Аутор Тема: Светски ДНК дан 2017  (Прочитано 187640 пута)

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #840 послато: Мај 14, 2017, 10:39:23 поподне »
Извињавам се на сталном мијењању информација, али слава Алексе Илића (тако се звао чукунђед тестираног Крејића, јер то му је прађед од оца) није била Пантелиндан. Пантелиндан је слава оригиналних Крејића.

Његова кћерка се родила 1887. године у Ваљеву. Провјерићу како се звала. Је ли мигуће наћи неке родне листове, крштенице и сл. у Ваљеву из тог доба?
Крејићи се спомињу 1882 године у парохији Каоци, слава Пантелиндан
Такође и презиме Креић у парохији Бошковићи, слава Ђурђевдан, а у парохији Драгељ, слава Никољдан.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #841 послато: Мај 14, 2017, 11:03:55 поподне »
То јесте интересантно. И у днк пројекту нашем је слично. Тамо где је I2a јака, R1a је нешто слабија и обрнуто. E1b углавном не ремети пуно тај однос и креће се око свог просека.

Светски днк дан је баш екстреман по том питању. I2a је "украла" неких 6, 7% R1a.

Али видиш како се је некад могуће преварити. Ово најновије тестирање је фантастично потврдило ранија тестирања у којима се је И2а увијек истакла на првом мјесту као најзаступљенија мушка лоза код Срба. Међутим, то важи само ако се узме у обзир укупна српска популација. Примјера ради, ако бисмо ово најновије тестирање примијенили на Црну Гору, испало би да тамо И2а износи +50%, што никако није случај.
Такође се је по ко зна који пут потврдило да је код Срба палеобалкански уплив већи него код Хрвата и Бошњака, те да управо тај уплив иде на штету словенских хаплогрупа. Све у свему, доминантна је сјеверноевропска генетика. И опет видимо колико Срби генеалошки одударају од Грка и Албанаца, а поготово од Турака. Чак се чини да је један број јужњачких лоза покупљен и на сјеверу, јер и код тих хаплогрупа Срби немају много блиских поклапања са Грцима и Албанцима. Чујем да је овдје било припадника Е хаплогрупе који имају блиске подударности са Русима и Пољацима.
« Последња измена: Мај 14, 2017, 11:06:22 поподне Одисеј »

Ван мреже Bej Voč

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 177
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #842 послато: Мај 14, 2017, 11:14:23 поподне »
То је тачно. Лучићи су млађе братство, огранак Вртикапа.
Вртикапе имају неко магловито предање о пореклу из ЦГ, али незнано одакле, и питање је колико има основа у том предању.

Girella baretta (vrti-kapa).Neki mali dječak je vrtio kapu dok je stajao kraj puta, kada su prolazili vojnici

Moguće da je prezime staro oko 350 godina...

Nenković>Vrtikapić>Vrtikapa>Lučić

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #843 послато: Мај 14, 2017, 11:15:31 поподне »
Да ли постоји неки мотив, зашто је човек отишао баш у Србац?

Ко ће га знати. Можда је био србијански тајни агент послат с циљем да подјармљује Српчане против Аустрије :-)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #844 послато: Мај 14, 2017, 11:18:04 поподне »
ако бисмо ово најновије тестирање примијенили на Црну Гору, испало би да тамо И2а износи +50%, што никако није случај.

Тачно је ово што кажеш ако се узима учешће хаплогрупа per capita.

Оно што је специфично у ЦГ је што постоји та племенска подела, тако да кад утврдимо ХГ неколико припадника неког племена, онда је јасно да је то хаплогрупа целог племена, јер је оно настало филијацијом у историјски релативно кратком раздобљу (од позног средњег века). Припадници ових племена данас чине гро становништва Црне Горе (Васојевићи, Кучи, Бјелопавлићи, Пјешивци, Богићевци, Никшићи + Гојаковићи, Дробњаци-Новљани, итд).

Далеко је занимљивије тестирати мала племена или братства, која броје мало становништва по бројности, али су енигма што се тиче порекла. Зато, оваква истраживања нису толико битна за резултат процената, већ да бисмо открили нека историјска стања и кретања у ЦГ популацији.

Хоћу рећи, полако постаје незанимљиво да тестирамо неког братственика побројаних племена, јер је резултат предвидљив (наравно, изненађења нису искључена), већ је далеко већа драж да неко нађе за тестирање неког Бокеља или припадника неког малог братства из Црмнице, нпр. А његов резултат у укупној бројности становништва ЦГ је прилично занемарљив.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #845 послато: Мај 14, 2017, 11:34:46 поподне »
Хоћу рећи, полако постаје незанимљиво да тестирамо неког братственика побројаних племена, јер је резултат предвидљив (наравно, изненађења нису искључена), већ је далеко већа драж да неко нађе за тестирање неког Бокеља или припадника неког малог братства из Црмнице, нпр. А његов резултат у укупној бројности становништва ЦГ је прилично занемарљив.

С овим сам у потпуности сагласан.

Има много примјера, међу којима је и мој, кад није могуће у матици (Херцеговина и ЦГ) наћи оригинално братство/племе.

Чини ми се да је то због тога што та мања братства и породице су губиле битку око земље, испаше и других ствари, са већим и сложнијим братствима, и из тог разлога били приморани на миграцију у друге крајеве.

Моји преци у средњем вијеку нису имали бројно мушко потомство, али рођаци су тамо негдје, и чекају да буду тестирани.

Ван мреже Немања

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
  • Динарски I2-PH908
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #846 послато: Мај 15, 2017, 12:28:44 пре подне »
Посљедњи резултат за Светски ДНК дан 2017. године

Аврамовић, Аранђеловдан, Драгинац, Лозница

Припада хаплогрупи I2-PH908. Има потпуно идентичан хаплотип као и Лукић из Сочанице, Дервента који је тестиран у овом истраживању. Чињеница да се ради о прилично специфичном хаплотипу са неколико посебних вриједности, натјерала нас је да провјеримо ова два резултата. У лабораторији су нам потврдили идентичност ова два резултата, тако да су Лукић и Аврамовић сасвим сигурно повезани. Реално говорећи они и славе идентичну славу, а и географски стоје тако да су могли бити дио исте миграционе струје. Како год, недостаје конкретнија повезница. Како год, због јединствености хаплотипа издвојио сам их у посебан род.

За Аврамовиће у Драгинцу/Јаребицама стоји да су старосједиоци и да су им преци прелазили у Аустрију код Забрежја.

Овим завршавамо објављивање резултата за Светски ДНК дан. Тестирано је укупно 92 појединца.

Ја сам овај Аврамовић, један од оних што су се случајно излетели пре објављивања резултата. Извињавам се још једном због могуће конфузије коју је то унело.

У међувремену сам се додатно распитао о тој причи о пореклу из Бјелица (конкретно Абрамовића), и на основу онога што сам чуо о начину на који је прадеда дошао до те приче закључио да постоји добра шанса да је он погрешно повезао ствари само на основу сличности у презимену и могућој општијој причи о пореклу из Црне Горе. Код нас у крају сви имају то да су или из Црне Горе или из Херцеговине, углавном без икаквих других детаља. Чуо сам још од неких људи да сматрају да су Аврамовићи у Јаребицама староседеоци.

Занима ме сад одакле та информација о прелажењу у Аустрију преко Забрежја? И да ли има детаљнијих информација о томе?

Хвала пуно!

симо

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #847 послато: Мај 15, 2017, 06:52:01 пре подне »

Занима ме сад одакле та информација о прелажењу у Аустрију преко Забрежја? И да ли има детаљнијих информација о томе?


Из студије Боривоја Милојевића "Рађевина и Јадар"

Ван мреже ZILE

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 5
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #848 послато: Мај 15, 2017, 03:41:37 поподне »
Одговор на 334 од 5.5.2017.
Ја сам тестирани Лукић из Велике Сочанице. Поређенјем мог теста са Аврамовићем из Драгинац, Лозница, наведено је да имам карактеристичну хало групу. Можете ли назначити у чему је карактеристична.
Моји су сигурно 200 година у Сочаници. Немам ни неких поузданијих преданја о пореклу, али имамо доста сличности са крајишким србима (Лика), нпр: поједини називи, обичаји. Пре 60 година сам као дете на тавану старе куће пронашао гусле (али се код нас није гуслало), иако се позитивно најежимо гад чујемо гусле.
Сва је прилика да смо из Крајине, могуће од Родића, али ништа поуздано. Волио бих да се тестира још неки Родић из Крајине.
Јошједно питанје: одакле информација да се Лукићи поминју у Сочаници крајем 19. века.
Хвала, Жиле

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #849 послато: Мај 17, 2017, 05:39:49 поподне »
Магделинић, Стевањдан, Богаје, Рожаје/ЦГ

Припада хаплогрупи I2-PH908. Нешто рјеђа вриједност је 456=16, остало је мање више у опсегу уобичајених вриједности. На 23 маркера нема пуна ни сувише бликса поклапања, на мањем броју маркера има блиских поклапања, али се не може наћи нека смислена веза.

Тестирани се са Конатаром из Пријепоља разликује на 3 од 17 доступних маркера за упоређивање. Конатари су разгранато братство које живи у неколико села у околини Пријепоља и Бијелог Поља, међутим њихово предање о пореклу из Куча и слава св. Никола не иду у прилог сродству између ова два братства.
Приметио сам да је овде, као и у табели, презиме Магделинић, међутим на више места у литератури се спомиње Магдаленић. Можда не би било лоше проверити које је податке оставио тестирани јер се чак два слова разликују.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #850 послато: Мај 17, 2017, 06:56:13 поподне »
Тестирани се са Конатаром из Пријепоља разликује на 3 од 17 доступних маркера за упоређивање. Конатари су разгранато братство које живи у неколико села у околини Пријепоља и Бијелог Поља, међутим њихово предање о пореклу из Куча и слава св. Никола не иду у прилог сродству између ова два братства.
Приметио сам да је овде, као и у табели, презиме Магделинић, међутим на више места у литератури се спомиње Магдаленић. Можда не би било лоше проверити које је податке оставио тестирани јер се чак два слова разликују.

Тестирани је мој кандидат, уистину се презива Магделинић, не Магдаленић.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #851 послато: Мај 17, 2017, 10:10:10 поподне »
Нови је дан, па ваља кренути јако. :)

Тесла, Ђурђевдан, Радуч, Госпић, Лика

Припада хаплогрупи R1a-M458. Нема претерано блиских поклапања, а најближи су му тестирани из општег рода А: Мандић, Павковић и Радовић (4/23), Плећаш (3/19), Драшковић (4/19) и Мрђеновић (4/18). О Теслама је на сајту Порекла детаљно писано раније, а посебно препоручујем Синишин чланак Племе Николе Тесле:

http://www.poreklo.rs/2012/07/10/poreklo-nikole-tesle/

http://www.poreklo.rs/2013/02/21/pleme-nikole-tesle/

Када се тестирао првиИ2а  Тесла пре две-три године да ли је оставио неку информацију о његовом пореклу? Да ли близак сродник Николе Тесле, колико колена дели тестираног претка и претка Николе Тесле? Исто питање важи и за новогтестираног Теслу Р1а?

Видим да је један Тесла активан на форуму, могао би да се јави и да нам каже да ли је у блиском сродству са Николом Теслом или је неки даљи сродник...

Треба наћи блиске поуздане сроднике Николе Тесле и тестирати их, а далеке сродници нема смисла и не вреди да се тестирају. (Најбоље је тестирати старце - сроднике Николе Тесле)
« Последња измена: Мај 17, 2017, 10:34:55 поподне Amicus »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #852 послато: Мај 17, 2017, 10:21:04 поподне »
Приметио сам да је овде, као и у табели, презиме Магделинић, међутим на више места у литератури се спомиње Магдаленић. Можда не би било лоше проверити које је податке оставио тестирани јер се чак два слова разликују.

Колико ја знам, то је све исти род, само им се презиме различито наводи и пише - Магдаленићи, Магдалинићи, Магделинићи.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #853 послато: Мај 17, 2017, 10:55:18 поподне »
Колико ја знам, то је све исти род, само им се презиме различито наводи и пише - Магдаленићи, Магдалинићи, Магделинићи.
  У селу Богаје код Рожаја живе Магделинићи. Било гдје да живе  крља - коријен им је село Богаје. Ако има  да је неко случајно уписан као Магдаленић или Магдалинић то или је грешка, или није од братства  Магделинић.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #854 послато: Мај 17, 2017, 11:03:59 поподне »
Када се тестирао првиИ2а  Тесла пре две-три године да ли је оставио неку информацију о његовом пореклу? Да ли близак сродник Николе Тесле, колико колена дели тестираног претка и претка Николе Тесле? Исто питање важи и за новогтестираног Теслу Р1а?

Видим да је један Тесла активан на форуму, могао би да се јави и да нам каже да ли је у блиском сродству са Николом Теслом или је неки даљи сродник...

Треба наћи блиске поуздане сроднике Николе Тесле и тестирати их, а далеке сродници нема смисла и не вреди да се тестирају. (Најбоље је тестирати старце - сроднике Николе Тесле)
Тестирани Тесла који је добио резлтат R1a има у родословном стаблу директну везу са лозом Николе Тесле. Први тестирани Тесла највероватније је потомак човека који је прижењен у Тесле (непотврђене информације говоре да је његов предак носио презиме Калинић, о чему смо обавештени пре неколико дана). Дакле, други је далеко поузданији, а ми ћемо у наредном периоду обезбедити тестирање још неколико припадника овог рода.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #855 послато: Мај 17, 2017, 11:15:34 поподне »
Одговор на 334 од 5.5.2017.
Ја сам тестирани Лукић из Велике Сочанице. Поређенјем мог теста са Аврамовићем из Драгинац, Лозница, наведено је да имам карактеристичну хало групу. Можете ли назначити у чему је карактеристична.
Моји су сигурно 200 година у Сочаници. Немам ни неких поузданијих преданја о пореклу, али имамо доста сличности са крајишким србима (Лика), нпр: поједини називи, обичаји. Пре 60 година сам као дете на тавану старе куће пронашао гусле (али се код нас није гуслало), иако се позитивно најежимо гад чујемо гусле.
Сва је прилика да смо из Крајине, могуће од Родића, али ништа поуздано. Волио бих да се тестира још неки Родић из Крајине.
Јошједно питанје: одакле информација да се Лукићи поминју у Сочаници крајем 19. века.
Хвала, Жиле
na Baniji selo Sočanica , ima Lukića , jedino mi nije poznato koji Slavu slave .

Ван мреже Немања

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
  • Динарски I2-PH908
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #856 послато: Мај 19, 2017, 09:36:03 пре подне »
na Baniji selo Sočanica , ima Lukića , jedino mi nije poznato koji Slavu slave .

А има и овај податак са сајта Велике Сочанице код Дервенте:

http://vsocanica.tripod.com/id16.html

"Према археолозима Велика Сочаница се први пут помиње почетком 16 вијека. Како су у селу од памтивијека живјели православни Срби, а на Космету постоји топоним истог назива извјесно је да су се преци данашњих Сочаничана доселили из Старе Србије." - међутим не постоје наведени никакви извори, па не знам колико су подаци поуздани. Додуше, на северу Косова заиста постоји Сочаница.

Жиле, да ли вама дође род Стојан Лукић, који се спомиње у тексту као сведок Бољшевичке револуције?

У мом крају генерално имамо проблем са црквеним књигама пошто су нас Швабе редовно палиле и клале у свим ратовима.

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #857 послато: Мај 19, 2017, 10:18:22 пре подне »
А има и овај податак са сајта Велике Сочанице код Дервенте:

http://vsocanica.tripod.com/id16.html

"Према археолозима Велика Сочаница се први пут помиње почетком 16 вијека. Како су у селу од памтивијека живјели православни Срби, а на Космету постоји топоним истог назива извјесно је да су се преци данашњих Сочаничана доселили из Старе Србије." - међутим не постоје наведени никакви извори, па не знам колико су подаци поуздани. Додуше, на северу Косова заиста постоји Сочаница.

Жиле, да ли вама дође род Стојан Лукић, који се спомиње у тексту као сведок Бољшевичке револуције?

У мом крају генерално имамо проблем са црквеним књигама пошто су нас Швабе редовно палиле и клале у свим ратовима.
Гдје би се могло доћи до података, коју славу славе  мјештани парохије Сочаница?

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #858 послато: Мај 19, 2017, 12:43:03 поподне »

 Додуше, на северу Косова заиста постоји Сочаница.



Coчaницa (Лeпocaвић) ce пpви пут cпoмињe у Cвeтocтeфaнcкoj xpиcoвуљи мaнacтиpa Бaњcкa, пoд нaзивoм Ceлчaницa. Taкoђe ce cпoмињe и у Дeвичкoм кaтacтиxу из 1762. Гoдинe 1921. je имaлa 457 cтaнoвникa, 1948. je имaлa 812, a дaнac имa пpeкo 1500 cтaнoвникa, пa cпaдa у нajвeћe ceлo кaкo нa ceвepу Кocoвa, тaкo и шиpe. У Coчaници ce нaлaзи гpaд из pимcкoг пepиoдa Municipium DD, a у близини je и cpeдњoвeкoвни гpaд Гaлич. Cтapo ceлo je пoд Mикулинoм, гдe ce мoжe видeти ocтaци тeмeљa кућa, кao и cтapo гpoбљe, гдe ce нaлaзи и цpквинa пocвeћeнa Cв. Никoли, пoзнaтo пoд нaзивoм Цpквиштe у Зpичи. Изнaд ce нaлaзи Caвинa cтeнa. Нajcтapиjи poд cу Joвaњчaни кojи cлaвe cв. Joвaнa. Нaзивajу иx и Лoпaћaни, aли oни ceбe cмaтpajу cтapиницимa. Tу cу oд пpe 1690. Чинe 2/3 ceлa.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #859 послато: Мај 19, 2017, 01:06:59 поподне »
Selo sočanica na Baniji , gotovo čitavu populaciju su činili Borojevići sv.Jovan I Lukići, samo njihovu slavu ne znam.