Аутор Тема: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894  (Прочитано 170798 пута)

Ван мреже Михаило Б. Брајотић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 54
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #520 послато: Децембар 05, 2022, 02:29:12 поподне »
Кад смо већ обрадили најближа насеља села Р(ј)ечица са источне и јужне стране, данашњи (Горњи)Миљеш и Рогам(е) као заселак данашњег Доњег Миљеша, ред је да укажемо и на предио који се са сјевера граничи са Омербожовићима, односно средњевјековном Р(ј)ечицом, односно селом Васојевић. Ту наилазимо на следеће локалитете: Ново Село, Бојин/Бојичин врх,  Војно - Војни врх, Кућишта, Јелиш/Јелош и Мориш. Сви набројани локалитети, осим Новог Села, налазе се на простору брда које се зове Какарицка гора и сви носе називе несумњиво словенског поријекла. Један од ових топонима без проблема можемо везати за његов парњак који постоји на подручју Лијеве Ријеке, тачније који доминира изнад истоименог насеља. Ријеч је о Бојином врху или како га је некадашња ЈНА преименовала по свом некадашњем полигону за извођење бојевих гађана у Бојичин vrh. Ово је највиша кота - плато који доминира над свим околним простором. Сачуваних историјских података за овај топоним немамо, али зато имамо цијелу сагу за његов љеворечки парњак. Наиме Бојин врх је према племенском предању засеок села Грби До одакле се одселио предак морачких Бојића.  Бојин врх на ободу Грбог Дола и изнад саме Лијеве Ријеке је мала округласта зараван не већа од неколико десетина квадратних метара, чије су стране изузетно стрме и гдје се може прићи само с једне стране. Иако зарасло у шуми јасно се препознају остаци некадашњих објеката. Одатле је наводно Бојица или Боја - Бојо отишао и населио се у Горњу Морачу. Поставља се, међутим, питање како је остало име, ако се он одатле отселио као припадник рода Зечевића који насељавају ово село. Да неће бити да је он већ носио уже братственичко име Бојић, које је породица донијела са собом приликом насељавања у ове крајеве па га одатле само однио даље. Јер, Грби До је простор који физички није могао да издржи више од максимално десетак до петнаест домаћинстава, са врло мало обрадиве земље. Из истог села су се по предању иселили и Зечевићи из Жупе Никшићке, Губеринићи које налазимо и у Васојевићима с друге стране Комова, али и у Црмници, а наводно и Гвозденовићи и Ђуровићи, из Црмнице (по братственичком родослову потомци најмлађег сина Брајоте Комненова Зечевића). Овај Боја по којем Грбодољани кажу да Бојин врх носи име такође је био син или брат већ поменутог Брајоте. А сва пресељења отприлике падају у исто вријеме(!) што значи да су вјероватно изазвана неким посебним и драматичним догађајима.

Ван мреже Михаило Б. Брајотић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 54
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #521 послато: Децембар 05, 2022, 02:35:51 поподне »
Molio bih administratore i druge ucesnike da ukoliko smatraju da ovi odlomci iz moje knjige ne pripadaju ovoj temi ili su preopsirni ili na drugi nacin onemogucavaju ustaljena pravila na forumu da reaguju.

Ван мреже Михаило Б. Брајотић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 54
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #522 послато: Децембар 05, 2022, 07:41:19 поподне »
Али, ту већ настају проблеми, прво јер у Лијевој Ријеци нијесу била могућа стална насеља током читаве године, како смо већ рекли, све до појаве косе кованице која је омогућила да се коси оштра планинска трава за стоку. А друго шта би био разлог расељавања једног за оне прилике знатног рода на минимум три различите стране? И кад се то тачно десило?
По предању Брајота је био син или унук познатог јунака старих времена Комнена Колева(?) и отац највећег српског јунака и косовског осветника Вука (Брајотића) који је посјекао за живота 76 турских глава на многобројним мегданима са скадарским(?) и подгоричким(?) Турцима и потурчењацима. Вук Брајотин није имао потомства, али је по братственичком сјећању имао четворицу браће: Тадију, Ђура, Јована и (?). Од Тадије су Зечевићи у Лијевој Ријеци и у Виницкој, од Ђура Ђуровићи у Црмници, од Јована казују да су Зечевићи у Пљевљима (и у Жупи Никшићкој). То братственичко сјећање Зечевића из Лијеве Ријеке је, ипак, у најмању руку спорно. Као прво не постоји нити иједан податак да је Вук Брајотић икад живио на Грбом Долу одакле су отишла његова браћа и стричеви иза којих је остао и рецимо засеок Бојин врх. По опет једном другом племенском предању које се чува на Лопатама, такође у Лијевој Ријеци, у братству Милошевића Вук Брајотић је имао кућу у том селу па тамо постоји и брдашце које се назива Вукова главица. Проблематично је само што се у дефтерима нигдје не помиње да су Лопате постојале као село, односно насеље, осим у нахији Пипери у жупи.
Али у пописном дефтеру из 1485. можда лежи кључ наше загонетке. Село Златица са осам кућа гдје живе:
"1. Vuk, sin Djona;
2. Nenko, sin Smilije;
3. Vuksan, sin Vukce;
4. Nikola, sin Vukov;
5. Andrija, njegov brat;
6. Brajota, njegov brat;
7. Andrija, njegov brat;
8. Djura, njegov brat;"
У оба пописна дефтера име Брајота се јавља само два пута, једном у дефтеру из 1485. године, као Брајота, син Вуков и брат Николе, Андрије, Андрије(?) и Ђура и други пут у дефтеру из 1497. године као Брајота, син Милуша из села Страхалић/Брестница. Очито да се не ради о истом човјеку, а очито и да у попису из 1497. године нема Брајоте и његове браће. Заправо нема никог од становника пописаних у претходном дефтеру, осим можда Вуксана, сина Вукчевог, који је, ако је то он, у дефтеру записан као Вуксан, син Владов! Шта се десило у међувремену са становницима села Златица? Да ли је могуће да је у првом дефтеру записана породица највећег васојевићког јунака, а да су се због његовог отпора Турцима и он и остали чланови породице морали раселити на разне стране? Јесу ли то ти драматични моменти за које братственичко сјећање нема право и одговарајуће објашњење? И можемо ли повезати братство Зечевића са селом Златица и ободом Зетске равнице?

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #523 послато: Децембар 05, 2022, 10:26:12 поподне »
Molio bih administratore i druge ucesnike da ukoliko smatraju da ovi odlomci iz moje knjige ne pripadaju ovoj temi ili su preopsirni ili na drugi nacin onemogucavaju ustaljena pravila na forumu da reaguju.
        Кад излази из штампе Ваша књига?
        Лијепо је да се  од  Мијомановића - Брајотића  види прилог истинитој историји змаменитог црногорско брђанског племена  Васојевића, Црне  Горе и Црногорских Брда!
     
« Последња измена: Децембар 05, 2022, 10:30:15 поподне vidoje 013 »

Ван мреже Михаило Б. Брајотић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 54
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #524 послато: Децембар 06, 2022, 10:46:22 пре подне »
Сачувана историјска грађа, иако посредна, даје нам могућност да покушамо да реконструишемо догађаје и утврдимо даље присуство братства Зечевића и других братстава која се са њима рођакају на знатно ширем простору Зетске равнице и околних насеља на ободу, као и на простору непосредно уз село Златица.
Још је Јован Ердељановић пронашао трагове некадашњег присуства овог братства на поменутом простору и покушао да им одреди даље поријекло. У раду о Пиперима он каже да се на ободу поља Страганица налазе ливаде, њиве и имања које Пипери у вријеме кад је на терену сакупљао грађу називају ливаде Зечевића и за које Ердељановић наводи да су их Пипери откупили од потурчењака из Подгорице. Ко су ти потурчењаци остало је непознато. На другом мјесту, у књизи о Кучима, Ердељановић је још прецизнији, он наводи да су Зечевићи, са још осам братстава најстарије становништво племенске територије Куча и да су живјели у непосредној близини манастира Златица. Он се позива на казивања Куча да су Зечевићи морали да се одселе са својих имања због крвне освете и заваде са братством Ивановића са Сјенице(!) и да је један дио одселио за Подгорицу, а један на приморје. Ердељановић датира њихово расељење 130 до 150 година раније. На имања прогнаних касније су се населила кучка братства из гране Дрекаловића, која су обновила и њихову цркву посвећену Светом Архангелу Михаилу, завјетној слави прогнаних братстава иако Кучи Дрекаловићи славе Светог Николу.
Готово идентичне податке у својој историји Куча записује и војвода Марко Миљанов, наводећи да су у Дољанима живјели Зечевићи са поменутим братствима и да је до сукоба са Ивановићима дошло због чарки међу чобанима око испаше на Сјеничким стијенама. Ивановићи, међутим, нијесу од избјеглих преузели само село и имања већ по свој прилици и катуне на Комовима, јер су се до насељавања Веруше сталним становницима (крајем 19. и почетком 20. вијека) територије катуна Ивановића и Зечевића на југоисточном крају верушке долине граничиле. Тек након што се поп Зеко Радоњић криво заклео пред оба племена, Кучима и Васојевићима, Кучи су добили право на горњи, сјевероисточни дио Веруше, а Ивановићи право на катуне Мокру и Широкар. Тада су и престале чарке и свађе између чобана ових братстава.
Ипак, већина Зечевића је знатно раније напустила своја станишта у Зетској равници, највјероватније до краја 17. и евентуално почетком 18. вијека и не због Куча већ због притиска од стране скадарских и подгоричких Турака и локалних потурчењака.  О томе свједочи и велики број породица које су задржале сјећање на своје зетске коријене расељених широм Црне Горе и Херцеговине. Све је то утицало да и Јефто Дедијер за овај стари васојевићки род устврди да вуче своје поријекло из Зете. Да се из судбине овог братства и њему блиских родова у коначном може утврдити много тога везаног за поријекло, историју и развој Васојевића у цјелини је више него несумњиво, и ми ћемо се и касније у овој књизи враћати одређеним чињеницама које су нам доступне и које бацају свијетло на различите аспекте васојевичке старине. Али, прије тога покушаћемо да убификујемо и друге васојевићке родове на дефинисаном простору чији је центар средњевјековно село Р(ј)ечица и околна села од Цијевне до Мораче.

Ван мреже Михаило Б. Брајотић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 54
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #525 послато: Децембар 06, 2022, 10:50:47 пре подне »
        Кад излази из штампе Ваша књига?
        Лијепо је да се  од  Мијомановића - Брајотића  види прилог истинитој историји змаменитог црногорско брђанског племена  Васојевића, Црне  Горе и Црногорских Брда!
   

Књига се тренутно прекуцава и ти рукописи се  прослеђују рецензентима. Претпостављам да ће ускоро.

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #526 послато: Децембар 06, 2022, 11:00:07 пре подне »
И ја сам заинтересован за Вашу књигу. Имам и једно питање, имате ли амбиција да се боље генетски, дубински испрофилише род Васојевића од тренутног стања, које је с обзиром на бројност, величину рода и дугогодишњу незаинтересованост Ваших братсвеника на овом форуму ка решавању многих питања везаних за порекло Васојевића и испитивању међусобних генеалошких повезница унутар самог рода, апсолутно неприхватљиво? На ово питање су ме додатно подстакли управо Ваши постови на овој теми.
« Последња измена: Децембар 06, 2022, 11:01:41 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже Михаило Б. Брајотић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 54
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #527 послато: Децембар 06, 2022, 11:46:26 пре подне »
И ја сам заинтересован за Вашу књигу. Имам и једно питање, имате ли амбиција да се боље генетски, дубински испрофилише род Васојевића од тренутног стања, које је с обзиром на бројност, величину рода и дугогодишњу незаинтересованост Ваших братсвеника на овом форуму ка решавању многих питања везаних за порекло Васојевића и испитивању међусобних генеалошких повезница унутар самог рода, апсолутно неприхватљиво? На ово питање су ме додатно подстакли управо Ваши постови на овој теми.

Видите, генеалошко профилисање српског народа је нужност. Претпостављам да је незаинтересованост последица изневјерених очекивања људи којима су племенска предања догме којих се држе по сваку цијену. Кад ви неком данас кажете да није Словен по поријеклу већ по културном обрасцу он то доживљава као да је мање вриједан. То је наравно глупост. А још ако се утврди да је рецимо различите хаплогрупе од већине у свом племену то је за многе трагедија. И то је још већа глупост наравно, јер процес стварања српских племена није генетички условљен већ социјалним статусом у прошлости и историјским приликама. Васојевићи су управо прави примјер како је на темељу сталешког статуса у средњевјековном српском друштву настало племе. Увјерен сам да је данашњи етноним Васојевић у негдашњем феудалном друштву заправо била сталешка одредница, која је послужила као лијепак око којег се формирало племе. Васојевићи су род старосједелаца дубоко инкорпориран у стварање не само данашње српске нације већ и српске средњевјековне државе, који управо може дати чврсте аргументе српском народу да смо и данас и увијек на овим просторима своји на своме. Ја бар то тако гледам. С друге стране, очекујем даљу дисперзију генеалошког стабла Васојевића, јер ће се показати да међу њима има и Р1а и И као и других родова.

Ван мреже Михаило Б. Брајотић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 54
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #528 послато: Децембар 06, 2022, 04:37:47 поподне »
Потврду нашег становишта да су Васојевићи провели дуго времена у Зетској равници, односно на њеном ободу стиже и из извора који се односе на српску династичку кућу Карађорђевића. Већина најстаријих записа и свједочанстава смјешта претке вожда Карађорђа међу Васојевиће као једног од њих. Свакако најзначајнији је документ, грамата или диплома издата од стране Митрополије црногорско-приморске 1840. године коју потписује владика Петар Петровић Други Његош у којој се тврди да су Карађорђеви преци од Васојевића. Исто још пуних деценију и по раније тврди и Сима Милутиновић Сарајлија, као и сви Васојевићи. Проблем наступа када по ослобођењу Подгорице, почетком двадесетог вијека, у јавност доспијевају тврдње угледних људи да је Карађорђе по поријеклу Куч, односно да је из Зете или да је чак арбанашког поријекла из рода Климената. Подгорички муслимани тврде да су Карађорђеви преци из Дољана, селу које смо већ помињали. Кучима је то довољно да се и они укључе у причу о племенском надгорњавању, иако се све до 1880. године јужна граница кучке територије протеже врховима сјеничких страна, а села у непосредној близини равнице су празна већ безмало два вијека. Да све буде интересантније Клименти, иако поарнаућени тврде да је Карађорђе из Врања и да је њиховог рода. Васојевићи, без доказивих аргумената тврде Карађорђе је из Краља.
Дилему је још тада ријешио и ставио тачку на сва нагађања дворски историчар и хроничар Карађорђевића Миленко Вукићевић. Недвосмислено он потврђује да Карађорђевићи јесу Васојевићи, да његови преци јесу старином из Дољана, да су на почетку 18. вијека напустили услед похара скадарских Турака Дољане, да су се преселили код рођака Васојевића у Врањ и да их је одатле Ходаверди Махмут - паша прегнао и раселио у Метохију. Вукићевић је оставио запис да се то десило након рата Аустрије и Турске, за вријеме патријарха Арсенија IV Шакабенте, а најкасније 1739. године.
Ми ћемо овдје застати и почети од краја, бар кад је територија Црне Горе у питању, а везано за поријекло Карађорђевих предака. Врањ је село на самом ободу скадарског језера и данас последње село које насељава српски, православни живаљ. У средњем вијеку док се још није подигао ниво Скадарског језера оно је било дубоко у равници, окружено изузетно плодном земљом погодном и за бављење сточарством и за бављење пољопривредом. И на то село је вјероватно полагала право само јака и богата сточарска заједница. Но та заједница је у ритму сточарског љетње-зимског циклуса морала имати и љетње пашњаке, а планине у сливу Јадранског мора то нијесу могле да пруже. Прва следећа планина кандидат за огромна стада оваца сточарског, односно влашког становништва су Комови. Један од тих катуна, чији назив кореспондира са насељем Врањ, и који чини са њим топонимски пар, је данас село, а до проналаска косе кованице катун - Врањ(ештица). Значи вождови преци нити су побјегли у Клименте, нити су по свој прилици икад били стално настањени у Краљима у Васојевићима, осим ако су тај простор користили као љетње катуне. Слично је и са причом о припадности Карађорђевих предака Кучима, јер је сав тај простор још минимум стопедесет наредних година био напуштен и ненасељен, све до насељавања првих братстава из рода Дрекаловића. Карађорђеви преци јесу били из Васојевића, али са оних територија које су неповратно изгубљене и напуштене у вријеме сеобе под патријархом Арсенијем IV Шакабентом и накнадним турским зулумима над преосталим становништвом. Још да појаснимо да се село Дољани налази непосредно поред манастира Светог Архангела Михаила, километар јужно од села Златице, и два до три километра сјеверно од села Р(ј)ечица и пружа се све до Савиног потока на истоку.
« Последња измена: Децембар 06, 2022, 04:40:03 поподне Михаило Брајотић »

Ван мреже Михаило Б. Брајотић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 54
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #529 послато: Децембар 07, 2022, 01:36:20 пре подне »
Досада смо повезали неколико локалитета из Зетске равнице са селима или братствима из љеворечког дијела Васојевића па смо тако повезали село Миљеш, (односно по дефтеру из 1485. године записано као село Груда) и братство љеворечких Милошевића, Тузи и љеворечке Тузи, затим Рогам(е) и Рогам, Бојин врх и грбодољски Бојин врх, Врањештицу и Врањ, Златицу и Дољане са братством Зечевићима, љеворечко село Ступови са истоименим топонимом из Дољана и тако даље. Повезали смо и податке дворског историчара Миленка Вукићевића, који је по налогу ондашњег двора издао званичну верзију поријекла  српског вожда и његових предака, са првом тачном локацијом која се може доказати и која се памти и са недвосмисленим подацима о припадности роду Васојевића. Локација и поријекло гласе -  Зета, Дољани, Васојевићи.
Сад већ говоримо о простору у Зетској равници који покрива више десетина квадратних километара најквалитетнијег простора на чијем југу је село Врањ, на сјеверу село Златица, на истоку и југоистоку Тузи, а на западу село Подгорица. Питање је да ли је то све? Одмах да кажем - не.
Већ смо помињали да су Кучи Ивановићи протјерали осам братстава након сукоба чобана села Златица и оних са Сјенице. Та братства су, осим Зечевића била: Речевићи, Ракчевићи, Чубрановићи, Штетибрадићи ( или Мажибрадићи), Анђићи, Злојутровићи и још једно братство чије име није остало у сјећању, укупно се радило о дванаест домова и девет породица. Прије него наставимо само да додамо да су то вјероватно последње породице из овог рода које су напустиле тај простор на којем су документовано Васојевићи присутни најмање претходних триста година. Два од набројаних братстава без проблема везујемо за Васојевиће, овдје наравно не рачунамо братство Зечевиће који нам нијесу спорни и за које смо објаснили да се вјероватно као становници села Златица помињу још у дефтеру из 1485. године, односно да су у њему пописани њихови преци.
Једно од ова два братства су Анђићи, које и Јован Ердељановић повезује и доводи у директну везу са Анђићима из Калудре, а за које у Васојевићима постоји предање да су доселили из Куча. Друго братство су Брадићи из Бара Краљских испод Комова. Оно штети испред презимена треба потпуно занемарити јер је вјероватно било додато као поспрдно од стране Куча. На крају и последње непознато братство које се одселило са Златице могли би бити Рачићи из Краља. На ово упућује локалитет, засеок златички који Кучи Ивановићи називају Рачица или Рачића, гдје су по досељењу са Сјеница затекли остатке старијег насеља, а у близини и остатке црквишта и гробља. Рачунајући да су Рачићи и Брадићи данас насељени у Краљима, заједно са Ђуришићима, који се издају за потомке истих предака од којих је и Карађорђе, за претпоставити је да је постојала могућност да су живјели једни близу других и док су били насељени у Зетској равници, односно на њеном ободу, а пошто за Ђуришиће (преко Карађорђевића) и Брадиће имамо писана свједочанства онда се намеће као логично да и локалитет Рачица вежемо за њихове комшије и рођаке, братство Рачића.
Куцала Ана

Ван мреже Михаило Б. Брајотић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 54
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #530 послато: Децембар 07, 2022, 10:31:47 пре подне »
Очито је да су данашња љеворечка села некад давно била катуни, односно љетња испасишта становништва у жупи, поготово јер се већина њих, осим Ножице и Љеваје, налази на надморским висинама од хиљаду и изнад хиљаду метара. Други индикатор који на то упућује је и одсуство старијих сакралних објеката, цркава и манастира. Осим цркве на Ножици и у самој Лијевој Ријеци читав овај крај који броји тринаест села није имао других богомоља нити постоје сачувана сјећања о њима, што је за стална насеља у средњем вијеку било незамисливо. Све то иде у прилог да ова љеворечка села посматрамо као некадашње љетње катуне који су од нужде постали стална насеља и у којима је током седамнаестог и почетком осађнаестог вијека становништво које у њима живи нашло уточиште пред турским зулумом. Нека од ових села стално су насељена тек у другој половини или крајем деветнаестог вијека, као Веруша, Опасаница и Курлај и о томе постоји читав низ доказа, да се њихово становништво преселило из релативно погоднијег краја, Лопата, Лијеве Ријеке и Грбог Дола по нужди услед ограниченог простора и ресурса који су и лимитирали број становника. Остала села стално су насељена бар двјеста година раније. Ту мислимо на Лопате, Грби До, Лимањ до, Ријеку,  Ножицу, Ками, Слацко, Душке, Птич, Увач са засеоцима. Ова села су сва насељена Васојевићима, осим пар фамилија које су старинци или су накнадно, односно одскора досељени међу Васојевиће, о чему постоје валидни подаци. Ако главна љеворечка братства из грана Рајевића и Мијомановића, Милошевиће и Зечевиће, са њиховим трбушчићима, можемо да доведемо у директну везу са селима у Зетској равници то за остала братства није баш лако, осим ако се не ослонимо на гласине које колају унутар самог племена о томе да поједини родови немају исто поријекло као остали, главни родови или јачице у племену. Тако су рецимо Крушчићи из гране Мијомановића довођени у везу са Крушкама из Цеклина, Радуновићи са Радуновићима из Прогоновића, а Радевићи са Кучима. Међутим они су увијек и у свакој прилици били од главнине племена препознати као угледна братства васојевићког рода, тако да ове гласине, које би се с времена на вријеме чуле, више свједоче да су се трајно населили на садашње посједе из неких других дјелова Зете, односно села из којих није дошла већина љеворечког становништва.
Јер, Лијева Ријека је као предио љетњих катуна у једном тренутку постала збјег и уточиште у којем је нађен спас и у које су због своје географске изолованости у различитим историјским периодима притицали Васојевићи са свих страна. Вјероватно да су ти катуни некад припадали не само Васојевићима већ и Пиперима, Братоножићима па чак и Бјелопавлићима. О томе свједоче поред наведених села за које постоји ичита веза и називи и других села. Љеворечке Лопате, поуздано се може тврдити, дугују свој назив некадашњем катуну становништва села Лопата у Пиперима, као и љеворечко село Ширалија које је вјероватно понијело свој назив по роду или селу чије име и данас постоји у неизмијењеном облику сачувано у потоку Ширалија и крају села Рогами у Пиперима. Да ли су у тим селима у Пиперима некад живјели Васојевићи представља енигму иако је врло вјероватно, углавном ти некадашњи катуни су некад давно преузети и насељени становништвом из рода Васојевића. Слично је и са називом села Душке, с тим да се његов топонимски парњак на ободу Зетске равнице налази ближе центру територије за коју можемо тврдити да је била надељена Васојевићима. Својим положајем и огромним простором за испашу Душке су биле вјероватно љетњи или прољетњи катун. Кучи и дан данас релативно велики плато изнад села Дољани називају Душке, односно Душкови. Изнад ових површи пружају се Сјеничке стијене, прва и доминантна планинска греда изнад Зетске равнице, за чији назив Ердељановић тврди да је настао захваљујући сјеничким ускоцима који су ту напасали стоку након што су пребјегли из Старог Влаха. Данашња братства настањена у љеворечким Душкама, Боричиће и Миликиће, међутим, врло тешко можемо довести у везу са овим локалитетом, осим по аналогији и близини територије коју су некад Васојевићи насељавали у Зетској равници и на њеном ободу.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #531 послато: Децембар 07, 2022, 10:53:54 пре подне »
Господине Брајотићу, можда би било боље да све пасусе из ваше будуће књиге о којима би желели да дискутујете на форуму, сакупите у један ворд или пдф фајл и потом окачите на неки сајт за дељење података или у Dropbox, и онда линк ка фајлу окачите на овој теми. Бојим се да цитирање читавих пасуса из ваше књиге није прави начин форумске комуникације и може се посматрати као спам, односно као кршење Правилника Форума, иако свакако има занимљивих ствари о којима би се могло расправљати.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Михаило Б. Брајотић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 54
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #532 послато: Децембар 07, 2022, 11:01:00 пре подне »
У реду, разумио сам. Пошто ја немам ту могућност предлажем да избришете све моје постове за које сматрате да им овдје није мјесто.
Поздрав, здраво били.
« Последња измена: Децембар 07, 2022, 11:03:40 пре подне Михаило Брајотић »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #533 послато: Децембар 07, 2022, 11:14:08 пре подне »
У реду, разумио сам. Пошто ја немам ту могућност предлажем да избришете све моје постове за које сматрате да им овдје није мјесто.
Поздрав, здраво били.

Нема потребе да се брише до сад написано, али би се наставак тога могао сматрати спамом. Ви можете да направите ворд фајл и преко Gmail налога и да потом линк ка њему поставите овде, то би вам било можда и најједноставније решење. Иначе тема постаје непрегледна, па вам ово саветујем искључиво из практичних разлога.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Михаило Б. Брајотић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 54
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #534 послато: Децембар 07, 2022, 11:24:41 пре подне »
Видите, потпуно вас разумијем. И сам сам схватио да у једном тренутку морам да престанем са објављивањем садржаја из свог рада, не само из разлога које ви наводите већ и из разлога што би објављивањем цијеле садржине постало беспредметно њено штампање. Надам се да ме разумијете. А опет сматрао сам да је дио рада који се односи на убификацију васојевићких насеља у Зетској равници потребно презентовати у цјелини. То је очито била моја грешка да у жару доказивања затрпам учеснике форума огромним бројем порука и података. Извињавам се, али се надам да ми нећете узети за зло. Што се тиче презентовања цијелог рада на начин како сте предложили, мислим да такође није цјелисходно. Боље да коментаришемо кад књига изађе из штампе. Још једном поздрав.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #535 послато: Децембар 07, 2022, 11:42:05 пре подне »
Видите, потпуно вас разумијем. И сам сам схватио да у једном тренутку морам да престанем са објављивањем садржаја из свог рада, не само из разлога које ви наводите већ и из разлога што би објављивањем цијеле садржине постало беспредметно њено штампање. Надам се да ме разумијете. А опет сматрао сам да је дио рада који се односи на убификацију васојевићких насеља у Зетској равници потребно презентовати у цјелини. То је очито била моја грешка да у жару доказивања затрпам учеснике форума огромним бројем порука и података. Извињавам се, али се надам да ми нећете узети за зло. Што се тиче презентовања цијелог рада на начин како сте предложили, мислим да такође није цјелисходно. Боље да коментаришемо кад књига изађе из штампе. Још једном поздрав.

Наравно, разумем вас, мислим да је и ово до сада изнето прилично занимљиво. Ако још нешто ту желите да додате, можете то учинити у разговорном стилу који је одговарајући за форумску дискусију. Свако добро.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #536 послато: Децембар 07, 2022, 04:41:08 поподне »
И ја сам заинтересован за Вашу књигу. Имам и једно питање, имате ли амбиција да се боље генетски, дубински испрофилише род Васојевића од тренутног стања, које је с обзиром на бројност, величину рода и дугогодишњу незаинтересованост Ваших братсвеника на овом форуму ка решавању многих питања везаних за порекло Васојевића и испитивању међусобних генеалошких повезница унутар самог рода, апсолутно неприхватљиво? На ово питање су ме додатно подстакли управо Ваши постови на овој теми.
Питање је за Брајотића или све Васојевиће на форуму?
Наша мука ваља за причешћа

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #537 послато: Децембар 07, 2022, 07:11:29 поподне »
Досада смо повезали неколико локалитета из Зетске равнице са селима или братствима из љеворечког дијела Васојевића па смо тако повезали село Миљеш, (односно по дефтеру из 1485. године записано као село Груда) и братство љеворечких Милошевића, Тузи и љеворечке Тузи, затим Рогам(е) и Рогам, Бојин врх и грбодољски Бојин врх, Врањештицу и Врањ, Златицу и Дољане са братством Зечевићима, љеворечко село Ступови са истоименим топонимом из Дољана и тако даље. Повезали смо и податке дворског историчара Миленка Вукићевића, који је по налогу ондашњег двора издао званичну верзију поријекла  српског вожда и његових предака, са првом тачном локацијом која се може доказати и која се памти и са недвосмисленим подацима о припадности роду Васојевића. Локација и поријекло гласе -  Зета, Дољани, Васојевићи.
Сад већ говоримо о простору у Зетској равници који покрива више десетина квадратних километара најквалитетнијег простора на чијем југу је село Врањ, на сјеверу село Златица, на истоку и југоистоку Тузи, а на западу село Подгорица. Питање је да ли је то све? Одмах да кажем - не.
Већ смо помињали да су Кучи Ивановићи протјерали осам братстава након сукоба чобана села Златица и оних са Сјенице. Та братства су, осим Зечевића била: Речевићи, Ракчевићи, Чубрановићи, Штетибрадићи ( или Мажибрадићи), Анђићи, Злојутровићи и још једно братство чије име није остало у сјећању, укупно се радило о дванаест домова и девет породица. Прије него наставимо само да додамо да су то вјероватно последње породице из овог рода које су напустиле тај простор на којем су документовано Васојевићи присутни најмање претходних триста година. Два од набројаних братстава без проблема везујемо за Васојевиће, овдје наравно не рачунамо братство Зечевиће који нам нијесу спорни и за које смо објаснили да се вјероватно као становници села Златица помињу још у дефтеру из 1485. године, односно да су у њему пописани њихови преци.
Једно од ова два братства су Анђићи, које и Јован Ердељановић повезује и доводи у директну везу са Анђићима из Калудре, а за које у Васојевићима постоји предање да су доселили из Куча. Друго братство су Брадићи из Бара Краљских испод Комова. Оно штети испред презимена треба потпуно занемарити јер је вјероватно било додато као поспрдно од стране Куча. На крају и последње непознато братство које се одселило са Златице могли би бити Рачићи из Краља. На ово упућује локалитет, засеок златички који Кучи Ивановићи називају Рачица или Рачића, гдје су по досељењу са Сјеница затекли остатке старијег насеља, а у близини и остатке црквишта и гробља. Рачунајући да су Рачићи и Брадићи данас насељени у Краљима, заједно са Ђуришићима, који се издају за потомке истих предака од којих је и Карађорђе, за претпоставити је да је постојала могућност да су живјели једни близу других и док су били насељени у Зетској равници, односно на њеном ободу, а пошто за Ђуришиће (преко Карађорђевића) и Брадиће имамо писана свједочанства онда се намеће као логично да и локалитет Рачица вежемо за њихове комшије и рођаке, братство Рачића.
Куцала Ана
Године, године, године, године! Само упоређивањем година неких претпостављених догађаја са годинама познатих историјских чињеница можемо, макар приближно, реконструисати поменуте догађаје. Сложићемо се, претпостављам сви, да су народна предања непоуздана али, признаћемо, да су нам у недостатку чврстих историјских чињеница веома драгоцен материјал. Ово, нарочито ако их пажљиво упоредимо са оно мало историјских догађаја.
Нећу се упуштати у причу о првој насеобини Васојевића осим да сам ближи ставу који је горе изложио Иван Вукићевић, али морам се осврнути на питање Милошевића и (Х)Отовића који су поменути у једном посту као и Брадића у једном каснијем.
Милошевићи, као род, формирани су крајем или најраније у другој половини 18 вијека. и Презиме су узели у спомен свом претку (оцу) Милошу Марковом а не никако по селу Миљеш како је презентовано. То је вријеме када су се Васојевићи већ увелико размножили у марици братства (Лијева Ријека и околна села) и због тескобе, почетком 18 вијека, почели прелазити преко Комова у Лимску долину. Родослов Милошевића је прилично прецизно урађен и (са малим недостацима) то је позната чињеница.
Брадићи су грана Ђуришића и такође су крајем 18 или на почетку 19 вијека формирани као род. Наиме, Ђуришићи и њихови рођаци Кастратовићи настали су као родови након преласка Васојевића преко Комова, највјероватније у Коњусима а потом се Ђуришићи настањују у селу Краље. Краљске Баре, у вријеме настанка овога рода нијесу биле стално насељене већ су Краљанима служиле као привремена (летња) насеља. Тек око половине 19 вијека тамо се за стално насељавају између осталих Брадићи, Царевићи и Ружићи. Мислим да се сада готово сви презивају Ђуришић.
Већ сам написао да топоними могу дати неке смјернице али, опростите ми мало ћу банализовати, и на Комовима постоји село под називом Јапан а нема никаве везе са Јапанцима.
Наша мука ваља за причешћа

Ван мреже Михаило Б. Брајотић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 54
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #538 послато: Децембар 07, 2022, 08:24:57 поподне »
Е сад сам се заиста насмијао. Због угледног братства Кастратовића које овдје неко помену да је добило данашње презиме по преласку преко Комова у Лимску долину. Нећу квалификовати ову тврдњу, нећу даље чак ни одговарати јер мислим да није циљ полемика и оповргавање нечијих навода него ваљда дискусија која треба да допринесе разјашњавању повијесних догађаја.
Дакле, Кастратовићи су баш примјер братства које се може довести у блиску везу са простором који су насељавали Васојевићи у Зетској равници. На основу њиховог братственичког предања потомци Лаке Кастрата добили су презиме Кастратовићи баш у Грудама, односно у Диноши. Лака, њихов предак враћајући се из Скадра (запалио човјек из Лијеве Ријеке онако у шопинг до Скадра) у Грудама убије нечијег пса, а затим и његовог власника. Кад дође родбина убијеног и упита ко га је убио Лака одговори Кастрати. По томе и Кастратовићи добише презиме.
Можда Јапан и нема везе са Јапаном, али сваки амбасадор Јапана обавезно посјети Комове и о томе напише репортажу у њиховој дипломатској ревији.

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 711
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #539 послато: Децембар 07, 2022, 08:28:50 поподне »
Е сад сам се заиста насмијао. Због угледног братства Кастратовића које овдје неко помену да је добило данашње презиме по преласку преко Комова у Лимску долину. Нећу квалификовати ову тврдњу, нећу даље чак ни одговарати јер мислим да није циљ полемика и оповргавање нечијих навода него ваљда дискусија која треба да допринесе разјашњавању повијесних догађаја.
Дакле, Кастратовићи су баш примјер братства које се може довести у блиску везу са простором који су насељавали Васојевићи у Зетској равници. На основу њиховог братственичког предања потомци Лаке Кастрата добили су презиме Кастратовићи баш у Грудама, односно у Диноши. Лака, њихов предак враћајући се из Скадра (запалио човјек из Лијеве Ријеке онако у шопинг до Скадра) у Грудама убије нечијег пса, а затим и његовог власника. Кад дође родбина убијеног и упита ко га је убио Лака одговори Кастрати. По томе и Кастратовићи добише презиме.
Можда Јапан и нема везе са Јапаном, али сваки амбасадор Јапана обавезно посјети Комове и о томе напише репортажу у њиховој дипломатској ревији.
Подсећа их на Фуџијаму ;)