Аутор Тема: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894  (Прочитано 170795 пута)

Ван мреже Михаило Б. Брајотић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 54
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #560 послато: Децембар 08, 2022, 06:34:45 поподне »
Можете ли навести где се помиње да Радевићи имају везе са Кучима? За њих је утврђено да су генетички разнородни. Један тестирани из Метохије, где се његова породица доселила из Лијеве Ријеке, припада роду Васојевића. Други тестирани из Мезгаља у Шекулару припада роду Куча.

Ако није тајна, из ког сте тачно места и којој хаплогрупи припадате ако сте урадили ДНК тест?

Нијесам се тестирао. Живим у Црној Гори и не знам да ли је то уопште могуће овдје урадити.

Радевићи из Лијеве Ријеке и Радевићи из Шекулара мислим да нијесу крвно повезани, отуд вјероватно и та разлика.
« Последња измена: Децембар 08, 2022, 06:37:43 поподне Михаило Брајотић »

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #561 послато: Децембар 08, 2022, 06:57:45 поподне »
Није тачно да су Зечевићи добили братственичко презиме по неком тамо Зеку. Не трчите пред руду, поготово кад нијесте упознати са чињеницама. Зечевићи су добили презиме по претку Раму - зецу, који је у планини ухватио двиску ( по једној верзији) или зеца ( по другој верзији) зубима у трку.
Опростите ми, али ово је толико наивно предање да просто не могу да повјерујем. Имам књигу Јована Зечевића "Виницка" која ми тренутно није при руци, али првом приликом ћу погледати како он објашњава настанак свог презимена.
Наша мука ваља за причешћа

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3435
  • Васојевић
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #562 послато: Децембар 08, 2022, 06:58:23 поподне »
Није тачно да су Зечевићи добили братственичко презиме по неком тамо Зеку. Зечевићи су добили презиме по претку Раму - зецу, који је у планини ухватио двиску ( по једној верзији) или зеца ( по другој верзији) зубима у трку.

Тај Рамо је имао надимак, а од надимка је настало презиме. А управо то сам и написао. Да ли је надимак био Зеко или Зец није од значаја. Битно је то да је презиме Зечевић настало на више различитих места по особама које су имале такве надимке, исто као што је презиме Петровић настало на више различитих места по особама које су се звале Петар.

Последњи Зечевићи из Дољана имали су у том тренутку кад су напустили своја огњишта рођаке у Дражевини, у Глухом Долу, Дупилу, на приморју, у Очинићима, Пиви, Бањанима, Жупи Никшићкој, Морачи, Врби код Пљеваља, Попама, Метохији и наравно Лијевој Ријеци.
...
И не само по старом крају већ и по старом статусу, јер све Зечевиће веже једно старо гесло, одраз давних времена средњевјековне славе, а оно гласи: Зечевићи круну носе и са њом се сви поносе!

Управо сте доказали да нажалост нисте у стању да разумно прихватите чињенице. Нису сви Зечевићи истог порекла, не само по мушкој линији, већ ни географски. Зечевићи из Бањана немају никакве везе са Зечевићима из Васојевића. Једни су староседеоци у Бањанима, а други у Васојевићима. Можда су се Васојевићи доселили из Сјенице, али Зечевићи из Бањана никада нису живели тамо са њима. Такође, ни Аџићи из Пиве, који имају предање да су се разније презивали Зечевић, немају никакве везе са Васојевићима јер припадају генетичком роду Копривица и Тупањаца чија је матица у Бањанима.

Такође, утврђено је и да братства из Глухог Дола и Дупила нису генетички сродна Васојевићима, нити било ком другом генетичком роду са простора Васојевића.

Настанили су се ипак у српском дијелу подгоричке вароши и њихови потомци од тада живе у Подгорици. Наравно "због беде" нијесу промијенили нити вјеру нити име и дан данас су православни вјерници.

Драго ми је због њих. Не помињу се на списковима православних породица у Подгорици из 20. века. Ако можете наћи неког од њих, довољно је да ураде ДНК тест да би се проверило да ли имају везе са Васојевићима.

Бити Васојевић је стање духа и некад давно стечене привилегије а не питање крвне групе! Што то прије схватимо лакше ћемо разговарати.

Крвна група је небитна, али хаплогрупа јесте када се говори о пореклу породица. Неко може бити племенски Васојевић и ако не припада генетичком роду Васојевића, али само ако потиче са простора вишевековне племенске територије Васојевића у Брдима и Горњем Полимљу. Исто важи и за било које друго племе и род, нису ту Васојевићи ни по чему посебни.

Неко ко има предање о сродству са Васојевићима, а није генетички сродан ни Васојевићима ни ниједном роду из Васојевића, највероватније ни не потиче из Васојевића. Кажем највероватније, пошто увек постоји мала вероватноћа да је дошло до потпуног исељавања из племена неког староседелачког рода, који је притом био прибраћен главном роду у племену.

Радевићи из Лијеве Ријеке и Радевићи из Шекулара мислим да нијесу крвно повезани, отуд вјероватно и та разлика.

Ови из Шекулара имају предање да потичу од презимењака из Лијеве Ријеке. Није ми познато да је ико доводио то предање у питање, као ни да се до ДНК теста помињала могућа веза Радевића са Кучима. Где сте наишли на тај податак?
« Последња измена: Децембар 08, 2022, 07:13:25 поподне Иван Вукићевић »

Ван мреже Михаило Б. Брајотић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 54
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #563 послато: Децембар 08, 2022, 07:02:18 поподне »
Шта ће вам Јован кад имате мене. 😂😂😂Уосталом, наивно или не имате га записано код Вешовића, Вучића Зечевића и бар у још неколико књига. Уосталом имате идентично записано и у Херодотовој историји у одјељку о сукобу скитске и персијске војске. Ко зна, можда су то били баш Зечевићи😉.

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #564 послато: Децембар 08, 2022, 07:15:28 поподне »
Шта ће вам Јован кад имате мене. 😂😂😂Уосталом, наивно или не имате га записано код Вешовића, Вучића Зечевића и бар у још неколико књига. Уосталом имате идентично записано и у Херодотовој историји у одјељку о сукобу скитске и персијске војске. Ко зна, можда су то били баш Зечевићи😉.
Богу хвала да имамо и Вас и Јована! Само тако можемо и доћи до приближно тачног податка... Него реците ми да ли Ви можете да повјерујете да се зец од стране човјека може ухватити зубима? (И алигатору се тако нешто деси у пет посто случајева ;D)
Што се тиче скитске и персијске војске схватили смо да се шалите ;)
Наша мука ваља за причешћа

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #565 послато: Децембар 08, 2022, 09:44:48 поподне »
Право је освежење имати мало дискусије на овој, надам се не ,замрлој теми о великом и надасве јуначком роду Васојевића. Јес' мало тужно што је новодошли саговорник подлего својој професији као лингвиста па су му погледи мало замућени језичким недоумицама и ребусима али и то је један од начина проучавања поријекла. Предпостављам да би после Карађорђевића и Немањићи дошли на ред па би ваљало чути и ту елаборацију и опсервацију...што да не 😊 Колега Бојановић је предложио неку врсту акције,ако разумех добро, па ако има одзива и ја бих се прикључио подршком иако сам што се тиче овога рода "нит' лук јео нит' лук мирис'о".

Ван мреже Михаило Б. Брајотић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 54
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #566 послато: Децембар 08, 2022, 10:01:39 поподне »
Право је освежење имати мало дискусије на овој, надам се не ,замрлој теми о великом и надасве јуначком роду Васојевића. Јес' мало тужно што је новодошли саговорник подлего својој професији као лингвиста па су му погледи мало замућени језичким недоумицама и ребусима али и то је један од начина проучавања поријекла. Предпостављам да би после Карађорђевића и Немањићи дошли на ред па би ваљало чути и ту елаборацију и опсервацију...што да не 😊 Колега Бојановић је предложио неку врсту акције,ако разумех добро, па ако има одзива и ја бих се прикључио подршком иако сам што се тиче овога рода "нит' лук јео нит' лук мирис'о".

Значи још један од присталица теорије крви, међутим, међутим, међутим историја се можда пише крвљу, али се њом не објашњава, а језик памти и оно што људи забораве.
Наравно да су Немањићи дио историјске приче о Васојевићима.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #567 послато: Децембар 08, 2022, 10:12:41 поподне »
Значи још један од присталица теорије крви, међутим, међутим, међутим историја се можда пише крвљу, али се њом не објашњава, а језик памти и оно што људи забораве.
Наравно да су Немањићи дио историјске приче о Васојевићима.
Видио сам у старту да је до језика ко што и написах а памте и људи и језик него се мало и заборави а ту ускаче крв јер она на прашта нити заборавља...а искрено се радујем вашој будућој презентацији о Немањићима и вашој вези са њима,јер они су нам све...

Ван мреже Михаило Б. Брајотић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 54
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #568 послато: Децембар 08, 2022, 10:42:10 поподне »
Мислим да превише очекујете, ја нијесам медиавелиста, већ шире филолошке струке. Моја сазнања о Васојевићима су резултат укрштања података из различитих извора тумачених из угла моје специјалности. Судећи по реакцијама вас овдје присутних на само мали дио обрађене грађе мислим да ће та сазнања бити по старом српском обичају оспоравана са свих страна.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #569 послато: Децембар 08, 2022, 10:54:38 поподне »
Мислим да превише очекујете, ја нијесам медиавелиста, већ шире филолошке струке. Моја сазнања о Васојевићима су резултат укрштања података из различитих извора тумачених из угла моје специјалности. Судећи по реакцијама вас овдје присутних на само мали дио обрађене грађе мислим да ће та сазнања бити по старом српском обичају оспоравана са свих страна.
Исто то сам ја вама саопштио до душе на мало сиров начин, тј. линвистика игра игру донекле а све престаје са генетиком или јеси или ниси. Не ради се овде о српским обичајима и негативној пракси ни ти ни до драги Бог о миту и предању него се ради о науци. Ако сте ради науци,Бојановић вас је позвао, бујрум ако нисте дајте нам те Немањиће не часите часа.

Ван мреже Михаило Б. Брајотић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 54
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #570 послато: Децембар 08, 2022, 10:58:36 поподне »
Исто то сам ја вама саопштио до душе на мало сиров начин, тј. линвистика игра игру донекле а све престаје са генетиком или јеси или ниси. Не ради се овде о српским обичајима и негативној пракси ни ти ни до драги Бог о миту и предању него се ради о науци. Ако сте ради науци,Бојановић вас је позвао, бујрум ако нисте дајте нам те Немањиће не часите часа.

А не иде то тако. Чекамо књигу па коментаришемо. До тада читам ја шта ви имате да кажете.😉 Ето на примјер баш о Немањићима?

Ван мреже Михаило Б. Брајотић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 54
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #571 послато: Децембар 08, 2022, 11:04:21 поподне »
Исто то сам ја вама саопштио до душе на мало сиров начин, тј. линвистика игра игру донекле а све престаје са генетиком или јеси или ниси. Не ради се овде о српским обичајима и негативној пракси ни ти ни до драги Бог о миту и предању него се ради о науци. Ако сте ради науци,Бојановић вас је позвао, бујрум ако нисте дајте нам те Немањиће не часите часа.

Који Бојановић ме је позвао и шта? Заиста ми није јасно на шта мислите.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #572 послато: Децембар 08, 2022, 11:09:45 поподне »
А не иде то тако. Чекамо књигу па коментаришемо. До тада читам ја шта ви имате да кажете.😉 Ето на примјер баш о Немањићима?
А да јадан нисмо ђеца, о Немањићима ћемо неђе уз гусле ђе им је и мјесто 😉

Ван мреже Михаило Б. Брајотић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 54
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #573 послато: Децембар 08, 2022, 11:11:28 поподне »
А да јадан нисмо ђеца, о Немањићима ћемо неђе уз гусле ђе им је и мјесто 😉

Само гуслај!😄

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #574 послато: Децембар 08, 2022, 11:27:49 поподне »
 Брајотићу шта мислите о  писанијама - маштаријама "Николе Консула" самозваног кнеза католичке кнежевине Холмије покренуте његовим личним интересима, о наводном поријеклу од династије Немањића, и свом оцу,о Костадину Немањићу (који није ни постојао), о Васојевић Стеву, Косовском боју...?

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #575 послато: Децембар 08, 2022, 11:38:56 поподне »
Све сте погрешно протумачили или вам је то била и намјера. Нико није написао да су баш те протјеране породице одселиле за Лијеву Ријеку нити да су се потурчиле у Подгорици. Није тачно да су Зечевићи добили братственичко презиме по неком тамо Зеку. Не трчите пред руду, поготово кад нијесте упознати са чињеницама. Зечевићи су добили презиме по претку Раму - зецу, који је у планини ухватио двиску ( по једној верзији) или зеца ( по другој верзији) зубима у трку. Последњи Зечевићи из Дољана имали су у том тренутку кад су напустили своја огњишта рођаке у Дражевини, у Глухом Долу, Дупилу, на приморју, у Очинићима, Пиви, Бањанима, Жупи Никшићкој, Морачи, Врби код Пљеваља, Попама, Метохији и наравно Лијевој Ријеци. Настанили су се ипак у српском дијелу подгоричке вароши и њихови потомци од тада живе у Подгорици. Наравно "због беде" нијесу промијенили нити вјеру нити име и дан данас су православни вјерници.

А сад о хаплогрупама, ваљда ћете схватити како треба: презиме Зечевићи носи група породица која је некад давно живјела у широј заједници Васојевића, на Пештеру, у селу Дубници засеоку Зајечићи, испод средњевјековног града Васојевице, престоног града Васојевић Стева, опјеваног у косовском циклусу пјесама.

Пред Турцима ти Зајечићи - Зечевићи су се помјерали на разне стране, огроман број њих у Зету и Далмацију. Са собом су носили име старог краја Зечевићи, мада има и оних који се данас рецимо презивају Зајићи и Зајевићи а такође себе рачунају у Зечевиће. Што значи да своје сродство и повезаност Зечевићи темеље на основу старог завичаја, а не на основу крвне везе, мада вјероватно постоји и добар дио фамилија које су и тако повезане.

И не само по старом крају већ и по старом статусу, јер све Зечевиће веже једно старо гесло, одраз давних времена средњевјековне славе, а оно гласи: Зечевићи круну носе и са њом се сви поносе!

Тако да нема ништа чудно да су једни Зечевићи рецимо Е, други Н, а трећи И хаплогрупе. Оно што се односи на Зечевиће у малом заправо се односи на све Васојевиће као сталешки средњевјековни род у великом.

Бити Васојевић је стање духа и некад давно стечене привилегије а не питање крвне групе! Што то прије схватимо лакше ћемо разговарати.
Мислим да превише очекујете, ја нијесам медиавелиста, већ шире филолошке струке. Моја сазнања о Васојевићима су резултат укрштања података из различитих извора тумачених из угла моје специјалности. Судећи по реакцијама вас овдје присутних на само мали дио обрађене грађе мислим да ће та сазнања бити по старом српском обичају оспоравана са свих страна.
Судећи по Вашим последњим наводима о Зечевићима, књига је ипак пуна комплекса величине, илузије висине, митоманије, претеривања и самопрецењивања... по старом српском обичају. Али немојте одмах да се обесхрабрите реакцијама, има овде разнога света.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #576 послато: Децембар 08, 2022, 11:40:01 поподне »
Само гуслај!😄
Ево да пробам,
Боже мили чуда великога
Кад се шћаше Брајотићу Микајло
Од честитога рода Васојевскога
Окитити грбом Немањића и
Часнијем крстом Карађорђевића
Но не дадоше Срби клети,Срби клети
Од хобија генетичарског и издајничког
Y хромозом им се затро да Бог да
Кад за мита и предају незнају..

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7269
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #577 послато: Децембар 09, 2022, 12:12:59 пре подне »
Ја сам за разумевање принципа "волим више лаж која ме уздиже, него истину која ме спутава" (тако некако иде чини ми се неки Шопенхауеров или Ничеов цитат). Па са разумевањем да се односимо према томе и да педагошки упутимо неког у заблуду у којој се налази, а не "ђоном". Ако је могло педагошки према Никшићима, и Васојевићи заслужују исти третман у педагогији. Са друге стране, Васојевићи имају ту самопрокламовану мантру "највећег српског племена", али чак и ту сам за то да се има разумевање, јер то само јача општу посвећеност српству што се тиче српских племена (иако ја сматрам да су то Никшићи, Васојевићи нек сматрају да су то они, а Дробњаци да су то они итд, али то самопоуздање је изнедрило Мојковац итд...много карика "најпрвијих" је створило ту победу)
« Последња измена: Децембар 09, 2022, 12:21:14 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Михаило Б. Брајотић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 54
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #578 послато: Децембар 09, 2022, 06:54:49 пре подне »
Ево да пробам,
Боже мили чуда великога
Кад се шћаше Брајотићу Микајло
Од честитога рода Васојевскога
Окитити грбом Немањића и
Часнијем крстом Карађорђевића
Но не дадоше Срби клети,Срби клети
Од хобија генетичарског и издајничког
Y хромозом им се затро да Бог да
Кад за мита и предају незнају..

Лијепо је видјети да сте се опробали у десетерцу, макар сте ме насмијали😀. Има у вама потенцијала, има. У рукама неког доброг гуслара, ко зна, можда би и било нешто од вас. Ја нажалост не знам да гуслам, али вам препоручујем епске народне пјесме из Васојевића, о љуби Милошевој, Лазару Припчевићу, итд, итд. Много лијепе, али нажалост нико их није уврстио ни у једну збирку све до 20. вијека. Сви као да су бјежали од њих. А оне памте историјске личности типа Милоша Белмужевића или Беомужевића и других војних заповједника од Медуна до Приморја, сјећање на Балшиће ( иначе осим код Васојевића нигдје у српском народу нема података да су ушли у пјесму, макар да их одгусла неко и овако траљаво као ова "пушка" те и моју маленкост стрпа у стих😂😂😂). И које су записиване, мислим на пјесме из Васојевића, биле су скраћиване, из њих избацивани поједини стихови да би биле "по мјери". Углавном српски средњи вијек, поготово дешавања у вријеме деспотовине, Зете Балшића и Црнојевића од свих црногорских и брдских племена имају сачуване само Васојевићи. Да ли вам то ишта говори?

Ван мреже Михаило Б. Брајотић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 54
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #579 послато: Децембар 09, 2022, 07:09:00 пре подне »
Видио сам у старту да је до језика ко што и написах а памте и људи и језик него се мало и заборави а ту ускаче крв јер она на прашта нити заборавља...а искрено се радујем вашој будућој презентацији о Немањићима и вашој вези са њима,јер они су нам све...
Заиста је врло тешко спекулисати на било коју тему о Немањићима ван историјских података. Оно што је остало од њих о њима самима је садржано у неколико житија, најстарије Стефана Првовенчаног о Симеону - Немањи и те наводе углавном последњих 150 година српска историографија и политика врте и тумаче, оспоравају или се одушевљавају са њима.

С обзиром да су Словени сами по себи недржавотворни и да су им много пута и на много мјеста окосница првих држава били несловени и династије потекле од туђина, ако ме већ прозивате да се коцкам, онда бих се кладио да нијесу били Р и И већ неко од родова са израженом државотворном идејом, као што су код Руса биле германске лозе, код Бугара куманско-бугарске,  Пољацима литванске. У случају Петровића се то потврђује и у Црној Гори, стари несловенски балкански род, бар сам тако чини ни се прочитао овдје на форуму.