Аутор Тема: Здравице из власотиначкога краја  (Прочитано 7350 пута)

Мирослав Младеновић

  • Гост
Здравице из власотиначкога краја
« послато: Септембар 21, 2013, 01:20:55 поподне »

ЗДРАВИЦЕ ИЗ ВЛАСОТИНАЧКОГ КРАЈА

У сакупљању здравица делом су учествовали и ученици осмогодишњих  школа:  “Карађорђе Петровић” у  село Крушевица и у ОШ “Браћа Миленковић у село Шишава;  по запису локалног етнолога Мирослава Младеновића-иначе тада и сада  просветног радника .

ЗДРАВИЦЕ:

1. ЗДРАВИЦА (Славска):
-Ајде боже помогни, што аррно бог нека даје срећу и здравље, на чије смо добро богу помогло. Славу славили, славу не заборавили, увек све срећно и весело налазили-једно другог помињали.

                    *
Запис: 1978.г. село Бољаре, Власотинце
Забележили:  Богдановић Гордана, ученица  и Мирослав Младеновић наставник ОШ “Карађорђе Петровић” село Крушевица, Власотинце
Казивач: Славко Коцић, село Бољаре, 1978.године

                    *

2. ЗДРАВИЦА (Свадбена):
- Ајде добро за много што аррно бог нека даје.
Срећни зелени венци, срећни дуговечни да бог нек нам живи, бог нека их велича, бог нека им поживи очеви и мајке, браћу и сестре, бабе и деде, ујке  и ујне, тетке и тетинови, кума и старог свата-старејка, нек смо живи и здрави-сви за много лета, нек ми цветају као пролет, нек ни везу као  јесен, нек ни остаре, нек ни обеле као старе планине.
Нек сваком бог помогне, а ми цемо ову здравицу пити у пицу насим пријатељима и боговима. Нека нас све бог цува и зиви били за много лета.

Запис: 1978.г. село Бољаре, Власотинце
Забележили:  Богдановић Гордана, ученица  и Мирослав Младеновић наставник ОШ “Карађорђе Петровић” село Крушевица, Власотинце
Казивач: Славко Коцић, село Бољаре, 1978.године

                        *


3. ЗДРАВИЦА (Благослов за Младенци):
- Да се омлади шума, да се омлади трава, да се омладе овце, да се омладе говеда и да се све иде на младо-млада дечица.
Живели. Бог нам све дао.

Запис из села Крушевице, 1979. године
Забележио: Мирослав Младеновић наставник ОШ “Карађорђе Петровић” село Крушевица, Власотинце

                 *

4. ЗДРАВИЦА ( Шаљива):
- Један благосиља другог, да буде срећан и дуговечан, да се са здравље ожени, да му да бог три сина и да ги сви три ишколује. Један да буде доктор, други да буде апотекар и трећи да буде поп.
Доктор да преглеђује, апотекар да ги трује, а поп да ги оплакује-а отац ко гробар да ги сарањује, такој да си све паре отидну у наш џеп.
 Ајд’ живели у здравје.

Запис из села: Гуњетина и Скрапеж, 1999.године
Забележио: Мирослав Младеновић наставник ОШ “Браћа Миленковић” село Шишава, Власотинце

                      *
5. ЗДРАВИЦА (Кумова-свадбарска):
- Ајд  помози боже, данашњи дан све помогне од рада вајда, што радили-вајдили, срећан дан, срећан рад, срећно весеље, нека су срећни зелени венци и нека су живели младенци, који се састају од данас па за навек. нека остареју као старе планине, нека обелеју као бели снегови, нека цветају као пролеће и везују као јесен.
 Нека се слажу као снег  и со. Што им мило, нек им је живо, а што им је и драго. Бог нека  им помогне.
Бог нека им поживи родитељи са обе стране: очеви и мајке, бабе и деде, браћу и сестре, ујке и ујне, тетке и тетинови, кума и старог свата-старејка, па и њи Бог да почува.
 Како ове године  за свадбу, тако идуће на стрижбу, како ове године код ове куће, тако  други пут код наше.
Вечито овако да се састајемо, синови да женимо, кћери да удајемо и никад да се не кајемо, нека је жив домаћин куће, веселијега Богу  у свој дом под овај кров, све му здраво и весело било што се донело, то се попило, што остало то се не просипало, већ други пут чекало.

Запис из села Крусевица, 1974.године
Забележио: Мирослав Младеновић наставник ОШ “Карађорђе Петровић” село Крушевица, Власотинце

                     *

6. ЗДРАВИЦА (Свадбарска-Наздрављање):
Срећни зелени венци
живели младенци
да цветају као пролет
да везују као јесен
да се мрзе као сол и леб’
како сад на свадбу
такој догодине на стрижбу
ову здравицу пијемо
за младост
Здрав си домаћине.

Запис из 1976.године село Бољаре
Казивач: Милошевић Тихомир село Бољаре, 1976.године
Забележио: Мирослав Младеновић наставник ОШ “Карађорђе Петровић” село Крушевица, Власотинце
               *

7. ЗДРАВИЦА (Свадбарска-Отпоздрав):
Ви пијете сви у моје здравље
а ја пијем свима вама
у ваше здравље
нека буде све ваше
здраво и весело
драги гости живели.

Запис из 1976.године село Бољаре
Казивач: Милошевић Тихомир село Бољаре, 1976.године
Забележио: Мирослав Младеновић наставник ОШ “Карађорђе Петровић” село Крушевица, Власотинце

            *

8. ЗДРАВИЦА (Свадбарска -шаљива):
Живели милени, снајку смо довели
ракију да пије, свекрву да бије
обојци да очукује од прашину
и од свекрвину носину
тањири да пере
по старци да се дере.

Запис из села Доњи Дејан, 1978. године
Забележио: Мирослав Младеновић наставник ОШ “Карађорђе Петровић” село Крушевица, Власотинце

               *
9. ЗДРАВИЦА (Свадбена-шаљива):
Живели, милели
снајку смо довели
по кућу да шврљка
обојци од прашину
да трљка
обојци од прашину
да очукује
од свекрвину мешину
ракију да пије
свекра да бије.

Запис из 1976.године село Бољаре
Казивач: Цекић Криста, село Бољаре, запис из 1976. године
Забележио: Мирослав Младеновић наставник ОШ “Карађорђе Петровић” село Крушевица, Власотинце

                  *
10. ЗДРАВИЦА (Славска-Наздрављање):
Ајд’ домаћине срећна ти слава
срећан био славу не заборавио
много година и лета
 нека се роди пшеница белица
и у кући дечица
Запис из 1976.године село Бољаре
Забележио: Мирослав Младеновић наставник ОШ “Карађорђе Петровић” село Крушевица, Власотинце

            *

11. ЗДРАВИЦА (Славска-Отпоздрав):
Нек су пуне кесе у новцу
и велики торови оваца
рмака, трмака и младих крмака
све ти здраво и весело било
бог ти дао што је теби мило.

Запис из 1976.године село Бољаре
Забележио: Мирослав Младеновић наставник ОШ “Карађорђе Петровић” село Крушевица, Власотинце

            *

12. ЗРАВИЦА (Гостинска):
Живели весели
душмани се обесили
ко ме мрзи
на прсти да лази
ко нам зло мисли
бог да га очисти
живеле козе и јарци
бабе и старци
козе низ путину
бабе и деде
низ долину.

Запис: Из села Дејан и Крушевица, 1977. године
Забележио: Мирослав Младеновић наставник ОШ “Карађорђе Петровић” село Крушевица, Власотинце

            *

13. ЗДРАВИЦА (Гостинска):
Ој ракијо, рако
ја те волим јако
ајде рако
мени у гушу
ој ракијо рако
ја ћу теби лако
ја ћу тебе у рње
а ти мене у трње.

Запис: село Дејан (махала Преданча), 1972.године,
Казивач: Ђорђевић Витомир (1934.г)  махала Преданча села Горњи Дејан, Власотинце
Забележио: Мирослав Младеновић локални етнолог и историчар

                 *
14. ЗДРАВИЦА (Гостинска):
Ој ракијо рако
ја те волим јако
а ти мене никако
кроз лулу си прошла
код мајстора дошла
путовала с неба
стигла где треба
живели османе
теби што остане.
Живели.

Запис из села Крушевица, 1980. године, Власотинце
Казивач:  Раденковић Чедомир (84.год.) село Крушевица, Власотинце
Забележио: Мирослав Младеновић наставник ОШ “Карађорђе Петровић” село Крушевица, Власотинце

                  *

15. ЗДРАВИЦА(Гостинска):
-Живели весели, нек су нам чаше пуне. Славу да претерамо.  Домаћину све  да буде пуно- пуни амбари сас жито, пуни торови сас стоку.
 Нек је добра печаловина, нек нам све буде здраво и живо.
Нек нам је домаћин жив и здрав и цела фамилија и сви његови гости да су живи и здрави.
Нек нам је зив Тито и Јованка, нек нам се догодине роди пшеница талијанка.
Ајд свима живели.
Запис из села Повласиња,  1977. године
Забележио: Мирослав Младеновић наставник ОШ “Карађорђе Петровић” село Крушевица, Власотинце
               *


16. ЗДРАВИЦА (Свадбраска-шаљива):
Живели милени
снајку смо довели
ракију да пије
свекра да бије
обојци од прашину
да очукује
и од свекрвину носину
тањири да пере
по старци да се дере
Ој винце, винце
одакле си винце!?
„Из Власотинце“
 Имас ли личну карту?
„Немам’
Ајде у гушу.
Ој ракијо рако
ја ћу тебе лако
ја цу тебе у рње
ти цес мене у трње.

Запис из Власотинца, 1977.године
Забележио: Мирослав Младеновић локални етнолог и историчар

             *
17. ШАЉИВА ЗДРАВИЦА (Гостињска):

 -Да смо живи и здрави, куј што нема неј си набави; Куј дава да му се непознава, куј пије да му ништа није; Сачувај боже од бесне жене, ћорави сокаци и дебели чебрњаци; Помози боже, помори оџе, остави буле да ги Срби гуле.
                   
                                 *
Напомена: Овде сам поставио ЗДРАВИЦЕ онако како су биле постављене на форумима 2007.године, где сам „технички“ преуредио рукопис, јер нисам имао тада могућности за „потпуну“ латиницу“ ни за „ћирилицу“ на ТАСТЕРУ-који је чак био неки „крш“ и без слова и са само у писању на ЕНГЛЕСКОМ (Е).  „Пребацио“ сам сада са латинице рукопис на ћирилично писмо, како би поштовао правила форума.
Мало сам  рукопис  преуредио технички, а у уређеном облику  ЗДРАВИЦЕ се налазе у РУКОПИСУ:ПЕЧАЛНИК.
Аутор
20.септембар 2013.г. Власотинце
                *
Из РУКОПИСА: ПЕЧАЛНИК (Завичајне приче, легенде, предања, народне изреке, клетве, здравице, загонетке...; 2012.г. Власотинце-АУТОР: Мирослав Б. Младеновић Мирац)

* * *
Zdravice iz vlasotinačkog kraja - Vokabular
www.vokabular.org/forum/index.php?topic=1562.0;wap2 - Кеширано
2 дец 2007 ... U sakupljanju zdravica delom su ucestvovali i ucenici osmogodisnje skole u selo Krusevica, po zapisu lokalnog etnologa Miroslava Mladenovica-inace tada i ..
http://www.vokabular.org/forum/index.php?topic=1562.0;wap2
          *
Zdravice iz vlasotinačkog kraja - Vokabular
www.vokabular.org/forum/index.php?topic=1562.0;wap2 - Кеширано
Zdravice iz vlasotinačkog kraja. (1/1). Miroslav Mladenovic nasta: ZDRAVICE IZVLASOTINACKOG KRAJA U sakupljanju zdravica delom su ucestvovali i ucenici  ..
http://www.vokabular.org/forum/index.php?topic=1562.0;wap2

Miroslav Mladenovic nasta:
          * * *
PEČALNIK ( Zavičajne priče, Legende, Predanja, Zagonetke...)
www.mycity.rs/.../PECALNIK-Zavicajne-price-Legende-Predanja-Zagonetke.html - Кеширано -Слично
20 мар 2010 ... Кратке Завичајне приче, , Легенде,Предања, Клетве, Здравице и Загонетке ОТРГНУТО ОД ЗАБОРАВА Мирослав Б. Младеновић-Мирац УЧА ... селоКрушевица у општини Власотинце. Где сам у том времену радио ...
http://www.mycity.rs/Nasa-pisana-dela/PECALNIK-Zavicajne-price-Legende-Predanja-Zagonetke.html

* * *
Аутор: Мирослав Б Младеновић Мирац  наставник математичар иноватор, локални етнолог и историчар и писац песама и прича на дијалекту југа Србије

Постаљено: 20.септембар 2013.године Власотинце, република Србија