Траг - корисне књиге, сајтови > Карте

Карте градова

<< < (2/4) > >>

Amicus:

--- Цитат: Грабеж  Јануар 12, 2020, 11:45:22 пре подне ---Поздрав,
Има ли неко карту Бања Луке из времена Краљевине СХС / Југославије?

--- Крај цитата ---

Мислим да сам то недавно негде видео, али сад не могу да нађем. Гугл је опет мењао неке опције у претрази. ::) Ако нађем, поставићу.

Sergio:
Панораме старог Сомбора (Равноплов):

https://www.ravnoplov.rs/panorame-starog-sombora/

Азот:

--- Цитат: Грабеж  Јануар 12, 2020, 11:45:22 пре подне ---Поздрав,
Има ли неко карту Бања Луке из времена Краљевине СХС / Југославије?

--- Крај цитата ---
Наишла сам на пинтересту на ову, јесте много старија него што сте ви тражили

Amicus:

--- Цитат: Грабеж  Јануар 12, 2020, 11:45:22 пре подне ---Поздрав,
Има ли неко карту Бања Луке из времена Краљевине СХС / Југославије?

--- Крај цитата ---

Нађох немачку војну карту из 1941. године. Карта је настала вероватно непосредно пред рат. У сваком случају, улице на карти су из времена пре окупације.


http://maps.mapywig.org/m/City_plans/Balkans/STADTPLAN_VON_BANJA_LUKA_5K_IV.1941_err.jpg

drajver:

--- Цитат: Amicus  Март 25, 2020, 05:32:30 поподне ---Нађох немачку војну карту из 1941. године. Карта је настала вероватно непосредно пред рат. У сваком случају, улице на карти су из времена пре окупације.

--- Крај цитата ---

Свака част за карту, Амиго.

Има улица које су остале на истим мјестима: Београдска, Гундулићева, Пелагићева. Примјетно је да су Карађорђевићи добили све главне улице у центру, али се водило рачуна и о народима и народностима. У муслиманским дијеловима града нпр. доминирају улице назване по муслиманским појединцима, а ту су још и католичким дијеловима града улице: Краља Томислава, бискупа Марцовића, Мажуранићева. На карти је моја садашња улица под називом : Котор варошка улица

Занимљиво ми је да је на карти уцртан и споменик аустријским војницима из анексије Босне 1878. године. Десно на карти, пише: Denkmal für die 1878 Gefallenen

Прије неколико година уопште нисам знао да тај споменик постоји, јер се налазио у кругу бивше касарне Мали Логор. Затим су ту касарну укинули и порушили,а на њеном мјесту је једна грађевинска фирма почела градити насеље. Споменик се одједном појавио на ледини и био је видљив са пута.  Шта ће радити са тим спомеником појма немам, јер колико знам плански је ту такође предвиђена изградња стамбених зграда. Негдје у близини су заливени и темељи српско-руског храма.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију