Аутор Тема: Селић  (Прочитано 1417 пута)

Ратина

  • Гост
Селић
« послато: Октобар 16, 2015, 11:34:22 поподне »
Здраво свима,

     Истражујем порекло своје породице која је уписивана под два равноправна презимена Недељковић и Селић. Званично презиме данас је Недељковић иако нас у селу и околини знају као Селић. Славимо Св. Архангела Михаила 21. новембра  ,а "мала" слава односно преслава је Св. Архангел Гаврило 26.јула. Није познато да смо мењали славу икада. Живимо у месту Ратина код Краљева, а старе куће су нам на граници са селом Заклопача, тако да су при пописима уписивани и тамо и овамо. Имали смо и несрећу  да је углавном опстајала само једна кућа, мушкарци су завршавали свој живот као веома млади, нека старија предања није имао ко да нам пренесе. Поседовали смо једну веома стару књигу "рожданик" у коју су били уписани рођени неколико генерација али су је уништили немци у рату.

      У потрази за својим коренима наилазио сам на презиме Селић у селу Горње Липово и Мушовића Ријека код Колашина ЦГ али они славе Св. Луку, и колико сам разумео презиме носе по баби Сели и то од око 1870 год.(иначе су Ровчани-Влаховићи), а моји преци су уписивани као Селић још 1850. док су 1839. уписани као Недељковић.
      На презиме Селић наишао сам и у Босни у граду Живинице код Тузле , они су муслиманске вероисповести. Познато је да су многе породице из околине Краљева, које су примиле ислам ,после 1815. прешле у Босну , али за сада немам ширих података о овим Селићима.

      Молим Вас који знате више о поридицама са презименом Селић да та своја сазнања поделите овде на форуму. Посебно би желео да сазнам нешто више о овим породицама исламске вероисповести у Босни.

Хвала