ДНК порекло > Историја и генетика

Власи

(1/206) > >>

Ранко Бубања:
Често се на Форуму говори о Власима, а никако да отворимо ту тему.
Ко су Власи? Која је њихова хаплогрупа? Гдје су живјели, и сл.

Radul:
У почетку је термин Влах означавао романски слој становништва, да би се касније током средњег вијека односио на слој становништва који се бавио сточарством.

Небојша:

--- Цитат: Ранко Бубања  Април 25, 2016, 11:37:59 поподне ---Често се на Форуму говори о Власима, а никако да отворимо ту тему.
Ко су Власи? Која је њихова хаплогрупа? Гдје су живјели, и сл.

--- Крај цитата ---

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=638.0

Синиша Јерковић:

--- Цитат: Ранко Бубања  Април 25, 2016, 11:37:59 поподне ---Често се на Форуму говори о Власима, а никако да отворимо ту тему.
Ко су Власи? Која је њихова хаплогрупа? Гдје су живјели, и сл.

--- Крај цитата ---

Ранко, овако постављена тема је превише широка, баш као и термин Влах.

Да ли мислиш на:

средњовјековне Влахе или Цинцаре или Влахе из Источне Србије или на нешто треће?

Све су ово различите приче и не могу се подвести под једну.

Ранко Бубања:
Синиша, често се у ЦГ може прочитати о ''влашком карактеру брдских племена''. То ме подстакло да поставим ову тему и да је мало прокоментаришемо. Тешко је рећи да су Власи они који су се бавили сточарством, ако знамо чиме се бавило становништво ових простора до назад 30-40 година. Затим, треба имати у виду и тај турски пежоративни израз за православца - Влах. Ту на Форуму неко је коментарисао и нпр. Влахе Бобане из Херцеговине. Не мислим на Влахе у источној Србији за које знамо да су румунског поријекла, него на те средњевјековне Влахе који су живјели на простору данашње Херцеговине, Црне Горе и западне Србије. Ко је био тај народ? Јесу ли то Срби који су били сточари, или потомци старих народа и сл. На то сам мислио.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију