Аутор Тема: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894  (Прочитано 170827 пута)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5314
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #580 послато: Децембар 09, 2022, 08:28:47 пре подне »
Лијепо је видјети да сте се опробали у десетерцу, макар сте ме насмијали😀. Има у вама потенцијала, има. У рукама неког доброг гуслара, ко зна, можда би и било нешто од вас. Ја нажалост не знам да гуслам, али вам препоручујем епске народне пјесме из Васојевића, о љуби Милошевој, Лазару Припчевићу, итд, итд. Много лијепе, али нажалост нико их није уврстио ни у једну збирку све до 20. вијека. Сви као да су бјежали од њих. А оне памте историјске личности типа Милоша Белмужевића или Беомужевића и других војних заповједника од Медуна до Приморја, сјећање на Балшиће ( иначе осим код Васојевића нигдје у српском народу нема података да су ушли у пјесму, макар да их одгусла неко и овако траљаво као ова "пушка" те и моју маленкост стрпа у стих😂😂😂). И које су записиване, мислим на пјесме из Васојевића, биле су скраћиване, из њих избацивани поједини стихови да би биле "по мјери". Углавном српски средњи вијек, поготово дешавања у вријеме деспотовине, Зете Балшића и Црнојевића од свих црногорских и брдских племена имају сачуване само Васојевићи. Да ли вам то ишта говори?

Морам рећи да сам се и ја синоћ сит насмејао овом Exiled-овом малом уметничком излету, па сам морао мало да поправим песмицу.
Не замерите молим вас, али морам да са вама поделим  ;D ;D ;D:

Боже мили чуда великога
Кад се шћаше Брајотић Микајло
Од честитог рода Васојевског
А из села старог лијевоеворијечког
Окитити грбом Немањића
И ордењем Карађорђевића
Све пишући ситну књигу стару
Што пркоси и римском ћесару.
То не дају Срби скептичари,
издајници и генетичари,
Што ипсилон хромозом тумаче
Да митове сад под ноге баче
Издајнички предања да затру
А легенде да гурну у ватру
Да будемо чобани и власи
Мјесто да нас царски пурпур краси.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #581 послато: Децембар 09, 2022, 08:29:44 пре подне »
Ево да пробам,
Боже мили чуда великога
Кад се шћаше Брајотићу Микајло
Од честитога рода Васојевскога
Окитити грбом Немањића и
Часнијем крстом Карађорђевића
Но не дадоше Срби клети,Срби клети
Од хобија генетичарског и издајничког
Y хромозом им се затро да Бог да
Кад за мита и предају незнају..
Molio bih za malo pristojnosti. Ozbiljni smo ljudi!
Наша мука ваља за причешћа

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #582 послато: Децембар 09, 2022, 09:00:18 пре подне »
Замолио бих саговорнике да не затрпавају ову тему у маниру необавезног ћаскања, јер то могу да раде на другим платформама које су за то предвиђене. Убудуће ћу поруке таквог типа уклањати.
« Последња измена: Децембар 09, 2022, 09:18:53 пре подне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Михаило Б. Брајотић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 54
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #583 послато: Децембар 09, 2022, 09:14:33 пре подне »
Морам рећи да сам се и ја синоћ сит насмејао овом Exiled-овом малом уметничком излету, па сам морао мало да поправим песмицу.
Не замерите молим вас, али морам да са вама поделим  ;D ;D ;D:

Боже мили чуда великога
Кад се шћаше Брајотић Микајло
Од честитог рода Васојевског
А из села старог лијевоеворијечког
Окитити грбом Немањића
И ордењем Карађорђевића
Све пишући ситну књигу стару
Што пркоси и римском ћесару.
То не дају Срби скептичари,
издајници и генетичари,
Што ипсилон хромозом тумаче
Да митове сад под ноге баче
Издајнички предања да затру
А легенде да гурну у ватру
Да будемо чобани и власи
Мјесто да нас царски пурпур краси.


Ма таман посла, не замјерам наравно, просто сам изненађен жилавошћу епског духа и колико му је мало потребно да избије на површину чак и код генетичара😃. Само напријед. Ја му овдје међу вама дођем као катализатор, не би ни знали за ту поетску црту у себи да се нијесам јавио.

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 965
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #584 послато: Децембар 09, 2022, 09:34:21 пре подне »
Михаило, ви сте свакако освежење у овој теми и радо сам читао ваше објаве, а понешто ново и научио из њих (рецимо да су "ступови" термин за веће поседе обрадивог земљишта при манастирима).

Сигурно се неће сви у свему сложити са вама (рецимо да се државотворност преноси преко Y хромозома), али повремено је корисно нешто ново прочитати и унети свежу крв у устаљене теорије, али само треба пазити да се не скрене у епску фантастику :)


Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5314
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #585 послато: Децембар 09, 2022, 09:42:27 пре подне »
Ма таман посла, не замјерам наравно, просто сам изненађен жилавошћу епског духа и колико му је мало потребно да избије на површину чак и код генетичара😃. Само напријед. Ја му овдје међу вама дођем као катализатор, не би ни знали за ту поетску црту у себи да се нијесам јавио.

Драго ми је да не замерате. Мало сам се нашалио, без зле намере.
Праштајте и ви и остали пратиоци теме на дигресији и спаму, неће се поновити.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Михаило Б. Брајотић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 54
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #586 послато: Децембар 09, 2022, 10:58:01 пре подне »
Михаило, ви сте свакако освежење у овој теми и радо сам читао ваше објаве, а понешто ново и научио из њих (рецимо да су "ступови" термин за веће поседе обрадивог земљишта при манастирима).

Сигурно се неће сви у свему сложити са вама (рецимо да се државотворност преноси преко Y хромозома), али повремено је корисно нешто ново прочитати и унети свежу крв у устаљене теорије, али само треба пазити да се не скрене у епску фантастику :)

Е па онда овако, златица је мјера за површину, 1 златица = око 1680м2. Ступ обично чини неколико златица, двије, три или више. Ступови су обично били облика издужених правоугаоника и надовезивали су се једни на друге, отуд ступови, а не ступ. Рачунало се да ступ обично подразумијева површину коју узору три пара волова за један дан. Ступови су орани два пута годишње, у прољеће и у јесен. Зависни сељаци и власи ( намјерно пишем малим словом) су имали обавезу да три дана у прољеће и три у јесен ору ове њиве. О коликим површинама се онда ради можете и сами претпоставити.

Државотворност је код неких народа дефинитивно израженија. Зашто је то тако, је ли ствар генетике или достигнутог културног нивоа, процијените сами. Чињеница је да су многе династије у словенским народима заправо потекле из несловенских народа. Тако да немате проблем са мном већ са историјом. Једва чекам да генетика те ствари везане за генетску идентификацију владарских кућа истјера на чистац и код нас. Бар за двије знамо да нијесу словенског поријекла, а ако је вјеровати Врхбрезничком рукопису ни трећа. Лп.

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 711
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #587 послато: Децембар 09, 2022, 03:36:11 поподне »
Е па онда овако, златица је мјера за површину, 1 златица = око 1680м2. Ступ обично чини неколико златица, двије, три или више. Ступови су обично били облика издужених правоугаоника и надовезивали су се једни на друге, отуд ступови, а не ступ. Рачунало се да ступ обично подразумијева површину коју узору три пара волова за један дан. Ступови су орани два пута годишње, у прољеће и у јесен. Зависни сељаци и власи ( намјерно пишем малим словом) су имали обавезу да три дана у прољеће и три у јесен ору ове њиве. О коликим површинама се онда ради можете и сами претпоставити.

Државотворност је код неких народа дефинитивно израженија. Зашто је то тако, је ли ствар генетике или достигнутог културног нивоа, процијените сами. Чињеница је да су многе династије у словенским народима заправо потекле из несловенских народа. Тако да немате проблем са мном већ са историјом. Једва чекам да генетика те ствари везане за генетску идентификацију владарских кућа истјера на чистац и код нас. Бар за двије знамо да нијесу словенског поријекла, а ако је вјеровати Врхбрезничком рукопису ни трећа. Лп.
Одувек см се питао шта значи појам ,,ступа". Наиме, отац ми је родом и Доњег Ступња у Жупи александровачкој. У селу је иначе постојао манастир са црквом посвећеној св. Андрији који је страдао по предању у 15-ом веку. Сад већ има смисла.

Ван мреже Михаило Б. Брајотић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 54
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #588 послато: Децембар 12, 2022, 08:36:23 поподне »
Брајотићу шта мислите о  писанијама - маштаријама "Николе Консула" самозваног кнеза католичке кнежевине Холмије покренуте његовим личним интересима, о наводном поријеклу од династије Немањића, и свом оцу,о Костадину Немањићу (који није ни постојао), о Васојевић Стеву, Косовском боју...?
Ево да покушам да вам одговорим: Никола Консула је био интригантна личност, авантуриста и човјек који је покушао да на таласу пољског романтизма и панславизма организује ослобођење свог народа. За ондашње прилике био је изузетно образован, човјек који је видио свијета. Страдао је од руке Петровића, као и многи други прије и послије њега. Са својим политичким идејама је закаснио барем 150 година или поранио како се узме, зар не. Углавном Петровићи су у њему видјели сметњу династичким, вјерским и националним интересима које су заступали. Интригантно је међутим да је управо Милошевић једна од само двије личности којима је Митрополија црногорска издала грамате којима је потврђено њихово племићко поријекло. Друга личност је Карађорђе. Ни прије ни послије нико други није добио такву грамату. А такве грамате православна црква је давала и могла је да даје само на основу увида у документе и љетописе који су несумњиво потврђивали нечије поријекло и сродство et nobilis.
С друге стране Милошевићево позивање на дукљанске краљеве и великаше је више него проблематично. Стога би та грамата да је сачувана открила много тога.
Иначе и он је у својој заоставштини оставио недвосмислено свједочанство да су Васојевићи имали своја насеља и на  простору Зетске равнице и њеног обода.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #589 послато: Децембар 12, 2022, 09:01:38 поподне »
Зашто сте обрисали моју поруку како саветујем Брајотића како може да обави тестирање? Који члан правилника сам тиме прекршио? Хоће човек да се тестира а не може у ЦГ и речено му је који је начин да то учини. Ево ја ћу и да му платим то тестирање.Може ли овако?

Ван мреже Михаило Б. Брајотић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 54
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #590 послато: Децембар 12, 2022, 09:38:44 поподне »
Зашто сте обрисали моју поруку како саветујем Брајотића како може да обави тестирање? Који члан правилника сам тиме прекршио? Хоће човек да се тестира а не може у ЦГ и речено му је који је начин да то учини. Ево ја ћу и да му платим то тестирање.Може ли овако?

Заиста вам хвала на понуди да финансирате утврђивање моје хаплогрупе, али не знам откуд вам то паде на памет? Ја то нијесам тражио, и ако је неко схватио тако, мени је заиста криво. Просто ја јесам старији човјек, и мрзим путовања, и то је једини разлог зашто ми се не ломи до Београда да бих отворио уста за узорак. Можда кад бих ишао неким другим послом. Новац свакако није лимитирајући фактор.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #591 послато: Децембар 12, 2022, 09:43:53 поподне »
Заиста вам хвала на понуди да финансирате утврђивање моје хаплогрупе, али не знам откуд вам то паде на памет? Ја то нијесам тражио, и ако је неко схватио тако, мени је заиста криво. Просто ја јесам старији човјек, и мрзим путовања, и то је једини разлог зашто ми се не ломи до Београда да бих отворио уста за узорак. Можда кад бих ишао неким другим послом. Новац свакако није лимитирајући фактор.
У реду Брајотићу, здраво био!

Ван мреже Михаило Б. Брајотић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 54
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #592 послато: Децембар 12, 2022, 10:23:03 поподне »
А помоћ ће ми требати да ме упутите гдје да обавим тестирање и који тест, на колико маркера и сл. Ипак свијет на млађима остаје и тако и треба. Поздрав

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #593 послато: Децембар 13, 2022, 08:27:30 пре подне »
Ево да покушам да вам одговорим: Никола Консула је био интригантна личност, авантуриста и човјек који је покушао да на таласу пољског романтизма и панславизма организује ослобођење свог народа. За ондашње прилике био је изузетно образован, човјек који је видио свијета. Страдао је од руке Петровића, као и многи други прије и послије њега. Са својим политичким идејама је закаснио барем 150 година или поранио како се узме, зар не. Углавном Петровићи су у њему видјели сметњу династичким, вјерским и националним интересима које су заступали. Интригантно је међутим да је управо Милошевић једна од само двије личности којима је Митрополија црногорска издала грамате којима је потврђено њихово племићко поријекло. Друга личност је Карађорђе. Ни прије ни послије нико други није добио такву грамату. А такве грамате православна црква је давала и могла је да даје само на основу увида у документе и љетописе који су несумњиво потврђивали нечије поријекло и сродство et nobilis.
С друге стране Милошевићево позивање на дукљанске краљеве и великаше је више него проблематично. Стога би та грамата да је сачувана открила много тога.
Иначе и он је у својој заоставштини оставио недвосмислено свједочанство да су Васојевићи имали своја насеља и на  простору Зетске равнице и њеног обода.
      Тачно је да је Никола Консула био образован, причало се да је говорио 12. језика.Страдао је од  Његоша. Не смијемо заборавити, игуман Мојсије Зечевић одлучно се супроставио  пустолову, самозваном кнезу Холмије. Грамату је добио књаз Александар, Карађорђев син.



Ван мреже Михаило Б. Брајотић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 54
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #594 послато: Децембар 13, 2022, 09:53:40 пре подне »
      Тачно је да је Никола Консула био образован, причало се да је говорио 12. језика.Страдао је од  Његоша. Не смијемо заборавити, игуман Мојсије Зечевић одлучно се супроставио  пустолову, самозваном кнезу Холмије. Грамату је добио књаз Александар, Карађорђев син.
Tačno, u pravu ste, ne Karađorđe već njegov sin. Ipak, ne mijenja suštinu da su podijeljene samo dvije takve gramate - povelje od strane mitropolije. Iguman Mojsije je bio čovjek od povjerenja kuće Petrovića, ima indicija (o tome je pisao i pokojni Ratko Deletić) da je on rukovodio mitropolijom do zavladičenja Petra II Petrovića Njegoša, i da mu je bio duhovnik - starac, a da ga je ovaj ovjekovječio u liku Igumana Stefana u Gorskom vijencu. To naravno treba prihvatiti sa rezervom, pogotovo u svijetlu činjenice da se iguman Mojsije Zečević povukao i distancirao od Cetinja nakon neuspjelog pokušaja oslobađanja Podgorice od Turaka i velike pogibije Brđana koja se tada desila. Pomoć od strane Cetinja je neočekivano izostala što je i rezultiralo velikom pogibijom Brđana i Malisora. Iguman se tada povlači u dolinu Lima i nikad više nije otišao na Cetinje.
Milošević je ubijen direktno po nalogu Cetinja, od strane Njegoševih ljudi od povjerenja. Ali, čitav 19. vijek je zapravo protekao u disciplinovanju brdskih plemena, Bjelopavlića, Kuča, Pipera i Vasojevića, dovođenju za njihove vođe dvoru odanih ljudi i proganjanju neistomišljenika. Tako da sam stava da je iguman Mojsije bio u sukobu sa knezom Miloševićem najviše zbog njegove usmjerenosti ka katoličkim krugovima i vezama sa njima, a ne zbog vladarskih ambicija koje je ovaj pokazivao. Uostalom i jedan i drugi su dijelili zajedničko nastojanje i želju za oslobađanjem od Turaka i na terenu u plemenu i van njega su radili na tome.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3435
  • Васојевић
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #595 послато: Децембар 15, 2022, 01:46:43 пре подне »
За ондашње прилике био је изузетно образован, човјек који је видио свијета.

Да, али је исто тако био и бескруполозни каријериста који није бирао средства не би ли остварио циљеве, и то пре свега своје личне циљеве.

Интригантно је међутим да је управо Милошевић једна од само двије личности којима је Митрополија црногорска издала грамате којима је потврђено њихово племићко поријекло. Друга личност је Карађорђе. Ни прије ни послије нико други није добио такву грамату. А такве грамате православна црква је давала и могла је да даје само на основу увида у документе и љетописе који су несумњиво потврђивали нечије поријекло и сродство et nobilis.

Ово је потпуна бесмислица. Црква није имала било какве документе који би могли потврдити порекло Милошевића (и посредно Васојевића у целини) и Карађорђа од племства. То што су тада издали те две грамате има исти значај као када би сада патријарх издао грамату председнику Србије, са којим је у одличним односима, да потиче од византијских царева, наравно без икаквог покрића. Исто тако није било покрића ни за причу о пореклу Николе Консуле и Карађорђа (тј. његовог сина) од племства. За Карађорђа се ни данас не зна поуздано где му је прадеда живео, па ни како се звао, а камо ли да потиче од неког племства.

Uostalom i jedan i drugi su dijelili zajedničko nastojanje i želju za oslobađanjem od Turaka i na terenu u plemenu i van njega su radili na tome.

Та велика жеља Николе Консуле за ослобођењем народа од Турака је доста упитна, имајући у виду да је догурао до чина генерала у турској војсци. Прелазио је из службе у службу у разним земљама као најобичнији плаћеник - по принципу ко понуди више. Након што је стекао заиста импресивне контакте широм Европе, одлучио је да направи своју приватну државу у Брдима, са седиштем у Васојевићима, где се надао подршци пошто је тамо рођен. Није бирао средства не би ли остварио свој мегаломански план, о чему најбоље говоре следеће две чињенице:
1. Држави је дао несрпски назив Холмија (српски назив био био "Брда") да би причу боље продао иностраним спонзорима, које је често мењао исто као и током службе.
2. Био је спреман да целокупно становништво своје будуће државе покатоличи, уколико му спонзори из Ватикана омогуће да испуни свој главни циљ - стварање личне државе.
Кад су Његош и Мојсије Зечевић видели да је враг однео шалу, Никола Консула је завршио своју каријеру онако како су је завршили и поједини православни епископи који су се поунијатили ради личног интереса.

Али како већ то бива у племенским срединама, познати се хвале, ма какви они заиста били. Тако данас постоји часопис који се бави Васојевићима и има назив "Глас Холмије", у коме се о Николи Консули говори у суперлативу. Наравно, говори се тамо у суперлативу и о Мојсију Зечевићу, иако је био противник те исте измишљене Холмије у којој је све било подложно променама, и границе тог заморчета од државе и вера њених становника, све осим будућег неприкосновеног владара. Што да не, све су то "наши", у духу пијачних тезги са календарима где се један поред другог налазе Тито и Дража. Па ко шта воли, за сваког има по нешто.

Ван мреже Михаило Б. Брајотић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 54
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #596 послато: Децембар 15, 2022, 09:51:34 пре подне »
Да, али је исто тако био и бескруполозни каријериста који није бирао средства не би ли остварио циљеве, и то пре свега своје личне циљеве.

Ово је потпуна бесмислица. Црква није имала било какве документе који би могли потврдити порекло Милошевића (и посредно Васојевића у целини) и Карађорђа од племства. То што су тада издали те две грамате има исти значај као када би сада патријарх издао грамату председнику Србије, са којим је у одличним односима, да потиче од византијских царева, наравно без икаквог покрића. Исто тако није било покрића ни за причу о пореклу Николе Консуле и Карађорђа (тј. његовог сина) од племства. За Карађорђа се ни данас не зна поуздано где му је прадеда живео, па ни како се звао, а камо ли да потиче од неког племства.

Та велика жеља Николе Консуле за ослобођењем народа од Турака је доста упитна, имајући у виду да је догурао до чина генерала у турској војсци. Прелазио је из службе у службу у разним земљама као најобичнији плаћеник - по принципу ко понуди више. Након што је стекао заиста импресивне контакте широм Европе, одлучио је да направи своју приватну државу у Брдима, са седиштем у Васојевићима, где се надао подршци пошто је тамо рођен. Није бирао средства не би ли остварио свој мегаломански план, о чему најбоље говоре следеће две чињенице:
1. Држави је дао несрпски назив Холмија (српски назив био био "Брда") да би причу боље продао иностраним спонзорима, које је често мењао исто као и током службе.
2. Био је спреман да целокупно становништво своје будуће државе покатоличи, уколико му спонзори из Ватикана омогуће да испуни свој главни циљ - стварање личне државе.
Кад су Његош и Мојсије Зечевић видели да је враг однео шалу, Никола Консула је завршио своју каријеру онако како су је завршили и поједини православни епископи који су се поунијатили ради личног интереса.

Али како већ то бива у племенским срединама, познати се хвале, ма какви они заиста били. Тако данас постоји часопис који се бави Васојевићима и има назив "Глас Холмије", у коме се о Николи Консули говори у суперлативу. Наравно, говори се тамо у суперлативу и о Мојсију Зечевићу, иако је био противник те исте измишљене Холмије у којој је све било подложно променама, и границе тог заморчета од државе и вера њених становника, све осим будућег неприкосновеног владара. Што да не, све су то "наши", у духу пијачних тезги са календарима где се један поред другог налазе Тито и Дража. Па ко шта воли, за сваког има по нешто.

Паушалне оцјене свакако не могу промијенити историјске чињенице. Такође ни оне који имају политикантски карактер. Никола Милошевић, као и син српског вожда добили су грамате у којима стоји да су наследни кнежеви. На основу каквих сазнања је митрополит на Цетињу потписао те грамате остаје нам само да претпостављамо, сигурно је једино да то није урадио из политичке симпатије или политичке наклоности. И сигурно је да се нити једна друга кућа или род из Црне Горе и Брда не може похвалити да је добио икад сличан документ, а претендената је било много.
Све остало што сте навели је заправо одраз вашег личног мишљења о Васојевићима, које се у најмању руку може квалификовати као недобронамјерно. Зашто је то тако то ви најбоље знате и право на такво мишљење вам нико не спори. Међутим, с чињеницама, историјом и жртвама које је ово највеће српско племе поднијело ваше мишљење губи на релевантности. И вјероватно вам не бих ни одговарао да није у питању један стари наратив који је увијек у Васојевићима гледао непријатеља, а не чувара националне свијести и искре слободе кад су сви други били само обична турска раја. Цетиње је од Васојевића зазирало одувијек, и у доба књажевине Црне Горе и у доба комунизма, династија Обреновића такође. То што су поднијели највеће жртве у ратовима за ослобођење, што су били учесници свих битака почев од Вучедолске, Мораче, Букове пољане, Новшића, Скадра, Брегалнице, још прије дио ширих народних устанака из времена од краја 16. па током 17. и 18. вијека, и касније учесници у борбама на широком фронту од Вишеграда до Пећи бранили одступницу српске војске и остатке црногорске слободне територије још данима након Мојковачке битке, што су за то кажњени ратним ропством од стране Аустроугара изгледа да је само појачавало анимозитет оних који се са Васојевићима нити јесу нити су могли да се мјере.
Без обзира на генетичку профилацију Васојевића, иако се на основу ње нити може нити је паметно судити, ово племе је било и остало стожер српском роду. И у интелектуалном смислу са највише образованих људи, највише доктора наука, у односу на било који други род био он генетски словенских или старосједилачких коријена.
Глас Холмије је једини српски лист који излази у Црној Гори и као такав има огроман значај, макар због чињенице да Васојевићи остају доследни себи, свом националном бићу и својој вјери. Уосталом такви су били вјековима, а податак да се током силних вјекова потурчило свега неколико породица најбоље говори. То што се зове Глас Холмије упућује само да памтимо и старе називе, баштинимо их и предајемо новим генерацијама. Холм је иначе стари словеносербски назив за брдо. Тако да не видим шта вас нервира у називу ове новине, и могу претпоставити какве би биле тек реакције да се случајно зове Глас Васојевића. 


Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 965
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #597 послато: Децембар 15, 2022, 10:36:16 пре подне »
...
Све остало што сте навели је заправо одраз вашег личног мишљења о Васојевићима, које се у најмању руку може квалификовати као недобронамјерно.

...
И вјероватно вам не бих ни одговарао да није у питању један стари наратив који је увијек у Васојевићима гледао непријатеља, а не чувара националне свијести и искре слободе кад су сви други били само обична турска раја.

...
Тако да не видим шта вас нервира у називу ове новине, и могу претпоставити какве би биле тек реакције да се случајно зове Глас Васојевића.

Није ми жеља да будем Ивану "дрвени адвокат", али просто читајући вашу последљу поруку морам да вас питам да ли сте свесни да сте оно горе написали човеку који је и сам поносни Васојевић и који о историји свог племена ипак зна "понешто"?

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3435
  • Васојевић
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #598 послато: Децембар 15, 2022, 12:18:30 поподне »
На основу каквих сазнања је митрополит на Цетињу потписао те грамате остаје нам само да претпостављамо, сигурно је једино да то није урадио из политичке симпатије или политичке наклоности.

Остаје нам да претпостављамо, кажете, али зато сигурно (!) знате да то није било због политичке наклоности. Бојим се да нисте свесни колико је контрадикторно то што сте написали, посебно имајући у виду да је управо политичка наклоност највероватнији, па чак и готово извесни разлог за додељивање грамата, пошто црква није имала, а нема ни данас, било какве документе којима би поткрепила те грамате. Док је Никола Консула био на истој политичкој линији са црквом и народом, добијао је грамате, а кад је пристао да ради за Ватикан зарад личне власти, од те исте цркве и њеног народа је добио смртну пресуду.

Све остало што сте навели је заправо одраз вашег личног мишљења о Васојевићима, које се у најмању руку може квалификовати као недобронамјерно. Зашто је то тако то ви најбоље знате и право на такво мишљење вам нико не спори.

Тешки је безобразлук и замена теза то што критику једног човека представљате као недобронамерно мишљење о читавом племену, чак и да изузмемо то што сам и сам Васојевић, као што рече Драган. Можете слободно да Николу Консулу кујете у звезде, само зато што је познати Васојевић. Исто тако и неко од Куча може да кује у звезде Ејупа Ганића, ратног злочинца родом из Рожаја, само зато што је познати Куч. Немам ништа против. Али то што нисте у стању да схватите да познати човек није исто што и велики човек ствар је поштења и интелигенције. Нешто од тога двоје Вам сигурно недостаје, а можда и једно и друго. Због тога сте у стању да критику Николе Консуле ставите у "стари наратив који је увијек у Васојевићима гледао непријатеља, а не чувара националне свијести". Да, баш је Никола Консула са својим пројектом покатоличавања Васојевића био "чувар националне свести".

Глас Холмије је једини српски лист који излази у Црној Гори и као такав има огроман значај, макар због чињенице да Васојевићи остају доследни себи, свом националном бићу и својој вјери. Уосталом такви су били вјековима, а податак да се током силних вјекова потурчило свега неколико породица најбоље говори. То што се зове Глас Холмије упућује само да памтимо и старе називе, баштинимо их и предајемо новим генерацијама. Холм је иначе стари словеносербски назив за брдо. Тако да не видим шта вас нервира у називу ове новине, и могу претпоставити какве би биле тек реакције да се случајно зове Глас Васојевића.

У том часопису, као што сам већ написао, има разних ствари. Неке су добре и за сваку су похвалу, али неке нису. Назив је неспорно лош. "Холмија" пре свега асоцира на пропали покушај покатоличавања Васојевића зарад стварања нечије приватне државе, а не на "стари словеносербски назив за брдо", који пре Николе Консуле нико није користио у Васојевићима. Онима који су изабрали тај назив за часопис се очито свидело то што је један Васојевић покушао да створи државу на том простору (што импонује причама које почињу са "Ми Васојевићи..."), притом потпуно игноришићи то да се није радило о народном, па чак ни племенском пројекту, већ о личном пројекту једног човека и то за његове личне потребе, а на штету пре свега самих Васојевића којима је наменио улогу расрбљене покатоличене масе.

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #599 послато: Децембар 15, 2022, 07:06:53 поподне »
Та велика жеља Николе Консуле за ослобођењем народа од Турака је доста упитна, имајући у виду да је догурао до чина генерала у турској војсци. Прелазио је из службе у службу у разним земљама као најобичнији плаћеник - по принципу ко понуди више.
Милошевић је, колико ми је познато, окончао војне школе у Русији и као официр дошао у службу код кнеза Милоша Обреновића. Након разлаза са Милошем постаје главни заповједник османске војске у Румелији (европски дио Турске) и на том положају остаје око осам година. Након тога је именован за британског конзула у Новом Пазару када и започиње његова дипломатска каријера и рад на стварању Кнежевине Холмије. Да ли би "покатоличио" Васојевиће или не данас је тешко са сигурношћу тврдити, али наравно свако има право став по том питању.
Наша мука ваља за причешћа