Аутор Тема: Касно античке засвођене гробнице у источној Херцеговини.  (Прочитано 1707 пута)

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Овакав облик сахрањивања распрострањен је био током касне антике широм територије некадашњег римског царства. Радом Археолога у Херцеговини протеклих година пронађено их је 8, 4 на територији Требиња и 4 на подручју Љубиња.



Ова се налази код Љубиња, нажалост, отворена је али требало би је археолошки истражити. Поред ње је још једна, још увијек блиндирана.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Касно античке засвођене гробнице у источној Херцеговини.
« Одговор #1 послато: Јун 02, 2016, 12:06:59 поподне »
Зна ли се ко је ту сахрањен? Мислим, ко би требало да је ту сахрањен. Неки обичан човек, или ипак неко мало вишег сталежа?
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Касно античке засвођене гробнице у источној Херцеговини.
« Одговор #2 послато: Јун 02, 2016, 12:29:36 поподне »
Зна ли се ко је ту сахрањен? Мислим, ко би требало да је ту сахрањен. Неки обичан човек, или ипак неко мало вишег сталежа?
То би требало да буду породичне гробнице богатијег слоја становништава. У ЦРКВИ У Љубињу пронашли смо више костура, доста керамике али и подну циглу којом је био поплочан пролаз између два лежаја.

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Касно античке засвођене гробнице у источној Херцеговини.
« Одговор #3 послато: Јун 11, 2016, 09:14:04 поподне »
Било би занимљиво сазнати нешто више о људима који су ту сахрањени. То би наравно захтевало опште истраживање, али неке претпоставке би се сигурно могле поставити, као на пример чиме су се ти људи могли бавити, колику су породицу имали, да ли се њихова генетика поклапа са генетиком неких данашњих родова?

Такве гробнице код нас видео сам први пут, мислим у неком Трухелкином чланку, и неке веће делују баш импресивно. Нажалост, немало тога што извирује из земље је уједно и опљачкано, било на дивље или по правилима дислокације археолошког блага.