Аутор Тема: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894  (Прочитано 170795 пута)

Ван мреже Михаило Б. Брајотић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 54
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #620 послато: Децембар 16, 2022, 01:13:46 пре подне »
То значи да је Зета задња пала под Турке с привилегијама које није добио ниједан други српски дио некадашњег Душановог царства, захвљујући потурченом сину сину Ивана Црнојевића. То даље значи да је Зета била прибјежиште људи са свих страна па и из Херцеговине, још ако су били истог сталешког слоја или их је везивао неки давни мит о заједничком поријеклу. Јер феудални систем српске средњевјековне државе се распао доласком нових муслиманских власти. Турци су донијели слободу свима који су исповиједили ислам, посебно отроцима (робовима), сербљу ( зависним сељацима кметовима), гарантовали имовину и привилегије крупним феудалцима, по оној Његошевој "Истурчи се плахи и лакоми". Тако да је најотпорнији дио тог феудалног друштва на исламизацију био тај слој људи који су били са дна пирамиде феудалног слоја, слободу су већ имали, а имовину нијесу и они су у великим масама бјежали у Зету и дуж приморја. Везе између Бобана и Васојевића могу бити и из тог времена, а могу бити и знатно раније.

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #621 послато: Децембар 16, 2022, 08:30:19 поподне »
- Да ли је могуће да су Гурешићи из Црнче - Доњи Биор и Ђуришићи из Краља једно исто?
Од куд ово? Остала питања ми звуче, да се изразим спортским речником, прилично неспортски али не знам ово.
Наша мука ваља за причешћа

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #622 послато: Децембар 16, 2022, 11:29:31 поподне »
Од куд ово? Остала питања ми звуче, да се изразим спортским речником, прилично неспортски али не знам ово.
  Питања су јасна, траже одговоре.
 На страни 36. фалсификата рукописа Племе Васојевичко, који је 2003. године, објавио Ратко Делетић, стоји: "Овдје да напоменем и то да се у Биору, испод Ивања у селу Црнчи налази фамилија Гурашића- Ђуришића која броји четири куће; та фамилија живи на спахилуку Ћоровића и то је једина фамилија  која слави Светог Климента."  Фалсификат оправдава циљ: Карађорђевићи су од Ђуришића. На страни  35. поменутог издања оригиналног рукописа  проте Милоша Велимировића  дат је упоредо овај дио из издања Ратка Делетића и из оригинала рукописа.   У издању  рукописа  из 2020 године на страни 104 налази се оригинал рукописа, а на  страни 105 његов вјеран транскрипт.  Ето "откуд ово"
 Чуди ме Ђуришићу, да се ти овако "ишчуђаваш"? Ти имаш  књигу Племе Васојевичко - речено и прећутано. Брајотић рече да је није видио.  Како ја нијесам вјешт,  да би ти  и све невјерне  Томе разбили  лажну дилему "али не знам ово"  предлажем да поменте  странице прикажеш овдје  на овој теми. Спортским рјечником речено, лопта је код тебе. Прилично је неспортски овако коментарисати. Ђуришићу имам разумијевање што као Васојевић браниш  Зечевића - Брајотића, али нема оправдања за огрјешења од истине.
« Последња измена: Децембар 16, 2022, 11:31:05 поподне vidoje 013 »

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #623 послато: Децембар 17, 2022, 08:49:34 пре подне »
Прилично је неспортски овако коментарисати. Ђуришићу имам разумијевање што као Васојевић браниш  Зечевића - Брајотића, али нема оправдања за огрјешења од истине.
Što bi rekla naša poislamljena braća "aj veljahule, aj veljahule"!
Nema potrebe niko nikoga ovdje da zastupa a pogotovo ne da "brani". Ako bi i bilo potrebe da nekoga "branim" u svakom slučaju, i u prvom redu, bi to bio ti a ne neko koga ne poznajem.
Međutim, izgleda da bez podjela i svrstavanja na jednu stranu ne možemo.
Bilo je pokušaja da se Gurešići svrstaju u Vasojevićki rod i granu Đurišića ali nijesam sklon da to tumačim kao zlu namjeru već kao previd ili loše tumačenje zapisa. Prije standardizovanja jezika slovo "đ" pisano je kao "gj" te pretpostavljam da je otuda nastala greška. "Gjurišić" je neko povezao sa "Gurešić" ali ne mogu da vjerujem da je tu bilo zle namjere.
Na pomenutu grešku je nasjeo i Dušan Vuletić i to desetak godina prije Deletića.
Nije mi namjera da polemišem, naročito ne sa tobom, na ovu temu. Javio sam se u ubjeđenju da razjasnimo grešku a ne da polemišem o nečemu što je jasno.
Što se Brajotića tiče, ako pročitate pažljivo moje poruke shvatićete da se nijesam složio sa pojedinim njegovim iznijetim stavovima ali to nije razlog za demobizaciju nečega što je čovjek radio gugo vremena. Uostalom, neka se neko pohvali da je uradio rad bez greškè.
Наша мука ваља за причешћа

Ван мреже dk2022

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #624 послато: Децембар 17, 2022, 09:14:49 пре подне »
Пратим овај форум годинама, али до сада нисам лично у њему учествовао. Оно што ме је подстакло да отворим нови налог и да се огласим је седмодневна забрана за господина Михаила Б. Брајотића, а који се оглашавао на ову тему Васојевића.

Зашто је то господин Брајотић забрањен, па макар и привремено? Видело се да је годинама истраживао Васојевиће, можемо се слагати или не слагати са појединим тезама из његовог рада, али је више него очигледно да је из његових реченица одисала елоквенција, образовање, достојанство и смиреност, и да се види да је Брајотић један господин у правом смислу те речи.

Да ли је сујета прорадила код старијих чланова Порекла? Па сад више "непријатељи" нису само шарлатани, него и неистомишљеници.

Хоћу ли и ја сад бити, како написасте, банован, а српска реч је забрањен?

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #625 послато: Децембар 17, 2022, 10:11:52 пре подне »
Пратим овај форум годинама, али до сада нисам лично у њему учествовао. Оно што ме је подстакло да отворим нови налог и да се огласим је седмодневна забрана за господина Михаила Б. Брајотића, а који се оглашавао на ову тему Васојевића.

Зашто је то господин Брајотић забрањен, па макар и привремено? Видело се да је годинама истраживао Васојевиће, можемо се слагати или не слагати са појединим тезама из његовог рада, али је више него очигледно да је из његових реченица одисала елоквенција, образовање, достојанство и смиреност, и да се види да је Брајотић један господин у правом смислу те речи.

Да ли је сујета прорадила код старијих чланова Порекла? Па сад више "непријатељи" нису само шарлатани, него и неистомишљеници.

Хоћу ли и ја сад бити, како написасте, банован, а српска реч је забрањен?

Већ је врло јасно написано због чега је Брајотић банован:

Михаило Б. Брајотић, бан у трајању од 7 дана због кршења чланова 5. и 11. Правилника на теми Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722.

Да подсетим и шта пише у члановима 5. и 11:

Члан 5.

Није дозвољено провоцирање, вређање и омаловажавање других учесника форума.

Члан 11.

Није дозвољено вођење расправа личне природе између учесника форума, како на његовом јавном, тако и на затвореном делу.

Слагали се или не слагали са његовим мишљењем, ове чланове је Брајотић прекршио када је кренуо са личним дисквалификацијама. Дакле није банован због мишљења већ због кршења Правилника, јер му је свакако било дозвољено да износи своја размишљања док није почео са грубим кршењем Правилника.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 630
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #626 послато: Децембар 17, 2022, 10:42:28 пре подне »
Пратим овај форум годинама, али до сада нисам лично у њему учествовао. Оно што ме је подстакло да отворим нови налог и да се огласим је седмодневна забрана за господина Михаила Б. Брајотића, а који се оглашавао на ову тему Васојевића.

Зашто је то господин Брајотић забрањен, па макар и привремено? Видело се да је годинама истраживао Васојевиће, можемо се слагати или не слагати са појединим тезама из његовог рада, али је више него очигледно да је из његових реченица одисала елоквенција, образовање, достојанство и смиреност, и да се види да је Брајотић један господин у правом смислу те речи.

Да ли је сујета прорадила код старијих чланова Порекла? Па сад више "непријатељи" нису само шарлатани, него и неистомишљеници.

Хоћу ли и ја сад бити, како написасте, банован, а српска реч је забрањен?

Не треба забрану у трајању од 7 дана драматизовати и не треба одмах ићи на личне дисквалификације "старијих чланова"  :) Порекла . Чините исту грешку као и Брајотић.

Пратио сам ову тему са пажњом, Брајотић јесте унео нови импулс у тему о Васојевићима, и можемо се сложити и око његове елоквенције и наступа све док није реаговао импулсивно и пренагљено у дискусији са Иваном. Иван јесте био резак у наступу, као и обично, али логичан у одбрани својих ставова, и није прешао границу личних напада на опонента.  Што Брајотић јесте учинио. Сам спор ми је изгледао бенигно,  али ето, ескалирао је у нежељеном правцу. 
 
Даље, на форуму важе правила која су прекршена. И за то следи казна, према Правилнику. По аналогији -  прекорачили сте брзину на путу, платите казну, извучете поуку,  и возите даље.
 Шта је ту проблем?  Седам дана ће брзо проћи, форум је и даље отворен и за Брајотића, и остале привремене "прогнанике"  са форума, који су се након тих седам дана вратили на форум, обогаћени за једно ново искуство, како се то сада каже у новинама... и идемо даље, без додатне драматизације и конфронтације. 
     

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #627 послато: Децембар 17, 2022, 12:05:24 поподне »
Шта је ту проблем?  Седам дана ће брзо проћи, форум је и даље отворен и за Брајотића, и остале привремене "прогнанике"  са форума, који су се након тих седам дана вратили на форум, обогаћени за једно ново искуство, како се то сада каже у новинама... и идемо даље, без додатне драматизације и конфронтације. 
E neka si mu objasnio😀
A mogli smo i mi drugi. Odgovor je uvijek isti, znamo ga napamet😀
Наша мука ваља за причешћа

На мрежи Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 965
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #628 послато: Децембар 17, 2022, 03:23:27 поподне »
Нема сумње да је г. Брајотић прекршио понеки члан, али овако квалификовани и цивилизовани учесници форума су ретки и то треба ценити приликом одлуке о бановању. Ако је и било неке повреде правилника, то је било у склопу врло, врло садржајне дискусије, мислим да је администратор овде био мало "лак на обарачу".

Све у свему, надам се да је господину Брајотићу најпре приватном поруком скренута пажња да крши чланове правилника и да је замољен да спусти лопту. Ја сам такође помало (непријатно) изненађен седмодневном забраном и надам се да ћемо поново бити у прилици да читамо оно што има да каже у овој теми, слагали се са његовим ставовима или не.

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #629 послато: Децембар 17, 2022, 03:38:43 поподне »
И ја сам истог мишљења као и Драган и да је у овом случају било престрого кажњен. Мислим да овим губимо чланове и губимо људе који би могли да буду од користи Друштву. Наравно за груба кршења треба бити сакционисања али у овом случају мислим да је претерано.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #630 послато: Децембар 17, 2022, 04:19:59 поподне »
Иако нисам испратио комплетну дискусију, могу закључити следеће. Бановани Брајотић је истина био умеренији од просечног банованог корисника. Али, мора да се крене редом. Најпре, у старту постављање преобимног садржаја (систем copy-paste) из неке књиге, што се већ могло подвести под спамовање.

Даље, улажење у сукоб са "старим корисницима" (тај назив се провлачи у пар порука). Стари корисници се не издвајају по томе што су "стари", већ зато што своја сазнања темеље углавном на историјским истинама и научним чињеницама. То је углавном сукоб сличан оном када равноземљаши и заговорници теорије "Срби народ најстарији" нападну ове друге. Дакле увек ће на њима бити терет доказивања.

Потребно је много доказа, генетичког знања и осталог да би се пореметили неки ставови везани за досадашња сазнања, посебно код овако генетички добро профилисаних племена, попут Васојевића. Свако наравно треба да изнесе своје мишљење и своју верзију истине, али мора се поштовати оно што је већ дефинисано, дугогодишњим радом људи окупљених око Порекла. Тако је и у животу, форум се по томе не разликује много.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #631 послато: Децембар 17, 2022, 04:27:59 поподне »
Била је заиста освјежавајућа ова дискусија о Васојевићима протеклих дана. Не стигох да прочитам дуге Брајотићеве пасусе из књиге , али прочитах доста ових кратких препуцавања која не изискују пуно труда. И наравно доста добре епске поезије. Подсјетих се и добре старе слоге Васојевића и Србљака (хвала Видоју на подсјећању). И онда се све заврши баном који заиста дође изненада.

Забрана која је снашла Брајотића, а коју изрече (строги суд?) администрације, претпостављам да је више поучног карактера. Нећу улазити у то да ли се могло још мало сачекати, још мало истрпити, јер сваком се деси да излети понекад са исхитреном реакцијом, али сад шта је ту је, није превелика драма.

Прегледах преписку још једном, и чини ми се да је дискусија отишла у погрешном смјеру са сљедећим Брајотићевим постом.
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=390.msg180311#msg180311

До тог поста све се донекле држало на нивоу расправе о теми, а онда се прешло на расправу о личностима. Сљедеће Брајотићеве реченице су је одвеле у том смјеру.
"Све сте погрешно протумачили или вам је то била и намјера." "Не трчите пред руду, поготово кад нијесте упознати са чињеницама."

Наравно све је ово прилично бенигно, поготово ако се посматра у односу на расправе које су биле на темама о Никшићима или Тарским Никшићима. Чашћавало се тамо ипак мало жешће.


Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #632 послато: Децембар 17, 2022, 04:55:41 поподне »
Jedan kaže "nije prevelika drama" drugi "brzo će proći sedam dana" treći "nije ništa strašno ako je banovan"...
Aman ljudi nije Brajotić dijete da ga tješite.😀
Pravila su pravila, tumači ih ko ih tumači i kraj. Nama ako se ne sviđa možemo da idemo ili ostanemo!
Наша мука ваља за причешћа

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #633 послато: Децембар 17, 2022, 04:57:08 поподне »
Прегледах преписку још једном, и чини ми се да је дискусија отишла у погрешном смјеру са сљедећим Брајотићевим постом.
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=390.msg180311#msg180311

До тог поста све се донекле држало на нивоу расправе о теми, а онда се прешло на расправу о личностима. Сљедеће Брајотићеве реченице су је одвеле у том смјеру.
"Све сте погрешно протумачили или вам је то била и намјера." "Не трчите пред руду, поготово кад нијесте упознати са чињеницама."

Наравно све је ово прилично бенигно, поготово ако се посматра у односу на расправе које су биле на темама о Никшићима или Тарским Никшићима. Чашћавало се тамо ипак мало жешће.

Да, углавном је то тако. Ови који долазе с другим теоријама као по правилу имају неке само њима знане изворе у које нико није упућен и сл. Нисам детаљно читао дискусију, али сећам се дела где се наводи да можда нису сви Васојевићи генетички исти. Иако су тестирана практично сва братства која чине родовску окосницу овог племена (не мисли се дакле на географске Васојевиће). Помињање Немањића у било каквом контексту, не вреди ни коментарисати.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3435
  • Васојевић
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #634 послато: Децембар 17, 2022, 05:11:20 поподне »
Прегледах преписку још једном, и чини ми се да је дискусија отишла у погрешном смјеру са сљедећим Брајотићевим постом.
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=390.msg180311#msg180311

До тог поста све се донекле држало на нивоу расправе о теми, а онда се прешло на расправу о личностима. Сљедеће Брајотићеве реченице су је одвеле у том смјеру.
"Све сте погрешно протумачили или вам је то била и намјера." "Не трчите пред руду, поготово кад нијесте упознати са чињеницама."

Наравно све је ово прилично бенигно, поготово ако се посматра у односу на расправе које су биле на темама о Никшићима или Тарским Никшићима. Чашћавало се тамо ипак мало жешће.

Да, тако је почело, али то је поприлично бенигно, као што си сам приметио и због тога сигурно не би био санкционисан. Превиђаш да је читав део преписке, и то онај у коме је дошло до кршења правилника услед вређања, избрисан са теме, тако да је део преписке који је остао на теми (оно што си ти сада прегледао) небитан за бан. А у избрисаним порукама је било далеко жешћих квалификација од оних са тема о Никшићима или Тарским Никшићима, тако да врло грешиш што се тога тиче.

Жалопојке о томе како је нови активни форумаш банован на 7 дана због тога што не дели мишљење "старих форумаша" (мене конкретно) једноставно не стоје. Да је био проблем у мишљењу, односно небулозним тврдњама које је износио (попут тезе да сви Зечевићи, иако су генетички разнородни, потичу из истог места), одавно би био банован. Али није био банован због тога, нити ће бити банован поново ако се врати и настави са сличним причама докле год не буде вређао саговорнике, били они "стари форумаши" или не.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #635 послато: Децембар 17, 2022, 05:38:02 поподне »
Да, тако је почело, али то је поприлично бенигно, као што си сам приметио и због тога сигурно не би био санкционисан. Превиђаш да је читав део преписке, и то онај у коме је дошло до кршења правилника услед вређања, избрисан са теме, тако да је део преписке који је остао на теми (оно што си ти сада прегледао) небитан за бан. А у избрисаним порукама је било далеко жешћих квалификација од оних са тема о Никшићима или Тарским Никшићима, тако да врло грешиш што се тога тиче.

Нисам ни рекао да је банован због горе наведене двије реченице. Занимало ме је ко је први дискусију спустио на тај ниво, што ју је касније претворило у препуцавање, у којем је опет свако рекао свашта. И свјестан сам свакако да је дио порука избрисан, као модератор могу да их прочитам, али оне су услиједиле као посљедица оног што је Брајотић започео. Дакле, у том погледу је кривица Брајотићева. А то што се у жару расправе касније мало занио па те назвао аутошовинистом, може му се отписати и на васојевићку плаховитост.

И ја се слажем да је једино у домену администрације да процјењује ниво жестокости одређених увреда и да примјењује правилник. Не бих им улазио у посао, који је ионако незахвалан.

Ван мреже dk2022

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #636 послато: Децембар 17, 2022, 06:41:45 поподне »
Поштована господо, једина очита увреда у овој читавој дискусији, коју сам ја као посматрач са стране могао да приметим, је на жалост изречена од стране господина Вукићевића, и ја је овде цитирам:

Али то што нисте у стању да схватите да познати човек није исто што и велики човек ствар је поштења и интелигенције. Нешто од тога двоје Вам сигурно недостаје, а можда и једно и друго.

Молим администратора да конкретно наведе "увреде" које су написане од г. Брајотић? И даље тврдим да није било очигледних увреда са његове стране, и да је неколицини овде цењених колега сујета прорадила мало јаче.


Ван мреже Владимир Бојановић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #637 послато: Децембар 17, 2022, 07:31:51 поподне »
Нема овде увреда колико видим, осим дискусије једне и друге стране, и не би требало падат у ватру без потребе. Мука нас није натерала да се овде дискутује, а једино се по муци познају јунаци.
Из ових полемика између Васовог рода и осталих који добацују, треба на крају извућ нешто продуктивно, а не да све буде шупља прича, џаба се онда све онолико писало.
Ако је неко уложио време и труд да би нешто доказао, треба то испоштоват.
Ја бих волео да прочитам како Иван може рећи да је од Михаила нешто ново чуо о племену и да то уврсти у текстове о роду, као што би и Михаило могао похвалит Иванов досадашњи рад на тему о Васојевићима и да се барем око неких чињеничних ставри сложе.
Ово остало само по себи долази на своје место, и ако смо као људи до сада доказани у заједницама међ којима живимо, не треба се овде доказиват а плус нема ни ракије ни вина и нешто замезит па да се онда разумемо ко људи око битних ствари.
Хајде добри моји поздављам Вас.
Кад се кренуло да издвојим и ја један коментар. :) Пећанац објаснио, иначе Васојевић, саплеменик ове двојице. Сагласан сам са њим од првог до последњег слова. Могу се сложити и са Драганом да сам такође непријатно изненађен бановањем Брајотића, али ок, као неко ко је банован једном на теми о Никшићима рећи ћу само да сам ја извукао поуку одн. да се више нећу обазирати на писанија оних који су нас годинама чашћавали методолошким заврзламама на темама о Никшићима и "Тарским Никшићима", које чак и афирмисаше у књизи о Херцеговцима, без планских и дубинских тестирања већег броја лучинштака и репрезентативног узорка.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #638 послато: Децембар 17, 2022, 07:34:19 поподне »
Нисам ни рекао да је банован због горе наведене двије реченице. Занимало ме је ко је први дискусију спустио на тај ниво, што ју је касније претворило у препуцавање, у којем је опет свако рекао свашта. И свјестан сам свакако да је дио порука избрисан, као модератор могу да их прочитам, али оне су услиједиле као посљедица оног што је Брајотић започео. Дакле, у том погледу је кривица Брајотићева. А то што се у жару расправе касније мало занио па те назвао аутошовинистом, може му се отписати и на васојевићку плаховитост.

И ја се слажем да је једино у домену администрације да процјењује ниво жестокости одређених увреда и да примјењује правилник. Не бих им улазио у посао, који је ионако незахвалан.
      Правилник важи за све и дјелује према свима. Када је ријеч о "васојевићкој плаховитости" изгледа да је  превагнула код Брајотића. Основано претпостављам ( чак сам сигуран) да је Брајотић родом и мјестом  из Лијеве Ријеке. Вукићевић је поријеклом из Црешњева - Долина Лима и ветеран је у генететичкој генеалогији.  Давно су уочене сличности и разлике у карактеру Љеворечана Васојевића и прекоомских Васојевића.  Додуше, ја код  родбине из Лијеве Ријеке - Матешева, и других, ту плаховитост никада нијесам примијетио.  Такође код Брајотића ( Сајичића, Зечевића - Винићана - имао сам школских другова,
пријатеља - нажалост има покојних) других огранака Мијомановића- Полимљана и родбине, нема ни трунке  неког "васојевићизма", што се за неке  који се рачунају у Васојевиће ( а нијесу ни по крви ни млијеку не би могло казат).
 Надам се  да ће се брзо вратити Брајотић ( Зечевић, мислим да не гријешим) јер је имао неке нове
 лингвистичке и друге приступе из угла Лијеве Ријеке, Зете, Црне Горе, дијелили или се неслагали са његовим ставовима.
        За мене  је био нови саговорник на форуму и кроз питања и одговоре жеља је била да водимо дијалог, а не шупље монологе једне или друге стране.
« Последња измена: Децембар 17, 2022, 07:38:40 поподне vidoje 013 »

Ван мреже Goran Perovic 66

  • Гост
  • *
  • Поруке: 17
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #639 послато: Децембар 17, 2022, 08:16:30 поподне »
Kada se vrati Brajotić možda čujemo njegovo mišljenje na već postavljano pitanje odakle su se doselile porodice u Lopate,Lijeva Reka,a svi od reda slave Sv.Jovana zimskog i letnjeg.U kasniim migracijama te iste porodice su doseljene na Goliju i okolinu i nazivaju nas Lopaćanima.

Predpostavljam odakle su otišli u Lopate i da tamo nisu dugo živeli ,ali sećanje kod naših starih je ostalo mnogo jače od drugih krajeva gde su živeli.