Аутор Тема: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894  (Прочитано 170781 пута)

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #640 послато: Децембар 18, 2022, 05:46:50 поподне »
Kada se vrati Brajotić možda čujemo njegovo mišljenje na već postavljano pitanje odakle su se doselile porodice u Lopate,Lijeva Reka,a svi od reda slave Sv.Jovana zimskog i letnjeg.U kasniim migracijama te iste porodice su doseljene na Goliju i okolinu i nazivaju nas Lopaćanima.

Predpostavljam odakle su otišli u Lopate i da tamo nisu dugo živeli ,ali sećanje kod naših starih je ostalo mnogo jače od drugih krajeva gde su živeli.
     Једно моје питање Брајотићу гласило је : Старинци у Лијевој Ријеци?
     На то  питање и остала са  "опадајуће листе" како је казао, оглушио се, као да моја маленкост зна одговоре. И наставио у другом посту да  не жели да расправља, шта су други писали, већ само о ономе шта он пише. Нека му буде, може и тако.
     На овом разговаралишту и на порталу Порекло, често смо налазили на исељенике који имају предање да су са Лопата  из Шекулара са славом Свети Јован.   Неки су се јављали  и појединачно. Небо и ја смо одговарали. Зна се да топоним Лопате не постоји у Шекулару, већ је исти везан за Лијеву Ријеку.
     Истицао сам да то преплитање Лопата, Шекулара, славе Свети Јован, има везе са некадашњим   (по предању) Војводством Шекулар.  Ако сам добро схватио Брајотића, Васојевићи су прво били у Зетској равници, па се  даље помјерали, што има основа  код Јиричека ( први помен 1444 године).
    Године 2013. написао сам: "Историја Шекулара и Шекулараца је испреплетана са историјом Васојевића"... Ни онда ни сад нијесам мислио на садашње границе  Шекулара формираног хетерогеног најмањег црногорско брђанског племена.
    Сви са подручја Црне Горе су велики, ма највећи...  Шекуларци су "мали", ма се не дају и дуго трају.
    Да не ширим причу о војводи Петру Шекуларцу из епске пјесме.
    Ђе су  биле границе  Војводе Петра Шекуларца?
Прото Андрија Поповић ( 1869 - 1943) из свештеничке породице Поповића Вукољеваковића ) постоје вјеродостојни подаци о 16. свештеника из ове фамилије, не рачунајући остале попове из овог старог рода у Шекулару, Метохији, Бихору, Пештери, Топлици. Поменути  оставио је рукопис Хроника Шекулара, који сам са његовим праунуком приредио и објавио 2018. године.
    Ево шта је прото записао: "У кући мога покојног оца попа Сава, бијаше ту пок. поп Василије и пок. Иван, син Негоја Маслара. То је било 17 децембра 1888. године.  Упитам њих куда су границе војводе Петра и докле се је распростирало његово војводство?  Рекоше: "Са западне стране граничило се је са Морачанима и Кучима, а са сјевера на Корита, Панчаре и Буђево, са истока поврх Пећи и Дечана, а са југа Проклетијама." (Протојереј Андрија Поповиоћ, Хроника Шекулара ,Београд, 2018,38).
    Нијесу ми познати  вјеродостојни  писани историјски подаци и документи  о постојању војводе Петра Шекуларца и шекуларском војводству. Предања у Шекулару и код исељених родова  постоје.
    Надам се  да не ширим тему, да   осјетим  регуле Правилника? Перовићу нестрпљиво чекам(о) Брајотића , да се умилостиви и да одговор о старосједиоцима  са Лопата. Супротно Вама , сматрам да су дуже вријеме живјели на Лопатама, зато им је и остало сјећање да су Лопаћани.
   
 


 


Ван мреже Goran Perovic 66

  • Гост
  • *
  • Поруке: 17
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #641 послато: Децембар 18, 2022, 09:21:40 поподне »
Jedno je sigurno,a to je da genetski sa Vasojevićima nemamo ništa.U mom bližem okruženju,a ljude lično znam,testirano je njih 10 i rezultat je za sada nešešen 5 - 5 a to su R1a  280 i  I2 PH  980.Sve ove porodice imaju predanje da potiču iz Lijeve rijeke iz Lopata.Moje neko skromno mišljenje je da je u pitanju staro raško stanovništvo koje je posle prodora Turaka migriralo ka jugu,a kasnije u seobama bili malo u Bihoru,malo na Pešteri i ,,od zuluma Arnauta,,u drugoj seobi ili malo pre došli na Goliju

Čućemo mišljenja stručnjaka koja me veoma zanimaju,jer je ovde kod nas broj porodica sa sličnim predanjem jako veliki,pa se postavlja pitanje kako jadan tako mali i pasivan kraj,Lopate, je mogao da prehrani tolika gladna usta ?

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #642 послато: Децембар 18, 2022, 10:02:58 поподне »
Nije mi poznato da su prije vasojevićkih bratstava neke druge grupacije bile naseljene na Lopatama. Ovo selo, smatra se, da je prvi put naseljeno u prvoj polovini 16 vijeka i o nekom starijem stanovništvu, koliko je meni poznato, nema podataka.
Наша мука ваља за причешћа

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 711
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #643 послато: Децембар 19, 2022, 08:03:08 пре подне »
Jedno je sigurno,a to je da genetski sa Vasojevićima nemamo ništa.U mom bližem okruženju,a ljude lično znam,testirano je njih 10 i rezultat je za sada nešešen 5 - 5 a to su R1a  280 i  I2 PH  980.Sve ove porodice imaju predanje da potiču iz Lijeve rijeke iz Lopata.Moje neko skromno mišljenje je da je u pitanju staro raško stanovništvo koje je posle prodora Turaka migriralo ka jugu,a kasnije u seobama bili malo u Bihoru,malo na Pešteri i ,,od zuluma Arnauta,,u drugoj seobi ili malo pre došli na Goliju

Čućemo mišljenja stručnjaka koja me veoma zanimaju,jer je ovde kod nas broj porodica sa sličnim predanjem jako veliki,pa se postavlja pitanje kako jadan tako mali i pasivan kraj,Lopate, je mogao da prehrani tolika gladna usta ?
Постоје две просте ствари. Или је предање нетачно, што не треба да чуди или је реч о просељеницима,тј породицама које су привремено боравиле у Васојевићима. Што се тиче старијег становништва, оскудни смо у изворима што исто не треба да чуди. Такође, многи су везивали порекло за Куче, вероватно због угледа.

Ван мреже Goran Perovic 66

  • Гост
  • *
  • Поруке: 17
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #644 послато: Децембар 19, 2022, 10:37:01 пре подне »
Predanje bi bilo moguće da je netačno ako je reč o jednoj ili dve porodice,a kako je reč o bar 50 porodica mislim da je ta mogučnost isklučena.Petar Ž Petrović u svojim istraživanjima 30 - tih godina prošlog veka za Lopaćane u Plešinu je napisao da su poreklom Kuči,bio je u selu,fotografisao selo i našu kuću.Radoslav D Pavlović nas je svrstao u Vasojeviće,a i mnogi drugi ,,učeni ljudi,,su to godinama to ponavljali  i tako je bilo prihvaćeno među seljanima,sve do genetskih ispitivanjana koja govore da to nije tačno.Većina koju ova tema zanima su to i prihvatili,a svi znaju i ponavljaju predanje o Lopatama i Lijevoj Rijeci

Jedna zanimljivost u vezi genetike.U Plešinu su ostale porodice Lopaćana koje su R1a,a u susednu Brveničku,a kasnije Studeničku nahiju otišle porodice I2.Podelili su se kao da su vršili testiranje.Naši stari,konkretno moj deda je uvek isticao veliku bliskost sa tim porodicama,koje i danas veruju da su Vasojevići.

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 711
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #645 послато: Децембар 19, 2022, 11:53:47 пре подне »
Predanje bi bilo moguće da je netačno ako je reč o jednoj ili dve porodice,a kako je reč o bar 50 porodica mislim da je ta mogučnost isklučena.Petar Ž Petrović u svojim istraživanjima 30 - tih godina prošlog veka za Lopaćane u Plešinu je napisao da su poreklom Kuči,bio je u selu,fotografisao selo i našu kuću.Radoslav D Pavlović nas je svrstao u Vasojeviće,a i mnogi drugi ,,učeni ljudi,,su to godinama to ponavljali  i tako je bilo prihvaćeno među seljanima,sve do genetskih ispitivanjana koja govore da to nije tačno.Većina koju ova tema zanima su to i prihvatili,a svi znaju i ponavljaju predanje o Lopatama i Lijevoj Rijeci

Jedna zanimljivost u vezi genetike.U Plešinu su ostale porodice Lopaćana koje su R1a,a u susednu Brveničku,a kasnije Studeničku nahiju otišle porodice I2.Podelili su se kao da su vršili testiranje.Naši stari,konkretno moj deda je uvek isticao veliku bliskost sa tim porodicama,koje i danas veruju da su Vasojevići.
Васојевићк, као и Кучи су врло добро генетски профилисани и занимљиви су управо због тога што су и једни и други готово једнородни. Нисам разумео ово о 50 породица. Брдо породица (нпр избеглица од Турака) је у неко време могло проћи кроз Васојевиће и продужило даље, управо због малог простора и пренасељености истог.Мождађје већа вероватноћа да је предање измишљено.

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 630
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #646 послато: Децембар 19, 2022, 12:16:17 поподне »
Predanje bi bilo moguće da je netačno ako je reč o jednoj ili dve porodice,a kako je reč o bar 50 porodica mislim da je ta mogučnost isklučena.Petar Ž Petrović u svojim istraživanjima 30 - tih godina prošlog veka za Lopaćane u Plešinu je napisao da su poreklom Kuči,bio je u selu,fotografisao selo i našu kuću.Radoslav D Pavlović nas je svrstao u Vasojeviće,a i mnogi drugi ,,učeni ljudi,,su to godinama to ponavljali  i tako je bilo prihvaćeno među seljanima,sve do genetskih ispitivanjana koja govore da to nije tačno.Većina koju ova tema zanima su to i prihvatili,a svi znaju i ponavljaju predanje o Lopatama i Lijevoj Rijeci

Jedna zanimljivost u vezi genetike.U Plešinu su ostale porodice Lopaćana koje su R1a,a u susednu Brveničku,a kasnije Studeničku nahiju otišle porodice I2.Podelili su se kao da su vršili testiranje.Naši stari,konkretno moj deda je uvek isticao veliku bliskost sa tim porodicama,koje i danas veruju da su Vasojevići.

Може се на ово питање, гледати из две перспективе: да ли је племе (Васојевића, на пример) "конструкт" што би рекли данашњи социолози, или је реч о заједници формираној на принципу "крви и тла". На пример,  новорођени је аутоматски Американац или Канађин, ако се родио на територији тих држава. Али, у Немачкој, (или Србији), рецимо, није тако: можете бити рођени на територији државе али то не даје право на држављанство аутоматски, односно не значи аутоматски прихватање новорођеног "странца". Зато искусни европски гастарбајтери саветују млађе колеге да иду у Америку, Канаду или Аустралију, јер ће у Европи заувек остали "ауслендери".

Мој поглед на ово је следећи: ако сте живели  столећима на територији Васојевића, делили  са племеном добро и зло, пoштовали "Закон Васојевића"  :), веровали сте да сте  Васојевићи, и други су вас прихватили као такве - онда јесте део племена Васојевића.

То што породице које наводите генетски нису од  Васоја не  утиче на то да ли се они требају сада, после генетских анализа,  осећати као део племена Васојевића јер -  они јесу Васојевићи, бар са мог становишта (наравно, под условом да је припадност племену уопште важна у данашње време).
 

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 630
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #647 послато: Децембар 19, 2022, 12:36:30 поподне »
случајно налетех на један чланак о Васојевићима из 1938, из Политике:
"У Васојевићима се није заборавило да су планине и планинске испаше освојене"



https://digitalna.nb.rs/wb/NBS/Periodika/SD_2F6F6602455A67B1B521D786232CBF4A/1938/07/30?pageIndex=00006

Ван мреже Goran Perovic 66

  • Гост
  • *
  • Поруке: 17
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #648 послато: Децембар 19, 2022, 07:45:38 поподне »
         Razmišljam da li predanje može da bude izmišljeno i najverovatnije da nije,baš zbog velike brojnosti porodica za koje se tvrdi da starinom potiču iz Vasojevića.Evo da nabrojim neka  mesta,relativno blizu gde su doseljeni Lopaćani.Na Rogozni Smilov Laz,Bube koliko znam neko je testiran R1a i to baš 2902,ne znam tačno koliko,ali je priličan broj porodica.Oraovo ispod Bukovika,takođe,Dimitrijevići.Na Goliji Plešin 8 porodica i još jedna od nas odseljena u Ratare,Ostatija.Takođe na Goliji, Boroviće,Biniće,Zarevo,Kruševica...

         U Gokčanici,Plani,Cerju,Kovačima,pa su se širili u pravcu Brusa,za njih predpostavljam da su J 1 na osnovu testiranog potomka Minovića.U Badnju I Semetešu Popovići prilično brojni ,a i oni imaju isto predanje.

         Sve ove porodice su u nekom momentu živele u Lijevoj Rijeci,Lopatama,a ja predpostavljam da su Ras ili okolinu napustili početkom 15.veka kada su Turci intenzivirali napade na Bosnu,a oni izbegli na jug i tu se zaustavili .Pitanje je da li je tada uopšte i bilo Vasojevića na ovom prostoru,jer koliko se sećam moj rođo Maren mi je pisao da su tu oblast u tom periodu pridržavali Piperi.Moje laičko mišljenje je da su vremenom Vasojevići jačali i ove za njih strane ljude potiskivali ka severu.To je pitanje za bolje poznavaoce kada se to desilo,ako se  desilo ?

         Ovo pitanje kada je moguće da su napustili Vasojeviće mi je bitno da bih povezao njihov migracioni put,jer imamo ,,rođake,,u Piperima,a takođe i u selima Bihora gde su živeli pre nego što je Hajdar paša proterao hrišćansko stanovništvo iz Crnče,Ivanja,Zatona i dr.sela na Pešter.

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 711
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #649 послато: Децембар 19, 2022, 08:30:47 поподне »
         Razmišljam da li predanje može da bude izmišljeno i najverovatnije da nije,baš zbog velike brojnosti porodica za koje se tvrdi da starinom potiču iz Vasojevića.Evo da nabrojim neka  mesta,relativno blizu gde su doseljeni Lopaćani.Na Rogozni Smilov Laz,Bube koliko znam neko je testiran R1a i to baš 2902,ne znam tačno koliko,ali je priličan broj porodica.Oraovo ispod Bukovika,takođe,Dimitrijevići.Na Goliji Plešin 8 porodica i još jedna od nas odseljena u Ratare,Ostatija.Takođe na Goliji, Boroviće,Biniće,Zarevo,Kruševica...

         U Gokčanici,Plani,Cerju,Kovačima,pa su se širili u pravcu Brusa,za njih predpostavljam da su J 1 na osnovu testiranog potomka Minovića.U Badnju I Semetešu Popovići prilično brojni ,a i oni imaju isto predanje.

         Sve ove porodice su u nekom momentu živele u Lijevoj Rijeci,Lopatama,a ja predpostavljam da su Ras ili okolinu napustili početkom 15.veka kada su Turci intenzivirali napade na Bosnu,a oni izbegli na jug i tu se zaustavili .Pitanje je da li je tada uopšte i bilo Vasojevića na ovom prostoru,jer koliko se sećam moj rođo Maren mi je pisao da su tu oblast u tom periodu pridržavali Piperi.Moje laičko mišljenje je da su vremenom Vasojevići jačali i ove za njih strane ljude potiskivali ka severu.To je pitanje za bolje poznavaoce kada se to desilo,ako se  desilo ?

         Ovo pitanje kada je moguće da su napustili Vasojeviće mi je bitno da bih povezao njihov migracioni put,jer imamo ,,rođake,,u Piperima,a takođe i u selima Bihora gde su živeli pre nego što je Hajdar paša proterao hrišćansko stanovništvo iz Crnče,Ivanja,Zatona i dr.sela na Pešter.
Васојевићи јесу велико и експанзионо племе са великим популацијским boom-ом, али J1, R1a, Рас, Пипери... Не држи воду. Барем мени.

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #650 послато: Децембар 19, 2022, 11:34:55 поподне »
         Razmišljam da li predanje može da bude izmišljeno i najverovatnije da nije,baš zbog velike brojnosti porodica za koje se tvrdi da starinom potiču iz Vasojevića.Evo da nabrojim neka  mesta,relativno blizu gde su doseljeni Lopaćani.Na Rogozni Smilov Laz,Bube koliko znam neko je testiran R1a i to baš 2902,ne znam tačno koliko,ali je priličan broj porodica.Oraovo ispod Bukovika,takođe,Dimitrijevići.Na Goliji Plešin 8 porodica i još jedna od nas odseljena u Ratare,Ostatija.Takođe na Goliji, Boroviće,Biniće,Zarevo,Kruševica...

         U Gokčanici,Plani,Cerju,Kovačima,pa su se širili u pravcu Brusa,za njih predpostavljam da su J 1 na osnovu testiranog potomka Minovića.U Badnju I Semetešu Popovići prilično brojni ,a i oni imaju isto predanje.

         Sve ove porodice su u nekom momentu živele u Lijevoj Rijeci,Lopatama,a ja predpostavljam da su Ras ili okolinu napustili početkom 15.veka kada su Turci intenzivirali napade na Bosnu,a oni izbegli na jug i tu se zaustavili .Pitanje je da li je tada uopšte i bilo Vasojevića na ovom prostoru,jer koliko se sećam moj rođo Maren mi je pisao da su tu oblast u tom periodu pridržavali Piperi.Moje laičko mišljenje je da su vremenom Vasojevići jačali i ove za njih strane ljude potiskivali ka severu.To je pitanje za bolje poznavaoce kada se to desilo,ako se  desilo ?

         Ovo pitanje kada je moguće da su napustili Vasojeviće mi je bitno da bih povezao njihov migracioni put,jer imamo ,,rođake,,u Piperima,a takođe i u selima Bihora gde su živeli pre nego što je Hajdar paša proterao hrišćansko stanovništvo iz Crnče,Ivanja,Zatona i dr.sela na Pešter.
Svašta si ovdje izmiješao. Ajde polako, jedno po jedno.
Наша мука ваља за причешћа

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3435
  • Васојевић
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #651 послато: Мај 25, 2023, 02:15:49 поподне »
После дужег времена сам проверио YFull стабло за грану Y126722 и испоставило се да се пре само два дана појавио нови резултат тестираног који је генетички близак Васојевићима (да ли и припада роду Васојевића тек остаје да се види):


Гуњак и ја смо формирали нову грану Y176894 (са пет заједничких мутација), док је новотестирани остао на нивоу Y126722 (на коме је 28 заједничких мутација). Ово је радна верзија стабла.

Не знам чији је ово резултат у питању. Из приложеног се једино види да је тестирани са подручја дистрикта Брчко, а у бази СДНКП немамо ниједног Васојевића одатле.
« Последња измена: Мај 25, 2023, 02:20:31 поподне Иван Вукићевић »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #652 послато: Мај 25, 2023, 02:38:08 поподне »
После дужег времена сам проверио YFull стабло за грану Y126722 и испоставило се да се пре само два дана појавио нови резултат тестираног који је генетички близак Васојевићима (да ли и припада роду Васојевића тек остаје да се види):


Гуњак и ја смо формирали нову грану Y176894 (са пет заједничких мутација), док је новотестирани остао на нивоу Y126722 (на коме је 28 заједничких мутација). Ово је радна верзија стабла.

Не знам чији је ово резултат у питању. Из приложеног се једино види да је тестирани са подручја дистрикта Брчко, а у бази СДНКП немамо ниједног Васојевића одатле.

Било би добро кад би се сазнало поријекло овог новог. Он је отприлике та битна карика, веза са Васојевићима из периода сеобе народа (око 500 г. не). Кaко год, с обзиром да је и он са наших простора, ово иде у прилог томе да је и цијела ова грана којој припадају Васојевићи и Томићи укоријењенија на овом простору, ако ништа друго бар од периода антике. Чини ми се да ти и Гуњак имате осам заједничких мутација.

Можда би се могло пробати га контактирати преко аутоматизоване поруке на YFull.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3435
  • Васојевић
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #653 послато: Мај 25, 2023, 02:52:35 поподне »
Чини ми се да ти и Гуњак имате осам заједничких мутација.

Да, док је на нивоу Y126722 укупно 31. Грешком сам навео број мутација које нису директно приказане на стаблу уместо укупан број мутација.

Ако узмемо да у просеку дође до једне мутације на сваке две генерације, онда је заједнички предак све тројице оквирно 17. предак. Васо ми је према родослову 15. предак. Из тог угла гледано је вероватније да тестирани из Брчког није пореклом из Васојевића, али видећемо још.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #654 послато: Мај 25, 2023, 02:57:49 поподне »
Да, док је на нивоу Y126722 укупно 31. Грешком сам навео број мутација које нису директно приказане на стаблу уместо укупан број мутација.

Ако узмемо да у просеку дође до једне мутације на сваке две генерације, онда је заједнички предак све тројице оквирно 17. предак. Васо ми је према родослову 15. предак. Из тог угла гледано је вероватније да тестирани из Брчког није пореклом из Васојевића, али видећемо још.

Колико видим, ти и Гуњак сте на удаљености од 700 година ( по прорачуну YFulla, имате у просјеку неких 5 новела). На ове године треба додати ових осам SNP-ова које дијелите у односу на новотестираног. Ако рачунамо у просјеку по 100 година по SNP-у веза тебе и Гуњака са новотестираним је стара око 1500 година (700+800). Дакле, он свакако нема везе са Васојевићима.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3435
  • Васојевић
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #655 послато: Јул 23, 2023, 09:58:49 поподне »
Ако рачунамо у просјеку по 100 година по SNP-у веза тебе и Гуњака са новотестираним је стара око 1500 година (700+800). Дакле, он свакако нема везе са Васојевићима.

Био си доста близу. На новом стаблу им је процена да је до раздвајања дошло пре 1350 година:
https://www.yfull.com/tree/E-Y126722/
Ту ће сигурно бити измена како буду пристизали резултати, али као што си рекао, искључено је да је у питању неки исељени Васојевић.

Ван мреже Željko

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 295
  • I1-P109>FGC22061
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #656 послато: Јул 27, 2023, 05:41:27 поподне »
Поштовање. Хтео сам само да Вам напоменем да су сва братства Васојевића тестирана (или скоро сва) и испада да су хомогени. Једино од већих братстава Караџићи немају исту хаплогрупу. Можда има мањих родова.

Видите на први поглед јесте тако и било би беспредметно опонирати. Али, иако сам тек фрешко регистрован на овом вашем форуму пратио сам колико сам могао резултате до којих се допло и које је портал јавно публиковао. Из њих се да видјети да су из приче о заједничком претку отпала многа братства, како из самог племена - Бакићи, Тмушићи, тако и ван њега Караџићи, Глуходољани, дио Зечевића и сл. Дакле, треба уважити све чињенице равноправно, поготово јер многа мала братства из матице, Подкомовља, долине Лима још нијесу добила свој днк профил.
Заправо прича о једном претку је по мојим предвиђањима само мит, иза којег се крије прича о средњевјековним сталежима, повластицама, спасавању и скривању иза јачег, познатијег и сл.
Хвала на коментарима и мишљењима.
Језик је од меса и свашта меље.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #657 послато: Август 31, 2023, 11:26:15 пре подне »
Нови Васојевић на Yfull

Боричић, Аранђеловдан, Драгосава, Беране


Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3435
  • Васојевић
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #658 послато: Август 31, 2023, 03:47:34 поподне »
Нови Васојевић на Yfull

Боричић, Аранђеловдан, Драгосава, Беране



Боричићи су огранак Вукићевића из Трешњева, тако да неће бити битнијих измена на стаблу, осим што би требало да буде издвојена засебна грана за Вукићевиће.

Резултат тестираног из Брчког, који је на нивоу E-Y126722*, више није на стаблу. Вероватно није платио накнаду YFull. Послао сам му поруку пре неког времена, али није ништа одговорио, тако да и даље ништа није познато о његовом пореклу.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7269
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #659 послато: Август 31, 2023, 11:15:12 поподне »
Нови Васојевић на Yfull

Боричић, Аранђеловдан, Драгосава, Беране


Без љутње, овим темпом, стићи ћете до никшићких и дробњачких бројки на Yfull-у за 50 година. Јако скромно за једно од највећих српских племена (профилизација је далеко)
« Последња измена: Август 31, 2023, 11:20:33 поподне ДушанВучко »