Аутор Тема: Стевановићи, Вране код Ариља  (Прочитано 6906 пута)

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Стевановићи, Вране код Ариља
« послато: Јун 21, 2015, 01:28:54 поподне »
Који су бре ови?

http://www.politika.rs/rubrike/Srbija/Slozno-bratstvo-cuva-korene.sr.html

Војинена, Небо, Брђанине, и остали који се разумете...

има ли каквих назнака да су ови Стевановићи заиста из Мораче или Братоножића?

Мени делује врло неозбиљно да неко направи братственички скуп на који позове људе чак из Црне Горе а да претходно не провери има ли истине у тим породичним причама. Копка ме такође и питање где ти Морачани што су дошли у госте купише прасе?  :P

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Стевановићи, Вране код Ариља
« Одговор #1 послато: Јун 21, 2015, 02:16:01 поподне »
Који су бре ови?

http://www.politika.rs/rubrike/Srbija/Slozno-bratstvo-cuva-korene.sr.html

Војинена, Небо, Брђанине, и остали који се разумете...

има ли каквих назнака да су ови Стевановићи заиста из Мораче или Братоножића?

Мени делује врло неозбиљно да неко направи братственички скуп на који позове људе чак из Црне Горе а да претходно не провери има ли истине у тим породичним причама. Копка ме такође и питање где ти Морачани што су дошли у госте купише прасе?  :P
Ово је леп пример вредности и исправности народног предања. Ево шта каже Ананије Симоновић у својој књизи ,,Осреци - село у Доњој Морачи'':
,,Према неким подацима, Стеван Милутинов је, послије више година проведених у Осрецима, одселио негдје у Србију, највјероватније у ужички крај (долина Рзава на обронцима Златибора). У Осрецима је остао само један Стеванов син, Новак, а неколико других синова је пошло са Стеваном. Сада у томе крају, како се процјењује, има око 200 Стевановића, док их је у Осрецима до сада било свега 103''.
Од ових Стевановића који су остали у Морачи једна породица је крајем 19. века (1880.год.) одселила у Горњу Јабланицу, у село Мркоње. Моја породица се окумила са њима, били су нам једни од најближих комшија, а били су пореклом из истог краја одакле се моја породица доселила, пошто је село Осреци у непосредној близини села Лијешње, тако да постоји могућност да је то кумство само настављено још из старог краја. Мог оца и сву његову браћу и сестре, а било их је хвала Богу 14-оро, крстио је Милан Стевановић, а његовом рођеном брату Бају мој ђед је крштавао децу. Касније, негде у време Краљевине Југославије Милан и Бајо Стевановић су  због неких коцкарских дугова морали да продају своје имање једној херцеговачкој породици Сладојевић који и данас живи у селу Мркоње. Бајо је одселио у Македонију (Тетово), где његови синови и унуци након ослобођења добијају лична документа са презименом Стевановски. И данас живе у Тетову. Ово је класичан пример како је комунистичка власт након рата стварала вештачку македонску нацију. Ко није хтео да прихвати СКИ могао је само да се сели. Старе пекарске и занатске породице које су пореклом из Македоније, а које су у време краљевине Југославије доселиле у Београд и широм Србије и дан данас носе своја стара презимена на ИЋ (Ристић, Трпковић,....итд.)

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Стевановићи, Вране код Ариља
« Одговор #2 послато: Јун 21, 2015, 02:41:41 поподне »
Заборавио сам да кажем да су Стевановићи од Павића Матијашева, унука чувеног Пеја Станојева, који се доселио у Морачу око 1720. год. из Братоножића (око 80 година након досељења Богића из Хота, од кога воде порекло Радовићи, Меденице, Ракочевићи, Вујисићи и др.).

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Стевановићи, Вране код Ариља
« Одговор #3 послато: Јун 21, 2015, 02:47:52 поподне »
Овде се могу скинути књиге чији је аутор Ананије Симоновић, који је добар део свог живота посветио истраживању порекла породица и прикупљању народног предања Доње Мораче.
http://ananije.me/

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Стевановићи, Вране код Ариља
« Одговор #4 послато: Јун 21, 2015, 04:46:26 поподне »
Хвала пуно на објашњењу Vojinena!

Чини ми се да ће морати да се уради још прилично велики број ДНК тестова док се утврди колико су тачна предања о пореклу. Огроман је број породица из Србије које имају предања о пореклу из црногорских Брда, а шта је од свега тога тачно Бог свети зна.

Нешто ми је необичан пут сеобе Стевановића из Доње Мораче на Рзав, много би ми логичнија била селидба у Полимље, Ибар или Расину.

С обзиром да добро познајеш Горњу Јабланицу, можеш ли ми рећи јел познајеш Павловиће из Тулара? Мој пријатељ, млађи човек, казао ми је да су од Кадића (Бјелопавлића), али уопште није сигуран, јер је изгубио контакт са људима из тог краја.   

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Стевановићи, Вране код Ариља
« Одговор #5 послато: Јун 21, 2015, 06:51:42 поподне »
Ја не знам да постоје Павловићи у Туларима? Има Павловића (пореклом из Метохије) у мом селу Мркоње, затим још једна породица Павловић из Мркоња, засеок Логор, која је пореклом из Велике, и једна породица Павловић из села Медевце (суседно село до Тулара). Од тих Павловића били су браћа Ђоле, Томо и Батрић (дечији лекар у болници на Звездари). Мој отац их је познавао, ја их не знам. Не знам ни коју славу славе да бих могао да кажем да су то ти, али мислим да једино они могу бити, пошто ове прве две које сам ти поменуо немају везе са Бјелопавлићима. Осим ових постоје још и Павловићи (пореклом Мујовићи из села Старче у Горњој Морачи) из села Гајтан, али је то доста даље од Тулара и сигурно да они нису. Велика је Горња Јабланица и могуће да има још породица са тим презименом, али што се тиче Тулара и ближе околине то је то. Претпостављам да су у питању ови из Медеваца.

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Стевановићи, Вране код Ариља
« Одговор #6 послато: Јун 21, 2015, 07:38:09 поподне »
Мора да су ти Павловићи из Медевца. Старији би знали, али Рашо, како се зове момак, није баш сигуран, одрастао је са мајком, у Шумадији. У Туларе је ишао чешће, али није се баш распитивао о пореклу породице.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Стевановићи, Вране код Ариља
« Одговор #7 послато: Јун 21, 2015, 09:14:34 поподне »
Ако си у контакту са њим питај га где им је кућа, баш ме интересује. Оријентир могу да му буду школа, црква, кисела вода, старо гробље, пут ка Медевцима, пут ка Орлану, пу ка Чокотину. Ја доста добро знам тај крај али ни близу као мој отац који је тамо рођен и одрастао. Хвала Богу жив је па могу да га питам, он зна готово све породице у том крају.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Стевановићи, Вране код Ариља
« Одговор #8 послато: Јун 22, 2015, 10:09:52 пре подне »
С обзиром да добро познајеш Горњу Јабланицу, можеш ли ми рећи јел познајеш Павловиће из Тулара? Мој пријатељ, млађи човек, казао ми је да су од Кадића (Бјелопавлића), али уопште није сигуран, јер је изгубио контакт са људима из тог краја.

Ја познајем једну породицу Павловић из Блаца који имају идентично предање о пореклу од Кадића. Најпре је предак отишао у Скадар, затим се населио негде на северу Косова, а један од његових потомака касније у Блаце.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Стевановићи, Вране код Ариља
« Одговор #9 послато: Јун 22, 2015, 10:13:34 пре подне »
Овде се могу скинути књиге чији је аутор Ананије Симоновић, који је добар део свог живота посветио истраживању порекла породица и прикупљању народног предања Доње Мораче.
http://ananije.me/

Одличан извор.
Обрати пажњу на родослов Булатовића. Онај најстарији што се населио у Јасенову, Мишур, имао је чак 14 мушких унука, 28 праунука и 38 чукунунука! Читаво племе за неколико генерација.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Стевановићи, Вране код Ариља
« Одговор #10 послато: Јун 22, 2015, 10:24:35 пре подне »
Управо то сам хтео да те питам, да ли си сигуран да су ти Павловићи из Тулара у Горњој Јабланици, пошто постоји и село Туларе у Топлици, не тако далеко од Блаца, где такође има насељених породица из Црне Горе и Брда? Ако је у питању ипак Горња Јабланица онда је највероватније у питању ова породица из Медеваца.