Аутор Тема: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)  (Прочитано 1031050 пута)

Jelic

  • Гост
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1140 послато: Јул 11, 2018, 02:04:19 поподне »
I2-M438 / I2a-M423
Царић         
Косановић, ХР

Вероватно потврда за Цариће са Баније/Кордуна из пројекта, док су Косановићи из Хрватске углавном Срби.

R1a-M512 / R1a-M417
Вукчевић, ЦГ
Крсмановић, Лучиндан, Зрењанин, раније Крсман, Соколац

Колико је мени познато, у Црној Гори постоје три братства Вукчевића. Први, најбројнији и најпознатији су они из Љешанске Нахије који су тестирани као припадници хаплогрупе I2-CTS10228. Други, су део групе братстава у Његушима која има назив "Залажани". Залажани славе Свете Враче и од њих је тестиран Капетановић који припада хаплогрупи I2-PH908. И трећи, су у Ресни код Цетиња (племе Бјелице) огранак Милића (они би требало да припадају хаплогрупи E-V13>Z5017>Z19851). С обзиром да се овај Вукчевић по хаплогрупи "не уклапа" ни у једно братство од наведених три, могуће је да у Црној Гори постоји још неко братство са овим презименом.

У вези Крсмановића, да ли је у питању скорија сеоба у Зрењанин (колонисти), или је у питању повезивање на основу презимена и исте славе?

I1-M227
Рончевић, ХР?

Православни Рончевићи у Далмацији славе три различите крсне славе (у Голубићу код Книна и Нунићу Василијевдан, у Ђеврскама Јовањдан и у Пристегу Ђурђевдан), па је самим тим извесно да нису сви повезани. Ако су у питању православни Рончевићи, било би занимљиво када би се испоставило да је тестирани од ових што славе Василијевдан, јер у пројекту постоји једна фамилија из околине Ваљева са овом славом и хаплогрупом, Крунићи из Јасенице.
« Последња измена: Јул 11, 2018, 02:07:18 поподне Лука »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8524
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1141 послато: Јул 11, 2018, 02:05:08 поподне »
I2-M438 / I2a-M423

Косановић   , ХР

R1a-M512 / R1a-M417

Кесић, ХР

R1b-L21
Пинтар, католик, ХР
R1b-L2
Аћимовић, СРБ


Да ли сада знамо хаплогрупу крајишких Косановића, са славом Никољдан? Ова ознака значи да су вероватнo I2a-YP196, али рече Небојша да може ту да се "поткраде" и I2c. Они су углавном из околине Плашког, мада их има и јужније у Лици. Од њих је Теслин сестрић и политичар Сава Косановић.

За Кесиће које већ имамо у табели (R1a-M458) је ово потврда.

Да ли се то мени чини или је на хрватском простору нешто распрострањеније ова атлантска грана од R1b, L21? Мислим да сам је видео код још неких тестираних Хрвата.

Мислим да је недавно објављен неки Аћимовић из Србије са U152 ознаком, да ли је овај L2 иста особа, само што су сад успели да му извуку низводнију грану?
« Последња измена: Јул 11, 2018, 02:07:31 поподне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1142 послато: Јул 11, 2018, 02:07:01 поподне »
А ово:

Да, то можда и објашњава предање Коматовића о Кучима. Вероватно су и Секулићи из Крњина исти род.

Jelic

  • Гост
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1143 послато: Јул 11, 2018, 02:08:18 поподне »
Да, то можда и објашњава предање Коматовића о Кучима. Вероватно су и Секулићи из Крњина исти род.

Сад би било занимљиво видети да ли Батачанин припада роду Куча или је пак исти род са Секулићима. Коматовићи и са једнима и са другима могу бити повезани једино по женској линији.

Jelic

  • Гост
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1144 послато: Јул 11, 2018, 02:11:51 поподне »
За Кесиће које већ имамо у табели (R1a-M458) је ово потврда.

Тачно, заборавих споменути да је ово вероватно и за Кесиће из пројекта потврда.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1145 послато: Јул 11, 2018, 02:12:04 поподне »
Сад би било занимљиво видети да ли Батачанин припада роду Куча или је пак исти род са Секулићима. Коматовићи и са једнима и са другима могу бити повезани једино по женској линији.

До сада је у Ибарској долини једино Миловановић из Земанице (Св. Врачи) близак Кучима.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1146 послато: Јул 11, 2018, 02:20:29 поподне »
Вероватно потврда за Цариће са Баније/Кордуна из пројекта, док су Косановићи из Хрватске углавном Срби.

Колико је мени познато, у Црној Гори постоје три братства Вукчевића. Први, најбројнији и најпознатији су они из Љешанске Нахије који су тестирани као припадници хаплогрупе I2-CTS10228. Други, су део групе братстава у Његушима која има назив "Залажани". Залажани славе Свете Враче и од њих је тестиран Капетановић који припада хаплогрупи I2-PH908. И трећи, су у Ресни код Цетиња (племе Бјелице) огранак Милића (они би требало да припадају хаплогрупи E-V13>Z5017>Z19851). С обзиром да се овај Вукчевић по хаплогрупи "не уклапа" ни у једно братство од наведених три, могуће је да у Црној Гори постоји још неко братство са овим презименом.

У вези Крсмановића, да ли је у питању скорија сеоба у Зрењанин (колонисти), или је у питању повезивање на основу презимена и исте славе?

Православни Рончевићи у Далмацији славе три различите крсне славе (у Голубићу код Книна и Нунићу Василијевдан, у Ђеврскама Јовањдан и у Пристегу Ђурђевдан), па је самим тим извесно да нису сви повезани. Ако су у питању православни Рончевићи, било би занимљиво када би се испоставило да је тестирани од ових што славе Василијевдан, јер у пројекту постоји једна фамилија из околине Ваљева са овом славом и хаплогрупом, Крунићи из Јасенице.

Може бити да су ти Царићи

Вукчевића има заиста пуно, ко зна који су ово :)

Крсмановићи су досељени после Другог светског рата

И ја сам помислио ово за Рончевића, Северна Далмација - Св. Василије

Jelic

  • Гост
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1147 послато: Јул 11, 2018, 02:25:08 поподне »
Вукчевића има заиста пуно, ко зна који су ово :)

У Црној Гори нађох три различита братства са тим презименом. Поред ЦГ тј. изван ње их вероватно има још разнородних.

Крсмановићи су досељени после Другог светског рата.

То је то онда.

И ја сам помислио ово за Рончевића, Северна Далмација - Св. Василије

Мада ти са Василијем јесу најбројнији, има их са још две крсне славе као што написах.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1148 послато: Јул 11, 2018, 02:35:04 поподне »
Да ли сада знамо хаплогрупу крајишких Косановића, са славом Никољдан? Ова ознака значи да су вероватнo I2a-YP196, али рече Небојша да може ту да се "поткраде" и I2c. Они су углавном из околине Плашког, мада их има и јужније у Лици. Од њих је Теслин сестрић и политичар Сава Косановић.

За Кесиће које већ имамо у табели (R1a-M458) је ово потврда.

Да ли се то мени чини или је на хрватском простору нешто распрострањеније ова атлантска грана од R1b, L21? Мислим да сам је видео код још неких тестираних Хрвата.

Мислим да је недавно објављен неки Аћимовић из Србије са U152 ознаком, да ли је овај L2 иста особа, само што су сад успели да му извуку низводнију грану?

Косановиће имамо једне и E-V13, али без локације, код ових стоји Хрватска (очева линија). С обзиром да су Косановићи из Хрватске доминантно Срби, могуће да је ово њихова хаплогрупа

У мојој табели R-L21+ су Мрђа из Бихаћа, Пинтар из Далмације и Хрват Белобрајдић, дакле више ка западу свакако. Онај Аћимовић из Србије је био R-M269, сад су додали овај СНП.


Видим да сам мало унео забуну код Батачанина. С обзиром да је презиме ректо, моја је претпоставка да су то ти Батачани. Нисам друге нашао у Србији, ако неко има више инфо нека напише.



Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1149 послато: Јул 11, 2018, 03:22:20 поподне »
Колико је мени познато, у Црној Гори постоје три братства Вукчевића. Први, најбројнији и најпознатији су они из Љешанске Нахије који су тестирани као припадници хаплогрупе I2-CTS10228. Други, су део групе братстава у Његушима која има назив "Залажани". Залажани славе Свете Враче и од њих је тестиран Капетановић који припада хаплогрупи I2-PH908. И трећи, су у Ресни код Цетиња (племе Бјелице) огранак Милића (они би требало да припадају хаплогрупи E-V13>Z5017>Z19851). С обзиром да се овај Вукчевић по хаплогрупи "не уклапа" ни у једно братство од наведених три, могуће је да у Црној Гори постоји још неко братство са овим презименом.

Имамо Вукчевиће и у Црмници, Глухи До, огранак Ивчевића, пореклом из Васојевића.
"Наша мука ваља за причешћа"

Jelic

  • Гост
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1150 послато: Јул 11, 2018, 03:29:45 поподне »
Имамо Вукчевиће и у Црмници, Глухи До, огранак Ивчевића, пореклом из Васојевића.

С обзиром на неке необјављене резултате, највероватније су у питању ти Вукчевићи.
« Последња измена: Јул 11, 2018, 03:33:02 поподне Лука »

Ван мреже Karadag

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 50
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1151 послато: Јул 11, 2018, 06:42:43 поподне »

R1b-L23
Хаџичановић, муслиман

- муслимане Хаџичановиће нисам пронашао нигде


Mislim da se radi o Hadžicanovićima koji su, u svakom slučaju, iz okoline Bara. Miljanići kažu da su iz Draginje kod Ulcinja.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3434
  • Васојевић
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1152 послато: Јул 12, 2018, 07:21:32 пре подне »
I2 M438 / I2a M423
...
Јечменица, ЦГ
...
- Јечмернице су по свему судећи из пљеваљског краја. У презименима имају и презиме Дробњак, које постоји у Доњем Полимљу

Готово извесно се ради о Јечменицама из околине Пљевље јер са истраживања САНУ имамо једног тестираног који припада I2-PH908 грани чије је братство према предању сродно Јечменицама. Милета Војиновић је о овим братствима записао следеће:

Јечменице су пореклом из Вранеша, па су око 1800. године доселили у Мале Крће. Тамо су били више година и потом прешли у Крњачу око 1850. године.
...
Род су им Матовићи на Јабуци и Митровићи код Пријепоља, јер су некад заједно живели у Вранешу и Стожеру. Има их у нашој општини скоро 15 кућа. На Лађану их има једна кућа од Бранка, на Бакрењачама 2 куће од Нинка, на Милунићима 3 куће



Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3434
  • Васојевић
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1153 послато: Јул 12, 2018, 07:30:16 пре подне »
J2b-M205
...
Бујишић, Ђурђевдан, ЦГ
...
- Бујшићи су Срби из пљеваљског краја

Предање о пореклу Бујишића је забележио Милета Војиновић:
Неки Бујишић, чијег се имена потомци не сећају, дошао је око 1630. год. из Мораче у Крупице. Ту је са 5 синова остао око 50 година. Око 1690. године 4 сина одселе из Крупица у Вруљу, коју су нашли пусту. Један је брат остао у Крупицама, где његови потомци и данас живе. Четири брата се распореде у Вруљи и направе потребне зграде. Од претходних становника су нашли само гробље и код њега зидине срушене цркве.

Већ имамо J2b-M205 Голубовиће који су огранак Ћировића из Пљевљског краја, а они су такође према предању пореклом из Мораче (од истоименог братства). Вероватно и Бујишићи потичу од Ћировића из Доње Мораче.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1154 послато: Јул 12, 2018, 10:17:56 пре подне »
Већ имамо J2b-M205 Голубовиће који су огранак Ћировића из Пљевљског краја, а они су такође према предању пореклом из Мораче (од истоименог братства). Вероватно и Бујишићи потичу од Ћировића из Доње Мораче.

Тестирањем Ћировића ћемо утврдити да ли ту постоји веза. Како време пролази, све мање верујем у везу са Морачом. И други М205 из тог краја имају предања из Катунске нахије, Мораче, али је упитно колико је то тачно.

Иначе Ћировићи и Котлајићи/Голубовићи славе Аранђеловдан, а ови Бујишићи Ђурђевдан, па то такође уноси сумњу.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1155 послато: Јул 12, 2018, 10:19:08 пре подне »
Mislim da se radi o Hadžicanovićima koji su, u svakom slučaju, iz okoline Bara. Miljanići kažu da su iz Draginje kod Ulcinja.

Врло могуће.

Jelic

  • Гост
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1156 послато: Јул 12, 2018, 12:48:49 поподне »
Род су им Матовићи на Јабуци и Митровићи код Пријепоља, јер су некад заједно живели у Вранешу и Стожеру. Има их у нашој општини скоро 15 кућа. На Лађану их има једна кућа од Бранка, на Бакрењачама 2 куће од Нинка, на Милунићима 3 куће[/i]

Матовићи из Јабуке код Пријепоља јесу I2 тј. I2-PH908, тако да је предање о сродности потврђено.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1157 послато: Јул 12, 2018, 12:52:52 поподне »
Матовићи из Јабуке код Пријепоља јесу I2 тј. I2-PH908, тако да је предање о сродности потврђено.

У Крајини имамо изгледа више несродних Удовчића, с обзиром да на 23andMe постоје и Удовчићи N-P189.2 из тог краја.

Jelic

  • Гост
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1158 послато: Јул 12, 2018, 01:04:16 поподне »
У Крајини имамо изгледа више несродних Удовчића, с обзиром да на 23andMe постоје и Удовчићи N-P189.2 из тог краја.

По шематизму их има са четири различите крсне славе, тако да је извесно да су разнородни, мада је презиме присутно искључиво у широј околини Бања Луке.

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1159 послато: Јул 12, 2018, 01:14:15 поподне »
По шематизму их има са четири различите крсне славе, тако да је извесно да су разнородни, мада је презиме присутно искључиво у широј околини Бања Луке.

Генерално, презиме није јединствено, надимачко је, и без сумње потиче од потомака неке удовице (основна верзија је Удовичић). У околини Бањалуке доминантно славе Ђурђевдан. Међутим, они око Кључа и Мркоњића славе Никољдан, и они су добри кандидати за N-P189.2. Мислим да ови са Змијања нису N-P189.2, између осталог и због тога што на том подручју нисмо "уловили" ниједног Бањанина-Пивљанина.

Сви резултати до сада упућују на то да је поријекло најстаријих породица са Змијања источно-херцеговачко. Поред Бањана-Пивљана, тамо немамо ни Дробњака, Крича, Цуца-Пјешиваца, риђанских "Куча", и сл.