ДНК порекло > Народи и њихова генетика

Горанци

(1/14) > >>

Тимар:
http://akademskikrug.rs/goranci-dobri-ljudi-sa-sar-planine-1/
http://akademskikrug.rs/goranci-dobri-ljudi-sa-sar-planine-2/

smiksi14:
Hvala na odlicnom tekstu, uvek sam znala da Goranci nisu Albanci ali zasto i kako ne. Mozda cu pitati glupost, ali da li postoje neki zapisi da Goranaca ima katolika? Ili je to nesto drugo?

Hvala  :)

vojinenad:

--- Цитат: smiksi14  Новембар 25, 2015, 09:16:39 пре подне ---Hvala na odlicnom tekstu, uvek sam znala da Goranci nisu Albanci ali zasto i kako ne. Mozda cu pitati glupost, ali da li postoje neki zapisi da Goranaca ima katolika? Ili je to nesto drugo?

Hvala  :)

--- Крај цитата ---
Горанци су сви исламске вероисповести. Крајем 19. и почетком 20. века било је случајева да је у појединим горанским породицама било старих жена које су биле православне вере и имале улогу да чувају славу коју је та породица некада славила. Сви остали укућани су били исламске вероисповести. То значи да су те породице вероватно веома касно примиле ислам. Посебност Горанаца је у томе што су поред примања ислама они очигледно били под притиском албанизације, тако да је то вероватно разлог што по својим презименима на први поглед подсећају на шиптаре. Иначе су веома патријахални и колико их познајем добри и вредни људи, и увек били лојални држави Србији. Највећа увреда им је када их неко посматра или ословљава са ''шиптари'', а наш народ из простог незнања често је то чинио, нарочито у време СФРЈ када су многи били национално неосвешћени. Чак су и неки излози њихових радњи страдали у време НАТО агресије баш зато што су их сматрали за шиптаре. Материњи језик им је српски, који помало ''вуче'' на македонски или старо косовски нагласак. Старији знају понешто и шиптарски али користили су га само по потреби у комуникацији са шиптарским становништвом, исто као и наши косовци и насељени црногорци и др., али можда баш зато што су их многи поистовећивали са шиптарима често су и потенцирали на томе да не желе да га користе. Колико знам међу њима нема католика. Иначе су били најпознатији по посластичарницама, пекарама, роштиљима широм бивше СФРЈ.

smiksi14:

--- Цитат ---Горанци су сви исламске вероисповести. Крајем 19. и почетком 20. века било је случајева да је у појединим горанским породицама било старих жена које су биле православне вере и имале улогу да чувају славу коју је та породица некада славила. Сви остали укућани су били исламске вероисповести. То значи да су те породице вероватно веома ....
--- Крај цитата ---

ХВАЛА vojinena
Питала сам због њихових имена и презимена пошто ме нека подсећају на католичка па сам зато мислила или су се можда мешали, у сваком случају хвала пуно. Поздрав!  :D

Радевић:
Горанци су се презивали на -ић , комунисти им мењају презимена 1945.год.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију