Порекло становништва > Како истраживати породично порекло

"Мапа рођака"

(1/24) > >>

Небојша:
Мапа рођака, или "географски распоред предака" треба да представља сликовити приказ најстаријих познатих локација породица са очеве и мајчине стране.

Ово на некин начин може да симулира аутосомалну днк (зато што се види са којих све страна има уплива), али наравно, није толико поуздано.


Плаво - очева страна

Новаковићи, Кршље, Нови Град, Босанска Крајина, хаплогрупа J2b-M205
националност: Срби
вера: православна (слава Св. Никола)

Ступари, Кршље, Нови Град, Босанска Крајина, хаплогрупа I2-PH908
националност: Срби
вера: православна (слава Лазарева субота)

Кашубе, Падина, Ковачица, Јужни Банат
националност: Словаци
вера: протестанти

Шајерман, Качарево (раније Францфелд), Панчево, Јужни Банат
националност: Немци
вера: протестанти

Шнајдер, Качарево, Панчево, Јужни Банат
националност: Немци
вера: протестанти


Црвено - мајчина страна

Дукићи, Томингај, Грачац, Лика, хаплогрупа I2-PH908
нациналност: Срби
вера: православна (слава Св. Стеван)

Ожеговићи, Орашко Брдо, Босански Петровац, Босанска Крајина, хаплогрупа I2-PH908(?)
националност: Срби
вера: православна (слава Св. Стеван)

Вучковићи, Томингај, Грачац, Лика, хаплогрупа I2-Y3120
националност: Срби
вера: православна (слава Св. Никола)

Гаврићи (Пилиповићи), Лончић, Бихаћ, Босанска Крајина, хаплогрупа R1a-YP951
националност: Срби
вера: православна (слава Св. Алимпије)

Савићи, Нерав, Крива Паланка, Горња Пчиња
националност: Срби
вера: православна (слава Св. Петка)

Димковићи, Нерав, Крива Паланка, Горња Пчиња, mtDNA V1a
националност: Срби
вера: православна (слава Св. Петка)











Муњени Ћелић:
Леп приказ за почетак, али се немој зауставити на ђедовима и бабама :) Ја стигох код својих до 18. века, а све на основу писане грађе.
Аутосомална ће ти бити од користи код утврђивања сродства до неких 6-7 генерација (рецимо 200-тињак година). Преко тога, дужина највећег сегмента значајније опада и мишљења сам да се родбина ту већ не види. Међутим, може се посредно назрети област порекла неког претка јер су им се гени мешали с другима.
Што се тиче твоје генетичке мешавине, имаш 2 бабе које никако не припадају нашем простору...то би се сигурно видело, макар у мањој мери и сигурно би одскакао од балканског просека. Сећаш се оног Кичића?
Твој мтДНК би био од користи као и генетичка мешавина твоје мајке.

Небојша:

--- Цитат: Муњени Ћелић  Фебруар 08, 2016, 07:40:19 поподне ---Леп приказ за почетак, али се немој зауставити на ђедовима и бабама :) Ја стигох код својих до 18. века, а све на основу писане грађе.

--- Крај цитата ---

Хвала на одговору. Нема превише писане грађе за крајеве попут Босанске Крајине и Горње Пчиње, једино да "јурим" ове Личане и Немце/Пољаке.:)


--- Цитат: Муњени Ћелић  Фебруар 08, 2016, 07:40:19 поподне ---Аутосомална ће ти бити од користи код утврђивања сродства до неких 6-7 генерација (рецимо 200-тињак година).

--- Крај цитата ---

Тако сам и мислио.


--- Цитат: Муњени Ћелић  Фебруар 08, 2016, 07:40:19 поподне ---Твој мтДНК би био од користи
--- Крај цитата ---

То је такође само једна грана, као и Y-DNA, па ми аутосомално не може помоћи пуно. А и још муку мучим са Y-DNA, последње што ми треба је трагање и за mtDNA.:)

Синиша Јерковић:

--- Цитат: Небојша  Фебруар 08, 2016, 06:39:29 поподне ---Мапа рођака, или "географски распоред предака" треба да представља сликовити приказ најстаријих познатих локација породица са очеве и мајчине стране.

Ово на некин начин може да симулира аутосомалну днк (зато што се види са којих све страна има уплива), али наравно, није толико поуздано.


--- Крај цитата ---

Добра ти је идеја и фино си приказао. Код мене је ситуација ту много једноставнија, па не знам има ли уопште смисла правити карту. Покушаћу да урадим по овом твом шаблону.

Иначе, видим да мешу прецима имаш и Ступаре из Босанског Петровца који славе Лазаревдан. Скоро сам за једне пријатеље покушао наћи нешто о тој породици и нашао сам да су поријеклом из Далмације, из Ивошеваца и да су сви Ступари који славе Лазаревдан потекли од једног човјека, Марка Ступара из пописа Ивошеваца 1709. Марко једини тад у Ивошевцима (засеок Рудеље) није имао стоке ни укућана, па претпостављам да је тек тад био стигао у село. ДРугих Ступара у Далмацији нема, па је можда он по занату добио презиме, а право презиме му је могло бити неко друго. С обзиром да је у Далмацији, центар родова који славе Лазаревдан, у Жегару, мислим да је Марко био поријеклом одатле. Ти жегарски родови који славе Лазаревдан, по свој прилици су из источне Херцеговине.

Потомци овог Марка Ступара су вјероватно крајем 18. вијека доселили у петровачки Скакавац одакле су се расељавали по околним мјестима. Од ових Ступара су Станаревићи у бихаћкој Липи.

Jelic:
Ево и ја да се прикључим теми:

Плаво - очева страна

Божовић, Брђани (Горњи Милановац), Шумадија, хаплогрупа I2-Y3120 (грана Z17855>A16413>А20030>Y135659, род "Љешњана Војинића")
националност: Срби
вера: православна (слава Св. Кирил Словенски)

Јовановић, Горња Трепча (Чачак), Шумадија, хаплогрупа J2a-M410 (грана M67>Z467>SK1336)
националност : Срби
вера: православна (слава Св. Ђорђе)

Марковић, Смедерево, Шумадија
националност: Срби
вера: православна

Црвено - мајчина страна

Јелић, Кремна (Прњавор), Северна Босна, хаплогрупа R1a-Z280 (грана YP4278)
нациналност: Срби
вера: православна (слава Св. Марко)

Турудић, Кремна (Прњавор), Северна Босна
националност: Срби
вера: православна (слава Св. Стеван)

Павловић, Камендол (Гроцка), Шумадија, хаплогрупа I1-P109 (грана FGC22045, род "Дробњака")
националност: Срби
вера: православна (слава Св. Никола)

Милић, Јавница (Двор), Банија, хаплогрупа I2-Y3120 (грана PH908)
националност: Срби
вера: православна (слава Св. Никола)

Чукунбабе и још даљи преци по женским линијама: Митровић, околина Прњавора (слава непозната), Мишић, околина Прњавора (слава непозната), Мијаиловић, Живковац, Гроцка (слава Аранђеловдан), Ћора, Ћоре, Двор на Уни, Банија (слава Стевањдан), Петровић, Котража, Лучани (слава непозната), Ђоковић, Мојсиње, Чачак (слава непозната, из Мојсиња прешли у Прељину код Чачка око 1860, раније се презивали Кораћ-Кораћевић, изумрли су по мушкој линији), Ђоковић, Радаљево, Ивањица (слава Ђурђевдан, из Радаљева прешли у Трнаву код Чачка после 1840), Добросављевић, Доња Трепча, Чачак (слава Ђурђевдан, хаплогрупа I1-P109, грана FGC22045, род "Дробњака"), Ђукић, Коњевићи, Чачак (слава непозната, данас се презивају Петровић), Стамболија, Сочаница, Двор (слава Ђурђевдан)

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију