Траг - корисне књиге, сајтови > Архиви и архивска грађа

База архивских података arolsen-archives.org

(1/4) > >>

Јовица Кртинић:
Колико сам стигао да проверим, на нашем форуму досад није помињана једна одлична база у којој се, између осталог, може пронаћи и доста података о Србима који су се после Другог светског рата нашли по емигрантским логорима или у заробљеништву.

База садржи велики број докумената. Вреди истражити.

Ево линка: https://arolsen-archives.org/en/

drajver:

--- Цитат: Број 1  Фебруар 01, 2021, 10:00:59 пре подне ---Колико сам стигао да проверим, на нашем форуму досад није помињана једна одлична база у којој се, између осталог, може пронаћи и доста података о Србима који су се после Другог светског рата нашли по емигрантским логорима или у заробљеништву.

База садржи велики број докумената. Вреди истражити.

Ево линка: https://arolsen-archives.org/en/

--- Крај цитата ---

Сад нађох деду из прве. Налази се у бази у неком документу, једино што тог документа нема онлајн. Било би добро ако бих могао да сазнам у ком логору у Њемачкој је био. Послаћу им упит да видим шта могу да ми кажу.



Јовица Кртинић:
Колико сам успео да видим, постоје два нивоа претраге.
Кад се отвори следећа страница: https://collections.arolsen-archives.org/en/search/, треба отићи и на леви прозор и кликнути на: Go to personal effects
На тај начин сам дошао до могућности да видим и оригинална (скенирана) документа за поједине особе.
Е, сад, могуће је да су неки само у списковима, а да за неке имају и скенирану грађу...
Свакако ваља истражити све могућности које нуди ова база.

drajver:
Послао сам им упит преко стандардизоване форме, па ћу видјети шта ће успјети наћи.

Криво ми је да нисам на вријеме записао назив логора, док је деда још био жив, иако сам доста са њим причао на ту тему и добар дио материјала чак и снимио на диктафон. Од њега нам нису остали ни неки заробљанички папири, јер је у посљедњем рату његова кућа била запаљена, тако да ако је нешто и постојало, изгорило је.

Оно што сам успио закључити на основу његове приче јесте да је био у неком логору на сјверу Њемачке,а западно од Лабе. Ово закључујем из два податка које је саопштио, први да су логор ослободили Американци (Американци су отприлике дошли до Лабе) и други да је прошао кроз Праг, кад је кренуо кући назад жељезницом (био је дакле у подручју сјеверније од Прага). Додатна селкција би била на том простору одабрати логоре у којима су били смјештени Југословени. Али сачекаћу да видим да ли ће ови из архива шта послати.

Јовица Кртинић:

--- Цитат: drajver  Фебруар 01, 2021, 11:31:32 пре подне ---Послао сам им упит преко стандардизоване форме, па ћу видјети шта ће успјети наћи.

Криво ми је да нисам на вријеме записао назив логора, док је деда још био жив, иако сам доста са њим причао на ту тему и добар дио материјала чак и снимио на диктафон. Од њега нам нису остали ни неки заробљанички папири, јер је у посљедњем рату његова кућа била запаљена, тако да ако је нешто и постојало, изгорило је.

Оно што сам успио закључити на основу његове приче јесте да је био у неком логору на сјверу Њемачке,а западно од Лабе. Ово закључујем из два податка које је саопштио, први да су логор ослободили Американци (Американци су отприлике дошли до Лабе) и други да је прошао кроз Праг, кад је кренуо кући назад жељезницом (био је дакле у подручју сјеверније од Прага). Додатна селкција би била на том простору одабрати логоре у којима су били смјештени Југословени. Али сачекаћу да видим да ли ће ови из архива шта послати.

--- Крај цитата ---
Да, штета је кад се на време не запише, а посебно кад нестану документи. Али, ова база баш обећава.
Мислим да би било добро и да се обради као посебан чланак логори којима су боравили они који су чекали на повратак у Југославију или одлазак у свет. Ти логори су доста дуго били активни (неколико година након рата) и кроз њих је прошао велики број људи са наших простора - од оних који су били у заробљеништву током целог рата па до оних који су успели да пребегну на запад као припадници поражених формација. Могуће је да има и литературе на ту тему.
Међутим, свакако треба још прегледати на који начин се ова база може максимално користити. Питаћу човека који ме је упутио на овај сајт.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију