, блиски Шуљагићи и та екипа на потезу Нова Врош-Чајетина-Пожега.

Jelic

  • Гост
Одг: Трифуновићи, Лозовик (Јагодина), Томиндан
« Одговор #19 послато: Јун 18, 2018, 06:26:29 поподне »
Да, прилично удаљен хаплотип од Ђоровића. Можда су му због славе и високе вредности 25 на DYS635, блиски Шуљагићи и та екипа на потезу Нова Врош-Чајетина-Пожега.

Ја бих рекао да су Шуљагићи нека друга "прича" ипак.