Порекло становништва > БиХ - Република Српска

Porijeklo prezimena Dobraš

(1/4) > >>

Feniks:
Moje prezime Dobraš je iz Potkozarja (Ivanjska) kod Banja Luke. Krsna slava je Đurđevdan. Putem Facebooka i imenika sam našao da se ovo prezime rasprostire u Krajini oko Banja Luke i to mjesta Ivanjska, Goleši na Manjači, Saračica, u Slavoniji kod Daruvara selo Dobra Kuća, Beli Manastir, u Vojvodini Sombor i Novi Sad, Beogradu. Sve koje sam kontaktirao imaju krsnu slavu Đurđevdan, sa izuzetkom Dobraša iz Saračice koji imaju slavu Sv. Stefan. Ovo prezime nigdje nisam našao u centralnoj Srbiji, Crnoj Gori, Hercegovini i Podrinju. Tačno odakle su se naselili gotovo niko nije znao. Moj pokojni deda kaže da je negdje čuo da je to prezime sa Karpata. Jedan Dobraš iz Daruvara mi je rekao da ima neko brdo Dobraš na tromeđi Srbije, Hrvatske i Mađarske. To brdo nisam uspio locirati. Takođe mi je dao neobičnu informaciju da ovo prezime ima među nacionalnom manjinom Srba u Mađarskoj. Ovi podaci koje je ovaj naveo su mi nekako čudni. Iz znatiželje sam kucao ovo prezime po raznim telefonskim imenicima i našao sam da ovo prezime u izgovornom obliku ima 5-6 porodica u Rumuniji i puno Rusa u Moskvi. Po mojoj profesorici srpskog jezika moje prezime je vjerovatno nadimak za ime Dobras'lav pa da se poluglas stopio sa slovom s i prešao u š.
U Crnoj Gori ima prezime Dobrašinović. Pada mi u glavu da ga je neko kratio.
Da li ovdje neko može da mi pomogne da šta pronađem o svom prezimenu? I ima li ko kakav komentar o podacima koje sam do sada našao?
Unaprijed hvala!

Amicus:

--- Цитат: Feniks  Август 13, 2016, 04:41:22 поподне ---Moje prezime Dobraš je iz Potkozarja (Ivanjska) kod Banja Luke. Krsna slava je Đurđevdan. Putem Facebooka i imenika sam našao da se ovo prezime rasprostire u Krajini oko Banja Luke i to mjesta Ivanjska, Goleši na Manjači, Saračica, u Slavoniji kod Daruvara selo Dobra Kuća, Beli Manastir, u Vojvodini Sombor i Novi Sad, Beogradu. Sve koje sam kontaktirao imaju krsnu slavu Đurđevdan, sa izuzetkom Dobraša iz Saračice koji imaju slavu Sv. Stefan. Ovo prezime nigdje nisam našao u centralnoj Srbiji, Crnoj Gori, Hercegovini i Podrinju. Tačno odakle su se naselili gotovo niko nije znao. Moj pokojni deda kaže da je negdje čuo da je to prezime sa Karpata. Jedan Dobraš iz Daruvara mi je rekao da ima neko brdo Dobraš na tromeđi Srbije, Hrvatske i Mađarske. To brdo nisam uspio locirati. Takođe mi je dao neobičnu informaciju da ovo prezime ima među nacionalnom manjinom Srba u Mađarskoj. Ovi podaci koje je ovaj naveo su mi nekako čudni. Iz znatiželje sam kucao ovo prezime po raznim telefonskim imenicima i našao sam da ovo prezime u izgovornom obliku ima 5-6 porodica u Rumuniji i puno Rusa u Moskvi. Po mojoj profesorici srpskog jezika moje prezime je vjerovatno nadimak za ime Dobras'lav pa da se poluglas stopio sa slovom s i prešao u š.
U Crnoj Gori ima prezime Dobrašinović. Pada mi u glavu da ga je neko kratio.
Da li ovdje neko može da mi pomogne da šta pronađem o svom prezimenu? I ima li ko kakav komentar o podacima koje sam do sada našao?
Unaprijed hvala!
--- Крај цитата ---

Фениксе,

Пре свега, добро дошао на Форум Порекла! :)

Твоје питање, али и сама тема ме заинтригираше, па чисто да се огласим да је и мени прво на ум пало презиме Добрашиновић, тј. сложена верзија Богашиновић-Добрашиновић, али за сада не бих то доводио у везу са вашим презименом.

Да ли је Добраш скраћена верзија од Добрашиновић, могла би да буде, али не мора да значи. Видех да се ово име, Добраш, на подручју данашње Хрватске први пут помиње у XIV веку, дакле као име није спорно, али каквог је порекла сам род, питање је.

С друге стране опет, на тромеђи Србије, Хрватске и Мађарске, и нема неких силних брда, у Барањи има Барањска планина (244 m), Вилањска планина (442 m), и више ње, Мечек планина (682 m), и бар од значајнијих врхова, ниједан се не зове Добраш, док је Бачка је скоро сва равна, и тамо кад бисмо и тражили неко брдо, питање је што бисмо све могли подвести под то, и колико би тога било.

Ипак, не могу да тврдим, треба погледати на картама, поготово старим, попут рецимо ове, на којој се доста јасно види шта је брдо, а шта није.

Овде ми се чини да друге помоћи нема до да се неком приликом тестирате, тј. да испитате свој ДНК по мушкој линији, тако би се за почетак могло макар одредити правац досељавања Добраша. :)

Frontier1768:
Према шематизму Дабробосанске митрополије из 1882. године, презиме Добраш је било присутно у двије парохије:
1. парохија Бања Лука, протопрезвитерат бањалучки (крсна слава Ђурђевдан)
2. парохија Драгељи, протопорезвитерат градишки (крсна слава Ђурђевдан)

Према шематизму Горњокарловачке епархије из 1883. године, презиме Добраш није било присутно на подручју ове епархије.

Према шематизму Пакрачке епархије из 1898. године, презиме Добраш било је присутно у двије парохије:
1. парохија Бастаји Велики, протопрезвитерат пакрачки (крсна слава Ђурђевдан)
2. парохија Катинци, протопрезвитерат пакрачки (крсна слава Ђурђевдан)


Ако погледамо попис СР Хрватске из 1948. године, видјећемо да је презиме Добраш било пристуно углавном у Славонији, на подручју Дарувара (Бастаји Велики, Бастаји Мали, Добра Кућа, Катинци) и Вировитице (Сухопоље).
На сву срећу, имамо сачуван попис Славоније из 1736. године. У том попису имамо Добрашевиће и то баш на подручју Дарувара, тачније у селима Ђуловац (у сусједним Катинцима је 1948. године било 14 кућа Добраша) и Добра Кућа (гдје је 1948. године било 6 кућа Добраша).

Ђуловац (1736)


Добра Кућа (1736)


Дакле, једну ствар смо утврдили, старије презиме Добраша са подручја Дарувара било је Добрашевић.

Amicus:
Граничар, човек који зна свој крај, браво на прегледу Фринтијер! ;)

Feniks:
Хвала вам пуно на одговорима! Прије вас сам тражио по интернету и баш нико се није позабавио тим презименом. Колико видим епицентар тог презимена је у Славонији. Када гледам на карти Поткозарје, сјеверно правом линијом дошли би у Дарувар. Та мјеста и нису тако далеко. Можда су бјежали из Славоније према југу. Можда су га и Угари у Славонији кратили. Куцао сам и презиме Добрашевић. Стекао сам утисак да је толико ријетко да је скоро изумрло. Али нема сумње да смо сви Добраши једно племе јер имамо исту славу и са уског географског простора је. Увијек ми је било моје презиме интересантно. Једино су ми енигма Добраши са Сарачице који славе Св.Стефана. Када сакупим паре тестираћу се. Знам једно 6-7 кољена уназад.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију